Vatra ne jenjava, evakuišu se i meštani Tare

Danijela Ćirović

(ponedeljak, 27. avgust, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
foto, Niš, 26.08.2012 - ruski avion za gašenje požara IL 76 sleteo je danas na niški aerodrom Konstantin Veliki

Prvi mesec rada nove Vlade protekao je prevashodno u najavama onoga što tek treba da se uradi. Vučić je rekao da SNS neće još dugo čekati na promene u pojedinim lokalnim samoupravama, pominjući Novi Sad i Leskovac. Trivanova je poručila da će DS rešiti nesporazume. Vatra se u Srbiji ne smiruje, čak 10 velikih požara bukti na različitim lokacijama. Počela je evakuacija stanovništva iz sela sa Tare, dok je u Zaječaru proglašena vanredna situacija. Šuković je u Savet za borbu protiv korupcije izabran 2006. na predlog Agrobanke. Svaka druga javna nabavka obavlja se „po dogovoru“. Srpska porodica nastanjena u Nemačkoj doživela je saobraćajnu nesreću na austrijskom autoputu A4 kod mesta Parndorf. Ćerka od 17 godina je poginula. Kasparov je demantovao da je podržao NATO bombardovanje 1999. godine.

Prvi mesec Vlade u najavama

Prvih mesec dana rada nove Vlade protekao je u najavama onoga što tek treba uraditi i „za sada je malo konkretnih poteza da bi se mogla dati ocena onoga što ministri rade“, kažu sagovornici Danasa. Predsednik UGS Nezavisnost Branislav Čanak kaže da u ključnim oblastima, kao što su ekonomija i socijalna politika, čiji je cilj ostvarivanje socijalne pravde i koje je premijer Ivica Dačić u ekspozeu naveo među najznačajnijima – nije bilo konkretnih akcija i razgovora s članovima Socijalno-ekonomskog saveta. Ekonomista Aleksandar Stevanović ocenjuje najave poput one o 13. isplati penzionerima, kao neodgovorne jer država nema novca.

Vučić menja vlast u Novom Sadu

V.d. predsednika SNS-a Aleksandar Vučić potvrdio je da stranka ne odustaje od prekomponovanja vlasti u pojedinim lokalnim samoupravama, kao i da će se ići na izbore ako koalicioni partneri o tome ne postignu dogovor. „SPS spremna je za promenu vlasti u pojedinim lokalnim samoupravama, ali SNS neće još dugo čekati na to. Ako mislite da ćemo do decembra čekati Novi Sad i Leskovac, nećemo“, rekao je Vučić i dodao da je „blizu kraj čekanja“. Naprednjaci poštuju partnere, naveo je on, ali neće da bude ponižavana. „Mi ne pretimo. Ili ćemo se dogovoriti ili nije kraj sveta“, istakao je Vučić a prenosi Danas. V.d. predsednika SNS-a je naglasio i da neće dozvoliti da stranka postane „biznis stranka“, kao što je to bio slučaj sa svim partijama „bivšeg režima“.

„Imamo najveću odgovornost za stanje u zemlji, koja je u strašnoj političkoj, ekonomskoj, moralnoj i svakoj drugoj krizi. Naš posao je da kada izađemo iz Vlade ne budemo mi bogatiji, već građani. Ako ne bude tako, bolje da u Vladu nismo ni ulazili“, poručio je još Vučić na sednici Glavnog odbora SNS-a a objavljuju Novosti.

Funkcioner naprednjaka je objasnio da ne može da se dozvoli da su u Novom Sadu i u nekim drugim lokalnim zajednicama na vlasti koalicioni partneri SNS-a koji su na izborima „dobili tri puta manje od naprednjaka“. Lider SNS-a je rekao i da ne traži vlast, već „elementarno poštovanje i odgovornost“, prenosi Pres.

Trivan: DS će prevazići nesporazume

Potpredsednik DS-a Jelena Trivan u intervjuu za Novosti kaže da je uverena da će stranka prevazići nesporazume i iz krize izaći jedinstvena. „Verujem u snagu i pamet ljudi u DS-u da iz ovog izađemo snažniji a ne podeljeni. Svesna sam da danas postoji mnogo njih kojima je interes da u Srbiji nema opozicije i da se DS oslabi. Ali, u samom DS to nikome ne može biti od koristi“, navodi ona. Trivanova dodaje i da je jednog dana iz novina „saznala“ da Dragan Đilas traži njenu smenu, dok je drugog pročitala da su „veoma bliski“. „Toliko o istinitosti i razumu u svemu što se piše. Sa Đilasom imama odlične odnose i od onih sam koji veruju da je DS potreban svaki njen uspešan i sposoban čovek“, ističe ona.

Vanredno i u Zaječaru..

