SRBIJA I NABUKO

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Laslo Šoljom, madjarski predsednik izjavio da je Srbija iskazala želju da se priključi gasovodu Nabuko. Predstavnici američke Siti banke pregovarali su sa rukovodstvom „Jat ervejza” o odobravanju kredita toj kompaniji. Građani sve češće kasne u otplati stambenih kredita, banke počele u značajnijoj meri da aktiviraju hipoteke.



Kolekcija portugalskog dizajnera  Dino Alves, na reviji u okolini Lisabona 

Boing i(li) Erbas

Predstavnici američke Siti banke pregovarali su sa rukovodstvom „Jat ervejza” o odobravanju kredita toj kompaniji. Novac bi, prema nezvaničnim informacijama, mogao da bude iskorišćen između ostalog za kupovinu novih aviona, budući da za desetak dana, prema saznanjima agencije Beta, u „Jat” ponovo dolaze čelni ljudi „Boinga”.

Istovremeno, iz „Jata” su potvrdili i da predstavnici „Boinga” uskoro treba ponovo da dođu na razgovore. A na pitanje šta će na to reći „Erbas”, kod koga „Jat” ima depozit od 23,5 miliona evra, u „Jatu” su odgovorili da „njima niko ne brani da sarađuju i sa jednom i sa drugom kompanijom”, prenosi Politika.

Koliki je bio gubitak a kolika imovina NIS-a

Upravni odbor Naftne industrije Srbije trebalo bi u petak na sednici u Sankt Peterburgu da izabere nove članove Nadzornog odbora i da se upozna s detaljima rada novog revizora za NIS „Ernest iJang” koji treba da potvrdi da li je takompanijalane poslovala s dobitkom od oko 2,3 milijardekako tvrdi srpska strana, ili sagubitkom od oko osam milijardi dinara kako je potvrdio prethodni revizor KPMG.

Kako Politika nezvanično saznaje, izveštaj o poslovanju za 2008. godinu novi revizor bi trebalo da završi najkasnije do kraja ovog meseca, kako bi do 30. novembra on bio usvojen, ukoliko se i UO NIS-a i Skupština akcionara s tim složi.

Izveštaj novog revizora, tvrdi izvor blizak UO, mogao bi pokazati da su prošlogodišnji gubici NIS-a ipak nešto manji od 90 miliona evra, ali dodaje da to nikako ne znači da će razlika u ciframa dve revizorske kuće biti drastično velika.

Dok se s jedne strane insistira na popisu imovine NIS-a, interesantno jeda ona ni posle skoro osam meseci od potpisivanja kupoprodajnog ugovora s „Gaspromnjeftom” nije preneta na novog vlasnika, sa Republičke direkcije za imovinu.

Problemi građana koji imaju stambene kredite

Građani sve češće kasne u otplati stambenih kredita, banke počele u značajnijoj meri da aktiviraju hipoteke. Tri odsto korisnika zajma za stan ne može da otplaćuje rate, objavljuju Novosti, zbog čega je od početka godine aktivirano oko pedesetak hipoteka.
Smanjenje plata, otkazi, prinudni odmori i hronična besparica očito su doveli u probleme mnoge građane koji imaju stambene kredite. U Srbiji, prema podacima Geodetskog zavoda, ima oko 300.000 upisanih hipoteka. Za stambene kredite zaloga je upisana na oko 35.000 nekretnina. Najviše ih je na Novom Beogradu i u Obrenovcu, najmanje u Zemunu i Surčinu.

Nagadjanja o Bosni, Bilt tajno u Beogradu

Bosna i Hercegovina nakon sastanka bosanskih lidera u Butmiru ponovo je postala glavna tema u regionu, a od Srbije kao jedne od potpisnica Dejtonskog sporazuma međunarodna zajednica očekuje da doprinese ustavnim reformama u toj zemlji. Analitičari smatraju da Beograd treba da nastupa oprezno i uzdržano, a iz Ministarstva inostranih poslova ponavljaju da je Srbija privržena Dejtonu i da će prihvatiti svako rešenje o kome se dogovore tri naroda u BiH.

„Srbija ne krije svoje angažovanje u traženju najboljeg rešenja za BiH. Ono je transparentno i u cilju postizanja dogovora prihvatljivog za sve, a u duhu Dejtonskog sporazuma”, rekao je za Politiku izvor u Vladi Srbije.

„Nećemo izneveriti Republiku Srpsku, nastavićemo da je podržavamo. Ali, naše delovanje će biti u pravcu budućeg zajedničkog rada na sveobuhvatnom i na kompromisu zasnovanom rešenju koje ne može biti nametnuto nijednoj strani”, dodao je taj izvor.

