Nova vlada ukida sedam (umesto sto) agencija

Danijela Ćirović

(ponedeljak 24. septembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Milano, 23.09.2012 - revija kolekcije Đorđo Armani za proleće-leto 2013 na Nedelji mode u Milanu (Milan Fashion Week): kolekcija - Giorgio Armani

Vlada nije uvrstila podelu Kosova u svoj zvaničan plan za trajni status pokrajine a izjava premijera je, kažu, „njegov lični stav“. Dulić je negirao optužbe Mlađana Dinkića a DS je dobio još jednog kandidata za predsednika – Branimira Kuzmanovića. Iako je tokom predizborne kampanje sadašnja vlast obećavala da će ukinuti sto „nepotrebnih agencija“, ta je brojka vremenom opadala dok se nije svela na – sedam. Tokom prethodne godine, milijarde dinara su iz državne kase u vidu donacija date raznim društvima i udruženjima. Računi u 60.000 firmi u Srbiji su blokirani. Na ulicama Beograda uskoro će se naći kamere koje će provaravati da li su vozila registrovana. Upravnik Centra za azilante u Bogovađi kod Valjeva naplaćivao im je smeštaj. Lešanović tvrdi da su ga u noći između subote i nedelje pretukli lider LSV-a i njegovo obezbeđenje, dok Čanak kaže da je ovaj bio pijan i sam pao. Vođa „Alkatraza“ koji je osuđen na 35 godina zatvora zbog ubistva Brisa Tatona, krije se u Crnoj Gori. Nemačka javnost podsetila je Špigl na njegovu nacističku prošlost. Švajcarci su se na referendumu izjasnili protiv sveopšte zabrane pušenja na javnim mestima. Partizan je pobedio Slobodu sa 5:0.

Milano, 23.09.2012 - revija kolekcije Dolče Gabana za sezonu proleće-leto 2013 na Nedelji mode u Milanu (Milan Fashion Week)

Podela tek Dačićev „lični stav“

Vlada ne sprema plan za podelu Kosova, ali tražeći trajni status južne pokrajine, Beograd „neće bežati ni od te ideje“, pišu Novosti. Moguću podelu je prošle nedelje ponovo pomenuo premijer Ivica Dačić, „ali je to zasad njegov lični stav i nije deo državne strategije“. Sagovornici lista tvrde da u  prvoj rundi predstojećeg političkog dijaloga s Prištinom, ta zamisao sigurno neće biti na stolu, ali bi u perspektivi moglo da se raspravlja i o tome. „Osim našeg Ustava, veliku prepreku za tu novu teritorijalnu prekompoziciju je i nepokolebljiv stav Vašingtona da Kosovo priiznaje u granicama u kojima je sada a slično rezonuju i članice EU koje su priznale Tačijevu takozvanu državu. Uz to, podelu isključuje i zaključak Kontakt grupe iz 2005. godine“, navodi list.

kamion-most

Brazil, 23.09.2012 - kamion visi sa mosta Chavantes pošto je probio zaštitnu ogradu, nadomak grada Fartura na jugu Brazila. Vozač kamiona je prošao nepovređen

Hodžaj: Prvo da Beograd ispuni dogovoreno

List Danas objavljuje intervju sa ministrom spoljnih poslova iz Prištine Enverom Hodžajem, koji ističe da je nastavak dijaloga o tehničkim pitanjima s Beogradom u rukama vlasti u srpskoj prestonici. „Ne možemo da imamo novi proces dijaloga o normalizaciji odnosa ukoliko najpre ne zažive postignuti sporazumi. Smatram da će kredibilitet celog tehničkog dijaloga biti doveden u sumnju ukoliko Beograd ne ispuni ono što je dogovoreno“, kaže on.

oktoberfest odmor

Munich, 23.09.2012 – Odmor: najveći svetski festival piva Oktoberfest otvoren je u Minhenu od 22. septembra do 7. oktobra

Dulić negirao Dinkićeve optužbe

Bivši ministar za životnu sredinu Oliver Dulić negirao je sve optužbe o nenamenskom trošenju sredstava Fonda za zaštitu životne sredine, navodeći da nikada nije svesno prekršio zakon, niti počinio bilo kakvu zloupotrebu. „Nisam ni od koga uzeo novac i spreman sam da svakome odgovaram“, rekao je on a prenosi Kurir. On je istakao i da mora da odgovori na optužbe Mlađana Dinkića, jer je to pitanje „njegove časti i časti stranke“ u čije ime je obavljao posao ministra. Na pitanje da li razmišlja o tome da bi mogao da ode u zatvor, Dulić je odgovorio da ne može da veruje da je tako nešto moguće „u 21. veku u zemlji koja želi da uđe u EU“.

