ANONIMNA NAJAVA PRODAJE TELEKOMA U SENCI NAVIJAČA

Danijela Čirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Vlada Srbije će raspisati tender za prodaju 51 odsto akcija „Telekoma Srbija“ iduće nedelje, objavljuju novine, ne navodeći ko im je to rekao. Dok u Đenovi prebrojavaju uhapšene srpske „navijače“, u Beogradu se naveliko nagađa ko je organizovao ekstremne grupe koje su za tri dana napravile haos u dva grada i dospele na stranice svetskih medija. Niko više nema dilemu da su delovanja instruirana, pa ni štampa. Većina novina je složna u osudi divljanja „protestanata“ (do juče - „naše dece“) ali se i dalje pojavljuju (za „našu decu“), ohrabrujući naslovi poput „Jači smo od države“, sa sve znakom uzvika. Ica Ultras se od policije sakrio u prtljažniku autobusa, a prepoznaše ga po tetovažama. Nije mu prvi put ni da se penje na ogradu ni da juriša, a kažu, držao je i opasne životinje. Prvi komšija mu Dačić, ali to ministru nije pomoglo da ga, i pored brojnih prijava, propisno liši slobode. Kažu, Icu ni navijači naročito ne simpatišu, mnogo se dere i stalno bi se na nešto peo. Hilari sinoć ode sa Balkana, nakon što je Beogradu obećala Evropu, a u Prištini se slikala pored svog zlatnog Bila i dobila čak i jaknu. Ne vide živog Srbina (koji nije bio u uniformi ili sa obeležjem zvaničnika) u našoj prestonici, ali je zato Priština organizovala doček sa sve zastavicama, ozarenim licima i kolonama egzaltiranih obožavatelja. I oni bi u Evropu. Vlada dobi manju cenu za Telekom, ali će ga ipak dati na prodaju, a još jedan nas je ministar zbunio. Kaže čovek - nigde u svetu, pa ni kod nas, „nije zabranjeno biti monopolista, ali je zabranjeno taj položaj zloupotrebiti“. Za to vreme, srpski direktori pokradoše milione evra, a i tu se pominju Šarićevi „pipci“. No, u skladu sa sveobuhvatnim nam (mentalnim) stanjem, i kultura je u znaku „navijača“. Povodom 400 godina od smrti Karavađa, Srbija se nada da će kultura (a ne više sport), pobediti sve razlike.


Nju Delhi - takmičenje u ritmičkoj gimnastici na 19. igrama Komonvelta:
Naazmi Johnston (Australija)


Tender za Telekom iduće nedelje

Vlada Srbije će raspisati tender za prodaju 51 odsto akcija „Telekoma Srbija“ iduće nedelje, objavljuje Blic, pozivajući se na neimenovane izvore, i to po minimalnoj početnoj ceni od 1,4 milijarde evra. Odluku bi trebalo da potvrde ministri na današnjoj sednici, a predviđa se i podela 15 odsto besplatnih akcija građanima, kao i 6,4 odsto sadašnjim i bivšim zaposlenima u ovom preduzeću. Početna minimalna cena niža je od prvobitnih očekivanja Vlade, piše list, koja je na osnovu preliminarnih procena privatizacionog savetnika Siti grupe, očekivala najmanje 1,6 milijardi evra. Sa još puno detalja o proceni vrednosti, namerama vlade i zainteresovanim kupcima, list dokazuje da ima dobro obavešteni izvor mada je nejasno zašto ostaje anoniman.


