DA LI SU NOVINARI OPASNI PO ŽIVOT?

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Izmene Zakona o informisanjnu, tragedija turista u Egiptu i rasvetljavanje zločina u prvim posleratnim godinama – najčešće su teme na naslovnim stranama današnjih novina.



Letnje veče na Kalemegdanu

Da li će biti većine u Skupštini?

Vladajuća koalicija će us­­­vojiti predlog izmena Zakona o javnom informisanju prostom većinom u parlamentu i ako socijalisti ostanu uzdržani u vreme glasanja, sem ako svi opozicioni poslanici iz DSS, SNS, NS, SRS i LDP, uz neke poslaničke grupe vladajuće koalicije kao što je PUPS i JS, koje su se izjasnile protiv ovog predloga, ostanu u sali i zajedno glasaju protiv zakona o informisanju. U tom slučaju zbir glasova „protiv“ bio bi 128, naspram 97 poslanika ZES-a i G17 plus koji bi, koliko je za sada poznato, podržali ovaj zakon. Stranke koje podržavaju vladajuću koaliciju, SVM i LSV još nisu odlučile na koji način će glasati, posle amandmanskih izmena koje je predložila Vlada, ocenjuju da je zakon vidno poboljšan, piše u Blicu.

Ovde imamo aktuelni problem pojedinih tabloida, ali pravde radi treba reći da su jezik mržnje, jezik likvidiranja ličnosti i njihovog integriteta kod nas uveli političari”, rekao je, pored ostalog, Dragoljub Mićunović, predsednik Centra za demokratiju, na skupu „Mediji između obaveza i odgovornosti”, javlja Politika. Učesnici skupa kritikovali su kako predložena rešenja za dopunu Zakona o javnom informisanju, tako i činjenicu da su izmene pripremljene bez javne rasprave.


Okrugli sto Mediji izmedju obaveza i odgovornosti u okviru projekta Demokratski
politički forum, Centra za demokratiju u saradnji sa Fridrih Ebert Fondacijom

Podsetivši da je sloboda štampe četvrti stub demokratije, Mićunović je rekao da je složen odgovor na pitanje kako s jedne strane zaštititi pravo na privatnost, integritet ličnosti i sa druge – dostojanstvo i slobodu štampe. Kada je reč o vrednosnim sudovima, političari ne bi smeli da budu preosetljivi na sve ono što se izrekne na njihov račun, ali kvalifikacije kao „ubica”, „izdajnik”, „lopov” podrazumevaju i krivičnu odgovornost.

Za državne funkcionere, kada uskraćuju pristup javnim informacijama, kazna je između 5.000 i 50.000 dinara, rečeno je na ovom skupu.

Politički analitičar Slobodan Antonić tvrdi za Pres da Dinkićev predlog zakona o informisanju nije ništa bolji od zloglasnog Miloševićevog zakona iz 1998. godine. „Oba zakona su osvetnička, zlonamerna i represivna!"

Ovaj Dinkićev predlog zakona, baš kao i Miloševićev, omogućava kažnjavanje novinara samo zato što su preneli neku vest ili nečije mišljenje koje se ne dopadne ljudima na vlasti, kaže Antonić.

"Neke od presuda su bile bizarne. Recimo, jedan list je kažnjen sa oko 6.000 dolara zbog prenošenja rečenice Rade Trajković: „Narod zna ko je izdao KiM i pobegao u debelu hladovinu kopaoničkih apartmana." U toj rečenici se tada prepoznao Zoran Baki Anđelković, inače ministar u Marjanovićevoj vladi. Sudija Zorica Prokić ocenila je da su optuženi krivi za uvredu Anđelkovića, bez obzira što se on u vesti ovde nigde ne pominje", navodi sagovornik Presa, koji tvrdi da će ovakve presude biti sasvim moguće i ako se usvoji Dinkićev predlog zakona.

Politički analitičar Cvijetin Milivojević kaže da usvajanje Dinkićevog zakona zavisi od toga da li lider G17 Plus i dalje ima podršku Borisa Tadića, objavljuje Pres.

