EU SPREMA POSEBAN TIM ZA „ŽUTU KUĆU“

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Brisel će imenovati poseban sudski tim koji će istraživati navode iz izveštaja Dika Martija o trgovini organima na Kosovu. Nazim Blaca je priznao da je bio član tajne službe, bliske Hašimu Tačiju, koja je ubijala ljude jer nisu bili lojalni ili se sumnjalo da su sarađivali s Beogradom. Ratko Mladić bi trebalo danas da bude prebačen iz izolacije na sprat pritvorske jedinice u Sheveningenu gde će ga čekati šahovska partija sa Šešeljem i domaća pita iz kuhinje Pavkovića i Gotovine. Poslanici su nas koštali 2,5 miliona dinara prošle godine. Tomica nije pobegao a Toma nije doneo vodu, nego rakiju, i to pet litara dunjevače. Kina završava svoj prvi nosač aviona. Lukić će tražiti smenu Karadžića a FSS neće biti pod istragom UEFA zbog transparenta o Mladiću. Ejmi Vajnhaus, kažu, ipak dolazi.


Berlin-revija kolekcije dizajnera Giuliana Savari na Graduate Fashion Show,
Friedrichstadtpalast u Berlinu

Glavni tužilac i istražne sudije

EU će imenovati poseban sudski tim koji će istražiti navode iz izveštaja Dika Martija o trgovini ljudskim organima na Kosovu. Kako pišu Novosti, specijalni tim će sačinjavati glavni tužilac i istražne sudije. List podseća da je Marti naveo, između ostalog, i svedočenja o ubijanju srpskih i nelojalnih albanskih zatvorenika na više mesta, kao i u „žutoj kući“ u Albaniji. Kao jednog od glavnih vođa ove i drugih kriminalnih radnji – šverc oružja i droge, Marti je naveo Hašima Tačija i njegove najbliže saradnike.

Tačijevi egzekutori

Bivši pripadnik Obaveštajne službe Kosova Nazim Blaca priznao je da je bio član tajne grupe egzekutora ove službe koja je blisko sarađivala sa strankom Hašima Tačija. Blaca je izjavio da je služba ubila desetine ljudi za koje se verovalo da su sarađivali sa Beogradom ili su smatrani političkim neprijateljima. On sarađuje sa tužiocima Euleksa, prenosi Pres, a između ostalog je rekao da je samo u prvih šest meseci posle rata ubijeno 450 ljudi. Veruje se da bi Blacino svedočenje moglo da dovede do najviših zvaničnika vlade iz Prištine. Iz Tačijeve DPK kažu da je Blaca „psihopata i srpski špijun“.

Još osam uslova za EU

Od deset zahteva koje Srbija mora da ispuni ako želi da postane kandidat EU do kraja godine, do sada su ispunjena samo dva, piše Pravda. Izvor lista kaže da je najvažnije odrađeno – hapšenje Ratka Mladića, a Srbija je usvojila i izmenu Zakona o izboru poslanika. Ono što je preostalo su reforma pravosuđa, zakon o restituciji, javnoj imovini, finansiranju stranaka, nastavak borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, jačanje nezavisnih regulatornih tela, ekonomske reforme, jača regionalna saradnja, kao i rešenje problema lažnih azilanata.

Šah sa Šešeljom i pita od Gotovine

Ratko Mladić će prvi dan van izolacije provesti na drugom spratu pritvorske jedinice u Sheveningenu za šahovskom tablom i Vojislavom Šešeljom s druge strane stola. Novosti pišu da će Mladić, posle 14 dana samovanja, danas biti premešten: „Čim se bude smestio, čekaće ga prvi odbor za doček, njegove komšije sa sprata Veselin Šljivančanin iz ’vukovarske trojke’, nekadašnji ’debeovci’ Jovica Stanišić i Franko Simatović, načelnik bezbednosti u Zvorničkoj brigadi VRS Drago Nikolić, Milan Lukić, optužen za zločine u Višegradu, kao i hrvatski general Mladen Markač. Za zakusku i dobro raspoloženje je, kao i uvek, zadužen bivši pomoćnik ministra srpske policije Vlastimir Đorđević.“

„Srbi i Hrvati iščekuju Mladića, a kako saznajemo, najbolji kuvari, generali Gotovina i Pavković, pripremiće Ratku poseban specijalitet za dobrodošlicu – pitu sa sirom“, piše Pres.

