Naprednjaci nisu pobedili samo u 12 opština

Dragoljub Petrović

(utorak, 18. mart, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd,17.03.2014 - Univerzitetska omladina i Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu organizovali su obeležavanje 10 godišnjice od Martovskog pogroma na Kosovu i Metohiji: patrijarh Irinej

Pobednici su u Centralnoj Srbiji osvojili su 1.294.333 glasa, odnosno 49 procenata, u Vojvodini ih je podržalo 414.563 birača tj. 46,28 osto, u Beogradu 366.405 (45,06 procenata), a na KiM 18.180 ili 51,32 odsto. Apsolutnu vlast, sem Srbije, ima još devet zemalja Evrope. Vučić: “Otvoren sam za razgovore sa Ivicom Dačićem, Draganom Đilasom, Borisom Tadićem, kao i sa predstavnicima nacionalnih manjina.” U Srbiju su počele da stižu izbeglice iz Ukrajine. Od sutra do 21. marta u Veneciji referendum o odvajanju od Italije i obnovi Mletačke republike.

moda-indi-mumbaj-4

Mumbai, 17.03.2014 - revija na Nedelj8i mode u Mumbaju (Lakme Fashion Week in Mumbai): kolekcija - Archana Kochhar 

SPS svuda drugi, sem u Beogradu

Naprednjaci će u narednom sazivu parlamenta imati 158 poslaničkih mesta, koalicija oko socijalista 44, DS 19, NDS 18, SVM 6, SDA 3 i PDD 2. Ovo su preliminarni rezultati koje je Republička izborna komisija saopštila u ponedeljak posle celonoćnog brojanja, pišu Novosti. Koliko je pobeda naprednjaka ubedljiva najbolje pokazuje podatak da je u samo 12 opština pobedu odnela neka druga lista, dok je SNS čak u 92 mesta osvojilo više od 50 procenata. U Centralnoj Srbiji osvojili su 1.294.333 glasa, odnosno 49 procenata, u Vojvodini ih je podržalo 414.563 birača tj. 46,28 osto, u Beogradu 366.405 (45,06 procenata), a na KiM 18.180 ili 51,32 odsto. Poređenja radi, drugoplasirani SPS u Centralnoj Srbiji je uzeo 378.838 (14,34 odsto), u Vojvodini 97.597 (10.89), u Beogradu 96.798 (11,9) i na KiM 6.217 (17,55). Socijalisti „srebro“ nisu uzeli samo u prestonici, gde ih je prestigao DS. U biračkim kutijama bilo čak 113.374 nevažeća listića, što je 3,17 procenata. Svaki 31. birač ovako je iskoristio glasačko pravo. To znači da su „škart“ glasovi pobedili čak 11 lista. Tako su SVM, SRS, URS, SDA, Treća Srbija, Crnogorska partija, Lista nacionalnih zajednica, Dosta je bilo, Koalicija svih naroda i narodnosti, Patriotski front, Ruska stranka i PDD pojedinačno dobili manju podršku nego što je bilo nevažećih listića.

izbori listici rik

Beograd, 17.03.2014 - doprema glasačkog materijala sa prevremenih paralamentarnih izbora održanih 16. marta u Republičku izbornu komisiju 

Zamke apsolutne vlasti

Aleksandar Vučić je u noći trijumfa sebi dao rok do 1. maja da formira vladu, a Nebojša Stefanović je juče pomerio granicu navodeći da je to moguće obaviti već do sredine aprila. Istina je da sa snagom koju im je dalo 1,7 miliona birača naprednjaci mogu da obrazuju novi kabinet i za nešto kraće vreme, onoliko brzo koliko im dozvoljavaju postizborne procedure koje moraju da se sprovedu. Ovog puta nema razloga za nategnute koalicione pregovore i gubljenje vremena na usaglašavanje osnovnih principa koalicionog dogovora, a pre svega – za trgovinu ministarskim mestima i funkcijama u javnim preduzećima, piše Politika. U danu kada su iz sveta stizale čestitke Vučiću i naprednjacima na izbornoj pobedi, ipak je ukazivano i na mnogobrojne zamke apsolutne vlasti, što verovatno i Vučić, pored ostalog, ima u vidu kada govori o potrebi što šire koalicije. Florijan Biber, profesor Univerziteta u Gracu, rekao je za Radio Slobodna Evropa da primer Viktora Orbana u Mađarskoj pokazuje koliko je opasno kada jedna partija ima apsolutnu vlast. „To je opasno, jer ne postoje dovoljno jake institucije koje mogu da kontrolišu vlast, uspostavljajući neophodnu ravnotežu. Ako umesto koalicija vlada jedna stranka, ona smatra da može o svemu odlučivati. Pogotovo je problem ako tom strankom dominira jedna osoba, kao Vučić u slučaju naprednjaka. To nikada nije dobar znak iako su namere možda dobre.”

