Srpski poslodavci plaćaju najmanje

Anđelka Nikolić

(subota 23. maj, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd, 22.05.2015 - revija balona na Festivalu manifestacija, destinacija i degustacija "Beogradski Manifest" na Kalemegdanu

Zapopsleni u Srbiji sa 2,33 evra po satu kod privatnika, među najmanje plaćenim u Evropi, manje plaćeni samo radnici u Albaniji i Makedoniji. Žalbeno veće Haškog tribunala je odluku da Vojislav Šešelj mora da se vrati u haški zatvor do 26. maja. “Istraživanja govore o ozbiljnom padu poverenja u režim koji svakoga dana iznosi neistinu za neistinom o nekakvom blagostanju u kojem žive građani Srbije dok je realnost apsolutno drugačija”, kaže Bojan Pajtić, predsednik DS. Podaci iz tajnih dosijea bezbednosnih službi u poslednjih 15 godina koriste se za ucenjivanje, reketiranje i eliminaciju političkih protivnika. Niko nema tačne podatke o Srbima u svetu jer diplomatska predstavništva se time ne bave a mnoge zemlje u kojima je veliki broj Srba uslovljavaju davanje državljanstva odricanjem od srpskog.

moda-bejrut

Bejrut, 22.05.2015 - Nedelja mode u Bejrutu (Fashion week in Beirut): kolekcija - La Perla

Među najmanje plaćenim u Evropi

Zapopsleni u Srbiji sa 2,33 evra po satu kod privatnika, među najmanje plaćenim u Evropi, piše u Politici pod naslovom “Sat rada za paklicu cigareta”.

Prema istraživanju nemačke agencije “Destatis”, bugarski privatni poslodavci nakmanje su u 2014. godini plaćali sat rada u zemljama EU – svega 3,80 evra. Prema podacima iste agencije prosečna cena za sat rada kod privatnog poslodavca u EU 2014. Godine iznosila je 24,4 evra.

Malo iznad Bugarske su Rumuni sa 4,8 evra za sat rada u privatnom sektoru a najviša satnica je u Danskoj – 42 evra.

Srpske poslodavce u privatnom sektoru sat rada je u proseku koštao 2014. Godine 2,33 evra od čega je radnik dobijao 1,7 evra – koliko je koštala paklica cigareta, piše u Politici.

Troškovi radne snage u ukupnim troškovima poslovanja u Srbiji iznose 33 odsto što je znatno manje nego u razvijenim zemljama gde to učešće dostiže I 64 odsto, kao što je slučaj u Holandiji, kazala je dr Živka Pržulj, profesorka sa Beogradske bankarske akademije.

U Evropi su manje od građana Srbije plaćeni samo radnici u Albaniji I Makedoniji. Prosečna plata u januaru iznosila je 39.285 dinara dok je potrošačka korpa koštala 65.936 dinara.

vucic-ruma

Ruma, 22.05.2015 - premijer Srbije Aleksandar Vučić posetio je Rumu i prisustvovao svečanom otvaranju fabrike za proizvodnju kupaćih kostima Adriana.tex, koja je u sastavu italijanske kompanije Calzedonia

Šešelja vraćaju u Hag?

Žalbeno veće Haškog tribunala je odluku da Vojislav Šešelj mora da se vrati u haški zatvor do 26. maja uputilo srpskoj ambasadi u Holandiji, piše u Politici. Taj dopis ambasada će proslediti srpskoj vladi.

Potpredsednik Srpske radikalne stranke Milorad Mirčić je za Tanjug prvi najavio da je žalbeno veće Haškog tribunala izdalo nalog da Vojislav Šešelj bude vraćen u pritvorsku jedinicu.

Potom se oglasio i lider Srpske radikalne stranke koji je ponovio da se neće dobrovoljno predati.

„Izdali su nalog Vladi Srbije da me isporuči do 26. maja, ali ja taj nalog još nisam pismeno dobio. Dobrovoljno se neću predati, ali neću ni bežati”, rekao je Šešelj za agenciju Beta.

On je dodao da zakon propisuje da se mora pokrenuti sudski postupak pred domaćim sudovima koji traje 14 dana, da bi se odlučilo o njegovom izručenju.

„Šta će dalje biti i kako će se odvijati situacija, ja to ne znam, to morate da pitate premijera Vučića i predsednika Nikolića”, naveo je Šešelj.

