BUDŽET UZ POMOĆ RADIKALA

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Nezvanično, radikalima je obećano da će dobiti sve što su tražili i to je razlog što su omogućili usvajanje budžeta. Predsednik Republike objaviće danas kako će se razrešiti spor Šutanovac-Ponoš. Dinar je ponovo oslabio.



Neredi na ulicama Atine tokom demonstracija protiv izraelske vojne akcije u pojasu
Gaze  (Fonet)

Radikali omogućili usvajanje budžeta

Narodna skupština Srbije usvojila je sinoć budžet za narednu godinu, sat i po pre isteka zakonskog roka. Za usvajanje je glasalo 129 poslanika vladajuće koalicije, protiv je bio 21 poslanik DSS-a, a radikali, naprednjaci i poslanici LDP-a i NS-a nisu bili u sali kada se glasalo

U srpskom parlamentu ceo dan se spekulisalo da radikali za odustajanje od rasprave traže od vladajuće koalicije da im „ostavi Zemun na miru, odnosno da ne uvodi privremene mere i da nema novih izbora, da im vrati tri mandata poslanika koji su otišli sa Tomislavom Nikolićem, a čije ostavke imaju, i da se sa mesta predsednika Administrativnog odbora smeni Tomislav Nikolić”. Nezvanično se moglo čuti da radikale ne zanima da oni dobiju mesto predsednika Administrativnog odbora, „može da bude i neko iz DS-a, ali ne može Nikolić”. Prema nezvaničnim informacijama, radikalima je obećano da će dobiti sve što su tražili i to je razlog što su odustali od rasprave i omogućili usvajanje budžeta, piše u Politici.

Danas odluka o sporu Šutanovac - Ponoš

Predsednik Srbije Boris Tadić rekao je sinoć da će odluku o sukobu u vojnom vrhu doneti danas. Tadić je gostujući na Radio-televiziji Srbije rekao da je na jučerašnjoj sednici Saveta za nacionalnu bezbednost, između ostalog, analizirana situacija u sistemu odbrane i nesuglasice između ministra Dragana Šutanovca i načelnika Generalštaba Zdravka Ponoša. „Odbrana je na zavidnom nivou, a kakve ću odluke donositi o tome će javnost biti obaveštena danas”, objavljuje Politika.

Govoreći o sporu Šutanovca i Ponoša koji je vođen posredstvom medija, on je istakao da svi snose deo odgovornosti za to jer je neadekvatno da se rasprava o tome vodi u medijima.

Kako saznajemo, piše u Presu, Tadić je već odlučio da smeni generala Zdravka Ponoša, ali je odložio objavljivanje ove odluke samo da bi ispoštovao ustavnu proceduru! Na sednici Saveta za nacionalnu bezbednost nije bio reči o tome da li su optužbe načelnika Generalštaba Zdravka Ponoša na račun ministra odbrane Dragana Šutanovca slučajno baš kulminirale u vreme kada je predsednik Boris Tadić potpisao energetski sporazuma s Rusijom, objavljuje Pres. Na ovoj sednici nije bilo reči ni o tome da li je general Ponoš imao bilo kakvu podršku nekih struktura van Vojske Srbije.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac zatražio je smenu načelnika Generalštaba Zdravka Ponoša na jučerašnjoj sednici Saveta za nacionalnu bezbednost, objavljuje Alo. Dramatična sednica Saveta, zakazana zbog sukoba Šutanovca i Ponoša, trajala je oko šest sati, a na njoj su, kako javlja ovaj tabloid, obojica ostali pri svojim poznatim stavovima.



Izraelski tenkovi na obodu pojasa Gaze trećeg dana vojne operacije protiv Hamasa,
u kojoj je ubijeno više od 300 Palestinaca, dok je oko 1.600 ranjeno

Borba za naklonost predsednika

Partije Ivice Dačića i Mlađana Dinkića vode bitku za Tadićevu naklonost, objavljuje Pravda.

Medijski rat vladajućih koalicionih stranaka SPS-a i G17 plus, koji se za sada uglavnom završio ličnim uvredama, može da se tumači kao borba za prvo mesto pored predsednika Srbije i prvog čoveka DS, Borisa Tadića, ocenjuje politički analitičar Đorđe Vukadinović. Prema njegovim rečima Mlađanu Dinkiću nije sve jedno što je njegov najveći rival, Ivica Dačić zauzeo mesto koje je do sada pripadalo njemu.

Nema toplog obroka ni regresa

Zalažemo se da se primena Opšteg kolektivnog ugovora odloži za godinu dana, dok ne prođe ekonomska kriza. Ukoliko ne budemo uspeli da ubedimo sindikalce u to, država će povući potpis, u skladu sa zahtevom poslodavaca, izjavio je premijer Mirko Cvetković u novogodišnjem intervjuu za Politiku.

S druge strane, predsednik Sindikata „Nezavisnost” Branislav Čanak izjavio je da će taj sindikat organizovati proteste i tužiti Uniju poslodavaca, ukoliko ne budu nastavljeni pregovori o proširenom dejstvu Opšteg kolektivnog ugovora.

