Cene skočile za 8,6 a plata niža za 1,2 odsto

Danijela Ćirović

(nedelja, 1.septembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Saporo: Pobedom nad ekipom Italije, ženska reprezentacija Srbije u odbojci osvojila bronzanu medalju na turniru u Japanu

Potvrđeno je da će vicepremijer Aleksandar Vučić danas izaći u javnost sa imenom budućeg pregovarača sa EU. Na sednici Skupštine i juče se nastavila polemika između vlasti i opozicije, te je polaganje zakletve novih 11 ministara odloženo za ponedeljak. Slobodan Milošević postao je deo postavke nemačkog muzeja o nacistima. Zbog besparice, promet je, kažu, opao za trećinu. U odnosu na prošlu godinu, cene su više za 8,6 odsto, dok je plata niža za 1,2. U dijaspori je 30.000 srpskih intelektualaca. Na Beogradskom univerzitetu studira tek od 300 do 350 stranih studenata. Obama traži podršku Kongresa za „kažnjavanje“ sirijskog režima i još jedan „pravedni rat“. Podneta je prijava protiv Ceptera za nezakonito prisvajanje zgrade od 1.800 kvadrata na Novom Beogradu. Ivanovićeva se plasirala u četvrtfinale US opena. Stanković će još jednom zaigrati fudbal – u srpskom dresu protiv Japana.

Vučić danas izlazi s pregovaračem sa EU

Prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić najverovatnije će danas objaviti ko je glavni pregovarač sa EU, potvrđeno je Blicu u njegovom kabinetu. Kako navodi list, Vučić bira između tri kandidata koji su listom nestranačke ličnosti. Ministar pravde Nikola Selaković, čije je ime pominjano kao mogući izbor za funkciju pregovarača, rekao je da on nije kandidat za tu funkciju i da nikada nije ni prihvatio ni odbio to mesto.

Stefanović: Samo se Vučić promenio

Zbog namere vladajuće koalicije da se o rekonstrukciji ne raspravlja noću, u Skupštini ni juče nije bilo svečane atmosfere. Očekivano polaganje zakletve 11 novih ministara pomereno je kako bi se obratili svi poslanici s poduže liste prijavljenih govornika, objavljuju Novosti. Poslanici će se ponovo okupiti u ponedeljak a kasno popodne očekuje se da zvanično stupe na dužnost. „Debatovalo se o svemu, najmanje o zadacima osveženog tima iz Nemanjine. Opozicija je opet imala primedbe na odabir kandidata za resore, ali oni su mirno sedeli u klupama, jer se očekuje da će za njih glasati 133 poslanika“, navodi se u tekstu. Serija replika kulminirala je sukobom prvog potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića i šefa kluba DS-a Borislava Stefanovića. „Rekli ste da će biti uhapšen onaj ko je pomogao Dušanu Antoniću iz Agrobanke, da ćete rešiti aferu prisluškivanja vas i Nikolića, da će biti procesuirana vama bliska osoba, obećali ste da ćete formirati kancelariju za brze odgovore, da će Cvijan biti smenjen ako se pokaže da je pritiskao sud. Samo se Vučić u Srbiji promenio, ništa se drugo nije promenilo“, istakao je Stefanović.

Milošević u nemačkom muzeju o nacistima

Slobodan Milošević dobio je mesto u stalnoj postavci Memorijalnog muzeja Nirnberškog suđenja nacistima, potvrdila je Henrike Zentograf, kustos muzeja finansiranog od države Nemačke i bavarske pokrajine. Pored upoznavanja sa suđenjem za nacističke zločine u Drugom svetskom ratu, pišu Novosti, posetioci u Nirnbergu sada mogu da se informišu o „zločinima srpskog rukovodstva u Srebrenici“, ali i da vide sliku Miloševića i poster „Kosovo – genocid“, jednu pored druge. „Milošević se pominje u delu stalne postavke muzeja koji nosi naziv ’Međunarodni sudovi, od Nirnberga do Haga’, zajedno sa bivšim predsednikom Ruande Žanom Kambodom. Svesni smo činjenice da Milošević nije osuđen za zločine koji ga terete. U postavci su samo iznete optužnice protiv njega u Hagu, jer smo upravo želeli da pokažemo nasleđe rada međunarodnih sudova posle Nirnberškog procesa“, rekla je Zentgrafova. Ona, kako je rekla, ne vidi problem u tome što uz sliku Miloševića ide i poster o Kosovu, i pored toga što bivši predsednik Srbije nije ni bio optužen po ovom pitanju. Istoričar i akademik Vasilije Krestić, s druge strane, kaže da je ovo zapravo falsifikovanje istorijskih događaja.

