UNIŠTAVANJE PREDAJNIKA BEZ ZNANJA MEDJUNARODNE ZAJEDNICE?

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

Cilj Beograda je da što pre vrati mogućnost telefoniranja Srbima s Kosova preko ovdašnjih operatora. Predsednika Tadić traži odgovornost nadležnih zbog poplave u leskovačkom kraju. U Srbiji se ne otvaraju proizvodni pogoni, svi se okreću trgovini i ugostiteljstvu a iz vlade poručuju da pripremaju novu strategiju privrednog rasta.


Svečano otvaranje prolećno-letnje sezone u Skadarliji


Svet je bio neobavešten?

Ćutali smo dva dana, trećeg smo morali da viknemo. Ovako izvor Politike iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije opisuje akciju koja je preduzeta juče, a zbog akcije Prištine kojom je uništila opremu telefonskih operatera iz Beograda i tako lišila oko sto hiljada Srba mogućnosti da koriste mobilne telefone, piše u ovom listu. Ljudi iz Ministarstva inostranih poslova juče su telefonom pozivali „sve relevantne prestonice na svetu“ kao i njihove ambasade u Beogradu. Predstavnici zemalja koje su priznale samoproglašenu nezavisnost objašnjavali su da je sve urađeno po zakonima Prištine. A bez obzira na stav o statusu Kosmeta, međunarodna zajednica je bila jedinstvena u iskazu: "Nismo znali da će ta akcija da bude preduzeta. Ona je izvedena bez našeg znanja", objavljuje ovaj list u tekstu sa potpisom glavnog urednika, pod naslovom "Rat impulsima na Kosovu". Cilj Beograda je da što pre vrati mogućnost telefoniranja Srbima s Kosova preko ovdašnjih operatera. On neće da uzvraća kontramerama, niti podržava rušenje opreme prištinskih operatera u severnom delu Kosmeta. Beograd će pokušati da uradi tri stvari. Prvo, da vrati signal svojih operatera na Kosmet. Drugo, da pokaže da svaki unilateralni potez ima nepodnošljivo visoku cenu. Treće, da prekine razgovore o tehničkim pitanjima sa Euleksom zato što druga strana neprestano vuče unilateralne poteze, piše u Politici.

Pozadina odluke vlasti u Prištini da onesposobi predajnike „Telekoma“ i „Telenora“ na centralnom delu Kosova je to što traže da Kosovo dobije svoj međunarodni pozivni broj, saznaje Blic u Vladi Srbije. Međutim, potez ima i dalekosežnije posledice jer je jedna vrsta pritiska na Srbe južno od Ibra da se isele. Ukoliko se ove nedelje ne nađe rešenje za vraćanje predajnika srpskih operatera mobilne telefonije, moglo bi da se dogodi da odgovor Srba na severu bude isključenje predajnika albanskih operatera na severu, saznaje Blic. To bi samo dovelo do još dublje podele između severa i ostatka Kosova, a Srbija trenutno pregovara sa vodećim državama EU, SAD oko rešavanja problema. Predsednik Boris Tadić je juče izjavio da je srpsko stanovništvo „apsolutno ugroženo“ zbog gašenja mreža mobilnih operatera na Kosovu i da zbog toga traži reakciju međunarodnih institucija, piše u ovom listu pod naslovom "Odmazda Prištine zbog nedobijanja pozivnog broja".

"Predsednik se uhvatio za glavu"

Područja u leskovačkom i aleksinačkom kraju posetili predsednik Boris Tadić, potpredsednik vlade Ivica Dačić, ministar Rasim Ljajić, načelnik Generalštaba Miloje Miletić i načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić, javlja Politika. Posle obilaska poplavljenog područja, predsednik Tadić i ostali republički funkcioneri posetili su nekoliko kuća u Bobištu. Izlazeći iz jedne predsednik Srbije uhvatio se za glavu:

"Šteta je neizmerna, katastrofalna. Zahtevam da svi krivci iz ranijeg perioda, koji su tokom svojih mandata propustili da urade ono što je trebalo, budu kažnjeni. Zbog javašluka, lenjosti, neodgovornosti i sistema „lako ćemo“, odlaganjem realizovanja obaveza od sutra, do sutra neko mora da bude pozvan na odgovornost – rekao je predsednik Boris Tadić, posebno naglasivši da nema racionalno objašnjenje za činjenicu da kanal „Nova bara“ u leskovačkom kraju nije očišćen još od 1957. godine, kada je sagrađen, a što je glavni uzrok plavljena ne samo Bobišta, već i Presečine, Velikog Trnjana i celog područja.