Treći kandidat za lidera DS-a

Kandidat za predsednika DS-a Branimir Kuzmanović u intervjuu za Danas kaže da Boris Tadić i Dragan Đilas koriste slične metode lobiranja, navodeći da je „možda vreme za korenito nov pristup“. Na pitanje šta ga je navelo da se kandiduje za lidera stranke, Kuzmanović je istakao: „Želim da plasiram ideju da preko 100.000 članova u DS-u koji poseduju ogromno znanje i iskustvo, mora više odlučivati o delovanju stranke. Ne može svaka odluka da se nameće odozgo nadole. Sistem ’predsednik će vam predložiti sve’ nije dobar a ne sme ni da se nastavi. Kako svaku ideju moraju da predstave ljudi, odatle potreba za mojom kandidaturom.“

Institucije za poslove „preko veze“

U tekstu s podnaslovom „Gde bi inače zapošljavali preko veze“, Blic podseća na obećanja nove vlasti da će se ukinuti višak vladinih agencija i regulatornih tela, koje su karakterisane kao nepotrebne institucije za „uhlebljenje“ partijskog kadra. No, list navodi da nas „ponovo varaju“. „Pre izbora se govorilo o ukidanju 100 agencija, zatim je broj spao na 70, onda na 30, pa na 20. Na kraju je pred poslanicima u paketu zakona predviđeno ukidanje svega sedam agencija“, navodi list. Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić ističe da je ovo „šokantan podatak“.

Milijarde dinara donacija - iz budžeta

Pres objavljuje da, po osnovu takozvane linije 481, namenjene za finansiranje nevladinih organizacija, iz državne kase isplaćeno u 2011. godini gotovo pet milijardi dinara, „čini se često bez valjanih kriterijuma“. NVO, fondovi, društva, udruženja dobijali su novac od države na konkursima ili bez njih. Tako je Agencija za borbu protiv korupcije, prema podacima Uprave za trezor, Beogradskom centru za bezbednosnu politiku uplatila gotovo dva miliona dinara, dok je Ministarstvo spoljnih poslova te 2011, treću godinu zaredom, doniralo Institut za međunarodnu politiku i privredu. „Zanimljivo je da Ministarstvo zdravlja Srpskom lekarskom društvu nije uplatilo ni dinar, dok je nekim drugim udruženjima uplatilo znatna sredstva“, navodi list.  

Blokirani računi u 60.000 firmi

Gotovo 60.000 firmi i radnji ima blokirane račune zbog 147,4 milijarde dinara duga, i to bez obračunate kamate, pišu Novosti. To čini petinu svih zvanično registrovanih privrednika. Pored toga, tu je i podatak o problematičnim kreditima privatnog i javnog sektora koji su dostigli 224,5 milijardi dinara; 2.754 preduzeća trenutno je u stečaju, dok se boljoj sudbini nada 54.648 radnika iz 172 preduzeća u restrukturiranju. Radnje i firme se i dalje više gase, nego što se nove otvaraju. Zvanično je trenutno registrovano 103.472 preduzeća i 218.614 preduzetničkih radnji.

Kamere za proveru registarskih tablica

Saobraćajna policija bi uskoro trebalo u glavnom gradu da postavi kamere koje će snimati registarske oznake i detektovati neregistrovana vozila, piše Politika. Načelnik saobraćajne policije PU Beograd Dragan Bogosavac kaže da je cilj projekta da se smanji broj direktnih kontakata policije sa građanima a da se sankcionišu prekršioci propisa. „Samo jednom trakom značajne saobraćajnice u centru grada, u saobraćajnom špicu, za sat vremena prođe hiljadu a za jedan dan i do 10.000 vozila. Kad postavimo kameru za očitavanje registarskih tablica i uvežemo je sa sistemom koji će da pokaže da li je registarska nalepnica istekla, ona može da prekontroliše 10.000 vozila“, kaže on, dodajući da je za prvih osam meseci ove godine policija evidentirala 4.086 neregistrovanih vozila u Beogradu.

