SPS TRAŽI PROMENU USTAVA

Anđelka Nikolić

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)

Predsednica parlamenta Slavica Djukić Dejanović smatra da se mora sveobuhvatno promeniti Ustav Srbije. Država zvanično postala vlasnik smederevske železare. Fabrika će se zvati Železara Smederevo, vd direktora će kako saznaju Novosti i Politika biti Vladan Mihailović, glavni menadžer u železari „ Grejt lejks vorks” u SAD, a železaru će, kako Blic tvrdi, kupiti ukrajinski kralj čelika. Sibirske hladnoće u Srbiji uzele su prve žrtve. Hrvatska verovatno neće podržati kandidaturu Srbije u UN. Nobelovac Pol Krugman upozorava EU da se iz recesije ne izlazi štednjom.


Revija mode u Rimu: kolekcija - Abed Mahfouz

Slavica Đukić-Dejanović: Moramo menjati Ustav posle izbora

Sveobuhvatna izmena Ustava biće jedno od vrlo bitnih pitanja, čije rešavanje mora početi posle izbora, ma koliko to bio „vruć krompir”. Život, ali i neke međunarodne norme prevazišli su određene sadržaje najvišeg pravnog akta u državi, kazala je Slavica Đukić-Dejanović, predsednica Narodne skupštine Srbije i potpredsednica SPS-a, u intervjuu za Politiku. Predsednica Skupštine je objasnila da postupak za izmenu Ustava nije pokrenut u ovom sazivu, jer nije mogla da se obezbedi dvotrećinska većina.

„Budući parlament mora pristupiti tom poslu”, istakla je Đukić-Dejanović.

Povodom njene izjave da je “raspisivanje izbora na Kosovu pitanje političke volje”, Politika je pitala predsednicu parlamenta da li to znači da je “pitanje političke volje da se prekrši Ustav”.

“Ne. Donošenje određenih odluka zahteva poštovanje Ustava, zakona, međunarodnih akata i realne situacije. Rezolucija 1244 SB UN kaže da je pitanje lokalnih izbora vezano za dogovor sa međunarodnom zajednicom na KiM. Znamo šta u Ustavu piše, ali moramo voditi računa o realnosti, a ona kaže da je za donošenje odluke potrebno uvažiti sve pomenute faktore. Mi možemo sad da kažemo da je za nas crveno slovo Ustav, ili međunarodno pravo, ali za nas crveno slovo, pre svega, moraju biti život građana i Srbija, odgovorila je Đukić-Dejanović.

Država pali peći u Smederevu

Država je u utorak potpisivanjem ugovora zvanično postala vlasnik smederevske železare. Fabrika čelika će se, od srede, zvati Železara Smederevo, pišu Novosti. Vlada odmah kreće u potragu za strateškim partnerima. Već ima zainteresovanih kompanija iz Ukrajine i Rusije, pa čak i sa Dalekog istoka, rekao je premijer Mirko Cvetković.

Vlada mora da podnese troškove, pa će biti izvršene i preraspodele iz budžeta - rekao je premijer. Budžet će ostati onakav kako je i predviđeno. Neće biti dodatnog budžetskog deficita i sredstva će se naći ili kroz bankarske kredite ili preraspodelom budžeta.

Američka kompanija saopštila da im je posao u Srbiji lane doneo gubitak od preko 200 miliona dolara, prenosi list.

Vlada će v.d. direktora ove kompanije, kako je Novostima rečeno u radnoj grupi, odrediti u sredu. .

Novosti i Politika nezvanično saznaju da je jedan od kandidata za prvog čoveka Smederevske železare za vreme dok njom upravlja država Vladan Mihailović, glavni menadžer primarne proizvodnje u železari „Grejt lejks vorks” u SAD. Na tu dužnost stupio je pre godinu dana. Tačnije, 1. januara 2011. godine sa mesta izvršnog direktora proizvodnje Ju-Es-stila Srbija, i od tada je odgovoran za proizvodnju gvožđa i čelika u fabrici nedaleko od Detroita, objavljuje Politika.

Ukrajinski kralj čelika dolazi u Beograd. Vlasnik Šahtjora hoće železaru, piše Blic. Rinat Ahmetov je vlasnik nekoliko čeličana u Evropi i Ukrajini. Kako list saznaje, njegov najbliži saradnik je u ponedeljak boravio u Beogradu i sa državnim vrhom razgovarao o preuzimanju preduzeća u Smederevu.