Iznenadna poseta ministra inostranih poslova Vuka Jeremića Banjaluci uoči sastanka u Butmiru, kao i njegov susret u Istanbulu sa turskim šefom diplomatije Ahmetom Davutogluom i ministrom spoljnih poslova BiH Svenom Alkalajem podstakli su nagađanja.

Portparolka šefa švedske diplomatije Irena Busik rekla je za agenciju Beta da se Bilt u subotu sastao sa Tadićem i Jeremićem u Beogradu i navela da ne može više da kaže o tim razgovorima, pošto je reč o nezvaničnoj poseti, javlja Blic.
Bilt je objavio na svom internet blogu da je u subotu posetio Beograd i da je sa Tadićem i Jeremićem razgovarao o prevazilaženju prepreka u evropskim integracijama na Balkanu. Sarajevski "Dnevni avaz" objavio je danas da je Bilt "izgleda tajno" posetio Beograd i da je njegova poseta "motivisana početkom razgovora u Butmiru", gde su se u petak sastali lideri političkih stranaka BiH sa zvaničnicima EU i SAD.

Srbija i Nabuko

Predsednik Boris Tadić i njegov mađarski kolega Laslo Šoljom saglasili su se u Budimpešti da je ulazak Srbije u EU preduslov stabilnog ekonomskog razvoja regiona i trajnog rešavanja pitanja nacionalnih manjina, piše u Novostima.
Kada je reč o nacionalim manjinama, Tadić je istakao da Srbija primenjuje tako visoke standarde da im je teško naći pandan i u samoj EU. Prema njegovim rečima, Srbija očekuje da Mađarska stvori uslove za učešće pripadnika srpskog naroda u mađarskom parlamanetu.
Značajno mesto u razgovorima dvojice predsednika zauzela su ekonomska pitanja. Šoljom je izjavio da je Srbija iskazala želju da se priključi gasovodu Nabuko.



Duga u Vatikanu posle obilnih kiša koje su zahvatile velikio deo Italije i Rim

Češka i Lisabonski ugovor

Češka vlada odbacila je svaku mogućnost da zbog dodatnih zahteva šefa države Vaclava Klausa zatraži da se ponovo otvara proces ratifikacije Lisabonskog ugovora, a od Klausa traži garancije da će potpisati taj ugovor, prenosi Danas po naslovom "Klausu preti opoziv".

Predsednik privremene vlade Jan Fišer naglasio je da vlada prima k znanju dodatne zahteve koje je postavio prošle sedmice Klaus da se Češka poput Poljske i Britanije izuzme iz primene Povelje osnovnih prava. Iako je šef države na udaru oštrih kritika što taj zahtev nije ni pomenuo blagovremeno tokom dogovora o Ugovoru, a ni kasnije tokom ratifikacije u oba doma češkog parlamenta, vlada je najavila da je spremna da mu izađe u susret i sa evropskim partnerima potraži rešenje. Pojedini analitičari tvrde da bi vlada ubrzo mogla da zapreti Klausu opozivom ukoliko ubrzo ne krene stopama svog poljskog kolege Leha Kačinjskog i potpiše taj dokument.

Gorbačov i treći svetski rat

Svet je za dlaku izbegao treći svetski rat u trenutku pada Berlinskog zida, odlukom Moskve da ne interveniše kada je reč o demokratskim procesima u istočnoj Evropi, izjavio je poslednji predsednik SSSR Mihail Gorbačov.

Gorbačov je u intevjuu, koji je juče objavio francuski dnevnik „Figaro”, rekao da je pad Berlinskog zida bio rezultat dugog procesa kome su prethodile velike promene u samom SSSR-u, srednjoj i istočnoj Evropi, i bolji odnosi sa Zapadom, posebno SAD, prenosi Politika.

Obama i američka gej parada

Centar Vašingtona, avenije koje vode do Bele kuće i Kongresa, kao i centralni prestonički park između ova dva glavna sedišta vlasti, ceo jučerašnji dan bio je doslovno okupiran od strane učesnika „Nacionalnog marša za jednakost”, ovdašnje verzije gej „parade ponosa”. Okupili su se u impresivnom broju – organizatori tvrde da ih je bilo bar 150.000, mediji govore o „nekoliko desetina hiljada”, dok policija, po ovdašnjoj praksi, ne iznosi svoje procene o učesnicima javnih skupova. Govorili su da im je strpljenje na izmaku i, obraćajući se predsedniku, koji je, zbog glasnog ozvučenja, možda mogao i direktno da ih čuje, poručivali mu da je došlo vreme da ispuni svoja predizborna obećanja, prenosi Politika.