Protesti ispred ambasade Srbije u Tirani zbog paljenja albanske zastave
na kvalifikacionoj utakmici za Evropsko fudbalsko prvenstvo, Italija - Srbija
u Đenovi, koja je prekinuta zbog nereda navijača

„Dosta je bilo!“

„’Dosta je bilo, hoće li već neko stati na put ovoj hordi ludaka’, najčešći je komentar građana koji se čuo posle noći u kojoj je grupa huligana prekinula fudbalsku utakmicu Italija-Srbija u Đenovi“, počinje tekst Politika. Fudbal će biti oštećen jer je rezultat registrovan kao 3:0 za Italiju, čime srpska reprezentacija gubi šanse da se plasira na Evropsko prvenstvo. Pored toga, „preti nam ogromna novčana kazna, pa čak i moguća kazna suspenzijom učešća na međunarodnoj sceni“. „Sramota koju je juče osećao veliki broj građana Srbije zbog grupe od 2.000 ljudi koji sebe nazivaju ’navijačima’, ’patriotama’ i ’velikim Srbima’ je takođe nenadoknadiva“, piše Politika, navodeći da se srpska ambasadorka u Rimu Sanda Rašković-Ivić izvinila građanima Italije. List piše i da se svi slažu da je nasilje bilo organizovano, kao i da se znalo da će doći do prekida utakmice. Politika, naime, navodi i prekjučerašnji komentar sa sajta RTS-a koji glasi: „Ne kupujete prenos, jer će utakmica biti prekinuta.“ U ovom trenutku, piše list, najbitnije je videti kakav će odgovor država imati na sve ovo.

Kako piše Danas, podgrupa navijača „Ultra bojs“ nije učestvovala u nemirima u Beogradu tokom održavanja Parade ponosa, „već su ’čuvani’ za utakmicu Italija-Srbija u Đenovi“. Dogovori o izazivanju nereda doneti su navodno još pre desetak dana, dok list piše kako saznaje da u ovom momentu postoji još jedna podgrupa sa Novog Beograda koja se „čuva“ – spekuliše se za koji tačno događaj, da li za predstojeći derbi ili najavljeni protest podrške Vojislavu Šešelju. Policija najavljuje hapšenja kako bi se utvrdilo ko je „Ultra bojse“ poslao u Đenovu, kao i pregled dokumentacije iz FSS-a da bi se videlo ko je platio i preuzeo karte za prevoz do Italije. Danas prenosi izjavu ministra policije Ivice Dačića koji je istakao da treba da se utvrdi „da li su interesi politički, da li su unutar fudbalske organizacije, između klubova, da li je reč o interesima kriminalnih grupa“. „Sve bi to sada trebalo da se istraži, jer to više nema nikakve veze sa sportom“, kaže on. „Interesantno je da je jedan od vođa ove podgrupe i Marko Vučković, koji je ujedno i član Skupštine FK Crvena zvezda. Tokom prethodnih godina bilo je brojnih spekulacija da su upravo iza navijačkih grupa stajali klubovi koji su im plaćali putovanja, automobile, troškove, ali i advokate. Prema nezvaničnim informacijama, pojedine podgrupe imaju i sopstvene novčane fondove“, piše Danas. Nije nepoznato, dodaje se u tekstu, da navijači koji su i članovi Skupštine kluba imaju veliki uticaj, a smatra se da se ova grupa pre nego što je otkazana Parada ponosa prošle godine „naoružavala molotovljevim koktelima i navijačkim raketama kako bi taj skup iskoristila za obračun s policijom“.

Večernje novosti prenose, između ostalog, i izjavu državnog sekretara Slobodana Homena koji je istakao da je reč o organizovanim grupama „koje imaju nečiju finansijsku podršku“. On je rekao da je „logično i moguće“ pisanje medija o tome da su finansijeri ekstremnih gurpa ruski ekstremisti i glavnooptuženi za narko-kriminal Darko Šarić.

List Alo! takođe prenosi Homenovu izjavu, kao i deo koji Novosti nisu objavile. Naime, Homen je rekao da grupe imaju finansijsku podršku, „pri čemu je cilj nereda bio da velike firme zadrže monopol, koji bi izgubile ukoliko bi Srbija ušla u Evropsku uniju“. Državni sekretar nije hteo da precizira na koje tačno „monopoliste“ misli, a Alo! piše da „mada se u široj javnosti kao dežurni, ali i najuticajniji monopolisti najčešće pominju Miroslav Mišković i Milan Beko, niko od sagovornika nije želeo da njihova imena poveže sa delovanjem huligana“.