Žrtve ledenih dana

Sibirske hladnoće u Srbiji uzele su prve žrtve, piše Blic. Od direktne posledica smrzavanja, umrlo je četiri osobe - kaže za Blic Predrag Marić, načelnik sektora MUP-a za vanredne situacije.

Iz zavejanog planinskog sela Pasjača kod Prokuplja juče je izbavljen Lj. M. (62). Od teških promrzlina oporavlja se u prokupačkoj bolnici. Traga se za nestalim čovekom iz sela Vrapče, ali su male šanse da je još živ.

Snežni nanosi i sibirski mrazevi u Srbiji nastavili su da uzimaju danak u ljudskim životima. U utorak su u snežnim nanosima pronađene još dve žrtve hladnoće. Spasioci u više regiona vodili su bitku za svaki ljudski život. I, u više navrata, uspeli da nadvladaju smetove i ledenu temperaturu, pišu Novosti.

U sredu se u Sjenici očekuje obaranje neslavnog rekorda od 39,8 stepeni ispod nule a snazi je vanredna situacija u 14 opština. Pešter sa 33 i Sjenica sa 29 stepeni ispod nule najhladnija su mesta u Srbiji. Mnoga sela su i dalje zavejana, a snabdevanje namirnicama je otežano.

“Bruji mašina, stiže sloboda… Tim rečima su juče meštani sela Fijulja na Pešterskoj visoravni opisali konačno probijanje snežne blokade puta koji odatle vodi prema Sjenici i dalje, kako kažu, „u svijet“. Tek je radosti bilo kada se na prvom „ćuviku“, naspram sela, mašina i pojavila”, donosi Politika reportažu pod naslovom “Huso na minus 36 stiže sa gvozdenim atom”.

Pol Krugman upozorava EU da se iz recesije ne izlazi štednjom

Koliko juče, nobelovac Pol Krugman objavio je u medijima španskog govornog područja još jedno upozorenje EU da se iz recesije ne izlazi štednjom, prenosi Politika. Pozivajući se na ekonomske pokazatelje u Italiji, Španiji i Velikoj Britaniji, a poredeći ih sa velikom depresijom tridesetih godina prošlog veka, Krugman prognozira da će, nastavi li se istim putem, Evropa ući u teže godine nego što su bile one pre 80 godina.

„Kako bi bilo koja ekonomija mogla da se razvija, kada je nezaposlenost već jako visoka, i kad vodeći političari svojim stezanjem kaiša, oštrim merama protiv deficita, direktno podstiču još veću nezaposlenost”, piše Krugman u jučerašnjem komentaru u madridskom Paisu.

Kada je na jedvite jade 150 radnika dojučerašnje avio-kompanije „Spaner” uspelo da se sastane sa direktorom, on im je rekao da je „najvažnije da što pre srede papire kako bi mogli da prime pomoć za nezaposlene”. Od države, naravno. Jedini otvoreni put je šalter u birou za nezaposlene. A pitanje je kada će se i tu spustiti zavesice, jer Španija je prešla kritični broj od pet miliona nezaposlenih, i mora drastično da saseče budžetski deficit i socijalna davanja. Protiv ovakvog lica krize i taktika koje se nude za njeno prevazilaženje, uzalud su se ispisali neki od svetski najpriznatijih ekonomista, piše Politika prenoseći Krugmanov tekst.

Vesna Pusić: Hrvatska verovatno neće podržati kandidaturu Srbije u UN

Ministarka spoljnih poslova Hrvatske Vesna Pusić rekla je juće da će Hrvatska tek doneti definitivnu odluku o podršci za predsedavajućeg Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, ali i navela da je verovatnije da neće podržati kandidaturu Srbije, prenosi Blic.

"Više je verovatno da nećemo (podržati kanididaturu Srbije). Ne mogu decidirano reći da će apsolutno takav stav biti", kazala je Pusićeva za beogradsku televiziju B92.

Ona je navela da je kandidatura ministra spoljnih poslova Srbije Vuka Jeremića za predsedavajućeg Generalnoj skupštini UN kasno došla i da je neobična budući da se kandidatura priprema mesecima. Pusićeva je podsetila da je Litvanija pretprošlog leta podnela kandidaturu i da se o tome dogovorila sa prethodnom Vladom Hrvatske.

