DA LI ĆE KASNITI PENZIJE?

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Država će teško održati kontinuitet redovnih isplata penzija i sigurno će biti kašnjenja. Prodavci na buvljacima se žale da su im pazari manji i 70 odsto nego ranije. Da li je domaća industrija uništena i treba li nam nova industrijska politika



Protesti u Vašingtonu protim Meðunarodnog monetarnog fonda

Kako pronaći novac za isplate penzionerima?

Manjak para u budžetu, otpuštanje radnika, ali i neplaćanje doprinosa za penziono i invalidsko osiguranje privatnih i društvenih preduzeća će ozbiljno ugroziti isplatu penzija u ovoj godini. Ekonomista Zoran Popov smatra da smanjenja prinadležnosti verovatno neće biti jer zakon to ne dozvoljava, ali se mogu očekivati kašnjenja u njihovoj isplati, objavljuje Blic.

"Država će teško održati kontinuitet redovnih isplata penzija i sigurno će biti kašnjenja. Ostalo je otvoreno pitanje kako pronaći novac za njihovu isplatu", kaže Popov.

Zbog ekonomske krize, otpuštanja radnika, ali i neplaćanja doprinosa, kasa PIO fonda sve je praznija i sve su veća budžetska dotiranja. U prethodnim godinama iz državne kase za isplatu penzija izdvajano je 35 do 40 odsto, a ostatak se pokrivao iz doprinosa. U PIO fondu kažu da su u prva tri meseca ove godine zabeleženi znatno manji prihodi od doprinosa.

Kriza i na buvljacima

Nekada jedino mesto za lakše preživljavanje naroda polako nestaje pod naletima svetske ekonomske krize. Pazari, kao i broj tezgi, prepolovljeni. Kupci uglavnom samo gledaju. Kinezi odlaze zbog slabog prometa, piše u Novostima. Prodavci se žale da su im pazari manji i 70 odsto nego ranije. U otvorenom tržnom centru "Novi Beograd" ove godine zakupljeno je tek 45 odsto tezgi, a mnogi najavljuju da će uskoro sami staviti katance.

Novobeogradski buvljak otvoren je 1994. godine da bi se prodaja robe sa kutija na gradskim trotoarima donekle regulisala. U "srećnim" danima, svih 1.712 tezgi bilo je gotovo dupke puno.

Da li je domaća industrija uništena?

Srbija nema proizvodnju, a političari veličaju baš to čega nema. Ta ocena jednog od najmoćnijih poslovnih ljudi u Srbiji izazvala je brojne komentare i reakcije. Globalna kriza otvorila je i neka važna pitanja u Srbiji. Da li je domaća industrija uništena i treba li nam nova industrijska politika, pita Politika.

"Država mora da stimuliše povoljnim kreditima svakog ko želi da u napuštenim halama organizuje proizvodnju za domaće i strano tržište", smatra Zoran Drakulić, vlasnik kompanije „Ist point”

Pretnja "poreskim rajevima"

Da li je kraj ere Delivera, Nevade, Barbadosa, Maršalskih Ostrva, Švajcarske, Lihtenštajna, Andore, Helgolanda... Globalna kriza naterala je i najrazvijenije zemlje da krenu u borbu protiv mesta poresko graja, piše u Politici.



(ilustracija: Politika)

Era bankarskih tajni i takozvanog poreskog raja je završena, poručili su svetski lideri na nedavno održanom londonskom samitu G20. Na anonimnim računima u poreskom raju, prema procenama MMF-a, godišnje završi najmanje 500 milijardi dolara, pa i tri puta više. Namera EU i Grupe 20 da stave pod kontrolu ofšor zone šansa je i za Srbiju da dođe do podataka čijim kapitalom su kupovana preduzeća.

"Kada otvore tajne račune videćemo", kaže Milojko Arsić, profesor Ekonomskog fakulteta i član saveta premijera Srbije, "da li je Srbija spremna da iskoristi te podatke i da li će ih koristiti neselektivno."

