DA LI ĆE BITI DOGOVOREN DEVIZNI KURS?

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

 

Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić ostaje pri stavu da nema razloga da razgovara sa privrednicima o deviznom kursu. Pogoršava se epidemiološka situacija u Srbiji, ali i u čitavoj Evropi. AP Vojvodina od juče ima svoj novi najviši pravni akt: pokrajinski parlament je na svečanoj sednici proglasio Statut APV.



Modeli na reviji ruskog dizajnera Slave Zajceva u Moskvi

Ipak ranije na raspust?

Pogoršava se epidemiološka situacija u Srbiji, ali i u čitavoj Evropi. Biće predloženo da đaci odu na raspust od ponedeljka 21. decembra. Raste broj obolelih, javljaju Novosti. Radna grupa za odbranu od gripa predložiće u utorak da raspust u školama počne ranije, i da se u vrtićima “razredi” broj dece. Zabrana javnih okupljanja, kao što su koncerti ili organizovan doček Nove godine, za koji se mnogi već pripremaju, zasad se ne razmatra, iako je ova mera, ali samo “na papiru”, doneta samim proglašenjem epidemije na teritoriji čitave Srbije. Prof. dr Tomica Milosavljević, ministar zdravlja, izjavio je u ponedeljak da se situacija u Srbiji pogoršava i da bi pomeranje početka zimskog raspusta moglo da bude dobra mera.

Ministar prosvete Žarko Obradović izjavio je sinoć da će prvo polugodište u školama u Srbiji zbog gripa biti prekinuto u petak 18. decembra i nastavljeno od 11. januara do 22. januara, a da će drugo polugodište početi 25. januara, objavljuje Politika. Ministar je objasnio da će prvi radni dan biti 11. januar i da će prvo polugodište biti završeno 22. januara, da bi nastavnici stigli da zaključe ocene. Ministar zdravlja profesor dr Tomica Milosavljević objasnio je juče da vakcinacija protiv novog gripa počinje u četvrtak i da će biti besplatna za sve građane.

U Srbiji je tokom protekle nedelje od novog gripa obolelo jedan odsto stanovništva, odnosno čak 75.000 ljudi, objavljuje Blic. U skoro svim okruzima evidentan je povećan broj obolelih. Tokom jedne nedelje obolelo je jedan odsto stanovništva, dok je umrlo dvoje ljudi, kaže za Blic dr Vladimir Petrović, član Radne grupe za pandemiju gripa.

Guverner neće da se dogovara

Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić ostaje pri stavu da nema razloga da razgovara sa privrednicima o deviznom kursu. Vrednost domaće valute zavisi od stanja u privredi, objavljuju Novosti. Od planiranog sastanka privrednika i njihovih asocijacija, koji je prvobitno bio dogovoren da se održi u utorak u Narodnoj banci Srbije, definitivno nema ništa. Radovan Jelašić, guverner centralne banke je ostao pri stavu da ne vidi razlog za takvu vrstu okupljanja i još jednom ukazao da devizni kurs ne može biti dogovoren i da u tom slučaju ide samo na ruku špekulantima.

"Očito veliki broj privrednika i dalje zna da posluje isključivo u dogovornoj ekonomiji, koja pretpostavlja i dogovorni kurs. Za devet godina provedenih u Narodnoj banci ovo je prvi put da nam neko zakazuje sastanak preko medija, što vređa pre svega naš profesionalizam, a o drugim aspektima da i ne govorim. Ne treba niko, a pre svega ne oni koji žele dogovaranje o kursu, da nam drže predavanja zašto je njegova stabilnost važna. To mi vrlo dobro znamo i sami", kaže u intervjuu za Blic guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić.

Guverner NBS Radovan Jelašić odbio da se sastane sa srpskim privrednicima, kaže da nema nameru da sa bilo kim dogovora kurs! Bugarin, PKS: "Šokiran sam arogancijom guvernera Jelašića, niko nije tražio fiksni kurs", objavljuje Pres.

Proglašen Statut APV

AP Vojvodina od juče ima svoj novi najviši pravni akt: pokrajinski parlament je na svečanoj sednici proglasio Statut APV i time omogućio da nakon objavljivanja odluke u „Službenom listu” APV ubrzo počne da primenjuje ovaj dokument, javlja Politika.



