DEDA UPUCAO OCA SAVE MILOŠEVIĆA

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Deda proslavljenog fudbalera Save Miloševića ubio je u petak sina Stevu u dvorištu porodične kuće u selu Johovac kod Bijeljine. Posle svađe oko nasledstva, deda Savo je otišao po kratež M 48 i dva puta pucao. Selo je zanemelo a reprezentativac je u vreme nemilog događaja bio u Crnoj Gori. Dačić dočekuje Dan MUP-a uz najavu štrajka i zahteve za povećanjem plata policajcima. U Srbiji je, kažu, po industriji, platama i BDP-u, isto kao 1971. Štampa se priseća i slavnih dana kada se krajem 19. veka napravio dogovor o izvozu 30.000 tona suve šljive u Ameriku a ove godine ukupno smo izvezli 800. I kod nas se zaobilazi krastavac, te su povrtari prinuđeni da bacaju tone ovog povrća. Cena mu je pala od 150 na pet do 50 dinara. Otkrivena je spomen-bista Milanu Pantiću u Jagodini. U Leskovcu jedan prijatelj ubio drugoga posle rasprave oko toga ko je koliko popio vina a na gej paradi u Splitu učesnicima povorke su psovali srpske i muslimanske majke. Glogovac reče da je čestit čovek danas – budala. Ana je prokockala šansu a Jelena je najavila da će se do kraja godine vratiti među „top 10“.

Beograd - Karneval beogradskih predškolaca na Kalemegdanu u organizaciji
Sekretarijata za dečju zaštitu Grada Beograda

Svađa zbog nasledstva

Deda proslavljenog fudbalera Save Miloševića ubio je u petak uveče svog sina, Savinog oca Stevu (53). Savo Milošević (83) pucao je u Stevu u dvorištu porodične kuće u mestu Johovac. Otac i sin su se prethodno posvađali „a potom je starac uzeo kratež M 48 i sinu u prsa ispalio dva hica“, pišu Novosti. Steva je preminuo dok su ga komšije vozile u bolnicu. Kao mogući razlog svađe juče su se pominjali nerešeni imovinski odnosi. Bivši reprezentativac Srbije juče je bio u neprestanom kontaktu s porodicom i nije želeo da govori o nemilom događaju.

Pres piše da se ubistvo dogodilo na porodičnom imanju u selu Glavičice kod Bijeljine gde novinarima juče nije bio dozvoljen ulazak. Slavko Bojanić, dugogodišnji prijatelj našeg fudbalera, rekao je da je čitavo selo zanemelo kada se pročulo za tragediju. Nezvanično, deda Savo i Steva u poslednje vreme nisu bili u dobrim odnosima, jer je Savo nameravao da prepiše zemlju unucima Savi i Andriji a ne sinu. Razlog za to bila je vanbračna zajednica Steve sa izvesnom Zoricom sa kojom je živeo poslednjih nekoliko godina, nakon smrti supruge Dragice, majke reprezentativca.

Alo piše da je Savo prvo nasrnuo nožem na sina, ali mu ga je ovaj istrgao iz ruku. Nakon toga je otišao u kuću i uzeo pušku. Stevo je preminuo na rukama prvog komšije Miće Bojanića, teče pevača Miloša Bojanića. Savov brat Milan (85) rekao je da ovakvu tragediju niko nije očekivao.

Savo Milošević je, kako prenosi Blic, zamolio sredstva informisanja da u velikoj nesreći koja je zadesila njega i njegovu porodicu, „pokažu obzir i čovečnost prema porodici kako se nepodnošljivi bol ne bi još više uvećavao“.

Bez poziva od NATO

Državna sekretarka Ministarstva odbrane Tanja Miščević u intervjuu za Blic kaže da NATO neće zvati Srbiju da postane članica na predstojećoj konferenciji o strategijskom partnerstvu, niti će to Srbija zahtevati. I ona, kao i načelnik Generalštaba VS prethodnog dana (za Politiku), kaže da konferencija koja se održava u Beogradu nije samit NATO. Takvi samiti se događaju samo u zemljama koje već jesu članice, objašnjava ona. „Iz samog naziva (konferencije) može se zaključiti da je to mnogo više rasprava o strategijskom povezivanju NATO i partnerskih organizacija i država u definisanju načina borbe za međunarodni mir i bezbednost. Ili da kažemo ovako, tri dana Srbija će biti centar rasprave o globalnoj bezbednosti“, dodaje Miščevićeva.