"Doći ću brzo, za nekoliko meseci, da se sam uverim da li je ovaj kanal očišćen", rekao je Tadić.


Bobište-predsednik Srbije Boris Tadić obišao je poplavljena područja u Leskovcu
(Boris Tadić, Ivica Dačić, Rasim Ljajić)

Saznanje da su poplave u leskovačkom kraju posledica nemarnosti i javašluka jer odvodni kanali nisu čišćeni nekoliko decenija, predsednika Tadića je navelo da zatraži odgovornost nadležnih i da najavi kažnjavanje odgovornih, piše u Novostima.

Dogovaranje sa MMF-om

Državna delegacija Srbije nastavlja razgovore u Vašingtonu sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda o ostvarenim ciljevima makroekonomske politike Srbije, u sklopu priprema za dolazak misije MMF-a u maju, izjavila je Tanjugu u Vašingtonu ministarka finansija Diana Dragutinović. Ukazujući na važnost dva strukturna kriterijuma, penzione reforma i zakona o fiskalnoj odgovornosti, Dragutinovićeva je napomenula da su MMF-u već upućeni analiza i prvi nacrt tog zakona, objavljuje Politika.

„Ovo je deo priprema za njihov dolazak i za ono što imamo rok do kraja maja. Oni će biti tu, praktično, kada mi treba da uradimo zakon o fiskalnoj odgovornosti”, rekla je ministarka finansija. Ministarka Dragutinović je napomenula da je sa Svetskom bankom dogovorena, a to je ono što je za ministarstvo finansija najvažnije, budžetska podrška za ovu fiskalnu godinu od 200 milina dolara.

Dogovor sa Svetskom bankom

Svetska banka odlučila je da Srbiju podrži sa 580 miliona dolara u sledećih godinu dana, izjavio je Tanjugu u Vašingtonu potpredsednik Vlade Srbije zadužen za evropske integracije i ministar za nauku i tehnološki razvoj Božidar Đelić.

„Konkretan rezultat naših razgovora u Svetskoj banci je da će ukupna podrška Srbiji u sledećih 12 meseci iznositi 580 miliona dolara”, rekao je Đelić u izjavi Tanjugu, prenosi Politika.

Nema proizvodnje – pravi se strategija

U Srbiji se ne otvaraju proizvodni pogoni, svi se okreću trgovini i ugostiteljstvu. Oko 80 odsto nacionalnog proizvoda čine usluge, a svega 20 odsto je roba, objavljuju Novosti.

"U prva tri meseca otvorene su 9.173 radnje, a najviše barova, trgovina na malo i restorana", kažu u Agenciji za privredne registre. U isto vreme obrisano je 9.709 radnji slične strukture kao i novoosnovanih. Prema tvrdnjama profesora Mlađena Kovačevića, na današnju ekonomsku sliku veliki uticaj imala je odluka srpskih vlasti da, posle 5. oktobra, prihvate model nametnut Vašingtonskim dogovorom.
"Bili smo, kao ekonomija, u vrlo jadnom stanju i morali smo da prihvatimo model po kome se maksimalno liberalizuje uvoz, privatizuje sve i ide na nisku inflaciju kao glavni cilj ekonomske politike", kaže za Novosti prof. Kovačević.

Iz Vlade Srbije poručuju da pripremaju novu strategiju privrednog rasta Srbije do 2020. godine. Ona treba da pruži rešenja za ove probleme, piše u ovom listu.