Zbog besparice promet opao za trećinu

Nizak standard, pad realnih prihoda i bojazan od gubitka posla utiču da trgovine beleže manji promet, piše Blic. Od početka godine pad je zvanično 10 odsto a realno proment je manji za trećinu. Tako Mirjana Đukić iz Obrenovca kaže da se vodi računa o svakom dinaru. „Pratim stalno akcije i kupujem gde je jeftinije. Međutim, veliki izdatak je za kućnu hemiju. Odrekli smo se sokova a i slatkiše kupujemo manje. Srećom, te su cene na pijaci iste kao i prošle godine a pojedino povrće je i jeftinije. Sad mi je najvažnije da pripremim decu za školu i tu ću potrošiti najviše novca“, kaže ona. Promenio se, kako navodi, i način nabavke. Ranije je kupovala na veliko, dvaput mesečno u velikim marketima, sada to čini u radnji u komšiluku. U odnosu na prošlu godinu, cene su više a plate niže. Za godinu dana od jula 2012. do jula 2013. cene su porasle za 8,6 odsto, dok je prosečna julska zarada od 44.182 u poređenju sa prošlogodišnjom iz istog meseca, za 1,2 odsto niža.

U dijaspori 30.000 srpskih intelektualaca

U izdanju Instituta za međunarodnu privredu i politiku nedavno je objavljeno drugo izdanje knjige „Srpska naučna dijaspora“ dr Vladimira Grečića. Kako kaže, prva studija je objavljena na engleskom, kako bi upoznao svetsku javnost sa bogatsvom srpskih mozgova koji su se iselili iz zemlje, pišu Novosti. „Srbija danas u inostranstvu, na svim kontinentima, ima 30.000 intelektualaca, stručnjaka, profesora, studenata, naučnika, koji daju veliki doprinos razvoju tih država. U Evropi imamo 4.000 a u Americi čak 6.000 naučnika, od čega 35 akademika. Naših naučnika ima mnogo u Kanadi, Nemačkoj i sve više u Velikoj Britaniji, gde na Kembridžu studira 24 naših mladih ljudi“, kaže Grečić. Srpska istorija kazuje da su Obrenovići školovali svoje visoke činovnike, profesore i naučnike po Evropi, po Beču, Pešti i Pragu a da su se Karađorđevići obrazovali najčešće u Rusiji, Švajcarskoj, Francuskoj. Grečić pominje i Mihajla Pupina i Nikolu Teslu, koji su sa Starog kontinenta otišli u SAD i postali svetski stručnjaci.

Stranih studenata tek nešto više od 300

Budući ministar prosvete dr Tomislav Jovanović najavio je da će poraditi na privlačenju stranih studenata u Srbiju, objavljuje Politika. Nekada je samo na Univerzitetu u Beogradu od 50.000 studenata, svaki 10. bio stranac a danas ne postoje precizni podaci o tome, niti država ima jasnu politiku privlačenja studenata iz inostranstva. Procene pomoćnika ministra Slobodana Stupara jesu da na Univerzitetu u Beogradu studira od 300 do 350 stranaca, uglavnom iz azijskih i afričkih zemalja, od čega je 200 iz vladinog programa „Svet u Srbiji“, koji dobijaju stipendiju. Ostali stranci plaćaju školarinu, od 1.000 do 7.000 dolara. Trenutno, najveći broj stranih studenata dolazi iz regiona, zbog pravila koje predviđa da državljani zemalja u okruženju, ako se izjasne da su pripadnici srpske nacionalnosti, mogu da studiraju o trošku budžeta Srbije.