Fejtov plan

Ukidanje nadgledanja kosovske nezavisnosti, osmišljeno planom međunarodnog civilnog predstavnika Pitera Fejta, uveliko se realizuje, piše Pravda. Infiltriranje specijalaca kosovske policijske službe iz jedinice „Rosa“ u severnu Kosovsku Mitrovicu, kao prvi deo plana, već je počeo. Sagovornik lista kaže da su ubacivanje specijalaca koji se povinuju glavnom štabu u Prištini, „stvoreni uslovi za uspostavljanje komande linije odgovornosti u KPS, kao jednom od uslova za ukidanje nadgledane nezavisnosti“. Fejtovim planom je predviđeno, kaže ovaj sagovornik, i da se uspostavi potpuna kontrola na punktovima Jarinje i Brnjak, što bi trebalo da dovede do formiranja zvanične carine i carinjenja robe iz centralne Srbije.

Po poslaniku 2,5 miliona godišnje

Građane Srbije svaki poslanik prošle godine koštao je oko 2,5 miliona dinara ili 75 prosečnih plata, izračunao je Pres. Poslanici su uz plate koristili privilegije za plaćanje parkinga, pića, putovanja po zemlji i inostranstvu, odvojeni život, „pa čak i izradu vizitkarti“. Parkiranje je ukupno koštalo 732.426 dinara, „a u dva skupštinska restorana pojeli su i popili 547.153 dinara“. Vizitkarte su koštale 122.336 dinara. Predsednica Skupštine Slavica Đukić-Dejanović kaže da poslanici nisu bahati, navodeći i da su se od svih parlamentaraca u regionu, samo oni odrekli dnevnica kao znak solidarnosti sa građanima. „Naši poslanici imaju najniže plate u regionu koje nisu povećane pet godina. U Sloveniji su 3.000 evra, Hrvatskoj 2.500, u BiH od 2.000 do 2.500 a u Crnoj Gori je najniža plata poslanika 1.500 evra“, kaže ona.

Iz budžeta za blokadu vlade

Na jučerašnjoj sednici Vlade raspravljalo se i o slučaju finansijske podrške štrajkačima „Zastave oružja“ iz gradskog budžeta Kragujevca. Vlada se složila da je neprimeren potez kragujevačkog gradonačelnika Veroljuba Stevanovića koji je izašao u susret štrajkačima da dođu u Beograd i blokiraju vladu, ministarstva i američku ambasadu, piše Politika. „Dešavalo se i ranije da predstavnici lokalne samouprave daju verbalnu podršku štrajkačima, ali sada prvi put i finansijsku, i to u iznosu od milion dinara za zakup tridesetak autobusa“, stoji u tekstu. List objavljuje da je Stevanović ubrzo posle sednice obavestio štrajkače da ipak ne može da im da taj novac a pojavila se i informacija da štrajkači odbijaju da ga prime.

Dinkićev pokret

Predsednik Ujedinjenih regiona Srbije Mlađan Dinkić u intervjuu za Danas najavljuje da će URS dobiti novu formu, odnosno „potpuno suprotnu političku strukturu od postojećih u Srbiji“. Vođa partije neće biti čovek od koga sve zavisi, već Dinkić radi na organizaciji pokreta sa velikim brojem individualaca „koji će pomoći da se Srbija u narednim godinama do kraja decentralizuje i da se razbije partokratija“. Lider URS-a najavljuje da će 15. juna biti skupštinska rasprava o zakonu o finansiranju lokalnih samouprava. URS počinje novu kampanju 19. avgusta a 2. oktobra i predizbornu, koja kreće uz veliki skup u Beogradskoj areni.


