DOKLE ĆE BITI PENZIJA

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)

Stručnjaci širom Evrope predviđaju slom penzijskih sistema i drastično smanjivanje primanja najstarijih. Odlaskom gotovo 50.000 stručnjaka koji su se školovali u Srbiji, država je izgubila oko 12 milijardi dolara. Stejt department na proleće sprema značajne promene na čelu ambasade SAD u Beogradu. Amerikanci neće nikome prepustiti Bondstil a sva nagađanja o tome da bi tu mogao ostati Kfor ili da bi najveću američku vojnu bazu sagrađenu posle rata u Vijetnamu, mogla preuzeti Turska samo su najobičnije dezinformacije.

Penzijska kriza

Ekonomska kriza polako ali sigurno iz dužničke prelazi u penzijsku krizu. Stručnjaci širom Evrope predviđaju slom penzijskih sistema i drastično smanjivanje primanja najstarijih u narednim godinama, dok domaći analitičari poručuju da sličan scenario u tom slučaju sigurno neće zaobići ni Srbiju, objavljuje Pres.
Evropska centralna banka izračunala je da je u 19 zemalja EU obim obaveza države u pogledu finansiranja penzijskih fondova oko pet puta veći nego njihov zajednički bruto dug. Zbog toga su vlade mnogih evropskih zemalja počele da smanjuju obim finansiranja u socijalnoj sferi i samo je pitanje dana ili meseca kada će penzije biti drastično skresane. Domaći stručnjaci upozoravaju da je srpskom penzionom sistemu pod hitno potrebna reforma i da je to bilo jasno i pre potresa u penzionom sistemu evropskih zemalja.
Ekonomski analitičar Miladin Kovačević (60) podseća da se i sada polovina našeg penzionog sistema finansira iz budžeta:

“Restrikcije su nužne, sada je osnovno pitanje očuvanje sistema. Više nije pitanje da li će penzije biti manje ili veće. Ja se pitam, recimo, da li ću uopšte imati neku penziju koja će mi omogućiti egzistenciju.”

Koalicije

Partija ujedinjenih penzionera Srbije započela je razgovore sa Socijalističkom partijom Srbije i Jedinstvenom Srbijom o zajedničkom nastupu na predstojećim izborima. Kako je izjavio potpredsednik PUPS Momo Čolaković, očekuje se da će oni biti završeni do kraja meseca. Potpredsednik PUPS, međutim, nije isključio razgovore sa drugim političkim partijama. Kako je naveo, krajem januara ili početkom februara pregovaraće i s demokratama, naprednjacima i Socijademokratskom partijom Srbije Rasima Ljajića, piše u Blicu.

Jedna firma za 64.000 penzija

Ofšor-kompanija „Kempten“, registrovana na Kipru, najblaže rečeno, opljačkala je Srbiju. Ova firma, koja je kupila preduzeće „Tabako“ od Mika Brašnjovića koji je bio u poslovnim vezama sa bivšim direktorim „C marketa“ Slobodanom Radulovićem, za poreze duguje 1,5 milijardi dinara, a pritom je jedna od retkih koje su u 2010. ostvarile dobit od 7,2 miliona dinara, objavljuje Blic. Na spisku sto najvećih dužnika, „Kempten“ prvi upada u oči, što zbog visine duga, što zbog činjenice da je u pitanju profitabilna firma, registrovana u Nikoziji sa 500 evra kapitala. Na sajtu Agencije za privredne registre stoji da se firma bavi trgovinom na veliko električnim aparatima, ali i da je njen jedini vlasnik ofšor-kompanija „Kempten trading limited“ sa Kipra. Direktor je advokat, Grk Vorkas Mihails, a zakonski zastupnik u Srbiji Zlata Kecap.
Prema podacima Poreske uprave, „Kempten“ je 36. najveći dužnik u Srbiji i za poreze duguje tačno 1,53 milijarde dinara. Sa toliko bi, recimo, sve prazniji PIO fond mogao da obezbedi 64.000 prosečnih penzija u zemlji.

