ZASEDANJE U BRISELU O SRPSKOJ KANDIDATURI

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi) foto: Strumica,26.02.2012: tradicionalni karneval u Makedoniji

Šefovi diplomatija EU danas i sutra će se sastati u Briselu gde će se raspravljati o statusu kandidata Srbije za članstvo, dok se, u svetlu postignutog sporazuma sa Prištinom u petak, očekuje da će konačna odluka biti pozitivna. Pitanje je da li će onda Beogradu biti ispostavljeni novi uslovi, ukoliko želi da dobije datum početka pregovora. Nemačka želi da što pre završi „kosovsko pitanje“ a Edita bi „državu“ do Niša. Dačić reče da se SNS predstavlja kao da ne može ni sa jednom strankom a kako bi mu na kraju ostao - samo DS. Juče je zvanično ukinuto vanredno stanje u celoj zemlji. Piksi ne veruje da mu neko radi o glavi. Lekić je ponovo dao gol za Osasunu (protiv Granade) a Džajić kaže da je kao mali mnogo voleo fudbal.

EU sutra donosi odluku..

Iduća dva dana su ključna za sudbinu kandidature Srbije za članstvo u EU. „I pored neizvesnosti koja će potrajati do poslednjeg časa, nedavni razvoj situacije ide u prilog nadanjima da će konačna odluka biti pozitivna“, pišu Novosti (u uobičajenom „optimističkom“ duhu kada su državne teme u pitanju). Šefovi diplomatija EU danas će se sastati u Briselu i razmatrati dokle se odmaklo u dijalogu Beograda i Prištine. „Nema sumnje da će atmosfera biti pozitivna, s obzirom na poslednji dogovor o predstavljanju Kosova na regionalnim forumima, postignut u petak tokom devete runde“, objavljuje list. Time će se ministri pripremiti za sutrašnji sastanak na kojem će se doneti odluka o statusu.

..A onda novo uslovljavanje?

Pravda piše da će posle sastanka u Briselu i pozitivnog mišeljenja o statusu kandidata Srbije, uslediti „nove ucene koje će biti ispostavljene Beogradu ukoliko želi da dobije datum početka pregovora“. Predrag Simić, profesor FPN-a, kaže da je dobijanje kandidature izvesnije, ali „ne i potpuno izvesno“, jer je moguće da Brisel ispostavi nove zahteve: „Ali, prerano je da se govori o datumu. Mislim da će i Brisel sačekati da se prvo održe izbori u Srbiji i da se formira nova vlada, da bi procenila kakav je njen kapacitet za pregovore o članstvu.“

Nemačka zatvara „kosovsko pitanje“

Direktor Fondacije „Fridrih Ebert“ u Srbiji Mihael Erke u intervjuu za Blic kaže da je za Nemačku dovoljno „da vidi simboličke pomake u dijalogu jer želi da se proces proširenja nastavi, kao i da se što pre zatvori kosovsko pitanje“. „Jer, Kosovo je mali problem u odnosu na ogroman teret koji Nemačka ima kao lider u sadašnjoj krizi i nemačka vlada je želela da ovo sada brzo reši, bez ulaženja u detalje“, dodaje Erke. Gotovo se sa sigurnošću može reći, navodi on, da će posle nemačkog „da“ Srbija dobiti status 1. marta.

Status, i bez sporazuma

Direktor Centra za novu politiku Vladimir Todorić kaže da veruje da će Srbija ovih dana dobiti status kandidata za članstvo u EU, odnosno da bi ga dobila čak i bez dogovora u Briselu u petak. Ovim sporazumom, kaže on u intervjuu za Danas, „demonstrativno je ograničen suverenitet Kosova“ čak i pred državama koje su priznale nezavisnost, ali je protokolom o integrisanom upravljanju prelazima, sa izuzetkom Jarinja i Brnjaka, „uspostavljena jasna linija razdvajanja“ između Kosova i ostatka Srbije. Todorić navodi i da se plaši da će Priština sada početi da demonstrira silu u srpskim sredinama i očekuje zaoštravanje odnosa na kosovskoj političkoj sceni.

Editino „Kosovo do Niša“

Priština je odmah posle postignutog sporazuma u petak, potegla pitanje stvaranja „velikog Kosova“, kao koraka ka formiranju „velike Albanije“, piše Alo. Šef beogradskog tima za pregovore Borislav Stefanović rekao je da je prištinska koleginica Edita Tahiri tokom finalnih razgovora u Briselu iznela zahteve da njenoj „državi“ pipadaju „još neki delovi srpske teritorije“. „To su pre svega bila njena tumačenja naše skorašnje istorije, od toga da smo počinili genocid do toga da smo okupirali Kosovo. A Kosovo je, po njenom mišljenju, dosezalo do Niša“, rekao je on po povratku u Beograd.

