UHAPŠENI RATKO MLADIĆ SINOĆ NIJE MOGAO DA KOMUNICIRA

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

General Ratko Mladić uhapšen je juče ujutru u selu Lazarevo kod Zrenjanina. Štampa se ovim događajem bavi iz različitih uglova, pa se tako može pročitati kako su meštani Lazareva pretili svima koji su imali beogradske tablice, negodujući što su ispali izdajice a nisu znali da se Mladić krije u njihovom selu. Da jesu, kažu, svi bi mu „jatakovali“. General je pod imenom Milorad Komadić živeo u „dve memljive sobe“ u kući u kojoj se godinama nije palilo svetlo niti su dizane roletne. Lošeg je zdravstvenog stanja, jedni kažu i da je šlogiran, te zato ne može da pomera levu ruku. Na saslušanju je govorio nepovezano, ignorisao je pitanja sudije a pažnju mu je privukla i Vekarićeva brada. Porodica je zatečena, mada se, kažu, raduju što je živ. U Beogradu i Novom Sadu se protestovalo, pa je i Tadićeva slika razapeta. Zvaničnici i političari su listom zadovoljni i ponosni, jedino su radikali otvoreno kritikovali hapšenje. Toma će stav zauzeti - danas. Štampa se bavi i pitanjem da li će neko naplatiti nagradu od 13,6 miliona evra, koliko su Beograd i Vašington nudili za validnu informaciju, a s obzirom na to da se zvanično radi o anonimnoj dojavi. Spekuliše se i kada bi Mladić mogao da bude izručen Hagu, ali i da su Hrvati prvi objavili vest zato što je Vukčević bio na Brionima a prisluškivan mu je, kažu, mobilni telefon.

Lazarevo, Zrenjanin - policija obezbeđuje protest u selu Lazarevo, nadomak
Zrenjanina, u kojem je juče uhapšen haški optuženik Ratko Mladić

Komentarisao Vekarićevu bradu

Odbegli general Ratko Mladić uhapšen je juče ujutru u 5.30 u selu Lazarevo kod Zrenjanina, pod imenom Milorad Komadić. Novosti prenose satnicu događaja u toku jučerašnjeg dana, objavljujući da je hapšenje usledilo nakon dojave da Komadić raspolaže „nekim identifikacijskim oznakama Mladića kojem je i fizički vrlo sličan“. Komadiću je uzet uzorak DNK. Nešto posle 13 sati, predsednik Srbije Boris Tadić održao je vanrednu konferenciju za novinare, čime je i potvrđeno da se radi o Ratku Mladiću. Tadić je čestitao svima koji su učestvovali u akciji, istakavši da je ponosan „zbog obavljenog posla“ i da „više niko nema dilemu da Srbija sarađuje s Haškim tribunalom“. Manje od sat vremena kasnije, pronela se vest da je Mladić već u avionu na putu za Hag. Posle još sat vremena, Tužilaštvo za ratne zločine saopštilo je da je postupak za izručenje u toku. Mladić je oko 16 sati priveden kod istražnog sudije, da bi saslušanje počelo malo pre osam sati uveče. No, ubrzo je prekinuto zbog njegovog lošeg zdravstvenog stanja i biće nastavljeno danas. Zamenik tužioca Bruno Vekarić rekao je da Mladić izgleda loše i „ne liči na osobu sa fotografije koje pamtimo iz devedesetih godina“, stoji u tekstu.

Politika piše da je Mladić uhapšen u devet ujutru, nakon višečasovne pretrage tri kuće u Lazarevu. Nezvanično, agenti BIA su već nekoliko meseci pratili Komadića. „Agenti BIA veruju da je Mladić izabrao to ime da bi ga lakše zapamtio, jer poslednja tri slova imena spojena sa prezimenom daju ime Radko Madić“, objavljuje list. Još se ne zna da li je lična karta falsifikovana ili izdata u nekoj od policijskih stanica. Direktor policije Milorad Veljović rekao je u toku dana da je u Beogradu i na teritoriji cele Srbije podignut stepen bezbednosti nakon hapšenja, kao i da u prestonici neće biti dozvoljena okupljanja. Ovaj list je objavio fotografiju Mladića od juče i najavio da će u sutrašnjem izdanju imati i ekskluzivan snimak generala posle hapšenja.

