SUDBINA ISTOKA U RUKAMA ZAPADA

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Samo bi zbog namerno destruktivnog protekcionizma ili nestanka glavnih institucija EU, ekonomska kriza u Istočnoj Evropi mogla da preraste u katastrofu. Srbija će u martu sa Međunarodnim monetarnim fondom najverovatnije postići dogovor o novom aranžmanu od oko dve milijarde dolara, stvarajući uslove za stabilnije privređivanje. Da li je neko naložio srpskom konzulatu u Njujorku nezakonito izdavanje pasoša.



Italijanska glumica Manuela Arkuri nosi model iz kolekcije
Lućiana Sopranija na Nedelji mode u Milanu

Privatna država

Rasplet "afere Kovačević", o kojoj pišu sve novine, preti da pokaže kako je u Srbiji privatizovana - i država, mada njenim gradjanima to još niko nije rekao. Neko je, izgleda, naložio konzulatu u Njujorku, nezakonito izdavanje pasoša, ali taj nalogodavac nije službeno lice?

Bivši generalni konzul Srbije u Njujorku Slobodan Nenadović, tvrdi da listinzi telefonskih poziva obavljenih iz konzulata u Njujorku tokom maja i juna prošle godine kriju tajnu o tome ko je bio naredbodavac iz Beograda, odnosno po čijem je nalogu Milošević izdao Kovačeviću putni list. Nenadović tvrdi i da niko iz MSP-a nije reagovao na njegov predlog da se utvrdi ko je i kada zvao iz konzulata. Na pitanje Politike zbog čega nisu traženi listinzi, u kabinetu kažu da kontrola listinga „iz domena krivičnog postupka ne spada u nadležnost Ministarstva spoljnih poslova”, ali da su oni raspoloženi da sarađuju kao i do sada, ukoliko nadležni organi budu zainteresovani za ove listinge.

Smenjeni vicekonzul Srbije u Njujorku Igor Milošević koji je glavni osumnjičeni za izdavanje putne isprave Miladinu Kovačeviću sa nadležnom direkcijom Ministarstva spoljnih poslova komunicirao je samo „oko redovnih konzularnih aktivnosti, ali ni jednog momenta ni na koji način nije imao komunikaciju sa bilo kime u MSP-u oko pitanja da li treba ili ne da izda spornu putnu ispravu”, kažu za Politiku u kabinetu ministra Vuka Jeremića. Tokom disciplinskog postupka u ministarstvu, kako kažu, sprovedena je interna istraga kojom je utvrđeno da niko iz Ministarstva spoljnih poslova nikada nije nikome u Generalnom konzulatu u Njujorku, usmenim ili pisanim putem dao instrukciju ili naredbu niti je na bilo koji način sugerisao ili upućivao na protivpravno postupanje naših zaposlenih u konzulatu.

Blic objavljuje da Vlada Srbije nastavlja sa jurenjem krtice umesto da skine oznaku poverljivo sa slučaja Kovačević. Potpredsednik Vlade Ivica Dačić juče je medije okarakterisao kao moguće krivce za odustajanje američke strane od razgovara sa vlastima u Srbiji. Ako bi slučaj Kovačević kojim slučajem bio ispit za Vladu, ona bi pala. Počev od besmislenog proglašenja slučaja Kovačević državnom tajnom, preko izjava ministara, saslušanja novinara, poreskih inspektora, a od juče jurenja krtice i u svojim redovima, Vlada Srbije je povlačila sve skandaloznije poteze, tvrdi ovaj list.



Nedelja mode u Milanu: kolekcija - Carla Carini

Ko kvari dogovor sa Amerikom?

Povodom odavanja službene tajne, sa sednice Vlade Srbije u slučaju Miladina Kovačevića, tužilaštvo će saslušati sve koji su bili u kontaktu sa poverljivim informacijama, uključujući i ministre, izjavio je danas Tanjugu portparol Republičkog tužilaštva Tomo Zorić a prenosi Politika.

