SVE, SAMO NE PRAZNIČNE VESTI

Izvor:    BBC Serbian

(pregled strane štampe)

Iako je sreda u Britaniji Badnji dan, listovi kao da se utrkuju koji će od njih čitaocima pred Božićne praznike preneti sve, samo ne praznične vesti.

Novine su pune zabrinjavajućih informacija - od toga da će recesija biti teža nego što se strahovalo, do epidemije gripa koja nije višena poslendjih osam godina.

Rusija, Srbija, gas i...

Fajnenšel Tajms je jedini list koji izveštava o potpisivanju energetskog sporazuma Srbije i Rusije. List u kratkoj vesti navodi da će ruski Gasprom obezbediti većinsko učešće u srpskom državnom naftnom monopolu NIS-u zahvaljujući, kako piše, kontroverznoj kupovini za četristo miliona evra "zaslađenoj" obećanjem o postojanom snabdevanju jeftinim prirodnim gasom.

...strah od potencijalnog gasnog kartela

Fajnenšel Tajms se osvrće i na odluku dvanaest najvećih svetskih izvoznika zemnog gasa, pored ostalih Rusije, Irana i Venecuele, da formiraju grupaciju proizvođača koja bi, kako strahuju potrošači, mogla da preraste u kartel ravan onome koji danas predstavlja Opek.

Fajnenšel Tajms primećuje da grupacija izvoznika zemnog gasa ne može da funkcioniše na isti način kao Organizacija zemalja izvoznica nafte koja je u mogućnosti da od meseca do meseca menja nivo proizvodnje svojih članica kako bi uticala na tržište. Zemni gas se naime prodaje na osnovu dugoročnih ugovora koje je, obajšnjava londonski list, teško raskinuti ili promeniti. I pored toga bi predložena nova grupacija, ozvaničena verzija Foruma zemalja izvoznica gasa koji postoji od 2001. godine, mogla da pokuša da podigne cenu gasa na srednji rok, čitamo u Fajnenšel Tajmsu.

Dejli Telegraf pak ukazuje na sve izraženija strahovanja da Rusija nastoji da poveća mogućnost uticaja na cenu energenata što je državna kompanija Gasprom već učinila zapretivši da će smanjiti dotok gasa svojim gasovodima.

Gazprom je, nastavlja list, trenutno u sporu sa Ukrajnom oko isplate nadoknade za protok gasa što bi moglo da obustavi isporuke Nemačkoj i drugim evropskim zemljama. Dejli Telegraf podseća da Britanija svega dva odsto svojih potreba za zemnim gasom podmiruje iz ruskih izvora
ali da se očekuje da će taj postotak porasti budući da su drugi izvori na domak da budu iscrpljeni.

Indipendent pak primećuje da izlazak na scenu zvaničnog tela zemalja izvoznica zemnog gasa brine zapadne diplomate i vladine zvaničnike zadužene za energetiku koji su već podložni Opekovim odlukama o nivou proizvodnje nafte i time podstaknutoj nepostojanosti cena crnog zlata na svetskom tržištu.

Iako su ruski zvaničnici negirali da će novo telo delovati kao kartel i da će promenom nivoa proizvodnje uticati na cenu ovog energenta, Indipendent navodi ocene analitičara koji ukazuju da su tržišta nafte i gasa potpuno različita. Dok je svrha Opeka eliminacija konkurencije između članica organizacije, izvoznici gasa ne dele izvozno tržište pa je nastanak jedne ovakve organizacije lišen smisla, tvrde analitičari čije ocene prenosi Indipendent.

Dužna Hilari zove mamu u pomoć

Da nije lako biti neuspeli kandidat za predsednika Sjedinjenih Država svedoči slučaj budućeg američkog šefa diplomatije Hilari Klinton. Ona će naime, kako piše Indipendent, sama morati da podmiri račun od 13. miliona dolara koliko ju je koštalo neuspelo učešće u trci za Belu kuću.

Hilari Klinton je, navodi list, nestrpljiva da čim pre otplati što više dugova nastalih tokom kampanje za predsedničku nominaciju. Budući da je posebno zainteresovana da to učini pre kongresnih pretresa koji bi trebalo da je potvrde kao šefa Stejt departmenta, Hilari Klinton je izbornim zvaničnicima rekla da ne očekuje da joj bude vračeno nešto više od trinaest miliona dolara koje su ona i njen suprug Bil pozajmili njenoj kampanji ne bi li je održali na povšrini tokom sučeljavanja sa Barakom Obamom. Ali, iako je odlučila da se odrekne novca koji bi joj inače pripao, Hilari brojnim kreditorima duguje još nepunih četiri miliona dolara. Zato je budući američki državni sekretar u prikupljanje para uključila majku Doroti koja pristalicama nekadašnje prve dame šalje e-mail poruke tražeći od njih donaciju od 250 dolara. Za uzvrat će. piše Indipendent, dobiti Božićnu knjigu za decu o njenoj kćerki sa sve posvetom.

I brakovi žrtva recesije

Gardijan objavljuje predviđanje stručnih službi pri opštinskim vlastima u Britaniji da će početak nove godine obeležiti nagli skok razvoda u celoj zemlji.

Veliki broj opština je naime, kako prenosi list, najavio rast zahteva za pokrivanjem troškova bračnih savetovališta i institucija koje pomažu ljudima ophrvanim finansijskim nedaćama. Brojni bračni parovi neće naime biti u stanju da izdrže višestruki pritisak Božića, zaostalih otplata stambenih kredita i recesije. Procenjuje se da bi upravo zbog finansijskih problema i nemogućnost da se uredno otplaćuju krediti za stan, veliki broj supružnika mogao da se nađe na velikim iskušenjima te da bi broj razvoda u janurau mogao da bude veći za pedeset procenata, više nego u bilo koje drugo doba godine. Gardijan navodi da će posebno veliko interesovanje za usluge bračnih savetovališta biti iskazano u Londonu koji je u velikoj meri zavisan od finansijskog sektora koji je na ozbljnim mukama.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...