Ne prodavati Galeniku

I dok država testira zainteresovanost najvećih farmaceutskih kompanija da kupe „Galeniku“, zemunska fabrika lekova radi punim kapacitetom. Na korak su od otvaranja nove fabrike, izvoz je u godini krize povećan za oko pet miliona evra, a svaki peti lek izdat na recept, bio je njihov proizvod. Zbog svega toga, generalni direktor ove firme Nenad Ognjenović veruje da nacionalnu kompaniju lekova ne treba prodavati. Sada sigurno ne. O tome, ali i poslovanju, planovima i kapacitetima nove fabrike, on govori u intervjuu koji Blic objavljuje pod naslovom "Nije pravo vreme za prodaju".

Optimisti iz Simensa

Sve smo sigurniji da je najgore prošlo. Ova ocena dr Franka-Štefana Bekera, prvog čoveka za korporativnu komunikaciju „Simensa”, najveće nemačke firme sa oko 405.000 zaposlenih u 190 zemalja, od kojih čak 68 odsto radi van njenih granica, najbolje govori o aktuelnom trenutku u kome se nalazi privreda te velike zemlje. Grupa malih privrednika i preduzetnika iz Srbije, koji su bili najbolji na konkursu „Probiznis lider 2009.“, Prokredit banke u Beogradu, uz nekolicinu novinara, imali su ovih dana više nego dobru priliku da se uvere u ozbiljnost nemačkih napora da se dugotrajna ekonomska kriza i prevlada, objavljuje Politika pod naslovom "Nemačka već vidi kraj krize".

Nema odustajanja od Južnog toka

Gasovod “Južni tok” će se graditi i nikakvog odustajanja neće biti, izjavio je u Beču premijer Rusije Vladimir Putin, prenose Novosti. To je odgovor ukrajinskom premijeru Viktoru Janukoviču, ali i svima onima koji su minule nedelje dokazivali kako je Rusiji i njenom gasnom gigantu “Gaspromu” neuporedivno jeftinije da zajedno sa Kijevom uđu u modernizaciju ukrajinskog transportnog sistema.


Ruski premijer Vladimir Putin sa veteranima posle obilaska spomenika Crvenoj armiji u Beču


Vladimir Putin je u Beču poručio Evropi da je Rusija spremna da je snabdeva gasom u narednih sto godina. Potpisivanjem međuvladinog ugovora sa Austrijom, Rusija je koncepcijski stavila tačku na gasovod “Južni tok”, jer su sada definitivno poznate sve zemlje kroz koje će prolaziti ruski gas od luke Novorosijsk na ruskoj obali Crnog mora, pa sve do Austrije. Ruski “Gasprom” je dogovorio saradnju i sa austrijskim OMV.
Ovaj gasovod treba da prođe kroz Tursku, Grčku i Italiju, a predviđen je i krak koji će proći kroz Bugarsku, Srbiju, BiH, Hrvatsku, Mađarsku, Sloveniju i Austriju.

Istanbulska deklaracija

Pod naslovom "Republika Srpska nezadovoljna „istorijskim“ korakom Srbije", Danas objavljuje reakcije na Istanbulsku deklaraciju koju su potpisali predsednici Srbije i Turske Boris Tadić i Abdulah Gul i Haris Silajdžić. Kao konkretni rezultati saradnje tri zemlje i „istorijski koraci ka potpunoj normalizaciji situacije na Balkanu“ u dokumentu je navedeno i imenovanje ambasadora BiH u Beogradu i usvajanje Deklaracije o osudi zločina u Srebrenici u Skupštini Srbije. U dokumentu je istaknut i značaj prekogranične saradnje u oblasti saobraćaja i energije.

Nebojša Radmanović, srpski član Predsedništva BiH kaže da „istambulska deklaracija neće doprineti stabilnosti BIH, niti dobrosusedskim odnosima sa Srbijom“. On napominje i da je predsedavajući Predsedništva BiH, Haris Silajdžić, prekršio Ustav BIH potpisivanjem dekleracije, jer je to učinio bez saglasnosti ostala dva člana Predsedništva.

