Albanci prete Dačiću, Preševo poziva na smirivanje tenzija

Danijela Ćirović

(četvrtak, 27. decembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
foto, Beograd, 26.12.2012 - druženje predstavnika muške i ženske rukometne reprezentacije Srbije sa kadetima i kadetkinjama Vojne akademije (VA)

Bivši pripadnici OVPMB zapretili su juče premijeru Ivici Dačiću oružanim sukobom ako Vlada pokuša da sruši spomenik u Preševu. Mediji na jugu Srbije odbili su da objave ove pretnje a predsednik opštine Preševo pozvao je na smirivanje tenzija. Američki ambasador je ocenio da Beograd napreduje u dijalogu s Prištinom, da bi tako trebalo i da nastavi a ne da se okreće platformi. SNS-u je porastao rejting u odnosu na novembar, i to neposredno posle hapšenja Miškovića. U DSS-u su najavili da će sledeće godine ući u Vladu. Nikolić i Dodik su potvrdili tesne veze Beograda i Banjaluke. Od 26 graničnih sporova u Evropi, osam ih je hrvatskih. Državni stanovi predstavljaju rizično tlo za korupciju. Najvredniji lekari dobili su najlošije ocene jer su prepisali mnogo lekova i laboratorijskih nalaza, iako su imali najviše posla. Najčešća imena u Srbiji su Milica i Dragan. Vlasnik Delte ponudio je „svoj, lični novac“, i to 19 miliona evra kao jemstvo, a da zauzvrat praznike dočeka na slobodi s porodicom.

nikolic dodik

Banjaluka, 26.12.2012 - konferencija za novinare predsednika Republike srpske i Srbije, Milorada Dodika i Tomislava Nikolića, posle potpisivanja "Protokola o efikasnosti saradnje Republike Srpske i Srbije": Ivica Dačić, Tomislav Nikolić, Milorad Dodik, Aleksandar Džombić

Bivši pripadnici OVPMB prete premijeru..

Bivši pripadnici rasformirane Oslobodilačke vojske Preševa, Bujanovca i Medveđe zapretili su juče premijeru Ivici Dačiću oružanim sukobom ukoliko Vlada pokuša da sruši spomenik OVPMB u Preševu, piše Danas. Na sajtu preshevajone.com komandant Ljulji – Ljuljzim Ibiši, odgovarajući na najavu Dačića da će spomenik biti silom uklonjen ako to vlasti u Preševu ne učine same, kaže da su spremni da se tome suprotstave ako treba i oružjem i da mogu „vrlo lako ponovo obući čizme i uniforme i uzeti oružje u ruke“. „Mi, kao pripadnici i komandanti OVPMB zbog evropskih integrativnih procesa dali smo prioritet dijalogu i nastojanjima da probleme rešavamo kroz razgovore, uz nadu da će se zaustaviti represija Srbije prema etničkim Albancima u Preševu, Bujanovcu i Medveđi. Međutim, zbog stalnih provokacija žandarmerije i zbog pretećih izjava Dačića ispada da Beograd ne interesuje ni dijalog ni stabilnost u regionu“, naveo je Ibiši.

..Mediji u Bujanovcu i Preševu odbili da objave..

Predsednik opštine Preševo Ragmi Mustafa izjavio je da interpretacije informacije sa sajta ne vode pomirenju i tako potrebnim dobrosusedskim odnosima Srba i Alabanaca i zamolio medije da ne dižu tenzije bez povoda. „Molim vas da na tu temu ne dižemo tenzije. To u ovom trenutku nije korektno. Takva informacija danas šteti i Srbima i Albancima u Preševskoj dolini“, rekao je on a prenosi Kurir. Navodeći da je u toku dana primio pozive više od 15 novinara beogradskih redakcija i njihovih dopisnika sa juga Srbije, Mustafa je zapitao: „Kome je danas potreban rat u Bujanovcu i Preševu? Takve izjave su krajnje štetne.“ Informaciju koju je juče emitovao sajt „Preševa jone“, odbili su da objave svi albanski mediji na jugu Srbije – RTV Bujanovac, TV Spektri iz Bujanovca, RTV Preševo i portal preseva.com.

