DINKIĆ KUPIO STAN ZA 353.500 EVRA

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Novi Dinkićev stan još je u izgradnji, ima 150 kvadrata (od čega je 40 kvm terasa), nalazi se u elitnom delu Novog Beograda, a jedan od prvih komšija biće mu Tomislav Nikolić. Klan Darka Šarića u poslu s kokainom uspeo je da sa narko-tržišta istisne i najmoćniju kalabrijsku mafijašku organizaciju „Ndrangetu“. Iznajmljivanje skela, koje od marta okružuju srpski parlament zbog radova na fasadi zdanja, svakoga dana košta oko 700 evra. Košarkaši Hemofarma napravili su podvig u 1. kolu Evrokupa savladavšu u gostima Bešiktaš sa 94:91.


Protestna šetnja sudenata u centru Beograda

Stambeno proširenje ministra ekonomije

Potpredsednik Vlade Mlađan Dinkić kupio je novi stan od 353.500 evra, piše Pres. Novi Dinkićev stan još je u izgradnji, ima 150 kvadrata (od čega je 40 kvm terasa), nalazi se u elitnom delu Novog Beograda. U svojeručno potpisanom dopisu koji je poslao redakcijama novina, Dinkić detaljno opisuje kako je kupio stan. Mlađan Dinkić ne želi da otkrije svoju novu adresu, ali Pres je uspeo da sazna da će jedan od prvih Dinkićevih komšija biti lider SNS-a Tomislav Nikolić, koji je u aprilu kupio novi stan. U pismu ministra ekonomije navodi se da je pre dva dana (15. novembra) za 144.000 evra prodao svoj stari stan od 73 kvadrata na Novom Beogradu (129.000 za stan i 15.000 evra za garažu), u kome supruga Tanja i on žive već 18 godina. Da bi kupili novi stan podigli su kredit od 150.000 evra i na to dodali 42.000 evra, koliko je Dinkić dobio od „osam izvršnih presuda zbog kleveta u jednom dnevnom listu". Konačno, ostatak od 17.500 evra Dinkić i njegova supruga su platili od ušteđevine.



Madrid - španski flamenko ples jedan je od 51 predloga za UNESKO listu
nematerijalne kulturne baštine: Victoria Duende

Na tragu Darku Šariću

Akcija "Balkanski ratnik" posle skoro dve godine ušla je u četvrtu fazu, a prema očekivanjima istražnih organa, trebalo bi da rezultira hvatanjem Darka Šarića, označenog kao šefa jednog od najmoćnijih kartela, jer je u utorak u Italiji izdat nalog za njegovo hapšenje, pišu Novosti. Zajedničkom akcijom srpskog Tužilaštva za organizovani kriminal i italijanske Direkcije za borbu protiv mafije pre dva dana u Italiji su uhapšene 84 osobe, a u Srbiji četiri za koje se sumnja da su deo kriminalne grupe begunca iz Pljevalja. Duško Šarić (35), pet godina mlađi brat Darka, inače vlasnik i predsednik fudbalskog kluba Rudar iz Pljevalja, uhapšen je u okviru "Balkanskog ratnika" zbog sumnje da je učestvovao u švercu kokaina iz Latinske Amerike u Italiju. On je uhapšen po zahtevu Nacionalnog biroa Interpola Rim. Klan Darka Šarića u poslu s kokainom uspeo je da sa narko-tržišta istisne i najmoćniju kalabrijsku mafijašku organizaciju „Ndrangetu“, piše Blic. Na to ukazuju podaci na osnovu kojih je u Italiji pokrenut nastavak „Balkanskog ratnika“.



Oberhof - snežne padavine usporile su saobraćaj u Nemačkoj

Loptica u dvorištu SPS

Lideri ključnih stranaka vladajuće koalicije Boris Tadić, Mlađan Dinkić i Ivica Dačić trebalo bi do kraja ove sedmice da imaju prvi zajednički sastanak posvećen rekonstrukciji Vlade Srbije, koja bi podrazumevala drastično smanjenje broja ministarstava, a formalni sporazum biće svakako postignut najkasnije u januaru, kako bi obnovljena vlada u 2011. imala najviše 17 članova, od 27 postojećih. Kako je rečeno Danasu u DS i G17 plus, te dve stanke su jedinstvene u tome da se ide na rekonstrukciju, kao i da je sada "loptica u dvorištu SPS", od kojeg se očekuje jasan stav.