Protest odsecanjem delova tela se nastavlja

"Od sutra ćemo svaki dan seći i jesti po jedan prst sve dok delegacija Vlade Srbije ne poseti Novi Pazar i ne počne da rešava naše probleme – poruka je sve većeg broja štrajkača, bivših radnika Tekstilnog kombinata „Raška“, koji već treći dan protestuju u Novom Pazaru tražeći da im se isplate zaostale zarade za period od 10 godina", piše u Blicu.

Novopazarac Zoran Bulatović nastavlja štrajk glađu i najavljuje novo sakaćenje ukoliko ne budu ispunjenih zahtevi ovdašnjih tekstilaca, javljaju Novosti. Ponedeljak rok za ispunjenje zahteva tekstilaca.

Zoran Bulatović je jedan od 1.150 radnika HK „Raška” koji su pre dve godine kao tehnološki višak, uz otpremninu, po socijalnom programu, napustili fabriku. Međutim, plate za period od 1993. godine do tada nisu dobili, iako većina ima izvršne sudske presude. Dobijali su razna obećanja. Ali i objašnjenja da fabrika, sa stalno blokiranim računom i na ivici stečaja, ne može da isplati ono što im duguje, objavljuje Politika.

Bolelo ih je i to što neki radnici, kažu zahvaljujući sprezi advokata i sudija, ipak dolaze do zaostalih plata pa su pisali i ministarki pravde Snežani Malović.

Tadićevi susreti u Sofiji

Predsednik Srbije Boris Tadić sastao se, tokom učešća na dvodnevnom energetskom samitu u Sofiji, s predsednicima Crne Gore, Hrvatske, Bugarske i Turske. U glavnom gradu Bugarske juče je završen dvodnevni energetski samit pod nazivom „Prirodni gas za Evropu – bezbednost i partnerstvo”, koji je okupio predstavnike 28 zemalja, među kojima i Srbije, javlja Politika. Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je u subotu u Sofiji, posle razgovora sa bugarskim predsednikom Georgijem Prvanovim, prenose Novosti, da Srbija i Bugarska imaju problem zbog bugarskog priznavanja nezavisnosti Kosova, koje Srbija nikada neće priznati, ali je poručio da dve zemlje, kao energetski saveznici, moraju biti povezane gasovodom "Južni tok".

Dokle će Bosna biti protektorat?

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jemremić izjavio je sinoć da Beograd poštuje nezavisnost BiH i da je glasao za njeno članstvo u Savetu bezbednosti UN. Jeremić je u četvrtak za dnevnik Vašington tajms, govoreći o BiH, rekao da je potpuno „bizarno i nelogično” da država koja je protektorat UN i kojom upravlja međunarodni predstavnik od 1995. godine, postane član Saveta bezbednosti UN u januaru.

„Ono o čemu sam govorio u Vašingtonu bilo je to da li je zauvek neophodno da u Bosni ostane neko ko je stranac, koji je postavljen spolja i koji će imati najveću moguću vlast u toj državi. Mi smatramo da puna nezavisnost, pun suverenitet i teritorijalni integritet BiH može biti ostvaren tek kada više ne bu de stranaca na vrhu bosanske politike”, rekao je danas Jeremić a prenosi Politika.

Primer Slovenije

Znaju li vlasti u Srbiji kako izgleda uređena država u kojoj svaki građanin može da zna koliko ima državnih službenika, koliko novca oni troše, koliko ima službenih automobila, stanova, ko ih koristi, koliko troše funkcioneri, kolika su im primanja... Ako ne znaju, najbolje je da prepišu nečija rešenja, slovenačka, na primer, piše u Blicu.
Podatke o troškovima državnih službenika do kojih u Srbiji i sami novinari teško dolaze prosečan Slovenac može da pronađe na sajtu „elektronska uprava“. Detaljni spiskovi troškova korišćenja fiksnih (!) i mobilnih telefona, plate svih državnih službenika, broj automobila u državnom vlasništvu, precizni finansijski izveštaji rada ministarstava… pokazuju da je Slovenija do savršenstva dovela javnost u radu svojih institucija.