Advokat Miloš Šaljić je ispred Specijalnog suda rekao da je istražni sudija pokušao da razgovara sa Mladićem, ali da nije uspeo „jer bivši ratni vođa bosanskih Srba nije mogao da komunicira“, piše Danas. Sudija nije čak uspeo ni da uzme lične podatke a Šaljić dodaje da je Mladić više puta pokušao da se obrati tužiocima, posebno Brunu Vekariću. Mladić je, kaže advokat, „govorio nepovezano“. Generala je sinoć trebalo da pregledaju lekari, a on je pitao za porodicu. Šaljić mu je rekao da će ga porodica posetiti.

Blic objavljuje i da je advokat rekao da je Mladić ignorisao pitanja sudije i okretao se prema Vekariću „koji mu je očito vrlo antipatičan, i komentarisao je Vekarićevu bradu“. General je priznao da je kod sebe imao dva pištolja u trenutku hapšenja, ali je rekao da „nije hteo da ubije decu koja su došla da ga hapse“. Mladić se zahvalio advokatu što je prethodnih godina pazio na njegovu porodicu, piše list, „što govori o tome koliko je dobro informisan“.

Pravda piše da je Mladić po zvaničnoj verziji uhapšen juče u 11 sati, ali izvori lista kažu da je on zapravo uhapšen - pre nekoliko dana. Vlada Srbije navodno je čekala pravi trenutak da informaciju objavi. „Mladić je lišen slobode pre nekoliko dana, 20. maja. Vest je objavljena tek juče, jer se čekalo da Skupština Srbije završi sa radom, da se na taj način spreči da opozicija u direktnom televizijskom prenosu napadne vlast zbog ovog poteza. Drugi razlog je dolazak evropskih zvaničnika u Beograd“, objavljuje ovaj list.

Protest u centru Beograda, povodom hapšenja haškog optuženika Ratka Mladića

U Hagu već u nedelju?

Saslušanje je bilo odloženo za uveče jer se čekalo da se specijalni tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević vrati sa Briona gde je bio na sastanku sa glavnim haškim tužiocem Seržom Bramercom. Prema proceduri, kako prenose Novosti, očekuje se da Posebno odeljenje Višeg suda u Beogradu donese odluku da li su ispunjeni uslovi za izručenje. Ratko Mladić će potom imati pravo žalbe, a čitava procedura može da traje do sedam dana. Predlog za izručenje se zatim upućuje Ministarstvu pravde koje daje konačnu reč o ekstradiciji. „Kada će Ratko Mladić biti izručen Hagu, još se ne zna. U Tribunalu kažu da će ta odluka biti doneta u Srbiji“, objavljuje list, čiji sagovornici očekuju da će Mladić biti u Tribunalu za nedelju dana. Kada stigne u Sheveningen, prvo će ga pregledati zatvorski lekar a onda će ponovo proći proceduru utvrđivanja identiteta.

Uhapšeni general biće izručen Hagu najranije u nedelju, piše Pres. Na početku jučerašnjeg saslušanja, on je tražio da mu donesu drvenu stolicu i da mu se dozvoli da popije lekove. „Doveden je i lekar koji ga je pregledao a lekovi, kojih je bila puna kutija, detaljno su pregledani jer je postojala opasnost da se general Vojske RS ubije“, objavljuje list.

U tekstu pod naslovom „Milorad ni pola generala Ratka“, Alo prenosi Vekarićeve reči da Mladić može da bude izručen Hagu najranije u ponedeljak a najkasnije u sredu.

Glavni tužilac Tribunala Serž Bramerc pozdravio je hapšenje i odao priznanje vlastima u Srbiji, prenosi Politika. On je izjavio da „sa vestima o hapšenju najviše misli na žrtve zločina počinjenih tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji“ a da „zadovoljenje za to mnogo zakasnilo“.


