BRAĆI KARIĆ PLENE IMOVINU

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Posle podizanja optužnice protiv Bogoljuba i Sretena Karića zbog sumnje da su od 1998. do 2005. godine iz „Mobtela" prebacili više od 60 miliona evra na preduzeća „BK grupe" i privatne račune, porodici Karić biće oduzeta imovina čija se vrednost meri u milionima. Srbija sa svojih 6,5 odsto fakultetski obrazovanih građana nije samo najgora u Evropi, već je zbog loše obrazovne politike i propuštenih šansi za reforme u ovom trenutku „milenijumima“ daleko od ispunjenja evropskog standarda od 40 odsto visokoobrazovanog stanovništva. Krajem ove nedelje u Briselu je ozvaničena neformalna Grupa prijateljstva Evropskog parlamenta sa Srbijom. Dva miliona sudskih presuda u Beogradu čeka na izvršenje. Nenad D. star 30 godina, ubijen je u subotu oko 9.30 u Palisadskoj ulici u beogradskom naselju Bele vode prilikom pokušaja pljačke pošte. Novak Đoković je posle poraza od Češke u dublu rekao da ekipa Srbije ne sme da klone duhom uoči poslednja dva meča polufinala Dejvis kupa.


Kolekcija Oskara de la Rente na nedelji mode u Njujorku

Srbija po diplomcima na evropskom dnu

Do 2020. godine sve zemlje EU moraće da imaju najmanje 40 odsto visokoobrazovanog stanovništva. Srbija sa svojih 6,5 odsto fakultetski obrazovanih građana nije samo najgora u Evropi, već je zbog loše obrazovne politike i propuštenih šansi za reforme u ovom trenutku „milenijumima“ daleko od ispunjenja evropskog standarda, piše Blic. Srbija nije samo na evropskom dnu, već i na regionalnom. Dok u Sloveniji, s kojom se doduše u reformama teško možemo takmičiti, ima više od 22 odsto visokoobrazovanih, u Hrvatskoj ih je najmanje 15 odsto, u Makedoniji 7,3, podaci za BiH nisu precizni, ali stručnjaci napominju da se i oni nalaze na evropskom dnu. Na listi Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) iz 2007, na kojoj se Srbija ne nalazi, gorih od nas nema. Najlošije se kotira Turska sa 10,8 procenata, a najbolje je u skandinavskim i zemljama Beneluksa, gde se prosek kreće od 30 do 36,4 odsto. U Srbiji doduše, prema popisu iz 2002, postoji i još oko 4,5 odsto građana koji su završili dvogodišnje više škole ili prvu godinu fakulteta. Oni se u našoj zemlji smatraju visokoobrazovanima, ali po evropskim standardima ne mogu spadati u tu grupu.


Otvaranje 25. Memorijala Nadežde Petrović u Čačku

Tanasković: Oprez zbog muftije

Koga su guje ujedale, i guštera se boji. A gušter to zna i zloupotrebljava. Iako sam ubeđen da protivrečnosti u Sandžaku ne mogu izazvati sukobe uporedive s onima iz devedestih godina, jer za to, jednostavno, nema ni unutrašnjih ni spoljnih uslova, oprez nije naodmet - uveren je, u razgovoru za Novosti, dr Darko Tanasković, naš vodeći orijentalista, bivši ambasador u Turskoj, Azerbejdžanu i Vatikanu. Smatra da je nužno „odlučno, konkretno delovanje države i svih odgovornih društvenih činilaca kako bi se građanima Sandžaka vratio spokoj i stvorile pretpostavke za postepeno rešavanje teškoća, kojih svakako ima, u institucijama sistema, demokratski i u skladu sa zakonom“, ali kaže: “Nikome se ne sme dozvoliti da bude iznad zakona i Ustava, sve tvrdeći da je diskriminisan”.


