Poslanici se sporečkali i oko bebi opreme

Danijela Ćirović

(nedelja 23. septembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Prokuplje, 22.09.2012 - međunarodni tim arheologa započeo je arheološka istraživanja na lokalitetu Pločnik kod Prokuplja, koja finansira britanska vlada, u okviru projekta "Razvoj metalurgije u Evroaziji"

U Skupštini je juče razmotreno više od 100 amandmana na rebalans budžeta i set finansijskih mera, ali je najviše nesuglasica bilo oko poreza na opremu za bebe. Palma je izjavio da ni ove godine neće biti Parade ponosa, a organizatori „Beograd prajda“ pitaju ko je Palma da to saopštava javnosti, tvrdeći da nisu dobili zvaničnu odluku o otkazivanju skupa. Nova ministarka je pitala da li su joj bivše kolege normalne. Dačić je opet nanizao gafove, koji možda to i nisu. Dok se srpska delegacija sprema na put za Njujork na Generalnu skupštinu UN, iz Vašingtona stižu izjave da SAD neće pristati na promenu granica na Balkanu. U Sandžaku su moguće ozbiljnije napetosti, ocenio je Tanasković. Rudnik nikla u Makedoniji zagadio je okolinu i povećava broj obolelih od raka. Kasne rate za 4.000 stanova. Cene u Srbiji skaču ne samo zbog kretanja na svetskom tržištu i kursa, već i zbog monopolista. Troje mladih poginulo je u saobraćajnoj nesreći kod Prijedora. Izašla je knjiga o norveškim obaveštajcima tokom NATO bombardovanja SR Jugoslavije. Policija je sprečila masovnu tuču navijača Zvezde i Radničkog.

oktoberfest otvaranje

Minhen, 22.09.2012 - otvaranje najvećeg svetskog festivala piva Oktoberfest u Minhenu

Ništa od predizbornih obećanja

Poslanici Skupštine juče su tokom višečasovne rasprave razmotrili više od 100 amandmana na rebalans budžeta i set finansijskih mera koje su, prevashodno, podneli predstavnici opozicije, prenose Novosti. Parlament je prihvatio više od 10 dopuna koje će postati sastavni deo zakonskog predloga a reč je uglavnom o tehničkim detaljima. Najviše nesuglasica bilo je oko amandmana koji se tiču poreza na opremu za bebe. Poslanici DSS-a, LDP-a i NP-a istakli su da su se gotovo sve stranke tokom kampanje zalagale za ukidanje nameta na opremu za mališane, navodeći da se to neće odraziti na budžet. Ministar finansija Mlađan Dinkić, koji insistira na tome da PDV ostane, rekao je da će proces vraćanja PDV-a biti olakšan i da su procene pokazale da amandman DSS-a može ići naruku samo trgovcima.

vojska kadeti leskovac

Leskovac, 22.09.2012 - polaganje zakletve mladih kadeta i vojnika u leskovačkoj kasarni "Vojvoda Petar Bojović", kojoj je prusustvovao i načelnik Generalštaba Vojske Srbije Ljubiša Diković

Palma: I ove godine bez Parade ponosa

Lider JS-a Dragan Marković Palma izjavio je da ni ove godine neće biti održana Parada ponosa, zakazana za 6. oktobar, i to iz bezbednosnih razloga. Kako objavljuje Pres, Marković se zapitao „šta će organizatori da rade nedelju dana“, aludirajući na najavu „Nedelje prajda“ i niza manifestacija od 30. septembra do 6. oktobra. Član organizacionog odbora „Beograd prajda 2012“ Boban Stojanović rekao je povodom Palmine izjave da oni za sada nemaju zvaničnu informaciju da će Parada ponosa biti otkazana. „Ukoliko postoji odluka da se ’Beograd prajd’ ne održi, ko je onda Palma da to izjavljuje? Takvu odluku treba da saopšti neko ko je adekvatan a Palma to nije. To može da izjavi premijer Dačić, predsednik Nikolić ili Aleksandar Vučić a postoje i institucije koje su relevantne da tako nešto saopšte“, istakao je Stojanović.

moda milano scarvani

Milano, 20.09.2012 - Nedelja mode u Milanu (Fashion Week Milan): kolekcija - Ermanno Scervino

