Pad cena nafte blagotvorno će uticati na srpsku ekonomiju

Dragoljub Petrović

(subota, 14. februar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Hajdukovo, 13.02.2015 - pripadnici nemačke granične policije, opremljeni vozilima i termovizijskim kamerama, raspoređeni su u naselju Hajdkovo, nadomak Subotice, radi suzbijanja ilegalnih migracija, zajedno sa pripadnicima granične policije Srbije i Žandarmerije

Cena nafte na svetskom tržištu gotovo je prepolovljena, zbog čega gube izvoznici, ali ukoliko se bude zadržala i tokom ove godine, vrednost našeg uvoza bila bio bi manja za milijardu evra. Očekuje se da će tokom današnjeg dana biti saopšteno da li će američki gigant postati većinski vlasnik Železare  ili će Vlada Srbije, kako je prvi put od objavljivanja tendera rekao Vučić, nastaviti da upravlja tim sistemom uz pomoć najbolje odabranog menadžmenta. Dan pošto su u Minsku sporazum potpisali lideri Ukrajine, Rusije, Nemačke i Francuske, sukobi na istoku Ukrajine su intenzivirani.

moda-madrid-conzen

Madrid, 13.02.2015 - revija kolekcija jesen-zima 2015/16. mladih modnih kreatora na Nedelji mode u Madridu (Madrid's Fashion Week): kolekcija - Jessica Conzen

Zbog cena nafte štedimo milijardu evra

Od  jeftine nafte štedimo milijardu evra, piše Poltika. Cena nafte na svetskom tržištu gotovo je prepolovljena, zbog čega gube izvoznici, ali ukoliko se bude zadržala i tokom ove godine, vrednost našeg uvoza bila bio bi manja za milijardu evra. Ako je verovati Međunaronoj agenciji za energetiku u narednih pet godina čeka nas tek skroman rast globalne cene nafte. IAE veruje da će cena nafte od sadašnjih 50 do 55 dolara za barel, porasti tek u 2020. godini na 73 dolara, što bi na duži rok blagotvorno delovalo na našu ekonomiju,te na ukupne državne finansije.

deca-obdan-svilajnac

Svilajnac, 13.02.2015 - obnovljena Predškolska ustanova "Dečja radost", devastirana u prošlogodišnjim razornim poplavama, sredstvima EU, Fondacije "Novaka Đokovića", Fonda B92 i UNOPS

Država neće Železaru da proda budzašto

Ishod poslednje faze pregovora sa Esmarkom oko kupovine 80 odsto akcija Železare Smederevo nije poznat, ali je, sudeći po prethodnoj izjavi premijera Aleksandra Vučića, jasno da je situacija do poslednjeg trenutka neizvesna, piše Danas. Očekuje se da će tokom današnjeg dana biti saopšteno da li će američki gigant postati većinski vlasnik ili će Vlada Srbije, kako je prvi put od objavljivanja tendera rekao Vučić, nastaviti da upravlja tim sistemom uz pomoć najbolje odabranog menadžmenta. I sam nagoveštaj da je Vlada spremna da nastavi proizvodnju, što se do sada gotovo nije ni pominjalo u pričama oko Železare, analitičari tumače dvojako - dok jedni tvrde da je izjava sročena kako bi se ojačala pregovaračka pozicija Srbije, drugi to tumače kao pripremanje domaće javnosti na eventualan krah pregovora. Kako god da je, ta izjava jedan je od "pluseva" za Vladu, jer svedoči da nije spremna budzašto da proda većinski paket. Koliko se u ovom slučaju ozbiljno pristupilo definisanju uslova prodaje, svedoči i činjenica da je razgovore započela radna grupa, a da je potom, u sedištu kompanije Esmark u Pitsburgu, nastavio razgovore ministar finansija, dok je pre dva dana u to bio, posredstvom dvočasovne link veze, uključen i premijer, što znači da za neke odluke ni Dušan Vujović nije bio ovlašćen.