Poglavar rimokatoličke crkve papa Benedikt služio je misu u Vestminsterskoj
katedrali u Londonu

Kacin: Minus za Srbiju jeste i Sandžak

U svom izveštaju o napretku Srbije Evropska komisija će zameriti na blokiranju Kosova u svim regionalnim, evropskim i svetskim ekonomskim organizacijama, što ima katastrofalne posledice po ekonomije Srbije i Kosova (kao i srpske zajednice na Kosovu). Problem je i situacija u Sandžaku s kojom se Beograd mora hitno suočiti na bolji način, a tu su i propusti prilikom reforme pravosuđa, sloboda medija, opstrukcija rada Agencije za borbu protiv korupcije… - kaže u razgovoru za Blic Jelko Kacin, potpredsednik delegacije Evropskog parlamenta za jugoistočnu Evropu i izvestilac za Srbiju.


Prvi Mens Health Urbanathlon na platou ispred Doma narodne skupštine

Osnovana grupa prijateljstva EP sa Srbijom

Nastupa nova era u odnosima Srbije sa Evropskom unijom. Usaglašena rezolucija u UN inicirala je otvaranje novih poglavlja ne samo u institucionalnim vezama već se, polako, pomaljaju i nove forme kontakata, koje ukazuju da je Srbiji mesto u evropskom društvu. Krajem ove nedelje u Briselu je, tako, ozvaničena neformalna Grupa prijateljstva Evropskog parlamenta sa Srbijom, a ovom skupu prisustvovao je i potpredsednik Vlade Srbije zadužen za evropske integracije Božidar Đelić, piše dopisnik Novosti iz Brisela. “Indikativno je prisustvo i onih političkih grupacija, poput "zelenih", koje nam nisu bile tradicionalno naklonjene, i koje sada vide da je kroz partnerski odnos potrebno postići kompromis”, istakao je Đelić. Predsednik grupe prijateljstva je rumunski poslanik Viktor Boštinaru, a potpredsednici Slovenac Zoran Taler i Nemica Silvana Koh-Merin. Grupa je oformljena za samo nekoliko dana, i već raste.

Albanci menjaju i srpsku prosvetu

„Draga deco, danas nećemo raditi pesmu Simonida Milana Rakića jer je nju zabranilo Ministarstvo prosvete Kosova“, rečenica je koju bi uskoro trebalo da izgovori profesor književnosti u srpskoj školi na Kosovu i Metohiji. Međutim, ta rečenica bi mogla da glasi i ovako: „Vi, deco, znate da su nam ovi iz Prištine zabranili da predajemo Boj na Kosovu... Ali, mi ćemo to svakako raditi, pa neka dođu da nam prekinu čas, ako mogu!“. I u jednom, i u drugom slučaju, bez obzira na to hoće li vlasti zakucati na vrata škole – trenutno i dugoročno – ove će rečenice obeležiti generacije mladih ljudi, otvoriće novi fatalni i višedecenijski prostor za mržnju i sukobe, piše Politika. Prosvetni i zdravstveni sistemi u Pokrajini su, uz sve unutrašnje manjkavosti, jedine dve oblasti gde su se, u proteklih deset godina, Srbi i nealbanci osećali sigurno. Unutar tih institucija zbog plana i programa, etike i posvećenosti i novca iz Beograda do ovog slučaja nije se toliko osećao svakodnevni brutalni politički, etnički, nacionalistički, socijalni pritisak. Sačuvao se - uprkos ubistvu dece u Goraždevcu, Cernici, otmicama profesora, spaljivanju škola - preko potrebni privid normalnosti, a za to je isključivo zaslužan sistem koji u sebe nije uključio bedu života proteklih deset godina, verujući da će doći neko normalnije vreme, piše list.

Artemiju zabranjeno bogosluženje

Penzionisanom episkopu raško-prizrenskom Artemiju zabranjeno je obavljanje svih bogosluženja do jesenjeg Svetog arhijerejskog sabora - saopšteno je u subotu iz Sinoda SPC. On je već primio odluku o kazni, o kojoj ga je pismeno obavestio lično patrijarh Irinej, pišu Novosti. Razlog zabrane služenja liturgija i svih drugih verskih obreda koju je “crkvena vlada” izrekla vladici Artemiju je njegovo pismo upućeno Sinodu, kojim je zatražio da bude vraćen na tron eparhije na čijem je čelu stajao do februara ove godine. Kako je navedeno u sinodskom saopštenju, Artemije je u svom dopisu, datiranom 13. septembra, “nedvosmisleno izjavio da se više neće povinovati ranijim, ali ni budućim odlukama crkvenih tela - Sabora i Sinoda”.