Azilantima naplaćuju smeštaj

Upravnik Centra za azil u Bogovađi kod Valjeva Stojan Sjekloća naplaćuje azilantima za smeštaj 40 evra a za izdavanje prijave o odsustvu, na koju azilanti imaju pravo, uzimao je od 10 do 30 evra, tvrdi azilant Ahmet Alkatabi u prijavi koju je dostavio Komesarijatu za izbeglice Srbije. Kako piše Danas, o nepravilnostima rada Centra obavešteni su Komesarijat i Kabinet predsednika, Agencija za borbu protiv korupcije, MUP i BIA, kao i UNHCR i domaće nevladine organizacije. Komesar za izbeglice Vladimir Cucić insistira na istrazi, prenosi list.

Venčanje u Prizrenu posle 13 godina

U obnovljenom hramu Svetog Đorđa u Prizrenu posle 13 godina juče je obavljeno prvo venčanje, pišu Novosti. Venčali su se Dušan Đaković (30), profesor Bogoslovije „Ćirilo i Metodije“ i njegova izabranica Sonja Krstić (29) iz Valjeva. Službu je obavio episkop raško-prizrenski Teodosije a ispred hrama je posle uvođenja u svetu tajnu braka usledilo veselje i zaigralo se kolo. „Bilo je logično da se venčamo ovde jer sam još prošle godine odlučio da dođem da radim kao profesor u Prizrenu, koji nas pomalo podseća na naše Valjevo“, rekao je mladoženja.

Na Golom otoku, šest decenija kasnije

Vuksan Knežević (81) jedan je od najmlađih kažnjenika koji su bili na Golom otoku. Posle šest decenija, obišao je pusto ostrvo nadomak Raba, gde je proveo najdužu godinu svog života, objavljuju Novosti. „Dok se penjemo kroz kamenu nigdinu, ka unutrašnjosti ostrva gde turisti obično ne idu, priseća se kako je tu stigao prethodnog puta. U stočnom vagonu voza. Linija od Topčidera do Bakra. Kao džakovi, nagurani u potpalublje broda koje je moglo da primi maksimalno 250 ljudi. A bilo ih je oko 1.100. Po dvoje povezanih užadima“, stoji u tekstu. Knežević kaže da su mu i ovoga puta, 61 godinu kasnije, kako se gliser približavao ostrvu, noge podrhtavale.

Lider LSV-a u tuči zbog devojke?..

Novosadska policija ispituje šta se dogodilo pred kafanom „Tako je suđeno“ u noći između subote i nedelje kada je brutalno pretučen Beograđanin Pavle Lešanović (47). On za napad optužuje lidera LSV-a Nenada Čanka. Kako pišu Novosti, ono što je sigurno jeste da je Lešanovićeva glava u modricama i podlivima, da Čanak negira svoje i učešće svog obezbeđenja a vlasnik kafane Danilo Ikodinović ne odgovara na pozive novinara. Čanak i Lešanović su pre tuče sedeli za istim stolom sa Ikodinovićem, nakon čega su se prva dvojica raspravljali „zbog neke Čankove devojke“. „Uoči fajronta, Čanak se sa svima pozdravio i izašao, ali je na parkingu sačekao da izađe i Lešanović. Čim se pojavio, na njega su, navodno, nasrnuli i telohranitelji i Čanak lično“, stoji u tekstu.

Po dolasku u Urgentni centar, navodi Politika, Lešanović je slučaj prijavio beogradskoj policiji, ali mu je rečeno da događaj treba da prijavi policiji u Novom Sadu, što je on i učinio. Prvi čovek novosadske policije Stevan Krstić potvrdio je da je stigla telefonska prijava nekoliko sati posle ovog incidenta i da je policija odmah izašla na mesto događaja, „ali tamo nikoga nije zatekla“. Problem je, kažu, što oštećeni nije slučaj prijavio odmah.

Kurir objavljuje da je Lešanović rekao da ne zna zbog čega je dobio batine, jer u kafani nije bilo varničenja između njega i Čanka. „Međutim, očevici kažu da je dvadesetogodišnja devojka koja je bila u društvu sa Čankom flertovala sa Pavlom, što je kod njega izazvalo ljubomoru i bilo razlog za tuču“, navodi list.

..Čanak: Čovek je bio pijan, pa je pao

Nenad Čanak je u pisanom saopštenju negirao optužbe za napad na Lešanovića. On je naveo da nema ni obezbeđenje niti telohranitelje i da je ispred kafane „sa jednim gospodinom imao jednu raspravu za stolom“, prenosi Blic. „Odvezao sam rođake i vratio se da o tome razgovaram sa Ikodinovićem. Sreo sam tog čoveka u vozilu sa vozačem, izašao sam iz kola a onda je izašao i on, vidno alkoholisan. Pokušao sam da razgovaram s njim, ali je to bilo nemoguće a pritom je i pao“, naveo je Čanak. On se, kako tvrdi, samo okrenuo i otišao. „Ako postoji sumnja u moje reči, neka me slobodno tuži, pa ćemo se objasniti na sudu. Ne znam ni ko je ni odakle je, niti bi mi palo na pamet da vičem takve stvari kao što se izmišlja“, dodao je lider LSV-a.