Cena odlaska mladih stručnjka

Odlaskom gotovo 50.000 stručnjaka koji su se školovali u Srbiji, država je izgubila oko 12 milijardi dolara, piše u Novostima. Toliko je iz budžeta izdvojeno da bi svi oni dobili znanje i diplome koje su sa sobom odneli u svet. A najskuplje je iškolovati doktora, inženjera, pilota i stomatologa. Na vrhu liste su lekari, čija diploma, kada se sve sabere, košta oko 100.000 evra. Još desetine hiljada potrebno je za njihovu specijalizaciju.

Ponuda iz Kragujevca

Kragujevački “Zastava kamioni” ponudiće Vojsci Srbije novo vozilo koje će moći da se koristi za prevoz ljudi, tereta, kao sanitet, po ugledu na poznati američki “hamer”. Kragujevčani su već razvili ovo vozilo, a nadaju se da će ono biti u konkurenciji za nabavku opreme za Vojsku Srbije, koju je najavio ministar odbrane Dragan Šutanovac, piše u Blicu.

- Vojska ima potrebe za 1.400 vozila da bi obnovila zastareli vozni park. Ono što smo mi konstruisali i napravili je neborbeno vozilo, nosivosti 1,4 tone. Ima pogon na sva četiri točka, mogućnost blokade zadnjeg pogona. Opremljeno je američkim motorom i menjačem, u zavisnosti od potreba, nemačkog ili italijanskog proizvođača. Sve ostalo je iz Srbije, i sve se pravi direktno u Kragujevcu. Ono košta oko 38.000 evra, i jeftinije je od konkurentskih vozila na tržištu - kaže Đorđe Nestorović, direktor “Zastava kamiona”.

Dokazi o Tačijevim zločinima

Kosovski premijer Hašim Tači mogao bi uskoro da bude optužen za brojne zločine koje je bivša OVK počinila nad Srbima u periodu od 1998. do 2004. godine. U izvorima bliskim Euleksovim istražiteljima, Pravdi je potvrđeno da dosadašnja istraga, posebno u delu koji se odnosi na kidnapovanja, ubistva i trgovinu organima, upućuje da je Tači znao za zločine, jer je neposredno rukovodio aktivnostima OVK.

Monarhija i Srbija

Princ Aleksandar Karađorđević kao da polako gubi strpljenje – otvoreno je optužio političare da su protiv uspostavljanja ustavne parlamentarne monarhije jer nekoliko njih, kako je rekao, žele da budu predsednici Srbije. Duže od dvadeset godina monarhistička ideja je prisutna u Srbiji ali nikako da se stvarno „primi”, pa možda i ne treba da čudi ako je potomku vožda Karađorđa dosadilo da čeka da javnost u Srbiji uvidi ono što on godinama tvrdi – da bi monarhija bila dobar za imidž Srbije, objavljuje Politika.

Sporazumi sa Rusijom

Poseta Rusiji bila je uspešna. Generalni tužilac Ruske Federacije, gospodin Čajka i njegovi zamenici, bili su sjajni domaćini. Želeli smo da odamo priznanje njihovom radu svih 290 godina koliko postoje, i da kroz Sporazum o saradnji utvrdimo naše izuzetno dobre odnose, komentariše za Novosti svoju prošlonedeljnu posetu Moskvi republički javni tužilac Zagorka Dolovac.
- Predsednik Medvedev je sa mojim kolegama tužiocima i sa mnom proveo više od jedan sat u neposrednom i prijateljskom razgovoru. Na kraju sastanka smo podržali sporazume koje smo potpisali i ocenili da su oni izuzetno dobar okvir za nastavak konstruktivne profesionalne saradnje. Potpisani sporazum daje garanciju bolje, brže i neposrednije saradnje dva tužilaštva. Ipak, o konkretnim predmetima nije bilo reči. Oni o kojima su novine pisale su u sudskoj, a ne u tužilačkoj nadležnosti. Biće i konkretnih stvari koje će proizići iz sporazuma, a odnose se na trgovinu ljudskim organima na Kosovu”, kaže Dolovac.

