DANAS POČINJE IZBOR PATRIJARHA

Miloje Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

Velika su očekivanja naroda pred današnju sednicu Sabora Srpske pravoslavne crkve, na kojoj će se episkopi suočiti sa nimalo lakim zadatkom – treba izabrati „prvog među jednakim vladikama” koji bi bio dostojan naslednik blaženopočivšeg patrijarha Pavla. Čije će ime episkop šabački Lavrentije saopštiti, kada se otvori jedan od tri zapečaćena koverta, kao 45. arhiepiskopa pećkog, mitropolita beogradsko-karlovačkog i patrijarha srpskog, po svemu sudeći teško da će se znati odmah prvog dana sabora.



Berba mandarina kod grada Boufarik na jugu Alžira

Počeo izborni sabor SPC

Vladike Srpske crkve danas od ranih jutarnjih časova biće na nogama, saznaje Blic. Već oko 6.30 okupiće se u Sabornoj crkvi u Beogradu, gde će, prema odluci Sinoda, biti služena liturgija. Po povratku u Patrijaršiju, episkopi će imati vremena za kratak razgovor. Sabor na kome će biti izabran 45. poglavar SPC počinje u devet časova prizivom Svetog duha u patrijaršijskog kapeli. Dobri poznavaoci prilika i istorijata SPC tvrde da do sada nije bilo neizvesnijeg izbornog Sabora. Oni podsećaju da je i na prošlom izbornom Saboru, na kome je patrijarh Pavle izabran u devetom krugu glasanja, makar bilo izvesno da će patrijarh, ma ko on bio od tadašnja tri kandidata, biti odličan izbor za presto Crkve. Sada je, više nego ikad, Crkva podeljena između vladika dve različite orijentacije. Stoga, ne samo da je neizvesno ko će biti novi srpski patrijarh već i u kom će, grubo rečeno, pravcu krenuti Srpska crkva. Velika su očekivanja naroda pred današnju sednicu Sabora Srpske pravoslavne crkve, na kojoj će se episkopi suočiti sa nimalo lakim zadatkom – treba izabrati „prvog među jednakim vladikama” koji bi bio dostojan naslednik blaženopočivšeg patrijarha Pavla. Čije će ime episkop šabački Lavrentije saopštiti, kada se otvori jedan od tri zapečaćena koverta, kao 45. arhiepiskopa pećkog, mitropolita beogradsko-karlovačkog i patrijarha srpskog, po svemu sudeći teško da će se znati odmah prvog dana sabora, prenosi Politika. Iako su se prethodnih dana mogle čuti optimistične najave da će se izborni proces završiti za jedan dan, juče su od pojedinih vladika stizale drugačije poruke: „Izbor patrijarha je važno pitanje i ne treba ništa zbrzati. Glasaćemo sve dok ne dobijemo trojicu kandidata, a koliko će to trajati, videćemo. Sve vladike koje budu dobile natpolovičnu većinu glasova već zaslužuju da budu patrijarsi. A ko će od njih biti na kraju izabran, to prepustimo Božjoj volji”, nezvanično komentariše jedan arhijerej. Više različitih izvora iz SPC potvrđuje da će se voditi tesna borba za svaki glas i da niko unapred, ne može sa sigurnošću da kaže da je favorit za ulazak u trojnu kandidaturu. „Onaj kome se priklone vladike iz dijaspore, ali i Ohridske arhiepiskopije, taj može da računa da će dobije natpolovičnu većinu”, tvrdi jedan izvor iz SPC.

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici u petak bi mogli da dobiju 45. vrhovnog poglavara, naslednika patrijarha Pavla na svetosavskom tronu. U tajnosti je u četvrtak držana informacija o tačnoj satnici izbornog zasedanja Svetog arhijerejskog sabora koje će u petak, prizivom Svetog duha, početi u kapeli svetog Simeona Mirotočivog u beogradskoj Patrijaršiji, pišu Novosti. O tišini koja je u predvečerje Sabora vladala u beogradskom Patrijaršijskom dvoru svedoči i nezvanična vest, koja se u četvrtak mogla čuti, da će odlukom Sinoda u petak Patrijaršija biti „zatvorena“ i za svoje zaposlene, a da će boravak u prostorijama Patrijaršije, zbog izbora, biti omogućen samo članovima Sabora SPC. Ni sekretar Svetog arhijerejskog sinoda SPC Savo B. Jović nije mogao u četvrtak da nam potvrdi vreme, ni dnevni red sednice crkvene vlade, kao ni redosled budućih poteza članova Sabora. “Postoji dogovor da niko u javnost ne izlazi sa detaljima oko priprema za Sabor”, kratko je rekao Jović. Ukoliko ne dođe do promena Ustava SPC, novog patrijarha apostolskim žrebom i tajnim glasanjem biraće svi aktivni episkopi i njihovi vikari (zamenici, pomoćnici), a ukoliko je neki od njih odsutan, može ovlastiti drugog episkopa da glasa umesto njega. Kandidat za patrijarha može biti svaki aktivni eparhijski arhijerej (vladika) koji upravlja eparhijom najmanje pet godina.