Šer i Kristina Agilera na premijeri filma "Burlesque" u Los Anđelesu

Skele na Skupštini koštaju 187.000 evra!

Iznajmljivanje skela, koje od marta okružuju parlament zbog radova na fasadi zdanja, svakoga dana košta oko 700 evra. Međutim, na konstrukciji koja je sklopljena na oko deset hiljada kvadrata zidova i krova, često nije bilo majstora. Kada se Skupština sredinom decembra konačno oslobodi gvožđurije, na računu za montažu, demontažu i korišćenje skela za oko 267 dana, pisaće 187.000 evra. Ove podatke Novosti su dobile od Skupštine Srbije. Račun je toliki, bez obzira na to što se praktično radilo oko pet meseci, dok su četiri meseca skele zvrjale prazne. I za ovaj prazan hod, koji je i te kako koštao, u Skupštini imaju objašnjenje. Pomoćnik generalnog sekretara Milan Brzaković kaže da su, posle postavljanja skela, otkriveni neki nepredviđeni ”kvarovi” na zidovima, pa su radovi prekinuti dok se ne utvrde novi detalji.

Udar B92 na SPC

Dovođenjem u vezu Srpske pravoslavne crkve i nekih ekstremističkih organizacija, medijskim napadima na vladike i potenciranjem priče o raskolu pojedine grupe pokušavaju da uruše ugled SPC-a kao jedine institucije u koju Srbi još imaju poverenja, smatraju dobro upućeni sagovornici Presa. Poznavaoci prilika u Crkvi navode da svima koji nastoje da diskredituju ugled SPC-a odgovara da se u javnosti preuveličava „slučaj vladike Artemija", kao i da se baš na godišnjicu smrti patrijarha Pavla na jednoj od nacionalnih televizija emituje dokumentarac u kojem se Crkva povezuje sa ekstremističkim organizacijama. Glavni i odgovorni urednik lista „Pravoslavlje" Miodrag Popović kaže da je emitovanje emisije „Insajder" na TV B92, gde su Crkva i njeni velikodostojnici, pre svih mitropolit Amfilohije, označeni kao pokrovitelji desničarskih organizacija, klasičan udar na SPC.



Zhuhai - kineski robot za uklanjanje mina i eksplozivnih naprava na Osmoj
međunarodnoj kineskoj izložbi avijacije i vazduhoplovstva
(8th China International Aviation and Aerospace Exhibition - Zhuhai Airshow)

Rashodi u budžetu veći za oko 14 milijardi dinara

Vlada Republike Srbije do kraja nedelje poslaće Međunarodnom monetarnom fondu u Vašingtonu pismo o namerama u kome objašnjava na koji način planira ove i sledeće godine da troši novac iz državne kase. Kako saznaje Politika u Ministarstvu finansija, rashodi će posle prekrajanja budžeta biti veći za oko 14 milijardi dinara, pa će tako republički deficit umesto 106 na kraju godine iznositi oko 120 milijardi dinara. Konsolidovani minus, odnosno deficit na nivou cele države, uključujući i opštinske kase, iznosiće 148 milijardi dinara. Time se, u skladu sa dogovorom sa Međunarodnim monetarnim fondom jaz između prihoda i rashoda u kasi proširuje sa četiri na 4,75 odsto bruto domaćeg proizvoda.

Na provizijama banke uzele 15 milijardi dinara

Preciznih podataka za prvih devet meseci još nema, ali je ipak sasvim moguće konstatovati da su banke, naplaćujući proviziju za svoje usluge zaradile više od 15 milijardi dinara, piše Blic. Banke ovde imaju širok asortiman usluga koje nude, ali sve to podrazumeva i značajan broj naknada, koje se klijentima naplaćuju. Ti troškovi obično nisu, kako se to kaže, transparentni, praktično su nevidljivi za korisnika koji dođe na šalter. Mnogi ih zovu “skriveni troškovi”. Obično u procentualnom iznosu te provizije za usluge predstavljaju samo trenutno mali trošak, međutim, naplaćuju se mesečno, znači stalno, što u dužem periodu uopšte nije zanemarljiva i beznačajna suma. Pravni osnov banaka za ubiranje provizije za usluge uopšte nije sporan. Praktično, plaćanje tih usluga je neminovno i samo je pitanje u kojoj je banci nešto jeftinije, mada tu nema pravila pa su kod različitih usluga i provizije sasvim neujednačene. I najčešće je situacija takva da ako je jedna vrsta usluga besplatna ili se sasvim malo plaća, onda je neka druga, za vas neznatna stavka, kasnije u zbiru, mesečnom ili godišnjem, priličan trošak.


