Gnjilanska grupa osuđena na 116 godina, ali ne za ubistva

Danijela Ćirović

(četvrtak 20. septembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
foto, Pariz, 19.09.2012 - modna revija u Parizu (Galeries Lafayette)

Iako se iz Brisela insistira na pisanoj obavezi Beograda prema Prištini, ako misli da nastavi ka EU, u Vladi kažu da se ne priprema nikakva izjava o „normalizaciji odnosa“. Dinkić se oborio i na Dulića, ovoga puta na sredstva Fonda za zaštitu životne sredine. Nikolić je primio nove ambasadore SAD, Nemačke, Mjanmara i Nigerije a Dačić izjavio da je neko u Srbiji izvređao Hrvate onako kako je to uradio Kerum u Hrvatskoj, već bi reagovale UN. Dok štampa objavljuje ocene za i protiv Tadića i Đilasa a u susret izbornoj skupštini DS-a, Dulić reče da je pravi čovek za lidera stranke – Pajtić. Sve su češći oglasi u kojima se prodaju grobna mesta u Beogradu. Agenti CIA prvi put su osuđeni, i to u Italiji. Gnjilanska grupa dobila je ukupno 116 godina zatvora, ali nisu osuđeni za 47 ubistava jer za te optužbe nije bilo dokaza. Mladenović ne misli da treba da podnese ostavku na mesto direktora Ateljea 212. Tito nije voleo apstraktnu umetnost. Belgijanci odbili da igraju u Novom Sadu. Navijačima Zvezde biće zabranjeno da idu na gostovanja svog tima.

Vlada nema „izjavu o normalizaciji odnosa“

Na učestale najave iz diplomatskih krugova da Brisel neće dati datum početka pregovora za članstvo u EU bez pisane obaveze da će Beograd razvijati odnose sa prištinskim vlastima, u vrhu vlasti kažu da „Vlada ne priprema nikakvu izjavu o normalizaciji odnosa sa Prištinom“. Novosti podsećaju na ugovornu obavezu, odnosno sporazum u pisanom obliku na kojem su insistirali nemački zvaničnici. No, ideju o podeli Kosova ponovo je pokrenuo bivši koordinator Pakta za stabilnost jugoistočne Evrope Erhard Busek. On je ocenio da su „za podelu i Beograd i Priština i da samo treba ubediti Brisel da se još jednom menjaju granice na Balkanu“.

Premijer o štednji i investicijama

Premijer Ivica Dačić, otvarajući Menadžerski forum jugoistočne Evrope, rekao je da Srbija ne može da vodi ekonomsku politiku štednje i „stezanja kaiša“, jer građani „nemaju odakle da štede“. „Ključ za paljenje ekonomske mašine koja je zaustavljena je pokretanje novog investicionog ciklusa. A prednosti Srbije su poljoprivreda, prehrambena industrija i energetika, i upravo u tim delovima domaće privrede treba da krene novi investicioni ciklus“, naveo je on a prenose Novosti. Guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković rekla je da vlast prati gde završava dobit koja se pravi na bazi efikasne ekonomske politike, kao i ko je upućen u sve informacije, jer „ta ’upućenost’ danas rađa zloupotrebu finansijskog sektora“.

U intervjuu za Blic, predsednik Vlade govori o odnosima unutar vladajuće koalicije. Kako kaže, tu članovi Vlade moraju da budu obazriviji, jer „ispada da postoje neki sukobi između SPS-a i SNS-a“. Postoje sukobi, nastavlja on, „ali oko toga ko će biti bolji“. List objavljuje razgovor pod naslovom „Lopova ima u svim partijama, ne samo u SPS“.

Dinkić se obreo i na Dulića

Ministar finansija Mlađan Dinkić obreo se na još jednog bivšeg kolegu, piše Danas. Naime, Fond za zaštitu životne sredine finansira se od ekološke takse na najveće zagađivače – pravna lica, taj se prihod tretirao kao sopstveni prihod Fonda i iznosio je oko pet milijardi dinara. Predsednik Upravnog odbora Fonda bio je bivši ministar za zaštitu životne sredine i sadašnji poslanik DS-a Oliver Dulić, ali mu je pravo potpisa svojevremeno oduzeto, jer je Državna revizorska institucija utvrdila da je na toj poziciji ministar u sukobu interesa. „Taj Fond nije služio za zaštitu prirode, nego je nenamenski trošio za to namenjena sredstva pre svega u političke svrhe i za politički marketing. Zbog nenamenskog trošenja sredstava, Vlada je odlučila da ukine ovaj Fond“, rekao je Dinkić.

