Ispitane 24 sporne privatizacije

Anđelka Nikolić

(nedelja, 29. decembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
foto, Grom 1: Uhapšeni veliki dileri droge, pretres 1.165 objekata

Vučić je izjavio je da je u 24 privatizacije koje je EU tražila da se ispitaju, naša država oštećena za 7,7 milijardi dinara i da su podnete prijave protiv 76 osoba a među osumnjičenima su i tri bivša ministra. Srbija ne klizi u NATO, tvrdi Nebojša Rodić, ministar odbrane. U dosad najvećem udaru na dilere droge uhapšeno 128 njenih „vojnika“, zaplenjeno na desetine kilograma narkotika, velike količine oružja, municije. Firme i građani ne mogu bankama da vrate više od 400 milijardi dinara, odnosno petinu odobrenih zajmova, pokazuju poslednji podaci Narodne banke Srbije. Srbi se danas lako odriču identiteta i pretapaju u druge narode jer ne znaju ko su.

novak abudabi zlato

Najbolji srpski teniser Novak Ðoković ocenio je juče da je osvajanjem treće uzastopne tirule na egzibicionom turniru u Abu Dabiju savršeno započeo novu sezonu (foto, AP)

Ko će pobediti?

Uslov na putu Srbije ka EU postavljen od strane Evropske komisije - ispitivanje 24 sporne privatizacije ispunjen je, objavljuje Politika pod naslovom “Vučić daje ostavku ako se ne nađu ubice Ćuruvije”. Ukupno 23 od 24 sporna predmeta, koji su se našli u fokusu evropskih zvaničnika u Briselu, završeno je u potpunosti, dok bi jedino izveštaj o uticaju i kontroli medija u narednom periodu trebalo da dobije svoj epilog. U četiri ispitana i proverena slučaja nisu nađeni elementi krivičnog dela.

Rezultate ove najobimnije akcije države protiv privrednog kriminala i korupcije saopštili su juče Aleksandar Vučić, prvi potpredsednik Vlade Srbije, Zagorka Dolovac, republički javni tužilac, Miljko Radisavljević, specijalni tužilac, i Milorad Veljović, direktor policije.

Vučić je izjavio je da je država oštećena za 7,7 milijardi dinara i da su podnete prijave protiv 76 osoba. Među osumnjičenima su i tri bivša ministra, Oliver Dulić, Saša Dragin i Predrag Bubalo, zatim bivši direktor Agencije za privatizaciju, Akcijskog fonda i više direktora.

– Ova 24 predmeta oslikavaju sve ono što nam se godinama događalo. Sada se postavlja pitanje ko će do pobedi, država ili oni – dodao je Vučić. Odgovarajući na pitanja novinara, prvi potpredsednik Vlade je kazao da u ovom trenutku ne može da kaže da ne postoji odgovornost Milana Beka, Dragana Đurića i Mlađana Dinkića, Vuka Hamovića i Vojina Lazarevića u slučajevima spornih privatizacija.

– Ne mogu ni za jedno od pomenutih imena da kažem da nema odgovornosti – rekao je Vučić

Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić posebno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare apostrofirao slučaj ubistva novinara Slavka Ćuruvije, rekavši da će podneti ostavku ako ne bude razrešena ta likvidacija.

Krivične prijave su podnete protiv 73 osobe, 56 je do sada uhapšeno, a hapšenja će biti i narednih dana. Šteta koja se procenjuje da je naneta državi, ali i određenim preduzećima, premašuje 100 miliona evra, javljaju Novosti o ovoj temi.

istrage 24

(ilustracija: Politika)

Srbija i NATO

“Srbija ne klizi u NATO” tvrdi Nebojša Rodić, ministar odbrane u razgovoru za Politiku. Ministar najavljuje više vojnika na dobrovoljnom služenju vojnog roka i otvaranje kasarni u Zrenjaninu i Požegi, kao i da nije postignut dogovor sa NATO o radaru na Kopaoniku.

"Niti Srbija 'klizi' u NATO, niti njena saradnja s Ruskom Federacijom, na svim pitanjima, pa tako i u vezi sa pitanjem odbrane i bezbednosti, poprima oblike nižeg prioriteta i intenziteta, naprotiv", rekao je Rodić.

Srbi u svetu i otadžbina

Partizani, četnici, Srbi, Jugosloveni, otimačine kroz zajmove za preporod, prevare, mito i korupcija – sve to stalo je kao zid između matice i dijaspore, piše u Politici pod naslovom “Dijaspora može da promeni Srbiju”.

Umesto da se razvijaju zajedno, na obostranu korist, brojna, relativno uspešna i darežljiva, srpska dijaspora dospela je u poziciju nerazumevanja s maticom. Srbija bi želela da su „oni tamo” svi redom bogati i svoj novac ulažu u otadžbinu. Dijaspora traži da „mi ovde” budemo uređena, jaka i moćna država, da se s njima radi transparentno i po pravilima. Sve to, međutim, teško se ostvaruje jer je poverenje izgubljeno, a raskoli i podele su i dalje duboki, piše u ovom listu koji podseća da je više od dvadeset zemalja u svetu, uključujući SAD, Rusiju i Francusku, zvanično je priznalo da je Turska početkom 20. veka izvršila genocid nad Jermenima.  Parlamentarne rezolucije o priznavanju genocida nad Jermenima donete upravo u onim zemljama gde živi brojna dijaspora ovog naroda. Sa Srbima, izgleda, situacija stoji upravo obrnuto. Recimo, nezavisno Kosovo priznale su sve one države u kojima je naša dijaspora najbrojnija, a i druge diplomatske nesuglasice primetne se upravo na relaciji sa ovim prestonicama.