Apsolutnu vlast, sem Srbije, ima još devet zemalja Evrope, piše Blic. Taj list navodi da će SNS ponuditi koaliciju Tadiću i Dačiću.

Vučić: Razgovaraći i sa Đilasom

Očekujem da me predsedništvo stranke u narednim danima ovlasti da započnem konsultacije sa potencijalnim partnerima za buduću vladu. Nemamo vremena za gubljenje i želimo što pre da formiramo odgovoran ministarski tim koji će započeti neophodne reforme. Volja naroda je bila takva da ne zavisimo od matematike, ali nam je cilj da razgovaramo sa svima koji žele da Srbija ide napred i koji joj žele dobro. Dakle, otvoren sam za razgovore sa Ivicom Dačićem, Draganom Đilasom, Borisom Tadićem, kao i sa predstavnicima nacionalnih manjina. Ne bih isključio mogućnost da više stranaka uđe u novu vladu. Želim dogovor oko ključnih državnih i nacionalnih ciljeva, jer se nikada nisam bavio sitnim kalkulacijama – kaže za Novosti Aleksandar Vučić.

Knežević: Vreme za pokrajinske izbore

Vreme je da se pokrajinski premijer Bojan Pajtić povuče s vlasti i da nekom drugom prepusti vođenje javnih poslova. Rezultat parlamentarnih izbora pokazao je da je Pajtićeva politika potpuno poražena i da neko ko je na ivici cenzusa ne može biti pokrajinski premijer i ne može da ima apsolutnu vlast. Zato se nadam da ćemo imati izbore i za Skupštinu Vojvodine u nekom doglednom i razumnom roku - istakao je u razgovoru za Danas Goran Knežević, potpredsednik Srpske napredne stranke. Knežević je dodao da je zagovornik ideje raspisivanja i vanrednih lokalnih izbora u celoj Srbiji, „jer su parlamentarni izbori pokazali da je i u većini lokalnih samouprava značajno promenjena volja građana“.

Selaković ili Mali za gradonačelnika Beograda

Novi gradonačelnik Beograda biće ili aktuelni predsednik Privremenog veća Siniša Mali ili ministar pravde Nikola Selaković - nezvanično saznaju Novosti. Prema tiim informacijama, između ove dvojice kandidata trenutno se lomi vrh SNS i njihov lider Aleksandar Vučić, samo dan pošto su, prema poslednjim procenama, osvojili 62 od ukupno 110 mesta u prestoničkoj skupštini, pišu Novosti. Mandate su dobili još samo DS (23), koalicija oko SPS (16) i DSS (9), a da li će naprednjaci sa nekim sklopiti postizborni savez biće poznato tek kada se odluče sa kim će praviti koaliciju na republičkom nivou. Kako smo čuli, prvi pik im je SPS i oni će se sigurno ponovo useliti u Stari dvor ukoliko sa SNS budu formirali i novu vladu. U taboru socijalista u ponedeljak, međutim, nisu hteli da komentarišu šanse za saradnju sa naprednjacima u Beogradu.

Vukomanović: Slede razgovori o budućoj Vladi

Naglašavamo da je koalicija SPS-PUPS-JS zadovoljna postignutim izbornim rezultatom, koji nas kandiduje za respektabilnog partnera u budućoj Vladi Srbije. Razgovori na relaciji SNS-SPS su kontinuirani, jer potiču iz zajedničkih rezultata koje je ostvarila prethodna vlada. Predsednik Ivica Dačić je u ime naše partije i koalicije čestitao SNS-u i gospodinu Aleksandru Vučiću na izvanrednom rezultatu 16. marta. Slede razgovori o budućoj vladi koje će inicirati i voditi gospodin Vučić i mi očekujemo njihov poziv - rekla je za Danas potpredsednica SPS Dijana Vukomanović.

Kostreš: Nećemo sa SPS

Liga socijaldemokrata Vojvodine neće prihvatiti poziv naprednjaka za ulazak u vladu ukoliko u njoj bude Socijalistička partija Srbije, izjavio je za Danas zamenik predsednika LSV, uz poruku: „Mi nemamo šta sa socijalistima da razgovaramo, mi njih treba da lustriramo“.

„Liga je negodovala i kada se Boris Tadić mirio sa SPS. Naš stav o SPS je jasan - nismo se mi svađali s njima, već su oni nas tukli, hapsili i ubijali tokom devedesetih. Naš stav je da njih treba lustrirati, a ne s njima razgovarati. Naravno, definitivne odluke LSV uvek donosi Glavni odbor, a ja verujem da su ovo koordinate u kojima će se kretati naša stranka“, istakao je Kostreš.