Otkrivanje tajnog dokumenta vlade o isplati obeštećenja američkom studentu i pregovorima sa američkom stranom, prema rečima zamenika predsednika Srbije i ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića, ugrozilo je dogovor između dve zemlje. On je juče upozorio da postoje ozbiljne najave američke strane da se više ne razgovara o „slučaju Kovačević” ako se u Srbiji na dosadašnji način nastave komentari o tom slučaju.

Srpsku vladu ovih dana očigledno manje brine ko je odao državnu tajnu o milion dolara izdvojenih iz državne kase za „slučaj Miladina Kovačevića“, od činjenice da medijska buka koja se tim povodom digla preti da dovede u pitanje efekte te odluke, piše u Novostima.

Kasni firma za gradnju Južnog toka?

Ugovor o osnivanju zajedničke kompanije za izgradnju gasovoda Južni tok između „Srbijagasa” i „Gasproma”, koji je shodno međudržavnom gasno-naftnom aranžmanu trebalo da bude potpisan početkom marta, odlaže se na „neko vreme”, saznaje Politika iz izvora bliskih „Gasprom eksportu”. Ruska strana tvrdi da su razlozi za odlaganje „tehničke prirode”, odnosno obimna tehnička dokumentacija koja još nije pripremljena, a do pomeranja roka došlo je u dogovoru sa „Srbijagasom”.

Vojislav Vuletić, predsednik Udruženja za gas Srbije, kaže za Politiku da je u sporazumu o osnivanju zajedničke firme, potpisanom prošlog decembra u Moskvi, predviđeno da se ova rusko-srpska firma osnuje do početka marta. Ali, po njegovim rečima, odlaganje roka za njeno osnivanje nikako ne dovodi u pitanje ceo projekat.

Upućeni u gasne prilike u Srbiji kažu da je činjenica da se s ovim poslom već kasni, ali da naša zemlja ovoga puta nije kriva što se posao dodatno odlaže. Razlog za to može biti obimna tehnička dokumentacija, ali i svetska ekonomska kriza. To ne znači da Rusija nema novca, već možda samo čeka bolji trenutak i izvesniju ekonomsku situaciju da bi ušla u veliki projekat.



Revija mode u Moskvi (Collection Premiere Moscow CPM):

kolekcija - Slava Zaytsev

Gaspromnjeft nastavlja da investira

Dve nedelje nakon što je „Gaspromnjeft“ zvanično preuzeo NIS i formirao Upravni odbor, ruski stručnjaci gotovo danonoćno rade na proceni zatečenog stanja i daljim planovima i projektima. Dmitrij Mališev, novi predsednik Upravnog odbora NIS, kaže u pisanom intervjuu za Blic da je optimista i obećava da će ove godine u kompaniju biti uloženo 40 odsto svih predviđenih investicija.
Tačan obim investicija za 2009. biće utvrđen narednih nekoliko meseci, pogotovo posle rezultata prvog tendera za nabavku opreme koji će biti objavljen već početkom marta.

Traže se državni krediti

Izuzetno veliko interesovanje građana za subvencionisane potrošačke kredite. Povoljna kamatna stopa šest odsto, umesto 18 do 24 odsto, koliko su još prošle nedelje iznosile. Uslov je da zaduženje bude do trećine zarade, piše u Novostima.

Banke već uveliko primaju zahteve za subvencionisane potrošačke kredite a odobravanje tek sledi, piše u ovom listu.

Država bez planiranih prihoda

Svetska finansijska kriza udara po Srbiji mnogo jače nego što su naši zvaničnici očekivali. Procenjuje se da će deficit posle rebalansa biti 1,2 milijarde evraodnosno oko tri odsto bruto društvenog proizvoda. Sve nade u MMF, javljaju Novosti.

Razlog za dupliranje minusa u republičkoj kasi leži, pre svega, u značajno nižim prihodima nego što se to moglo i pretpostaviti. Iako od zvaničnika možemo čuti da će se prilivi u budžet tek analizirati, poruka koju nam je "poslala" statistika za januar vrlo jasno pokazuje trend. Smanjena je (značajno) i industrijska proizvodnja, pa čak i uvoz.

