BAČENE MALINE

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Usred otkupa maline, ostale su ariljske hladnjače u sredu bez električne energije, pa je bačen dobar deo dnevne berbe, težak oko 600 tona. U jednom danu privredni sistem će da se "očisti" od 300 firmi koje su samo formalno u evidenciji. Jedan sportista iz Australije, učesnik Univerzijade u Beogradu, oboleo je od novog gripa.

Propale maline zbog struje

Usred otkupa maline, ostale su ariljske hladnjače u sredu oko 19 časova bez električne energije, u četvrtak tokom celog dana struja je isporučivana restriktivno, u prekidima, pa je bačen dobar deo dnevne berbe, težak oko 600 tona, javljaju Novostii. Šteta je procenjena na oko pola miliona evra, a najveći srpski hladnjačar i otkupljivač „crvenog zlata“ Milan Stanić izgubio je sedamnaest vagona voća vrednog, kako kaže, 170.000 evra.

Šta se dogodilo? Udario je grom u strujne vodove u selu Prilike kod Ivanjice, piše u ovom listu.

Očekuje se da će prvi kamioni puni maline, ka Evropskoj uniji krenuti za desetak dana. Tada će se znati, ima li Srbija još svoj voćarski „brend“ ili će i ariljsko „crveno zlato“ doživeti sudbinu kupine, višnje...
"Nisu nam krivi proizvođači, sa kojima ovih dana vodimo pravi rat za realnu cenu. Mora se ipak znati, da nam neizvesnost tek predstoji, jer još nemamo izvoznih ugovora. Od toga zavisi opstanak celog malinarskog lanca", objašnjava Dragić Radovanović, dok iz ambalaže prosipa uništen rod.

Masovni stečaji i likvidacije

Agencija za privatizaciju otvoriće u petak postupak likvidacije za 237 preduzeća, dok će Poreska uprava i Fond za razvoj pred Trgovinskim sudom pokrenuti stečaj u 76 firmi, saznaje Blic u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja. Suština ovog poteza je da se u jednom danu privredni sistem očisti od 300 firmi koje su samo formalno u evidenciji Agencije za privredne registre, a godinama ne rade ništa.

Više od jedne trećine ovih preduzeća uopšte nemaju zaposlene ili imaju jednog do dva radnika, a dve i više godina nisu podnosili izveštaj Agenciji za privredne registre. Osim što su im računi blokirani, mnoga od ovih preduzeća radnicima ne isplaćuju plate i doprinose i po nekoliko godina, a rekorder je firma koja, prema zvaničnim podacima, plate nije isplatila od 1995.

Oboleli gost iz Australije

"Jedan sportista iz Australije, učesnik Univerzijade u Beogradu, oboleo je od novog gripa", potvrdio je u četvrtak epidemiolog Predrag Kon, predsednik radne grupe za borbu protiv pandemije, prenose Novosti. Sportista, kod kojeg su se po dolasku u Srbiju razvili simptomi novog gripa, je u izolaciji na Klinici za infektivne bolesti VMA. Lekari koji ga leče kažu da se dobro oseća.
Univerzijada 2009. saopštila je u četvrtak da se takmičar iz Australije odmah po dolasku uputio u polikliniku VMA i zbog sumnje na novi grip, upućen je na infektivno odeljenje. U saopštenju se navodi da se on praktično nije zadržavao u univerzitetskom selu, niti je bio na mestima masovnog okupljanja učesnika. Iz „Torlaka“ je u četvrtak stigla i laboratorijska potvrda da Australijanac ima novi grip. To je zvanično 14. slučaj novog gripa u Srbiji. Registrovana su i tri verovatna slučaja obolevanja kod osoba, koje su bile u kontaktu sa potvrđenim slučajevima infekcije virusom H1N1, ali još nisu i laboratorijski potvrđena.

Srbija što pre u Evropu

"Srbiji je mesto u Evropi, ona u što kraćem roku mora da postane članica Evropske unije, njenim građanima mora se omogućiti da putuju slobodno, bez viza. Taj proces trebalo bi ubrzati i do kraja godine pitanje putovanja bez viza trebalo bi da bude pozitivno rešeno. Grčka Srbiju doživljava kao značajnog strateškog partnera i smatra da je reč o zemlji koja mora i može da ima ulogu stabilizirajućeg faktora u regionu", ocena je koju je izrekao predsednik Grčke Karolos Papuljas koji se od juče nalazi u trodnevnoj zvaničnoj poseti našoj zemlji, javlja Politika.