Skupština Srbije završila je juče objedinjenu načelnu raspravu o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju. Vlada Srbije je amandmanima ukinula pojedine odredbe, ali stručnjaci smatraju da je taj zakon u suštini još u suprotnosti s evropskim standardima, objavljuje Borba.

"Sudeći prema visini kazni, novinari su opasni po život", prenosi ovaj list izjavu Vladimira Vodinelića, profesora i jednog od autora još važećeg Zakona o informisanju.

Naprednjaci najpopularniji

Manje od godinu dana posle osnivanja, Srpska napredna stranka je uspela da za dva procenta prestigne Demokratsku stranku u podršci biračkog tela. Na ovo ukazuju istraživanja dve najpoznatije agencije za istraživanja javnog mnjenja, urađena u toku juna na teritoriji Srbije, u koja jeDanas imao uvid.

Prema tim rezultatima, SNS podržava 35 odsto birača, dok je za DS njih 33 odsto. Slede SRS sa devet procenata podrške, koalicija DSS-Nova Srbija sa sedam, SPS - pet odsto i LDP sa 4,5 procenata. G17 plus ima rejting od oko jedan odsto. Statistička greška može da iznosi do tri procenta.

Dok se demokrate i socijalisti bore za politički profit od ukidanja viza, naprednjaci postali najjača stranka u Srbiji, piše u ovom listu.



Završni koncert iz ciklusa 41. Kalemegdanskih sutona Muzičke omladine Beograda

Preduzetnici prelaze u ilegalu

Zatvaranje preduzetničkih radnji, kojih je od početka godine za 19.000 manje, na jesen će, kako predviđaju poslodavci, biti udvostručeno. Većina firmi će ipak nastaviti da radi u sivoj zoni kako bi izbegla plaćanje dažbina, a zbog toga će trpeti radnici, država i svi koji legalno posluju, objavljuje Blic.

Najalarmantniji podatak je možda ipak onaj da je samo od početka jula zatvoreno čak 1.495 samostalnih radnji.
U doba recesije siva ekonomija se povećava, ali je problem to što se kod nas 30 odsto BDP-a pravi u crnim tokovima, dok je evropski prosek oko 15 odsto. Takođe, prema podacima Svetske banke, tri-četiri milijarde evra u Srbiji napravi se u sivoj zoni.

Širi se virus novog gripa

Do petka je, prema evidenciji Instituta za javno zdravlje dr "Milan Jovanović Batut", novi grip dokazan kod još 13 ljudi, objavljuju Novosti. Srbija trenutno ima 90 laboratorijski dokazanih slučajeva novog gripa, a broj inficiranih u kontaktima sa obolelima je premašio broj onih koji su virus uneli iz inostranstva. Oboleli od novog gripa su sa teritorije Beograda, Novog Sada, Sombora, Niša, Srbobrana, Nove Pazove, Šapca, Subotice, Kučeva, Kragujevca, Pančeva, Stare Pazove, Sremske Mitrovice i Loznice. Najviše obolelih je do sada registrovano u Vojvodini.

"Nikada u istoriji nijedna pandemija nije se širila tako brzo kao što je to slučaj sa novim gripom (H1N1), pa više nema svrhe da se broji svaki pojedinačni slučaj oboljenja", saopšteno je iz SZO.

"Kod pandemija u prošlosti, virusu gripa trebalo je više od šest meseci da se proširi onoliko koliko se H1N1 proširio za manje od šest nedelja."
Specijalizovana agencija UN, koja je proglasila pandemiju novog gripa 11. juna, od sada će od pojedinačnih zemalja zahtevati da prijavljuju samo slučajeve sa smrtnim ishodom, neuobičajenom kliničkom slikom ili grupu ozbiljnih slučajeva.