Guangzhou - sudar tokom finalne biciklističke trke žena na 16. igrama Azije
(16th Asian Games) u Guangdžou: Tang Kerong (Kina),
Wong Wan Yiu (Hong Kong), Mayuko Hagiwara (9, Japan)

Glavna tema Sabora SPC opet Artemije

Svetom arhijerejskom liturgijom u manastiru Svetog Arhangela Mihaila u Rakovici počeće danas jesenje zasedanje najvišeg crkvenog tela, Svetog arhijerejskog Sabora Srpske pravoslavne crkve. Saborna liturgija počeće u devet časova, a posle nje biće služen parastos povodom godišnjice upokojenja patrijarha Pavla, piše Politika. Jedna od glavnih tema jesenjeg zasedanja Sabora, kako je objavio i sam patrijarh Irinej, ponovo će biti vladika Artemije – arhijereji bi trebalo da raspravljaju o odnosu umirovljenog episkopa raško-prizrenskog prema saborskim odlukama, i o njegovom shvatanju „crkvenog poretka kao takvog, naročito iz pozicije umirovljenog arhijereja”. Nezvanično, prethodnih dana mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i umirovljeni episkop zahumsko-hercegovački Atanasije tražili su da se sastanu sa vladikom Artemijem kako bi razgovarali o novonastaloj situaciji, posle objavljivanja pisma vladike Artemija u kojem navodi da više neće poštovati „nekanonske” sinodske i saborske odluke, kao i da sebe smatra za doživotnog episkopa raško-prizrenskog. Vladika Artemije je, navodno, odbio da razgovara sa mitropolitom Amfilohijem i vladikom Atanasijem na tu temu, ali im je poručio da mogu uvek svratiti „na kafu” u manastir Šišatovac, gde on, po odluci Sinoda, boravi posle napuštanja Eparhije raško-prizrenske.

Direktori nisu gadljivi na povišice

Sa 1. januarom sledeće godine prestaće da važi odluka Vlade o zamrzavanju plata u državnoj upravi i penzija, ali i preporuka s kraja januara ove godine da direktori javnih preduzeća ne dobijaju više od šestostruke prosečne plate odnosno više od 220.000 dinara. Uspešno izbegavajući medije, direktori tih preduzeća uspeli su tokom 2010. da sakriju u kojoj meri su poštovali tu preporuku, a sada većina njih isčekuje stav Vlade po pitanju njenog ukidanja. Ipak, iz njihovih odgovora evidentno je da se neće buniti protiv povišica niti će se odazvati pozivu predsednika Borisa Tadića na solidarnost jer kriza još traje, piše Danas. “Plate direktora javnih preduzeća od januara biće povećane isto kao i plate svih ostalih zaposlenih i biće usklađivane u odnosu na odluku Vlade iz januara ove godine da maksimalna zarada koju može da ostvari neki funkcioner u javnom sektoru ne prelazi šest prosečnih plata” - rečeno je tom listu u Ministarstvu finansija. To je, napominju u Ministarstvu, poslednja odluka Vlade i ona će se poštovati ukoliko zakonom o budžetu „ne bude određeno nešto drugo“.

Samo Makedonke kraće žive od Srpkinja

Penzionerke u Srbiji, u odnosu na Evropljanke, žive neuporedivo kraće. Među ženama zato najava o produžavanju radnog staža nije prihvaćena sa odobravanjem jer, kako kaže statistika, kraći život imaju samo penzionisane Makedonke. U novi predlog zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju biće uneta prelazna odredba po kojoj će pun staž za žene umesto 35 iznositi 38 godina. Primena ovog rešenja, doduše, neće početi odmah već sukcesivno i to „tek“ za dve godine, ali mnoge radnice i dalje ne smatraju da je ovaj zakonski član pravičan, a još manje da je potreban, pišu Novosti.