srpska dijaspora

(ilustrtacija: Politika)

Nova policijska akcija protiv trgovaca drogom

U dosad najvećem udaru na dilere droge uhapšeno 128 njenih „vojnika“, zaplenjeno na desetine kilograma narkotika, velike količine oružja, municije... Vučić: Za narko-dilere više nema mira u Srbiji. Sa državom se niko neće igrati. Pali Kekini i Bojovićevi rasturači droge. Krili se u blindiranim stanovima, piše u Novostima pod naslovom “"Grom 1" pogodio vrh narko-mafije”.

Za narko-dilere pakao tek predstoji! Za njih više nema mira. Čak i oni koji su se sklonili na dan, dva, kad tad će biti uhapšeni. Očistićemo ulice i lokale. Niko više neće moći da truje decu. Sa državom se više niko neće igrati, jer je Srbija potpuno odlučna da vladavinu prava sprovede do kraja.

Prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić ovim rečima poručio je u subotu da kriminalci u Srbiji više neće biti mirni, kao i da će akcija na suzbijanju narko-trgovaca biti stalna.

- U subotu ujutro u pola pet, u Srbiji je izvedena najopsežnija akcija protiv narko-mafije, nazvana „Grom 1“ - rekao je Vučić.

U današnjoj istovremenoj akciju "Grom 1" na području Srbije određena je mera zadržavanja do 48 sati za 124 osumnjičene osobe, tužilaštvu je sprovedeno sedam lica, oduzeto skoro 20 kilograma različite vrste droge, više od 50 vrsta različitog oružja, pronađeno je šest osoba po potragama, rasvetljeno osam krivičnih dela, piše u Blicu pod naslovom “Pali dileri Keke I Luke Bojovića”.

vucic 24 kzs

Prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić izjavio je juče da je u slučajevima spornih privatizacija u više predmeta podignuta optužnica, u pojedinim predmetima u toku je istražni postupak, negde nije bilo osnova za krivično gonjenje, a u tri predmeta ponovo se ispituju činjenice na koje je ukazao Savet za borbu protiv korupcije

Dužnici bespomoćni

Firme i građani ne mogu bankama da vrate više od 400 milijardi dinara, odnosno petinu odobrenih zajmova, pokazuju poslednji podaci Narodne banke Srbije, objavljuju Novosti. Od ovog iznosa preduzeća nisu u stanju da vrate gotovo 330 milijardi dinara. Građani, preduzetnici i poljoprivrednici (svrstani su u jednu kategoriju) bankama ne mogu da otplate oko 70 milijardi uzetih zajmova, koje ne može da vrati oko 140.000 korisnika. Banke su aktivirale stanovništvu 500 hipoteka.

Srbi se danas lako odriču identiteta

Istoričar - vizantolog prof. dr Vlada Stanković, sa Filozofskog fakulteta u Beogradu govori za Novosti o moralnoj bedi srpske nauke, duhovnom izumiranju, važnosti tradicije i moći uverenja: Voleli bismo našu prošlost samo da je dovoljno poznajemo. Omalovažavanje srpske baštine počinje od 1918.

“Srbi vole svoju istoriju, ali je ne poznaju. Naši ugledni istoričari od 1945. do danas nisu uspeli da napišu knjigu jednostavnog imena Istorija Srba. Zato učimo o svojoj prošlosti iz knjiga koje su nam napisali strani stručnjaci, često nenaklonjeni. Srbi se danas lako odriču identiteta i pretapaju u druge narode jer ne znaju ko su, pa i nemaju utisak da nešto gube”, kaže ovaj istoričar u tekstu pod naslovom “Vlada Stanković: Istoriju još učimo iz austrougarskih knjiga”.

Ko je pravi srpski kandidat za Nobelovu nagradu?

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić trebalo je da bude kandidat za Nobelovu nagradu, jer je on predložio razgovor sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem i stajao iza svega toga, rekao je danas premijer Srbije Ivica Dačić, reagujući na Nikolićevu izjavu da neće podržati njegovu kandidaturu za to međunarodno priznanje. "Mislim da je Nikolić trebalo da kaže da ne podržava Tačija za Nobelovu nagradu, a formulacija da ne podržava Dačića je u skladu sa onim instrukcijama koje je meni davao kad god sam ga pitao šta da radimo u Briselu", rekao je Dačić.

Dačić je napomenuo da se prihvatio veoma teškog zadatka da pregovara sa Tačijem i da ga niko nije pitao da li on to želi ili ne.

Bez skupih dočeka

Sve je manje naših građana koji za novogodišnje praznike mogu da priušte skupa, egzotična putovanja i daleka krstarenja. Slaba prodaja interkontinentalih tura. Na doček će uglavnom mladi, piše u Novostima.

- Kriza se svuda oseća, pa tako na novogodišnje praznike u inostranstvo uglavnom idu mladi i to autobuskim prevozom - kaže Mirko Milanović, iz "Viva travela". - Više srednje klase gotovo da i nema, a i bogataše sada možemo da poznamo samo po tome što traže da umesto ekonomskom, putuju biznis klasom, pa tako ima slučajeva da ljudi plate i po 10.000 evra avionske karte.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...