„Kriminalni klan Darka Šarića stoji iza nereda na ulicama Beograda posle održavanja Parade ponosa i divljanja navijača u Đenovi, tvrdi državni vrh. Tim povodom, sinoć je na inicijativu predsednika Borisa Tadića hitno sazvana sednica Saveta za nacionalnu bezbednost, na kojoj će se razmatrati novonastala situacija“, piše Pravda.


?enova - utakmica četvrtog kola kvalifikacija za prvenstvo Evrope
2012. Italija - Srbija prekinuta je zbog nereda navijača Srbije 

Svi juriši Ice Ultrasa

Ivan Bogdanov zvani Ica Ultras (30) iz Beograda priveden je u Đenovi i jedan je od vođa navijača „Ultra bojsa“, ekstremne navijačke podgrupe FK Crvena Zvezda. Kako piše Politika, Bogdanov je juče prebačen u zatvor Marasi, a uhvaćen je kako se krije u unutrašnjosti jednog od autobusa koji je trebalo da odveze navijače srpske reprezentacije. Njegovo ime, kao i druga koja list navodi, pominje se u predlogu za zabranu navijačkih grupa koje je bivši tužilac Slobodan Radovanović podneo Ustavnom sudu. Protive Ice Ultrasa do sada su podnete četiri krivične prijave i to zbog učestvovanja u tuči, nanošenja teških telesnih povreda i napada na službeno lice u vršenju dužnosti, nasilničko ponašanje i proizvodnju i prodaju opojnih droga. Pored njega, u Đenovi je privedeno ukupno 138 Srba, od kojih je 17 zadržano u pritvoru. Među njima su i Nikola Arsić (priveden posle prvih sukoba), i Miloš Petrović (uhvaćen u krađi patika u sportskoj prodavnici).

Bogdanov je identifikovan na osnovu tetovaže, dodaju Večernje novosti, pošto su ga kamere snimile kada se popeo na ogradu stadiona. Na desnoj ruci mu je istetovirano „1389“, godina Kosovskog boja, koju je italijanska agencija Ansa nazvala „mitom na kojem počiva duh srpskog ultranacionalizma“.

Press piše da Bogdanov ima „najmanje pet krivičnih prijava“ i da živi na Dedinju. On je u Italiju otišao još u subotu i „osnovano se sumnja da je u Đenovi tri dana pripremao incidente i sa italijanskim saučesnicima na tribine stadiona uneo štangle i pirotehniku“. Bogdanov, stoji u tekstu, živi u elitnom delu Beograda preko puta ambasade Izraela, a „jedan od prvih komšija mu je ministar policije Ivica Dačić, koji stanuje samo tri ulaza dalje“. Završio je školu i po struci je drvni tehničar, radio je po kafićima. „Navijač od malih nogu, Ivan je imao zapaženu ulogu i 5. oktobra kada je bio u grupi koja je zauzela stanicu policije u Ulici Majke Jevrosime“, piše Press.


Đenova - policija je uhapsila 17 navijača Srbije koji su izazvali prekid utakmice
četvrtog kola kvalifikacija za prvenstvo Evrope 2012. protiv Italije: Ivan Bogdanov

I Blic piše da se radi o pet krivičnih prijava, navodeći, između ostalog, da je Bogdanov bio optužen i za držanje opasnih životinja bez dozvole. Neimenovani sagoronik lista kaže da „on nije baš nešto poštovan među navijačima“. „Poznat je po tome što se, iako ima 30 godina, stalno penje na ogradu i viče. Na mnogim snimcima navijača crveno-belih koji se penju na ograde upravo je on“, kaže ovaj izvor. Blic se poziva na podatke istražnih organa i piše da je Bogdanov učestvovao „u mnogim rušilačkim pohodima u Beogradu“ – prilikom samoproglašenja nezavisnosti, protesta protiv hapšenja Radovana Karadžića, sumnja se da je organizovao „kampanju“ „Pravda za Uroša“ i bio jedan od predvodnika jurišanja na ambasadu SAD.