Kalanovićeva: Da li su bivši ministri normalni

Ministarka regionalnog razvoja i lokalne samouprave Verica Kalanović u intervjuu za Kurir kaže da je rebalans budžeta iznuđen, ali da je sigurna da će za narednu godinu biti neuporedivo bolji. „Neću govoriti da je za to kriv bivši ministar finansija i premijer, a jeste, već da smo imali neodgovorno ponašanje Vlade u celini“, navodi ona. Na pitanje da li je iznenađuje kada čuje da neki ministri iz DS-a imaju po nekoliko stanova, satove, automobile, Kalanovićeva kaže da, ako je to tačno, onda se s pravom pita u kojoj to zemlji živi. „Kad moj kolega koji zarađuje isto kao ja ima pet dupleksa i penthausa. Ako je tačno da moje bivše kolege nose satove od 100.000 evra, onda postavljam pitanje – odakle im pare? Da li su oni normalni?“, ističe ministarka.

Dačićevi gafovi ili promišljene izjave

Premijer Ivica Dačić došao je u prvi plan prošle nedelje zbog neodmerenih izjava, piše Pres. List podseća na izjavu: „Izem ti takvu Uniju u koju je gej parada ulaznica“, kao i šale sa Sarajlijama što mu služe espreso umesto turske kafe ili u Ambasadi Italije gde je rekao da će „Fijat“ lakše uspeti u Srbiji jer je privreda ovde ionako propala. Analitičar Đorđe Vukadinović kaže da je teško poverovati da bi iskusni političar poput Dačića dozvolio sebi gafove: „Teško je proceniti koliko je iskren kada govori takve stvari, ali on sigurno vrlo dobro zna da populistički pristup prija velikom broju građana ove zemlje. Zato Dačić sebi i dopušta navodno spontane izraze, mada verujem da su vrlo promišljeni.“

Srpska delegacija na putu za Njujork

Glavna debata 67. zasedanja Generalne skupštine UN počinje u utorak u Njujorku a njom će predsedavati Vuk Jeremić i već prvog dana će govoriti predsednik Tomislav Nikolić. Kako prenose Novosti, delegaciju Srbije, koja danas putuje u Njujork, predvodi Nikolić a u njoj su i ministar spoljnih poslova Ivan Mrkić i savetnik predsednika Marko Đurić. Nikolić će imati niz bilateralnih sastanaka, između ostalih i sa šeficom evropske diplomatije Ketrin Ešton, a biće i na prijemu koji priređuje predsednik SAD Barak Obama. „Poznato je da će se Eštonova sastati i sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem koji u Njujorku lobira za nova prizavanja kosovske državnosti a u kosovskoj delegaciji je i predsednica Atifete Jahjaga“, navodi list.

Vašington protiv promene granica

Administracija u Vašingtonu je apsolutno protiv promena granica na Balkanu i ne želi ni da razgovara o tome, rečeno je u američkog prestonici. Sagovornik iz aktuelne administracije Baraka Obame rekao je da bi to imalo „ekstremno negativan uticaj na stabilnost regiona“, prenosi Kurir. „Za Ameriku je priča završena time što smo priznali Kosovo u granicama u kojima je sada. Naš stav smo više puta preneli sagovornicima u Beogradu“, naveo je on, ne želeći da komentariše argument da je Srbija već podeljena suprotno svojoj volji, time što je Kosovu data nezavisnost. List podseća i da je premijer Ivica Dačić prethodnog dana izjavio da je podela Kosova jedino moguće i realno rešenje, naglasivši da Beograd niko neće moći da natera da prizna nezavisnost.

Okvir za saradnju s Prištinom

Gostujući profesor fondacije „Karnegi Evropa“ Štefan Lene u intervjuu za Politiku kaže da je zahtev predstavnika nemačke vladajuće Demohrišćanske stranke pre početka pregovora o ulasku u EU, da Srbija mora da potpiše obavezujuću izjavu o saradnji sa Kosovom, „važna izjava važnog političara iz važne stranke jednog važnog parlamenta u EU“. Ova izjava izaziva različite reakcije, kaže on, pa mu je privlačniji predlog o sveobuhvatnom okviru za saradnju Beograda i Prištine koji ne bi morao da bude zasnovan na priznanju nezavisnosti. „Sećate se nemačko-nemačkog dogovora kada je izbegnuto priznavanje DDR ali je uspostavljena saradnja i kancelarije u obe prestonice koje su upravljale tom saradnjom.... Mislim da bi tu ideju trebalo ponovo razmotriti i uspostaviti sveobuhvatni okvir u kojem bi mogli da se reše brojni međusobni problemi a da se ne zalazi u pitanje priznanja“, kaže on.