Da li će se zaista plate i penzije održati na trenutnom nivou i da li će svi državni činovnici moći da računaju na sigurnost radnog mesta, znaćemo tek pošto se domaćoj ekipi određenoj za krojenje rebalansa budžeta pridruže i eksperti MMF. Na to ovih dana upozorava i guverner NBS, koji kaže da će domaći pregovarači teško odoleti pritisku MMF da država, zarad buduće makroekonomske stabilnosti, sada povuče i neke nepopularne, ali neophodne poteze: smanjenje plata i penzija, kao i broja zaposlenih u državnim institucijama. Premijer Cvetković izričit je da za takve poteze nema prostora.

Dobra naplata poreza

Ukupna naplata budžetskih prihoda koja se realizuje preko Poreske uprave, tokom ovog meseca premašila je planirani iznos, jer je projektovano da se ubere 52,7 milijardi dinara a do 23. februara naplaćeno je 53,5 milijardi, odnosno 101,5 odsto, saznaje Danas u Poreskoj upravi.

U januaru je, uprkos prvim najavama, punjenje budžeta bilo solidno, jer je naplaćeno 104,3 odsto sredstava u odnosu na planirane iznose. Prema strukturi prihoda, od poreza na dohodak i zarade u prethodnom mesecu ubrano je 97,6 odsto sredstava u odnosu na planirane iznose, porez na dobit ostvaren je sa 87,2 odsto, ali su „obraz osvetleli“ prihodi od poreza na dodatu vrednost, koji su iznosili 102,9 odsto kao i akcize koje su ostvarene sa 124,2 odsto. U januaru je podbacila jedino naplata PDV za uvezenu robu, koja se realizuje preko Uprave carina, i ona je iznosila 67 odsto u odnosu na planirane iznose, što ukazuje da je početak ove godine obeležilo smanjenje uvoza.

Šta zanima MMF?

Srbija će u martu sa Međunarodnim monetarnim fondom najverovatnije postići dogovor o novom aranžmanu od oko dve milijarde dolara, stvarajući uslove za stabilnije privređivanje. Ali, pre nego što započnu pregovori o stend baj aranžmanu, od Vlade se očekuje da ponudi tačnu računicu o stanju državne kase. Jer, tek na osnovu „minusa“ ili „plusa“ na tekućem računu države mogu se odrediti koordinate fiskalne i monetarne politike i po svemu sudeći mora se uraditi nova projekcija ekonomske politike, objavljue Danas.

Biljana Stojanović, profesor Megatrend univerziteta u Beogradu, kaže za Danas da Međunarodni monetarni fond, svakoj zemlji koja sa tom institucijom ulazi u aranžman, prethodno postavi i neke monetarističke zahteve.

"Nacionalana valuta je tema broj jedan s kojom Međunarodni fond, gotovo po pravilu, započinje pregovore. Za Srbiju je u ovom trenutku najvažnije fiskalno stimulisanje proizvodnje, jer to bi sprečilo pad tražnje, a samim tim i produbljivanje krize. Politika deviznog kursa dinara mogla bi da bude deo tog paketa, pri čemu se od Narodne banke Srbije očekuje da utvrdi kretanje deviznog kursa za neki unapred definisani period, kao što je to uradila i sa inflacijom", kaže Stojanović.

Milojko Arsić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, ističe za Danas da se naša zemlja nalazi u specifičnoj situaciji, jer je stopa inflacije relativno visoka i zbog toga u Srbiji nije moguće primeniti tipičan stend baj aranžman. Rešenje bi trebalo potražiti u okviru antirecesione politike, koja zahteva spuštanje stepena restriktivnosti monetarne politike. U postojećem monetarnom modelu, gde se fiksira kretanje inflacije, kurs nije varijabla o kojoj će se posebno pregovarati, tvrdi Arsić.



