ZA KOGA JE BIO SPREMAN SNAJPER U BANJALUCI?

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)

Direktor policije Republike Srpske Gojko Vasić rekao je da se do okončanja istrage ne može govoriti o tome da li je naoružanje pronađeno u hali „Borik” bilo namenjeno za teroristički napad ili atentat na neku od ličnosti koje su prisustvovale proslavi 20 godina postojanja RS. Povući danas usporedo obje tužbe opasno bi nas približilo izjednačavanju uloge tadašnje Srbije, odnosno SR Jugoslavije i Hrvatske u ratu, a to je apsolutno neprihvatljivo, kaže bivši predsednik Hrvatske Stjepan Mesić. „Treba krenuti s aktivnim predlogom rešavanja problema Kosova i Metohije kako nas vreme ne bi pregazilo" – kaže Boris Tadić. Albanci sa juga Srbije nameravaju da blokiraju administrativni prelaz kod „Bele zemlje“, zajedno sa pristalicama „Samoopredeljenja“ sa Kosova. Nadežda Nejinski, bivša ministarka spoljnih poslova Bugarske, priznala je da je sagu o "Operaciji potkovica", početkom 1999, neposredno pre rata na Kosovu, smislila vlada te države, i da je taj "srpski plan" ona, ne zalazeći u verodostojnost podataka, predala nemačkim i NATO zvaničnicima. Gotovo sigurne smrti, lidera radikala Vojislava Šešelja, kome je u petak pozlilo u pritvoru Haškog tribunala, spasio je bivši šef Državne bezbednosti Jovica Stanišić. Sudbina poznate voditeljke RTS Petre Cvijić (33), koja je svojom "opel korsom" udarila Slobodana Bajića (73) dok je prelazio Vodovodsku ulicu kod broja 164, prešla je u utorak i zvanično iz ruku policije u nadležno tužilaštvo.


Nastup ansambla poljskog Nacionalnog baleta u Sevilji

Sprečen atentat na predsednike Srpske i Srbije?

U sportskoj dvorani "Borik" u Banjaluci, dan uoči početka obeležavanja Dana i krsne slave Republike Srpske, prilikom standardne bezbednosne kontrole objekta, policija je pronašla tri kilograma plastičnog eksploziva TNT velike razorne moći, snajper sa prigušivačem, dve automatske puške, dva "škorpiona" i 400 metaka različitog kalibra - potvrđeno je Novostima iz više izvora u policiji RS. Policija Srpske je u sklopu ove istrage već saslušala više od stotinu lica i uhapsila jednu osobu za koju se sumnja da je donela oružje u dvoranu. Zanimljivo je da je torba u kojoj su se nalazili oružje i eksploziv bila dobro prikrivena u ormaru u tehničkoj kabini i nije se videla pri ulasku u pomenuti prostor - dimenzija dva puta tri metra. Tehnička kabina gde su pronađeni oružje i eksploziv nalazi se tačno nasuprot bine sa koje su se okupljenim zvanicama, a bilo ih je oko 1.000, obraćali predsednik RS Milorad Dodik i predsednik Srbije Boris Tadić.

Stručnjak za terorizam Dževad Galijašević kaže da je potpuno jasno da skrivanje oružja nije delo pojedinca, već organizovane grupe, ističući da je najvažnije da je MUP RS ispunio svoju obavezu i predupredio bilo kakve negativne posledice.

“U svemu se prepoznaje rukopis radikalnih islamističkih krugova i same Al Kaide” - kaže on za Pres.

Direktor policije Republike Srpske Gojko Vasić rekao je da se do okončanja istrage ne može govoriti o tome da li je naoružanje pronađeno u hali „Borik” bilo namenjeno za teroristički napad ili atentat na neku od ličnosti koje su prisustvovale proslavi 20 godina postojanja RS. „Naoružanje nije otkriveno na osnovu nekih operativnih saznanja i informacija. Naoružanje je pronađeno prilikom protivdiverzionog pregleda, a mi kroz operativnu obradu treba da vidimo da li je to oružje trebalo da bude upotrebljeno za teroristički napad ili ne”, kazao je Vasić, piše Politika.

Milorad Diodik je pre proslave bio obavešten o pronađenom oružju, navodi Blic.