Najmlađi vojnik Prvog svetskog rata

Novosti pišu o najmlađem savezničkom vojniku Prvog svetskog rata Momčilu Gavriću koji je rođen u maju 1906. a u avgustu 1914. postao je vojnik. Učestvovao je u Kolubarskoj bici, ranjen na Kajmakčalanu, učestvovao u proboju Solunskog fronta i demobilisan sa 12 goidna kao najmlađi podnarednik na svetu. U rodnoj Trbušnici Hrvatska domobranska 42. divizia Austrougarske vojske ubila mu je roditelje, sedmoro braće i sestara, i baku. Njegov sin Branislav kaže da je Momčila dobrotvorka Lejdi Padžet zvala srpskim vitezom. „Grci su mu postavili zlatnu ploču na Krfu. Francuski predsednik Miteran mu je 1985. dodelio orden a general Lepardije je rekao: ’Šteta što niste bili francuski vojnik, imali biste spomenik na Jelisejskim poljima’“, kaže on. Momčilo Gavrić umro je 1993, a hapsili su ga bivši neprijatelji, austrijski oficiri u jugoslovenskoj kraljevskoj vojsci, dva puta su ga Nemci zatvarali u logor a pred streljački stroj su ga izveli i partizani, hapsila ga je Ozna.

Obama: Mi smo Sjedinjene Države..

Američki predsednik Barak Obama rekao je juče da SAD treba da izvedu napad na Siriju zbog upotrebe hemijskog oružja, ali je ukazao da će za tu operaciju tražiti odobrenje Kongresa. On je, kako prenosi Kurir, naznačio da ima ovlašćenja da izvede napad i bez Kongresa, ali da će „zemlja biti snažnija“ ako se u odluku o kažnjavanju Sirije uključe i članovi Kongresa. Američke vlasti juče su pustile obaveštajni izveštaj u kojem se zaključuje da je režim Bašara al Asada „izveo napad hemijskim oružjem“ u predgrađu Damaska u kojem je ubijeno 1.429 ljudi. „Mi smo Sjedinjene Države i ne smemo zatvarati oči pred onim što se desilo u Damasku“, rekao je Obama.

..Još jedan zapadanjački „pravedni rat“

Vojna intervencija koju zapadne sile nastoje da pokrenu u Siriji zbog navodne upotrebe hemijskog oružja, krstiće se nazivom „pravedni rat“. „Amerikanci su najavili pravedni rat što je vid legitimizacije ilegalnog rata, odnosno stranog napada na jednu zemlju bez odobrenja Saveta bezbednosti UN“, piše Politika. Kada je NATO napao SRJ 1999. bio je to, i prema oceni zapadnih vlada, „nelegalan, ali legitiman rat“ koji je odobravala takozvana „Blerova doktrina“. Ona daje pravo međunarodnoj zajednici da napadne jednu zemlju ako je ispunjeno pet principa: sigurni ste u akciju, iscrpli ste sve diplomatske opcije, vojna opcija može biti pažljivo izvedena, pripremljeni ste za dugoročnu intervenciju i uključeni su vaši nacionalni interesi. Prema oceni Vesli Klarka, Bašar al Asad je upotrebom otrovnog gasa na sličan način prešao crvene linije kao što su učinili Srbi „kada su ubili najmanje 40 farmera u Račku“.

Prijava protiv Ceptera zbog prisvajanja zgrade

Organizovana kriminalna grupa s Filipom Cepterom na čelu, piše Kurir, odgovorna je za nezakonito prisvajanje nekretnine od 1.800 kvadrata na Novom Beogradu. U slučaju nereagovanja države, naknada štete pravom vlasniku od oko dva i po do tri miliona evra, mogla bi da padne na teret građana, tvrdi advokat Branko Pavlović. Pavlović je podneo krivičnu prijavu specijalnom tužiocu. Jedan od najbogatijih Srba, koji je nedavno izjavio da ga ništa ne vezuje za našu zemlju, vlasnik je dve trećine zgrade u Bulevaru Mihajla Pupina, ali nikako nije uspevao da se domogne i poslednje trećine.