Beograd: dodela tradicionalne novinarske nagrade Stanislav Marinković i Nikola Burzan,
kao i priznanja Prijatelj dnevnika Danas (dobitnik nagrade Dragoljub Pertrović-desno)

Tomica nije pobegao

Poslanik SNS-a Predrag Mijatović rekao je juče da ima informacije da je bivši ministar zdravlja Tomica Milosavljević „napustio Srbiju, negde u pravcu Južne Amerike“. Milosavljević je, međutim, za Novosti rekao da se nalazi u Švajcarskoj, službeno, i da je tu došao na poziv Svetske zdravstvene organizacije kako bi učestvovao na skupu o saradnji u globalnom zdravlju. Bivši ministar je na optužbe SNS-a da je napustio Srbiju kako bi izbegao odgovornost za poteze tokom obavljanja funkcije u vladi, rekao da „gluposti ne komentariše“.

Tominih pet litara rakije

Predsednik SNS-a Tomislav Nikolić došao je preksinoć na otvaranje „Škodinog“ auto-centra u Novom Beogradu, noseći balon od pet litara vode. Alo piše da je gazda iz Bajčetine rešio da ispoštuje stare srpske običaje, te je domaćinu, vlasniku auto-centra „Stojanović“ odneo rakiju, i to pet litara svoje dunjevače. Nikolić je prošle godine ispekao 200 litara kruškovače i po 300 litara kajsijevače i dunjevače koja ima oko 20 gradi ili 50 stepeni.

Udžbenik zabranjen zbog Slobe

Udžbenik istorije za osmi razred profesora FPN-a Predraga Simića nije odobren u Zavodu za unapređenje obrazovanja, piše Pres, „jer je ’ideološki nepodoban’ za direktora ove institucije, profesora Šćepana Uščumlića“. Simić kaže da je Uščumlić kao problematične izdvojio lekcije o uticaju Ustava iz 1974. na raspad SFRJ i o usponu Slobodana Miloševića na vlast u Srbiji, i to, kako kaže, iako su činjenično utemeljene. Simić tvrdi da je Uščumlić, inače profesor matematike i nekadašnji visoki funkcioner Saveza komunista, „suprotno svojim ovlašćenjima i na osnovu ličnih istorijskih ocena, sprečio da se udžbenik nađe pred Nacionalnim prosvetnim savetom“.

Trvenja oko crkvene imovine u Crnoj Gori

Strasi u Crnoj Gori između pristalica SPC i kanonski nepriznate CPC se ne smiruju, a Blic piše da je najveći problem u odnosima zapravo imovina. U Mitropoliji crnogorsko-primorskoj kažu da se političke strukture mešaju u crkvene stvari „kako bi se materijalno okoristile“. Podgorički paroh protojerej Velibor Džomić kaže da je jedini vlasnik ukupne imovine Mitropolija: „Kao što katoličke crkve pripadaju biskupijama, džamije i muslimanska imovina Islamskoj zajednici, tako su i pravoslavne crkve i manastiri u vlasništvu Mitropolije“, dodaje on. U Crnoj Gori, podseća Blic, ima 571 crkva i oko 60 manastira, odnosno oko 12 kvadratnih kilometara nepokretne imovine. Tu su i šume, livade, pašnjaci, vinogradi i drugo zemljište na atraktivnim lokacijama.

Nova serija Blica

„Da li ste znali da svaka peta firma u Srbiji ima jednog zaposlenog? Ili da tajkuni poseduju 2,5 odsto obradivog zemljišta? A da banke zarađuju 25 milijardi dinara godišnje“, piše Blic, najavljujući seriju tekstova pod naslovom „Ko poseduje Srbiju“. List obećava podatke koji dosad nisu bili poznati javnosti i navodi da je na seriji mesecima radilo više od 20 novinara i urednika, istražujući ko su srpski biznismeni iz senke, ko asfaltira Srbiju, ko su vlasnici univerziteta, preduzeća, banaka, lizing kuća, zemljišta.