U tom kontekstu i juče je, tokom zvaničnih razgovora predsednika Srbije i Grčke Borisa Tadića i Karolosa Papuljasa, ocenjeno da se rešenje pitanja statusa Kosova i Metohije mora naći u okvirima međunarodnog prava. Predsednik Srbije Boris Tadić je u zajedničkoj izjavi novinarima istakao značaj principijelnog stava Grčke o pitanju statusa Kosova od koga Srbija, kao ni od svog puta ka članstvu u EU, rekao je, neće nikada odustati.

Do sredine meseca novi revizor za NIS

"Ernest i Jang”, jedna od četiri najveće revizorske kuće u svetu, mogao bi biti novi revizor za Naftnu industriju Srbije, koji treba ponovo da razmatra finansijske knjige NIS-a i utvrdi da li je ova naftna kompanija poslovala s dobitkom od 2,3 milijarde dinara, kako tvrdi srpska strana, ili s gubicima od oko osam milijardi do čega je došao prethodni revizor KPMG, nezvanično saznaje Politika.

Superrevizor, koga angažuje i plaća Vlada Srbije, trebalo bi do sredine jula i zvanično da bude imenovan, kako bi do 30. septembra (kada po Zakonu o privrednim društvima ističe poslednji rok za usvajanje konsolidovanog finansijskog bilansa za 2008. godinu) završio svoj deo posla.

Narednih dana biće formirana posebna radna grupa pri vladi, na čijem čelu bi, kako saznajemo, trebalo da bude državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike Dušan Mrakić.

"Malo je verovatno da će novi revizor dati drugačiji izveštaj od KPMG, te da je insistiranje srpske vlade na tome da se ponovo ide na reviziju završnog računa NIS-a još jedan pokušaj da se odloži gorući problem. A u stvari se radi o izbegavanju odgovornosti za ono što je rađeno sa NIS-om do preuzimanja ove kompanije od strane ruskog većinskog vlasnika", kaže Branko Pavlović, bivši direktor Agencije za privatizaciju.

Opozicija u akciji

"U Briselu sam boravio na poziv evropskog komesara Olija Rena. Mislim da je to presedan i da se prvi put dogodilo da neko iz dela opozicije za koji se uvek govorilo da Srbiju ne vodi u Evropu dobije ovakav poziv", kaže za Politiku lider SNS-a Tomislav Nikolić, koji je juče boravio u Briselu. Zašto je došlo do tog presedana?

"U Evropskoj komisiji verovatno je zaključeno da SNS predstavlja polovinu građana Srbije, da nije protiv evropskih integracija i da može mnogo da pomogne", kaže Nikolić.

Vojislav Koštunica, predsednik Demokratske stranke Srbije, pod naslovom "U front sa Nikolićem" govori za Novosti: "Počinje nacionalno okupljanje za obnovu Srbije. Prepuštam Tomi pregovore o "lokalu". NATO već kuca na vrata Srbije."

Manjine i vlast

Svojim teritorijalnim zahtevima i snagom u Skupštini, manjine mogu da ucene vlast, objavljuju Novosti. Ljajić: "Možda sam ružan, ali pokvareno je reći da sam separatista." Pastor: "Ispitaćemo učešće u koaliciji, još ne otkazujemo podršku."

Kako sa MMF-om

Zamenik generalnog direktora Međunarodnog monetarnog fonda Murilo Portugal izjavio je juče u Beogradu da očekuje pozitivan ishod pregovora Misije MMF-a sa zvaničnicima Srbije povodom revizije aktuelnog kreditnog aranžmana te međunarodne finansijske institucije sa Srbijom, objavljuje Borba. Naime, Srbija i MMF su postigle sporazum o kreditnom stend baj aranžmanu od oko tri milijarde evra, koji je oročen do aprila 2011. godine. Naša zemlja je prvu tranšu tog kredita vrednu 788 miliona evra povukla pre dva meseca, a planirano je da u periodu avgust- septembar povuče drugu tranšu od oko 1,3 milijarde evra. Vlada Srbije traži od MMF povećanje budžetskog deficita jer je sklopljenim aranžmanom on limitiran na tri odsto.