Dinar slabi, a dokle će…?

(ilusracija: Pres)

Dinar je ponovo oslabio, i prema srednjem kursu Narodne banke jedan evro vredi 88,38 dinara. Tako je domaća valuta u odnosu na juče slabija za 62 pare prema evru, objavljuje Pres.

Ekonomisti procenjuju da će dinar već krajem januara osetno da oslabi i da će evro u tom periodu da skoči iznad 90 dinara. Posle relativnog zatišja, koje još uvek traje, evro će do posle školskog raspusta da miruje na kursu od oko 88 dinara, i to zahvaljujući merama Narodne banke. Već krajem sledećeg meseca, tvrde stručnjaci, dinar će pasti.
Prognoze nisu optimistične jer se očekuje da će evro krajem januara biti oko 92 dinara. Ekonomski analitičari slažu se da sledećih 20 dana većih oscilacija kursa neće biti zbog mera NBS - povećanoj rezervi u dinarima i smanjenju deviznog rizika.

Saša Đogović iz Instituta za tržišna istraživanja kaže za Pres da se početkom februara očekuje veće „proklizavanje" dinara.

Povećanje poreza?

Odakle namaći desetine milijardi dinara za budžet? Jedno od rešenja, koje se ovih dana stidljivo provlači u javnosti, jeste povećanje stope poreza na dodatu vrednost sa 18 na, najverovatnije, 20 odsto. To u razgovoru za Politiku najavljuje i mr Dragutin Radosavljević, direktor Poreske uprave Srbije, koji nije mogao da precizira da li će obe poreske stope biti povećane ili će biti korigovana samo ona viša – od 18 odsto. Stopa PDV-a je u Srbiji najniža, dodaje on, navodeći kao primer Hrvatsku gde je 20 odsto.

Ukoliko dođe do povećanja PDV-a za dva procentna poena, to znači da će guvernerova obećanja da će tokom 2009. godine voditi antiinflatornu politiku, računajući da rast cena neće biti veći do osam odsto, u startu biti okrnjena – za četvrtinu. A gde je još najavljeno poskupljenje grejanja, gradskog prevoza, telefoniranja, pita Politika.



Prizor iz pogona fabrike furnira u Živinicama, 70 km severno od Sarajeva, u kojoj
će najmanje 400 radnika ostati bez posle zbog svetske ekonomske krize

Stranka kao snaša

Pravda objavljuje kako je "Radoš Ljušić, poznati doktor istorijskih nauka, profesor Beogradskog univerziteta, dugogodišnji član DSS-a i prijatelj Vojislava Koštunice, odlučio da digne ruke od svoje nekadašnje partije, uveren da su je uništili nesposobni i lenji ljudi a da svoju politički karijeru nastavi uz Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića."

Na pitanje, šta je to što DSS, pa i samog Koštunicu, koči da sarađuje sa naprednjacima, Ljušić odgovara: "Oklevanje i čekanje je jedno od načela DSS-a, pa bi i u tome trebalo tražiti odgovor. Ova stranka se ponaša kao staromodna snaša koja bi htela da se uda, ali još ne zna kada će, za koga će i kako će se udomiti."

O tome šta mu je najviše smetalo u DSS, Ljušić kaže: "DSS je pod strogom kontrolom nekoliko ljudi, koji su stranku doveli do ivice opstanka. Najveći stranački problem je okruženje Vojislava Koštunice, zbog kojeg sam i napustio stranku. Jedna ličnost je prigrabila, niko ne zna kako, previše vlasti i bez njegove dozvole ništa se ne sme preduzeti. Reč je o Aleksandru Nikitoviću, koji je doveden u DSS da nosi tašnu Vojislavu Koštunici, ali on danas nosi njegovu glavu. Bio sam i ostao nezadovoljan lenjošću Dejana Mihajlova, nesposobnošću Jovana Palalića, predsednika Izvršnog odbora, itd."

Kusturicino skijalište

Turizam u Mokroj Gori u utorak otvara još jedno poglavlje u režiji Emira Kusturice – na padinama Ivera, najvišeg vrha Tare udaljenog osam kilometara od Mećavnika, počinje sa radom skijalište pokriveno veštačkim snegom, baš kao i hotel „Mladost” smešten uz smučarski kompleks, javlja Blic.

Od četiri skijaška terena koje je Emir Kusturica izgradio na Iveru, od srede će biti u funkciji staza „crne kategorije”, namenjena proverenim skijašima, duga hiljadu, a široka 50-80 metara. Ova staza neće oskudevati snegom jer je pokrivena sa pet topova za veštačko osnežavanje.

Autoput do Crne Gore – turskim parama?

Na nedavnom Balkanskom ekonomskom samitu iza kulisa zainteresovao sam najviše turske vlasti i investitore za gradnju autoputa ka Crnogorskom primorju, ali je ostalo da naša politička elita pokaže sluh za to - kaže u intervjuu za Blic Sulejman Ugljanin, srpski ministar bez portfelja, odgovoran za rad Kancelarije za održivi razvoj i borbu protiv siromaštva.