Protest pripadnika kineske zajednice u Rimu pošto su iznuđivači novca ubili
kineskog imigranta i njegovu ćerku

Mesić: Ne povlačiti tužbe

Povući danas usporedo obje tužbe opasno bi nas približilo izjednačavanju uloge tadašnje Srbije, odnosno SR Jugoslavije i Hrvatske u ratu, a to je apsolutno neprihvatljivo, kaže za Danas bivši predsednik Hrvatske Stjepan Mesić, odgovarajući na pitanje koliko je realno da Hrvatska i Srbija povuku međusobne tužbe za genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu. On dodaje da misli da danas ne bi trebalo brzopleto srljati u takve kombinacije i da je „trebalo imati više pameti i političke dalekovidnosti kada se tužba pripremala“.

“Ja sam tada bio za to da se ispitaju sve mogućnosti kako da ostvarimo ono što smo željeli, a da izbjegnemo podizanje tužbe i, naravno, srpsku protutužbu koja je bila izvjesna. Nažalost, tadašnja Vlada nije imala sluha za takvo stanovište”- ističe Mesić.

Tadić: Treba nam kreativno rešenje za Kosovo

U manastiru Visoki Dečani, gde je pre tačno sto godina upaljena sveća koja je označavala oslobođenje Kosova, predsednik Srbije Boris Tadić u razgovoru s Veljkom Lalićem, glavnim urednikom Presa, kaže kako je ovo drugi pokušaj - posle Đinđićevog iz 2002. - da se pronađe trajno rešenje za kosovski problem i okonča istorijski konflikt između Srba i Albanaca. “Mi se nalazimo u jednom istorijskom procesu koji je više nego težak i u kojem smo iz godine u godinu smanjivali svoje šanse da se izborimo za legitimitet na Kosovu i Metohiji. U poslednjih dvadeset godina to smo pokušali dva puta; jednom kada je Zoran Đinđić izašao sa predlogom u zimu 2002. i sada, deset godina kasnije, kada pokušavamo da rešimo ovaj težak konflikt između nas i Albanaca. Đinđić je rekao nešto čega se držim: „Treba krenuti s aktivnim predlogom rešavanja problema Kosova i Metohije kako nas vreme ne bi pregazilo" – kaže Tadić. Na pitanje da li to značu podelu, on kaže: “Ne, predlog koji je izneo Đinđić danas nije delotvoran, jer podelu Kosova i Metohije ne prihvataju velike sile: ni Kina, ni Rusija, ni SAD, ni Nemačka, ni Velika Britanija, ni Francuska. Znači, treba nam drugo kreativno rešenje koje podrazumeva poštovanje interesa i velikih sila, a ne samo Srba i Albanaca”.


Patnitop - višednevne blokade saobraćaja na severu Indije usled velikih
snežnih nanosa i niskih temperatura

Albanci blokiraju administrativni prelaz kod „Bele zemlje“

Albanci sa juga Srbije nameravaju da blokiraju administrativni prelaz kod „Bele zemlje“, zajedno sa pristalicama „Samoopredeljenja“ sa Kosova, tvrdi izvor Pravde. “Ima dosta zainteresovanih Albanaca koji će sigurno ići da blokiraju granicu. Mnogo više pristalica za blokadu 14. januara biće iz preševske opštine, među kojima i bivši pripadnici Oslobodilačke vojske za Preševo, Medveđu i Bujanovac” – kaže naš izvor. Prema njegovim rečima, o tome govori i činjenica da je u poslednjih nekoliko dana primećena pojačana aktivnost ekstremista na jugu Srbije.

Šta bi mogla nova Jugoslavija

Da je Jugoslavija preživela, sada bismo bili jaka država, članica EU. Imali bismo duplo veći BDP, 13 aerodroma i verovatno bismo bili neprikosnovena sportska sila. Ipak, nije bilo realno da zajednička država opstane, niti je realno da će se u skorije vreme ponovo sastaviti... Ovako sagovornici Presa, iz svih oblasti i sa svih prostora nekadašnje SFRJ, komentarišu nesvakidašnje istupanje hrvatskog književnika Igora Mandića, koji je u intervjuu za riječki „Novi list" istakao da Hrvatska neće imati velike koristi od ulaska u EU i da joj kao najbolja mogućnost ostaje ponovo ujedinjenje južnoslovenskih naroda, ali na malo drugačiji način nego ranije. Pres je istraživao šta o ideji čvršće ekonomske, kulturne i sportske zajednice na prostoru bivše Jugoslavije misle stručnjaci u ovim oblastima, istoričari, kao i aktuelni i eks-Ju političari.