Treba li raspisati izbore u pokrajini

Potpredsednici DSS-a i SPO-a Miloš Jovanović i Aleksandar Jugović za Politiku govore o raspisivanju lokalnih izbora na Kosmetu. Dok Jovanović kaže da bi se neodržavanjem izbora ljudima uskratilo jedno od osnovnnih ljudskih i demokratskih prava, „pravo na glasanje, pravo na izbor“, Jugović ističe da su „srpski Jerusalim na Kosovu u ovom momenut Srbi i kulturno-istorijski spomenici“. List podseća da pitanje održavanja izbora mora da se reši najkasnije do 11. marta kada je poslednji termin da se rapišu redovni parlamentarni i lokalni izbori u Srbiji. „Ne treba raspisivati izbore na Kosovu jer ih Beograd nije raspisao ni odmah nakon donošenja Rezolucije 1244. Svi su izašli na izbore i 2002. i 2004. godine, ali njih su organizovale privremene institucije Prištine u skladu s Rezolucijom 1244. A šta se to promenilo pa da 2008. mi organizujemo lokalne izbore i samim tim ne poštujemo Rezoluciju za koju se svesrdno zalažemo“, navodi Jugović.

SNV severnog Kosmeta poziva poslanike u Skupštini Srbije da prevaziđu stranačka neslaganja i da ponište sve sporazume iz dijaloga Beograda i Prištine. SNV je pozvao sve građane južne pokrajine da 1. marta izađu na miting pod sloganom „Hoćemo izbore, nećemo carine“ u Kosovskoj Mitrovici i iznesu svoj stav o postignutim sporazumima, prenosi Pravda.

Dačić o strategiji SNS-a

Predsednik SPS-a Ivica Dačić ocenio je da SNS konfrontacijom s većinom partija želi da stvori atmosferu za formiranje vlade s DS-om posle izbora. „Stvara se situacija da SNS ne može ni s kim. Oni ne mogu s radikalima, ne mogu s Čedom, ne mogu s Mlađanom Dinkićem, ne mogu sada ni s nama. Pa s kim mogu? Jedino će na kraju moći s DS-om“, rekao je on a prenosi Politika. List podseća da ovo nije prvi put da Dačić govori o ovoj eventualnoj koaliciji posle izbora i pita zašto Dačić pominje koaliciju i koliko ova izjava koristi ili šteti dvema strankama, kao i „da li je ovo možda deo zajedničke taktike SPS-a i DS-a“.

Toma „DS-ov kandidat“

Plan Predsedništva URS i predsednik Narodne partije Maja Gojković u intervjuu za Danas kaže da postoje osnove da se misli da je Tomislav Nikolić „zapravo DS-ov kadidat za premijera, sve dok predsednik DS-a ne kaže suprotno“. Što se tiče eventualne postizborne koalicije URS-a i SNS-a na lokalnom nivou u Zrenjaninu, koju je najavio funkcioner SNS-a Goran Knežević, ona kaže: „URS nije partokratska organizacija i decentralizovani smo unutar sebe. Ako ljudi iz URS nakon izbora u Zrenjaninu budu mislili da je Knežević dobar izbor, centralni nivo im neće braniti da idu u takvu koaliciju. Ipak, na republičkog nivou stvari su znatno drugačije. Nećemo moći u koaliciju sa onima koji zagovaraju centralizam i kjoi se boje reformi u agraru i ekonomiji.“

Ukinuto vanredno stanje

Vlada je juče ukinula vanrednu situaciju u celoj Srbiji, koja je zbog obilnih snežnih padavina i niskih temperatura bila proglašena 5. februara. Prethodno je 22. februara bilo ukinuto u većem delu zemlje, osim u 23 opštine gde se život i dalje odvijao otežano. Odluka je, kako prenosi Politika, stigla posle predloga Republičkog štaba, koji je na jučerašnjoj sednici formirao i operativno-stručni tim zadužen za praćenje klizišta u cilju smanjenja rizika od posledica koja bi mogla da izazovu. Na čelu štaba je Branko Jovanović. Komandant Štaba Ivica Dačić rekao je da je sada najvažnije da se preispitaju sve posledice koje je led mogao da nanese i da se nakon toga odredi šta treba da se menja u praksi u zakonima u toj oblasti.