Arhivska fotografija američke svemirske agencije NASA od 20. jula 1969.
astronauta Apollo 11 Edvina Oldrina na Mesecu

Prvi popis državnih nepokretnosti

Prvi put detaljno popisane sve nepokretnosti koje poseduje Republika Srbija. Ukupna imovina vredna 3,3 milijarde evra. Oko 4.212 korisnika ne izmiruje obaveze, piše u Novostima. Najveću vrednost u nepokretnostima čine službene zgrade. Njih ima 13.893, a knjigovodstvena vrednost im je 110,6 milijardi dinara, ili nešto više od milijardu evra. Valja napomenuti da je knjigovodstvena vrednost skoro uvek značajno niža od one koju bi prodavac dobio na tržištu.Osim što se ne zna koliko država ubira prihoda od izdavanja nepokretnosti, ne zna se ni količina, pa ni vrednost pokretne imovine. Vlada Srbije je, zato, od svih državnih institucija zahtevala da do septembra urade i taj pregled.

Srbija i nesvrstani

Obezbeđivanje podrške velike grupe zemalja za diplomatsku bitku za Kosovo i povratak Srbije na tržište tih zemalja, dva su cilja koja Srbija želi da postigne ponovnim približavanjem Pokretu nesvrstanih. Tako Beograd, sa velikim zakašnjenjem u odnosu na neke druge bivše republike SFRJ, pre svega Slovenije i Hrvatske, pokušava da kapitalizuje nekadašnji prestiž među zemljama takozvanog trećeg sveta, piše u Blicu.

Iz egipatskog letovališta Šarm el Šeik, gde je ove nedelje održan samit Pokreta nesvrstanih, predsednik Srbije Tadić uputio je zvaničan predlog da se jubilarni, 50. samit te organizacije za dve godine održi u Beogradu, gde je organizovan i osnivački skup 1961. godine. Time je Srbija ozvaničila svoje, u početku stidljivo najavljivano približavanje Pokretu koji je kroz desetogodišnju vladavinu Slobodana Miloševića, ali i u godinama koje su sledile demokratskim promenama 2000. godine, praktično pao u zaborav.



Otvaranje izložbe "Najbolji medju najboljima" u evropskom dizajnu i advertajzingu
u galeriji Nju moment u Beogradu

Manje turista u Crnoj Gori

U Crnoj Gori danas boravi 82.700 turista, što je četiri odsto manje nego u istom periodu prošle godine, saopštilo je Ministarstvo turizma.

Prethodnih dana, međutim, podaci o turističkoj poseti bili su nepovoljniji za nekoliko procenata.

Na Budvanskoj rivijeri je, u svim vidovima smeštaja, ukupno registrovano 44.599 gostiju, što je šest odsto manje nego u istom periodu prošle godine, saopštila je Turistička organizacija Budve, prenosi Politika.


Izložba u nemačkom gradu Ofenburgu povodom 100 godina časopisa Burda

"Neće biti novog rata"

Valentin Incko, predstavnik međunarodne zajednice u BiH, o ukidanju protektorata, bosanskim liderima, iskušenjima pred RS, gvori za Novosti: "Neće biti novog rata. Zatvaranje kancelarije OHR još neizvesno. Tadićeva poseta bila je dobronamerna", objavljuje ovajlist pod naslovom "Nikom ne zavrćem ruke".

Preregistracija stranaka

Preregistracija stranaka počinje 23. jula i trajaće šest meseci. Spremni su i Ministarstvo za državnu upravu i političke partije. Kako bi se uveo red u ovu oblast pooštreni su uslovi i za nastanak i za opstanak stranaka. Da bi se neka partija ponovo upisala u registar, potrebno je da prikupi deset hiljada potpisa, a nacionalnim manjinama dovoljno je hiljadu. Potpisi moraju biti overeni u sudu ili opštini, a novina je da će se oni proveravati u saradnji s policijom, objavljuju Novosti.

Inače, sada se u registru „vodi“ više od 500 stranaka, a procenjuje se da će „preživeti“ deset puta manje partija.

Sećanja preživelih i uspomene na stradale

Autobus naglo počinje da koči. Čuje se škripa guma, potom proklizavanje i … Sudar sa kamionom pred ulazom u pustinjski klanac bio je neminovan. Sekund, dva posle saobraćajne nesreće vozilo se nekoliko puta otkotrljalo niz kolovoz i ostalo prevrnuto na desnoj strani. Na sve strane staklo, ali i lelek i vika Egipćana, zapomaganje iz autobusa…

Ovim rečima Leskovčanin Ivica Nešić, jedan od osam povređenih državljana Srbije za Politiku počinje ispovest o trenucima koje je proživljavao u poslednja dva dana.