Novi direktor CIA Leon Paneta na konferenciji za novinare u sedištu CIA
u Lengliju, Virdžinija

Ako propadne Istok, biće kriv Zapad

Nekoliko stotina gnevnih ljudi svakodnevno stoji ispred zgrade centralne banke u Kijevu noseći transparente na kojima piše: „Zaustavite ekonomski genocid nad sopstvenim narodom”, „Naše strpljenje ima granicu” i „Protiv kreditnog ropstva”. Oni su žrtve finansijske krize – novac koji su uložili u dve banke neće moći da podignu u narednih šest meseci pošto je centralna banka privremeno zamrznula isplate. Ovakvu sliku mogli bismo uskoro da vidimo širom našeg dela sveta koji finansijski stručnjaci već nazivaju izvorom drugog talasa svetske krize, pa i „Argentinom na Dunavu”, podsećajući na krizu koja je 2001. zamalo uništila tu južnoameričku zemlju, objavljuje Politika.

Strah da bi drugi talas svetske ekonomske krize mogao da počne u istočnoj Evropi, ovih dana glavna je tema razgovora u Evropskoj uniji, pa „Ekonomist” piše da je ovo „najopasniji period za istočnoevropske zemlje od raspada Sovjetskog Saveza”. „Tamo će ljudi biti mnogo siromašniji i (opravdano) ljući. Ali, samo bi zbog namerno destruktivnog protekcionizma ili nestanka glavnih institucija EU ovo moglo da preraste u katastrofu”, smatraju u britanskom nedeljniku koji se zalaže za liberalnu ekonomiju.



Predsedniku Crne Gore u moskovskom hramu Hrista spasitelja, u
prisustvu ruskog patrijarha, uručena je nagrada Međunarodnog
fonda jedinstva pravoslavnih naroda: patrijarh Kiril, Filip Vujanović

Srbija i dalje pod sankcijama?

Na sastanku ministara spoljnih poslova Evropske unije, koji je održan ovih dana, šefovi diplomatija nisu uspeli da se slože oko toga da se u Srbiju na njen poziv uputi posmatračka misija, koja bi se uverila u zadovoljavajući nivo saradnje s Haškim tribunalom. Tim povodom Aleksandar Konuzin, ambasador Rusije u Beogradu, kaže za Novosti: "Neke zemlje nisu spremne da priznaju da Beograd sarađuje s Hagom. Važe li za Srbiju još političke sankcije?"

Presuda bivšim funkcionerima SRJ

Haški tribunal izreći će u četvrtak presudu šestorici bivših državnika, vojnih i policijskih funkcionera SRJ i Srbije koji su optuženi za zločine nad kosovskim Albancima u prvoj polovini 1999. godine, piše u Novostima.

Presuda je, kako nezvanično saznaju Novosti, otkucana na više od hiljadu i po strana. Šta na njima piše, međutim, niko od branilaca ne usuđuje se da licitira. Branioci tvrde da krivica optuženih nije dokazana.

Ratni zločini u Sarajevu

Pravosudni organi u Srbiji sprovešće istragu protiv više lica osumnjičenih za ratne zločine u Sarajevu na početku rata u BiH, među kojima je i nekada visoki funkcioner BiH Ejup Ganić. Portparolka Okružnog suda u Beogradu Ivana Ramić, izjavila je sinoć da je istražni sudija doneo rešenje o sprovođenju istrage i da je izdata naredba za raspisivanje poternice po kojoj postupa Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije, objavljuje Danas.

Ta lica se sumnjiče za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika i upotrebu nedozvoljenih sredstava borbe. Ministarstvo unutrašnih poslova Srbije saopštilo je, u međuvremenu, da je raspisalo poternicu za 19 lica osumnjičenih za ratni zločin u BiH, među kojima je i ratni član Predsedništva BiH Ejup Ganić. Agenciji Beta je u MUP-u rečeno da se oni se sumnjiče za ratne zločine počinjene u bolnici i kasarni Sarajevu, kao i za napad u Dobrovoljačkoj ulici. MUP je raspisao poternicu na zahtev istražnog sudije Veća za ratne zločine u Beogradu Milana Dilparića. Uprkos dokazima, za ovaj zločin koji su dostavljeni Tužilaštvu BiH, još niko nije odgovarao.