U Sandžaku moguće ozbiljnije napetosti

Poznati islamolog Darko Tanasković u intervjuu za Pres kaže da bi država morala u korenu da saseče sve pokušaje narušavanja reda i mira u Sandžaku, kao i u svakom drugom delu Srbije. Zataškavanje pojedinačnih slučajeva mržnje i nasilništva može da dovede do izbijanja erupcija socijalne destruktivnosti „koje posle nije lako obuzdati“. „U Sandžaku može doći do ozbiljnijih napetosti, pa i incidentnih situacija, tim više što ima snaga koje na njihovom proizvođenju sistematski rade, ali bez socijalno dovoljnog konfliktnog potencijala za izazivanje nekog šireg regionalnog sukoba sem, eventualno, u slučaju ozbiljnijeg narušavanja ravnoteže i nekontrolisane konflagracije u vezi sa Kosmetom ili u Makedoniji“, smatra Tanasković.

Makedonska iskustva s rudnikom nikla

Nakon što je prethodnog dana objavio polemiku ministra energetike i režisera Emira Kusturice oko eksploatacije nikla u Srbiji, Blic ovoga puta piše da „ministar obmanjuje da je iskopavanje bezbedno“. U tekstu pod naslovom „Nikl zatrovao sve oko Kavadaraca“, list navodi da je zagađeno 120 kilometara, da su 383 osobe obolele od raka za pet godina, kao i da je 10 tona otpada od rude pretvorilo čitav kraj u deponiju. „Kad bismo samo mogli da se vratimo u osamdesete i ne dozvolimo da rudnik bude otvoren. Vazduh je nepodnošljiv i živimo u magli“, kaže za ovaj list glavni inženjer kavadarskog rudnika u Makedoniji Blažo Boev.

Kasne rate za 4.000 stanova

Sve više građana kasni s otplatom stambenih kredita, pišu Novosti, pa će gotovo 4.000 stanova biti sporno. Banke su odobrile 90.347 stambenih kredita iz svojih sredstava i uz pomoć subencija države, vrednih 343,2 milijardi dinara. Procenat građana koji ne mogu da otplaćuju stambene zajmove sada iznosi 1,6 odsto. „U poređenju sa kašnjenjem kreditnih rata firmi to još ne izgleda dramatično, ali tačno 3.938 porodica duguje više od 5,6 milijardi dinara i moraće da se iseli iz kupljenih stanova“, navodi list. Prema bankarskoj statistici, 2.114 korisnika stambenih kredita u evrima kasni duže od 60 dana sa otplatom obaveza. Još 1.824 građana ne može da vraća stambeni zajam u švajcarskim francima.

Cene rastu zbog monopola

Poslednje nestašice ulja i šećera ponovo su u prvi plan izbacile problem nedovoljne konkurencije u Srbiji, piše Politika. Ne toliko trgovinske, koliko proizvođačke konkurencije. Sagovornici lista su saglasni da već godinama ceh nedovoljno razvijenog tržišta plaća krajnji potrošač, kao i da je srpsko tržište po mnogo čemu specifično. „Kada padne cena nafte na svetskom tržištu, kod nas cene u maloprodaji ne idu nadole, iako je pre toga razlog za poskupljenje bilo povećanje transportnih troškova. Kada evro skače, svi u kretanju kursa nađu razlog za poskupljenje. Ali, kada se dešava da evropska valuta pada ili kada joj se vrednost stabilizuje, nikome ne pada na pamet da cenovnike vrati na prethodni nivo. Jasno je, stoga, da je naša specifičnost to što cenu hrane u Srbiji, osim svetskog tržišta, kroji i nedovoljna konkurencija“, navodi list.

Ko sve, i šta, krade po crkvama

Saborna crkva je među prvima u Beogradu pre 16 godina uvela video-nadzor, jer su lopovi, i danju i noću, odnosili sve što im padne pod ruku, piše Pres. Sveštenici su se na ovo odlučili kada je provalnik ušao kroz oltar, polomio carske dveri i odneo krst i okov sa jevanđelja. Ovaj primer kasnije su sledile mnoge beogradske bogomolje a kamere će uskoro stići i u crkvu Svetog Đorđa u Boru. Samo od početka ove godine, lopovi su je poharali šest puta. „Po crkvama uglavnom kradu narkomani i sitni lopovi, ali sveštenici pričaju da kamere u krađi često uhvate i doterane dame u bundama i gospodu u skupim odelima. Najopasniji su kradljivci koji u bogomolje upadaju noću i odnose najveće crkvene dragocenosti, čija je vrednost neprocenjiva“, stoji u tekstu.