Draži Mihailoviću sudili posle suđenja?

Suđenje Dragoljubu-Draži Mihailoviću pre 60 godina bilo je najveći proces koji je Evropa ikada videla. Drama iz sudnice direktno se prenosila preko radija, a objavljene su i dve knjige sa stenogramima sa suđenja. Uprkos tome, originalni sudski predmet, čini se, već šest decenija deli sudbinu svog glavnog optuženog: nema ni traga ni glasa o tome kako je i gde nestao, pišu Novosti. CD sa spisima koji je Vojni arhiv dostavio Višem sudu u Beogradu nosi oznaku "strogo poverljivo", pa je njegova sadržina poznata samo malom broju ljudi. Međutim, nedostaci uočeni već na prvi pogled poslužili su punomoćniku Vojislava Mihailovića, advokatu Zoranu Živanoviću, da zatraži da se zatečeni spisi ne prihvate kao dokaz zbog sumnje da nisu autentični. Originalnost spisa, naime, dovedena je u pitanje dva puta. “Starost ovih prepisa nije ista, tj. da su neki od njih sačinjavani pošto je sudski proces protiv generala Mihailovića već okončan”, kaže Živanović. U spisima se mogu naći istovremeno neovereni prepisi i njihove neoverene fotokopije. Nepostojanje tehnike fotokopiranja u vreme suđenja generalu Mihailoviću i manipulacija spisima ovog predmeta jasno ukazuju na to da je navodna fotokopija originala umetnuta u spis znatno posle završenog suđenja, smatra advokat Živanović.

Bošnjaci našli lobistu u Vašingtonu

Kad neka nezadovoljna grupa u nekoj državi želi da „internacionalizuje” svoj problem, onda je prva adresa – Vašington. A ako problem nije tolikih dimenzija da privuče pažnju Stejt departmenta, onda se traži neko ko će na to da ga podseti, najčešće neki kongresmen ili lobista. U nastojanjima da se problem dela Bošnjaka u Sandžaku, u oba njegova dela, onom u Srbiji i onom u Cenoj Gori, izvuče izvan granica, jedna delegacija –nedavno je boravila u Njujorku, gde je od kongresmena, člana Predstavničkog doma, Kejta Elisona, isposlovala obećanje da će u prestonici ”aktuelizovati” pitanje „kršenja ljudskih prava”, kao i „potrebu aktuelizovanja autonomije Sandžaka”, piše stalni dopisnik Politike iz Vašingtona. Da li je to bilo samo obećanje, ili će kongresmen Elison u ovom pogledu nešto i pokušati ostaje da se vidi. Ono što je sigurno, to je da mu to neće biti briga sve do 2. novembra, kada izlazi pred birače u 5. okrugu Minesote (grad Mineapolis i sa okolinom) u nastojanju da zadobije i treći kongresni mandate, navodi list.

Karićima oduzimaju imovinu

Posle podizanja optužnice protiv Bogoljuba i Sretena Karića jer su od 1998. do 2005. godine iz „Mobtela" prebacili više od 60 miliona evra na preduzeća „BK grupe" i privatne račune, porodici Karić biće oduzeta imovina čija se vrednost meri u milionima, piše Pres. Istraga je utvrdila da Karići u svom vlasništvu imaju 85 vila, kuća i stanova, blizu 50 automobila i desetak preduzeća. Tužilaštvo će uskoro podneti zahtev sudu za privremenu zaplenu njihove imovine, a ako se Karići proglase krivim, imovina će im biti oduzeta trajno. Zdenko Tomanović, Karićev advokat, rekao je da „nažalost, ništa ne može bez politike" i da je optužnica podignuta u trenutku kada je PSS najavio povratak na politički scenu.