Sednica Skupštine Vojvodine povodom proglašenja Statuta

Za Statut je od 89 prisutnih poslanika glasalo 86 članova vladajuće koalicije (skupština ima 120 poslanika). Tri poslanika DSS-a bila su protiv, cela poslanička grupa SRS-a je pre glasanja demonstrativno napustila sednicu, a članovi SNS-a nisu ni došli na zasedanje. Od opozicionih poslanika u sali su ostali članovi DSS-a uz obrazloženje da to čine samo zato jer ne žele da dozvole da Statut bude jednoglasno usvojen.


Otvaranje Vizitorskog centra Sirmijum u Sremskoj Mitrovici

Male šanse za vanredne izbore?

Naprednjaci, Demokratska stranka Srbije i Nova Srbija teško mogu da ostvare želju za vanrednim izborima. Namere opozicije svešće se samo na pojačane pritiske u parlamentu, tvrde Novosti. Združeni zahtev SNS, DSS i NS za vanrednim parlamentarnim izborima otići će u vetar jer opozicija trenutno ima oskudne mehanizme da izazove novo glasanje. Procenjuje se da će se ovaj trojni udar na Cvetkovićev kabinet svesti samo na pojačavanje političkog pritiska, a iz Nemanjine 11 poručuju da Srbija neće pre roka na birališta.



Erupcija vulkana Majon (Mayon) na Filipinima

Preko Sarajeva u Vašington

Danas će ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić, kako je najavio, razgovarati sa državnom sekretarkom Hilari Klinton o bilateralnoj saradnji i situaciji u regionu, piše u Politici. Put do Vašingtona ministra je vodio preko Sarajeva gde se sreo sa ministrima spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Svenom Alkalajom i Turske Ahmetom Davutogluom.



Ispraćaj voza iz Sarajeva za Beograd, na liniji koja je bila ukinuta u proteklih 17 godina

U Vladi Srbije, kažu za Politiku da to što je ministar boravio u Sarajevu pre odlaska u Ameriku ne znači da SAD vrše pritisak na našu zemlju da „omekša” Republiku Srpsku, odnosno Milorada Dodika da prihvati ustavne reforme na kojima insistiraju u Federaciji BiH i za koje imaju podršku u SAD i Evropskoj uniji.

Iran i atomska bomba

Iran planira testiranje ključne, finalne komponente za izradu atomske bombe, piše danas "Tajms", pozivajući se na poverljive obaveštajne dokumente koje je dobio na uvid, prenosi Blic. Te dokumente o testiranju neutronskog inicijatora koji izaziva eksploziju u atomskoj bombi proučavaju obaveštajne službe nekolicine zapadnih zemalja, uključujući i britansku, navodi list. Jedan analitičar iz londonskog Međunarodnog instituta za strateške studije za "Tajms" je ocenio da bi, u slučaju da se pokaže da Iran zaista radi na izradi nuklearnog oružja, to značilo da diplomatsko rešenje nije moguće, a moglo bi da posluži i kao povod za rat.
Hrvatsko tumačenje srpskog pitanja
"Nekorektno je i nelogično tumačiti nastup hrvatskog predstavnika pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu kao podsticaj eventualnom secesionizmu u Vojvodini. Hrvatskoj je stalo do dobrosusedskih, najboljih mogućih odnosa sa Srbijom. Poseta predsednika Stjepana Mesića Prizrenu dogodiće se 8. januara, a ne 7. na dan pravoslavnog Božića i to nije nikakva provokacija usmerena protiv zvaničnog Beograda", naglašava u razgovoru za Danas Zlatko Kramarić, ambasador Republike Hrvatske u Prištini. Kramarić je bivši gradonačelnik Osijeka, a na Kosovo je došao sredinom januara ove godine.

"Budući odnosi u Srbiji i Vojvodini ovise isključivo o građanima Srbije i Vojvodine. Naš istup u Hagu u kojem smo argumentirano, pojedinim rješenjima Ustava iz 1974, branili pravo Kosova na neovisnost nije moguće, i to ne samo što je nekorektno već je i nelogično, tumačiti kao poticaj eventualnom secesionizmu u Vojvodini. Ako želimo biti politički i historijski korektni, onda bismo se morali prisjetiti i reći da su u povijesti u Vojvodini „najbolji“ autonomaši uvijek bili predstavnici najbrojnijeg, srpskog, naroda."