Vatrena stihija na Suvoboru je pod kontrolom. Pojedini požari su u toku jučerašnjeg dana lokalizovani, ali je na Tari, Kuršumliji, Vrškoj čuki i dalje kritično, objavljuju Novosti. Veliki požar, koji ne pamte ni najstariji stanovnici Gore na krajnjem jugu Kosmeta a koji je pre tri dana izbio na planini Koritnik, na području sela Gornji Krtstač i Rapča, preti da ugrozi kuće Goranaca. Vatra je zahvatila gotovo celu planinu, odnosno 15.000 hektara borove šume. Takođe, štab za vanredne situacije u Zaječaru doneo je odluku o proglašenju vanredne situacije, jer je požar izbio iz pravca Bugarske i proširio se na oko 300 hektara šume i niskog rastinja. Na Tari gori oko 300 hektara uprkos vanrednim naporima vatrogasnih spasilačkih jedinica i priprema se eventualna evakuacija ugroženih meštana. Na području opštine Prokuplje juče su izbila dva velika požara koja se šire.

U Srbiji trenutno gori oko 10 velikih požara a najkritičnije je na Tari. Takođe, vatra bukti i na Čigoti kod Zlatibora a vatrogasci su na terenu i na više lokacija u Vranju, Čačku, kod Prokuplja, Zvornika i Ljubovije, objavljuje Kurir.

..Besana noć u Gornjoj Gorevnici

Borka Blagojević iz Gornje Gorevnice je noć sa porodicom provela na denjku slame, pored goveda, strahujući da će se vatra vratiti, piše Politika. Porodica više nema ni štalu, ni seno. „Videla sam da nas vatra opkoljava sa svih strana, za mnom idu unučad i krave a meni se po glavi mota da nam nema spasa. Srećom, Ranko je motorkom presekao drveće oko kuće, da ne prenese vatru, i traktorom izorao jedan krug oko građevina, te napravio rov. Tako smo se sačuvali“, priča Borka.

Zamenik načelnika Sektora za vanredne situacije Đorđe Babić kaže su požare na Tari juče gasila iz vazduha i dva ruska aviona, da je plan za evakuaciju pripremljen a da za sada nema opasnosti po meštane Zaovine, prenosi Pres. Požar je kasnije tokom dana ipak zahvatio 1.000 hektara i ugrozio desetak kuća u zaseoku Đurići. Vatra se zbog jakog vetra proširila od Zaovina u pravcu Mokre Gore, Stolca i Oštrelja. U Đurićima je naređena evakuacija zbog jake koncentracije dima, ali nijedan objekat nije bio zahvaćen vatrom. Juče je počela i evakuacija stanovništva iz sela Oštrelj.

„Do moje kuće vatrogasci nisu ni stigli, nego smo nas pet-šest pokušavali da ugasimo požar. Vatra je počela da se razgoreva još oko četiri sata ujutro, ali je helikopter u ova sela stigao tek oko podneva. A to je za moje imanje i štalu bilo kasno“, priča za Blic Radoš Blagojević iz Gornje Gorevnice.

Besplatna legalizacija ili ne

Ministar građevinarstva i urbanizma Velimir Ilić obećao je da će legalizacija biti gotovo besplatna, da će takse koštati 200 do 300 evra i da će plaćati na rate. Politika na ovu temu razgovara sa pomoćnicom ministra Ilića Aleksandrom Damnjanović-Petrović i predsednikom Stalne konferencije gradova i opština i predsednikom opštine Paraćin Sašom Paunovićem. Paunović ističe da građanima treba otvoreno reći da legalizacija može da bude i besplatna za sve, ali da onda nikada neće biti izgrađena komunalna infrastruktura. Damnjanović-Petrović navodi da je ustavno pravo opština da odrede cenu naknade za uređenje zemljišta i da je to glavna prepreka, uz nerešeno vlasništvo, još od prvog pokušaja legalizacije iz 1997.

Venčali se spasioc i žrtva

Na vrhu Trem na Suvoj planini, na 1.810 metara nadmorske visine, na mestu gde se u februaru 2010. dogodila nesreća prilikom organizovanja akcije planinara, kada je Beograđanka Tatjana Rašević pala u ambis od stotinu metara, organizovano je venčanje. Tanja se baš na mestu sa kojeg se okliznula i iznad ponora u kojem je čudom preživela, venčala sa Nenadom Podovcem iz Niša, svojim spasiocem, piše Politika. Na Trem su mladenci stigli u punoj planinarskoj opremi, u adekvatnim, specijalnim cipelama i uz pomoć štapova. Tanja se onda presvukla u venčanicu.

Šuković izabran na predlog Agrobanke

Doskorašnji član Saveta za borbu protiv korupcije Danilo Šuković izabran je u ovo telo 2006. godine na predlog Skupštine Agrobanke, piše Pres. Sagovornici lista upozoravaju da ovaj podatak u svetlu najnovijih dešavanja, pobuđuje ozbiljnu sumnju da li zbog toga Šuković, kao član Upravnog odbora Agrobanke, „nije upozorio na nezakonite radnje u ovoj banci“. List navodi da je sam savet morao ranije da se ogradi od angažovanja Šukovića u UO Agrobanke i Jugoremedije, banci i kompaniji u kojima su otkrivene velike malverzacije i gubici, kao i da je Vlada trebalo ranije da ga smeni jer je ugrozio ugled jedne njene značajne institucije.