Troje mladih poginulo u udesu kod Prijedora

U saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u noći između petka i subote u mestu Lamovita, na magistralnom putu Prijedor-Banjaluka, poginuli su Dejan Šušnjar (29) iz Nove Omarske i Prijedorčanin Srećko Cvijetić (24), a tokom transporta u Klinički centar preminula je i Bojana Dragić (20) iz Nove Orlovače. Do bolnice je u teškom stanju prevezena M. V. (17), priključena je na veštačko disanje i u životnoj opasnosti, piše Blic. Iz Tužilaštva je saopšteno da su se sve četiri osobe nalazile u BMW-u koji je sleteo s puta. Prema nezvaničnim informacijama, uzrok nesreće verovatno je neprilagođena brzina.

Brisel pun špijuna

Sudeći prema tvrdnjama Alana Vinantsa, prvog čoveka Belgijske kontraobaveštajne službe, špijuni „nikada nisu bili življi“ u svojim aktivnostima nego danas. Samo u Briselu ih ima „ne desetak, ne stotinjak, već više stotina sa svih strana sveta“, prenose Novosti. Brisel je tako centar ne samo EU administracije i NATO, već i mesto koje okuplja najreprezentativnije uzorke i krem tajnih agencija našeg vremena. Za svakog „pravog špijuna“, glavni grad Belbije je isto „što je za klince prodavnica slatkiša, mesto gde jednostavno mora da se bude“. „Ovde je sve kao u vreme Hladnog rata kada je međunarodna špijunaža u pitanju“, rekao je Vinants.

Knjiga o norveškim obaveštajcima

U bombardovanju SR Jugoslavije, značajnu ulogu u snabdevanju NATO-a informacijama imala je grupa norveških vojnih obaveštajaca, piše Politika. Zapravo, vrhovna komanda norveške armije oformila je specijalnu mrežu agenata sastavljenu od 140 operativaca okupljenih u grupu „E-14“ koja je porkivala celo područje bivše Jugoslavije i aktivno se bavila obaveštajnim radom od početka krvavog građanskog rata pa do završne operacije najjačeg vojnog saveza, kampanje „Milosrdni anđeo“. U knjizi „Ratni heroj – unutar tajne Norveške“, dvojica norveških novinara i publicista Hans Peter Os i Rolf Videroe, razotkrivaju tajne operacije norveške armije.

Božović o „duhovnoj grobnici“

Glumac Petar Božović u intervjuu za Novosti kaže da je Srbija danas „duhovna grobnica“. „Ostavljena na vetrometini, bez ikakvih institucija. Uništena je porodica, selo, prosveta... Danas je jeftinije biti živ nego umreti. Ne možete se sahraniti sako nemate para. Mladi pop govori kako onaj drugi ima bolju eparhiju jer tamo plaćaju više. Plaća se rođenje, plaća se krštenje. A ljudi imaju penziju od 9.000 dinara“, ističe Božović koji govori o stanju u zemlji, glumačkim nagradama, ali i kafanama u Beogradu.

Sprečena tuča navijača Zvezde i Radničkog

Kragujevačka policija saoštila je da je juče intervenisala i sprečila dogovorenu masovnu tuču dve grupe koje sebe smatraju navijačima Radničkog 1923 i Crvene zvezde, piše Kurir. Policija je saznala da je tuča takozvanih navijačkih klubova dogovorena za oko 23 sata kod Gradskog stadiona, pa je uputila interventnu patrolu koja je iza zapadne tribine zatekla veću grupu osoba, među kojima najviše maloletnika. U saopštenju se navodi da su se okupljeni razbežali kada su videli službeno vozilo, pobacali metalne šipke, pajsere, druge metalne predmete, drvene motke. „Smatrajući ovaj problem ozbiljnim još jednom apelujemo na sve strukture u društvu da svojim aktivnostima afirmišu toleranciju, kako bi doprineli suzbijanju nasilja“, stoji u saopštenju.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...