Izbor (partijskih) direktora za pozorišta

Konkurs za izbor direktora gradskih pozorišta predmet javnih nagađanja i kalkulacija. Neki kandidati smatraju da će "podrška" stranaka opet biti ispred stručnosti, piše u Novostima.

Pokušaj da se direktori 15 ustanova kulture (od 36), čiji je osnivač grad, prvi put izaberu transparentno, putem javnog konkursa koji je raspisalo Gradsko veće (bio je otvoren do 13. februara), ipak ne prolazi bez medijskih spekulacija, nagađanja, kuloarskih priča i "licitacija", objavljuje ovaj list.

Kako je oklevetano vino

Istraživanje koje je uzburkalo strasti vinopija ne samo u Francuskoj. Pogrešno protumačena ispitivanja anatemisala crni nektar. Rrizik od raka povećava svaki alkohol, ali i šnicla, piše u Novostima.

Hitro i netačno vest o kancerogenoj štetnosti vina proširila se informativnim prostorom i zabrinula uživaoce crnog nektara. Mnogo puta prenesena informacija u protekla dva dana anatemisala je vino kao dramatičnog uzročnika raka usta, grla, glasnih žica, jednjaka i creva. Ispalo je, tako, da se kod onog ko svakodnevno konzumira 12,5 centilitara vina , kancerogeni rizik povećava za 168 odsto, piše u ovom listu.

Istraživanja Svetske zdravstvene organizacije od pre četvrt veka ukazuju da antioksidanti i polifenoli u vinu upravo smanjuju rizik od raka! Poznate su i studije da čaša-dve vina dnevno, smanjuju i procenat kardiovaskularnih oboljenja.

Francuski nacionalni institut za rak i Generalna direkcija za zdravlje, objavili su ovih dana zajedničku brošuru „Ishrana i prevencija raka“, namenjenu lekarima opšte prakse. U ovoj brošuri kao štetna ocenjuje se konzumacija bilo kog alkohola, a ne samo vina. Nisu, međutim, samo alkohol i crno vino na crnoj listi, već i crveno meso ili bela (i bilo koja druga) so.

Pad turskog aviona

Najmanje devetoro ljudi je poginulo, a više desetina ih je povređeno kada se juče srušio avion sa 134 putnika i člana posade turske avio kompanije prilikom sletanja na amsterdamski aerodrom Shiphol, saopštio je predsednik amsterdamske opštine na čijoj teritoriji se nalazi aerodrom i dodao da još nije poznat uzrok nesreće, prenosi Danas.



Članovi spasilačke ekipe pored olupine aviona Turkiš Erlajnza (Turkish Airlines)
koji se srušio na poljani nadomak aerodroma Šiphol u Amsterdamu. U nesreći je
poginulo devet osoba dok je više od 50 povređeno (Fonet)

Kako Danas saznaje u Jat ervejzu, avion nacionalne aviokompanije „boing 737-300“ na liniji JU 262 za Amsterdam trebalo je da sleti na pistu aerodroma Šipol neposredno iza turskog aviona. Međutim, po padu turske letelice, Jatovoj posadi, koja je samo za minut i po trebalo da krene u sletanje izdata je instrukcija da nastavi po proceduri za neuspeli prilaz, odnosno da produži let. Time je na vreme sprečeno sletanje aviona srpske kompanije i mogućnost udara na neke od delova srušenog aviona. U Jatu kažu da je nakon pada aviona Turkiš erlajnsa njihova letelica odmah preusmerena ka Briselu, gde je sletela bez ikakvih problema.