Dulić je juče odbacio optužbe, ističući da bi te „salonske tvrdnje“ trebalo dobro proveriti pre iznošenja u javnost, prenosi Politika. On je precizirao da je Fond godišnje prihodovao oko pet milijardi dinara i negirao da su sredstva korišćena na bilo koji drugi način osim u predviđene svrhe. Dinkić je, međutim, ustvrdio da je najveći deo rashoda, od oko 80 odsto iz Fonda, išao na promotivne političke aktivnosti za predizbornu kampanju.

Dačić: Da je Kerum Srbin, već bi reagovale UN

„Da je neko u Srbiji izvređao Hrvate kao što je to učinio gradonačelnik Splita i poslanik u hrvatskom Saboru Željko Kerum, već bi reagovao Savet bezbednosti UN a pošto se to dešava u državi koja ulazi u EU, očigledno da ne nailazi na tako veliku osudu“, rekao je premijer Srbije Ivica Dačić. Pres podseća da je ovo prvo reagovanje nekog od srpskih zvaničnika povodom uvreda koje je Kerum izneo na račun Srba, označivši ih kao izvor svih problema u Hrvatskoj. Na pitanje da li ovakve izjave mogu da dovedu do povećanja netrpeljivosti hrvatskih građana prema Srbima, Dačić je rekao da je Kerum i do sada svašta pričao o Srbima: „On je rekao da ne bi želeo Srbina za zeta a sada kaže da vladamo hrvatskim finansijama. Pa, i ja bih voleo da je to tako, ali nisam nešto primetio da je u realnom životu to istina.“

Nikolić primio nove ambasadore

Predsednik Tomislav Nikolić primio je juče akreditovana pisma novih ambasadora u Srbiji, SAD Majkla Kirbija, Nemačke Hajnca Vilhelma, Mjanmara Zoa Tuna i Nigerije Harolda Avgustusa Kokoa. On je u razgovoru sa Kirbijem rekao da Srbija posebno ceni podršku SAD na putu ka EU, prenosi Politika. Kirbijevo imenovanje za ambasadora, dodao je Nikolić, u godini kada dve države obeležavaju 130 godina uspostavljanja diplomatskih odnosa, ima poseban simboličan značaj. Novom nemačkom ambasadoru srpski predsednik je rekao da bi „posebno bila dragocena podrška Nemačke u procesu rešavanja pitanja Kosova i postizanja kompromisnog i trajnog rešenja kroz dijalog“.

Za i protiv Tadića i Đilasa..

Sagovornici Danasa ocenili su da je potencijalni kandidat za predsednika DS-a Dragan Đilas odlučniji i da ima više kapaciteta od aktuelnog lidera Borisa Tadića da reši unutrašnje probleme u stranci. S druge strane, Tadićeva najveća prednost u odnosu na Đilasa je što ima kakvu-takvu dugoročnu viziju evropske Srbije a DS želi da osloni na jasnu socijaldemokratsku ideologiju. List podseća da će se Izborna skupština DS-a održati 10. novembra a da unutarstranačka kampanja formalno počinje ovih dana. Političari i analitičari istakli su da Tadić od svih srpskih političara ima najveći ugled u inostranstvu, kao i pozitivniji imidž u javnom mnjenju. Zamera mu se što se nije dovoljno bavio strankom u poslednje vreme, vukao loše kadrovske poteze i izgubio izbore.

..A Bojan Pajtić?

Poslanik DS-a Oliver Dulić rekao je da bi bilo dobro „kada bi se neko iz Vojvodine kandidovao za predsednika stranke“, ocenivši da bi najbolji mogući izlaz iz situacije u kojoj se DS suočava sa teškom kampanjom od koje će stranka imati ogromne štete, bio – kandidatura Bojana Pajtića. „Mislim da je Pajtić sazreo da bude dobar predsednik DS-a. Naravno, mislim da bi i Tadić bio izuzetan i Đilas, ali mislim da je (Pajtić) izlaz iz situacije u kojoj se mi nalazimo“, istakao je Dulić a objavljuje Kurir.

Milion birača moglo da proda glasove

Organizacija Transparentnost Srbija se pozvala na podatke iz istraživanja UNDP-a za Srbiju i istakla da informacije o navodnoj kupovini glasova na proteklim izborima ne smeju da ostanu neistražene, jer bi u suprotnom bilo poljuljano poverenje u demokratske institucije i tajnost izbora. Podaci pokazuju, prenosi Politika, da čak 18 odsto punoletnih ispitanika tvrdi da im je „neko nudio mito (na primer novac, poklon, uslugu, posao) kako bi glasali za određenu političku partiju na majskim izborima“. Prevedeno u brojeve, to bi značilo da je ovom nedopuštenom uticaju bilo izloženo oko milion birača. Prograski direktor pomenute organizacije Nemanja Nenadić kaže da bi ispitivanje navoda trebalo početi od slučajeva koji su već pominjani – u Boru, Prokuplju i Novom Sadu.