Kako prema Iranu

Vlada u Beogradu pred novim iskušenjem - da li joj je važnija podrška Teherana u borbi za Kosovo ili princip poštovanja ljudskih prava, piše u Danasu.

"Vlada Srbije još nije razmatrala kakav će stav zauzeti prema sukobima demonstranata i vlasti u Iranu, jer Ministarstvo spoljnih poslova nije dostavilo nikakav predlog na razmatranje", rekao je za Danas Milivoje Mihajlović, šef vladine Kancelarije za saradnju s medijima.

Vlada će se o iranskom pitanju izjasniti pred samu sednicu Generalne skupštine UN, ali ta odluka biće tajna, saznaje Danas. Jovanović: "Sada imamo priliku da ispravimo grešku iz novembra 2008." Dimitrijević: "Podržavanjem diktatora gubimo međunarodni autoritet."

Lažni sjaj

Funkcioner Demokratske stranke i predsednik Administrativnog odbora Skupštine Srbije Nenad Konstantinović, poznat kao ljubitelj najnovijih modela mobilnih telefona i skupih odela, na ruci nosi lažni „roleks", otkriva Pres! Konstantinovićev „roleks" fotoreporter Presa uslikao je u četvrtak dok je ovaj davao izjavu novinarki ovog lista.

Na osnovu te fotografije stručnjaci za satove utvrdili su da Konstantinović ima sat „roleks ojster perpetual dejt", čija je cena oko 7.000 dolara! Međutim, kada smo Konstantinovića pozvali da ga pitamo odakle mu tolike pare za sat, on nam je rekao da je to kopija koju mu je prijatelj za 25 dolara kupio u Singapuru!

Bez karata za Dubrovnik

Jat ervejz je obustavio prodaju karata za Dubrovnik zato što ima dozvole samo za prva dva najavljena leta, izjavio je predsednik Upravnog odbora Jata Saša Vlaisavljević, prenosi Politika. On je agenciji Beta kazao da će u utorak 7. jula biti održan sastanak predstavnika Ministarstva za infrastrukturu Srbije i Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Hrvatske da bi se rešio problem dozvola za Jatove letove.

„Očekujem da će problem biti rešen i da će Jat dobiti dozvole”, kazao je Vlaisavljević.

"Ne prodajemo karte za Dubrovnik, Jat još nema dozvolu da leti za ovaj grad", kažu u Jatovom kol centru. U Medija centru Jata priznaju da nemaju dozvolu za Hrvatsku i da su do sada primljene rezervacije za karte stornirane, piše u Novostima.

Uhapšeni falsifikatori evra u Bugarskoj

Bugarska policija je razbila kriminalnu grupu koja je, kako se sumnja, od 2005. širom Evrope razdelila ukupno 16 miliona evra u lažnim novčanicama, saopštila je Evropska policijska služba (Evropol), prenosi Politika.

U zajedničkoj operaciji bugarskih vlasti, Evropola i španskih organa, pretraženo je 20 kuća u Plovdivu i zaplenjena oprema za štampanje lažnih novčanica.

Policija je uhapsila 17 državljana Bugarske, preneo je Rojters.

Lažne novčanice od 100, 200 i 500 evra većinom su bile distribuirane u Belgiji, Francuskoj, Nemačkoj, Grčkoj, Holandiji i Španiji.

U Austriji drumski razbojnici

Drumski razbojnici opljačkali su prošle noći na autoputu kroz Austriju bračni par iz Srbije, koji se vraćao u Beograd iz posete rodbini u Švajcarskoj, objavljuje Politika.

Duško i Slavica S. iz Beograda, oko 90 kilometara iz Beča, na teritoriji opštine Pehlarn stali su na benzinsku pumpu „Džet”, kako bi otišli u toalet. Svoje vozilo, sa švajcarskim tablicama, parkirali su na osvetljenom parkingu, i to onako kako bi ga držali na oku. Međutim to nije sprečilo drumske razbojnike da se približe mercedesu i probuše mu zadnju desnu gumu.