Za vakcine bačeno šest miliona

Za samo tri sezone, piše Alo, Srbija je bacila gotovo milion doza vakcina protiv sezonskog i svinjskog gripa, na čiji uvoz je potrošila oko 6,3 miliona evra poreskih obveznika. Najveći deo para otišao je na nabavku cepiva, dok je za neiskorišćene vakcine potrošeno oko milion evra. Prema podacima Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, tokom 2009, 2010. i 2011. nabavljeno je ukupno 1,023 miliona doza sezonskih vakcina, od kojih je gotovo 30 odsto uništeno. Polovina ove količine plaćena je po ceni od 380 dinara po dozi a druga 487, računica kaže „da su nas neutrošene vakcine protiv sezonskog gripa koštale više od 122 miliona dinara“. Pre tri godine je kupljeno i 850.000 vakcina protiv svinjskog gripa za 799 dinara po dozi, od čega je neiskorišćeno ili je istekao rok upotrebe za čak 638.000.

U Nišu na potezu MUP i tužilaštvo

Lokalni antikorupcijski forum u Nišu očekuje da će, pošto je Državna revizorska institucija najavila podnošenje 23 prekršajne prijave protiv odgovornih u gradu zbog kršenja Zakona o javnim nabavkama i drugih propisa prilikom trošenja budžeta za 2010. godinu, „reagovati i drugi državni organi, pre svih tužilaštvo i MUP“, piše Danas. Prijave će biti podnete protiv gradonačelnika Miloša Simonovića, gradskog javnog pravobranioca Miomire Dinić, načelnika četiri gradske uprave, načelnika službe za poslove gradonačelnika, skupštine grada i gradskog veća i direktora četiri gradske ustanove i preduzeća. Simonović je tim povodom rekao da očekuje da će većina prekršajnih prijava biti odbačena, ali da će u slučaju da epilog bude drugačiji, odgovorni platiti novčane kazne propisane zakonom.

Šumadinac osvojio Južni pol

Direktor „Takovo osiguranja“ Dragan Jovović koji je ušao u istoriju aplinizma, kaže da je tamičenje i sport i biznis a da on ne može ni bez jednog ni bez drugog. Jovović je državni rekorder u turno-spustu koji je izveo spuštajući se s vrha Elbrusa sa nadmorske visine od 5.600 metara, i to nepoznatom stazom, piše Politika. Rođen je pre 53 godine u Donjim Branetićima podno Rudnika i prvi je Srbin i Balkanac koji je osvojio Južni pol. Mašinski inženjer, nekada karatista, stigao je na cilj 16. januara 2012, „ravno sto godina pošto je najjužniju tačku naše planete, po prvi put u istoriji čovečanstva, osvojio norveški istraživač Roald Amundsen“.

Mali Milan izlazi iz bolnice

Mališan Milan Ponjiger posle više od tri meseca oporavka, danas konačno izlazi iz bolnice. Otići će u dom Miroslava Melega, njegovog brata od tetke i novog staratelja. Novosti podsećaju da su 6. decembra s prozora samačko-vojnog hotela u Beogradu skočili otac Palko i majka Ilonka. Mališan je bio u očevom naručju, ali je srećom preživeo pad. Imao je teške povrede nogu, ruku i kukova. Miroslav Meleg kaže da svi nestrpljivo čekaju da Milan najzad dođe kući: „Najviše mu se raduje moj sin Luka. Sada svi moramo da se priviknemo na novu situaciju. Želimo da pomognemo Milanu da se što lakše prilagodi novonastalim uslovima života. Oporavak će i dalje pratiti službenici Centra za socijalni rad, kao i psiholozi.“

Svaki šesti par bez dece

Oko pola miliona parova u Srbiji ima problem da dobije dete a procenat onih koji pate od steriliteta stalno se povećava, piše Pres. Nekada je svaki deseti par imao ovaj problem a sada u proseku svaki šesti nema decu. Stručnjaci objašnjavaju da se pod bračnom neplodnošću podrazumeva kada i nakon godinu dana kontinuiranih odnosa, žena ne može da ostane u drugom stanju. Neplodnost je, kako kažu, posledica stresnog načina života, borbe za egzistenciju, seksualno prenosivih bolesti, ali i to što se sve više žena za rađanje opredeljuje u kasnim godinama.

Vidljivih pet planeta

Kraj februara i početak marta interesantan je period za ljubitelje astronomskih dešavanja, jer na nebu može da se vidi čak pet planeta Sunčevog sistema. Astronomi za Blic kažu da je ova pojava česta, ali uvek iznova interesantna za posmatrače. Planete Venera i Jupiter poslednjih dana februara približavaju se jedna drugoj. Branko Simonović iz Astronomskog društva „Ruđer Bošković“ kaže da su ove planete sinoć bile veoma blizu i da su se lepo mogle videti pored Meseca jer je bilo vedro veče.