Obama je sa njihovim zahtevima bio već upoznat: prethodne večeri održao je jedan od svojih motivacionih govora pred tri hiljade aktivista organizacije „Kampanja za ljudska prava”, najveće LGBT (skraćenica od „lezbijske, gej, biseksualne i transpolne”) organizacije u Americi i na svetu (tvrdi da ima 750.000 članova), koja je inače jedan od važnih donatora Demokratske stranke. Sutradan već, u jučerašnjem maršu, čiji organizatori nisu bili Obamini domaćini od prethodne večeri, nego nova organizacija osnovana tek pre godinu dana, predsedniku je zamereno da je njegov inače oratorski briljantan govor bio samo inventar starih obećanja.

Vladavina zakona na severu Kosova nije zajamčena

Vođenje kriminalnih slučajeva o nasilju s početka 2004. godine i dalje otežano zbog nestanka dokaza i izjava svedoka, izmeštanja ljudi, odbijanja pojedinaca iz kosovske policije da sarađuju, kao i zbog zastrašivanja svedoka, sudija i tužilaca, piše u Politici.

U nacrtu godišnjeg izveštaja Evropske komisije o napretku regiona zapadnog Balkana u procesu evrointegracija deo koji se odnosi na „Kosovo pod Rezolucijom 1244 UN” sadrži pored ostalog ocenu da je „bezbednosna situacija na severu i dalje zabrinjavajuća”. Takođe iznete su mnoge zamerke na račun vlasti u Prištini, a one se pre svega odnose na njihov kredibilitet i administrativne kapacitete i na nečinjenje u ključnim oblastima kao što su pravosuđe ili borba protiv organizovanog kriminala i korupcije.

„Vladavina zakona na severu Kosova nije zajamčena. Potrebno je da i kosovske i srpske vlasti učine napore u tom pogledu”, navedeno je u izveštaju EK.

Komisija je konstatovala da „nije bilo napretka u rešavanju slučajeva koji se odnose na događaje iz marta 2004. godine”.

Sistem nadzora zbog novog gripa

Prvi ozbiljan slučaj obolevanja od novog soja virusa gripa A-H1N1, kod pacijentkinje iz Kragujevca potvrdio je prognoze epidemiologa da će se novi grip širiti Srbijom i da ćemo imati i životno ugrožene pacijente, izjavio je za Politiku dr Predrag Kon. Šef Posebne Radne grupe Ministarstva zdravlja objašnjava kako ovaj slučaj potvrđuje da u Srbiji funkcioniše sistem nadzora, jer se kod akutne teške infekcije organa za disanje bolesnice iz okoline Kraljeva posumnjalo na novi virus gripa i odmah potražila potvrda iz referentne laboratorije za viruse na Torlaku.



(ilustracija: Politika)

U Srbiji je do danas ukupno laboratorijski potvrđeno 134 slučaja obolevanja. Postavlja se pitanje da li bi prvi težak slučaj novog gripa kod nas mogao da podstakne bržu nabavku vakcine, ali i kupovinu respiratora, koji su potrebni u „šok-sobama” upravo za ovako životno ugrožene pacijente.

Ne smemo da se ponašamo neodgovorno prema sopstvenom zdravlju u toku očekivanog talasa novog gripa. Ne treba da se plašimo, ali ni da zanemarujemo simptome bolesti, upozorava za Blic dr Predrag Kon, predsednik radne grupe za pandemiju gripa.

"Zato svi grip, bilo da je sezonski ili novi, moraju shvatiti ozbiljno i da odleže minimum nekoliko dana. Lekari u suprotnom neće moći da prepoznaju o čemu se radi dok se to laboratorijski ne proveri", objašnjava dr Kon.

General Ponoš u diplomatiji?

General-potpukovnik Zdravko Ponoš prelazi uskoro na dužnost pomoćnika ministra inostranih poslova Vuka Jeremića, saznaje Blic u Vladi Srbije. Ponoš je do sada bio neraspoređen posle smene s mesta načelnika Generalštaba 30. decembru 2008.
"Ponoš će biti penzionisan i onda prelazi u Ministarstvo inostranih poslova. On ima dobar odnos sa Jeremićem jer su njih dvojica bili savetnici Borisa Tadića u vreme kada je on bio ministar odbrane - kaže izvor ovog lista iz Vlade.

"Saznajemo: Transfer u vrhu države - Ponoš ide kod Jeremića", najavljuje Pres.

"Seča" propisa

Država kreće u veliko krčenje ”šume” propisa! Do kraja godine, Vlada će ukinuti oko 200 podzakonskih akata, što će omogućiti smanjenje administracije, a predstavljaće olakšanje za privredu i građane, objavljuju Novosti.
Kao prvi praktičan potez, Mlađan Dinkić, ministar za ekonomiju, najavio je u ponedeljak da će se već od Nove godine uvesti takozvani ”jednošalterski sistem” za prijavljivanje zaposlenih. To će dovesti do ukidanja oko 500 šalterskih mesta u fondu PIO i nacionalnoj službi za zapošljavanje.