Bogićević s trojicom telohranitelja

„Trenutno najtraženijeg čoveka u Srbiji, Miroslava Bogićevića, vlasnika kompanije ’Farmakom MB’ od kojeg svi žele da saznaju da li ga je i ko naterao da kupi 50 odsto Politike a on danima vešto izbegava javnost, fotoreporter Presa juče je slikao u centru Beograda“, piše ovaj list. Bogićević je u beogradskom predstavništvu „Farmakoma“ bio na kratkom sastanku a potom je napustio zgradu, ušao u crni „lendrover“ šabačkih registracija i odvezao se. Za vreme sastanka, zgradu i okolinu motrilo je njegovo lično obezbeđenje, trojica telohranitelja. Bogićević ni juče nije odgovarao na pozive novinara a ljudi koji su mu bliski kažu da se sigurno neće ni oglašavati.

Đačkim dinarom se plaća i obezbeđenje

Novosti su izračunale da škole u Srbiji od roditelja godišnje uzmu oko 900 miliona dinara na ime đačkog dinara koji je u proseku oko hiljadarke. U nekim školama ova dažbina je 200 dinara a ima i onih koje đački dinar naplaćuju 8.000 dinara na godišnjem nivou. Ove pare se troše na krečenje, nabavku opreme, popravku kompjutera, ponegde za sapun, ali i za obezbeđenje. Za plate nastavnika i za veće investicije novac stiže iz ministarstva. Pomoćnik ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Zoran Trninić kaže da bi ostale materijalne troškove trebalo da pokrivaju lokalne samouprave, koje su zadužene za nabavku kreda, sunđera, lopti, hemikalija i sličnih stvari. Sredstva očigledno nisu dovoljna, pa se od roditelja traži da pripomognu.

Prodaja grobnih mesta preko oglasa

Povodom oglasa o prodaji grobnih mesta, gde jedno na Novom groblju košta 8.000 evra, Novosti objavljuju i da u upravama groblja tvrde da prodaja nije moguća zbog rigorozne kontrole. Najčešće se nude mesta na grobljima u centru Beograda, na kojima već decenijama nema mesta. Cene su od 3.000-8.000 evra na Novom groblju do više od 20.000 za ozidane porodične grobnice. „Obično je reč o grobnicama u kojima su poslednji pokojnici sahranjeni pre više decenija a njihovi vlasnici odlučuju se da ih prodaju suočeni sa finansijskim problemima koje ne mogu da reše na drugi način“, navodi list.

Prvi put osuđeni agenti CIA, u Italiji

Kasacioni sud u Italiji podržao je raniju presudu nižeg suda kojom su osuđena 23 državljana SAD za otmicu osumnjičenog za terorizam, Egipćanina Abua Omara, u akciji koju je u Milanu organizovala CIA, prenosi Kurir. Odluka suda otvorila je mogućnost italijanskim vlastima da od vlasti u Vašingtonu traže izručenje američkih državljana koji su osuđeni za to delo. To je ujedno i konačna odluka suda jer su iscrpljeni svi pravni mehanizmi i mogućnosti za žalbu. „Ujedno, to je i prva sudska odluka u svetu kojom su osuđeni pojedinci povezani sa antiterorističkim aktivnostima CIA“, navodi list.

Gnjilanskoj grupi 116 godina zatvora

Jedanaestorica pripadnika „gnjilanske grupe“ OVK osuđeni su juče pred Posebnim odeljenjem Višeg suda u Beogradu na ukupno 116 godina zatvora zbog ratnih zločina nad civilima, dok su šestorica optuženih oslobođena krivice. Prvooptuženi Aguš Memiši, koji je, kako podseća Danas, na nedavnom ročištu pretio zameniku tužioca za ratne zločine, osuđen je na 12 godina zatvora. Nazif i Ahmet Hasani osuđeni su na 13 godina, Faton Hajdari na 10, Samet Hajdari na 15, Ferat Hajdari na osam godina, Kember Sahiti takođe na osam a Saliman Sadiku i Burim Fazliju na 12 godina zatvora. Šefket Musliju i Sadik Alija osuđeni su u odsustvu nap et, odnosno osam godina zatvora, pošto su u bekstvu. U obrazloženju presude se moglo čuti da su osuđeni krivi što su kao pripadnici OVK od početka juna do kraja decembra 1999. godine do smrti mučili 47 osoba, dok je najmanje 147 ljudi protivpravno lišeno slobode a zatim oslobođeno.