Ukidanje skupog osiguranja za Kosmet

Srpska i prištinska osiguravajuća društva trebalo bi iduće nedelje na sastanku u Beču da se dogovore o ukidanju paprene cene osiguranja za vozila koja prelaze administrativnu liniju sa KiM - saznaju Novosti.

Prema našim informacijama, cilj ovog sastanka je da osiguravajuće kompanije iz uže Srbije i sa Kosova potpišu sporazum kojim će da se predvidi znatno manje plaćanje osiguranja koje je uvedeno 26. decembra.

Telefoni kojih nema

„Jat ervejz” platio je više od 50 miliona dinara za nabavku 572 fiksna telefona, ali oni nikada nisu instalirani u ovom preduzeću. Ovo je samo jedan od nalaza revizora do kog su došli uvidom u završni račun preduzeća za 2010, piše u Politici.

„Početkom 2010. započet je postupak za nabavku 572 IP telefona u otvorenom postupku, sa procenjenom vrednošću od 33 miliona dinara. Generalni direktor je 11. maja imenovao komisiju za sprovođenje javne nabavke. Revizorima nije poznato zbog čega komisija nije sprovela javnu nabavku. Briselska kompanija „Sita” (ogranak Beograd) u februaru prošle godine obavestila je v. d. generalnog direktora o obavezi po računu od 27. 12. 2010. za IP telefone na iznos 59.208.000 dinara, pod pretnjom prinudne naplate”, piše u izveštaju revizora.

Skupština Niša bez vladajućih stranaka

Sednica Skupštine grada Niša koja je zakazana na zahtev opozicije i na kojoj je trebalo da se raspravlja o izveštaju Državne revizorske institucije o trošenju gradskog budžeta za 2010. godinu nije održana danas zbog nedostatka kvoruma. Sednicu su bojkotovali odbornici vladajuće Demokratske stranke i G17 plus (URS), a u njihove prazne klupe opozicija je postavila tri lutke iz izloga bez glava, piše u Danasu.

- Bojkot stranaka vladajuće koalicije je skandal bez presedana, koji nas uvodi u sistem ograničene diktature Borisa Tadića, čiji kadrovi arogantno negiraju važne i nezavisne institucije kao što je DRI. Vlast vrši pritisak na državnog revizora Radoslava Sretenovića koji zbog toga i nije došao na sednicu Skupštine grada Niša iako je zvanično pozvan i najpre rekao da će doći. Bojkotom sednice Skupštine grada vlast u Nišu želi da sakrije da je kroz 150 nezakonitih radnji protivzakonito potrošila više od jedne milijarde dinara iz gradskog budžeta za 2010. godinu vrednog manje od šest milijardi, rekao je šef odborničke grupe DSS republički poslanik Milan Lapčević na sednici koja se, kako je kazao, „pretvorila u opozicionu tribinu“.

Kusturičin festival

Kratkom pozdravnom rečju domaćina Emira Kusturice, vladara filmskog Drvengrada, zatim nadahnutim i veoma slikovitim govorom ministra za kulturu Predraga Markovića, čije je ministarstvo pokrovitelj unikatne planinske međunarodne filmske i muzičke manifestacije, u opušteno-svečarskoj i krajnje neformalnoj atmosferi počeo je 5. Kustendorf, javlja Politika.