Bugari izmislili razlog za bombardovanje Srbije

Nadežda Nejinski, bivša ministarka spoljnih poslova Bugarske, priznala je da je sagu o "Operaciji potkovica", početkom 1999, neposredno pre rata na Kosovu, smislila vlada te države, i da je taj "srpski plan" ona, ne zalazeći u verodostojnost podataka, predala nemačkim i NATO zvaničnicima. Dokument nazvan "Operacija potkovica" načinila je bugarska vlada, iako je rezerve o njegovom sadržaju izrazila obaveštajna služba naše zemlje - rekla je u dokumentarcu „Tajna istorija plana „Potkovice“ privatnog bugarskog kanala, BTV, Nejanska. Dala sam nemačkom ministru spoljnih poslova Joški Fišeru, odnosno NATO-u izveštaj bugarske vlade u kome se jasno navodi da je postojao plan "Potkovica", brižljivo pripreman od strane obaveštajnih službi u Srbiji - rekla je Nejanski, koja je sada poslanik u Evropskom parlamentu. Analitičari su na osnovu obaveštajnih podataka posmatračke misije OEBS, izmislili srpsku "klopku za Albance" i razlog NATO intervencije, navod Novosti.


Doček iranskog predsednika Mahmuda Ahmadinedžada na aerodromu u Managvi,
koji će prisustvovati inauguraciji Danijela Ortege (Daniel Ortega) u treći
predsednički mandate: Mahmoud Ahmadinejad, Samuel Santos, Morteza Khalaj

Nikolić: Tadić orden primio u moje ime

Tomislav Nikolić, predsednik SNS-a, čestitao je Republici Srpskoj 20 godina od osnivanja i rekao da nije prisustvovao obeležavanju te godišnjice u Banjaluci, jer poziv nije dobio na vreme. “Poziv sam dobio na dan svečanosti, što je isto kao da ga nisam dobio” – rekao je Nikolić posle sastanka sa čelnicima više opozicionih stranaka iz RS. Na pitanje, kako piše Pravda, da li je razlog za njegov nedolazak na svečanost u Banjaluku to što je predsedniku Srbije Borisu Tadiću uručen orden RS, Nikolić je odgovorio da već ima jedan orden Republike Srpske, dobijen u teža vremena nego što je to danas, i dodao da smatra da je Tadić orden primio i u njegovo ime.

I Zastavini radnici na izborima

Samo tri parlamentarne stranke u Srbiji, od ukupno dvadesetak, nastupiće samostalno na narednim izborima. Sa izuzetkom, dakle, radikala, DSS i SVM, svi ostali u ovom trenutku razgovaraju što jedni s drugima, što sa sindikatima, raznim udruženjima i pokretima o pravljenju predizbornih koalicija. Prema svim saznanjima Danasa, konačan sastav tih koalicija trebalo bi da bude poznat do sredine februara. U većini stranaka za sada ne žele da razgovaraju o mogućim postizbornim aranžmanima, ostavljajući tu temu za budućnost, kada bude bilo jasno ko je sve preskočio cenzus. Velimir Ilić, lider Nove Srbije, kaže da će se već do kraja ovog meseca tačno znati ko će sve činiti „narodni pokret“, koji će predvoditi Srpska napredna stranka, zajedno s partnerima iz njegove NS, Pokreta snaga Srbije i Pokreta socijalista. “Narodni pokret trebalo bi da okupi radnička, seljačka i izbeglička udruženja. Sva je prilika da će nam se pridružiti Marijan Rističević i njegova Narodna seljačka stranka. Očekujemo da u pokret uđu sindikati Zastavinih radnika, uključujući i one iz Fijata, ali i sindikati metalaca i građevinara Srbije” - kaže Ilić.

SAD pritiskaju Nemačku oko Srbije

Zaustavljanje Srbije na evropskom putu, pogotovo na duže vreme, nije dobro ni za vašu zemlju, ni za region i Evropu. Mislim da to sada uviđaju i najveći protivnici vaše kandidature u EU, ali i u Vašingtonu. Ovo za Novosti kaže Martin Slecinger, stručnjak za Balkan vašingtonskog „Vudro Vilson centra“. On napominje da tenzije na severu Kosova uoči donošenja odluke vrha EU, kao i ekonomska kriza u Evropi, svakako nisu išle u prilog Srbiji: “SAD neće tenzije, pa utiču da Nemačka popusti oko kandidature”.