Ko će naslediti pokojnog patrijarha Pavla na tronu Svetog Save, do poslednjeg trenutka biće neizvesno ili bar tako deluje, jer će Sabor, kako stvari stoje, danas pre glasanja odlučivati ko od 45 arhijereja SPC može da glasa, da bude biran i na koji će način biti izabran novi poglavar. U Patrijašijskom dvoru sinoć je, uz vanredne mere opreznosti, održana sinodska sednica, na kojoj je trebalo da budu utvrđeni svi detalji „izbornog procesa“, koji će „crkvena vlada“ predložiti Saboru, uključujući i ime arhimandrita koji će izvući kovertu sa imenom novog patrijarha. Kako je Danasu nezvanično objašnjeno, reč je o internim dogovorima, koji ne bi trebalo da idu u javnost.

Poslednje informacije pred Sabor govorile su da su najozbiljniji kandidati i dalje vladike iz dva lobija, koje predvode episkopi bački Irinej Bulović i zvorničko-tuzlanski Vasilije Kačavenda, ali i mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i vladika niški Irinej Gavrilović. Međutim, nije isključeno da se među trojicom kandidata nađe i neko od vladika „iz senke", saznaje Pres.

Građevinsko zemljište u privatnoj svojini

Prvi put posle 1958. godine predviđena je mogućnost privatne svojine na gradskom građevinskom zemljištu. Većina građana će to pravo ostvariti bez naknade. Dovoljno je samo da na svoje ime imaju uknjižene kuće, stanove, lokale, garaže. Katastru nepokretnosti ili zemljišnim knjigama treba da podnesu zahtev za konverziju prava korišćenja u pravo svojine nad gradskim građevinskim zemljištem, piše u Blicu. Uz zahtev prilažu list nepokretnosti ili vlasnički list u kojem stoji da su vlasnici objekta (stana) i korisnici zemljišta. Bez naknade, vlasnici gradskih građevinskih parcela postaće i AP Vojvodina i lokalne samouprave. Međutim, naknadu će da plate vlasnici preduzeća, koji su privatizacijom zemljišta, stečajnim ili izvršnim postupkom došli do zemljišta kupujući fabrike, a nisu nastavili proizvodnju, već žele da ih pretvore u građevinsko zemljište. Pošto je svojina nad zemljištem uslov za izdavanje lokacijske i građevinske dozvole, vlasnici preduzeća koji žele da grade poslovna i stambena zdanja na parcelama gde su fabričke hale i proizvodna postrojenja moraju da plate konverziju. Vlasnik preduzeća će morati da plati tržišnu vrednost zemljišta umanjenu za ukupnu cenu kapitala isplaćenu u postupku privatizacije. To znači da će Agencija za privatizaciju i Uprava prihoda proceniti koliko je prilikom kupovine preduzeća plaćeno za zemljište i razlika će se plaćati u vidu konverzije.



Režiser Emir Kusturica sa ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedevim na svečanoj
dodeli nagrade u Crkvi Hrista spasitelja u Moskvi