Mediji ispred pritvorske jedinice Haškog tribunala u Ševeningenu, posle vesti o
hapšenju ratnog komandanta Vojske Republike Srpske (VRS) Ratka Mladića

„Ja sam taj koga tražite“

U odvojenom tekstu Novosti pišu da Mladić pri hapšenju nije pružao otpor. Kada mu je zatražena lična karta, pružio je identifikaciju Milorada Komadića, koja je međutim istekla još 1999. godine. „Ja sam taj koga tražite“, kratko je rekao. „Oni koji su ga videli, opisuju Mladića kao nekog ko ne liči mnogo na osobu sa fotografija poznatih u javnosti. Izuzetno je ostario, u trenutku hapšenja nije imao bradu, neobično je držao jednu ruku... Ipak, ono što su svi primetili, a to je njegov karakterističan hod, po kome je poznat odranije. Nije ga promenio“, objavljuje ovaj list. Kada je došla policija, Mladić je bio sam u sobi. Blizu kreveta je imao dva pištolja, koja nije ni pokušao da dohvati. Nalazio se u kući brata od strica Branka Mladića. Istovremeno su pretresene četiri kuće u selu, a jedan od meštana priča da su jednog komšiju pozvali kao svedoka pretresa i da obuče generala „jer je bolestan i ne može da koristi jednu ruku“.

Politika objavljuje da je Mladić živeo u „dve memljive sobe koje su svojim izgledom ukazivale na to da je u njima duže vreme boravio neko ko se krije od spoljnog sveta“. Meštani su čak mislili da u tom objektu u dvorištu brata od strica, niko ne živi, jer se svetlo nije palilo godinama, roletne nisu dizane a niko nije video da iko ulazi ili izlazi. Kapija na kući koja je pravljena 1965, uvek je, piše list, bila zaključana. „Svedok koji je prisustvovao hapšenju kaže da je Mladić skinuo sa ruke prsten koji je navodno namenio sinu i sat koji je namenjen supruzi“, stoji u tekstu.

Meštanin N. J. koji je pomagao Mladiću da se obuče, za Alo je poručio da neće ništa da kaže, kao i da su mu „ove rogonje“ rekle da ništa ne priča. Njegov rođak je objasnio da je N. J. oblačio generala „jer je Ratko šlogiran, oduzeta mu je ruka i nije sposoban da se sam pobrine za sebe“. Jedan od komšija je rekao i da se seća da je pre nekoliko godina jedne noći izašao u baštu i da su iz Braninog dvorišta „izronila dva momka“ i ljubazno ga zamolila da se vrati kući. Kasnije je, kaže, čuo da se radi o Ratkovom obezbeđenju.

Sarajevo - arhivska fotografija iz decembra 1994. godine ratnog komandanta
Vojske Republike Srpske (VRS) Ratka Mladića i bivšeg američkog predsednika Džimi
Kartera

Komadić bio fizički radnik

Dvadesetogodišnji student R. R. iz Zrenjanina za Blic kaže da je Mladić radio kao fizički radnik, građevinar: „Radili smo zajedno i još sam u šoku. Ne mogu da verujem da je Milorad Komadić u stvari Ratko Mladić... Ličio je na Mladića, čak sam ga i pitao da li je svestan koliko, ali sam samoga sebe ubedio da to nije to, da zvučim kao neki teoretista zavere. Odakle Mladić na gradilištu? Kad ono, to jeste on.“
Student je Milorada Komadića upoznao prošlog jula na jednom od gradilišta u novoj zoni Zrenjanina, poznatoj po tome što je EU finansirala radove na objektima.