Zastava Srbije spuštena na pola koplja na zgradi Vlade Srbije u znak žalosti
zbog pogibije više gradjana Srbije u teškoj saobraćajnoj nesreći u Egiptu

Iz Egipta stižu stravične priče, Saša Jovicki ostao bez supruge i dece, javljaju Novosti. Familije poginulih krenule po tela. Povređeni se oporavljaju.

Vest o pogibiji porodice Janjić njihove komšije u Nehruovoj ulici 82 dočekale u neverici, stalno ponavljajući izuzetnu dobrotu Janjića, objavljuje Blic.

U teškoj saobraćajnoj nesreći u Egiptu nastradale čitave porodice i čak četvoro mališana, piše u Presu.

Većina članova porodica poginulih i povređenih u saobraćajnoj nesreći u Egiptu pre dva dana, otputovala je juče u Kairo avionom Jat ervejza, koji je obezbedilo Ministarstvo spoljnih poslova, javlja Danas. Istovremeno, Vlada Srbije ustupila je svoj avion, za povređene koji u međuvremenu izađu iz bolnice.

Porodice povređenih u saobraćajnoj nesreći u Egiptu očekuju da će se njihovi najmiliji tokom dana vratiti u Srbiju, piše u Borbi, a samo manji deo rodbine unesrećenih uspeo je da otputuje u Kairo čim se u Srbiji pronela vest o tragičnom događaju.

Ukidanje viza i granica sa Kosovom

Iako je Evropska komisija sredinom ove nedelje preporučila da se Srbiji, Crnoj Gori i Makedoniji ukinu vize, od stavljanja naše zemlje na belu šengen listu neće biti ništa, sve dok u potpunosti ne bude obezbeđena granica s Kosovom, saznaje Borba od dobro obaveštenih diplomatskih izvora. Prema rečima Borbinog izvora, niko iz Evropske unije neće dozvoliti da se promet robe i kretanje ljudi s Kosova u Srbiju obavlja kao i do sada. "Ne smemo da dopustimo da, na primer, automobil, koji ne kontroliše niko prilikom prelaska kosovko-srpske granice, neometano uđe u Srbiju, odnosno istovremeno i u Evropsku uniju. Šverc i organizovani kriminal na Kosovu cvetaju a bez dodatnih, rigoroznih mera obezbeđenja biće moguće da kriminalci, kao i droga, oružje i tome slično nesmetano uđu na teritoriju "belog šengena", drugim rečima u EU", objašnjava sagovornik Borbe.

Sve bliže istini o poslednjem danu generala Draže ali i hiljada drugih žrtava

Pronađena je dokumentacija o streljanjima 1944-46. godine, ali nigde nema pisanog traga o pogubljenu komandanta JVO, piše u Politici.

"Postoje dva svedoka za koje verujemo da imaju konkretna saznanja o pogubljenju komandanta Jugoslovenske vojske u otadžbini (JVO) Draže Mihailovića", rekao je za ovaj list Slobodan Homen, državni sekretar Ministarstva pravde, posle jučerašnje sednice Komisije za utvrđivanje istine o pogubljenju generala Mihailovića. Homen objašnjava da se radi se o svedocima koji se do sada nisu pojavljivali u medijima, a sa kojima će Republičko javno tužilaštvo obaviti razgovor.

"Sve ukazuje na to da je Mihailović sahranjen u Lisičjem potoku, ali postoji i dalje mogućnost da je to Ada Ciganlija", izjavio je Homen.

Državna komisija za pronalaženje groba Draže Mihailovića došla do novih saznanja, piše u Novostima. Saznali i ime državnog funkcionera koji je sakrio dokaze o streljanima.

Vladina komisija za utvrđivanje činjenica o masovnoj likvidaciji građana Srbije između 1944. i 1946. godine od juče radi zajedno sa komisijom za otkrivanje istine o pogubljenju Dragoljuba Draže Mihailovića, objavljuje Blic. Otkrili su da u Srbiji ima nekoliko stotina masovnih grobnica građana streljanih bez presude, kao i to da sudski Zapisnik o izvršenju smrtne kazne nad Mihailovićem postoji ali je ukraden radi čuvanja u privatnoj arhivi.