Pres navodi da je sudija Snežana Nikolić Garotić rekla da su osuđeni krivi za silovanje dve zaštićene svedokinje koje su svedočile u Specijalnom sudu, dok se optužbe za ubistva odbijaju jer nisu dokazane. Tužilaštvo za ratne zločine je najavilo da će uložiti žalbu Apelacionom sudu u zakonskom roku.

Mladenović ne razmišlja o ostavci

Štrajk upozorenja većeg dela ansambla Ateljea 212 bio je uvod u još veću „dramu“, postavljenu na javnu scenu krajem prošle sezone: nezadovoljni glumci traže neopozivu smenu upravnika Kokana Mladenovića (u trećoj godini njegovog mandata) i rešeni su da idu do kraja. „Do kraja, sa svojim argumentima odlučan je da istraje i upravnik a obe strane očekuju da ovu sve mučniju situaciju preseče osnivač, Skupština grada“, pišu Novosti. Glumci najavljuju potpunu obustavu rada 1. oktobra a Mladenović ne misli da treba da podnese ostavku. „Zakon kaže da je ’štrajk prekid rada koji zaposleni organizuju radi zaštite svojih profesionalnih i ekonomskih interesa po osnovu rada’. Od početka mog mandata nijedan glumac nije sankcionisan na bilo koji način, niko nije kažnjen ni degradiran“, ističe upravnik Ateljea.

Tito nije voleo apstraktnu umetnost

Kustoskinja Muzeja istorije Jugoslavije Ana Panić u intervjuu za Danas govori o izložbi „Zbirka slika druga predsednika“ i kaže da se može reći da je estetski ukus Josipa Broza Tita bio malo klasičniji, nije imao sluha za avangardu i savremenu umetnost i da je više birao proverene vrednosti. „Poznat je govor iz 1963. u kojem Tito kritikuje apstraktnu umetnost koja nije odgovarala tadašnjoj Jugoslaviji, koja se bavila nekim drugim pitanjima i samom formom. Tito očito nije voleo apstraktnu umetnost i nije imao nijednu sliku apstraktnog slikara“, navodi Panićeva.

Prema koptskom fragmentu, Isus imao ženu

Nedavno otkriven fragment papirusa koji je u Rimu predstavila profesorka Harvarda Karen King eksplicitno sugeriše da je Isus imao ženu. Komadić papirusa, verovatno iz 4. veka, nije veći od vizitkarte, prenosi Politika a Kingova je saopštila da su istraživači identifikovali reči „Isus im je rekao ’moja žena’“, što bi moglo da se odnosi i na Mariju Magdalenu. „Hrišćanska tradicija je dugo smatrala da Isus nije bio oženjen, iako nema pouzdanih istorijskih dokaza koji podržavaju te tvrdnje“, rekla je Karen King. Fragment je napisan na drevnom jeziku Kopta, egipatskih hrišćana, i prvi je rukopis za koji se zna u kojem se Isus poziva na svoju ženu.

Belgijanci neće u Novi Sad

„Atmosfera u pobedi protiv Velsa u Novom Sadu očigledno je zaplašila Belgijance, koji neće izaći u susret FSS-u, tačnije selektoru Siniši Mihajloviću, i pristati da se promeni mesto održavanja treće utakmice grupe A kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2012“, piše Kurir. FSS je već bio prijavio Marakanu u Beogradu kao poprište derbija, ali je ambijent na novosadskom Karađorđu oduševio Mihajlovića koji u Beogradu ne želi da se bori sa zvižducima navijača. Međutim, Fudbalski savez Belgije je to odbio, jer, kako su naveli, takav zahtev je trebalo da bude poslat najmanje 30 dana pre utakmice, te će se meč igrati na Marakani.

Zvezdinim navijačima zabranjena gostovanja

Navijači Crvene zvezde do daljeg neće moći da podržavaju svoj klub na utakmicama koje će igrati van Marakane, prenosi Kurir. Odlukom Disciplinske komisije Fudbalskog saveza Srbije, „delije“ neće moći da uđu u stadion Hajduka u Kuli, u meču 6. kola Jelen Superlige. „Navijači ne mogu da uđu sa obeležjima na stadion, ne dozvoljava im se grupni dolazak, ne prodaju im se organizovane ulaznice. Ovu istu meru dobila je Srbija od disciplinaca UEFA zbog incidenta u Đenovi, pa naših navijača nije bilo nigde na gostovanjima u proteklom ciklusu kvalifikacija za EP 2012“, rekao je Slobodan Pajović, predsednik Disciplinske komisije FSS-a.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...