Država organizuje sahranu Jovanke Broz

Dragoljub Petrović

(ponedeljak 21. oktobar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Podgorica, 20.10.2013 - sukob policije i protivnika prajd parade u Podgorici

Vlada Srbije će sutra održati sednicu na kojoj će formirati organizacioni odbor za sahranu Jovanke Broz i odrediti datum i mesto sahrane. Crnogorska policija sukobila se juče na više mesta u Podgorici sa oko 150 protivnika gej parade. Samo da bi pristupili polaganju, budući masteri državnih fakulteta moraju da plate od 2.000 do 10.000 dinara. Spisateljica iz Poljske Olga Tokarčuk i pisac Ljubivoje Ršumović otvorili su sinoć 58. Međunarodni sajam knjiga u Beogradu, koji će do 27. oktobra predstaviti 442 izlagača iz Srbije i 48 iz inostranstva.

lajpcig-bitka

Lajpcig, 20.10.2013 - rekonstrukcija Bitke nacija između snaga francuskog vojskovođe Napoleona i kombinovanih armija Rusije, Prusije, Austrije i Švedske

Sahrana Brozove u Kući cveća

Jovanka Broz (89) preminula je juče u 11.45 u Urgentnom centru u Beogradu. Udovici bivšeg predsednika SFRJ srce je stalo nakon što su je lekari Kliničkog centra Srbije tri nedelje održavali u životu na aparatima za veštačko disanje. Vlada Srbije će sutra održati sednicu na kojoj će formirati organizacioni odbor za sahranu Jovanke Broz i odrediti datum i mesto sahrane. Poslednja želja Titove udovice bila je da bude sahranjena u Kući cveća pored supruga. Prema najavama premijera Ivice Dačića i potpredsednika Vlade Rasima Ljajića, Jovanka će najverovatnije tu i biti sahranjena, piše Danas.

Vlada Srbije doneće u ponedeljak odluku da se Jovanka Broz sahrani u Kući cveća - potvrdio je u nedelju za Novosti Rasim Ljajić, potpredsednik Vlade. U toku dana biće osnovan i Vladin organizacioni odbor za sahranu Titove udovice, a na njegovom čelu biće Ljajić i generalni sekretar Vlade Veljko Odalović. Datum i tačno vreme sahrane biće određeni u dogovoru sa porodicom preminule.

Blic piše da je Jovanka umrla na dan kada je pre 69. godina ušla u Beograd kao oslobodilac sa svojom Šestom ličkom divizijom.

Jovanka Broz, devojačko prezime Budisavljević, iz rata je izašla kao dobitnik dva ordena za hrabrost, major JNA, i noslac Partizanske spomenice 1941. ali i sa jednim dragocenim poznanstvom. Prilikom nemačkog desanta na Drvar maja 1944. gde se ona našla kao pripadnica Šeste ličke, upoznala je Josipa Broza Tita, piše Politika.

jovanka

Beograd, 20.10.2013 - POLITIKA - arhivska slika od 06.07.2009. uručivanja ličnih dokumenata Jovanki Broz

Cvetković: Menjati društvenu svest

Srbija nije u stanju da obezbedi dugoročni i održivi rast jer je ona zemlja nezavršene tranzicije. Ključni pokazatelj da je nedovršena jeste veoma nisko učešće privatnog sektora u stvaranju GDP. Mora se menjati društvena svest u odnosu na privatnu svojinu i preduzetnike i nužno je jačati nezavisne institucije tržišne privrede – piše bivši premijer Mirko Cvetković u Danasu.