Đinghu: Kina poštuje izbor srpskog naroda

Stav kineske strane o Kosovu je dosledan. Nismo promenili naš stav o poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije, kaže u razgovoru za Politiku Vei Đinghua, ambasador Kine u Beogradu, odgovarajući na pitanje da li bi i pod kojim uslovima Kina eventualno priznala nezavisnost Kosova. “U ovom trenutku je još rano da se diskutuje o tom pitanju. Smatramo da treba koristiti priliku koja je stvorena usvajanjem rezolucije o Kosovu u Generalnoj skupštini kako bi se obnovili pregovori o relevantnim pitanjima. Kineska strana poštuje izbor srpskog naroda, poštuje unutrašnju i spoljnu politiku Vlade Srbije. Kina se zalaže za dijalog kako bi se došlo do rešenja prihvatljivog za obe strane i to u okviru relevantne rezolucije Saveta bezbednosti UN”, kaže on.

Na izvrešenje čeka dva miliona presuda u Beogradu

Dva miliona sudskih presuda u Beogradu čeka na izvršenje. Od toga je 1,8 miliona po tužbama javnih preduzeća zbog neizmirenih računa građana. Sudski izvršitelji svakodnevno izlaze na teren s nalozima za popisivanje i plenidbu pokretne imovine. U većini slučajeva, kako sami kažu, konstatuju nemaštinu. Izvršenja se odlažu, stižu kamate na kamatu i nove tužbe za koje opet treba platiti sudske takse i nove kamate, piše Politika. “U izvršenjima je ključ za rešavanje prenatrpanosti sudova. Zato je od velikog značaja novi Zakon o izvršnom postupku”, kaže državni sekretar Slobodan Homen. “Prvi osnovni sud u Beogradu je vodeći u Srbiji po rezultatima građanskog i krivičnog odeljenja, a imamo najlošije ukupne rezultate upravo zbog toga što su u konačnu cifru sabrani i predmeti izvršenja”, kaže Tanja Šobat, vršilac funkcije predsednika Prvog osnovnog suda u Beogradu. “Da potraživanja ne bi zastarela, javna preduzeća redovno utužuju dugovanja, a građani nisu svesni da odlaganjem samo uvećavaju svoje dugove i da će kad-tad morati da ih plate. Što više vremena prolazi, više će platiti. Narod je navikao da plaća samo ono što mogu da mu „iseku”, a to su struja i telefon. Ostalo ne plaćaju. Dužni su za mobilne telefone, za vodu, grejanje, za Infostan”, priča jedan sudski izvršitelj.

Masoni među ministrima

Članovi Velike regularne lože Srbije su predsednik vojvođanske vlade Bojan Pajtić, ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić, ministar poljoprivrede Saša Dragin i bivši gradonačelnik Zrenjanina, sadašnji naprednjak Goran Knežević, piše Pres. Čiplić ima najduži masonski staž - masonskoj organizaciji Velika regularna loža Srbije (RVLS) pristupio je 2001, Knežević je to učinio dve godine kasnije, Pajtić vrlo brzo posle njega, a Dragin je poslednji od njih postao mason. Član RVLS je takođe i Miroslav Mrnuštik, bivši potpredsednik vojvođanske skupštine, sadašnji potpredsednik Vojvođanske partije i član predsedništva Ujedinjenih regiona Srbije Mlađana Dinkića.

Ubijen pljačkaš pošte u naselju Bele vode

Nenad D., star 30 godina, ubijen je u subotu oko 9.30 u Palisadskoj ulici u beogradskom naselju Bele vode prilikom pokušaja pljačke pošte. On je ranjen iz službenog pištolja posle pokušaja da sa još jednim razbojnikom od radnika obezbeđenja Z. I. (51) otme oružje. Drugi napadač uspeo je da pobegne. U trenutku napada u pošti su, osim čuvara, bili šalterski radnik i klijent. Službenik obezbeđenja je zadobio povrede glave, dok je klijentu pozlilo, pišu Novosti. Po ulasku u poštu N. D. je krenuo na radnika obezbeđenja u nameri da ga razoruža, dok je drugi pljačkaš od radnika za pultom tražio novac. Lopovi su nosili pištolje sa elektrošokovima, pomoću kakvog je, kasnije ubijeni, pokušao da onesposobi obezbeđenje. Međutim, iako ošamućen, radnik se suprotstavio napadaču a, kada je to video, građanin koji je došao u poštu odlučio je da se „obračuna“ sa drugim razbojnikom. U opštem metežu, dok je nastojao da se odbrani i spreči da mu otme oružje, službenik obezbeđenja je pucao i sa dva hica pogodio lopova u grudi.