Dogodine kraj krize?

Ministar ekonomije Srbije Mladjan Dinkić izjavio je u ponedeljak da se izlazak Srbije iz recesije očekuje najkasnije u prvom tromesečju 2010. godine. On je na konferenciji za novinare rekao da se u četvrtom kvartalu ove godine očekuje "vidljiv oporavak" srpske ekonomije. Dinkić je rekao da će se bitnije poboljšanje standarda građana osetiti 2011. godine, javlja Blic.

Prema njegovim rečima, očekuje se da će pad bruto domaćeg proizvoda ove godine biti tri odsto, što je manje nego što je predvideo Međunarodni monetarni fond. Ukupni budžetski deficit će ove godine biti 4,5 odsto bruto domaćeg proizvoda, kazao je on i dodao da je to ispod proseka evro zone, gde deficit iznosi šest odsto u proseku.

LDP i DS

Čedomir Jovanović, predsednik LDP, govori za Novosti o odnosima sa predsednikom Srbije, izborima, učešću u vladi. "Potreban dogovor LDP i DS. Smeniti Jeremića, Mrkonjića, Dulića... Korisniji smo kao opozicija, Vladi bismo bili teret."

Čedomir Jovanović, lider LDP, obrazlaže približavanje sa Borisom Tadićem. Šef države je, naime, obelodanio da je sa Jovanovićem razgovarao o nesporazumima u prošlosti i da sada imaju kudikamo viši stepen saglasnosti nego ranije.

Odlaže se preseljenje Vlade Srbije

Preseljenje Vlade Srbije iz zgrade u Nemanjinoj 11 u Palatu Srbije na Novom Beogradu odloženo je zbog ekonomske krize, saznaje Danas.

Milivoje Mihajlović, zadužen za odnose s javnošću Vlade, kaže da ovaj poduhvat nije zaboravljen, ali da trenutno nema sredstava da se nekadašnja zgrada Saveznog izvršnog veća (SIV) preuredi za potrebe izvršne vlasti.

Prema rešenju koje je obelodanjeno pre nekoliko meseci, kabinet premijera i 19 ministarstava preselili bi se u Palatu Srbije na Novom Beogradu. Trenutno se vladine službe i ministarstva nalaze na više od 90 lokacija širom Beograda.

Prepolovljena prodaja novih automobila

Prodaja automobila u Srbiji nastavlja sa padom. Ne računajući vozila "Fijata" iz Srbije, u prvih devet meseci prodato je samo 21.710 novih vozila, što je pad veći od 50 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Tada je u Srbiji kupljeno 43.700 novih automobila, piše u Novostima.

Stižu Rusi za obezbedjenje Medvedeva

Prethodnica predsednika Ruske Federacije Dmitrija Medvedeva, čiji je zadatak da u saradnji s njegovim kabinetom u Moskvi pripremi i organizuje sve detalje posete Beogradu, trebalo bi danas da doputuje u prestonicu Srbije, nezvanično saznaje Danas.

U međuvremenu, srpsko Ministarstvo unutrašnjih poslova privodi kraju formiranje specijalnog štaba za obezbeđivanje ove posete najvišeg bezbednosnog rizika. Članovi ovog štaba, osim pripadnika MUP-a, biće i predstavnici Bezbednosno-informativne agencije i vojnih bezbednosnih službi, kao i zaposleni iz Ministarstva odbrane i Vojske Srbije. Oni će biti veza između MUP-a i pomenutih bezbednosnih službi. Osnivanje štaba je u završnoj fazi, potvrđeno je Danasu u MUP-u.

Pokret za samoubistva tinejdžera

Informacija koju je rumunski Interpol prošlog četvrtka prosledio srpskim kolegama, da tinejdžerka iz Beograda, pripadnica EMO pokreta, po dogovoru sa vršnjakom iz Bukurešta planira da izvrši samoubistvo, prvo je stigla Zoranu Lukoviću, glavnom inspektoru beogradske kriminalističke policije i članu Evropske federacije za borbu protiv sekti, piše u Presu.

S obzirom na to da je javljeno da su maloletnici pripadnici EMO pokreta, Luković kaže da je bilo neophodno munjevito delovati jer su samoubistva kod njih uobičajena stvar.

"EMO je pokret koji je nastao na ideologiji pank muzike, ali je osnovna razlika što oni gaje agresiju prema sebi. Nije nastao na internetu, ali internet je samo učinio da se ta ideologija širi. EMO nije sekta, jer sekte obično imaju vođe, mada je činjenica da se proučavaoci sekti bave i neformalnim pokretima, poput EMO-a", priča Luković


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...