U prepunom gledalištu studenti filma iz celog sveta. Među njima već poznata studentka lica iz Španije, Poljske, Bugarske, Velike Britanije, Srbije... Ponovo su stigli na Kustendorf, čak i bez novog filma, kako bi kako kažu „krali znanje” od filmskih velikana, koji i ove godine u Drvengrad stižu u velikom broju. U publici, jedan do drugog, u džemperima i farmerkama, već sede Ejbel Ferara, Izabel Iper, Kim Ki Duk, Marđan Satrapi, Tjeri Fremo, Tahir Rahim, Vinsent Maraval, članovi žirija Lejla Hatami, Pjer Edelman i Zoran Cvijanović...

Nove žrtve brodoloma

Ronioci su danas našli još pet tela žrtava brodoloma luskuznog italijanskog broda za krstarenja „Konkordija” koji se u petak nasukao kod ostrva Điljo, u Tirenskom moru. Time je, saopštila je Obalska straža, broj žrtava nesreće porastao na 11.

Tela su nađena u potopljenom delu trupa, objavljuje Politika.

Nova američka ambasadorka?

Stejt department na proleće sprema značajne promene na čelu Ambasade SAD u Beogradu. Kako saznaju Novosti, iako ambasadorki Meri Vorlik nije istekao mandat, ona će do aprila dobiti nalog za povlačenje iz Srbije, a na njeno mesto najverovatnije će od jeseni doći Dženifer Braš, koja je obavljala funkciju otpravnika poslova u vreme službovanja Kamerona Mantera.
Za razliku od Vorlikove, kojoj je Beograd prvo ambasadorsko nameštenje, Brašova je godinama vezana za ovaj region. Njena poslednja pozicija u Srbiji bila je mesto zamenika ambasadora, posle odlaska Mantera na novu dužnost u Irak. Ona se dobro snašla u ulozi najvažnijeg diplomate SAD u Beogradu i pola godine uspešno je koordinirala radom ambasade u iščekivanju ambasadorke Vorlik, koja je stupila na dužnost u januaru 2010.

Obustava istrage

Tužilaštvo BiH donelo je naredbu o obustavi istrage u slučaju „Dobrovoljačka“ protiv ukupno 14 osoba, među kojima su Ejup Ganić, Zaim Backović i Jovan Divjak, jer je utvrđeno „da u radnjama osumnjičenih nisu sadržana obeležja krivičnog dela“, javljaju Novosti. Tužilaštvo je saopštilo da je naredba o obustavi istrage protiv osumnjičenih osoba, nakon opsežne istrage donesena na osnovu 352 izjave svedoka, te 412 materijalnih dokaza koji uključuju dokumente, video-zapise, presretnute razgovore i druge dokazne materijale.

U saopštenju se navodi da je dosadašnjom istragom utvrđeno da je tokom napada u Dobrovoljačkoj ulici ubijeno sedam i ranjeno 14 osoba, nakon što su onesposobljene za borbu.

Istraga u vezi sa ovim radnjama nastavlja se zbog postojanja osnova sumnje da je počinjeno krivično delo ratnog zločina, jer je na žrtve otvarana vatra nakon što su bile onesposobljene za borbu ili dok su se nalazile u sanitetskom vozilu.

Zvaničnici Republike Srpske, predstavnici političkih stranaka i boračkih udruženja složni su u oceni da je apsolutno neprihvatljiva odluka Tužilaštva BiH o obustavi istrage protiv 14 osoba u "slučaju Dobrovoljačka ulica".

Bondstil se ne zatvara?

Amerikanci neće nikome prepustiti Bondstil, a sva nagađanja o tome da bi tu mogao ostati Kfor ili da bi najveću američku vojnu bazu sagrađenu posle rata u Vijetnamu, mogla preuzeti Turska samo su najobičnije dezinformacije. Ovo je juče za Blic potvrdila kapetan Džoj Stab, oficir za odnose sa javnošću pri Multinacionalnoj borbenoj grupi Istok u kampu Bondstil. Kad jednog dana, i to ne pre juna 2013, SAD eventualno odluče da se potpuno povuku s Kosova, sve barake, vojna oprema, releji i drugi objekti biće razmontirani i odneseni, a zemljište na planinskim uzvišenjima iznad Uroševca biće vraćeno prvobitnim vlasnicima, „kao što je to urađeno i s manjim kampovima, na primer kod Vitine“, rečeno je Blicu u komandi „Bondstila“ na pitanje da li je će baza ostati i nakon povlačenja američkih vojnika.