Kediti i pregršt akciza

Vlada Srbije u četvrtak je konačno dala saglasnost na dugonajavljivani projekat masovne stanogradnje u Srbiji, kao i uredbu koja predviđa kriterijume i postupak za utvrđivanje visine naknade po osnovu konverzija prava za lica koja imaju pravo na konverziju uz naknadu, piše u Novostima. Na sednici Vlada je potvrdila predlog izmene visine akciza u skladu sa prošlogodišnjim rastom cena na malo. Tako će se za rakije, piva i vina i ubuduće plaćati akciza viša za 10,37 odsto, dok će se za benzin, dizel, gas, cigarete i cigare plaćati viša akciza od 1,58 odsto. Zahvaljujući "zelenom svetlu" koje je Vlada u četvrtak dala programu "Staro za novo" za kupovinu još 5.000 vozila kragujevačkog "punta", već od naredne nedelje građani će moći da predajući svoj stari automobil na reciklažu dođu do novog vozila uz popust od 1000 evra i subvencionisani kredit. Na nastavak mogućnosti povoljne nabavke traktora mogu da računaju i oni koji planiraju da ove godine nabave traktor domaće proizvodnje uz subvencionisani kredit. Doneta je i uredba o uslovima i načinu dodele i korišćenja sredstava za kredite za podsticanje kvaliteta ugostiteljske ponude iz oblasti turizma za 2010. godinu kao i uredba o izmenama i dopunama uredbe o uslovima za isporuku prirodnog gasa.



Nedelja mode u Berlinu (Mercedes-Benz Fashion Week): kolekcija - Anja Gockel

Malo bolja godina

Oporavak globalne ekonomije, ove godine, najverovatnije, biće - umeren.

Uticaj poreskih stimulativnih mera, koje su mnoge vlade uvele prošle godine, oslabiće, ocenila je u četvrtak Svetska banka (SB). U godišnjem izveštaju banke procenjuje se da će prosečni svetski bruto domaći proizvod (BDP), koji je prošle godine smanjen za 2,2 procenata, ove godine porasti za 2,7 a sledeće za 3,2 odsto, saznaju Novosti. Banka očekuje da će se BDP u bogatim zemljama, koji je lane pao za 3,3 procenta, povećavati mnogo sporije nego u zemljama u razvoju - za 1,8 ove i 2,3 odsto sledeće godine. U zemljama u razvoju očekuje se “relativno robustan oporavak”, sa rastom od 5,2 ove i 5,8 odsto 2011. godine. Svetska trgovina, čija je vrednost u 2009. godini pala za 14,4 odsto, trebalo bi, prema projekciji SB, da ove godine poraste za 4,3 a u 2011. za 6,2 procenta. U izveštaju se, upozorava da finansijska tržišta ostaju slaba i da tražnja privatnog sektora zaostaje usled visoke nezaposlenosti.- Nažalost, ne možemo da očekujemo oporavak preko noći iz ove duboke i bolne krize, jer će biti potrebno mnogo godina da bi se ekonomije i tržišta rada povratili - ocenio je Džastim Lin, glavni ekonomista i potpredsednik SB.



Kolona traktora kojima su grčki farmeri blokirali granicu prema Bugarskoj u znak
protesta zbog niskih cena poljoprivrednih proizvoda

Zakon o penzijama u ponedeljak

Novi predlog zakona o reformi penzijskog i invalidskog osiguranja kojim bi, između ostalog, trebalo da bude regulisano pitanje starosne granice za odlazak u mirovinu, porodične penzije, ali i formula za obračun prinadležnosti trebalo bi da bude završen do ponedeljka 25. januara, potvrdila je juče za Politiku Radina Todović, šef radne grupa koja se bavi reformom penzijskog sistema. Prema njenim rečima, u februaru trebalo bi da bude utvrđen i pravilnik o reviziji radnih mesta koja će ubuduće biti obuhvaćena beneficiranim radnim stažom. Đuro Perić, poslanik PUPS-a u Skupštini Srbije, kaže da procedura nalaže da se predlog zakona nađe na sednici Socijalno-ekonomskog saveta i vlade kako bi do kraja godine prošao i skupštinsku proceduru i 1. januara naredne godine stupio na snagu. On dodaje da je za penzionere ključno kako će se penzije ubuduće usklađivati, ali i pod kojim će se uslovima novi penzioneri odlaziti u mirovinu.

Rat kriminalu

Državni tužilac Zagorka Dolovac potpisaće naredne nedelje u Rimu memorandum o razumevanju o regionalnoj saradnji u borbi protiv organizovanog i drugih vidova teškog kriminala sa tužiocima iz zemalja u regionu. Ovaj sporazum, kako kaže, trebalo bi da omogući brzu i efikasnu razmenu dokumenata, informacija i dokaza u krivičnim postupcima i da unapredi međunarodnu saradnju tužilaca putem direktnih kontakata. Pored pomenutog memoranduma, tužilac Dolovac ekskluzivno za Politiku govori o izboru tužilaca, borbi protiv korupcije, huligana, pretnjama tužiocima...