Piksi ne veruje da mu rade o glavi

Propadnici Policijske uprave u Nišu pokušavaju da identifikuju aktere bombaškog napada na rodnu kuću Dragana Stojkovića Piksija u prigradskom naselju Pasi poljana. Novosti podsećaju da je bomba eksplodirala u dvorištu kuće u četvrtak uveče. Iako na Piksijevoj kući postoje četiri kamere, nijedna nije uspela da snimi bombaše. Detonaciju su čule i komšije, ali su svi, kao i Piksijeva majka Desanka, pomislili da je nekom eksplodirao kotao. Desanka, međutim, kaže da „bomba nije bačena greškom“, odnosno da su joj komšije potvrdile da su baš ispred njene kuće videli crna kola „u koja su odmah posle eksplozije ušli sumnjivi mladići sa kapuljačama na glavama“.

Piksi za Pres kaže da je šokiran, ali da se i pored velike neprijatnosti koju je preživela njegova majka, ne plaši za svoj život i da ne veruje da je neko hoće da ga ubije. Kako kaže, doći će u Srbiju čim mu to obaveze budu dozvolile i da ni tada neće angažovati obezbeđenje jer nema čega da se plaši.

„Žrtve Ugričića“

Predsednik Zajednice naučno-tehičkih muzeja Srbija i vlasnik Muzeja automobila „Moderne garaže“ Bratislav Petković u intervjuu za Pravdu kaže da „smo žrtve Ugričića“. „Njegov segment bio je uništavanje Narodne biblioteke. Tamo postoji takozvana nulta biblioteka i to su vredne knjige koje mogu da se koriste samo pod određenim uslovima. Od zaposlenih u NB-u sam saznao da tu nedostaje mnogo primeraka knjiga... Ugričiću su smetale i one zavese, na kojima su bila slova iz Miroslavljevog jevanđela, smetale su mu nagorele knjige preostale iz bombardovanja, koje bi možda iritirale Nemce. Uništavao je primerke knjiga iz Kraljeve biblioteke.“

Još jedan gol Lekića

Madridski Real je savladao Rajo Valjekano sa 1:0 a strelac jedinog pogotka bio je Kristijano Ronaldo. Portugalac je ponovo dokazao kakav fudbalski gen i petom, okrenut leđima golu, matirao golmana Raja, piše Blic. Dejan Lekić nije stao ni u ovom kolu, te je novim golom za Osasunu učestvovao u pobedi nad Granadom (2:1) a derbi između Atletika i Barselone završen je majstorijom Lionela Mesija za konačnih 2:1 u korist branioca titule.

Džajić kao mali mnogo voleo fudbal

Legenda srpskog fudbala Dragan Džajić u intervjuu za Pres kaže da je kao mlad mnogo voleo ovaj sport, „kao uostalom i svi ljudi sa Uba i okolnih sela“. „Teško da mogu da kažem da sam očekivao da ću da imam takvu karijeru, ali kada sam došao u Zvezdin podmladak znao sam da nema promašaja. Na svakom treningu bilo mi je jasno da sam dorastao Zvezdinom dresu“, priča Džajić.

Viktorijin muž umro kao beskućnik

Snežana Mišković – Viktorija, koja je gostovala u Pirotu sa dr Jovanom Marićem i glumicom Nadom Blam u okviru kampanje borbe protiv droge, otvoreno je ispričala svoje iskustvo. Kako prenosi Pres, ona je rekla i da je njen suprug zbog heroina umro na ulici kao beskućnik, od gladi i hladnoće. „Kada sam videla da mu nema povratka, razveli smo se. To je bilo 1993. i od tada smo izgubili svaki kontakt. Pre nekoliko meseci su mi javili da su ga našli u haustoru i da je završio na nastrašniji mogući način. Kao beskućnik, bez dijagnoze. Nije se predozirao, niti je pio alkohol. On je jednostavno umro od hladnoće i gladi“, ispričala je ona.

Severina izašla iz porodilišta

Hrvatska pevačica Severina Vučković sinoć je iznenada napustila splitsko porodilište, pišu Novosti. Sa suprugom i sinom je „izmakla medijima“, iako se očekivalo, navodi list, da danas ili najkasnije sutra napusti bolnicu kroz glavni ulaz i da se neće skrivati od fotoreportera. Severina je osoblju bolnice u kojoj se pre nekoliko dana porodila, poklonila parfeme jer su pažljivi i dobro su se brinuli o njoj i sinu. Porodilištu je poklonila i deset pilates lopti. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...