Reporter Nedeljnika Mihailo Medenica i fotoreporter Đorđe Kojadinović izvršili su desant iz vazduha na čuvenu američku bazu „Bondstil" kod Uroševca, leteći na „crnom jastrebu", i obišli „grad" u kome su zabranjene četiri stvari: alkohol, nedisciplina, metak u cevi i – seks, objavljuje Pres.

Za sebe veruje da je dobar momak - „gud gaj", kako kaže kroz prenaglašen osmeh i previše srdačnosti za čoveka njegovog položaja.
Insistira na ležernosti koja mu, ruku na srce, ne stoji... Za sebe zaista veruje da je „gud gaj" i svojski se trudi da i nas ubedi u to, iskreno, ili tek maestralno igrajući igru u kojoj su Ameri neprevaziđeni - marketing? I on je, naravno, prodavac, svoje priče i svoje istine, i to kakav - pukovnik Džefri Dž. Liten, komandant čuvene, famozne i misteriozne baze „Bondstil" na Kosovu.
Zapravo, njen gradonačelnik, s obzirom na zastrašujuće dimenzije „Bondstila" od 405 hektara, zvanično najveće američke vojne baze van teritorije SAD.

„Mali grad, da, ali kao što i sami vidite, ništa u bazi nije zidano od čvrstog materijala, što znači da ne planiramo zauvek da ostanemo ovde, kao što se govorilo i pisalo", razgovaramo u helikopterskom hangaru, neposredno po povratku s turističkog leta „Nećemo ostati zauvek, kao što rekoh, ali i ne odlazimo, niti se 'Bondstil' zatvara, kao što se spekulisalo u poslednje vreme! Tu smo sigurno do juna sledeće godine, a za kasnije zaista ne znam, o tome ne odlučujem ja".

Istraga o pretnjama

Istražni organi ispituju da li je Nenad Borojević, bivši načelnik Instituta za onkologiju i prvooptuženi u aferi „Citostatik“, dobijao pretnje i ucene koje su dovele do njegove smrti, nezvanično saznaje Pravda. Prema nepotvrđenim informacijama, policija, u sklopu istrage, pregleda i listing poziva na Bo rojevićevom mobilnom telefonu.

Sklonište u Južnoj Africi

Odbegli mafijaški šef Darko Šarić nalazi se u Južnoafričkoj Republici i pod zaštitom je lokalnih šefova gangstera, objavili su danas informisani sajtovi u ovoj zemlji.

Begunac Darko Šarić, koji je na sajtu „IOL News” nazvan Darko Savić, nalazi se u gradu Gautengu pod drugim imenom, a lokalni kriminalci i korumpirani policajci čuvaju njegov identitet u tajnosti.

Do ovog otkrića došao je dnevnik „Dejli Vojs” nakon intervjua sa Dobrosavom Gavrićem, koji je pobegao u Južnoafričju republiku pošto je u Beogradu osuđen za ubistvo Željka Ražnatovića Arkana.

Gavrića je uhapsila policija Južnoafričke republike nakon što je povređen u jednoj pucnjavi, javlja Tanjug a prenosi Politika.