Predsednik Tadić u UN

Savet bezbednosti UN razmotriće danas situaciju na Kosovu, na sednici na kojoj će govoriti i predsednik Srbije Boris Tadić. Na sednici će biti razmotren najnoviji tromesečni izveštaj generalnog sekretara UN Ban Ki Muna o situaciji na Kosovu u kojem se Srbija i Kosovo pozivaju da pronadju način da ostave po strani razmatranje statusa i da se posvete nastavku regionalne saradnje. Tadić koji predvodi delegaciju Srbije, obratiće se učesnicima sednice Saveta bezbednosti UN u 21 čas po srednjeevropskom vremenu, saznaje Blic. U delegaciji je i ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić koji je rekao da će Srbija zbog "izuzetno ozbiljne i složene situacije" biti "predstavljena na najvišem nivou". Na sednici Saveta bezbednosti biće razmatran i izveštaj šefa misije Ujedinjenih nacija na Kosovu Lamberta Zanijera. U Njujorku zbog sednice Saveta bezbednosti UN boravi i kosovski ministar spoljnih poslova Skender Hiseni.

Na sednici će biti razmotren najnoviji izveštaj generalnog sekretara UN Ban Ki-Muna, u kojem je situacija u pokrajini ocenjena kao "relativno mirna, ali potencijalno krhka", a Beograd i Priština pozvani da ostave po strani razmatranje statusa u interesu regionalne saradnje. Ban je u izveštaju pozvao Srbiju i Kosovo na fleksibilnost, kako bi definisali način učešća Kosova u regionalnim i međunarodnim mehanizmima i forumima, što je, po njegovoj oceni, neophodno za ekonomski i demokratski razvoj i dugoročnu stabilnost regiona. Prvi čovek svetske organizacije naveo je i da UNMIK ostaje privržen olakšavanju angažovanja svih strana kako bi se iznašla praktična rešenja za pitnja od zajedničkog interesa, prenosi Pres.



Radnici popravljaju krov u Leoganu na Haitiju posle razornog zemljotresa koji je
uništio većinu zgrada na ostrvu

U školu od devet do pola tri

Sadašnji sedmaci koji se budu opredelili za nastavak školovanja u gimnazijama dočekaće reformisana srednja škola, a kako će to konkretno da izgleda, znaće se narednih meseci. Ono što je za sada poznato jeste to da će prvi razred biti opšti, a da će se gimnazijalci potom kroz sistem izbornih predmeta do četvrtog razreda usmeravati ka prirodnim, odnosno društvenim naukama, saznaje Politika. Plan Ministarstva prosvete, prema rečima pomoćnika ministra za srednje obrazovanje Bogoljuba Lazarevića, jeste i da se poveća broj učenika u gimnazijama. – U odnosu na druge evropske zemlje, trenutno u Srbiji u gimnazijama nemamo dovoljno mesta. Evropski standard je 40 odsto gimnazijalaca u srednjoškolskoj populaciji, u Sloveniji 30 odsto, a kod nas je 24–25 odsto. Zahvaljujući donacijama EU koje su dolazile od 2000. godine do danas, bili smo fokusirani na stručno obrazovanje, jer Evropa u stručnom obrazovanju traži standarde koji će važiti za sve. Tačno je da smo imali zapostavljeno gimnazijsko obrazovanje i zato ove škole moramo reformisati brže – objašnjava Lazarević.

Štrajk u “Prosveti”

Zaposleni u „Prosveti” juče su se okupili u beogradskoj knjižari „Geca Kon” i započeli štrajk do ispunjenja zahteva, zbog toga što novi vlasnik ove izdavačke kuće, „IPS Medija II”, nije izmirio obaveze –isplatio plate za pet meseci, kao i doprinose, po osnovu socijalnog i penzijskog osiguranja. Okupljeni oko sindikata Nezavisnost i Saveza samostalnih sindikata Srbije, zaposleni u „Prosveti”, naglašavaju da je rok za izmirenje ovih dugovanja istekao 24. decembra prošle godine, što je bilo određeno kupoprodajnim ugovorom. Kao razloge za štrajk zaposleni navode i to što novi vlasnik prodaje sopstvenu robu, koja pripada „Prosveti”, knjižarama ovog istog izdavača, i to uz visinu rabata od čak 23 odsto, dok je za druge knjižare rabat niži. Nezadovoljstvo je izazvala i činjenica da je novi vlasnik promenio sedište preduzeća i zaposlene iz poslovnih prostorija u Čika Ljubinoj 1, u Beogradu, prebacio u poslovni prostor u Tošinom bunaru 41, piše Politika.