„Kada smo krenuli sa pumpe, na samom izlazu na autoput, osetio sam da se nešto dešava sa zadnjim delom automobila. Odmah sam znao da se radi o gumi. Bio sam prinuđen nakon samo par kilometara od pumpe, da zastanem u zaustavnu traku autoputa i menjam gumu”, rekao je Duško, koji je upravljao vozilom.

„Da bi došli do rezervnog točka izvadili smo sve stvari iz prtljažnika. Žena je držala baterijsku lampu, jer je bio mrkli mrak, dok sam ja postavljao dizalicu”, prepričava on. „U tom trenutku ja sam spazila da su vrata na strani vozača odškrinuta i začudila se. Ubrzo sam videla i kako se neko sagao kroz ta vrata u automobil. Tada sam počela da vrištim i to lice, sa kapom na glavi, se trglo i počelo da beži”, ispričala je Slavica.

Novi premijer Hrvatske

Hrvatska javnost nije oduševljena novim premijerom zemlje Jadrankom Kosor, javlja Pres. Na forumima na internetu čak se tvrdi da je Kosorovu odgajio „četnički vojvoda sa Papuka" Dušan Vlaisavljević, čija je ona navodno rođaka po majčinoj liniji.

Protivnici novog premijera ističu da bi Jadranka trebalo da nosi prezime Vlaisavljević.

"Važno je da se zna da je ta osoba dete jednog neuspelog braka, da ju je odgajio četnički vojvoda sa Papuka, da i sama iza sebe ima dva propala braka, da nema diplomu pravnog fakulteta... Ona se, jednostavno, pojavila na političkoj sceni niotkuda, bez ijedne reči o svojoj prošlosti", navodi se na hrvatskim forumima.

Prema navodima protivnika Jadranke Kosor, ona nije rodom iz Pakraca.

"Jadranka Vlaisavljević je iz Bučja, poznatog četničkog legla na Papuku kod Pakraca, a koje je oslobođeno akcijom 123. brigade HV-a za Božić 1991. godine", tvrde pojedini građani Hrvatske, i dodaju da se Jadranka krstila u katoličkoj crkvi tek 1995. godine, kad je ušla u stranku HDZ.

Zašto je Crna Gora priznala nezavisnost Kosova

Crna Gora je spremna da u parlamentu ponovo pokrene pitanje priznavanja nezavisnosti Kosova, ako Međunarodni sud u Hagu eksplicitno oceni da je taj čin Prištine bio nelegalan, kaže u ekskluzivnom intervjuu za Blic Milo Đukanović, koji je u martu šesti put postao premijer Crne Gore. On objašnjava zašto je njegova zemlja priznala Kosovo, kada će biti imenovan novi crnogorski ambasador u Beogradu, gde je zapeo rad na dvojnom državljanstvu i zašto je evrointegracija zapadnog Balkana značajna ne samo za zemlje regiona, nego i za samu Evropsku uniju. On navodi da državnoj politici Crne Gore apsolutno postoji svest o odgovornosti za negovanje najboljih međudržavnih odnosa sa Srbijom.

Policijsko obezbedjenje za poslanika Jovanovića

Ministarstvo unutrašnjih poslova dodelilo je lideru LDP-a Čedomiru Jovanoviću državno obezbeđenje, na kakvo imaju pravo samo najviši državni funkcioneri, javlja Pres. Odluka o dodeljivanju državničkog obezbeđenja Jovanoviću doneta je pre oko dva meseca na osnovu „bezbednosne procene", a rešenje je potpisao lično ministar Ivica Dačić.

Sam ministar policije potvrdio je da je lider LDP-a dobio službeno obezbeđenje.

"Postojala je informacija, odnosno urađena je procena o bezbednosnoj ugroženosti Čedomira Jovanovića. Onda se postupilo prema toj proceni. Ne znam detalje, tražite informacije preko Biroa za komunikacije od Uprave za obezbeđenje ličnosti", rekao je Ivica Dačić za ovaj tabloid.

Gde su dijamanti?