Spomenik diktatoru

„Azerbejdžanska vlada pošteno je ’preveslala’ Srbiju tako što je uložila dva miliona evra u obnovu Tašmajdanskog parka a zauzvrat zahtevala da podignemo spomenik ’ocu nacije’ Hajdaru Alijevu“, piše Alo. Tako je predsednik Srbije otkrio, navodi list, spomenik jednog od najvećih diktatora sveta u drugoj polovini 20. veka. Hajdar Alijev, bivši general KGB-a, došao je na vlast 1993, „nakon čega je usledilo 10 godina hapšenja, represije i bogaćenja oligarha koji su bili na vlasti“. Sa takvom praksom, objavljuje list, nastavio je i njegov sin Ilham.

Prvi kineski nosač aviona

Potvrda načelnika generalštaba kineske vojske Čen Bindea da Kina gradi svoj prvi nosač aviona razuverila je sve one koji su imali sumnje da druga najveća ekonomija na svetu polako, ali sigurno postaje svetska vojna sila, piše Politika. Veliki razvoj i modernizacija kineskih kapaciteta sve više brine SAD i američke saveznike. Očekuje se da za nekoliko meseci iz luke Daljen isplovi prvi kineski nosač, koji je zapravo modifikovano plovilo „Varjag“ iz sovjetske ere, koej nikad nije završeno. Posle raspada SSSR-a prodato je Kini i dopremljeno iz luke u Ukrajini.

Motivi ubistva u Dečjem selu

Na Novom groblju u Novom Sadu juče je sahranjena Svetlana Zorić (34) koja je radila kao kuvarica u Dečjem selu u Sremskoj Kamenici. Mladić Saša M. koji ju je izbo u utorak uveče, prenose Novosti, saslušan je kod sudije za maloletnike u Novom Sadu i određen mu je pritvor od 30 dana. Saša je u Sremsku Kamenicu sa dvojicom braće stigao 2001. Otac im je umro devedesetih godina a majka se kasnije preudala i bili su izloženi očuhovom maltretiranju. Majka ima troje dece u drugom braku i otkad su u Dečjem selu, posetila ih je tri-četiri puta – poslednji put pre tri godine. „Da li je najmlađi od njih, upravo zbog toga, povremenno i izgovarao rečenicu ’mrzim sve žene’, kako se sada često pominje i koja bi mogla da bude uvod u definitivno pucanje njegove ličnosti i krvavi pir nad nesrećnom kuvaricom“, stoji u tekstu.

Psiholog u Dečjem selu Stana Jokmanović za Blic kaže da ništa u ponašanju njihovog štićenika nije ukazivalo na to da može da dođe do ovakve tragedije. Saša je, kako kaže, uvek bio otvoren, veoma emotivan i s poštovanjem se odnosio prema svima: „Sve do ove tragedije, niko nikada nije spominjao da Saša voli horor filmove. Sve to, ipak, ostavlja tragove na duši, svo to nasilje u filmovima i video-igricama.“

Ejmi Vajnhaus ipak dolazi

Pevačica Ejmi Vajnhaus poslala je rajder listu od 72 strane za nastup u Beogradu, piše Blic. Ejmi se ozbiljno priprema sa svojim bendom i menadžmentom za turneju koja počinje gostovanjem u Srbiji. Organizatori kažu da neće biti u pitanju festivalski nastup, već pravi koncertni. „Zbog njenog karaktera i problema sa alkoholom mnogi se pitaju da li će se Ejmi uopšte pojaviti pred publikom na Kalemegdanu. Blic je prvi pisao o zahtevu popularne pevačice da se rezerviše ceo sprat u hotelu, te da se skloni sav alkohol sa tog sprata. Ejmi je nedavno boravila na rehabilitaciji“, stoji u tekstu.