Poglavar Rimokatoličke crkve primio je u privatnu audijenciju premijera
Crne Gore: Milo Djukanović, Benedict XVI, Lidija Djukanović

Gde je najjeftinije?

Korpa sastavljena od robe prvenstveno domaće proizvodnje, kupljena u „Tempo“ hipermarketu u Beogradu, najjeftinija je u regionu, i za nju bi trebalo izdvojiti 15,8 evra, pokazalo je istraživanje udruženja „Moja Srbija“, upoređujući cene domaćih potrošačkih korpi u Srbiji i regionu, piše u Novostima.
Najviše novca za potrošačku korpu, koja obuhvata prvenstveno domaće osnovne namirnice, najskuplje plaćaju građani Slovenije. Korpa od 20 osnovnih namirnica u Ljubljani teži 29,2 evra. Hrvati za istu količinu robe izdvajaju 26,9 evra, dok približno isto novca plaćaju stanovnici Bosne i Hercegovine i Crne Gore, dvadesetak evra.



(ilustracija: Politika)

Pregled cena u hipermarketima u zemljama regiona pokazuje da se one razlikuju u proseku oko 25 odsto, dok je korpa sa osnovnim životnim namirnicama domaće proizvodnje najjeftinija u Beogradu, objavljuje Politika. Hrana je najskuplja u Ljubljani i Zagrebu, dok su nam po cenama najbliži Budimpešta i Sarajevo.

Takvo poređenje cena ne daje potpunu sliku o tržištima zemalja regiona. Kako bi se uvidelo koliko realno vredi potrošačka korpa, cene bi valjalo „ukrstiti” sa prosečnom zaradom. U Srbiji ona iznosi nešto više od 330 evra, a u Hrvatskoj 750. Prosečan Slovenac mesečno zaradi 930 evra, dok se za one koji imaju platu 600 evra smatra da žive na granici siromaštva. Sarajlije su nam najbliže po visini prosečne plate, jer mesečno u proseku zarade oko 390 evra, pa su i cene slične.

Manja carina na proizvode iz EU

Od 1. januara sledeće godine, kada počinje primena Prelaznog trgovinskog sporazuma sa Evropskom unijom, biće snižena carina na mnoge uvozne proizvode koji dolaze iz zemalja EU, rekao je za Politiku izvor u Vladi Srbije. „U ovom trenutku teško je reći da li će ti proizvodi i ovde biti jeftiniji ili će razlika u ceni biti iskorišćena, recimo, za podizanje profita i preživljavanje u pojedinim preduzećima”, dodao je on.



(ilustracija: Politika)

Šta je potrebno Jatu?

Jat ervejz će ovu godinu završiti sa 15 miliona evra gubitka, ali će u novu ući sa 13 potpuno novih vozila, koja je novo rukovodstvo odlučilo da kupi, objavljuje Danas. Rok za podnošenje ponuda na raspisanom tenderu istekao je prošlog četvrtka, pa će najkasnije za mesec dana biti poznato u kojim će se automobilima od sada voziti direktori nacionalnog avioprevoznika. Za sada se zna da Jat kupuje šest automobila srednje klase i jedan niže, kao i šest putničkih kombija. Kako u srednju klasu spadaju automobili poput „mercedesa“ C klase, „BMW-a“ serije 3, „audija A4“, „pežoa 407“, „škode oktavije“ ili „tojote avensis“, može se pretpostaviti koliko će novi vozni park, očigledno neophodan po mišljenju nove uprave Jata, koštati ovog gubitaša, a time i građane Srbije, iako detalji poput tražene kubikaže, opreme i kriterijuma za odabir najboljeg ponuđača nisu objavljeni u javnom pozivu.

