SVE VIŠE NOVIH SIROMAHA

Nataša Jokić

(pregled naslovnih strana u stranoj štampi)

Više zapadnih nedeljnika jutros objavljuje tekstove o « novim siromasima » koji staju u redove pred « prehrambenim bankama » i humanitarnim centrima. U jutros objavljenoj reportaži New York Times piše o « vaspitačima, deci, bolničrkama, agentima za prodaju nekretnina, sekretaricama » koji se po prvi put suočavaju sa bedom i nemaštinom. Potražnja u takozvanim « prehrambenim banakama » za siromašne porasla je u SAD za 30 odsto.

Španski list La Vanguardia opisuje teško stanje u Barceloni gde je potražnja za besplatnom hranom naglo porasla a donacije preduzeća “prehrambenim bankama” su se smanjile. « Godinama police Banc dels Aliments nisu bile ovako ispražnjene « , piše katalonski dnevnik. Nemački nedeljnik Der Spiegel konstatuje da je broj dece koja dolaze u “narodne kuhinje” sve veći. List zaključuje da je zabrinjavajuće to što država ne pomaže mnogo porodicama koje su se našle u teškoćama.

Samo dan pošto je obećala da će u SAD poslati listu od 250 štediša i uplatiti 780 miliona dolara, na adresu najveće švajcarske banke UBS - stigao je novi zahtev: « isporučite imena 52 hiljade vaših američkih klijenata ». UBS, koja je javno priznala da je pomagala američkim gradjanima da izbegavaju porez, sada odbija saradnju, nazivajući ponašanje SAD « ucenjivačkim ». SAD smatraju da 52 hiljade računa njenih državljana u banci UBS skrivaju oko 15 milijardi utajenih dolara – izveštava TRIBUNE DE GENÈVE .

U tekućoj finansjskoj krizi Vašingtonu se žuri i tamošnje vlasti prete da će ukinuti licencu za rad UBS, najvećoj švajcarskoj banci, ukoliko ona ne učini ono što se od nje traži.Corriere del Ticino, švajcarski dnevnik na italijanskom iz južnog kantona Tićino, piše da su švajcarski političari i bankari popustili pred pritiskom SAD. List navodi da ova “kapitulacija” otvara pukotinu u onome što je stub švajcarskog bankarstva i prosperiteta. Sva politička i finansijska elita u Švajcarskoj zato je na nogama, polemici i medjusobnim optužbama nema kraja. Bez obzira na razlike, svi su gnevni jer, kako navode, Vašington ne poštuje pravnu proceduru - traži imena i preti ukidanjem licence pre nego što je istraga završena.

Mnogi kao ciriški Tages-Anzeiger sada ocenjuju da su švajcarske političke i finansijske vlasti pokazale da se nisu dobro pripremile za sudar sa Vašingtonom iako je afera krenula još prošlog leta. Sva švajcarska štampa na udarnim mestima piše o potresu koji preti da uzdrma čitavu ekonomiju uprkos nejnom bogatstvu. Frankofonski listovi kao loznaski La Liberté govore o “hičkokovskom scenariju” i postavljaju pitanje “ko će sve ovo da plati?” odgovarajući, “mi, poreski obveznici koji smo već finansirali gubitke UBS.” Listovi na nemačkom jeziku u središte pažnje stavljaju pitanje “koji će biti sledeći koraci Vašingtona? “.

NEZAVISSIMAÏA GAZETA izveštava o oslobadjanju sve trojice optuženih Čečena za ubistvo novinarske Ane Politikovskaje koja je jedina pisala o korupiranosti i zlodelima putinovskog režima u Čečeniji. List ocenjuje da su “snage reda pokazale koliko su nemoćne da sprovedu sitragu” i zaključuju da u sudjenjima za ubistva novinara “nedostatak dokaza” postaje hronična pojava. Ubica koji je pucao na Anu Politikovskaju 2006. godine nalazi se još uvek na slobodi. U medjuvremenu, ubijeni su drugi novinari a bilo je i neuspešnih atentata. Kao da je odstrel novinara postao sport u Rusiji, ubicama ni traga ni glasa.

THE DAILY TELEGRAPH piše o učenicima iz Jorka koji su dobili zadatak da se stave na mesto atentatora samoubica, da razmisle o njihovim motivima i da zamisle kako bi mogli da izgledaju novi atentati. Ova pedagogija za koju je malo reći da je bolesnička, predstavlja deo strategije britanske vlade u borbi protv terorizma.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...