BIĆE DOVOLJNO ŽITA

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Oko buduće vlade danas ništa novo. Otvorena rasprava o vođstvu radikalne stranke. Očekuje se rekordna žetva.

Bitka za Beograd

Zvanični pregovori Tadićevog tabora sa blokom oko SPS neće ni početi, ako Dačić ne raskine “prestonički savez” sa SRS i narodnjacima, objavljuju Novosti. Lider G 17 plus Mlađan Dinkić ispostavio je ovaj zahtev demokratama, spreman i da se odrekne vlasti, ukoliko Dačić ne “iscepa” koalicioni sporazum za Beograd. Vidi se kao sa Kalemegdana da bi upravo na toj tački mogli da se rasprše planovi o proevropskoj vlasti. I opet je u igru vraćena opcija novih izbora, koju, kako nezvanično saznajemo, duže vreme zagovara baš G 17 plus. Šef socijalista i sada je između dve vatre. Prepreka za otvoren zagrljaj sa Tadićem je Dinkićev ultimatum, a rasturanjem beogradskog saveza rizikovao bi da otvori žestoke sukobe u partiji, piše u Novostima.

Kurir tvrdi da G17 plus ucenjuje SPS da "rasturi koaliciju u Beogradu" a da su nekim odbornicima koalicije SRS-DSS-NS-SPS "nuđene velike pare da pređu na drugu stranu".

Blic ponavlja sadržaj, navodno dogovorene raspodele mesta koja će dobiti SPS u koalicionoj vladi sa DS a Danas uverava da će Srbija dobiti vladu do kraja ovog meseca ali da Dačić još nije rešio sa kim će.

Tabloidi Alo, Pravda i Gazeta danas najžustrije učestvuju u pregovorima o novoj vlasti. Alo, pod naslovom "I Velja beži od Voje", tvrdi da je "DSS brod koji tone" i da "Vuk Drašković posreduje u približavanju lidera Nove Srbije taboru Borisa Tadića".

"U vrhu DS-a je napravljena strategija koja za cilj ima cepanje DSS-a", objavljuje Pravda. Prvo će neko od lidera Tadićeve koalicije u medijima pod njihovom kontrolom objaviti da postoji spremnost da se i DSS uključi u formiranje buduće vlade. Koštunica je obavešten o podlom napadu, ali nije nervozan, ne pomišlja na promenu stavova. Prema sugestijama dvojice ambasadora, Boris Tadić, predsednik Demokratske stranke, pripremio je napad na Vojislava Koštunicu, saznaje Pravda.
U Gazeti piše, pod naslovom "Velja Ilić ucenjuje Palmu ubistvom Pantića", da DSS i NS planiraju da optuže lidera JS za povezanost sa ubistvom novinara u Jagodini.

Radikali u centru pažnje

U pet listova na naslovnim stranama je Tomislav Nikolić, zamenik predsednika Srpaske radikalne stranke.

U Glasu javnosti Nikolić priča kako se naljutio kada je Šešelj, "mimo njega", pravio dogovor sa Koštunicom o koalicionoj vladi.
Izjavama o sukobu sa Šešeljem Tomislav Nikolić napravio pometnju u SRS i morao da objašnjava partijskim kolegama da su krivi novinari, piše u Presu pod naslovom "Velika frka u SRS", dok Gazeta donosi nalov "Radikali u šoku", opisujući navodni sukob Nikolić-Šešelj.

Alo donosi razgovor o odnosima sa Šešeljem sa Tomislavom Nikolićem, zamenikom predsednika SRS, koji kaže da na sebe preuzima najveći deo odgovornosti što radikali, iako opet najjača parlamentarna stranka, i dalje neće imati nikakvu efektivnu vlast.

U Kuriru Nikolić govori o predizbornim kombinacijama, uz tvrdnju da šefovi kabineta Tadića i Koštunice "vode državu". Na pitanje da li je u svadji sa Šešešljem, Nikolić odgovara "ne, i nikada nisam bio", potvrdjujući ipak, da "Šešelj ponekad loše zaključuje".

Amerikanac u Kosovskoj Mitrovici

Politika na naslovnoj strani nema ništa o pregovorima za novu vladu Srbije ili odonosima u radikalnoj stranci ali donosi intervju sa Džeraldom Galučijem administratorom Ujedinjenih nacija za oblast Kosovske Mitrovice. List podseća da je, zbog događaja od 17. marta ove godine, kada su međunarodne snage brutalno napale Srbe koji su zauzeli zgradu suda, Galuči poslao protestno pismo odeljenju za mirovne operacije UN, navodeći da su upravo svetska organizacija i NATO krivi za nasilje koje je izbilo i za pogibiju ukrajinskog policajca.

Žita će biti i za izvoz, tvrdi Slobodan Milosavljević, ministar poljoprivrede najavljujući dobru žetvu u Novostima i Danasu.

Naše banke su najskuplje u regionu, objavljuju Novosti pod naslovom "Odraše nas provizijom". Bankari u Srbiji preterali sa cenama svojih usluga, ocenjuje i Narodna banka Srbije.

Voće i povrće koje stiže na pijace u Srbiji niko ne kontroliše, javlja Blic pod naslovom "Jedemo povrće s kancerogenim materijama".

Zbog privatnog obezbeđenja koje sprečava ljude iz Ministarstva telekomunikacija da uđu u prostorije Republičke agencije za telekomunikacije (Ratel), još uvek nije realizovana odluka tog Ministarstva da na 120 dana preuzme nadležnosti te institucije i izvrše kontrolu njenog rada, objavljuje Danas, pod naslovom "Ratel zaštićen kao Bastilja".

Pravda, Pres i Blic donose priče o Draganu Džajiću koji je već mesecima u pritvoru povodom istrage o trgovini fudbalerima i Svetlani Ražnatović kojoj preti slična sudbina.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...