UKIDANJE VIZA (JOŠ) DALEKO

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Rano je da bi se procenilo koliko bi ocena Amerike da Srbija saradjuje sa Hagom, mogla da utiče i na Holandiju, jedinu članicu EU koja se protivi daljem evropskom putu Srbije. Konačno usvojen novi Zakon o bezbednosti saobraćaja. Beograd bi mogao da prihvati onaj deo Ahtisarijevog dokumenta koji predviđa formiranje zaštićenih zona oko manastira i novih većinski srpskih opština na Kosovu.


U obnovljenom zdanju Sinagoge u Nišu otvorena je reprezentativna izložba
Narodnog muzeja posvećena 200. godišnjici boja na Čegru

Rano za radovanje zbog američke ocene

Ocena Amerike da Srbija sarađuje sa Haškom tribunalom, koja će uz potpis državne sekretarke Hilari Klinton u ponedeljak postati i zvaničan dokument, u Beogradu je dočekana kao dobra i ohrabrujuća vest, piše u Novostima. Još je, međutim, rano da se prognozira da li je reč o impulsu dugog dometa koji bi mogao da utiče i na Holandiju, jedinu članicu EU koja se, baš zbog haškog uslova, tvrdo protivi daljem evropskom putu Srbije.
Poruka iz Vašingtona, po mišljenju Rasima Ljajića, predsednika Nacionalnog saveta za saradnju sa Tribunalom, mogla bi da utiče na tok rasprave na SB UN, ako ne i na Bramercov izveštaj.

Holandija neće promeniti stav iako je američka administracija saopštila da Srbija sarađuje sa Tribunalom u Hagu, piše u Blicu. Ona i dalje zahteva kao uslov za odmrzavanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju da Srbija uhapsi Mladića. Ali o velikom značaju ove podrške, koja je indirektno i pritisak na Holandiju, dovoljno govori činjenica da je Amerika jedan od dva ključna finansijera Tribunala. Samim tim, glavni haški tužilac Serž Bramerc dobio je vetar u leđa da pred UN podnese što pozitivniji izveštaj. To Holandiji ostavlja mnogo manje prostora da ubuduće osporava odmrzavanje sporazuma o pridruživanju EU.

Nije tačno da će Savet ministara spoljnih poslova EU na zasedanju zakazanom za 15. jun doneti bilo kakvu odluku u vezi sa ukidanjem viza zemljama Zapadnog Balkana, pa ni Srbiji, rečeno je Danasu u Savetu Evropske unije u Briselu.

Beogradski mediji preneli su ovih dana vest austrijske novinske agencije APA da će šefovi diplomatija EU na zasedanju u Luksemburgu u ponedeljak 15. juna „najverovatnije doneti odluku o ukidanju viza za zemlje Zapadnog Balkana“. Potom je ta informacija u ovdašnjoj javnosti više puta komentarisana i podgrejavane su nade da će zvanični Brisel u ekspresnom roku omogućiti da putovanja bez viza u zemlje EU postanu realnost. Ipak, situacija je znatno drugačija, pitanje ukidanja viza građanima pet zemalja Zapadnog Balkana biće na dnevnom redu sednice Saveta ministara unutrašnjih poslova EU (preciznije - Savet za pravosuđe i unutrašnja pitanja), koja se održava 4. i 5. juna u Luksemburgu. Tom prilikom nikakva odluka neće biti doneta, ističu u Savetu EU. Prema rečima sagovornika Danasa, to je prva debata unutar EU na ministarskom nivou o ukidanju viza balkanskim zemljama, a sledeća će biti zaista 15. juna, na zasedanju Saveta ministara spoljnih poslova. Dalji redosled koraka zavisiće od procene češkog predsedništva Unijom koliko u ovom trenutku treba insistirati na pitanju viza za Balkan, a potom će tu obavezu na sebe preuzeti Švedska, koja od 1. jula postaje predsedavajuća EU.