U Srbiju stižu izbeglice iz Ukrajine

U Srbiju su počele da stižu izbeglice iz Ukrajine, potvrdio je za Novosti Radoš Đurović iz Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila. Dvoje je već zvanično tražilo azil, a dosta njih raspitivalo se za proceduru. “Dolaze nam ljudi iz Kijeva, iz područja Donbasa, sa Krima... Podjednako sa obe strane - i oni koji se osećaju nesigurno jer govore ruski, a žive recimo u Kijevu, i Ukrajinci koji se plaše otcepljenja Krima. Svi pominju da beže od potpunog bezvlašća i haosa na ulicama, kojima krstare grupe radikalnih desničara, legitimišu ljude i zastrašuju ih. Jezik može lako da bude inicijalna kapisla za agresiju” - kaže Đurović.

socci-paraolimp-zatvar

Fisht Olympic stadium/Sochi, 17.03.2014 - svečano zatvaranje 11. Paraolimpijskih zimskih olimpijskih igara (XI Paralympic Winter Games, Sochi 2014, 7 - 16 March)

Obamina crna lista zbog Krima

Parlament Krima izglasao je juče pripajanje tog poluostrva Rusiji i nacionalizaciju dobara ukrajinske države u tom regionu. Na referendumu, koji je održan u nedelju, čak 97 odsto građana Krima glasalo je za pripajanje tog poluostrva Rusiji. Zapadne zemlje i nova vlada u Kijevu referendum na Krimu smatraju nelegitimnim, što je juče ponovio američki predsednik Barak Obama. On je uveo sankcije grupi od sedam ruskih i četiri ukrajinska zvaničnika, piše Danas. Na Obaminoj crnoj listi je i zamenik premijera Rusije Dimitrij Rogozin. I šefovi diplomatija EU uveli su sankcije za 21 ruskog i ukrajinskog zvaničnika, kojima će biti zamrznuta imovina i uvedene vize. Španija, Portugal, Italija, Grčka i Kipar imale su rezerve prema uvođenju sankcija. EU je već suspendovala razgovore sa Rusijom o ekonomskom i viznom sporazumu.

Ukrajinsko vođstvo, koje je na vlast došlo prošlog meseca nakon bega predsednika Viktora Janukoviča iz države, navodno je spremno za oružani sukob s ruskom vojskom na Krimu, piše vodeći kijevski dnevnik na engleskom jeziku Kijev Post. Dnevnik navodi da su vlasti iz Kijeva svoje vojnike, koji se još uvek nalaze u nekolicini vojnih baza na području Krima, pozvale da se pripreme za rat. Krim je bio, je i biće naša teritorija – citirao je dnevnik ukrajinskog ministra odbrane Igora Tenjuha, koji je to rekao u ponedeljak Ukrajinskom kriznom medijskom centru, prenose Novosti.

ukr obama kzs

Vašington, 17.03.2014 - konferencija zua novinare američkog predsednika Baraka Obame povodom situacije u Ukrajini

Referendujm o nezavisnosti Venecije

U senci burnih dešavanja u Ukrajini i referenduma na Krimu, malo pažnje je posvećeno identičnoj inicijativi u italijanskom regionu Veneto, gde će se od sutra do 21. marta održati referendum o odvajanju od Italije i obnovi Mletačke republike, piše Politika. U vreme kada je počela referendumska kampanja, zagovornici secesije su se pozivali na primer Škotske, koja će se o izlasku iz Ujedinjenog kraljevstva izjasniti u septembru, i Katalonije, koja je, takođe, najavila referendum. Dan pre početka izjašnjavanja građana u Veneciji, Trevizu, Vićenci, Veroni i mnogim manjim mestima, istraživanja javnog mnjenja pokazuju da skoro 65 odsto birača podržava secesiju. Pravo glasa ima oko 3,8 miliona ljudi, a organizatori referenduma danas su izjavili da sa dosta optimizma iščekuju rezultat izjašnjavanja naroda. Ukoliko bi dobili većinu za izdvajanje iz Italije, novu državu bi nazvali Republika Veneto. Organizatori referenduma kažu da su svesni da ishod referenduma ne obavezuje Vladu Italije, ali ističu da će, ako dobiju većinu, prestati da uplaćuju poreze u državnu kasu, što bi, u suštini, bili jednostrano proglašenje nezavisnosti.

trilaterala bec

Vienna, 17.03.2014 - trojni susret predsednika Austrije Hajca Fišera (u sredini), predsednika Hrvatske Ive Josipovića (levo) i predsednika Slovenije Boruta Pahora u bečkoj Hofburg palati (Hofburg palace)

Metod pljačke plodnih oranica

Namerno guranje poljoprivrednih preduzeća u stečaj, a potom njihova prodaja u bescenje, bio je jedan od metoda kojim su se pljačkale plodne vojvođanske oranice. U proteklih desetak godina na ovaj način tajkuni, kriminalci i sumnjivi biznismeni pokupovali su za male pare zemlju i voćnjake, ali i farme, mehanizaciju, objekte, pišu Novosti. Jedan od primera privatizacije kroz stečaj, koji sada istražuje i Uprava kriminalističke policije MUP Srbije, jeste i slučaj firme „Srem“ iz Šida. Prve procene govore da je državni budžet oštećen za najmanje četiri miliona evra. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...