Osuđeni vođa „Alkatraza“ u Crnoj Gori

Pres piše da je nakon četiri godine bekstva Đorđe Prelić (27), vođa navijačke grupe „Alkatraz“, koji je osuđen na 35 godina zatvora zbog ubistva Francuza Brisa Tatona 17. septembra 2008, lociran u avgustu u Crnoj Gori. List objavljuje Prelićeve fotografije koje je napravio turista mobilnim telefonom i zatim ih poslao policiji. Operativci srpske kriminalističke policije već izvesno vreme sumnjaju da se Prelić krije u Crnoj Gori i da uz nečiju pomoć „bez problema prelazi granicu sa Srbijom“. On je, navode isti izvori, odustao od skrivanja po Belgiji i Holandiji, i to otkako su tamo pojedine vođe navijača pohapšene.

Nacistička prošlost nemačkog Špigla

Redakcija hamburškog Špigla, najtiražnijeg nedeljnika Evrope, suočila se sa nemilom prošlošću, piše Politika. Na javnoj diskusiji u Nemačkoj je, naime, rečeno da je uređivačka epoha „Gebelsovih naslednika“ trajala do osamdesetih godina prošlog veka, odnosno do odlaska u penziju starih nacista. Vilfrid fon Oven, u ratu ađutant Hitlerovog ministra za propagandu Jozefa Gebelsa, bio je dugogodišnji dopisnik Špigla iz Južne Amerike, iako je u Nemačkoj protiv njega pokrenuta istraga zbog glorifikacije „junaštva armije Trećeg rajha“. Fon Oven je pobegao zahvaljujući lažnim ispravama i putnom nalogu koji je potpisao tadašnji izdavač Rudolf Autštajn. Takođe, spoljnopolitičku liniju određivao je do 1979, do penzije, zamenik glavnog urednika Georg Volf, koji je u ratu bio analitičar Rajiharda Hajdriha, kasnije u Trećem odseku esesovske službe.

Švajcarci protiv zabrane pušenja

Švajcarci su se na referendumu izjasnili protiv sveopšte zabrane pušenja na javnim mestima, prenosi Kurir. Prema navodima tamošnje državne televizije i preliminarnim rezultatima, približno 66 odsto birača koji su učestvovali u glasanju, odbacili su inicijativu nazvanu „Zaštita od pasivnog pušenja“. Inicijativu je podnela „Plućna liga“ uz podršku levičarskih partija i oko 50 organizacija za zaštitu zdravlja, zaštitu prava potrošača i sindikata. Predlog se sastojao u pooštravanju federalnog zakona iz 2010, pa su zagovornici želeli da nema nepreciznih formulacija, već da bude obavezan. Pre dve godine samo u osam od 26 kantona, bila je uvedena zabrana pušenja u zatvorenim javnim prostorima a u ostalim kantonima moguće je i dalje zapaliti cigaretu u barovima, kafeima i restoranima, uz uslov da njihova površina ne prelazi 80 kvadrata ili u većim prostorima sa odvojenim delom za pušače.

Partizan pobedio Slobodu sa 5:0

Fudbaleri Partizana vratili su se na lidersku poziciju u šampionatu Srbije pošto su sinoć u poslednjem meču šestog kola ubedljivo savladali Slobodu iz Užica sa 5:0, prenosi Pres. Prvu ozbiljnu priliku imala je Sloboda u sedmom minutu, „ali je to bilo gotovo sve od njih u prvom poluvremenu“. Nakon toga, navodi list, gledaoci su mogli da uživaju u igri samo jednog tima. „Prava je milina bila gledati mlade Ninkovića i Lazara Markovića, uz kapitena Sašu Ilića, kako se poigravaju sa odbranom Užičana“, stoji u tekstu.

„Konačnih 5:0 postavio je Stefan Šćepanović koji je u prvom minutu sudijske nadoknade vremena iskoristio asistenciju svog brata Marka da, glavom, po drugi put zatrese mrežu gostiju na ovom meču i učvrsti crno-bele na čelu tabele kao ubedljivo najefikasniji tim prvenstva“, objavljuje Blic. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...