Jat (opet) bez dozvole za Tursku

Vazduhoplovne vlasti Turske oduzele su sinoć Jat ervejzu dozvole za čarter letove, koje je srpska aviokompanija trebalo da obavi ovog vikenda, rečeno je agenciji Beta u Jatu. Svi putnici će biti prevezeni redovnim Jatovim letom do Istanbula, a dalje će biti organizovan prevoz do letovališta u Turskoj, rečeno je Beti. Jat je ovog vikenda trebalo da preveze turiste za agenciju "Kon-tiki", objavljuje Blic. Srpska aviokompanija Jat ervejz juče ujutro je dobila dozvole za čarter letove za Tursku, ali su one sinoć oduzete.

Danas objavljuje procenu da će ove godine u Turskoj letovati oko 180.000 srpskih turista. U Jatu su izračunali da će ukoliko ne dobije dozvole ta kompanija izgubiti najmanje 10 miliona evra.

Dogovorena nova kontrola poslovanja NIS-a

Upravni odbor Naftne Industrije Srbije (NIS) odlučio je, nakon razmatranja redovne nezavisne revizije završnog izveštaja o poslovanju kompanije u 2008. godini, da se obavi posebna provera finansijskog izveštaja i da se angažuje još jedan nezavisni revizor, javlja Politika.

Predsednik Upravnog odbora NIS Dmitrij Mališev je izjavio, kako je saopšteno, da su članovi Upravnog odbora došli do zajedničkog stava da samo potpuno i jedinstveno shvatanje realnog stanja u kompaniji omogućava donošenje adekvatnih odluka.

Zato je odlučeno da se uloži dodatni napor i vreme za razjašnjavanje složenih pitanja, rekao je Mališev.

Završni račun Naftne industrije Srbije gotovo sigurno češljaće još jedan revizor. Država smatra da je neophodno da se još jednom pregledaju bilansi, javljaju Novosti.



Po zahtevu bivšeg košarkaša Crvene Zvezde Vladimira Mašulovića,
kome su crveno-beli ostali dužni, sudski izvršitelji danas su naložili odnošenje
koševa sa terena ovog košarkaškog kluba na Kalemegdanu

Vraćanje ugleda armiji

General-potpukovnik Miloje Miletić, načelnik Generalštaba, pod naslovom "Srbija može ostati neutralna", govori za Novosti: "Vraćamo ugled armiji. Delimo sudbinu države u krizi. Profesionalna vojska do 2011. Spremni smo za ukidanje kopnene zone."

Medicinski fakultet pod okriljem VMA

Osnivanje Visoke škola Vojnomedicinske akademije povod za sukob ministarstva zdravlja sa ministarstvima odbrane i obrazovanja, objavljuje Politika.

– Kada jednom otvorite vrata za još veći broj doktora koji će tražiti posao, stvari se teško vraćaju nazad. Država je otvorila još jedan fakultet, valjda zna da ti doktori treba posle negde i da rade –naglašava dr Milosavljević i podseća da u Srbiji imamo medicinske fakultete u Beogradu, Nišu, Kragujevcu, Novom Sadu i u Kosovskoj Mitrovici (izmešteni fakultet iz Prištine), sada i na VMA i jedan privatni fakultet.

Novi medicinski fakultet je pre mesec dana akreditovan od strane Komisije za akreditaciju i proveru kvaliteta. Na Visokoj školi VMA ove godine će biti mesta za 20 studenata, a studije će, kao i na svim državnim medicinskim fakultetima, trajati šest godina. Novi fakultet ne pripada nijednom univerzitetu, već će funkcionisati kao samostalna obrazovna ustanova pod okriljem VMA. Troškove studiranje ove grupe studenata, kao i studenata Vojne akademije, snosiće Ministarstvo odbrane.

Da li će Skupština RS poništiti svoje zaključke?

Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko zatražio je od Narodne skupštine RS da poništi zaključke usvojene 14. maja u vezi sa Informacijom o efektima prenošenja ustavnih ovlašćenja sa RS na institucije BiH, prenosi Politika.