Novi smrtonosni virus se širi

Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti upozorio je večeras da se novi i „neuobičajen” virus takozvanog „svinjskog gripa” raširio i da ga je nemoguće zaustaviti, u trenutku kad je u Meksiku od toga umrlo 68 ljudi, javlja Politika.

„Jasno je da se (virus) raširio. I zato vas obaveštavamo da ne možemo da zaustavimo njegovo širenje”, rekla je predstavnica tog Centra doktorka En Šuhet novinarima.

Centar je ranije saopštio da njegovi stručnjaci rade na izradi vakcine protiv nove vrste virusa, nagovestivši da će biti potrebni meseci za njenu izradu.

Pirati napadaju češće

Somalijski pirati oteli su nemački teretni brod u Adenskom zalivu, u Indijskom okeanu, saopštile su kenijske vlasti. Nemački teretnjak, težine 31.000 tonu, prevozio je žito kad su ga, u noći između petka i subote, oteli somalijski pirati, piše u Politici.

Od početka godine izveden je 61 napad, a broj otmica je porastao deset puta u odnosu na prvo tromesečje 2008. godine. Pirati trenutno drže više od 250 talaca, a za oslobađanje otetih brodova i njihovih posada u prošloj godini dobili su gotovo 100 miliona dolara otkupa.

Propovedi Vuka Draškovića

Načelno, kontinuitet spoljne politike postoji. Srbija ide u EU, uz naročite strateške odnose sa Moskvom i Vašingtonom. Stvarnost je nešto drugačija. Odnosi sa nekim susedima nisu najbolji, s Amerikom su iskomplikovani, sa Rusijom nedefinisani, a EU sve više liči na srpski Skadar na Bojani, kaže za Blic Vuk Drašković, predsednik Srpskog pokreta obnove i bivši ministar inostranih poslova.

"Narod je na izborima tako hteo. Stranke koje su vodile kampanju protiv evroatlantskih integracija dobile su više glasova, pa je normalno da te stranke blokiraju evropski put države. Ono što nije normalno jeste pasivan odnos poslanika Koalicije „Za evropsku Srbiju“, u kojoj je i SPO, prema toj antievropskoj strategiji. Ona se ne demaskira, ne postavljaju se prava pitanja, ne traže se odgovori, beži se od sile argumenata, kako se ne bismo zamerili većini naroda. To može da se završi fatalno. Narod mora da se edukuje i vodi", izjavljuje Drašković.

U Novostima se već može pročitati kako bi edukacija i vodjene naroda trebalo da izgleda. Drašković u ovom listu objavljuje autorski tekst pod naslovom "Srbija mora u NATO":

"Šta će, kud će i s kim Srbija, ako se opet naoblači na Kosovu, u Bosni ili bilo gde u ovom regionu nadarenom za sukobe i nesreće? Sve i da nigde nikakvih potresa ne bude, može li Srbija biti neutralna prema stanju na svojim granicama, prema sebi i stvarnosti oko sebe? Ne može, naravno, i mora da izabere jedno od ovo dvoje: da NATO bude saveznik Srbiji ili da joj bude neprijatelj. Treće, takozvana neutralnost, onaj je Buridanov magarac, ni tamo, ni ovamo, pa je tako skapao od gladi", piše izmedju ostalog Drašković pa ovako opisuje "promotere naše vojne neutralnosti":

"Uglavnom su to oni isti, uz njihov odrasli podmladak, koji su cvećem kitili tenkove kad su kretali ka Vukovaru, slavili masakr u Srebrenici, borili se i izborili 1999. za rat protiv NATO. To su, generalno, glavni promoteri svih naših nesreća, poraza, ludila i sramote u poslednjoj deceniji minulog stoleća."

Iskrenost Svetozara Marovića

Svetozar Marović, potpredsednik DPS kaže za Novosti: "Priznavanje Kosova bila je teška odluka sa stanovišta prošlosti ali nužna za budućnost. Nije bitno ko će prvi popustiti, već kako ćemo urediti odnose."