Beograd - tribina "Kumanovski sporazum 12 godina kasnije" Demokratske stranke Srbije

Dačić nema para za plate

Ministar policije Ivica Dačić u intervjuu za Pres govori o stanju u MUP-u a povodom Dana MUP-a i Dana policije Srbije. „Slavu policije dočekujemo u predštrajkačkoj atmosferi i pregovorima sa sindikatima. Posao policajca nije lak, ali su i materijalna sredstva kojima raspolažemo ograničena. Činimo sve da do štrajka koji je jednokratan potez i rešenje za sve, ne dođe. Tražimo sistemsko rešenje i očekujem da najvišem na državnom vrhu odlučimo o tome šta želimo od MUP-a dalje“, rekao je on. Ministar kaže da su Vladi vezane ruke jer nema od čega da poveća plate ili da ulaže u policiju kada gotovo ceo budžet odlazi na plate. Ono što ostane odlazi na obezbeđenje velikih skupova, kao i ljudi i objekata.


Beograd - prikupljanje potpisa za Peticiju za donošenje zakona koji zabranjuje
uvoz i korišćenje genetski modifikovanih organizama u Srbiji u organizaciji
stranke "Zeleni Srbije"

Dinkić uzvraća

Ujedinjeni regioni Srbije reagovali su na tekst Politike od prethodnog dana u kojem je MMF izneo niz zamerki na računice Mlađana Dinkića. „Predlog URS-a za fiskalnu decentralizaciju neće dovesti do povećanja konsolidovanog deficita države, već samo do funkcionalnije i pravednije raspodele već postojećeg novca, sa republičkog nivoa ka gradovima i opštinama, pri čemu će najviše dobiti najmanje i najsiromašnije opštine. Predlog URS-a koji omogućava suštinsku decentralizaciju je fiskalno neutralan“, stoji u tekstu.

Zašto su „Železnice“ gubitaš

Generalni direktor „Železnica Srbije“ Milovan Marković u intervjuu za Politiku kaže da, iako finansijski izveštaj pokazuje da je preduzeće sa 17 milijardi dinara duga najveći gubitnik privrede, firma godišnje „ne potroši ni dinar više nego što zaradi i dobije kroz državne subvencije“. Za dug on kaže da se to što preduzeće raspolaže velikom imovinom, odražava na obračun visoke amortizacije koja „Železnice“ dovodi u poziciju gubitaša. „Potom, međunarodni krediti koje servisira država u obračunu se vode kao zaduženje ’Železnica Srbije’. Kada dođe do negativnih kursnih razlika, one se u obračunu poslovne godine knjiže kao trošak“, objašnjava Marković.

Poplave koje su u Mumbaju izazvale višednevne neprestane kiše

U Srbiji kao 1971.

Istraživanje ekonomiste Miroslava Zdravkovića pokazuje da je ekonomska slika Srbije po pitanju industrijske proizvodnje, plata i BDP-a, gotovo identična onoj od pre 40 godina. „Ova poražavajuća činjenica pokazuje da se u suštini nismo makli ni za pedalj od već davne 1971“, piše Pres. Zdravković, koji je i sam rođen 1971, kaže da su stariji od njega možda sačuvali neku pozitivnu sliku, mlađi „imaju svoje viđenje i svoju priču“: „Ali, moja generacija vrti se oko nulte tačke.“ Ispostavilo se, naime, da za današnju prosečnu platu od 39.928 dinara može da se kupi identična količina namirnica kao 1972. kada je dohodak bio 1.550 dinara. „Tada je moglo da se kupi nešto više hleba, krompira i piva u gotovo istim količinama, dok recimo sada može da se kupi više mesa, kafe i vinjaka“, kaže Zdravković.


Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev tokom meča u badmintonu s premijerom
Vladimirom Putinom pred sastanak u Predsedničkoj rezideniciji u Gorkom, nadomak Moskve

Nekada slavne suve šljive

Srbija je u prva četiri meseca ove godine izvezla 800 tona suvih šljiva za dva miliona dolara. „Toliko Novak Đoković stavi u džep kada pobedi na dva turnira masters serije“, piše Politika. List podseća da je pre 114 godina, 1897. država obavila prvi veliki posao u Americi kada je prodato 30.000 tona suvih šljiva za tada neverovatnih 30 miliona dolara. Pod kraljem Aleksandrom Obrenovićem, Srbija je Austrougarskoj izvezla toliko tovljenika da je „šljivarska i svinjarska Srbija ostvarila suficit u ekonomskim odnosima sa svetom“. „Danas, kada glavni tok ekonomske misli u Srbiji još peva ode radosti slobodnom tržištu, i kada našu ekonomiju vode doktori ili specijalizanti s najprestižnijih svetskih univerziteta, u savezništvu sa stranim konsultantima, dok istovremeno strani svet sve više jača državni intervencionizam – ali na svom terenu – mi godišnje izvezemo manje od 5.000 tona suvih šljiva. A svinje – uvozimo“, stoji u tekstu.