U pismu upućenom najvišim funkcionerima Republike Srpske visoki predstavnik u BiH Valentin Incko ukazao da je „posebno uznemiren zbog činjenice da neke od nadležnosti navedene kao prenesene nadležnosti sa RS na nivo BiH” obuhvataju nadležnosti koje su izričito nabrojane u Ustavu kao nadležnosti koje pripadaju BiH.

„Stoga zahtevam da se pobrinete da Narodna skupština RS usvoji glasanjem, i to pre 11. juna ove godine, zaključak kojim proglašava ništavnim svoje zaključke od 14. maja, čime će se sprečiti njihovo stupanje na snagu”.

Premijer Republike Srpske (RS) Milorad Dodik izjavio je da Narodna skupština neće promeniti svoje zaključke kojima se traži revizija prenetih nadležnosti sa entitetskog na nivo BiH, javila je banjalučka Alternativna televizija.

„Parlament je doneo odluku i veoma je teško očekivati da parlament za kratko vreme promeni svoj stav. To gotovo da nije moguće očekivati”, kazao je Dodik.

Prezadužena Hrvatska

Narodna izreka “dužan kao Grčka” sve više može da se primeni na - Hrvatsku, objavljuju Novosti.
Vlada u Zagrebu nedavno se pohvalila: izdala je državne obveznice u vrednosti od 750 miliona evra, uz godišnju kamatu od 6,5 odsto. U kratkom roku, razgrabilo ih je 159 investitora iz 25 zemalja. Ukupan spoljni dug, i pre ovoga, bio je u zemlji od 4,5 miliona stanovnika, bezmalo 40 milijardi evra.

Neki mediji digli su, ipak, toliku uzbunu zbog novog zaduživanja, da su vlasti poručili da je “gora od komunista”. Poređenje sigurno nije na mestu, kada se zna da je Hrvatska iz SFRJ “prenela” samo oko 4,5 milijardi dolara spoljnog duga.
Upozorenja stižu i iz inostranstva. Svetska banka, koja je nedavno pohvalila Srbiju za nameru da kreditima izgradi autoput celom dužinom Koridora 10, susedima je u isto vreme savetovala da uspori gradnju autoputeva, jer su već dovoljno u dugovima!

Nije zabrana već uskraćivanje obezbedjenja

Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović u sredu nije otputovao u Kosovsko Pomoravlje zato što je od Euleksa dobio informaciju da privremene institucije tu posetu ne odobravaju. Politika je ministra upitala kako je kao čovek koji je sa Kosmeta i čija porodica tamo živi doživeo zabranu ulaska na KiM.

– Mislim da ovde ipak treba precizirati da se ne radi o zabrani ulaska na teritoriju KiM, već o tome da nam nije obezbeđena pratnja koju uvek tražimo kada se ide južno od reke Ibar – rekao je Bogdanović.

Na pitanje da li će ponovo pokušati da ode, ministar odgovara da tu nema dileme. „Naravno da ću na Kosovo nastaviti da odlazim. Ono što je loše, ne samo za mene, već prvenstveno za građanstvo, jeste što se očigledno krše osnovna ljudska prava. To se ne sme tolerisati u Evropi u 21. veku.

Promena stava o Ahtisarijevom planu?

Srbija je odlučno odbacila predlog nekadašnjeg posrednika za Kosovo Martija Ahtisarija o nezavisnosti Kosova pod međunarodnim nadzorom i od toga ne odustaje, ali izgleda razmišlja da u nešto izmenjenoj formi prihvati tehnički deo plana koji se odnosi na lokalnu samoupravu Srba, saznaje BBC.
Državni sekretar u srpskom ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović rekao je da bi Beograd mogao da prihvati onaj deo Ahtisarijevog dokumenta koji predviđa formiranje zaštićenih zona oko manastira i novih većinski srpskih opština na Kosovu, koje bi imale visok stepen samouprave, piše u Blicu.