"Iskreno želim da odnosi Crne Gore i Srbije budu najbliži i najbolji. Sa nekim ko vam je drag i ko vam je prijatelj ne morate da živite u istom stanu. Možete da imate svoje kuće i da se isto tako razumete, podržavate i poštujete", smatra Marović, aktuelni potpredsednik DPS, Crne Gore i predsednik nekada zajedničke države Srbije i Crne Gore.

Mišljenje Nate Mesarović

"Mislim da će predstojeća reforma uticati na to da se poboljša položaj pravosuđa u Srbiji, da se učvrsti sudska nezavisnost, da pravosuđe dobije mesto koje mu pripada i da sudska vlast bude treća grana vlasti", govori za Politiku sudija Nata Mesarović koja je od 9. marta na čelu srpskog pravosuđa. Izabrana je za vršioca dužnosti predsednika Vrhovnog suda Srbije i predsedavaće Visokim savetom sudstva koji ima složen zadatak opšteg izbora sudija u Srbiji, objavljuje ovaj list pod naslovom "Politika neće i ne treba da ima uticaja na izbor sudija".

Nata Mesarović sudila je 24 godine u prvom i drugom stepenu krivice. Predsedavala je sudskim većima Četvrtog opštinskog suda i Okružnog suda u Beogradu, a javnosti je poznata kao sudija koja je izrekla prvostepenu presudu optuženima za ubistvo srpskog premijera Zorana Đinđića.

Nastavak afere "satelit"

Zbog potpisa bivšeg ministra odbrane SCG Prvoslava Davinića na ugovor o zakupu satelita 4. maja 2005. Srbija izraelskoj firmi "Imidžset" mora da plati 37 miliona evra. To je odluka arbitraže u Londonu. Davinić za Pres priznaje da je u ovom slučaju ispao naivan, da su ga Izraelci prevarili, ali ističe da nije kriv! On tvrdi da je Srbija izgubila ovaj spor krivicom tadašnjeg ministarstva finansija, koji je tada vodio čovek čije ime "ne želi da izgovori"!

Davinić ne želi još da otkrije i glavnu stvar: čija je ideja bila da Srbija, odnosno tadašnja SCG, uopšte zakupi satelit!

"Odgovor na vaše pitanje čija je ideja bio zakup satelita za 45 miliona evra čuvam za sud. Kada to ispričam, naravno i podnesem dokumenta, postaće jasno ko je i iz kojih razloga napravio "aferu satelit". To je ministar iz tadašnje vlade Vojislava Koštunice i nije iz DSS.

"Ispao sam naivan i prevaren u vezi sa satelitom, ali Srbija je izgubila spor krivicom tadašnjeg ministarstva finansija, koji je tada vodio čovek čije ime "ne želim da izgovorim". Tadić je upozoravao Vladu da delovanjem svojih ministara prihvata ugovor koji nije postojao", kaže Davinić u tekstu pod naslovom "Tadić zna ko je kriv za satelit".

Civilizacijski red

Šezdeset tri godine posle ubistva Dragoljuba - Draže Mihailovića, komandanta Jugoslovenske vojske u otadžbini, u Srbiji je formirana državna komisija koja treba da pronađe njegovo telo. Komisija će sutra održati prvi sastanak, a na njenom čelu nalazi se republički javni tužilac Slobodan Radovanović, potvrdio je za Pres nedelje Slobodan Homen, državni sekretar u Ministarstvu pravde.

"Mislim da je civilizacijski red da država najzad stavi tačku na sve spekulacije koje se o ovom pitanju pojavljuju u javnosti", ističe Homen.

Srpski turisti na Kosovu

Tačan plan putovanja dostavlja se nadležnima nekoliko nedelja pre puta, autobus sa turistima iz Srbije ima policijsku pratnju, najčešće se odlazi na tri-četiri dana, izbegavaju se veće grupe putnika, a vođe puta savetuju onima koji putuju da ne „bulje” u Albance da ih ne bi isprovocirali. U najkraćem, ovako izgleda „turističko” putovanje na Kosovo i Metohiju, kako su nam ga opisali naši sagovornici. Ipak, do sada na putu nisu imali neprijatnosti, kao ni nezadovoljnih putnika, jer su se svi sa Kosmeta vraćali puni utisaka, objavljuje Politika.