Takmičenje u skejtbordu "Red Bull Manny Mania" u centru Beograda

I mi zaobilazimo krastavac

Zbog straha od ešerihije koli i građani Srbije zaobilaze tezge a proizvođači su već bacili tone krastavca. Iako je krastavac za dve nedelje pojeftinio sa 150 na pet do 50 dinara, Stojan Dragojević iz Dragojevca kod Šapca na primer, dosad je bacio između pet i šest tona ovog povrća, piše Blic. Posle epidemije u Evropi, fitosanitarna inspekcija Ministarstva poljoprivrede utvrdila je da je krastavac u našoj zemlji bezbedan, ali se on i dalje ne prodaje i još precizno ne može da se kaže koje su razmere štete koju su pretrpeli povrtari. Krastavac na Niškoj pijaci košta između 10 i 15 dinara, u Leskovcu pet do osam, a na šabačkoj kvantaškoj pijaci se prodaje za pet do 10 dinara.

Penzionerski vek ni lak ni dug

Novosti pišu da se prošle godine ukupno penzionisalo 108.204 radnika, od kojih čak 91.253 iz državne administracije i javnog sektora. Iz poljoprivrede povuklo se nešto više od 10.000 radnika, dok je najmanje penzionisano u privatnom preduzetništvu – 6.818 radnika. Poslednje tri godine beleži se sve veći zahteva za penziju, ali iako je više od sto hiljada odobrenih prošle godine, u Srbiji zapravo ima samo 36.507 novih penzionera. Naime, kako kažu u Fondu PIO „trajno je obustavljeno, zbog smrti, 57.678 penzija“. „Naših 1,6 miliona penzionera, za razliku od ’kolega’ na zapadu Evrope, ne živi ni dugo ni lako“, stoji u tekstu.

Spomen-bista Milanu Pantiću

Novinari su juče obeležili desetu godišnjicu ubistva dopisnika Novosti Milana Pantića i otkrili spomen-ploču sa njegovim likom u jagodinskom naselju Tabane. Zatražili su da se pronađu izvršioci i nalogodavci ubistava novinara u Srbiji. Spomen-bistu Pantiću otkrili su pomoćnik glavnog urednika Novosti Miloš Antić, predsednik UNS-a Ljiljana Smajlović i zamenik gradonačelnika Jagodine Petar Petrović.

Formulom u Guču

„Ukoliko ste se pitali ko je dasa koji je pre petnaestak dana protutnjao beogradskim ulicama u formuli 1... Ime mu je Mišo Kuzmanović a zovu ga ’Šumaher od Bosne’“, piše Alo. Automobil koji je izazvao veliku pažnju, navodi list, napravio je sam a na ideju je došao posle jedne izložbe starih modela formule u Beogradu. Kuzmanoviću iz Prnjavora, kako kaže, niko nije verovao kada je rekao da će i on napraviti jedan takav. Ali, dve godine kasnije, 2008, izvezao ga je iz radionice. Kuzmanović kaže da planira da ove godine u svom bolidu dođe u Guču na Sabor trubača.

Brčkanje u lavoru

Pres navodi razloge za i protiv različitih destinacija za letovanje i piše da nikada kao ovog leta „nismo bliži Čkaljinom proročanstvu o brčkanju u lavoru“. „U Hrvatskoj će vam polupati kola i veličati Stepinca, u Crnoj Gori – ako znate maternji ili ruski – pominjati paradajz i 1918, u Egiptu i Tunisu traju revolucije a u Grčkoj štrajkovi“, navodi list. Što se Hrvatske tiče, piše Pres, „komšijska obala je tako lepa i tako blizu samo vlasnicima krštenice starijim od 30 godina“, dok su mlađi imuni na bilborde koji reklamiraju Dubrovnik, Hvar i Rovinj.

Gejevima u Splitu psovali srpsku majku

U Splitu je juče održana prva gej parada koju je obezbeđivalo 400 policajaca, ali to nije moglo da spreči brojne protestante koji su napali kolonu. Alo prenosi izveštaje iz hrvatske štampe, prema kojima je parada propraćena povicima „ubij pedera“, a protestanti su učesnicima povorke psovali srpske i muslimanske majke. Uhapšeno ih je oko 300. „Kada je Parada ponosa stigla do pozornice na Rivi, zasuta je kamenjem, petardama i uvredama. Policajci su samo uspeli da spreče da masa od 10.000 ljudi ne nasrne na povorku. Više ljudi je povređeno, od kojih troje novinara. Petoro je završilo u bolnici a učesnike povorke policija je evakuisala“, piše Alo.