Za „Politiku” Rasim Ljajić, predsednik Nacionalnog saveta za saradnju za Haškim tribunalom, rekao je da ovo telo još nije dobilo odluku žalbenog veća. On tvrdi da je ta odluka nastavak skandala i zaprepašćujućih odluka koje tribunal donosi u ovom predmetu.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je posle razgovora sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem u Beogradu, da je nalog Haškog tribunala o vraćanju Vojislava Šešelja iskorišćen kako bi se dodatno destabilizovala Srbija i da bi bio izvršen atak na vlast Aleksandra Vučića i njegovu poziciju. Prema njegovim rečima, Haški tribunal je odavno izgubio značaj, a činjenica da je Šešelj toliko proveo tamo i nije osuđen govori o kakvoj je pravdi reč. „Tu nema ni sistema, ni pravde”, naglasio je Dodik, prenosi Poltika.

Pritisak Zapada na vladu, piše u Novostima pod naslovom “Šešelj mora nazad u Hag”. Novosti citiraju Rasima Ljajića koji je rekao da se “sukob sudija i tužilaca prelama preko naših leđa”.

“Šešešljev cirkus skupo plaćamo”, naslov je u Blicu gde piše da je brzopotezna odluka Haga zatekla Šešelja ali i sve u vladi. Još se ne zna ko će ga i kako uhapsiti.

 “Ozbiljan pad poverenja u režim”

“Očekujem da će Bakićev i Stefanovićev dokument izneti još neke ideje koje bi za DS bile korisne. Ako ste pratili ono što DS govori i za šta se zalaže i ako ste pratili ono za šta se ja godinama javno zalažem i o čemu sam govorio, videli ste da su to opšta mesta na kojima DS insistira”, kaže predsednik Demokratske stranke i Vlade Vojvodine Bojan Pajtić, odgovarajući na pitanje lista Dana zašto demokrate ne bi prihvatile ideje Borislava Stefanovića koji će predložiti stranci novi program u kojem se insistira na naglašenoj politici jednakosti i solidarnosti i socijalne pravde, pomoći najugroženijima, sputavanju lihvarskih banaka, podizanju najniže cene rada, progresivnom oporezivanju najbogatijih, zakonu o poreklu imovine.

“Kada dođemo na vlast, uhapsićemo sve one koji su krčmili resurse grada Beograda i Srbije i koruptivnim, tajnim ugovorima omogućili da strani investitori na štetu građana ostvare stotine miliona evra profita. Beograd na vodi očito je najveći korupcionaški skandal koji je pogodio ne samo Srbiju nego i region u poslednjih nekoliko godina.”, obećava Pajtić i dodaje:

“Istraživanja govore o ozbiljnom padu poverenja u režim koji svakoga dana iznosi neistinu za neistinom o nekakvom blagostanju u kojem žive građani Srbije dok je realnost apsolutno drugačija. Za samo tri godine za više od 30 odsto je opao standard građana Srbije, država se rasprodaje tajnim ugovorima, poljoprivredno zemljište daje strancima, ne postoji odgovor niti reakcija države na problem mlekara a korupcija je prema "Transparensi internešenelu" gora nego ikada. Istraživanja pokazuju kako pad vladajuće stranke, tako i ubrzano vraćanje poverenja u DS, uostalom, i jedinu političku organizaciju koja može da pobedi SNS. Smenićemo ovaj režim mnogo brže nego što to većina ljudi u ovom trenutku očekuje.”

ds-vlada-u-senci

Beograd, 22.05.2015 - konferencija za novinare članova Vlade u senci Demokratske stranke (DS): Momčilo Grubač, Bojan Pajtić, Dragan Šutanovac, Dragoslav Šumarac

Ucene u politici

Podaci iz tajnih dosijea bezbednosnih službi u poslednjih 15 godina koriste se za ucenjivanje, reketiranje i eliminaciju političkih protivnika, saglasni su sagovornici Danasa. Zbog toga, kako kažu, nijednoj vladajućoj strukturi od demokratskih promena nije odgovaralo otvaranje dosijea, jer se ona koriste za eliminaciju političkih protivnika i postavljanje podobnih kandidata na različite državne funkcije.

Navodi sociologa Jove Bakića da mu je premijer Aleksandar Vučić pre tri godine pokazao tajni dosije Ivice Dačića ponovo su otvorili pitanje o neophodnosti otvaranja dokumenata bezbednosnih službi.

Supruga lidera SPO Danica Drašković kaže za Danas da je zloupotreba tajnih dosijea u Srbiji postala biznis koji donosi i finansijske i političke koristi.

Bivši direktor BIA Andreja Savić smatra da treba otvoriti tajne dosijee, ali naglašava da bi i tada moglo doći do zloupotrebe podataka jer vladajuće strukture opstaju na vlasti upravo zahvaljujući spinovanju javnosti putem tabloida, kojima plasiraju informacije iz dosijea kako bi diskreditovali političke protivnike.