Javne nabavke „po dogovoru“

Blic objavljuje da je svaka druga javna nabavka u Srbiji rešavana „po dogovoru“. Naime, Saša Varinac koji je devet godina radio u Upravi javnih nabavki kaže da se čak 46 odsto nabavki rešava direktnom pogodbom, što je „veliko ograničenje za konkurenciju i nedopustiva praksa“. „Niko se ne bavi time da li se zaključeni ugovor poštuje ili je u međuvremenu došlo do izmene cene, uslova, rokova“, navodi Varinac za ovaj list.

Rehabilitovano 2.000 od 50.000 osuđenika

Na osnovu sudskih odluka po Zakonu o rehabilitaciji u Srbiji od 2006. do danas doneseno je oko 2.000 rešenja o rehabilitaciji, iako je, prema zvaničnim podacima, u našoj državi bilo oko 50.000 političkih osuđenika i kažnjenika od 1945. do 1985. godine. List Danas objavljuje da su na listi rehabilitovanih i nekoliko političara, intelektualaca i umetnika, kao što su dr Slobodan Jovanović, glumica Žanka Stokić, advokati Veljko Guberina i Slobodan Subotić, pisci Dragoslav Mihailović i Borislav Pekić, komunista Andrija Heberg a krajem prošle godine rehabilitovan je i knez Pavle Karađorđević. U Ministarstvu pravde kažu da su do sada zaključena 22 sporazuma o rehabilitacionom obeštećenju.

Država ne juri džeparoše

„Ogroman broj džeparoša i sitnih lopova koji godinama ’oštre’ prste po prodavnicama i džepovima građana ne vidi ni policiju a kamoli sud. Jer, ne samo što su dobro izučili zanat, već u malom prstu imaju i krivični zakon koji im garantuje da ih država neće dirati za građu manju od 15.000 dinara“, pišu Novosti. List navodi da se i dalje krade po gradskom prevozu, ali da ima i onih koji na pumpama sipaju gorivo i odvezu se, „znajući da ih ni policija niti vlasnici neće juriti zato što im se ne isplati“. Drugi kradu sadnice seljacima ili domaće životinje, „ali uvek po jednu u turi – da ostanu ispod cenzusa“. Za državu, 15.000 dinara je, bez obzira na veliki broj građana sa tolikom platom ili penzijom, crvena linija ispod koje ne vredi pokretati sistem.

Udes srpske porodice u Austriji

Devojka od 17 godina iz Srbije poginula je u saobraćajnoj nesreći u Austriji a njen otac i još dvoje dece od 11 i 15 godina, teško su povređeni. Nesreća se dogodila kod mesta Parndorf na autoputu A4, saopštila je austrijska policija, navodeći da je iz još nepoznatih razloga automobil u kojem je bila srpska porodica nastanjena u Nemačkoj, sleteo s puta. Najstarija ćerka (20) i majka zadobile su lakše povrede, prenosi Kurir. Aleksandar Heler, dežurni u Crvenom krstu je ispričao da se vozilo u više navrata prevrtalo u jarku i na kraju zaustavilo na krovu. Pojedini putnici su ispali iz kola a muškarca su iz vozila izbavili drugi vozači koji su se našli na mestu nesreće.

Oštrije kontrole za transplantaciju organa

Na sastanku koji je sazvao nemački ministar zdravlja Danijel Bar, Berlin bi danas trebalo da donese političku odluku o budućnosti transplantacije ljudskih organa, objavljuje Politika. Zvanično, reč je o zavođenju dodatnih kontrola pri određivanju pacijenata koji bi, zbog akutne ugroženosti, imali prioritetno pravo na transplantacije. Nemačka ne raspolaže dvooljnim brojem organa a nedavno izglasane olakšice zakonskih odredbi o lekalnim transplantacijama ne daju željene rezultate, navodi list.

Kasparov nije bio za bombardovanje

Pres objavljuje intervju sa Garijem Kasparovim, jedan od najvećih šahista današnjice. Poslednjih godina „i oni koji nemaju pojma gde stoji kraljica a gde top na šahovskom polju“, dobro znaju za Kasparova, i to preko njegovog političkog angažmana u Rusiji. „I upravo zbog politike Kasparov nije ’nervirao’ samo današnji Kremlj već i građane Srbije koji su zamerili šahovskom geniju na njegovoj navodnoj podršci NATO bombardovanju 1999“, navodi list. Kasparov ovo demantuje i kaže da nije tačno da je dao podršku agresiji na Srbiju a govori i o svom poznanstvu sa ministarkom sporta Alisom Marić, komentariše Vladimira Putina i pobedu Tomislava Nikolića.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...