Lidice/Prag - obeležavanje 69. godišnjice nacističkog pokolja u selu Lidice,
16 kilometara severozapadno od Praga, kada je u odmazdi zbog pogibije
jednog Gestapovca u Drugom svetskom ratu pobijeno oko 340 ljudi

Izbo druga zbog vina

Policija u Leskovcu uhapsila je Marjana I. (31) zbog sumnje da je u noći između petka i subote smrtno ranio druga i komšiju Vladicu Đ. (30) a Bojana S. (30) lakše povredio. Vladica je juče ujutru preminuo u Urgentnom centru Opšte bolnice. Bojan je van životne opasnosti. Kako prenose Novosti, zločinu je prethodila rasprava oko toga ko je popio koliko vina i kakvog je bilo kvaliteta. Marjan se razbesneo, napustio društvo, da bi se iznenada pojavio s nožem i ubo obojicu drugova. Marjan je pobegao sa mesta zločina, ali se posle nekoliko sat predao policiji u pratnji svojih roditelja.

Čestit čovek postao budala

Glumac Nebojša Glogovac u intervjuu za Novosti kaže da je danas u Srbiji važno samo ono što donosi novac i pozicije. „Nije suština u tome koliko ste ljudi prevarili, nego koliko ste zaradili. Mera svega su bogaćenje i prestiž, glavne životne utakmice vode se na tom terenu, a dobrota, bezuslovna plemenitost, poštenje, iskrenost, hrabrost, sve te uzvišene i neopipljive vrednosti čovekovog duha ne donose nikakav novčani odgovor... Oni koji su spremni na sve igre – da ukradu a da ne budu uhvaćeni, da milion puta ponove laž dok ne postane istina, da snime ’pornić’ da bi postali popularni, smatraju se ’sposobnim’“, ističe Glogovac. Ustanovljena su neka nova pravila, kaže on, po kojima je čestit čovek budala a ljudi se stihijski, kao stado, prilagođavaju onome što se dešava oko njih.

Bekingemska palata/London - tradicionalna proslava rođendana, 85, kraljice
Velike Britanije i Severne Irske Elizabete II (Elizabeth II - Elizabeth Alexandra Mary),
svečanost Trooping the Colour ceremony, (stvarni rođendan 21. april)

Klubovi neutralni

Predsednici fudbalskih klubova članova Superlige ne žele da učestvuju u sukobu između Crvene zvezde i FSS-a, piše Pres. Uglavnom smatraju da je okršaj nepotreban, kao i da je način komunikacije na relaciji ove dve institucije, ružan. Tako prvi čovek Vojvodine Ratko Butorović kaže da bi zahtevu Zvezde za prevremenim izborima u FSS-u moglo da se priča jedino ako bi crveno-beli izašli sa nekim konkretnim predlogom. Vojvodina, kaže on, neće nikome držati stranu, naročito ne u sukobu koji se vodi na relaciji dva čoveka.

Ana prokockala šansu

Blic prenosi da je Ana Ivanović prokockala šansu da se plasira u finale turnira u Birmingemu, jer je uz čak 18 neiskorišćenih prilika za brejk izgubila od Danijele Hantuhove u polufinalu sa 7:6, 3:6, 2:6. Hantuhova se u drugoj deonici čak deset puta susrela sa brejk-loptom za Ivanovićevu i svih 10 puta odigrala maestralno „baš onda kada se činilo da će Ana prelomiti u svoju korist“.


Birmingham - Danijela Hantuhova pobedila je, 2:1 (6-7, 6-3, 6-2), u
polufinalnom meču WTA turnira Aegon Classic (Edgbaston Priory Club) Anu Ivanović


 

Jelena će se vratiti u prvih deset

Teniserka Jelena Janković je u intervjuu za moskovski Sport ekspres koji prenosi Politika, rekla da nije zabrinuta što više nije među prvih deset na svetskoj listi. Glavni cilj joj je da se vrati na vrh a uverena je da će to učiniti do kraja godine. „Što se tiče rejtinga, već sam ostvarila svoju maštu kad sam postala prvi reket sveta. Sada mi cilj nije rejting, nego pobede na velikim turnirima. Na to sam se i usredsredila“, kaže Jankovićeva i dodaje da je već tri puta bila u polufinalu Međunarodnog prvenstva Francuske i da se nada da će doći i njen dan da tamo slavi pobedu.

Rođendanska žurka Georgieva

Popularni pevač Vlado Georgiev proslavio je svoj 35. rođendan u klubu „Elington“ u „Hajatu“. Napravio je žurku za veliki broj prijatelja a na kraju je i sam Vlado zapevao, prenosi Blic. Rođendan mu je, kako kaže, prvi čestitao sestrić Igor. Najbolji poklon koji je mogao da dobije bio je upravo u klubu, odnosno prisustvo prijatelja.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...