Predsednik ne da opoziciji vlast

Boris Tadić, gostujući na skupštini Partije ujedinjenih penzionera Srbije, obratio se javno i političkim rivalima: "Ne postoji energija koju nisam spreman da dam kako bih sprečio da opozicione stranke dođu na vlast", prenose Novosti. Zahtevima za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora opozicija želi da destabilizuje zemlju. Gospodo, neće moći! To je opozicionim strankama poručio u nedelju Boris Tadić, predsednik Srbije i DS, kao gost na skupštini koalicionih partnera iz PUPS, u velikoj sali Sava centra, piše u Novostima pod naslovom "Opozicija vodi u sunovrat".


Skupština Partije ujedinjenih penzionera Srbije (PUPS): Slavica ?ukić-Dejanović,
Boris Tadić, Jovan Krkobabić, Konstantin Arsenović

Predsednik Srbije i DS-a Boris Tadić žestoko napao opozicione stranke zbog zahteva za vanredne izbore, obećao da će ih sprečiti da dođu na vlast, objavljuje Pres pod nasslovom "E, nećete vi meni na vlast!"

Pogubna aktuelna vlast

Predsednik DSS-a Vojislav Koštunica u intervjuu za Alo tvrdi da je aktuelna vlast pogubna za Srbiju jer je za nepune dve godine svog mandata uspela da opustoši privredu, raširi nezaposlenost, bedu i siromaštvo. On kaže da su poljuljane državne institucije, narušen teritorijalni integritet zemlje, da je usvajanjem statuta Vojvodine stvorena država u državi, a predloženom regionalizacijom nastavlja se proces dezintegracije Srbije iznutra.

Opozicija deluje razjedinjeno. Tomislav Nikolić vas je kritikovao zbog sujete, neodlučnosti, stava prema EU... Vi njega zbog Kosova... smatra novinar.
"Taj naš sukob su više stvorili mediji, pa su ga još i prenaglasili. Nikolić i ja smo u više razgovora definisali naš odnos. Složili smo se da samo celovita Srbija može biti članica EU."

Izbori u Arandjelovcu

Srpska napredna stranka pobedila je na vanrednim lokalnim izborima u Aranđelovcu sa oko 31 odsto osvojenih glasova, izjavio je večeras zamenik predsednika stranke Aleksandar Vučić, prenosi Pres. Prema njegovima rečima, podaci sa 75 odsto biračkih mesta pokazuju da je SNS osvojila 31,21 odsto glasova, drugoplasirana DS 10 odsto manje, treće mesto zauzela je Socijalistička partija Srbije, a četvrto Nova Srbija. Komentarišuci najave DS da će vlast u Aranđelovcu formirati sa strankama G17, SPS i LDP, on je rekao da demokratama ostavlja da slave to što ih je SNP pobedila za samo 10 odsto, jer će to sledeci put biti više od 15.


Vanredni lokalni izbori u opštini Arandjelovac

Prilagodljive ili lažljive stranke

Ispred najvećeg broja partija na srpskoj političkoj sceni teško da bi mogla da stoji precizna ideološka odrednica – levičarske ili desničarske. Gužva je uglavnom na centru, a u zavisnosti od dnevnopolitičkih potreba, klatno se sa tog dela političke scene pomera čas ulevo čas udesno. Kako istraživanja javnog mnjenja govore da birači mahom ni ne znaju šta piše u programima partija čak i da presudnu ulogu u njihovom opredeljivanju imaju simpatije ili antipatije prema lideru neke stranke, partije ne moraju mnogo da brinu da će im zbog skretanja ulevo ili udesno zameriti.

Politički analitičar Milan Nikolić ne vidi ništa loše u tome jer, kako kaže, stranke postoje da bi ostvarile volju birača, piše u Politici pod naslovom "Ideologija, šta to beše".