Kazneni poeni za vozače

Konačno usvojen novi Zakon o bezbednosti saobraćaja. Za pola godine, kada počne primena novog zakona, dozvola će „leteti“ i ako se za volan sedne posle popijene flaše piva! Novi zakon propisuje da je dozvoljena količina alkohola u krvi 0,3, umesto dosadašnjih 0,5 promila, piše u Novostima. Najveća novina je uvođenje kaznenih poena, koji će se upisivati u vozačku dozvolu. Svaki prekršaj je gradiran, a kada stigne do 18 negativnih „tačkica“, vozač može da računa na oduzimanje dozvole i odlazak na „posmatranje“.

Nasilnička vožnja, kao jedan od najtežih prekršaja prema novom zakonu, predstavlja nepoštovanje pravila i bezobzirnost prema ostalim učesnicima u saobraćaju. Vozač, koji na drumu ne haje za druge, moraće u zatvor najmanje mesec dana. Zaradiće pri tom i 15 kaznenih poena.
Ukoliko „nasilnik“ još izazove i saobraćajnu nezgodu, provešće iza rešetaka i dva meseca, a pisaće mu se 17 poena - samo jedan do „limita“, 18 poena, koji znače privremeno oduzimanje vozačke dozvole. Nasilničkom vožnjom smatraju se i uzastopni prolasci kroz crveno svetlo ili preticanje kolone na punoj liniji.

Cilj Zakona je da se u naredne tri godine upola smanji broj poginulih u saobraćajnim nesrećama, objavljuje Borba.

Draža streljan pored Belog dvora?

Četnički komandant Dragoljub Draža Mihailović likvidiran je i pokopan na samo nekoliko stotina metara od Belog dvora, na lokaciji poznatoj kao Lisičji potok, tvrde skoro svi relevantni svedoci koji su se javili Državnoj komisiji. Na toj lokaciji, površine oko 100 metara kvadratnih, uskoro bi trebalo da počne iskopavanje s ciljem da se pronađu Dražini posmrtni ostaci.

Sagovornik Presa, blizak komisiji koja traga za mestom streljanja Mihailovića, kaže da su svedoci ispričali da je egzekucija izvršena u noći između 16. i 17. jula 1946. godine, a da su u njoj učestvovali pripadnici Prvog samostalnog bataljona Komiteta narodne odbrane Jugoslavije.

Kuća na poklon

Verica Šimunović (28), koja za dve nedelje treba da se porodi, i koja sa suprugom Milanom, sedmogodišnjim sinom Milančetom i petogodišnjom ćerkicom Anom, živi u napuštenoj štali, nadomak Boljevca, treće dete doneće u - novi dom! Njima je, posle reportaže objavljene u Novostima, svoju kuću u zaječarskom selu Rgotina ponudio Dragoljub Stanojlović (70), koji živi u australijskom gradu Volongong, u blizini Sidneja.

Porodica koja živi u štali plaši se da prihvati poklon. Zbunjeni tolikim bogatstvom.

Kraj škole za osnovce

Slavljem u školskim dvorištima i na gradskim trgovima, uz muziku i druženje, učenici osmog razreda osnovne i završnih razreda srednjih stručnih škola obeležili su juče kraj školske godine, objavljuje Danas.

Kukova Ostrva u Srbiji

Vlasnici uglavnom skupih vozila sa „E” (ekonomskim tablicama) tablicama, koji prema novim propisima moraju da preregistruju svoje automobile na domaće tablice, dobili su zanimljivu ponudu iz firme „The Agency” iz Novog Sada. Ponuđeno im je da, bez plaćanja carine i drugih troškova u Srbiji, svoja vozila preregistruju na tablice ove daleke ostrvske države i da ih tako, kako tvrde – legalno voze u Srbiji, objavljuje Politika.

Na svom sajtu agencija objašnjava građanima da mogu da, ako žive u Srbiji a žele nesmetano upravljati vozilom sa inostranim tablicama, fiktivno prijave svoj boravak u Crnoj Gori ili BiH i tako automatski postanu „državljani Srbije na privremenom radu u inostranstvu”, koji mogu upravljati vozilom sa inostranim tablicama. Zainteresovanima se, kako se može pročitati na sajtu, nudi da preko agencije dobiju prijavu mesta boravka na Kukovim Ostrvima i da tako kao „gastarbajteri” steknu pravo da upravljaju vozilom koje ima ovu registraciju.