koncert-filharm-bgd

Beograd, 13.02.2015 - pijanistkinja Eliso Virsaladze nastupa sa Beogradskom filharmonijom u okviru ciklusa  "Rat i mir", posvećenog stogodišnjici početka Prvog svetskog rata

Nikolić: Počela je ponovo neka orkestrirana kampanja

Odnos prema optužbama na račun generala Ljubiše Dikovića pokazao sam tako što sam već sutradan razgovarao sa njim pred kamerama. Na taj način sam izrazio stav da stojim uz njega. Znam da je čestit čovek, da je školovan i vaspitavan u starom srpskom duhu i siguran sam da nije nikakav ratni zločinac, kaže u razgovoru za Politiku, predsednik Srbije Tomislav Nikolić, komentarišući najavu Vladimira Vukčevića, tužioca za ratne zločine, da će ispitati optužbe koje na račun načelnika Generalštaba iznosi Fond za humanitarno pravo.

“Biti tužilac za ratne zločine u Srbiji je vrlo delikatno. On nije pion Haškog tribunala, niti samo jedna ruka koja treba da potpisuje dekrete koji stižu iz Haga. On je tužilac u Srbiji, u svojoj zemlji, i treba da se u nešto uveri. Sada će meni jedan čovek iz Srbije koji je vrhovni tužilac za tu materiju u zemlji, 16 godina posle bombardovanja, da kaže da će nešto da ispituje. I mandat mu je istekao. Neka malo razmisli šta on to kopa po Srbiji. Ali, nije jedini. Počela je ponovo neka orkestrirana kampanja”, kaže predsednik Nikolić.

vojska-srb-nato

Beograd, 13.02.2015 - bilateralne konsultacije o NATO pridruživanju Srbije

Antić: Država u dobrom stanju s obzirom na sve

Širom Srbije u nedelju, 15. februara, na veliki hrišćanski praznik Sretenje Gospodnje, na koji je pre 211 godina podignut Prvi srpski ustanak pod vođstvom vožda Karađorđa Petrovića, biće obeležen Dan državnosti. Ovaj državni praznik ustanovljen je 2001, a na ovaj dan pre 180 godina donet je i prvi ustav moderne srpske države poznat kao Sretenjski ustav. Isto toliko godina rada u nedelju slavi najstarije srpsko pozorište Knjaževsko-serbski teatar u Kragujevcu, a pre 23 godine zajedničkom liturgijom u Sabornoj crkvi u Beogradu prevaziđen je višedecenijski „američki“ raskol u SPC. Od 2007. do 2012. Sretenje je bilo i Dan Vojske Srbije. Prema  mišljenju istoričara Čedomira Antića u razgovoru za Danas, ustavni i pravni sistem Srbije je danas, 180 godina posle donošenja prvog modernog srpskog ustava, u dobrom stanju, imajući u vidu „diskontinuitete, autoritarne režime i loš odnos velikih sila, pre svega SAD i Nemačke“. On smatra da je vladavina prava u Srbiji danas u mnogo čemu ugrožena.

indi-voz-nesreca

Anekal/Bangalore, 13.02.2015 - najmanje 10 ljudi je poginulo u železničkoj nesreći kada je putnčki voz iskliznuo iz šina u blizini Anekala, 40 kilometara južno od Bangalorea

Mekejn: Sporazum u Minsku neće trajati ni sedam dana

Osam vojnika je ubijeno, a 34 ranjeno u sukobima u noći između četvrtka i petka na istoku Ukrajine, dan pošto je postignut mirovni dogovor uz posredovanje evropskih lidera. Portparol ukrajinske vojske Vladislav Seleznjov kazao je za Interfaks da su sukobi zabeleženi tokom cele večeri u Debaljcevu, ključnom uporištu koji je bio poprište žestokih sukoba u proteklih nekoliko dana, piše Danas. Porošenko je obećao i usvajanje novog ustava do kraja godine koji bi decentralizovao vlast. Taj korak zahteva širu podršku parlamenta i nije jasno da li će imati političke mišiće za to, komentariše Vašington post. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov ukazao je da je Rusija samo "garant" dogovora. Dogovoreno je da primirje nadgleda OEBS, sa 412 međunarodna posmatrača u Ukrajini, uključujući 226 u regionima Donjeck i Lugansk. Američki republikanski senator Džon Mekejn ocenio je da je sporazum iz Minska neodrživ i da neće trajati ni sedam dana.