Šešelja Stanišić spasio sigurne smrti

Gotovo sigurne smrti, lidera radikala Vojislava Šešelja, kome je u petak pozlilo u pritvoru Haškog tribunala, spasio je bivši šef Državne bezbednosti Jovica Stanišić, saznaju Novosti. Radikalski vojvoda, kako saznajemo, bio je sa ostalim haškim optuženicima u redovnoj šetnji. U jednom trenutku se požalio da mu je loše, da oseća slabost, i zatražio da se vrati u svoju sobu. Kada je počeo da skida jaknu i patike, izgubio je svest i pao na pod ćelije. Kada je došao sebi, pokušao je da ustane, ali nije mogao. Na sreću, vrata njegove ćelije ostala su širom otvorena, tako da ga je prvi ugledao bivši šef DB Jovica Stanišić. Nekada veoma bliski saradnik Slobodana Miloševića odmah je alarmirao stražare. Došao je i pritvorski lekar, koji mu je u tom trenutku izmerio puls od čak 240! Ubrzo je stigla hitna pomoć, ali stražari nisu mogli da liftom spuste Šešelja na nosilima, pa su morali da razbiju jedan prozor. Čim je prevezen u bolnicu, lekari su ga reanimirali.

Prijave protiv odgovornih u Dulićevom ministarstvu

Državna revizorska institucija podneće krivične prijave zbog nenamenskog trošenja para iz budžeta protiv odgovornih u Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja, Agencije i Fonda za zaštitu životne sredine, saznaje Politika. Čuvari državne kase otkrili su da se novac trošio mimo zakona, to jest da je 300 miliona dinara bez saglasnosti Vlade Srbije otišlo za podsticaje građevinskoj industriji. Agencija za zaštitu životnu sredine oglušila se o zakon tako što je izvođaču plaćala neizvedene radove. Dok je Fond za zaštitu životne sredine bez kriterijuma podelio oko 100 miliona dinara bespovratnih sredstava firmama koje se bave reciklažom. U ovom slučaju nije čak ni formirana komisija, niti je objavljena rang lista kandidata. Revizori su utvrdili da je pet kompanija („Brzan plast”, „Božić i sinovi”, „Eko risajkling”, „Denipet” i „SE Trejd”) podnelo zahteve pre ostalih kandidata. Iako nisu imali kompletnu dokumentaciju – dobili su novac.

Rat DS i LSV

Demokratska stranka uputila je do sada najoštrije kritike na račun svog aktuelnog koalicionog partnera Lige socijaldemokrata Vojvodine, isprovocirana intervjuom zamenika predsednika LSV Bojana Kosteša u jučerašnjem izdanju Danasa. Predsednik vojvođanskog odbora DS Dušan Elezović optužio je LSV Nenada Čanka za licemerje, zloupotrebu funkcija i političku destruktivnost. Elezović je ovim odgovorio na Kostrešove tvrdnje da se Vlada Vojvodine i njen predsednik Bojan Pajtić dovoljno ne zalažu za interese Pokrajine, što je nedavno, takođe u Danasu, izjavio i sam Čanak.

Kapičić: Neću trajno u Crnu Goru

Jovo Kapičić, posleratni šef Udbe, smatra najavu Mire Mandić - da će protiv njega podići krivičnu prijavu za ratni zločin u Crnoj Gori - samo delom zavere istih ljudi koji su inspirisali i nedavni ulični napad na njega u Beogradu. Prema njegovom mišljenju, reč je o srpskim nacionalistima koji žele da rehabilituju i Dražu Mihailovića i zatvorenike s Golog otoka. On objašnjava za Novosti da još oseća posledice napada i da će otići u Crnu Goru čim ih zaleči. Međutim, to ne znači i njegovo konačno preseljenje iz Srbije, iako ga je ranije najavljivao, i ta odluka, kako kaže, nije posledica najave tužbe za ratni zločin u Crnoj Gori.

Ne mogu se sankcionisati Srbi sa severa Kosova

Dok se u Srbiji vodi polemika o tome da li je protivustavno da se Srbi sa severa Kosova i Metohije na referendumu izjasne da li žele da prihvate prištinske institucije i da li to može da dovede u pitanje državne interese, britanski premijer Dejvid Kameron, koji se protivi otcepljenju Škotske, obećao je da će njegova vlada narednih dana definisati pravni okvir za održavanje referenduma o nezavisnosti Škotske.„Neizvesnost oko tog pitanja nanosi štetu škotskoj ekonomiji”, dodao je Kameron. Ukoliko Srbi sa severa Kosova, uprkos upozorenjima državnog vrha da njihovo izjašnjavanje neće rešiti nijedno otvoreno pitanje i da će samo dovesti do podela među Srbima na Kosmetu, ostanu pri stavu da referendum treba da se održi, ne postoje pravni mehanizmi da se njihovo izjašnjavanje sankcioniše, piše Politika. Zoran Ivošević ukazuje na ustavnu odredbu o slobodi izražavanja misli, koja se u slučaju severa Kosmeta odnosi na pravo građana da ostanu pri svom uverenju.