..Dačić: Ako neće milom, onda silom

Premijer Ivica Dačić je prethodno rekao da je o ovom spomeniku obaveštena međunarodna zajednica i da je to otvorena provokacija „jer time želi da se pokaže da Srbija ne kontroliše deo svoje teritorije“, objavljuje Politika. „To apsolutno nije moguće i može da preti ko god hoće, država je jača od svake pretnje i očekujemo da to pitanje bude narednih nedelja rešeno. Moglo je da bude rešeno za jedan dan, ali smo iskazali dobru volju da ne dolivamo ulje na vatru. Ali, ako neće milom, onda ćemo silom“, naveo je on.

Kirbi: Dijalog napreduje, čemu platforma?

Američki ambasador u Beogradu Majkl Kirbi u intervjuu za Novosti kaže da rešavanje kosovskog problema napreduje i da bi voleo da Vlada natavi tim putem. „Niko ovde nije zadovoljan nezaposlenošću od 27 odsto, što mladi odlaze iz zemlje. Mislimo da treba da postignete rešenje za Kosovo i nastavite ka EU, jer je to najbolje za vas“, dodao je on. Upitan da prokomentariše platformu Vlade za Kosmet, Kirbi kaže da to još nije zvaničan dokument te da nema šta da doda. Na pitanje da li su rešenja prihvatljiva, ukoliko platforma postane zvanična, američki ambasador ističe: „Veoma smo zadovoljni trenutnim dijalogom koji, kako se čini, daje rezultate. Zašto ne nastaviti sa nečim što dobro funkcioniše.“

Mišković povećao rejting SNS-u

Rezultati decembarskih istraživanja „Stratedžik marketinga“, prvog posle hapšenja Miroslava Miškovića, pokazali su da SNS u ovom trenutku podržava 41 odsto građana koji bi glasali na izborima. U odnosu na prethodni mesec, naprednjaci su zabeležili rast od četiri odsto. Kako prenosi Blic, u decembru bi za DS glasalo 16 odsto opredeljenih birača, što je u odnosu na novembar pad od četiri procenta. Treća stranka po uticaju je SPS koja u oba meseca ima podršku od 15 odsto birača. U odnosu na novembar, u decembru je za jedan odsto povećan broj građana koji bi sigurno izašli na izbore – sa 49 na 50.

Petković: DSS iduće godine u Vladi

Potpredsednik DSS-a Miroslav Petković izjavio je sinoć u Jagodini da će ta stranka 2013. biti deo Vlade, prenosi Kurir. „Sada nismo deo vladajuće koalicije zato što ne menjamo svoju politiku od danas do sutra, ali sam siguran da će se to vrlo brzo promeniti, već u narednoj godini bićemo deo Vlade i vodićemo ovu državu“, naveo je on. Član Izvršnog odbora DSS-a Aleksandar Pejčić istakao je da je politika DSS-a realna, konzistentna i da je građani Srbije sve više prepoznaju jer im je bliska. On je dodao i da rejting DSS-a „permanentno raste i taj trend će biti nastavljen i 2013. godine“.

Jačanje saradnje sa RS

Predsednici RS i Srbije Milorad Dodik i Tomislav Nikolić istakli su, nakon sednice Saveta za saradnju u Banjaluci, da ne postoji nijedna prepreka da se saradnja u narednom periodu intenzivira. Bilo je reči i o sprovođenju Sporazuma o specijalnim paralelnim vezama, dosadašnjoj saradnji i realizaciji projekata u narednom periodu, prenosi Danas. Dodik je rekao da će jedan od osnovnih projekata biti „Podrinje“ koji se odnosi na prekograničnu saradnju opština i daće „vlade u Banjaluci i Beogradu animirati opštine da zajednički donose prijave za sredstva iz različitih fondova“. „Iskustvo je pokazalo da nije dovoljno samo pričati o bratskim odnosima, već je neophodno stalno raditi na njima, o čemu svedoči podatak da su građani RS tek od 2006. u zdravstvenom i obrazovnom sistemu Srbije prestali da bivaju tretirani kao stranci“, dodao je Dodik.