Iza Šarića trag kokaina

Darko Šarić iz Pljevalja, vođa narko-klana osumnjičenog za krijumčarenje više od dve tone kokaina zaplenjene u akciji BIA 15. oktobra u urugvajskoj luci Santjago Vaskez, od juče je zvanično pod istragom Specijalnog tužilaštva za borbu protiv organizovanog kriminala. Osim Šarića, istraga zbog zločinačkog udruživanja pokrenuta je i protiv njegovog saradnika u švercu narkotika i zemljaka Gorana Sokovića.
Kako Blic ekskluzivno saznaje, zvanična istraga pokrenuta je tri dana nakon što je Darko Šarić otkazao let za Beč, gde mu je u organizaciji srpskih bezbednosnih službi spremljeno hapšenje odmah po sletanju aviona. S njim na liniji Podgorica - Beč trebalo je da bude i osumnjičeni Soković.

Darko Šarić (39), biznismen iz Pljevalja, posle tri meseca od pokretanja postupka oko kokaina zaplenjenog u Urugvaju, našao se u zahtevu za proširenje istrage koje je u četvrtak podnelo Specijalno tužilaštvo. Od četvrtka, pod istragom je njegov sugrađanin Goran Soković. Prema saopštenju tužilaštva, na teret im se stavlja da su sa Željkom Vujanovićem, koji je uhapšen u oktobru 2009. godine, suorganizatori međunarodne kriminalne grupe, koja je nabavljala kokain u Južnoj Americi. Drogu su zatim prekookeanskim brodovima prebacivali u Evropu, donose Novosti. Na predlog tužilaštva, a po naredbi istražnog sudije Specijalnog suda, pripadnici UKP uz asistenciju pripadnika Protivterorističke jedinice MUP vršili su u četvrtak pretresanje više objekata u Beogradu i Novom Sadu, koji su u vlasništvu ili ih koriste osumnjičeni Šarić i Soković, čiji je otac poslovođa na pumpi "Mat petrol" u Pljevljima čiji su vlasnici braća Šarić. Policija je u četvrtak po podne blokirala naselje Tatarsko brdo u Sremskoj Kamenici gde je pretresano nekoliko vila. U Beogradu, policija je ušla u kuću u ulici Omladinska 23, kao i u stan u novobeogradskom Bulevaru dr Zorana Đinđića.

Specijalni tužilac pokrenuo istragu protiv Darka Šarića, saznaje Pres koji se tereti da je organizovao šverc 2,8 tona kokaina iz Južne Amerike. Šarić se trenutno krije u Crnoj Gori. Pod sumnjom i njegov brat Duško Šarić, koji se nalazi u Italiji. Specijalni tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević pokrenuo je istragu protiv Darka Šarića, koji se tereti da je jedan od glavnih organizatora šverca 2,8 tona kokaina iz Južne Amerike u Evropu! Pored Šarića, koga su mediji već označili kao „najvećeg narko-bosa u ovom delu Evrope", zbog organizacije šverca kokaina istraga je pokrenuta i protiv Gorana Sokovića.

Vlada ukida carinu na hibride

Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja objavilo je juče direktivu kojom bi uvoz hibridnih automobila trebalo da bude oslobođen od carine. Da li će ekološki automobili zaista biti oslobođeni uvozne dažbine sada zavisi od Ministarstva finansija, kojem je ta direktiva odnosno preporuka upućena. Pomoćnik ministra životne sredine Aleksandar Vesić kaže za Danas da su takve preporuke upućivane u proteklih osam godina i za ukidanje carina na drugu ekološku opremu i da se do sada nije dešavalo da budu odbijene. Na našem tržištu u prodaji je više modela hibridnih automobila - Tojotin „prius“, tri Leksusova modela, Hondin „sivik sedan“ i Mercedesov „s400“. Većina tih modela uvozi se direktno iz Japana i na njih se plaća carina od 12,5 odsto dok je carina na Mercedesov hibrid 8,8 odsto jer se proizvodi u Evropi. U Tojotinom predstavništvu u Beogradu kažu za Danas da podržavaju direktivu resornog ministarstva, ali ističu da krajnju odluku o ukidanju carine donosi Ministarstvo finansija.

