DRŽAVNE FIRME DUGUJU NAJVIŠE POREZA

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)

Najveći poreski dužnici u Srbiji od juče su osvanuli na sajtu Poreske uprave Srbije, a prednjače državne i firme u stečaju. Na pitanje novinara u Visokim Dečanima - da li će ikada priznati nezavisnost Kosova, Boris Tadić je odgovorio : "Vi znate koji je moj odgovor. On je kratak i jasan – nikada". U jeku pregovora Beograda i Prištine o zajedničkom upravljanju administrativnim prelazima, odnosno granicom kako to tumači Priština, Rusija je postigla sličan sporazum sa Gruzijom. Ekonomisti tvrde da se u Srbiji više ne može govoriti o standardu, već je reč o bukvalnom preživljavanju. Mirjana Todorović (60) iz Jagodina u subotu je ubijena i izmasakrirana u svojoj porodičnoj kući.


Beograd - lomljenje božićne česnice na Terazijama

Objavljen spisak 300 najvećih poreskih dužnika

Najveći poreski dužnici u Srbiji od juče su osvanuli na sajtu Poreske uprave Srbije, a među njima prednjače „Beobanka" sa čak 24 milijarde dinara i jedan Leskovčanin, koji je dužan više od 307 miliona. Poreska uprava objavila je spisak 100 preduzeća, 100 fizičkih lica i 100 preduzetničkih radnji - najvećih dužnika, što je i bila u obavezi na osnovu izmena i dopuna Zakona o poreskom postupku i administraciji, usvojenih krajem prošle godine u parlamentu Srbije. Prva tri vodeća dužnika na spisku su ugašene banke - „Beobanka" a.d. u stečaju, koja duguje 24 milijarde dinara, „Invest banka" sa dugom od 18 milijardi dinara i „Astra banka" sa 15 milijardi dinara nenaplaćenog poreza. Među preduzećima, dužnici su, između ostalih, i „Sartid", „Valjevska pivara", „Jagodinska pivara", Gradsko saobraćajno preduzeće Beograd, „Simpo", „Mostogradnja", „Borba", „Verano motors", „Srbijašume", IMR, RTB Bor, „Zastava kamioni"... Na spisku fizičkih lica prva osoba je iz opštine Leskovac i ona duguje 307,9 miliona dinara, druga iz Inđije, kome nisu naplaćeni porezi u iznosu od 239,6 miliona dinara, dok je treća osoba iz Žablja sa dugom od 130,42 miliona dinara. Da li zbog božićnih praznika ili iz nekog drugog razloga, tek dužnici čija je imena objavila Poreska uprava juče nisu bili naročito raspoloženi za razgovor za Pres. Radisav Rodić, osnivač „Kurira" i „Glasa javnosti", koji se kao fizičko lice nalazi na sedmom mestu liste, nije želeo da komentariše svoj dug od 62 miliona dinara. Kontroverzni novosadski biznismen Ratko Butorović, koji je državi ostao „kratak" za 10,5 miliona dinara, juče je rekao da odgovorno tvrdi da nikada nije dobio obaveštenje o dugu.

Blic ističe u svom izveštaju da se među ffizičkim licima koja duguju je i bivša ministarka Margit Savović, te Goran Trivan, sekretar za ekologiju u Skupštini grada Beograda.


Božićnu liturgiju u moskovskoj Katedrali Hrista Spasitelja, kojoj je
prisustvovao i predsednik Rusije Dmitrij Medvedev sa suprugom
Svetlanom, služio je patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril

Tadić u Dečanima: Da uspostavimo mir i razumevanje

Predsednik Srbije Boris Tadić uputio je u subotu iz manastira Visoki Dečani poruku mira svim stanovnicima Kosova i Metohijie i predstavnicima međunarodne zajednice. "Na današnji dan jedino želim da svi na prostoru Kosova i Metohije i našem zajedničkom prostoru pod evropskim nebom uspostavimo mir i razumevanje", poručio je Tadić. "I Srbi, Albanci i predstvanici međunarodne zajednice treba da razumemo šta je naše postojanje i šta je naša uloga, a to je da razumemo jedni druge, da podržimo jedni druge, da obezbedimo siguran život deci koja dolaze iza nas, nezavisno od vere, nezavisno od nacionalne pripadnosti“, poručio je Tadić posle božićne liturgije. Tadić je u Visokim Dečanima ponovio da nikada neće priznati nezavisnost Kosova i Metohije. Na pitanje novinara - da li će ikada priznati nezavisnost Kosova, Tadić je odgovorio da je njegov odgovor poznat i kratak. "Vi znate koji je moj odgovor. On je kratak i jasan - nikada", poručio je Tadić, pišu Novosti.