Jedino Alo! ima podatak da „Ivan Grozni“ kako ga je list nazvao, ima 28 godina. U tekstu stoji i da je, zajedno sa drugim vođom „delija“, poznat kao „diler“ droge.

Da su pitali Dačića...

Italijanska policija mogla je da bude efikasnija, a pripreme za utakmicu nisu dobro organizovane, rekao je srpski ministar policije Ivica Dačić, a prenosi Politika. Kako kaže Dačić, nisu smeli da dozvole da se na stadion ulazi sa nedozvoljenim sredstvima: „To se u Beogradu najverovatnije ne bi desilo. Da je neko u našoj prestonici napao gostujuću reprezentaciju, policijski službenik odgovoran za to bio bi odmah smenjen.“ Ministar ističe da se niko nije obratio MUP-u Srbije za pomoć, kako italijanska policija, tako ni naš Fudbalski savez. „Nekoliko sati pre početka utakmice, FSS je saznao da postoji mogućnost da će doći do incidenta i prekida utakmice. O tome su obavestili policiju u Italiji, a nama su poslali samo dopis da su to učinili“, kaže on. Dačić dodaje i da se slaže da Ustavni sud treba da donese odluku o zabrani ekstremnih grupa, a važno je i da ne dođe do potpunog izjednačavanja navijača i huligana.


Beograd - susret ministra unutrašnjih poslova Srbije Ivice Dačića i pripadnika
Interventne brigade MUP Srbije, policajca  Saše Djordića koji je, tokom nereda,
grdio protestante što razaraju Beograd

Ministar je u intervjuu za Press objasnio da se „navijačke grupe koriste od strane nacionalističkih, ekstremističkih, kriminalnih grupa, za političke svrhe“. „Na delu istovremeno imamo obračun unutar fudbalske organizacije, rat između klubova, ali i pokušaj destabilizacije cele države da bi se odbranili neki krupni interesi“, tvrdi Dačić. Na pitanje zašto je dozvoljeno održavanje gej parade ako već kaže da su ekstremisti u Srbiji jači nego ikad, ministar je uzvratio: „I poseta Hilari Klinton je bila bezbednosno rizična. Pa, je li trebalo da je otkažemo?“ Što se tiče činjenice da je Bogdanov bio na slobodi i pored brojnih prijava, Dačić je rekao da je to proverio i da je policija tu obavila svoj posao: „Tu su verovatno zakazali tužilaštvo i sud.“

„Divljanje srpskih navijača na stadionu Luiđi Feraris jasna je poruka Ustavnom sudu Srbije da nikada neće zaustaviti organizovano navijanje u našoj zemlji“, piše Alo! u tekstu pod naslovom „Jači smo od države!“.

Organizator Parade ponosa i „naša deca“


Konferencija za novinare Organizacionog odbora Parade ponosa 2010

Gej aktivista i jedan od organizatora Parade ponosa Boban Stojanović u intervjuu za Pravdu kaže da je, uprkos dešavanjima u gradu, zadovoljan što je Parada ponosa održana. „Ono što je indikativno jeste da su ti huligani koji su došli s namerom da rasture paradu, pa kada to nisu mogli onda su rasturili grad, u većini medija nazivani ’decom’ ili ’našom decom’. Nisu to nikakva deca, jer deca idu školu, zaljubljuju se, bave se sportom, a ne ruše i lome grad sa ubilačkim namerama“, kaže on, ističući da su na ulicama bili huligani koje su instruisale „neke političke strukture u ovom društvu“. Stojanović je podsetio da su u neredima u nedelju napadnuta sedišta DS-a, SPS-a i LDP-a, kao i da je „Vojislav Koštunica javno podržavao ’Obraz’ dok je bio premijer Srbije i da je ta organizacija, čiji je vođa uhapšen u nedelju, imala i prostorije u institucijama tadašnje vojske“. „Sve ono što je bilo u Đenovi tokom utakmice sa Italijom i ono pre toga u Beogradu, za vreme parade, potiče iz iste kuhinje, to je više nego jasno“, kaže on.