Samoubica zaustavio saobraćaj

Beogradska policija sprečila pokušaj samoubistva dvadesetogodišnjaka na "Gazeli". Mladić imao pištolj kod sebe zbog čega je saobraćaj na mostu bio potpuno obustavljen, javljaju Novosti.

Zbog devetnaestogodišnjeg M. S. koji je juče na „Gazeli” u Beogradu mahao pištoljem i pretio da će skočiti u Savu, ovaj most je bio blokiran više od jednog sata. Sve je to prouzrokovalo saobraćajni kolaps u celom gradu, kao i brojna negodovanja sugrađana, piše u Politici.



Saobraćajni kolaps na mostu Gazela posle sprečavanja suicida nepoznatog mladića

Svaki pokušaj samoubistva sadrži i element vapaja za pomoć ljudi koji pokušavaju da se ubiju. Sve čine kako bi ih primetila okolina, kaže za Politiku dr Zoran Đurić, neuropsihijatar i psihoterapeut iz Instituta za neuropsihijatrijske bolesti "Dr Laza Lazarević”, komentarišući jučerašnji događaj na beogradskoj "Gazeli" kada je jedan devetnaestogodišnjak pokušao samoubistvo.

Prema rečima sagovornika Politike, ne čude ni reakcije okupljenih ljudi na mostu "Gazela", koji su mobilnim telefonima snimali ponašanje i reakcije M. S.

Kao što je nekad u srednjem veku narod voleo da gleda pogubljenje, tako ih sada uzbuđuju ovakve situacije. Sve što je ekstremno, vole da vide i to im predstavlja izazov da bi osetili zadovoljstvo. To pokazuje nedostatak saosećajnosti, toplote i nerazumevanja za druge. Gledanje potencijalnih samoubica je atrakcija, da bi kasnije moglo da se prepričava zaključio je dr Zoran Đurić.

Ono što je svakako šokiralo na stotine okupljenih građana na mostu Gazela, jeste čin jedne mlade majke koja je svoju decu postavila ispred samoubice kako bi ih fotografisala s njim. Naredila im je da se nasmeju i zagrle, a ona će iza njih „uhvatiti“ i samoubicu, objavljuje Alo.

Mladića je na kraju policija ubedila da baci pištolj u reku, što je i učinio oko 14.20 časova. Tada je normalizovan saobraćaj u smeru ka Zagrebu. Kada je mladić pružio ruke da uzme telefon, petnaestak policajaca ga je ščepalo je i prevuklo preko ograde mosta. Prema nezvaničnim informacijama, nesrećni mladić bio je na lečenju u Institutu za neuropsihijatrijske bolesti „Dr Laza Lazarević”, a izašao je pre mesec dana.

Posle drame koja je trajala sat i po, policajac Dragiša Simić uz pomoć kolege uspeo je da skine sa ograde mladića koji je držao pištolj u ruci i pretio da će se ubiti! Milan je rekao da je psihički bolesnik i da je hteo da se osveti ocu jer ga je izbacio iz kuće, piše u Presu.

Opasni otpad "pod tepihom"

Proizvođaču boja i lakova „Zvezda Helios” iz Gornjeg Milanovca, za kojeg je utvrđeno da je odlagao opasan otpad u blizini kuća, preti zabrana rada. Pojedinci iz fabrike su našli način da od buradi punih opasnih materija i zarade, prodali su ih seljacima, ubeđujući ih da je dovoljno da ih isperu kako bi mogli da ih koriste za čuvanje vode kojom će napajati stoku i zalivati bašte. Tako je ugrožen vodotok Gruže i vodosnabdevanje Kragujevca i okoline, objavljuje Politika.

I krajem 2007. godine iz ove firme izliveni su otpadni materijali u gradsku kanalizaciju posle čega se voda danima presijavala u jarkim bojama. „Heliosu” je ovo drugi prestup za manje od dve godine. Prvi put je krivičnu prijavu odbio lokalni zamenik javnog tužioca, dok je za privredni prestup ova firma morala da plati svega 80.000 dinara, a odgovorno lice kažnjeno je sa 15.000 dinara.