Mesić: Dodik vodi Miloševićevu politiku

Bosna i Hercegovina ovako ne može da funkcioniše. Potrebno je dograditi ustav na način da entiteti izgube iluzije da se mogu izdvojiti - kazao je za Danas bivši predsednik Hrvatske Stjepan Mesić povodom 15 godišnjice Dejtonskog sporazuma. “Dejtonski sporazum je zaustavio rat, što je vrlo pozitivno, i pomogao da se rat ne proširi van prostora bivše Jugoslavije. Međutim, sporazum nije omogućio funkcionisanje BiH kao pravno organizovane države. Dejtonom su stvorena dva entiteta, Federacija BiH u koju su ugurani Hrvati i Bošnjaci i Republika Srpska čiji građani, ili makar njeno vođstvo, želi državu u državi koja bi se, kad se umori međunarodna zajednica, izdvojila ili pripojila nekoj drugoj državi. Dodik jasno daje na znanje šta bi da učini kad se međunarodna zajednica umori. On vodi politiku Slobodana Miloševića, s tom razlikom da ju je ovaj vodio topovima, tenkovima i zločinima. Dodik je bio protivnik Miloševićeve politike, ali onda je odlučio da bi bilo dobro ostvariti njegove ideje. Daje izjave, kao i Tadić, da podržava opstanak BiH, ali i kaže da BiH nije konstanta, već da je to RS”, kaže Mesić.

Loto milioner strepi za porodicu

Loto milioner Laslo D. (39) iz Kanjiže, kojem su lopovi u nedelju iz kuće ukrali 100.000 evra, kaže za Pres da se brine za bezbednost svoje porodice! Očajni Laslo kaže da mu se život pretvorio u pakao otkad je dobio sedmicu na lotou. Laslo je jedan od petorice Kanjižana koji su u martu ove godine dobili rekordnu premiju i podelili 4,8 miliona evra. Veruje se da je svaki od dobitnika, kada se odbije porez, dobio oko 800.000 evra.

Kod derviša na Kurban Bajram

Ovan ili kurban uvek se kolje iz nekog dobrog razloga. Za zdravlje, napredak ili ako ti Bog podari sina. Kurban ne kolje svako. Samo imućni i oni koji imaju razlog – priča za Danas derviš Kujtim Demir, iz beogradskog naselja Borča koga je reporter ovog lista posetio tokom proslave Kurban Bajrama. “Koža, noge i rogovi ovna se ne bacaju, nego se zakopaju u zemlju da ih ne bi pojeli psi i mačke. Meso kurbana (što u prevodu znači žrtva) treba da se podeli na neparan broj delova i deli se sirotinji, prijateljima i rodbini da bi se što više ljudi nahranilo na taj dan. Prvo se daje komšiji. Ja dajem komšiji koji je pravoslavac. Veliki smo drugari. On slavi Svetog Nikolu. Mi idemo kod njega na slavu. Kod drugog komšije idemo na Svetu Petku. Pošto mi ne jedemo prasetinu kad je mrsna slava, oni posebno spreme za nas. Žrtva se ne kolje iz nekog bez veze razloga, to je naš sadak, prinova, nešto što smo obavezni kao muslimani. Nije stvar pojesti to meso a da ne daš nekome malo. Simbolički je to poklon, možda on trenutno nema, a i da ima, lepo je dati. Mi kao porodica zadržavamo desni but, i to spremamo danas”, kaže demir. Ostalo se sve daje. Pažnja prema komšijama, to je praksa Muhameda, tako će biti do kijametskog dana - priča Kujtim.