Konferencija za novinare Srpskog sabora Dveri koje traži oslobadanje svih
uhapšenih u neredima tokom Parade ponosa

Napadnuti i Romi

Posle nereda u Beogradu u nedelju, grupa huligana je, kako piše Alo!, zapalila baraku u romskom naselju Belvis u Novom Beogradu. U trenutku kada je bačen molotovljev koktel i baraka počela da gori, unutra je bila petočlana porodica Ivanišević. Oni su spavali kada je vatra buknula, a reporeteri lista su porodicu juče našli kod komšija koji su im pružili privremeni smeštaj. Niko nije povređen, ali je izgorelo sve što se u baraci nalazilo, uključujući i dokumenta.

Crveni karton za reprezentaciju

„Fudbalskoj Srbiji preti višegodišnji izgon iz Evrope. Zahvaljujući imbecilnom ponašanju pojedinaca u Đenovi, Evropska fudbalska unija će na sastanku Disciplinske komisije 28. oktobra žestoko kazniti našu reprezentaciju, a vrlo verovatno i klubove. Prema pravilniku UEFA, moguće je da će naše ekipe, poput Engleza svojevremeno, na nekoliko godina biti izbačene iz međunarodnih takmičenja“, piše Press.


Konferencija za novinare zvaničnika Fudbalske federacije Italije povodom
prekida utakmice četvrtog kola kvalifikacija za prvenstvo Evrope 2012.
Italija - Srbija zbog nereda navijača Srbije: Antonello Valentini, Roberto
Massucci, Pietro Ieva

Rezolucija u Hagu

Holanđani, piše Politika, neće blokirati prosleđivanje zahteva Srbije Evropskoj komisiji na zasedanju Saveta ministara EU 25. oktobra u Luksemburgu, jer ta odluka može da bude doneta i glasanjem, piše Politika. Prema razoluciji koja je juče usvojena u Predstavničkom domu holandskog parlamenta, njihov će ministar tražiti od kolega u Savetu EU da odluka o srpskom zahtevu bude odložena. Ako predlog ne prođe, rezolucijom se traži da se unese da svaki naredni korak Srbije u evrointegracijama bude uslovljen saradnjom sa Tribunalom u Hagu. Na predsedništvu EU je da odluči koju će proceduru izabrati, objasnio je evropski komesar za proširenje Štefan File.

Alo! je nešto slično objavio pišući o poseti Hilari Klinton Balkanu. Ona je, navodno, poručila da - ukoliko Holandija ne pristane da da zeleno svetlo za srpsku kandidaturu - postoji mogućnost da se mišljenje iz Haga „zaobiđe“. Kako pojašnjava list, prema Lisabonskom sporazumu postoji mogućnost da se aplikacija Srbije umesto kao političko, okarakteriše kao tehničko pitanje, a u tom slučaju nije potrebna saglasnost svih članica.


Montparnasse - pusta železnička stanica u predgrađu Pariza tokom štrajka
u celoj Francuskoj povodom reforme penzionog sistema, kojom se starosna
granica za odlazak u penziju pomera za dve godine


Hilari kod zlatnog Bila

Konkretan predlog za dijalog Beograda i Prištine Hilari Klinton će uobličiti danas u Briselu, pišu Večernje novosti. Liderima je tokom posete poručila da ne očekuje razgovore o statusu i teritorijalnim pitanjima. „Želimo da obe strane za pregovarački sto dođu s planom i da postave osnove za pozitivne dugoročne odnose“, rekla je Klintonova posle jučerašnjeg sastanka sa privremenim premijerom Hašimom Tačijem u Prištini. Tači je ocenio „da je vreme za kraj stogodišnjeg sukoba Srbije i Kosova i za saradnju i pogled ka budućnosti“. „Ubeđen sam da će dijalog biti uspešno zaključen i kulminirati članstvom obe zemlje u EU i NATO“, rekao je on.