Državna komisija koja istražuje kako je i gde ubijen i pokopan Dragoljub Draža Mihailović otkrila je spisak lokacija na kojima je čak 15.000 ljudi streljano bez suđenja, piše u Presu.

Privatizacija bez "očekivanih rezultata"

Predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić ocenio je da Srbija treba što pre da uđe u EU ne samo zbog koristi koje donosi to članstvo, već i zbog sistema vrednosti u Uniji, prenosi Pres. On je na Skupštini povodom 19 godina stranke rekao da je Srbija nadomak kandidature za EU i da razume nestrpljenje građana zbog kašnjenja u tom procesu.


Skupština Socijalističke partije Srbije (SPS) povodom 19 godina od osnivanja:
Dušan Bajatović, Žarko Obradović, Ivica Dačić, Slavica Ðukić-Dejanoviž,
Milutin Mrkonjiž, Branko Ružić

Dačić je kritikovao privatizaciju koja „nije donela očekivane rezultate" i da zbog toga treba povećati strane investicije koje bi poboljšale uslove rada i uvođenje savremenih standarda.

"Postojeća državna administracija i lokalna samouprava ne zadovoljavaju sve potrebe građana, zbog čega je potrebno izgraditi novi sistem organizacije lokalne uprave. Decentralizacija, regionalizacija, autonomija Vojvodine - da, ali nikada nećemo pristati na pravljenje država u Srbiji."

Više pomoći Sandžaku i jugu Srbije

Za Tursku je veoma važna stabilnost Balkana, a ključna zemlja za to je Srbija. Odnosi između naše dve zemlje odlični su, a očekujemo da će ih dodatno unaprediti i predstojeća poseta ministra spoljnih poslova Ahmeta Davutoglua, kao i poseta predsednika Republike Turske Abdulaha Gula do koje će doći do kraja godine, kaže ambasador Republike Turske u Srbiji Suha Umar u razgovoru za Politiku. Ambasador Umar, po povratku iz posete Bujanovcu, Preševu, Vranju i Leskovcu, najavljuje da će dolazak turskog ministra spoljnih poslova u Beograd i Novi Pazar, planiran za 23. i 24. jul, biti istorijski.

"Naša politika je da Srbiju gledamo kao celinu, ali činjenica je da su Sandžak i jug Srbije siromašniji i da im treba više pomoći", kaže ambasador Umar.


Ruski predsednik Dmitrij Medvedev primio je u Krelju članove univerzitetske
reprezentacije koja je učestvovala na 25. Univerzijadi u Beogradu

Gde su državne pare?

Kako se barata novcem poreskih obveznika čini se da je najbolje čuvana tajna u Srbiji, objavljuje Danas. Podaci koje smo dobili od Poverenika za informacije od javnog značaja pokazuju da je na njegovu adresu od formiranja aktuelne vlade stiglo čak 325 žalbi građana, organizacija i institucija zato što im je neko od ministarstava uskratilo pristup javnim podacima. Od ukupnog broja, na Ministarstvo finansija odnosi se čak 105 ili svaka treća žalba. To je ne samo nastavak nego i znatno pogoršanje prakse iz perioda prethodne dve vlade, kada se zbog ignorisanja javnosti na to Ministarstvo žalila svaka četvrta stranka.

Lične karte i pasoši na sudu

Građani Srbije još nisu čestito ni počeli da se služe novim ličnim kartama i pasošima, a izgleda da će ova dokumenta uskoro postati predmet sudskog spora. Naime, Slobodan Paunović, direktor kompanije „Arius”, najavio je tužbu protiv MUP-a Srbije zbog nenaplaćenih usluga održavanja i unapređenje softvera za ova dokumenta, objavljuje Politika. Kada je, kako kaže, pre sedam godina sa državom sklapao posao nije ni slutio da će njegovoj firmi to doneti gubitak od 400.000 evra. Toliko im, prema njegovoj tvrdnji, MUP Srbije duguje na ime održavanje i unapređenja usluga softvera za pasoše i lične karte.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...