Presuda pre istrage i tužbe

U danima koji su neposredno prethodili zasedanju Svetog arhijerejskog Sabora, novinarsko izveštavanje o ,,slučaju vladike Artemija” svelo se uglavnom na priču o proveri bankovnih računa uklonjenog episkopa, piše u Politikinom komentaru. O aktu koji je Sinod uputio episkopu raško-prizrenskom Artemiju, u kome se od njega zahteva da se izjasni o svojim privatnim bankovnim računima, mogli smo da sudimo samo na osnovu polovičnih i neproverenih informacija iz različitih medija. Izveštavanje o tome samo je jedna epizoda u medijskoj priči ,,slučaj vladike Artemija”, zbog čega ga karakterišu ista komunikološka, psihološka i etička obeležja.

Proizilazi da je vladika Artemije uklonjen sa uprave nad Eparhijom raško-prizrenskom i pre izvršene istrage i podignute tužbe. Uz to i protivno čl. 111. Ustava SPC, koji propisuje da se eparhijski arhijerej može ukloniti sa uprave ,,samo po kanonskoj osudi” ili ,,dokazanoj nemoći”. Nekome se žurilo. Kome, videćemo.

Slučaj opominje da će u mondijalističkoj civilizaciji 21. veka klasične evropske vrednosti, kao što su pravo na informisanost i pravično suđenje, biti na ozbiljnim iskušenjima, zaključuje komentator.

Ministar razočarao lekare

Odluka ministra zdravlja Tomice Milosavljevića da se operiše u Nemačkoj iznenadila javnost. Imamo stručnjake, nemamo neophodan aparat, objavljuju Novosti pod naslovom "Brigu o zdravlju poverio Nemcima".Srpski lekari iznenađeni su odlukom prof. dr Tomice Milosavljevića, resornog ministra, da kičmu, umesto u Beogradu, operiše u Nemačkoj. Iako je rutinsku intervenciju diskusherniju trebalo da obavi u Institutu za neurohirurgiju KCS, kako je prvobitno bilo dogovoreno, Milosavljević je svoju bolest, u poslednjem trenutku, poverio strancima. Odlučio je da problem reši manje invanzivnom metodom - laparaskopijom - za koju naši neurohirurzi nemaju odgovarajući aparat.
Zahvat zbog koga je ministar Milosavljević otputovao u Minhen, saznaju Novosti u Instututu za neurohirurgiju, i bez pomenutog aparata rutinska je intervencija. Lekari u ovom instututu obave, uspešno, oko 120 ovakvih zahvata mesečno. Lekari sa kojima su Novosti u nedelju razgovarale nisu krili razočaranje i ogorčenje što su, na

neki način, odlukom ministra predstavljeni kao nestručni. Jer, kakvu poruku prvi čovek srpskog zdravstva šalje građanima ako je odlučio da svoje zdravlje poveri stranim lekarima, pitaju Novosti.

"Lekari i političari osuđuju ministra: Tomica ponizio lekare", naslov je u Presu a tabloid Alo objavljuje, "Tomice, brz oporavak i još brže daj ostavku".

Opet isti direktor?

Aleksandar Tijanić želi da još četiri godine bude generalni direktor Javnog servisa, objbavljuje Blic. On je na čelu RTS-a od marta 2004. godine, a u junu će mu početi treći mandat. Direktor kandidaturu podnosi upravnom odboru RTS-a u čijem su sastavu isti ljudi koji su ga birali i u prošlom mandatu, tako da nema dileme da će i ovoga puta biti izabran. Na pitanje da li će se u junu ponovo kandidovati za funkciju direktora Javnog servisa, Aleksandar Tijanić je umesto odgovora spustio slušalicu. Kada smo ga ponovo pozvali, rekao je da smo mu postavili „intimno pitanje koje se odnosi na njegov privatan život“. Na pola rečenice u kojoj smo hteli da mu kažemo da funkcija direktora javnog servisa nije privatna stvar… - opet je spustio slušalicu, piše u ovom listu.