Meštani Lazareva ljuti

List Danas prenosi da su meštani Lazareva počeli da se okupljaju čim se pročulo šta se dešava, da su bili vrlo nezadovoljni i protestovali protiv prisustva novinara. Predsednik Mesne zajednice Radmilo Stanišić rekao je da niko nije znao da bi Mladić mogao da se krije u njihovom selu. O tome ko je uhapšen, kaže, saznali su preko medija. „Ovo je negativan publicitet za selo, ne radujemo se ovim događajima“, dodao je Stanišić. Drugi sagovornici iz MZ kažu da u samom Lazarevu žive i brojne izbeglice iz Bosne „koje su ratne strahote zamenile životom u Banatu“, kao i da niko od njih nije voljan da se spominju kako rat, tako i Mladić.

„Od sutra, zvaćemo se Mladićevo“

„Na ulazu tabla, na tabli ime sela a preko nje prelepljen transparent ’Ratko heroj’. Meštani ljuti na državu, vlast, medije, svakog ko sa prestoničkim tablicama makar prođe selom“, piše Pres. Jedan od meštana je pretio novinarskoj ekipi, rekavši da sad oni „ispadoše izdajice“, a da se slobodno objavi da bi Mladiću celo selo jatakovalo, da je general zaista tu živeo. Seljani su napravili barikade prema kući Brana Mladića gde je Ratko uhapšen, preteći da će svi koji pređu liniju ići za Beograd krvavih glava. Jedan od njih kaže: „Od sutra će se ovo mesto zvati Mladićevo, poručite svima. Na kući ćemo postaviti tablu sa natpisom ’Ovde se krio najveći srpski heroj – general Ratko Mladić’, iako nogom nije kročio u selo od devedesetih.“

Porodica zatečena..

U vreme kada mu je javljeno da je Ratko uhapšen, sin Darko bio je na poslu u firmi „Impakt“ koja se nalazi u prizemlju zgrade u kojoj Mladići imaju stan. Supruga Bosiljka je bila u stanu sa snajom Biljanom. „Čuo sam, kao i vi, to što su javili mediji“, rekao je Darko Mladić za Novosti, penjući se u stan „kako bi im preneo, za njih neočekivanu i potresnu vest“. U porodici su rekli da u ovom trenutku nemaju šta da kažu, da su zatečeni vešću o hapšenju, ali i ohrabreni da je živ. Advokat Miloš Šaljić je došao nešto kasnije i najavio da će posle razgovora sa porodicom da se obrati novinarima. „Niko, do kasnog popodneva, više nije otvarao vrata Mladićima, dok je, s druge strane zgrade, pristizalo sve više novinara. Domaćih i stranih“, stoji u tekstu.

Pres objavljuje Šaljićevu izjavu da porodica ima pravo da obiđe generala pre nego što bude izručen. Njega, kako je rekao, niko nije zvao iz Specijalnog suda gde bi saslušanje trebalo da bude i uz prisustvo Mladićevog branioca, ali se Šaljić svejedno tamo uputio da bi saznao šta se dešava.

..Građani protestuju..

Nekoliko stotina građana je, prema izveštajima Pravde, protestovalo juče u Beogradu i Novom Sadu zbog hapšenja Ratka Mladića. U obračunu sa policijom ispred sedišta DS-a u Novom Sadu, dve osobe su povređene. Okupljanje Beograđana počelo je oko 18 sati na Trgu republike, pevale su se pesme posvećene generalu i skandiralo protiv vlasti. Policija je upozoravala protestante da je na snazi zabrana okupljanja, nakon čega se većina razišla, a jedan deo njih se okolnim ulicama prošetao do Terazija. „Desetak najupornijih demonstranata selo je na ivičnjak trotoara između ’Moskve’ i ’Balkana’ i pevalo četničke pesme“, stoji u tekstu.

„Letele su baklje, kamenice, odjekivali topovski udari i pogrdne pesme na račun predsednika Srbije Borisa Tadića, čija je slika na Trgu slobode u Novom Sadu, razapeta“, piše Alo. Demonstranti su otišli i do Srpskog narodnog pozorišta gde se održava 56. Sterijino pozorje, skinuli su zastavu Hrvatske i pokušali isto da učine sa bosanskom. U zgradu su ubacili zapaljenu baklju.