Vraćanje časti i ugleda – od Pekića do Đilasa

Postupak rehabilitacije Milovana Đilasa, jednog od najpoznatijih jugoslovenskih disidenata, počeo je krajem prošle nedelje u Višem sudu u Beogradu. Četiri presude kojima je bio proglašen krivim za širenje neprijateljske propagande, trebalo bi, kako tvrde podnosioci predloga za njegovu rehabilitaciju advokati Rajko Danilović i Nikola Barović, sada da mu vrate čast i ugled. Za razliku od Đilasa, jedan od vodećih srpskih intelektualaca Slobodan Jovanović rehabilitovan je pre nekoliko godina. Viši sud u Beogradu utvrdio je da je presuda nekadašnjeg Vrhovnog suda FNRJ prema kojoj je osuđen na zatvor sa prinudnim radom u trajanju od 20 godina, uz gubitak političkih i pojedinih građanskih prava u trajanju od deset godina, konfiskaciju cele imovine i gubitak državljanstva - ništavna od dana kada je doneta, pišu Novosti. Čast i ugled vraćeni su i čuvenom piscu Borislavu Pekiću koji je uhapšen na Filozofskom fakultetu zbog organizovanja saveza demokratske omladine Jugoslavije. Prvo je osuđen na deset godine robije, a posle žalbe tužilaštva na 15. Umro je u Londonu 1992. godine.

dacic-oslob-bgd

Beograd, 20.10.2013 - premijer Ivica Dačić položio je venac na groblje oslobodiocima Beograda, povodom godišnjice oslobodenja Beograda u Drugom svetskom ratu

Neredi zbog Parade ponosa

Crnogorska policija sukobila se juče na više mesta u Podgorici sa oko 150 protivnika gej parade, koji su pokušali da uđu u deo grada u kojem je održana Parada ponosa, piše Danas. Policija je upotrebila pendreke i suzavac kako bi rasterala huligane, koji su uzvratili petardama i kamenicama. U neredima su lakše povređena dva policajca, dok je desetak huligana privedeno.

Oštećeni mali akcionari RBV

Prošlo je pola godine od prenosa "zdrave" imovine i obaveza Razvojne banke Vojvodine (RBV) na Banku Poštansku štedionicu i formiranja Razvojnog fonda Vojvodine, ali do danas nije rešen status prava manjinskih akcionara RBV. Većina malih akcionara složila se s prenosom imovine i podnela zahtev za otkup akcija u zakonskom roku, ali RBV nije odgovorila na njihove zahteve, mada je bila u obavezi da to učini u roku od 60 dana, pišu Novosti. U vlasništvu malih akcionara RBV-a bilo je deset odsto akcija. Oni smatraju da su oštećeni odlukom države, kao većinskog deoničara, da kvalitetnu imovinu ove banke, uključujući i sve naplative kredite, prebaci na Razvojni fond. U banci su, kažu, ostali samo loši plasmani koji skoro sigurno neće moći da se naplate, kao i dugovi, zbog čega je ta banka i odvedena u stečaj.

Triler oko petogodišnje devojčice

Triler oko još uvek neidentifikovane petogodišnje devojčice Marije, koja je slučajno otkrivena u romskom naselju Farsala, na periferiji Larise, zaokuplja pažnju javnosti daleko van granica Grčke i budi nadu kod stotine nesrećnih roditelja kojima su deca nestala, pišu Novosti. U opsežnu istragu za otkrivanje identiteta „plavog anđela“, kako su mediji nazvali Mariju, uključio se i Interpol, a grčka policija angažovala je eksperte za trafiking i otmice, kako bi se slučaj što pre rešio. „Majka“ male Marije tvrdi da je dete prihvatila zbog toga što je nepoznata žena ispred supermarketa ostavila zavežljaj sa beloputom devojčicom. Inače, tokom protekla dva dana, od otkrića afere, utvrđeno je da žena (40) i njen suprug (39), prema zvaničnoj evidenciji, imaju ukupno 14 maloletne dece. Upoređivanjem dokumentacije u dve opštine u centralnoj Grčkoj, ispostavilo se da je ova žena „hiperproduktivna“ jer je, prema izvodima iz knjige rođenih, u roku od samo pet meseci „donela na svet“ petoro dece.

Master je preskup

Samo da bi pristupili polaganju budući masteri državnih fakulteta moraju da plate od 2.000 do 10.000 dinara. A onda ih čeka još toliki trošak za upis. Najveća stavka, školarina, košta od 70.000 pa do 200.000 dinara. Olakšavajuća okolnost je što većina fakulteta dozvoljava da izmire dugove na rate, pišu Novosti.