Gde su dijamanti vredni pet miliona dolara koje je iz sefa Ministarstva odbrane Hrvatske ukrao general Vladimir Zagorac - jedno je od ključnih pitanja koje će biti postavljeno njegovom prijatelju Sretenu Jociću, zvanom Joca Amsterdam, u pregovorima o dodeljivanju statusa svedoka saradnika, objavljuje Blic Blic .

Uslov hrvatskih vlasti da se Jociću dodeli status jeste da otkrije gde su dijamanti koje je general Zagorac odneo iz sefa ministarstva odlazeći sa dužnosti pomoćnika hrvatskog ministra odbrane, 2000. godine. Zagorcu je sedam godina ranije, 1993, dijamante predao nemački draguljar Jozef Rothajhner kao osiguranje za posao kupovine oružja. U to vreme počeli su i kontakti Zagorca i Jocića, koji su zajedno kupovali oružje za hrvatsku, odnosno za srpsku vojsku - kaže za Blic izvor iz vrha srpske vlasti.

Ubio oca

Penzioner Branko Caričić (65), koga je u sredu u kući u Ulici Šeste ličke divizije na beogradskom Kanarevom brdu, ubio psihički bolestan sin Srđan (35), zadobio je više od 30 ubodnih rana. Prema rezultatima obdukcije, pomahnitali mladić je oca izbo kuhinjskim nožem po glavi, vratu, grudima i stomaku, objavljuju Novosti.

Stanovnici Kanarevog brda su šokirani svirepošću ovog zločina. "Srđan je bio dobar momak i uvek bi mi pomagao kad god je nešto trebalo", kaže za Novosti Dušanka Stamenković, nekadašnja komšinica Srđana Caričića. "Znam ga još odmalena. Kada se pre petnaestak godina otac Branko razveo od njegove majke Ljupke, on je to jedva podneo. Najveći udarac je doživeo 2005. godine, kada ga je ostavila žena i odvela sina."

Srpski dubl u finalu Vimbldona

Nenad Zimonjić i Danijel Nestor su uspeli da stignu na korak od odbrane titule na Vimbldonu nakon fantastičnog, maratonskog duela sa Mardijem Fišom i Džejmsom Blejkom i pobede posle velikog preokreta – 5:7, 3:6, 6:2, 7:6 (3), 10:8, za 3 časa i 28 minuta igre, javlja Blic. Zimonjić i Nestor su završili posao i stigli finala u kome ih čekaju braća Majk i Bob Brajan. Finale se igra u subotu.

Nole izbacio svoje sa tribina

Najbolji srpski teniser Novak Đoković izbacio je oca Srđana, brata Đorđa i kompletan stručni štab iz svoje lože na Vimbldonu tokom četvrtfinalnog meča, koji je izgubio od Nemca Hasa, javlja Pres. Nole je, očigledno iznerviran nekim reakcijama porodice i trenera, tražio od njih da napuste njegov boks, samo je majci Dijani i stricu Goranu dozvolio da ostanu!

Čukarički menja vlasnika?

Marko Mišković, bivši finansijer i potpredsednik Crvene zvezde, mogao bi da se vrati u srpski fudbal, ali ovog puta u klub koji nije sa Topčiderskog već sa Banovog brda. Po informacijama do kojih je Blic došao, Mišković je spreman da kupi Čukarički Stankom, koji jedini od svih Superligaša ima status društvenog preduzeća, dok su ostali udruženja građana i u procesu je privatizacije. Čukarički Stankom je inače u finansijskim problemima, a zbog dugovanja prema bivšim igračima suspendovan je na mesec dana i ne može da igra zvanične i prijateljske utakmice. Građevinska firma „Stankom“ koja je do sada jedina finansirala klub, takođe ima svoje probleme, tako da bi novčana injekcija sa strane dobrodošla timu sa Banovog brda.

Fudbal bivše Jugoslavije

Po najsmelijem scenariju raspleta kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2010. godine nekadašnja velika Jugoslavija imala bi čak četiri predstavnika u Južnoj Africi, objavljuje Danas. Srbija ima velike šanse da direktno iz grupe ode na Rt dobre nade, dok se naši bivši sunarodnici, a sada komšije Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Makedonija bore za baraž. Selektor BiH Miroslav Ćira Blažević nada se da će makar dve od tih reprezentacija stići do Mondijala.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...