Ko piše dojave

Vuk Jovanović, koji je poslednjih dana na naslovnim stranama srpskih novina zbog SMS-a koji je uputio „bliskom saradniku” ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića, a u kojem upozorava na pripremu ubistva najviših državnih funkcionera, odavno je poznat ministarstvima, kabinetima predsednika i stranim ambasada po raznim dojavama, piše u Politici. Kako je čovek koji mesecima upozorava na kontrolu uma, uraganima kao tajnom oružju, diskreditaciji Rona Pola i napadu na Iran, postao medijska ličnost broj jedan u Srbiji i da li njegovo pojavljivanje treba da medijski potisne činjenicu o oružju pronađenom u hali Borik u Banjaluci? Jovanović, koga anonimni „izvori iz vrha MUP-a” beogradskoj štampi opisuju kao čoveka koji je „upućen u dešavanja u podzemlju i do koga su stigle informacije o atentatu”, poslednjih meseci je naročito aktivno slao pisma na razne adreseu kojima razotkriva mnoge svetske zavere. Iz nekoliko ministarstava Vlade Srbije juče je potvrđeno za Politiku da su primili dojave od Vuka Jovanovića, ali da nijedna od njih nije shvaćena ozbiljno.

Pobeda nad Danskom

Rukometaši Srbije su savladali Dansku u drugom kolu A grupe Evropskog prvenstva sa 24:22 (10:12) i tako stvorili dobru podlogu da u četvrtfinalnoj grupi izbore plasman u polufinale. Srbija će preneti u novu grupu četiri boda.

Preostaje meč sa Slovačkom u četvrtak koji nema rezultatsku važnost, piše u Politici.

Svadja u Partizanu

Dojučerašnji trener Partizana Aleksandar Stanojević žestoko kritikovao klub na svojoj pres-konferenciji, izrazivši uverenje da će snage koje podržavaju njega pobediti na skupštini, prenosi Politika. Nedavno smenjeni trener tog kluba, kao što je obećao pre nekoliko dana, rekao je sve ono što bi, po njemu, svaki navijač Partizana trebalo da zna. Žestoke optužbe koje je izneo na račun ljudi koje vodi klub će, bez sumnje, dodatno doliti ulje na požar koji već nedeljama bukti u klubu iz Humske i ne vidi se ko bi u ovoj situaciji mogao da bude vatrogasac.

Stanojević je, pre svega, osuo paljbu na predsednika Partizana Dragana Đurića, ali i na potpredsednika Branka Ružića, šefa poslaničke grupe SPS-JS u Skupštini Srbije. Mnoge je iznenadilo i kad je saopštio da je prodaja igrača išla preko nekadašnjeg člana uprave Crvene zvezde Marka Miškovića, sina poznatog srpskog biznismena Miroslava Miškovića.

Sahranjen Miljanić

Legendarni fudbalske stručnjak i dugogodišnji rukovodilac Miljan Miljanić sahranjen je juče na Novom groblju u Beogradu, piše u Pravdi. Oproštaju od Miljana, pored predsednika Srbije Borisa Tadića, prisustvovali su mnogobrojni prijatelji iz svih krajeva bivše SFRJ, kao i ljudi iz sveta fudbala. Na sahrani nezaboravnog Čiče bili su legendarni trener Ivica Osim, bivši fudbaleri iz BiH Faruk Hadžibegić, Safet Sušić, Dušan Bajević i Predrag Pašić. Delegaciju Hrvatske predstavljali su predsednik Saveza Vlatko Marković i fudbaleri Zvonimir Boban, Ivica Šurjak, Ivan Gudelj i Slaven Zambata, dok je iz Crne Gore bio Dejan Savićević. Oproštaju od fudbalskog vizionara prisustvovali su predstavnici slavnog Reala, predvođeni Emilijom Butragenjom, kao i predstavnici FIFA, UEFA i Fudbalskog saveza Srbije. Od Miljanića su se oprostile i legende srpskog fudbala: Dragan Džajić, Dragoslav Šekularac, Dragan Stojković Piksi, Vladimir Petrović Pižon, Siniša Mihajlović, Dejan Stanković, Dejan Petković, kao i predsednici Crvene zvezde i Partizana – Vladan Lukić i Dragan Đurić.



Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...