"Sa predstavnicima Privredne komore Srbije istakli smo naše komparativne prednosti u odnosu na druge zemlje Balkana. Razvijene evropske zemlje u Istanbulu otvaraju kancelarije za privlačenje turskog kapitala. U tom smislu mi moramo postaviti makar konzula za ekonomska pitanja", navodi ministar.

Blokade zbog naziva carine

Vlada Srbije ne namerava da povuče odluku kojom je od 3. decembra ove godine zabranjen ulazak i tranzit proizvoda sa Kosova kod kojih se u propratnoj dokumentaciji umesto Unmik carine pominje Carina Kosova. Takođe, niko zvanično ne želi da komentariše odluku vlasti u Prištini da uzvrate istom merom.

Srbija, inače, na teritoriju Kosova i Metohije izvozi 15 puta više robe nego što uvozi. Prema podacima Uprave carina Srbije, ukupan registrovan promet Srbije i KiM u prošloj godini iznosio je 199,7 miliona dolara, piše u Novostima.

Predsednik koji to nije

Filip Cepter, nekadašnji predsednik Olimpijskog komiteta Srbije i Crne Gore, u ponedeljak je održao konferenciju za štampu, javlja Blic. Direktor Sportskog fonda "Cepter" Siniša Krajčinović predstavio ga je kao aktuelnog predsednika OK Srbije, shodno presudi Drugog opštinskog suda od pre pet dana, prema kojoj je Cepter nelegalno smenjen sa čela srpske olimpijske kuće 2005. godine.

"Zadovoljan sam što je sud doneo odluku kojom se Skupština Olimpijskog komiteta održana 2005. proglašava nelegitimnom. Ipak, nezadovoljan sam činjenicom da je prošlo više od tri godine pre nego što se sud uopšte izjasnio povodom moje tužbe. Presuda je sada tu i valjda je svima jasno da je Ivan Ćurković nelegitimno izabrani predsednik OKS", naglasio je Cepter.

"Ne želim više da učestvujem u radu OK, ali tražim da pravda bude zadovoljena. Uprkos mojim mnogobrojnim apelima, državne institucije se nijednog trenutka nisu pozabavile radom Komiteta. Možda zato što neko u tim institucijama o trošku OKS obilazi egzotična mesta širom sveta", kaže Cepter.

Potvrdjene presude atentatorima

Kazne atentatorima potvrdio VSS: Miloradu Ulemeku i Zvezdanu Jovanoviću maksimalne kazne za ubistvo dr Zorana Đinđića. Po novoj presudi ukupno 348 godina zatvora. Na manje osuđeni Krsmanović, Kalinić i Tojaga, izveštavaju Novosti.

Vrhovni sud Srbije potvrdio je presudu Specijalnog suda, kojom su Milorad Ulemek Legija i Zvezdan Jovanović osuđeni na po 40 godina zatvora zbog ubistva premijera Zorana Đinđića i teškog ranjavanja njegovog telohranitelja Milana Veruovića. Taj sud potvrdio je i odluku o krivici ostale desetorice optuženih, javlja Politika.

Odluka najvišeg suda u Srbiji napisana je na 107 strana, ali za Ulemeka i Jovanovića još nije konačna. Njih dvojica, s obzirom na izrečenu maksimalnu kaznu, imaće pravo žalbe u trećestepenom postupku pred Vrhovnim sudom, koji će imati poslednju reč.

Multietnička trgovina ljudima?

Istražni organi sumnjaju da su pojedini pripadnici OVK, koji su osumnjičeni za zločine protiv srpskih civila u Gnjilanu, i neki pripadnici „Škorpiona”, koji su optuženi za zločine protiv albanskih civila, učestvovali u međunarodnom lancu krijumčara i trgovaca ljudima, saznaje Blic.

Saradnici „Škorpiona” u trgovini i krijmčarenju ljudi iz gnjilanske grupe OVK ili, tačnije, 138. brigade u operativnoj zoni Kardak (opštine Gnjilane, Vitina, Kosovka Kamenica i Novo Brdo), sada se terete da su ubili najmanje 51 srpskog civila i oteli 159 od 12. juna do oktobra 1999. piše u ovom listu.

Najveći monstrumi takozvane gnjilanske grupe Šaćir Šaćiri, Fazlija Ajdari i Redžep Aliji, koji su se „proslavili" javnim čerečenjem dvoje starijih Srba u junu 1999, i dalje su na slobodi, objavljuje Pres. Oni se nalaze na teritoriji Kosova i Metohije zajedno sa još četvoro osumnjičenih pripadnika ove bande, čijih je deset članova uhapšeno u petak u Preševu. Sva trojica krvnika, Šaćiri, Ajdari i Aliji, rođeni su na jugu Srbije, a i danas imaju stalno mesto prebivališta u Preševu! Ajdari je rođen u Vranju, a Redžepi i Šaćiri u selu Depce u preševskoj opštini.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...