Generalni direktor preduzeća "Zvezda Helios" Velimir Radovanović
posle konferencije za novinare povodom štete koja je napravljena
trgovinom i transportom opasnih materijala iz tehnološkog procesa

Vlasnik firme je slovenački „Helios”, koji poseduje i beogradsku fabriku boja i lakova „Duga”. Otpad koji nastaje u tom postrojenju skladišti se u krugu fabrike još od 2005. godine, kada je „Duga” privatizovana, i do sada se nakupilo oko 100 tona rizičnih materija. Pogon za uništavanje opasnog otpada u Srbiji ne postoji, dok se najbliža spalionica nalazi u Beču, objavljuje ovaj list.

U Šumadiji nisu znali da je kancerogen materijal iz "Zvezde Helios". Decenijama zalivali i bašte, piše u Novostima. Osumnjičeni pred sudijom. Iz "Heliosa" tvrde: "Nema opasnih materija."

Otpad kompanije „Zvezda Helios" iz Gornjeg Milanovca, koji je bez kontrole odlagan po zemljištu i rekama šumadijskog kraja, veoma je opasan po zdravlje ljudi jer ima kancerogena svojstva, pokazala je analiza koja je urađena u Gradskom zavodu za javno zdravlje u Beogradu, piše u Presu.

Blic javlja kako već dve godine građani lokalnoj ekološkoj inspekciji prijavljuju da po gudurama u koje ni traktor ne može da zađe gornjomilanovačka „Zvezda Helios” ostavlja metalnu burad i plastične kontejnere s kancerogenim otpadom. Lokalno tužilaštvo i nadležni za prekršaje do pre dva dana žmurili su na brutalno poigravanje sa zdravljem građana, ali nakon što je skandal izašao u javnost, slovenačkoj „Zvezdi Heliosu” trgovinske sudije mogu da zabrane rad u Srbiji i do deset godina.

Igračka nepoznatog porekla

Plastična replika američkog automatskog pištolja marke „kolt”, koja je pronađena u pritvorskoj ćeliji Milorada Ulemeka Legije, može da se kupi u svakoj boljoj prodavnici igračaka, ali i u kineskom tržnom centru, rekao je juče Milan Obradović, direktor Uprave za izvršenje zavodskih sankcija, na konferenciji za novinare u Vladi Srbije a prenosi Politika.

Upravnik Okružnog zatvora u Beogradu Miroslav Micić pokazao je novinarima veliki crni pištolj sa dugačkom cevi, koji je pronađen u ćeliji prilikom vanrednog pretresa 5. februara, nekoliko dana pre nego što se Ulemek požalio na zdravstvene probleme. Pomoću video snimaka nije moglo da bude utvrđeno kako je pištolj dospeo do pritvorenika, rečeno je na konferenciji.

Micić je naveo da plastični pištolj nije poslat na analizu da bi se otkrili otisci prstiju, jer je mnogo ljudi držalo u ruci taj pištolj kada je pronađen.

Uspeh košarkaša Partizana


Kompanija Delta Sport i Fudbalski klub Crvena zvezda potpisli su trogodišnji ugovor
o sponzorstvu na stadionu Crvene zvezde: Dobrivoje Tanasijević
- Dan Tana, Goran S. Karić

Košarkaši Partizana su nastavili seriju sjajnih rezultata i praktično su stigli među osam najboljih timova Evrope! Crno-beli su u Malagi savladali Unikahu posle povratka iz "minus 11" u novoj triler završnici i jednog produžetka rezultatom 78:74 (18:17, 17:22, 16:19, 14:7, 13:9) i tako dva kola pre kraja Top 16 faze Evrolige skoro sigurno rezervisali drugo mesto na tabeli grupe G! Jedino što može da ih spreči u tome jeste teorija, veliko iznenađenje Lotomatike protiv Panatinaikosa i porazi crno-belih do samog kraja, javlja Blic.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...