Šef srpske države, inače, doputovao je preksinoć u Visoke Dečane i pored protesta pripadnika albanskog pokreta „Samoopredeljenje" u centru Dečana, koji su konvoj praćen Euleks policijom gađali kamenjem. Grupa albanskih ekstremista napravila je barikadu na jedinom putu za manastir, gde je čitav dan presretala Srbe koji su išli ka manastiru. Zato je i Srba na liturgiji bilo manje nego ikad, piše Pres.


Bethlehem - pravoslavni vernici poreklom iz Eritreje pored Crkve Rođenja u
Vitlejemu na Zapadnoj obali, rodnom mestu Isusa Hrista, tokom proslave
Božića po Julijanskom kalendaru

Rusija priznala ono što Srbija neće

U jeku pregovora Beograda i Prištine o zajedničkom upravljanju administrativnim prelazima, odnosno granicom kako to tumači Priština, Rusija je postigla sličan sporazum sa Gruzijom. Taj sporazum predviđa međunarodni nadzor trgovine, uključujući i deo duž granice Rusije sa Abhazijom i Južnom Osetijom, piše Politika. Prihvatanjem kompromisnog rešenja švajcarskog posrednika otklonjen je uslov koji je od leta 2008. godine, odnosno „kavkaskog rata”na teritoriji Gruzije, bio glavni uslov Tbilisija za članstvo Rusije u Svetskoj trgovinskoj organizaciji. Tako je Rusija polovinom decembra, posle 18 godina čekanja i pregovaranja, primljena u članstvo ove organizacije, što će joj omogućiti veći obim trgovinske razmene, pre svega sa EU. Odluka je donesena konsenzusom, posle posredničkih usluga Švajcarske, a konačan sporazum uključuje elektronsku razmenu podataka o trgovini i međunarodno nadgledanje granice između Rusije i Abhazije i Južne Osetije. To su dva regiona, koja Gruzija smatra svojom teritorijom, koja su Rusija i nekoliko zemalja priznale kao nezavisne države.


Nunivak Island - američki ledolomac "Hili" (Healy) razbija led i omogućuje
ruskom tankeru "Renda", sa više od 1,3 miliona galona goriva, prolaz ka
zapadnoj obali Aljaske


Banka polnih ćelija, nekima jedina nada

Za oko deset odsto parova u Srbiji otvaranje banke polnih ćelija gotovo da je jedina nada da postanu roditelji. Ipak, donošenje podzakonskih akata, odabir lokacije, izgradnja i opremanje objekta samo su neke od „sitnica“ koje tim parovima stoje na putu do potomstva. Stručnjaci se slažu u izjavama za Novosti da je izuzetno važno otvaranje ove banke, ali mišljenja su podeljena kada je reč o tome gde treba udariti kamen temeljac. Dok se jedni zalažu da to bude u okviru Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije, postoji ideja i da to bude u Institutu za majku i dete „Dr Vukan Čupić“. Konačnu odluku doneće ministar zdravlja. U buduĆoj banci polnih ćelija ispitivaće se genetski poremećaji, infektivne bolesti, kompletno psiho-fizičko zdravstveno stanje davalaca. U Upravi za biomedicinu postojaće podaci o donatorima i primaocima, a od istog davaoca moći će da se rode najviše dve bebe, pišu Novosti.


Qena - proslava Badnje večeri u hramu Koptske pravoslavne crkve u Keni

Varadi: Za Srbiju i Hrvatsku – vansudsko poravnanje

Ukoliko Srbija i Hrvatska planiraju da se vansudski nagode trebalo bi što pre da donesu takvu odluku jer nema još mnogo vremena za takvu mogućnost. Javna rasprava bi mogla da bude zakazana za godinu dana. I dalje mislim da taj spor nema mnogo smisla, kaže u razgovoru za Politiku dr Tibor Varadi, profesor međunarodnog prava. “Međunarodni sud pravde bavio bi se samo time da li je bilo genocida s jedne ili druge strane. Sve van genocida za njih bi bilo irelevantno. Time je, međutim, stvarnost znatno sužena. Jer, ako čovek želi da dođe do istine onda su relevantni i ratni zločini kao i zločini protiv čovečnosti. Haški tribunal ne da nikoga nije osudio, već nikoga nije ni optužio za genocid u vezi s događajima u Hrvatskoj. Kada je reč o Bosni bilo je nekoliko optuženih i bila je jedna presuda – za Srebrenicu generalu Radoslavu Krstiću. Pošto se MSP u velikoj meri oslanja na činjenice koje je utvrdio Haški tribunal vrlo je malo verovatno da bi došlo do odluke, bilo po hrvatskoj tužbi, bilo po našoj protivtužbi da je bilo genocida. Istovremeno, i jedna i druga strana će imati veliki tim advokata kojima je posao da iznose žestoke optužbe. To može da utiče na ponovno razvijanje mržnje, a to nam nije u interesu” - kaže Varadi.