“Hameri” za VS stižu iz SAD

Vozila „hamer“ biće najveće pojačanje u opremi Vojske Srbije u ovoj godini. Ovi terenci, koji će u aprilu stići kao donacija SAD, dobiće „komandu“ u Specijalnoj brigadi u Pančevu. Na spisku potreba Vojske Srbije su, međutim, i avioni, sistemi PVO, borbena vozila, oprema za pešadiju..., pišu Novosti. Stroj od 21 „hamera“ biće među retkim novim sredstvima koja će biti proizvedena u inostranstvu. U Ministarstvu odbrane kažu da će prioritet u 2012. godini imati nabavka domaće vojne opreme, ali i da će biti završene pripreme za kupovinu najskupljeg naoružanja - aviona i helikoptera.

Tužilaštvo ispituje krivicu voditeljke

Sudbina poznate voditeljke RTS Petre Cvijić (33), koja je svojom "opel korsom" udarila Slobodana Bajića (73) dok je prelazio Vodovodsku ulicu kod broja 164, prešla je u utorak i zvanično iz ruku policije u nadležno tužilaštvo. Dalja istraga, odnosno procena veštaka saobraćajne struke, pokazaće da li je, i koliko, za ovu saobraćajnu nezgodu, posle koje je vremešni Beograđanin preminuo, odgovorna voditeljka RTS. Nezgoda se dogodila u ponedeljak oko 16.30. Prema tvrdnjama Cvijićeve, kao i svedoka, Bajić je pretrčavao ulicu, pokušavajući da stigne na obližnju autobusku stanicu. Onda se začuo jak udarac, pišu Novosti.

Ona je veoma teško primila činjenicu da je pregazila čoveka, i dok je nesrećni Slobodan još bio živ, neprekidno je plakala i zvala bolnicu da bi se raspitala za njegovo zdravlje. Ipak, kada je napokon saznala da je čovek kojeg je pregazila preminuo, pozlilo joj je pa je i sama završila u Urgentnom centru. Nakon što joj je pružena pomoć, pala je u depresiju i od tada je prestala da komunicira sa okolinom. Prijatelji su došli po nju i odveli je, verovatno u njen stan u Železniku, gde se oporavlja, piše Pres.

Tito prodao Amerikancima svemirski program

Tito je 1961. godine prodao jugoslovenski svemirski program Amerikancima. Zahvaljujući tome, Amerikanci su poslali prvog čoveka na mesec, Jugoslavija je postala najprosperitetnija komunistička država, a Josip Broz je postao plejboj i jedan od najugledijih svetskih lidera. Najveća tajna hladnog rata decenijama je ostala skrivena u vojnoj bazi "Željavi" nedaleko od Bihaća. Ovo je sažetak dokumentarne drame "Hjustone, imamo problem" čiji je trejler brzinom svetlosti uzburkao internet-javnost u čitavoj bivšoj Jugoslaviji, navode Novosti. Film reditelja Žige Virca, po ideji i scenariju Boštjana Virca, tek je u fazi predprodukcije i trebalo bi da bude prikazan krajem godine.

RRA ne želi oduzimanje dozvole Avali

Jedina mera koju Republička radiodifuzna agencija (RRA) može da preduzme, u vezi sa situacijom na TV Avala, gde zaposleni štrajkuju više od dvadeset dana, jeste oduzimanje dozvole za emitovanje, piše Politika. Međutim, prema rečima člana Saveta RRA Gorana Pekovića, agencija ne želi da se to desi i tražiće se druga rešenja za televiziju koja ima dozvolu za emitovanje na teritoriji cele zemlje, a čiji je račun trenutno u blokadi.

Ubica izbačen sa umrlice

Mirjana Todorović (60) iz Jagodine, koju je na zverski način na sam dan Božića izbo nožem sin Sava, a potom joj odsekao glavu, sahranjena je na jagodinskom groblju. Na Mirjaninoj umrlici, koja je bila okačena pred kapelom, među ožalošćenima Savino ime nije odštampano, piše Prvda.

Retko se prodaju mobilni sa ćiriličnim softverom

Iako je ćirilica zvanično pismo, na tržištu Srbije retko se prodaju mobilni telefoni sa softverom koji podržava ćirilicu. Ćirilične tastature za telefone ili računare ne mogu se kupiti u Srbiji, iako bi, tvrde upućeni, troškovi njihove izrade bili minimalni. Ipak, kako kažu u „Vipu”, proizvođači mobilnih telefona u ovom trenutku ne prilagođavaju tastature ćiriličnom ili latiničnom pismu jer za to nemaju komercijalni interes, piše Politika.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...