’Bog iz Nju Džersija’ u Zagrebu

Reporteri Danasa bili su na koncertu Džon Bon Džovija u Zagrebu. „Tačno 120 minuta nakon što su prvi taktovi ’Raise Your Hands’ podigli uvis 35.000 pari ruku, frontmen grupe i jedan od najvećih seks simbola osamdesetih, uputio je pogled ka vedrom nebu nad maksimirskom šumom i okončao oficijelni deo koncerta uzvikom: ’Keep the faith’“, stoji u tekstu. Bend je pozvan na bis i odsvirao „Hey God“. „Pošto smo u Zagreb stigli na sam dan koncerta, nismo bili u prilici da atmosferu na stadionu uporedimo sa onom na zagrebačkom hipodromu 5. juna na kome se sličnim temama (ali na nešto drugačiji način) bavio i visoki gost iz Vatikana, ali se – bez velike dileme – o onome što smo videli može doneti samo jedan sud: vera fanova u ’bogove iz Nju Džersija’ je apsolutno nepokolebljiva“, objavljuje Danas.

Rumunija pod istragom, Srbija nije

Fudbalski savez Rumunije 16. juna će biti pod istragom UEFA zbog transparenta podrške Ratku Mladiću na meču sa BiH, dok savez Srbije neće biti ni u razmatranju za sankcije zbog istovetne poruke samo nekoliko dana kasnije u Melburnu na prijateljskoj utakmici Australije i Srbije. Glavni razlog različitih aršina po objašnjenju Svetske kuće fudbala, piše Danas, jeste da su prijateljski mečevi u nadležnosti organizatora. Kako nije bilo žalbe od domaćina, oni ne mogu ni da reaguju. Rumunija je, međutim, igrala zvaničan meč „gde je transparent imao za cilj provokaciju protivničkih igrača i navijača“.

Lukić traži smenu Karadžića

Predsednik Zvezde Vladan Lukić prvi put je javno zatražio smenu čelnika FSS-a Tomislava Karadžića, piše Pres. Kako je rekao, Karadžić je prvi i jedini krivac za loše stanje u srpskom fudbalu, napravio je lošu atmosferu oko nacionalnog tima, podelio naciju i doveo do toga da većina klubova u zemlji jedva sastavlja kraj s krajem.

„Mir u srpskom fudbalu je kratko trajao“, piše Blic, a prividno primirje je prekinuo upravo Lukić. On je najavio da će Zvezda na današnjoj sednici Upravnog odbora zatražiti vanredne izbore u FSS-u.

Gigs i njegove pantalone

„Do pre samo par nedelja, Rajan Gigs je bio prototip uzornog sportiste i porodičnog čoveka, as za koga se u prethodne dve decenije nije vezivala nijedna afera, a onda je sve puklo“, pišu Novosti. Naime, pred finale Lige šampiona otkriveno je da je Velšanin imao ljubavnicu, da je osam godina održavao vezu sa suprugom rođenog brata i čak pokušao da zavede njenu majku Loren. Njegova tetka Džoana Vilson je rekla da je moguće da ima ozbiljne zdravstvene probleme i da je „očigledno da Rajan ne može da drži podignute pantalone i potrebna mu je pomoć“.

Žurka, pa kućni pritvor

Pevačica Svetlana Ražnatović je rešila „da uz osmeh krene na izvršavanje svoje osmomesečne zatvorske kazne“, pa je, kako piše Alo, odlučila da napravi oproštajnu žurku za najbliže prijatelje. List je uslikao radnike juče koji su u njenu vilu unosili sokove, pivo i sve namirnice za ovakvu zabavu. „Sudeći po tome kolika je količina piva uneta u vilu, pevačica će napraviti baš veliku žurku jer je dosta ljudi potrebno da se popije sve to piće koje su uneli“, stoji u tekstu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...