U Srbiji više žena nego muškaraca

Danijela Ćirović

(nedelja, 19. avgust, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Smederevo, 18.08.2018 - otvaranje prvog filmskog festivala podunavskih zemalja "Dunav film fest" u Smederevu

Direktor Kancelarije za Kosmet Marko Đurić istakao je da je neophodno „da se ujedinimo kao narod i društvo“. U zemljama EU, kao i u Srbiji, ima više žena nego muškaraca. Srednjoškolci pravdaju nasilje nad lepšim polom. Ponovo se okupila umetnička kolonija u Kazneno-popravnom zavodu u Somboru.

 

Đurić: Da se ujedinimo kao narod

Neophodno je da se u ovim danima i mesecima u najvećoj mogućoj meri ujedinimo kao narod i društvo, jer ovo nije problem samo dela naše populacije ili političke elite, već pitanje od dalekosežnog državnog i nacionalnog značaja, naglašava direkor Kancelarije za Kosmet Marko Đurić. U razgovoru za Politiku on poručuje da je izvesno da mi nećemo biti spremni da prihvatimo rešenje koje ne bi omogućilo da Srbima na Kosovu bude bolje nego danas. Ističe da se to odnosi na oblasti zdravstva, školstva, ekonomskog razvoja, političkih prava, ali i sve druge oblasti života od kojih zavisi budućnost našeg naroda, kako severno, tako i južno od Ibra. „Dakle, Srbi u pokrajini svakako ne treba da očekuju da će Srbija učiniti bilo šta da im naškodi, iako mnogi kojima je stalo do vlasti, ali ne i do države, ujedinjenim snagama nastoje da stvore drugačiju sliku“, kaže Đurić.

 Karin Kneissl, Vladimir Putin

Gamlitz, 18.08.2018 - predsednik Rusije Vladimir Putin bio je počasni gost na venčanju šefice austrijske diplomatije Karin Knajsel i austrijskog biznismena Volfganga Majlingera (Karin Kneissl, Vladimir Putin)

Više žena nego muškaraca

U svim zemljama Evropske unije žene žive duže od muškaraca, a broj pripadnica lepšeg pola premašuje broj muškaraca, pokazuje najnovije istraživanje Eurostata. Kako se navodi u studiji evropskog statističkog biroa, na sto muškaraca dolazi 105 žena, a najveća disproporcija je u Letoniji, gde živi čak 18 odsto žena više nego muškaraca, i u Estoniji, gde na 100 muškaraca dolazi 113 žena. Iako Srbija nije deo EU, piše Politika, podaci Republičkog zavoda za statistiku takođe svedoče da žene u Srbiji žive pet godina duže od muškaraca, a očekivano trajanje života za pripadnice lepšeg pola je 78 godina. U našoj zemlji živi 181.228 žena više nego muškaraca, a polna neravnoteža naročito je izražena u gradovima, u kojima broj žena umnogome premašuje broj muškaraca.

Srbi čitaju na odmoru

Neki kažu da postoje dve vrste knjiga: knjiga koju je pisac napisao i knjiga koju čitalac poseduje. Za mene je podjednako zanimljiva osoba koja je knjigu posedovala, utešna je misao Žan-Kloda Karijera, dramaturga i scenariste Bunjuelovih filmova, koju je iskazao u razgovoru sa Umbertom Ekom, a sve to u dijaloški oformljenom delu „Ne nadajte se da ćete se rešiti knjiga“. Politika pominje ovaj naslov, kako piše, jer je dovoljno ironično pozitivan da da do znanja da ne treba da se plašimo za budućnost knjige, i zbog toga što ova rečenica Karijera ukazuje počast ljudima koji osećaju strast prema posedovanju i čitanju knjiga. U Srbiji većina čitalačke populacije u omiljenom dobu godišnjih odmora čita ono što ne sitže tokom većeg dela godine.

skok u miljacku

Sarajevo, 18.08.2018 - tradicionalno takmičenje u skokovima sa 18-metarske skakaonice u reku Miljacku

Srednjoškolci pravdaju nasilje

Blic objavljuje rezultate istraživanja, koji se tiču stavova srednjoškolaca u Srbiji. Naslov teksta je „OK je udariti devojčicu“. Polovina ispitanika ljubomoru doživljava kao način za pokazivanje ljubavi. Svaki osmi ispitanik ima stav da je fizičko nasilje mladića nad devojkom opravdano ukoliko je uzrok prevara.

Decu upošljavaju „da nose drogu“

Novosti pišu o „prljavom poslu naših kriminalaca“. „Vrbuju i decu da im nose drogu iz Španije“, naslov je teksta u kojem stoji da za transport narkotika „’bezecuju’ i cele porodice“. Širom Pirineja vode „fabrike marihuane“.

Umetnička kolonija u zatvoru

Već duže od dve decenije, uoči Preobraženja Gospodnjeg, u somborskom Kazneno-popravnom zavodu, umetnici i osuđenici stvaraju umetnička dela. Na platna, kamen i drvo prenose svoje vizije, nade, emocije, nemire i strahove, piše Politika. Ovog vikenda, to su uradili 22. put uzastopno u okviru likovne kolonije „Elan“. U koloniji, koja je ove godine trajala tri dana, učestvovalo je 26 akademskih slikara svih generacija i različitih likovnih izraza i 23 osuđenika iz 14 kazneno-popravnih zavoda širom Srbije. Kolonija je, objašnjavaju u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde, koncepcijski zamišljena kao susret i rad likovnih umetnika i osuđenih lica koji imaju znanja, iskustva, talenta, odnosno sklonosti prema ovoj vrsti umetnosti.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...