Ipak, buni mogućnost da se isti čovek tri puta kandiduje za ovu funkciju kada u statutu RTS-a, koji se može pročitati i na njihovom zvaničnom sajtu, piše da je mandat generalnog direktora Javnog servisa četiri godine i da jedno lice može biti imenovano najviše dva puta uzastopno. Goran Karadžić, zamenik predsednika Saveta republičke radiodifuzne agencije, objašnjava da je to ipak moguće:

"RTS je tokom prvog Tijanićevog mandata bio javno preduzeće i kasnije je postao javni servis. Dakle, Tijanić je imao samo jedan mandat kao direktor Javnog servisa i ukoliko odluči da konkuriše i upravni odbor ga imenuje, tu nema nikakvih problema što se nas tiče", objašnjava Karadžić za Blic.

Prostitutka u skupštini

Policija je u zgradi Skupštine Srbije uhapsila Suzanu P., za kojom je sud raspisao potragu zbog profesionalnog bavljenja prostitucijom! Hapšenje prostitutke u zgradi parlamenta potvrdili su za Press ministar policije Ivica Dačić i predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović. Međutim, niko nije želeo da otkrije kod koga je u posetu došla Suzana P. i da li je bila najavljena od strane nekog narodnog poslanika, ili je možda došla da naplati neke ranije „usluge" koje je „izvršila" nekome u Skupštini Srbije, objavljuje Pres pod naslovom "Novi skandal u parlamentu: Prostitutka u Skupštini Srbije!".

Šifrovane poruke (1)

Pored kodiranih imena, pripadnici narkoklana Pljevljaka Darka Šarića osmislili su i posebne šifrarnike za razmenjivanje telefonskih brojeva, koji su korišćeni u komunikaciji članova. Na ovaj način se dogovarala organizacija transporta kokaina iz Južne Amerike u zapadnu Evropu, ali i rasturanje narkotika po evropskim gradovima.
U optužnici Specijalnog tužilaštva za organizovani kriminal protiv ove grupe navedeni su mnogobrojni detalji, piše u Novostima. Šifrarnik je napravljen tako da su određena slova abecede predstavljala brojeve od 0 do 9. Upućivanjem poruka naizgled nerazumljive sadržine pripadnici grupe su se obaveštavali o, na primer, brojevima telefona koji će biti korišćeni u međusobnoj komunikaciji. Tako, recimo, jedna od otkrivenih poruka - “DTRMMIRTDTOM”, predstavlja telefonski broj u Argentini. Pripadnici grupe služili su se i Internetom. Preko imejl adrese “Drugari 1978” na serveru Gmail prenosili su informacije o dešavanjima u Južnoj Americi.

Optužnica podignuta protiv Darka Šarića i grupe od 19 njegovih saučesnika izazvala je burnu reakciju u srpskom podzemlju, objavljuje Danas. Prava pometnja u političkim krugovima očekuje se posle okončanja dela istrage o finansijskim tokovima kroz koje je, kako se procenjuje, preko sistema povezanih firmi, oprano više od 1, 5 milijardi evra prljavog novca. Jer, činjenica je da mreža koju je počeo da gradi klan Antuna Stanaja (uhapšen 2007. godine u policijskoj akciji Memfis), a potom preuzela Šarićeva ekipa, ne bi mogla da funkcioniše da nije bilo aktivne ili pasivne pomoći institucija, odnosno moćnih pojedinaca koji su mogli da ostvare uticaj na državne službe.

Šifrovane poruke (2)

Sretenu Jociću suđenje za ubistvo Ive Pukanića bila je idealna prilika da šifrovanim izjavama uputi određene poruke podzemlju Srbije, Hrvatske i Crne Gore i nalogodavcima zločina, do čijih imena zvanična istraga još nije došla. Te poruke su za Jocića, u dva dana svedočenja u Specijalnom sudu u Beogradu, bile mnogo bitnije od namere da sudsko veće i javnost ubedi u „svoju nevinost“.Tvrdeći da je razlog njegovog hapšenja poverljiva informacija da može da ugrozi bezbednost predsednika Srbije, a koju je Borisu Tadiću preneo hrvatski predsednik Stjepan Mesić, Jocić je rekao: „Kriminalna porodica Osmani je finansirala Mesićevu izbornu kampanju preko šefa njegovog kabineta Albanca Amira Muharemija“. Iza ove rečenice, kako navodi izvor Blica upućen u istrage o švercu cigareta, ubistva Pukanića i akciju „Balkanski ratnik“, krije se mreža kriminalnih aktivnosti na Balkanu u kojoj su osobe upletene u šverc droge, oružja, duvana i pranje novca.