Austrija spasava Hipo banku

Država Austrija preuzela je juče vlasništvo nad Hipo grupom. Predsednik Izvršnog odbora Hipo Alpe Adrija banke Beograd Vladimir Čupić kaže za Pres da će državno vlasništvo omogućiti snažnu dokapitalizaciju i obezbediti potrebnu likvidnost banke i da neće imati negativnog uticaja na poslovanje Hipo banke u Srbiji. Dosadašnji većinski vlasnik banke, nemačka grupacija „Bajern LB", objavio je da će ustupiti austrijskoj državi svojih 67 odsto udela u Hipo Alpe Adrija za jedan evro, a za istu sumu svoje učešće prodaće i ostala dva suvlasnika posrnule banke.

Crna berza zbog novog zakona

Potražnja reflektujućih bezbedonosnih prsluka, paketa prve pomoći, sigurnosnih trouglova, ali i rezervnih sijalica, opreme neophodne za vozače, ne jenjava ni pet dana od početka primene novog Zakona o bezbednosti saobraćaja. Ovu opremu već danima je nemoguće pronaći u prodavnicama auto kozmetike, a tamo gde je ima, na buvljacima i u kineskim tržnim centrima, cena je uvećana i nekoliko puta, piše u Danasu. Pre povećane potražnje ovih rekvizita fluorescentni prsluk bilo je moguće kupiti za oko 100 dinara kod Kineza i za 140 dinara na buvljaku. Danas, u prodavnicama gde još ima prsluka, cena je narasla čak do 400 dinara.

Štrajk taksista i autoprevoznika u Srbiji

Generalni štrajk taksi vozača i autoprevoznika održaće se u četvrtak, 17. decembra u sedamnaest gradova širom Srbije, najavio je danas predsednik Granskog sindikata taksi vozača i autoprevoznika "Nezavisnost" Svetislav Beljinac, objavljuje Blic. On je rekao da će u štrajk stupiti sve taksi asocijacije i udruženja u Beogradu, Vranju, Smederevu, Šapcu, Loznici, Požarevcu, Ivanjici, Sremskoj Mitrovici, Zrenjaninu, Kraljevu, Užicu, Kikindi, Novom Pazaru, Smederevskoj Palanci, Novom Sadu, Kruševcu i Leskovcu. Beljinac je rekao da će štrajk će trajati do ispunjenja zahteva taksista, uključujući ukidanje obaveze uvođenja fiskalnih kasa do januara 2013.godine i utvrđivanje minimalne cene usluge taksi prevoza.

Devet muzeja na Beogradskom sajmu

Ovih dana u Beogradu može se prošetati između luksuznih Titovih automobila, džinovskog mamuta ili tipične srpske učionice iz 19. veka. Radoznalom oku neće promaći ni kolekcija Teslinih izuma, ručno rađeni kožusi i gunjevi stari vek i po, kao ni „avion glumac”, letelica koja je statirala u mnogim filmova i reklamama. I sve to na jednom mestu – na Beogradskom sajmu gde je u okviru novogodišnjeg vašara „Čarolija zabave” eksponate izložilo devet prestoničkih muzeja.

Upravo vozni park maršala „velike” Jugoslavije adut je na koji organizatori računaju da će privući najviše posetilaca. Od nekadašnjih 16 luksuznih automobila koji su vozili Josipa Broza, posle raspada SFRJ Srbiji je pripalo šest. Vojni muzej je za „Čaroliju zabave” izabrao četiri lepotana – „rols rols fantom” i tri „mercedesa”. Prvi je Tito dobio na poklon od engleske kraljice Elizabete, a „mercedesi” su kupljeni, piše u Politici.



Pozorišna predstava u Beogradu, "Ti i ja smo mi" čiji su autori i glumci srednjoškolci Albanci,
Srbi i Romi iz Bujanovca i Preševa

Skupo telefoniranje

Aleksandar A., Milan M. i Đorđe D., svi iz Kragujevca, osumnjičeni su da su falsifikovanjem kartica za mobilne telefone oštetili domaće mobilne operatere za 660.000 evra! Osumnjičeni se terete da su preko „kloniranih" SIM kartica pozivali hotlajn servise, servise za zabavu i slične, koji se nalaze uglavnom u afričkim državama, kao i Moldaviji i Ukrajini, objavljuje Pres.

U ovoj akciji učestvovali su operativci Službe za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK) u saradnji sa Posebnim tužilaštvom za visokotehnološki kriminal.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...