Srpski naučnik u seks skandalu

Seks skandal uzburkao je početkom ove nedelje američku naučnu javnost, a u centru bure se našao Bora Živković, naučnik koji je u SAD emigrirao iz Beograda, pre više od 20 godina, piše Blic. Naime, Živkovića, inače urednika uglednih naučnih časopisa, nekoliko saradnica je optužilo za seksualno uznemiravanje. Na svom blogu Živković je priznao krivicu u ovom incidentu i izvinio se, napisavši kako ga je “sramota zbog ovoga”, ali i da se sličan incident “nije ponovio nakon toga“.  

Banka plaća odštetu SAD i Velikoj Britaniji

Zbog afere "Londonski kit", američka banka Džej Pi Morgan Čejs moraće da plati kaznu od 920 miliona dolara britanskim i američkim vlastima. Ovo je druga najveća bankarska kazna u Velikoj Britaniji i treća najveća u Americi, piše Politika. U transakcijama koje je obavljao službenik Džej Pi Morgan Čejsa Bruno Iksil, banka je prošle godine izgubila šest milijardi i 200 miliona dolara. Njegove transakcije bile su tako velike da su izazivale talasanje tržišta, a njemu donele nadimak "Londonski kit". Iksil sada sarađuje sa vlastima u krivičnim procesima protiv ostalih službenika. 

Knjiga neće nestati

Spisateljica iz Poljske Olga Tokarčuk i pisac Ljubivoje Ršumović otvorili su sinoć 58. Medjunarodni sajam knjiga u Beogradu, koji će do 27. oktobra predstaviti 442 izlagača iz Srbije i 48 iz inostranstva. Predstavnica Poljske, zemlje počasnog gosta ovogodišnjeg sajma knjiga, Olga Tokarčuk rekla je na otvaranju manifestacije da je srećna što ima čast i privilegiju da "otvara svet književnosti" u Beogradu koji je gorko iskusio najnoviju istoriju, piše Danas. Otvarajući sajam, Ljubivoje Ršumović podsetio je na istoriju pisma
i pismenosti u Srbiji i poručio da knjiga, koja u raznim oblicima postoji više od 2.500 godina, neće nestati uprkos novim izumima i elektronskim dostignućima.

Martens: Moj junak Šulc nije heroj

Jozef Šulc nije bio heroj, već običan vojnik sa jedinom željom - da preživi rat. Mit o njegovom herojskom delu stvorili su jugoslovenske i nemačke diplomate, političari i novinari. Beogradu je odgovarao jer je davao snažnu potvrdu o ispravnosti narodnooslobodičke borbe, dok je Berlin imao dobru priču o tome kako nisu svi pripadnici Vermahta bili isti. Ovo u intervjuu za Novosti otkriva Mihael Martens (40), autor "U potrazi za junakom", i baca novo svetlo na legendu o nemačkom vojniku za kojeg se verovalo da je platio glavom zbog toga što nije želeo da strelja partizane kod Smederevske Palanke u Drugom svetskom ratu.

Poslednja Švabica u Jabuci

U Jabuci kod Pančeva pezionerka Ana Rupić i njen prijatelj Josef Jerger iz Nemačke započeli su pripreme za doček nove grupe od dvadeset folksdojčera u ovo malo banatsko selo. Upravo prave spiskove folksdojčera iz dvadesetak nemačkih gradova koji žele da posete Banat. To je praksa već desetak godina, koliko banatske Švabe iz Nemačke dolaze svakog proleća u Jabuku, gde ih dočekuje Ana Rupić, poslednja Švabica u selu, pišu Novosti. Ova Švabica živi sama u porodičnoj kući staroj 85 godina, koju je podigao njen otac Mihajlo Kostolanji. Pred Drugi svetski rat i tokom rata u ovoj kući je bila „Mišina kafana“. Tada je u selu Jabuka živelo 3.700 Švaba, 280 Rumuna i stotinak Srba.  


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...