Drama bebe u komi

Šesnaestomesečna N. T., koju su posle dve pogrešne dijagnoze u Domu zdravlja „Novi Beograd”, primili u Tiršovu i dalje se nalazi u dubokoj komi. Na respiratoru je, mašina diše umesto nje. Bubrezi su otkazali, a to ukazuje da ima najteži oblik sepse, koji se širi celim telom, nastavlja Blic da izveštava o sudbini bebe koju su pogrešno lečili. Nesrećni roditelji, Zorana i Dušan Tešić, danonoćno su u bolničkom krugu i lekari ih povremeno, na po pet minuta, puštaju da vide dete.

Ovakav slučaj se retko viđa i loše su prognoze. U trenutku prijema u bolnicu dete je imalo nizak broj trombocita i bilo je u septičnom, teškom stanju - kaže za „Blic” dr Branislav Nestorović, šef službe za pulmologiju i alergologiju u Univerzitetskoj klinici u Tiršovoj.
To što su maloj N. T. otkazali i bubrezi, dr Nestorović obrazlaže poslednjom fazom sepse, kada otkazuju organi i kada se sepsa širi kroz celo telo.
S druge strane, dr Nevena Maksimović-Vunjak, načelnica Intenzivne nege u Tiršovoj, objašnjava da je rano bilo koga još okriviti za ovaj slučaj jer je u pitanju podmukla bolest, koja može neko vreme da tinja i odjednom da bukne.

Kako pomoći narkomanima

U Zavodu za bolesti zavisnosti o metodama koje primenjuju u lečenju narkomanije: "Bila bi korisna saradnja bolnica sa komunama", ocenjuje dr Stojana Raičević. "Cilj lečenja je promeniti ličnost, a ne uništiti je."

Brutalne metode „lečenja“ narkomana u Crnoj Reci sve glasnije brane roditelji zavisnika koji tvrde da su u ovom centru pronašli poslednju nadu, a struka ih uglavnom osporava, objavljuju Novosti. I dok se oko (ne)opravdanosti nezvaničnih metoda lome koplja, gotovo svi uglas ističu da je jedini pravi put do izlečenja zajednička saradnja „svih kojih se to tiče“. Ipak, samo je ona izostala.

Krivična prijava protiv upravnika "Crne Reke"

Policija u Novom Pazaru podnela je krivičnu prijavu protiv Branislava Peranovića (51) iz Loznice, bivšeg upravnika Pravoslavno-misionarskog i duhovno-rehabilitacionog centra „Crna Reka”, saopštio je MUP Srbije, prenosi Politika. Peranovića policija sumnjiči da je zlostavljao i mučio S. J. iz Loznice, bivšeg štićenika ovog centra. Krivična prijava podneta je i protiv Nemanje Radosavljevića (31) zvanog Keba iz Lazarevca, saradnika centra „Crna Reka”, zbog sumnje da je počinio nasilničko ponašanje na štetu D. P. iz Zaječara, bivšeg štićenika centra. Kako je saopšteno, krivične prijave podnete su Opštinskom javnom tužilaštvu u Tutinu.

Sukob interesa oko Luke Beograd?

Protiv Olivera Glišića, člana Gradskog veća Beograda, Republički odbor za sukob interesa pokrenuo je juče postupak za utvrđivanje eventualne povrede zakona zbog nedozvoljene akumulacije funkcija. Odluka Odbora poslata je poštom Glišiću, a od dana kada je dobije i potpiše povratnicu, teče rok od 15 dana u kojem treba da se izjasni o iskazanoj sumnji da se kao gradski funkcioner bavi advokaturom, objavljuje Borba.
Aleksandra Kostić PR Odbora za sukob interesa kaže da će članovi tog tela ispitati da li ima osnova da se protiv Glišića vodi postupak zbog sukoba interesa. Na pitanje da li Odbor ima indicija da je Oliver Glišić i posle izbora za člana Graskog veća za resor urbanizma prošle jeseni, nastavio da pruža advokatske usluge "Luci Beograd", Kostić kaže da to tek treba da se utvrdi. Glišić tvrdi da je sve advokatske poslove, pretpostavlja se i za račun "Luke", preuzeo njegov otac, što su ipak samo finese. "Luka" se tuži sa Gradom oko zemljišta i taj spor, traje već nekoliko godina.