Oštre borbe nastavljene su juče na istoku Ukrajine kada su proruski separatisti pokrenuli novu veliku operaciju za zauzimanje strateškog železničkog čvora uoči roka za okončanje sukoba večeras u ponoć, javila je agencija AP, a prenosi Politika. Dan pošto su u Minsku sporazum potpisali lideri Ukrajine, Rusije, Nemačke i Francuske, sukobi na istoku Ukrajine su intenzivirani. Zvaničnici ukrajinske vojske rekli su da je grad Debaljcevo, u kojem se nalazi važna železnička stanica i koji je pod kontrolom Kijeva, bio pod artiljerijskim i raketnim napadima u periodu od 24 časa posle potpisivanja sporazuma u Minsku.

ukr-porosenko-tenk

Novy Petrivtsy, 13.02.2015 - ukrajinski predsednik Petro Porošenko obišao je Centar za borbenu obuku Vojske Ukrajine

Susnežica u martu

Do početka treće dekade februara očekuje se prosečno toplo i suvo vreme, s najvišim dnevnim temperaturama od tri do 10 stepeni, a 16. i 17 duvaće košava, piše Politika. Od 23. februara do 1. marta, uz češću pojavu kiše, održavaće se prosečno toplo vreme. Do kraja prve dekade marta predviđa se malo hladnije vreme sa češćom pojavom padavina, uglavnom kiše ili susnežice, dok je sredinom prve dekade marta moguća i pojava slabog snega. Do sredine marta prognozira se prosečno toplo vreme, snajvišim dnevnim temperaturama od 6 do 11 stepeni.

izlo-dobrovic

Beograd,13.02.2015 - Muzej savremene umetnosti otvorio je izložbu "Crteži Petra Dobrovića" u Galeriji Petra Dobrovića 

Srbija pojačava kontrolu za izdavanje pasoša

Srbija će pojačati kontrolu onih koji pokušavaju da dođu do srpskog pasoša i na taj način odu u strane zemlje, saznaje Danas u Vladi Srbije. Kako su nam rekli naši izvori, Srbija najverovatnije neće svim Albancima s Kosova koji traže srpsku putnu ispravu izdati taj dokument. Kako je tom listu objašnjeno, razlog tome je to što bi možda mogla u jednom trenutku da bude ugrožena vizna liberalizacija Srbije, ukoliko bi Albanci sa srpskim pasošima u velikom broju odlazili iz zemlje. Ponovno uvođenje viza Srbiji, u ovom momentu, kako tvrde zvaničnici, nije na dnevnom redu. Temu o zainteresovanosti Albanaca sa Kosova za srpski pasoš nedavno je, u jeku masovnog odlaska Albanaca sa Kosova, preko Mađarske u ostale zemlje EU, otvorio ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović, koji je rekao da je Srbiji, u ovom momentu, podneto oko 60.000 zahteva kosovskih Albanaca za izdavanje pasoša Srbije.

Masovna histerija u Šajkašu

Sve toksikološke analize uzoraka krvi i urina kod 20 učenika i učenica iz Šajkaša su negativni, objavio je juče Institut za sudsku medicinu. Specijalista sudske medicine Igor Veselinović kazao je da su izvršene sve uobičajene analize na pojedinačne supstance koje se rade u ovakvim situacijama i da nijedna nije pozitivna. Ukoliko se ispostavi da deca nisu inscenirala slučaj, specijalista medicinske psihologije i načelnik Odeljenja za dečiju psihologiju, socijalnu, pedagošku i preventivnu delatnost Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, Dušan Vuković kaže za Danas da incident prelazi u domen psihologije.