„Srbija nema autocenzuru u saradnji sa bilo kim, posebno ne sa RS. U okviru sporazuma tražimo što bolji osnov za nastup na trećim tržištima i zajedničku proizvodnju, kao i za koordinirano delovanje i saradnju javnih preduzeća kako se ne bi događalo da jedna od strana trpi nestašice a druga ima mogućnosti da joj pomogne“, istakao je Nikolić u Banjaluci a objavljuju Novosti.

Od 26 graničnih sporova u EU, osam hrvatskih

Od otprilike 26 otvorenih graničnih sporova u Evropi, osam je među državama nastalim na teritoriji bivše SFRJ a od tih osam – čak sedam se tiče graničnog problema Hrvatske sa nekim od suseda, piše Danas. Srbija učestvuje u četiri od ovih osam sporova, od čega se tri tiču njene granice s Hrvatskom. Srbija nema međunarodnim ugovorom definisane državne granice sa Hrvatskom, BiH i Crnom Gorom, kaže načelnik Službe za granice Ministarstva spoljnih poslova Sava Stanković. Pregovori o razgraničenju sa Crnom Gorom nisu započeli, kako navodi, „jer je Crna Gora priznala jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova“, ali jesu pregovori o funkcionisanju graničnih prelaza i regulisanja pograničnog saobraćaja kako bi se prelaženje granice olakšalo lokalnom stanovništvu. Stanković potvrđuje i da su pregovori oko sporne granice na Dunavu, posle dužeg zastoja, sa Hrvatskom nastavljeni 2010, da su održane četiri runde pregovora, od kojih poslednja septembra 2011.

Državni stanovi tlo za korupciju

Vlada za tri meseca nije ništa uradila povodom predloga Odbora Agencije za borbu protiv korupcije da izmeni Uredbu o rešavanju stambenih potreba izabranih, postavljenih i zaposlenih osoba kod korisnika sredstava u državnoj svojini, piše Politika. Odbor agencije je ocenio da pojedine odredbe ove uredbe nose povećani rizik za nastavak korupcije i zbog toga je krajem septembra predložio Vladi da iz uredbe isključi pravo na rešavanje stambenih potreba davanjem u zakup stanova sa pravom kupovine izabranim i postavljenim osobama na ograničene mandatne periode. Uredba je poslednji put menjana 2010. Prethodnih meseci je opet predmet medijske pažnje jer je bivša direktorka Agencije za borbu protiv korupcije tražila od Vlade dva stana za zaposlene u agenciji. Sada se opet pominje jer je poslanica PSS-a Milanka Karić navela da koristi službeni stan.

Prvi Orden Republike Srbije

Posle više od tri godine ustanovljenja, država je dobila najviše odlikovanje – Orden Republike Srbije, pišu Novosti. Iz kovnice novca u Topčideru izašli su prvi primerci odličja koje će na Dan državnosti – Sretenje biti spremni za uručivanje. Ovaj orden rezervisan je samo za državnike iz sveta najvišeg ranga – predsednike, premijere i monarhe, i to za najviše zasluge za Srbiju i naš narod. Uručuje ih predsednik države. Orden prvog stepena nosiće se na ogrlici oko vrata, dok drugi stepen, namenjen premijerima, ima mesto na lenti preko grudi. Sistem odlikovanja biće kompletiran do februara, kada će biti završen i Orden belog orla sa mačevima. Reč je o vojničkom priznanju, namenjenom pripadnicima Vojske Srbije, ali i stranih armija.