Echmiadzin/Yerevan - patrijarh Jermenske pravoslavne crkve Karekin II služi
božićnu liturgiju u Ešmiadzinu, 25 kilometara istočno od prestonice Jermenije

U Srbiji nema standarda, već preživljavanja

Kako sa skromnim zaradama pokriti ceo mesec? Većina građana bi rekla da ni čarobni štapić ne bi mogao da pomogne, jer nam samo za osnovne potrebe - hranu, sredstva za higijenu i račune, odlazi gotovo ceo kućni budžet. Istraživanja pokazuju da je čak 53,6 odsto domaćinstava u Srbiji prošle godine bilo u lošijoj finansijskoj situaciji nego 2009, a kod 34,8 odsto njih situacija je ista. Samo 7,5 odsto porodica misli da živi bolje nego pre. Ekonomisti tvrde za Novosti da se u Srbiji više ne može govoriti o standardu, već je reč o bukvalnom preživljavanju. Cene su sve bliže evropskim, plate su nam daleko od proseka Starog kontinenta, pa ne čudi što je promet u radnjama i za trećinu manji nego ranijih godina.


Tbilisi - proslava Božića u prestonici Gruzije

Ubijena i izmasakrirana žena u Jagodini

Mirjana Todorović (60) iz Jagodine u subotu je ubijena i izmasakrirana u svojoj porodičnoj kući u centru Jagodine u Ulici Nikole Tesle 10. Za ubistvo je osumnjičeno nekoliko osoba, među kojima su i njena dva sina, sa kojima je živela u kući. Njeno telo pronađeno je u fotelji, a glava joj je bila odrubljena i nalazila se na stolu. Pretpostavlja se da je počinilac, ili više njih, prvo ubio ženu tupim predmetom, a posle toga joj odrubio glavu. Mirjana je živela u kući sa dva sina. Jedan od njih, Sava (31), ležao je teško povređen kraj nje. Imao je dve ubodne rane na grudima i on je pozvao policiju. Mlađi sin je pronađen na spratu kako spava, pišu Novosti.

Kako Pres nezvanično saznaje, telo je pronađeno u fotelji, u sedećem položaju, a glava nesrećne žene ostavljena je na stolu. Uviđaj je u toku i za sada nema pouzdanih saznanja šta je motiv ovog monstruoznog ubistva. Po svemu sudeći, ubica ili više njih ženu su usmrtili udarcem tupim predmetom, najverovatnije čekićem, a glava je tek naknadno odrubljena.


Kijev - božićna liturgija u Kijevsko-Pečerskoj Lavri u prestonici Ukrajine

Knjiga “Stradanje i spasavanje srpskih Jevreja”

Neumorni Jaša Almuli, s energijom i odgovornošću prema istini koji plene i na čemu bi trebalo da mu zavide ne samo oni koji tek kreću stazama novinarstva, nego i ambiciozni, pa i profesionalni istraživači složenih pitanja naše prošlosti, objavio je nedavno knjigu ,,Stradanje i spasavanje srpskih Jevreja“, u izdanju Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Srbije, piše Politika. Ovom knjigom njen autor je uspostavio vremenski luk između tragičnih iskustava iz Drugog svetskog rata i perioda razaranja Jugoslavije u poslednjoj deceniji prošlog veka, uz snažno, izrazito polemičko protivljenje nastojanjima da se prekraja istorijska istina.

Demonstranti ispred berlinske Palate Belvi, rezidencije predsednika Kristijana
Vulfa (Christian Wulff), traže njegov odlazak zbog pritiska na urednika novina
da ne objavi priču o privatnom kreditu koji je dobio od supruge bogatog
biznismena

 

Zavejan Pešter, spasena beba

Jako nevreme i sneg zavejali su i okovali skoro celu Peštersku visoravan, pišu Novosti. Na desetine sela i zaselaka su u snežnoj blokadi. U opštini Sjenica proglašeno je stanje elementarne nepogode. Žitelji sela Čitluk na Pešteru su se i bukvalno borili za život devetomesečne bebe Kanite Kurtagić, koja je bila teško bolesna i uz nadljudske napore oko ponoći su, uz pomoć nadležnih službi iz opštine, uspeli da je dovezu do doma zdravlja u Sjenici gde su joj lekari spasli život.