..A zvaničnici likuju

Većina srpskih političara i funkcionera pozdravila je hapšenje Mladića. Jasno protivljenje izrazili su jedino radikali, piše Pres, „dok je SNS najavio da će stav zauzeti danas“. Premijer Mirko Cvetković je rekao da je Srbija ovim iskazala „jasan moralni kredibilitet i uklonila najveću prepreku u procesu evropskih integracija“. Cvetković je istakao i da se država zalaže za personalizaciju zločina i izvođenje osumnjičenih pred lice pravde. Iz DSS-a, međutim, poručuju da će se pritisci na Srbiju nastaviti bez obzira na Mladića. Jer, kako kažu, na osnovu iskustva sa Haškim tribunalom „stiče se jasno uverenje da je on instrument pritiska na Srbiju“. Lider LDP-a Čedomir Jovanović je rekao da su okončani „desetogodišnje mučenje i agonija“ i čestitao Tadiću: „Pre deset godina sam Miloševića poslao u Hag, uveren da je to jedini način da se Srbija oslobodi i promeni i postane prava evropska država. Tadić je završio ono što je u nemogućim uslovima počela Vlada Zorana Đinđića.“

Hrvati prisluškivali Vukčevića?

Pres piše da je vest o Mladićevom hapšenju prvi objavio Internet portal hrvatskog dnevnika Jutarnji list. „Prema mišljenju bezbednosnih stručnjaka, glavni ’krivac’ što su Hrvati prvi objavili ovu vest je glavni tužilac za ratne zločine koji se nalazi na Brionima“, stoji u tekstu. Izvor lista kaže da je gotovo sigurno da su hrvatske tajne službe imale pod nadzorom telefona svih učesnika skupa, te i mobilni telefon Vladimira Vukčevića. Njemu je odmah javljeno da je Mladić uhapšen, „a onda je ova vest procurila u zagrebačke medije“. U Jutarnjem listu kažu da su informaciju dobili „iz policijskih krugova“.

Kome idu milioni za dojavu

Informacija je objavljena prvo na CNN-u, pišu Novosti, i odmah je otvorila pitanje da li će i kome biti isplaćena nagrada od deset miliona evra. Ovu sumu je Vlada Srbije odredila krajem prošle godine kao nagradu za informacije koje bi dovele do hapšenja. Pored toga, američki Stejt department ja za dojavu o Mladiću i Goranu Hadžiću raspisao nagradu od 3,6 miliona evra. „Ako je dojava zaista anonimna, nagradu niko neće dobiti“, stoji u tekstu u kojem se podseća i da je za dojavu o Osami bin Ladenu bilo nuđeno pet, pa 50 miliona, „ali bar zvanično, vođu Al Kaide niko nije prijavio Amerikancima“. Polemiše se takođe, pišu Novosti, i da li su pripadnici stranih obaveštajnih službi i lovci na glave prethodnih meseci po našoj zemlji jurili najtraženijeg haškog optuženika.

Nema više izgovora

Stručnjak za Balkan Džon Sitilidis rekao je povodom hapšenja Mladića da sada nestaju loši izgovori da se zadržava napredak Srbije. On je istakao, kako prenosi Blic, da više nema smetnji da odnosi Beograda i Vašingtona dobiju pun zamah. „Taj događaj će dovesti do prekida ranijih osuda Srbije od strane mnogih u međunarodnoj diplomatskoj zajednici koje su zadržavale neophodan napredak zemlje ka evropskim, transatlantskim i međunarodnim institucijama“, dodao je Sitilidis. Pored reakcije Sitilidisa, Blic prenosi i izjave drugih stranih zvaničnika i štampe. Tako je bivša haška tužiteljka Karla del Ponte rekla da će suđenje moći da počne veoma brzo, „jer je optužnica spremna već 16 godina“.

Alo objavljuje da su svi domaći i strani zvaničnici složni da su posle ovoga Srbiji otvorena vrata ka EU, ali „jedino holandski parlamentarci, najtvrđi zagovornici potpune saradnje Srbije sa Hagom, još oklevaju da se izjasne da li je naša zemlja ispunila uslov za sticanje statusa“.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...