Bolnice kaskaju za svetom

Iako je bezbolni porođaj jedno od najočiglednijih dostignuća savremene medicine, žene u Srbiji, ako se o ovoj usluzi nisu dogovorile ili čak unapred platile, još se porađaju onako kako su to radile njihove majke i bake. U mnogim porodilištima nema dovoljno anesteziologa, a tamo gde su ovom metodom i ovladali, lekari je često naplaćuju kao dopunsku uslugu. Kada konzilijum odredi da se pacijent oboleo od raka zrači, ovaj vid lečenja će sigurno biti sproveden, ali u nekim radiološkim centrima samo oko 30 odsto pacijenata moći će da računa na najsavremenije, ciljano zračenje s maksimalnom poštedom zdravog tkiva, dok će 70 odsto dobiti klasično zračenje, metodama koje su u razvijenim evropskim zemljama napuštene jer su ih pratile komplikacije. Ako u opštoj bolnici nema lekara, koji je ovladao laparaskopskim metodama, hirurg će žučnu kesu s kamencima vaditi kroz rez preko pola stomaka, a u bolnici ćete ležati umesto 24 sata najmanje četiri dana – isto kao pre 40 godina. Zaostajanje naše medicine za razvijenom, evropskom medicinom, po mišljenju profesora dr Momčila Đorđevića, neurohirurga, meri se decenijama i to u svim segmentima medicine, piše Politika.

Svi plaćaju EPS-ov “porez na Partizan”

Fudbalski klub „Crvena zvezda" je finansirao učešće Partizana u evropskoj Ligi šampiona sa tačno 5.704 dinara, piše Pres u tekstu “Porez na Partizan”. Reč je o prostoj računici koja proističe iz sponzorskog ugovora Partizana i „Elektroprivrede Srbije", vrednog 800.000 evra, koji će da plate svi zaposleni građani Srbije, pa i zvezdaši. Naime, pošto je EPS državno preduzeće u velikim gubicima, koje se finansira iz budžeta, znači da će svaki od 1.820.000 zaposlenih građana u Srbiji na račun Partizana „uplatiti" tačno 0,44 evra ili 46 dinara. To znači da će i Vladan Lukić morati da časti Partizan sa 46 dinara, a 124 zaposlena u FK „Crvena zvezda" sa 5.704. Kako su iz EPS-a potvrdili Presu, ova kompanija do sada nije sponzorisala sportske klubove jer im to po statutu nije dozvoljeno, ali se kompanija „suočila sa situacijom da fudbalski šampion Srbije u najkraćem mogućem roku mora da nađe sponzora, jer bez generalnog sponzora nije moguće učešće u Ligi šampiona". Pošto je reč o državnom preduzeću, ovaj ugovor će morati da „prođe" i na sednici Vlade Srbije a, kako saznaje list, ugovor još nije prošao ni Upravni odbor EPS-a, iako su fudbaleri Partizana već odigrali jednu utakmicu Lige šampiona sa „EPS-om na srcu".

Đoković: Ne treba klonuti duhom


Zimonjić i Djoković posle poraza od Čeha

Dejvis kup selekcija Češke je povela protiv Srbije sa 2:1 nakon drugog dana polufinalnog duela. Drugi bod gostima doneo je dubl Radek Štepanek - Tomaš Berdih preokretom protiv Zimonjića i Đokovića - 3:6, 6:1, 6:4, 6:1, piše Blic. Program trećeg dana takmičenja počinje u 14 časova, a iako postoji nekoliko kombinacija najverovatnije će igrati dvojica najboljih tenisera svojih zemalja Novak Đoković i Tomaš Berdih. Ukoliko Đoković pobedi i održi Srbiju u životu, za odlučujući bod će se verovatno boriti Janko Tipsarević i Radek Štepanek. Novak Đoković je posle poraza od Češke u dublu rekao da ekipa Srbije ne sme da klone duhom uoči poslednja dva meča polufinala Dejvis kupa.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...