Konferencija za novinare Hašima Tačija i američkog državnog sekretara
Hilari Rodam Klinton u Prištini

"Za razliku od pustih beogradskih ulica, Klintonovu su u Prištini dočekale hiljade ljudi, mašući američkim zastavicama duž puta od aerodroma do centra grada, kroz bulevar njenog muža Bila Klintona. Po dolasku u Prištinu, njen automobil se zaustavio na trgu na kome se nalazi tri metra visoka zlatna Bilova statua... ’Divno je biti ovde’, rekla je Klintonova, zaronivši u masu sa kojom se rukovala, a zatim je u maloj radnji ženske odeće, koja nosi naziv ’Hilari’ na poklon dobila žensku jaknu“, pišu Novosti. Gošća iz SAD je obišla i manastir Gračanicu.


Američki državni sekretar Hilari Rodam Klinton ispred spomenika
suprugu, bivšem prededniku SAD Bilu (Bill Clinton) tokom šetnje
centrom Prištine

U odjecima posete Klintonove regionu, Pravda piše da je državna sekretarka sa srpskim državnim vrhom u utorak razgovarala i o mogućnosti da Srbija postane član NATO. Uočljivo je bilo, stoji u tekstu, da je američka funkcionerka koristila termin „evroatlantske integracije“.

Press piše da Klintonova nijednim gestom, čak ni indirektno, nije uslovljavala Srbiju. „Bilo je očigledno da želi da ostavi što bolji utisak. Bukvalno je sve vreme bila nasmejana i ni na jednom sastanku se nisu mogle prepoznati neke skrivene namere, niti aluzije kojima bi nam se stavilo do znanja šta bi trebalo da radimo“, prepričava neimenovani sagovornik Pressa.


Američka državna sekretarka posetila je manastir Gračanicu:
Hillary Rodham Clinton, Teodosije - vikarni episkop lipljanski

A mi baš poverovali...

U intervjuu za Danas predsednica Spoljnopolitičkog saveta Ministarstva spoljnih poslova Sonja Liht kaže da je državna sekretarka SAD Hilari Klinton želela da ukaže na činjenicu da je administracija Baraka Obame shvatila da mora odlučnije da podrži Srbiju na putu ka EU. Zato je, kaže ona, Klintonova i rekla da vidi Srbiju kao jednog od lidera regiona, ali ukazuje „da bi bilo preterano očekivati od Srbije da bude lider u Evropi“, kako je rekla gošća iz SAD. „Mi nemamo tu snagu, ni političku, ni ekonomsku, a nismo ni članica EU“, kaže sagovornica Danasa.


Hilari Rodam Klinton u manastiru Gračanica sa episkopom Teodosijem
i Kristoferom Delom, ambasadorom SAD u Prištini

Ministar ništa nije znao

Ministar trgovine Slobodan Milosavljević u intervjuu za Večernje novosti najavio je da će biti mleka sledeće nedelje, govorio o aktuelnoj situaciji, ali i o Dijani Marković-Bajalović, smenjenoj predsednici Komisije za zaštitu konkurencije. Ona, kaže ministar, nije smenjena, jer je odradila mandat od četiri godine i petu kao v.d. Milosavljević kaže da je službeno viđao bivšu predsednicu i da nikada nije pomenula da je izložena bilo kakvim pritiscima. „Da mi je to rekla, savetovao bih je da prijavi policiji, ili bih ja to prijavio, jer je nedopustivo da državni službenik bude na meti zbog posla koji radi“, kaže ministar koji, između ostalog, upitan za komentar na njene optužbe da su upravo Milosavljevićevi pomoćnici intervenisali zbog navodnog monopolskog položaja „Maksija“, ističe: „Nigde u svetu, pa ni u Srbiji, nije zabranjeno biti monopolista, ali je zabranjeno taj položaj zloupotrebiti.“