Sličnog mišljenja je i profesor prava Bogoljub Milosavljević, koji smatra da dosijei do sada nisu otvarani jer nije postojala politička volja.

maturanti-kraljevo

Kraljevo, 22.05.2015 - proslava maturanata u Kraljevu

Novi savetnik premijera

Vladimir Božović postao je savetnik premijera Srbije za regionalnu saradnju i vere, saznaje Danas nezvanično u obaveštenim krugovima. Prema saznanjima ovog lista, Božović za ovu savetničku poziciju ima podršku određenih crkvenih krugova. Tvrdi se da je reč pre svega o podršci mitropolita Amfilohija. Takođe, Božoviću u prilog ide i to što je poreklom iz Nikšića u Crnoj Gori.                  

Božović je široj javnosti postao poznat kao zastupnik Srpskog pokreta obnove nakon atentata na Ibarskoj magistrali početkom dvehiljaditih. U vreme vlade Vojislava Koštunice bio je generalni inspektor u Ministarstvu unutrašnjih poslova. Sa te pozicije pokrenuo je reviziju istrage slučaja samoubistva sudije Nebojše Simeunović u vreme petooktobarskog prevrata. U vreme vlade Ivice Dačića bio je državni sekretar u MUP, da bi nakon što je formirana Vučićeva vlada postao savetnik u ovom MUP. Član je Glavnog odbora Srpske napredne stranke.

Otkazi se spremaju

Otkazi u javnom sektoru, tema o kojoj su državni zvaničnici mesecima izbegavali da govore, stiže na dnevni red Vlade Srbije, piše u Politici pod naslovom “Spisak za otpuštanje stiže u vladu sledeće nedelje”. Nacrt zakona o maksimalnom broju zaposlenih u javnom sektoru i strogo poverljiva analiza o viškovima uskoro bi trebalo da se nađe pred članovima kabineta premijera Aleksandra Vučića, a nakon što ovaj propis usvoji i parlament sezona otkaza u javnom sektoru praktično će biti otvorena.

Da je javni sektor preglomazan potvrdio je juče i presednik vlade. Kako prenosi Tanjug, Vučić je u Rumi izjavio da je veliki broj zaposlenih prethodnih godina jedan od uzroka „dramatičnog propadanja” države. Upitan da li je tačno da je oko 780.000 zaposlenih u javnom sektoru, rekao je da je to broj o kome je govorio bivši ministar finansija Lazar Krstić i da sigurno prava brojka nije daleko od toga, ali da ne postoji tačna evidencija.

– Imamo podatke za državu, a šta se na lokalu zbiva, to malo ko može da uhvati, rekao je Vučić.

Inače, dogovor sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) predviđa da se broj zaposlenih u javnom sektoru u toku ove godine smanji za pet odsto. 

maturanti-niss

Niš, 22.05.2015 - ples maturanata u Nišu

Iz Srbije u svet

Najveći broj emigranata iz Srbije živi I radi u Austriji, Nemačkoj, Švajcarskoj, Italiji I Francuskoj, objavljuje Politika pod naslovom “Srbi razvejani u 159 zemalja sveta”. Svaki dvadeseti stanovnik naše zemlje radi u inostranstvu  astatistika pokazuje da ih je 313.411 dok je od tog broja najviše njih u Austriji 70.488 osoba. Nemačka je druga obećana zemlja za naše stanovnike i u njoj živi 55.999 stanovnika Srbije a za njom sledi Švajcarska u kojoj se naselilo 41.008 “naših”.

Iako je Zavod za statistiku evidentirao da nešto više od trista hiljada ljudi živi izvan granica naše zemlje, procene govore da okko četiri miliona stanovnika Srbije živi izvan matice, kaže Aleksandar Čotrić, član skupštinskog odbora za dijasporu. On kaže da niko nema tačne podatke o Srbima u svetu jer diplomatska predstavništva se time ne bave, a mnoge zemlje u kojima je veliki broj Srba uslovljavaju davanje državljanstva odricanjem od srpskog.

emigracija-politika

(ilustracija: Politika)

Smenjeni vladika Georgije se ne kaje

“Odluku Svetog arhijerejskog sabora SPC o smeni sa mesta episkopa kanadskog prihvatio sam, ali ne prihvatam krivicu i argumentaciju koja je protiv mene izneta bez dokaza, na osnovu svedočenja, na kojima nema ni potpisa svedoka. Ja sam u odgovoru na te optužbe izneo dokumenta, dokaze i verodostojne izjave, iza kojih stoje ljudi sa imenom i prezimenom.