Cilj onih koji su osnovali Anketni odbora je bio da se politički obračunaju sa Vericom Barać predsednicom Saveta za borbu protiv korupcije i pokažu da Dragan Đilas gradonačelnik Beograda nije uradio ništa protiv interesa Grada, kaže Nemanja Šarović (SRS), član Anketnog odbora.

Zemunski klan i dalje preti

Srpska policija priprema posebne mere bezbednosti prilikom izručenja Vladimira Jovanovića (41), zvanog Vlada Japanac, koji je uhapšen u Italiji, piše u Presu. Policija ima saznanja da je Jovanovićev život ozbiljno ugrožen jer je u sukobu sa članovima nekadanjšeg „zemunskog klana"!

Vladimir Jovanović zvani Vlada Japanac, nekadašnji član „zemunsko-surčinskog klana" pobegao je prošle godine iz Srbije zbog odsluženja dvogodišnje kazne zatvora zbog pokušaja iznude. Japanac je uhapšen pre osam meseci sa lažnim dokumentima u Italiji. Njegova ekstradicija u Srbiju očekuje se za dva meseca.

Pljačka pošte

Pošta u Kumodraškoj ulici broj 378 opljačkana je juče oko devet sati, potvrđeno je Danasu u policiji. Prema nezvaničnim informacijama, trojica naoružanih pljačkaša sa fantomkama na glavi, uleteli su u poštu, naredili svima da legnu na pod i u roku od nekoliko minuta ukrali veliku količinu novca, jer je u toku isplata penzija.Danas saznaje da je iz pošte odneto oko dva miliona dinara.

Najplaćenije lepotice sveta

Pres objavljuje spisak od deset najplaćenijih lepotica na svetu. Brazilka Žizel Bundšen zaradila je u protekle dve godine 25 miliona dolara, što je i dalje čini najplaćenijim imenom među modelima. Ona je drugu godinu zaredom je najplaćenija manekenka na svetu. Znatno ispod nje su Hajdi Klum, Kejt Mos i Adrijana Lima. Jedina pridošlica na listi u odnosu na prošlu godinu je Emanuela de Paula, na 11. mestu, dok su sa nje ispale Karolina Kurkova, prošlogodišnja šesta po zaradi, zatim Izabeli Fontana, Gema Vord, Selita Banks, Valentina Zeljajeva, Hilari Roda i Lija Kebede.

Brena u Sarajevu

Uprkos brojnim protestima, pozivima na bojkot i negativnom reakcijama, balkanska folk zvezda Lepa Brena nastupiće u subotu uveče u sarajevskoj dvorani „Zetra” pred 16.000 ljudi. Zbog prašine koja se digla, informacija kada Brena stiže u Sarajevo i gde će odsesti je strogo čuvana tajna, a ceo koncert i samu folk zvezdu čuvaće oko hiljadu policajaca i raznog obezbeđenja, najavljuje Blic.

Pripreme fudbalske reprezentacije

Stiglo se na pola puta do Južne Afrike, a fudbalska reprezentacija Srbije u drugi deo kvalifikacija ulazi kao lider grupe, sa jasnim i jedinim ciljem da u naredna dva meča, sa Austrijom (Beograd - 6. jun) i protiv Farskih Ostrva (Toršavn - 10. jun) upiše šest bodova. Selektor Radomir Antić je izabrao 23 fudbalera i očekuje da će srpski profesionalci ozbiljno shvatiti svoje obaveze.
- Imam puno poverenje u moje igrače - jasan je Antić. - Sve nas su uverili da moramo da im verujemo, da će nastaviti sa uspešnim rezultatima. Izuzetno je važno ponavljati igre, ali i potvrditi imidž koji smo stvorili, objavljuju Novosti.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...