Šesti medjunarodni sajam energetike otvoren je juče u Beogradu

„Mobilni“ hakeri

List Danas se bavi i takozvanim mobilnim bankarstvom koje omogućava da se preko telefona plaćaju računi. Ovu uslugu u svetu je koristilo 55 miliona ljudi tokom 2009. godine, a procene su da će do 2015. broj korisnika biti uvećan za čak 1.525 odsto. Međutim, kako piše list, „kao kod svih novih tehnologija i kod ove su kriminalci našli priliku za zaradu i osmislili načine da zloupotrebe račune onih koji koriste m-benking“. Jedan od načina je takozvani fišing, odnosno pri skidanju pojedinih aplikacija za telefone preko interneta, postoji mogućnost da se skinu upravo one koje zahtevaju određene podatke koji se koriste i za m-benking. Drugi su razna obaveštenja SMS-om koja izgledaju kao izveštaji iz banke, a dešava se i da „banka“ traži da se okrene određeni broj telefona gde se uključuje aparat i glas traži da se ukuca broj računa i šifra. Problem imaju i oni koji čuvaju PIN u mobilnom telefonu, kao i oni koji na javnim mestima proveravaju račun, a telefon im recimo biva ukraden neposredno posle.


Kopiapo - izvlačenje jednog od 33 rudara zarobljenih u rudniku u Čileu:
Victor Segovia (47)


„Izneli“ devet miliona evra

U Beogradu i Novom Sadu uhapšene su četiri osobe koje se sumnjiče da su pribavili protivpravnu imovinsku korist od 9,2 miliona evra. Uhapšeni su, između ostalih, i direktor beogradskog preduzeća IKL Đoka Vergaš (64) i direktor novosadskog preduzeća „Agrokop“ Predrag Mihajlović (55). Policija i tužilaštvo najavljuju da će krivičnom prijavom biti obuhvaćene i tri osobe „za kojima se intenzivno traga“, a terete se za zloupotrebu službenog položaja, piše Pravda.

Blic piše da su kao organizatori zloupotrebe označeni Zoran Ćopić (44) i Nuo Stanaj (44) za kojima su raspisane poternice. Ćopić je osumnjičen da je kupio IKL za Antuna Stanaja, suvlasnika podgoričkog „Rokšpeda“ koji je 2007. uhapšen zbog šverca cigareta. Ćopić je novac od prodaje prebacio na račune firmi kojima on upravlja i koristi ga za kupovinu „Mitrosprema“. Nakon što je Stanaj uhapšen, Ćopić nastavlja saradnju sa njegovim bratom Nuom, „da bi prošle godine sa Darkom Šarićem sklopio dogovor o prodaji ’Mitrosprema’“. Posle pokretanja istrage protiv Šarića, Ćopić je pobegao iz zemlje a u avgustu je, kao deo grupe, optužen za pranje novca.


Tradicionalna borba sa bikovima na El Pilar sajmu u Saragosi: Jesus Millan

Stigao Karavađo

Izložba „Karavađo – misterija dveju slika Sveti Franja u meditaciji“ otvorena je u Palati Italija u Beogradu, „dan posle nereda koje su izazvali srpski navijači na utakmici u Đenovi“, piše Politika. Ministar kulture Nebojša Bradić je pohvalio saradnju dveju zemalja u oblasti kulture. „Zbog toga znam da će događaji izvan zakona, koji su se dogodili juče u Đenovi biti prošlost i da će vrhunska kultura i umetnost iza koje mi stojimo, biti perspektiva buduće kulturne komunikacije i saradnje“, rekao je on.

Izložba se otvara povodom obeležavanja 400 godina od smrti Mikelanđela Merizija Karavađa, a postavka je deo inicijative koju Italija sprovodi u Beogradu povodom Drugog međunarodnog seminara Italije i Srbije koji bi trebalo da bude održan za dve nedelje.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...