"Pominjanjem klana Osmani, Jocić je poslao poruku upozorenja zaštićenom svedoku Ljubiši Buhi Čumetu, koji je u prijateljskim odnosima sa ovom moćnom porodicom, ali i pojedinim biznismenima koji su poslovali sa pripadnicima ovog klana", navodi sagovornik Blica. Poruka, koju je njima uputio Jocić, kako smatra naš izvor, „traženje je zaštite za njegovo ćutanje“, objavljuje Blic pod naslovom "Upozorenja Čumetu i Canetu".

Još jedna (velika) pobeda Partizana


Aleksandar Marić u skoku sa loptom, pored Lukša Andrić

Partizan košem sa svoje polovine u poslednjoj sekundi pobedio Cibonu u finalu NLB lige - 75:74. Dok su se domaćini radovali, crno-beli hitnuli poslednji šut i oteli pehar, javljaju Novosti pod naslovom "Kecman šokirao Zagreb".

Ovo se nikada ne viđa! Ono što je Dušan Kecman uradio, to je neponovljivo. Verovatno jednom u milion takvih situacija. Ma, ni tada. Partizan je šampion Jadranske lige četvrti put uzastopno - i to je to, javlja zagrcnuti izveštač Politke iz Zagreba.

Mladi Bojan Bogdanović je Ciboni podario pobedu, neopisivu radost za 16.000 ljudi. Velimir Perasović je utrčao na parket da proslavi veliku pobedu njegovih dečaka... Međutim, ostalo je 0,6 sekundi, da Partizan proba nešto što se nikada ne desi – pogodi sa preko pola terena. Dušan Kecman je bacio loptu, verovatno pola ljudi nije ni gledalo gde će da završi, a ona je prvo pogodila tablu, pa prošla kroz obruč. Minut kasnije, arbitri su pokazali tri prsta kojima je obeležena velika pobeda Partizana, jedna od najvećih – 75:74 (14:15, 17:16, 13:13, 16:16, 14:15, 6:7).

"Nestvarna pobeda Partizana - Kecman sa svoje polovine uz sirenu", naslov je u Blicu a u Presu, "Partizan gospodar Jadrana".

Zimonjić i Nestor ostaju na vrhu

Srpski teniser Nenad Zimonjić i njegov partner u dublu Kanađanin Danijel Nestor odbranili su titulu na turniru u Barseloni, s obzirom na to da su danas pobedili Lejtona Hjuita i Marka Noulsa sa 2:1 u setovima (4:6, 6:3, 10:6).

To je prvi put za 27 godina, koliko se održava turnir u Barseloni, da jedan dubl odbrani trofej, objavljuje Politika

Zimonjić i Nestor su najbolji dubl sveta, a današnjom pobedom osvojili su 500 ATP bodova i 89.660 evra.


Damir Mikec, reprezentativac Srbije u gadjanju vazdušnim pištoljem, na
Svetskom kupu u Pekingu. Osvajanjem drugog mesta Mikec se plasirao u finale
Svetskog kupa koje će se održati u oktobru. Njegov rezultat - 585 krugova
predstavlja drugi u 2010. godini, u svetu.

Poraz teniserki Srbije

Teniska reprezentacija Slovačke izborila je opstanak u Svetskoj A grupi Fed kupa, pošto je u Beogradu pobedila selekciju Srbije sa 3:2. Ishod odlučio susret dublova koji su Hantuhova i Ribarikova dobile sa 2:0, objavljuju Novosti pod naslovom "Srbija ispala iz A grupe".

Srbija više nije član elitne grupe Federešjn Kupa, objavljuje Alo. Naše teniserke posle jučerašnjeg maratona u „Areni“ poražene su od Slovačke ukupnim rezultatom 3:2 u pobedama i naredne godine nastupaće u drugoj diviziji.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...