Novi tragovi do Mladića

Srbija može da se nada da će izveštaj koji Serž Bramerc podnosi 6. decembra u Savetu bezbednosti UN biti pozitivni ji od onog junskog. Na to ukazuju sastanci koje je imao sa svim srpskim zvaničnicima koji sarađuju sa Haškim tribunalom. U Nacionalnom savetu za saradnju sa Hagom kažu da već mesecima nemaju nijedan zahtev Trbunala koji nisu ispunili, a u Tužilaštvu za ratne zločine podsećaju da je Bramerc ocenio njihov rad kao profesionalan. Nove vesti stižu i posle Bramercovog razgovora sa šefovima obaveštajnih službi: ključne preporuke haškog tužioca o tome kako bi trebalo unaprediti potragu za Mladićem već se primenjuju. Detalje o razgovorima za Bramercom, dan posle njegove posete Beogradu, a pred predstavljanje njegovog redovnog šestomesečnog izveštaja u Njujorku, podelio je sa Novostima Vladimir Vukčević, koordinator akcionog tima za lociranje i hapšenje haških optuženika. “Akcije koje su sprovedene u Beogradu i u Aranđelovcu dale su konkretne rezultate u smislu novih tragova. Na predlog akcionog tima Vlada Srbije je povisila iznos nagrade za informaciju koja bi dovela do hapšenja haških optuženika. Analizirali smo propuste u procesuiranju jataka i promenili pristup toj problematici”- kaže Vukčević.

Sahranjena Milica Dapčević

Uz prisustvo porodice, prijatelja i mnoštva poznatih ličnosti sahranjena je Milica Dapčević (21) juče na Topčiderskom groblju u Beogradu. Više od 500 ljudi ispratilo je beli kovčeg, prekriven vencima i cvećem, s tugom i suzama zbog Miličine tragične smrti, piše Blic.

Maja Žeželj se oporavlja

Porodica novinarke Radiotelevizije Srbije Maje Žeželj saopštila je da se Maja uspešno oporavlja i da je posle 29 dana borbe sa endotoksičkim šokom prebačena sa odeljenja intenzivne nege na standardno odeljenje radi daljeg lečenja. Njenu pobedu nad bolešću omogućio je izuzetan tim lekara Urgentnog centra i Kliničko-bolničkog centra Beograd, navodi se u saopštenju, koje prenose Novosti.

Hemofarm šokirao Bešiktaš

Košarkaši Hemofarma napravili su podvig u 1. kolu Evrokupa savladavšu u gostima Bešiktaš sa 94:91, iako su sedam minuta pre kraja gubili sa 17 razlike protiv ekipe koja je prošle nedelje dovela u svoje redove NBA zvezdu Alena Ajversona, piše Blic. Serijom od 19:2 Bešiktaš je u 33. minutu stigao do, činilo se tada, nedostižnih 82:65, na radost 3.000 navijača ali i trenera Buraka Bijiktaja koji se nedugo zatim počeo prilično da se nervira. Imao je i zašto: sedam trojki u nizu postigli su gosti, najviše preko Pakovića i Borisova, i tako došli do neverovatnog preokreta i pobede izvojevane kada joj se više niko sem samih igrača Hemofarma nije nadao. Najefikasniji je u taboru pobednika bio Mačvan sa 17 poena i 15 skokova, a odlično su ga pratili Pavković sa 16, Abdul-Hamid sa 15 i Borisov sa 14 koševa. Ajverson je, iz Ogilivija koji je ubacio 20 poena, bio drugi strelac domaće ekipe sa 15 poena, koliko je postigao i Četin.

Karte za finale Dejvis kupa planule za dva sata

Vest da su sve ulaznice za finale Dejvisovog kupa između Srbije i Francuske (3-5. decembra) planule za svega dva sata, nesumnjivo svedoči o veličini tog događaja kao i o ogromnoj popularnosti tenisa kod nas, piše Politika. Međutim, verovatno će ostati nezabeleženo koliko iskrenih ljubitelja tenisa, spremnih da odvoje od svojih usta da bi se našli na ovom spektaklu, neće ni imati priliku da svoju „ušteđevinu” zamene za mesto na tribinama s kojih će bodriti Đokovića i drugove…

Safet Sušić: Regionalna liga zavisi od političara

Selektor reprezentacije Bosne i Hercegovine Safet Sušić smatra da bi formiranje regionalne lige bio odličan potez, koji će, međutim, morati da povuku političari zemalja bivše Jugoslavije. Legendarni fudbaler Sarajeva kaže za Pres da huligani i nasilje na tribinama ne bi smeli da služe kao izgovor da se ne podrži ideja o zajedničkom takmičenju. Sušić, međutim, upozorava da je ligu nekadašnje "velike Juge" jakom činio zakon da igrači mlađi od 28 godina nisu smeli da napuštaju klubove.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...