„Crvene poternice“ Interpola za oko 1.000 osoba

Nacionalni centralni biro Interpola u Beogradu trenutno potražuje oko 1.000 osoba, koje se zbog raznih krivičnih dela nalaze na međunarodnim „crvenim poternicama“, piše Politika. Načelnik Uprave za međunarodnu operativnu policijsku saradnju MUP-a Srbije Milan Dimitrijević ne otkriva ko su najtraženiji srpski begunci, ali kaže da svaka država jednom godišnje dostavlja bazi u Francuskoj spisak od tri osobe čije je hapšenje prioritet. „Ova akcija nazvana je ’Infrared’, što podrazumeva da se bezbednosni podaci i informacije o tim osobama 24 sata svakodnevno ažuriraju i proveravaju. Koje osobe će biti na spisku od tri prioriteta odlučuju nadležne službe i najviše rukovodstvo svake zemlje“, objasnio je Dimitrijević. Što se tiče Darka Šarića, njegovo ime je samo jedno od 2.500 njih, za koliko je od 2001. godine beogradska kancelarija Interpola raspisala međunarodne poternice.

Zubac: Dunđerski se nije obogatio preko noći

Pero Zubac za Novosti govori o filmu „Doba Dunđerskih“, za koji je pisao scenario i u kojem će se pojaviti u ulozi naratora. Na pitanje u čemu je razlika između veleposednika Dunđerskih i današnjih biznismena, Zubac kaže da je iza uspeha prvih stajalo solidno poznavanje poslova kojima se bave i veliki samopregorni rad. „Lazar Dunđerski je prvi ustajao i odlazio kočijama na svoja imanja a posle svojih radnika dolazio je da se odmori. Niko se od tadašnjih veleposednika nije obogatio brzo, preko noći. Prve pozajmice uzimao je od turskih trgovaca svinjama a plaćao u robi. Posle je kod Rotšilda u Parizu i Kredit-Anšaltu u Beču uzimao kredite posredstvom svog agenta Morica Blausa iz Siska, do kojeg su dolazile njegove lađe, koje je kupovao i otplaćivao jednu po jednu i stekao čitavu flotu“, objašnjava Zubac.

Ivanovićeva u četvrtfinalu US opena

Srpska teniserka Ana Ivanović plasirala se u osminu finala US opena posle velike bitke, preokreta i pobede nad Amerikankom Kristinom Mekhejl sa 4:6, 7:5, 6:4. Ivanovićeva nije skoncentrisano ušla u meč pošto je Amerikanka iskoristila prvu brejk loptu i povela sa 1:0, ali je Ana vratila istom merom već u narednom gemu. Srpska teniserka će se za četvrtfinale boriti protiv Viktorije Azarenke koja je bila bolja od Francuskinje Alis Korne nakon preokreta sa 6:7, 6:3, 6:2.

Vuković neće u Zvezdu, nego u Vojvodinu

Jagoš Vuković, iskusni fudbaler za koga je interesovanje pokazala Crvena zvezda, neće se vratiti u klub gde je svojevremeno igrao a njegova naredna destinacija u karijeri biće novosadska Vojvodina, piše Kurir. Nekadašnji igrač Rada koji se prošle sezone nije naigrao za „filipsovce“, potpisao je dvogodišnji ugovor sa klubom sa „Karađorđa“. U posredovanju iz Holandije posredovao je Mateja Kežman, koji je lako ubedio Vukovića da je dolazak u Vojvodinu pravo rešenje za njega u narednom periodu, s obzirom na to da mu je istekao ugovor sa PSV-om.

Stanković će zaigrati još u Novom Sadu

Legendarni srpski fudbaler Dejan Stanković otkrio je da će odigrati poslednji meč u dresu Srbije u oktobru. „U dogovoru sa Sinišom Mihajlovićem, odlučili smo da bi najbolje bilo da to bude za nekih tridesetak dana u Novom Sadu na prijateljskom meču sa Japanom. Do tada ću malo da se bacim na trening, da se spremim“, rekao je Stanković a prenosi Kurir. Stanković je nedavno okončao igračku karijeru, pošto je odigrao poslednji meč u dresu Intera.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...