Ova putovanja organizuje Nezavisna asocijacija studenata iz Beograda i to u grupama obično putuje između 50 i 70 mladih, ali nekada ih bude čak i 130. Na njihovom plakatu koji najavljuje prvomajski odlazak na Kosmet napominje se da ova putovanja nisu za one koji bi da se „alkoholišu, mlataraju zastavama i mršte na Šiptare”.

Kolektivno venčanje

Uskliknuvši sudbonosno „da“ na večnu ljubav i bračnu sreću obavezala su se juče 22 para iz svih krajeva Srbije, na kolektivnom venčanju održanom na Trgu Nikole Pašića u organizaciji Opštine Stari grad. Mladence je venčala čuvena matičarka Gordana Zorić koja je pre deset godina za vreme NATO bombardovanja na istom mestu organizovala prvu manifestaciju tog tipa u našoj zemlji.
"Od devetnaest parova koje sam venčala te ratne 1999. godine samo se jedan razveo, pa sam sigurna da ću i sadašnjim mladencima doneti sreću – rekla je Gordana Zorić za Blic pre nego što je sa novopečenim supružnicima popila po čašu šampanjca.

Sudbonosno „da“ od juče je moguće reći i u parku za venčanja na Adi. Prema rečima Zorana Gajića, direktora JKP „Ada ciganlija“, sadnja drveća će biti jedini uslov da se par venča baš na ovom mestu. Za sada se 12 parova prijavilo za venčanje, a ova ideja se nadaleko pročula, pa su se javljali i zainteresovani iz dijaspore.

Loši momci iz Srbije

Od Vuka Brankovića, preko Arkana i Slobodana Miloševića, stvarao se mit o srpskim negativcima kojima nikada nije manjkala popularnost u narodu i medijima, pa tako i čuvena francuska televizijska stanica „Kanal+“ uskoro počinje snimanje filma o Stevici Markoviću, beogradskom plejboju i kriminalcu koji je zahavljujući svojim pesnicama, ali i lepoti, za nekoliko meseci osvojio Pariz, objavljuje Pres pod naslovom "Svi srpski negativci".

Korak do najbolje grupe teniserki

Španija – Srbija 0:2! Naše najbolje teniserke napravile su sjajan posao prvog dana takmičenja u Ljeidi i potrebna im je samo još jedna pobeda da se plasiraju u Svetsku grupu Fed kupa, javlja Blic. Do ostvarenja velikog cilja neophodan je u nedelju još samo jedan trijumf Jelene Janković i Ane Ivanović, koje su prvog dana nadigrale Mariju Martinez i Anabel Medinu Gariges, piše u Novostima.

Razmena optužbi u Zvezdi

Kada ga je generalni sekretar Crvene zvezde Saša Kozić pre dva dana ponovo optužio, u najmanju ruku, za „nedomaćinsko poslovanje“, nije mogao više da ćuti. Bivši predsednik crveno-belih, danas trener Nagoje, Dragan Stojković poslao je u pisanoj formi svoje viđenje katastrofalnog stanja na „Marakani“ i njegove uzroke, piše u Novostima.

Bivši predsednik Zvezde oglasio se saopštenjem, navodeći da teške optužbe na njegov račun oslikavaju nemoć, nesposobnost i neznanje sadašnje uprave „crveno-belih”. Pohvale samo Marku Miškoviću, objavljuje Politika. Direktno je optužio finansijera kluba i člana Upravnog odbora Dragog Mićovića, koji je bio u upravi i dok je on bio predsednik, da je najveći krivac za finansijsku i organizacionu krizu Zvezde. Stojković je istakao da Mićović „vedri i oblači” na „Marakani”


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...