Od dvadesetoro dece uzeti su krv i urin, i na na svakim od njih rađeno je po osam analiza. Sve analize Instituta za sudsku medicinu u Novom Sadu dale su negativne rezultate, iako se 17 dece od nečega onesvestilo. Ovu misteriju stručnjaci sada objašnjavaju fenomenom masovne histerije. Za onesvešćivanje 44 dece u Osnovnoj školi „Isidora Sekulić“ u Šajkašu stručnjaci sumnjaju da je uzrok nesvestice psihološke prirode. Pošto je prvo pozlilo jednom dečaku nakon časa fizičkog, a zatim su jedno za drugim popadala i ostala deca, epidemiolog Zoran Radovanović tvrdi da je reč o masovnoj histeriji, piše Blic.

Ljubomir Arbutina, otac Anastasije, devojčice koja je među prvima izgubila svest, ubeđen je da se deca nisu pretvarala. Deca su za Oskara ako su mogla tako da odglume padanje u nesvest - kaže Arbutina za Novosti.

Majka koja je izgubila tri sina

Braća blizanci Srđan i Boban Milić, oficiri VJ, poginuli su pre 15 godina na Kosovu u NATO bombardovanju, a njihov treći brat Goran umro od tuge za njima. Njima se pre tri godine pridružio i otac Dragoljub, kome srce nije moglo više da izdrži. Ostala je samo majka Nada, sa uspomenama na njene najmilije i bolom koji je, kako kaže, iz dana u dan sve veći. U porodičnoj kući majka Nada je napravila mali muzej i u njemu su svi vredni predmeti i fotografije Milića. Ona svakog dana zagleda fotografije, trofeje, stvari i odlikovanja svojih sinova, pišu Novosti. Na kraljevačkom groblju Barutani jedan do drugoga leže trojica braće Milića. Blizanci Srđan i Boban su aprila 1999. godine poginuli kao pripadnici Vojske Jugoslavije braneći Kosovo i Prištinu u kojoj su živeli. Obojica su poginula za samo deset dana. Najpre je poginuo Srđan. Sa vozačem i još tri vojnika krenuo je vozilom na zadatak. Stotinak metara od mesta polaska njihovo vozilo je naišlo na minu. Sva tri vojnika su poginula na licu mesta, Srđan je, teško ranjen, prebačen u bolnicu u Mitrovicu, a potom na VMA. Sve vreme je održavan na aparatima, ali je preminuo 4. aprila 1999. godine.

Otkaz pijanom ginekologu

Ginekologu Kliničkog centra Nišu koji je pre dva dana uhapšen zato što je u pijanom stanju pokušao pacijentkinji da izvrši intervenciju suspendovan je sa posla, javljaju Novosti. Direktor niškog kliničkog centra Dr Zoran Radovanović rekao je da će ovom lekaru po hitnom postupku uručiti otkaz.
On je pozvao sve pacijente da se uključe u borbu za zaštitu prava pacijenata i da prijave svaki pokušaj kako kršenja njihovih osnovnih prava tako i korupcije. 

Amerikanci ubili Podbićanina

Gotovo svi portali u Sandžaku objavili su vest da je u Siriji, boreći se na strani ISIL, poginuo Abid Podbićanin, čije je ratničko ime Ebu Safija. Podbićanin je bio vođa mesdžida Furkan u Novom Pazaru i čovek za kojim su vlasti u Srbiji prošle godine raspisale međunarodnu poternicu zbog sumnje da je organizovao obuku i slanje ratnika iz Sansžaka, BiH, sa Kosova, Makedonije i Evrope u Siriju i Irak. Novosti pišu da je on poginuo od bombe koju su postavili Amerikanci. U napadu na kurski grad Kobe sa Podbićaninom su stradala još trojica.

Partizan prodao sedamnaestogodišnjaka

Još jedan biser srpskog fudbala je na dobrom putu da zasija u inostranstvu. Da ironija bude veća, Ivan Šaponjić (17) iza sebe ima samo jednu utakmicu za Partizanov prvi tim  – i to pre skoro godinu dana – a Anderleht ga angažuje u ovom zimskom prelaznom roku, piše Blic. Belgijska štampa objavljuje da je klub iz Brisela preselio napadača omladinske reprezentacije naše zemlje na stadion Konstant van den Štok.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...