Dežurni lekar koji je primio bolesnu devojčicu Besim Džigal kaže za Blic da je njeno stanje sada stabilno i da je pod stalnim nadzorom lekara. “Kada je primljena, ona je imala grčeve, konvulzije. Roditelji su to teško doživeli, verovatno su pomislili da je dete pri kraju. Problem su bile veoma loše vremenske prilike, sa vejavicom i snegom. Oni su bili veoma prestrašeni kada su doveli bebu” - kaže doktor Džigal.


Skoplje - božićna liturgija u hramu Sveti Kliment u glavnom gradu Makedonije

Hu Đintao: Kina mora da suzbije uticaj Zapada

Kineski predsednik Hu Đintao izjavio je minule nedelje da Kina mora da suzbije uticaj Zapada. On je upozorio na „inostrane neprijateljske snage koje pokušavaju da unesu elemente sa Zapada u kinesku kulturu i da Kinu pozapadnjače i podele”. „Moramo da imamo svest o značaju i složenosti i da preduzmemo odlučne mere kako bismo ih sprečili”, naveo je kineski predsednik, javlja Rojters. Ova Huova izjava objavljena je u teoretskom žurnalu KPK „Ćijuši” (Traganje za istinom), u vreme kada Kina ulaže velike napore u promociju svoje kulture u inostranstvu. „Međunarodni uticaj kineske kulture nije u skladu s međunarodnim statusom Kine”, ocenio je Hu koji u oktobru napušta funkciju šefa partije, a 2013. i mesto šefa države, kada treba da ga nasledi sadašnji potpredsednik Si Jinping.


Chennai - Janko Tipsarević u polufinalnom meču ATP turnira Chennai Open 2012.
protiv japanskog tenisera Go Soede, 2:0

Pukanićeva žena pronađena mrtva

U svom stanu u Zagrebu pronađena je mrtva Mirjana Pukanić, bivša supruga vlasnika nedeljnika "Nacional" Ive Pukanića, koji je ubijen u oktobru 2008. godine, prenose hrvatski mediji. Kako javlja internet portal Indeks.hr pozivajući se na neimenovane izvore, pripadnici policije obavljaju uviđaj, ali isključuju mogućnost ubistva. Pukanićeva je imala psihčkih zdravstvenih problema, a hrvatski mediji su pisali i o njenoj navodnoj zavisnosti od narkotika. Ivo Pukanić ubijen je 23. oktobra 2008. godine. Većina osoba umešanih u njegovo ubistvo uahpšene su nakon sedam dana, a nešto kasnije i ostali, pa su na suđenju dobili visoke zatvorske kazne, pišu Novosti. Za ubistvo Pukanića u Beogradu se sudi i Sretenu Jociću, zvanom Joca Amsterdam, prenose mediji.

Adrijana Lima čestitala Božić

Najpoznatija srpska snajka Adrijana Lima, zvezda revija "Viktorija sikret" i supruga našeg proslavljenog košarkaša Marka Jarića, čestitala je čitaocima na društvenoj mreži "Tviter" Božić po julijanskom kalendaru na srpskom jeziku., pišu Novosti.

Uvesti fudbalske “podlige”

U nadmetanju za svetskog prvaka Fifa je obezbedila i fudbalski nerazvijenim kontinentima da imaju svoje predstavnike, pa zašto taj recept ne bismo primenili i za prvenstvo naše države - „podlige” su jeftinije i privlačnije od sadašnje Prve lige, piše Politika. Kod nas se i dalje sve vrti oko Crvene zvezde i Partizana, u Hrvatskoj oko Dinama i Hajduka... Nema novih fudbalskih središta u nekadašnjim ulogama Sarajeva, Mostara, Skoplja... Štaviše, u Srbiji su na mukama i oni, kao Niš i Kruševac, koji su upisani u evropske fudbalske knjige starostavne (učesnici Kupa Uefa). Šabac je prvi iz srpske provincije, još pre Drugog svetskog rata, imao prvoligaša, ali znači li danas ikome išta „provincijski Urugvaj“?, pita se novinar beogradskog lista.



Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...