Krali gorivo iz naftovoda

Kriminalistička policija uhapsila je osmočlanu grupu koja je osumnjičena da je krala naftu direktno iz naftovoda NIS-a kod Zrenjanina, piše u Presu. Uhapšen je Milan Anđić (31) iz Zrenjanina sa još sedam saučesnika, pod sumnjom da je organizovao krađu sirove nafte u vrednosti od oko pola miliona evra! Milorad Veljović, direktor policije, kaže da je ovo hapšenje izvedeno juče ujutru u sinhronizovanoj akciji na teritoriji Beograda, Novog Sada i Zrenjanina.- Milan Anđić iz Zrenjanina osumnjičen je da je organizator ove grupe. On je poznavao ostale pripadnike ove grupe i povezao ih, a zatim su podelili poslove. Pored Anđića uhapšeni su i Davor Knežević (35) iz Beograda, vlasnik preduzeća „Life is fine" (Život je lep?!), koje se bavi trgovinom naftnih derivata iz Beograda, Ljubinko Pavković (39) iz Novog Sada, vlasnik autoprevozničke radnje i Nikola Bokić (28) iz Zrenjanina, radnik NIS-a. Uhapšeni su i Dragan Miljanović (31) iz Zrenjanina, Milovan Rašua (46) iz Beograda, radnik MUP-a, Milan Obradović (20) iz Zrenjanina i Željko Petrović (50) iz Rumenke kod Novog Sada - izjavio je Milorad Veljović, i dodao da je Milan Anđić odranije poznat policiji kao izvršilac teških krađa.

Osumnjičeni su uhapšeni uglavnom u svojim domovima, i to na području Beograda, Novog Sada i Zrenjanina. Niko od osumnjičenih nije se opirao hapšenju i odmah su odvezeni u policijski pritvor u Zrenjaninu, na čijoj teritoriji je i kradena nafta, piše u Blicu. Lisice su stavljene Milanu Anđiću (31) iz Zrenjanina, osumnjičenom da je vođa kriminalne grupe, i njegovim saradnicima Davoru Kneževiću (35) iz Beograda, vlasniku firme „Life is fine“, Ljubinku Pavkoviću (39) iz Novog Sada, vlasniku autoprevozničke radnje, i Nikoli Bokiću (28) iz Zrenjanina, radniku NIS-a. Uhapšeni su i Dragan Miljanović (31) iz Zrenjanina, Milovan Rašua (46) iz Beograda, inače radnik MUP-a u Upravi za zajedničke poslove, Milan Obradović (20) iz Zrenjanina i Željko Petrović (50) iz Rumenke kod Novog Sada, vozači u Pavkovićevoj autoprevozničkoj radnji.

Bosna na meti Džihada?

Bosna i Hercegovina bi se u dogledno vreme mogla naći na meti dve vrste džihada – svetog rata – odbrambenog ili oslobodilačkog i ofanzivnog, upozorio je u razgovoru za naš list autor knjige „Terorizam na jugu Evrope” i član ekspertskog tima za borbu protiv terorizma jugoistočne Evrope Domagoj Margetić. Ističući da je u BiH, na Kosovu, u Makedoniji, Raškoj oblasti u Srbiji i severoistočnim delovima Crne Gore islamizam u usponu, Margetić ukazuje i na njegovu „unutrašnju fragmentaciju”. „Primetna je podela na dve frakcije. Jednu čine reformisti, koji smatraju da se do cilja – islamizacije društva – može doći nenasilnim sredstvima, odnosno reformama obrazovanja, vaspitavanjem mladih, aktivnim učešćem u političkim procesima... A druga frakcija mogla bi se nazvati neotekfirskom, piše Politika. Njene pristalice optužuju reformiste da su odustali od osnovnih islamskih principa i proglašavaju ih otpadnicima od vere”, objašnjava Margetić.