Ne osećam grižu savesti, niti da sam počinio greh, miran sam i spokojan, jer još kad sam pošao u manastir bio sam svestan da sam monah i da moram da se pokoravam volji Sabora. Sabor me je izabrao za episkopa i ima pravo da me i smeni. Sada nisam ni pod sudom ni pod zabranom”, izjavio je za Danas episkop bivši kanadski Georgije (Đokić), pred jučerašnji put u Kanadu, pošto je Sveti arhijerejski sabor SPC potvrdio odluku Sinoda o njegovog smeni sa mesta eparhijskog arhijereja.

On kaže da je spreman da pomogne svom "nasledniku" u Eparhiji kanadskoj i da se nada da za crkvene vlasti "neće biti problem da ostatak života provede u rezidenciji u manastiru Milton, koji je zajedno sa narodom svojim rukama podigao, kao i da bude sahranjen u kripti crkve".

Vladika Georgije kaže da je juče potpisana odluka Sabora kojom se Eparhija kanadska i zvanično smatra upražnjenom, kao i da se zbog čestih pokušaja upada u eparhijsko sedište sa patrijarhom Irinejem dogovorio da primopredaju Eparhije izvrši lično. On dodaje da će do tada obavljati dužnost eparhijskog arhijereja i da će moći da služi i svim hramovima Eparhije kanadske, piše u Danasu pod naslovom “Smenjen sam bez dokaza”.

Vladika Filaret ipak smenjen?

Sveti arhijerejski sinod na zasedanju danas oko devet časova doneo je odluku da episkom mileševeski Filaret bude razrešen dužnosti, saznaju "Novosti" u Patrijaršiji SPC. Glasanje: 19 glasova "za", 18 "protiv", javlja sajt Novosti u vesti od subote u 10.18, pod naslovom “Veliki obrt: Sabor SPC smenio Filareta”, s obzirom da se očekivalo da episkop Filaret neće biti smenjen nego samo opomenut da otkloni primedbe koje Sinod SPC ima na njegov rad.

I Blic je na svom sajtu objavio (subota, 9.58) da je na Saboru “jutros došlo do neočekivanog preokreta i vladika mileševski je ipak smenjen”. Ovaj list takav “preokret” tumači nerpistajanjem vladika na pritiske političara.

Blic je u štampanom izdanju za subotu objavio naslov “Dačić spasao grešnog vladiku, Filaretu godinu dana da se popravi”.

I Kurir, u elektronskom izdanju jutros, javlja da je “posle burne rasprave” ipak smenjen episkom Filaret.

Finale Evrosonga

“Srbija i dijaspora večeras uz Bojanu”, naslov je u Novostima povodom finala Evrosonga koje se održava u subotu u Beču.

evrosong-najava

Beč, 22.05.2015 - predstavnica Srbije uoči finalne večeri 60. Evrosonga (Eurovision Song Contest 2015) u Beču: Bojana Stamenov (Srbija)

Ubijen vlasnik Pink taksija

Teodor Gaćeša, suvlasnik "Pink taksija" ubijen je u petak u Beogradu u Kozarčevoj ulici na Zvezdari, objavljuje Blic. Kako su naveli u MUP-u, za sada nepoznati počinilac je oko 15.35 ispalio više hitaca u muškarca koji je preminuo na licu mesta. Kako javlja reporter Blica sa lica mesta, beživotno telo Gaćeše policija je zatekla pored njegovog "mercedesa".

Stanari okolnih zgrada kažu da nisu ništa čuli, zbog čega policija pretpostavlja da je ubica koristio prigušivač. Oni tvrde da ne poznaju Gaćešu, kao i da on nije stanovao u ulici gde se dogodilo ubistvo.

Ubijeni suvlsanik "Pink taksija"  je inače odgovarao zbog ubistva Ljubomira Negra (43) počinjenog u maju 2000. godine. Negro ga je ucenjivao i reketirao, a kobnog  dana našli su se ispred centrale “Pink taksija”, a zatim Negrovim crnim “audijem 80” krenuli do Gaćešine porodične kuće u Kaluđerici.

Po dolasku, suvlasnik “Pink taksija” je izašao iz automobila i ušao u svoju kuću. Umesto sa novcem, izašao je sa pištoljem u ruci i u Negra ispalio nekoliko hitaca.
Ranjeni Negro startovao je motor i pokušao da se odveze,  ali je posle nekoliko desetina metara po zemljanom putu udario u drvo i preminuo.

Gaćeša je onda telefonom pozvao policiju, kojoj se predao po dolasku patrole. Predao im je i pištolj iz koga je pucao, objavljuje Blic.

“Ubijen gazda Pinka”, naslov je u Informeru.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...