Loše ocene za najvrednije lekare

Plaćanje po učinku demotivisalo je izabrane lekare u domovima zdravlja, pišu Novosti. Najniže ocene dobili su oni koji najviše rade, jer prepisuju mnogo lekova i šalju pacijente na dodatne analize i dijagnostičke procedure. Praksa je pokazala upravo suprotno od očekivanja da će nagrađeni biti upravo oni lekari koji mnogo rade. U domovima zdravlja kažu da su relativno niske ocene određenih lekara došle kao rezultat loše urađene formule za izračunavanje zarade. U to ulazi broj pregledanih pacijenata, koliko novca je potrošeno na izdavanje laboratorijskih ili dijagnostičkih uputa, koliko je lekova propisano i koja je njihova cena. Veću platu imaju lekari koji prime manje pacijenata a samim tim propisuju i mali broj lekova.

Novac od aukcije srpskom đaku iz Prizrena

Posle tročasovne telefonske aukcije organizovane u Novostima, objavljuje ovaj list, slika „Milica jedini đak“, akademskog slikara Vladana Micića, prodata je juče za 100.000 dinara. Sliku je kupila kompanija „Victoria group“ a novac će danas biti uručen maloj Milici Đorđević, sedmogodišnjoj devojčici iz Prizrena i jedinom srpskom đaku za koga je otvorena škola u Hramu Svetog Đorđa. Micića je inspirisala Milicina priča, pa se rodila ideja da slika bude ponuđena na aukciji a zarad pomoći jedinom srpskom detetu iz Prizrena.

Sve same Milice i Dragani

Najčešća imena u Srbiji su Milica i Dragan, dok su najčešća kombinacija imena i prezimena – Milica Jovanović i Dragan Jovanović a slede Milica Petrović i Zoran Jovanović. Jovanovići su najdominantniji u 75 opština u Srbiji, piše Politika na osnovu predstavljene publikacije „Najčešća imena i prezimena – na osnovu rezultata Popisa stanovništva, domaćinstva i stanova 2011. godine“. Republički zavod za statistiku je prvi put objavio ovakvu vrstu istraživanja, predstavljajući i 10 najčešćih prezimena u Srbiji: Jovanović, Petrović, Nikolić, Marković, Đorđević, Stojanović, Ilić, Stanković, Pavlović i Milošević. Po godinama rođenja najčešće ime je Milica (od 1991. do 2011), dok su Jelene bile popularne od 1971. do 1990. Slede Snežane (od 1961. do 1970), zatim Ljiljane i Radmile. Poslednje dve su „vladale“ između 1941. i 1950, kao i pre 1940.

Vlasnik Delte nudi 19 miliona za slobodu

Miroslav Mišković ponudio je 19 miliona evra da novogodišnje praznike dočeka na slobodi, piše Kurir. Prvi čovek Delta holdinga uputio je preko advokata zahtev sudu da bude pušten uz jemstvo. Izvor lista kaže da je nudio „svoj, lični novac a ne novac firmi čiji je vlasnik“, kao i pasoš, kao garanciju da neće bežati ako mu bude određen pritvor i da će se odazvati svakom sudskom pozivu. „Nekoliko političara iz vrha države urgira da Mišković 2013. dočeka na slobodi“, stoji u tekstu.

Pijani vozač dobio osam godina

Predrag Bojanić osuđen je juče na osam godina zatvora jer je, vozeći u pijanom stanju 130 kilometara na sat, prošao kroz crveno i ubio tri devojke i mladića – Ljijanu i Milenu Rusov, Jadranku Jović i Predraga Fuštića. Posle presude, prijatelji vozača vređali su i čak pokušali da napadnu porodice unesrećenih, piše Blic. „Oduzmite mi dozvolu doživotno, nikad više neću sesti za volan. Kajem se, oprostite mi“, rekao je Bojanić. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...