Vozač lagao da je poslanik

Svako jutro ispred Doma Narodne Skupštine može se videti gomila službenika parlamenta koji se neovlašćeno dovoze na posao službenim vozilima - tvrdi za Blic poslanik DSS Dragan Šormaz. Da bi ova informacija isplivala na površinu bilo je potrebno da skupštinski vozač Goran Jović, vozeći bez naloga sekretaricu predsednice parlamenta Branislavu Parezanović, pregazi čoveka poginulog u saobraćajnoj nesreći i izviče se na policiju koja je obavljala uviđaj tvrdeći da ima poslaničku legitimaciju. - Svako jutro, između sedam i osam, svako može da vidi gomilu skupštinskih službenika i službenica koje vozači dovoze službenim vozilima. Nećete videti nijednog potpredsednika, a kamoli poslanika - tvrdi Šormaz. On ocenjuje da je očigledno da, iako nemaju putni nalog, svi oni imaju nečije odobrenje za takvo ponašanje, jer bi „u suprotnom morali da pravdaju pređenu kilometražu“. Niko od nadležnih nije reagovao kada je pre nekoliko meseci poslanik DSS Milan Dimitrijević javno izneo da je video Parezanovićevu kako je u skupštinskom vozilu dovoze na posao.

Goreo stan u soliteru

Požar koji je juče oko 14.40 časova izbio u stambenoj zgradi u centru Beograda, na uglu Cvijićeve i Bulevara despota Stefana, ugašen je posle gotovo dva sata, a vatrogasac Ivan Živković (29) je u intervenciji lakše povređen. Plamen je, pod za sada nepoznatim okolnostima, buknuo u stanu na devetom spratu, zahvatio je i domaćinstvo iznad ovog, a svi stanari su na vreme evakuisani. U gašenju vatre učestvovalo je 37 vatrogasaca sa 11 kola, a zbog parkiranih vozila ispred prodavnica u zgradi oni nisu mogli da priđu soliteru vozilom za rad na visinama, piše Blic. Poseban problem su predstavljala i blindirana vrata plamtećeg doma, na čijem su obijanju vatrogasci izgubili najmanje petnaest minuta. Kada su konačno uspeli da provale u stan, jara koja je izbila iz hodnika povredila je vatrogasca koji je prvi ušao. Kako se moglo čuti, u stanu ih je sačekao pravi pakao. Od vrućine je otpadao plafon, goreli su zidovi i nameštaj, a prema rečima vatrogasaca, temperatura je dostigla i 400 stepeni Celzijusa.

Prava drama odigrala se juče na devetom spratu solitera u Bulevaru despota Stefana u Beogradu kada je izbio požar u stanu Snežane K. (52)! Vatrogasci najpre 20 minuta nisu mogli da uđu jer su vrata bila blindirana, a potom su uspeli da ugase požar u stanu u kojem je počeo da se obrušava plafon! U požaru je lakše povređen vatrogasac Ivan Živković (29). Stanari solitera u Bulevaru Despota Stefana 68b, koji ima 13 spratova, prijavili su vatrogascima juče u 14.33 časova da kulja dim iz stana Snežane K, saznaje Pres.

Optužuju Ivića i Stojanovića

Kako Politika saznaje, predsednik fudbalskog kluba Crvene zvezda Vladan Lukić je nedavno formirao komisiju koja se bavi ispitivanjem okolnosti pod kojima je početkom maja prošle godine izuzetno talentovani Uroš Ćosić, kao 16-godišnjak, prešao u moskovski CSKA. Komisija je zasad proverila sve okolnosti, uzela izjave od svih učesnika u ovom procesu i očekuje se da narednih dana preda kompletan izveštaj Lukiću. Prema informacija do kojih je smo došli, utvrđeno je da je bivši sportski direktor Ilija Ivić nesavesnim obavljanjem dužnosti odbio da potpiše ugovor s Ćosićem, uprkos tome što su tadašnji direktor omladinske škole Zlatko Krmpotić i treneri insistirali na tome. Na ovaj način Zvezda je oštećena za više miliona evra, pogotovo jer je Ćosić zapao za oko i čuvenom treneru Mančester junajteda Aleksu Fergusonu.

Poraz Jelene janković

Najbolja srpska teniserka Jelena Janković izgubila je sinoć od Ukrajinke Alone Bondarenko sa 2:0 (6:2, 6:3) u meču trećeg kola Otvorenog prvenstva Australije u Melburnu. Jankovićeva je bila postavljena za osmog, Bondarenko za 31. nosioca, a meč je trajao 88 minuta. Bondarenko je već u prvom gemu prvog seta napravila brejk, a do kraja ovog dela meča još dva puta je oduzela servis srpskoj teniserki. Slično je bilo i u drugom setu, u kojem je Ukrajinka napravila brejkove u trećem, petom i devetom gemu. Ispostavilo se da joj je to bilo i više nego dovoljno za ubedljivu pobedu, donosi Polotika.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...