"To ne znači da se danas (kada je promenjena vlada u Hrvatskoj) sve ukida i da ćemo preuzete obaveze smatrati nevažećim", kazala je Pusićeva. Ona je istakla da Srbija ima jasnu podršku Hrvatske za dobijanje statusa kandidata za članstva u EU.

Bogdanović: Referendum je kockanje

Ko radi protiv interesa države i građana moraće da snosi političke konsekvence za nastalu štetu i posledice održavanja referenduma, upozorio je u intervjuu za Novosti ministar za KiM Goran Bogdanović. Odluka o referendumu smanjuje manevarski prostor Vladi i državnom vrhu u dijalogu sa međunarodnom zajednicom oko rešavanja kosmetskog problema i evropskih integracija, kaže Bogdanović.

Ministar nije demantovao tvrdnje da ima restrikcija struje i smanjenja broja zaposlenih ali je nazvao izmišljotinama navode lidera Srba sa severa KiM da vlast to radi kako bi ih ”disciplinovala” zbog neposlušnosti.

“Restrikcije struje su bile i pre ideje o referendumu, a zavođenje finansijskog reda i smanjivanje broja zaposlenih počeli su krajem 2008, kada sam preuzeo Ministarstvo za KiM s ciljem da se zna gde završava svaki dinar koji ide u pokrajinu”, rekao je Bogdanović.

Na zamerke da vlast ”tiho” diže ruke od severa i da se, iako javno poručuje da se neće povući iz institucija što zahteva deo EU, to na terenu ipak događa, Bogdanović je rekao da su to “kvalifikacije bez argumenata”. Prema njegovom objašnjenju “reorganizacija i racioanalizacija institucija države Srbije na Kosmetu, radi njihovog efikasnijeg funkcionisanja, je nužna”. To, međutim, ne znači da se, ili da će se, institucije države povući sa Kosova, rekao je Bogdanović.

Uzalud veru isteruju iz škola

Uprkos žestokoj kampanji koja se vodi, verska nastava neće biti izbačena iz učionica. Svaki drugi đak osnovne i srednje škole bira da uči veronauku, uglavnom pravoslavlje, pišu Novosti.

Povodom ofanzive na veronauku i parola osvanulih na plakatima i mnogobrojnim internet forumima poslednjih dana, tipa ”versku nastavu u crkve, prosvetu u škole”, list je istraživao da li je tačna vest da će Nacionalni prosvetni savet razmatrati ukidanje veronauke ”za početak u srednjim stručnim školama”. Ovakav zahtev stizao je prethodnih godina i od više nevladinih organizacija, podseća list.

Predsednica Nacionalnog prosvetnog saveta prof. dr Desanka Radunović za Novosti je rekla da nije istina da će NPS razmatrati ukidanje veronauke.
“Nikada NPS nije raspravljao o njenom ukidanju, niti je to naš posao”, potvrdilo je i više članova NPS.
I u zakonima o osnovnom i srednjem obrazovanju koji će uskoro da budu pred parlamentarcima, veronauka je nesporna. I buduća strategija obrazovanja do 2020. godine, ne spori veronauku, piše list.

Prijave imovine: Funkcioneri bogatiji

Gotovo 2.000 funkcionera prijavilo promenu imovine. Prema prijavama izmena vrednosti imetka, imućniji su postali lokalni čelnici, poslanici, jaki stranački igrači, saznaju nezvanično Novosti. Rok za dojave o izmenama imetka istekao je u utorak, a svi oni čija je imovina tokom 2011. uvećana ili umanjena za 450.000 dinara morali su to da saopšte Agenciji za borbu protiv korupcije.

“Telefoni nam zvone maltene svakog minuta, a vanredni izveštaji o promeni imovinskih karata uveliko pristižu. Očigledno je da je većina funkcionera čekala poslednji čas da to učini. Očekujem da ćemo vrlo brzo imati preciznu evidenciju onih kojima se promenilo materijalno stanje”, rekla je Aleksandra Kostić iz Agencije za borbu protiv korupcije.

Nazire li se rešenje za JAT?

Nazire se rešenje za srpskog avioprevoznika, tvrdi Blic. Vlada nudi Miškoviću, Kostiću, Bogićeviću i Perčeviću da kupe JAT, objavljuje list. Plan vlade je da država ostane vlasnik 50 odsto avio-kompanije, a da drugom polovinom upravljaju privrednici.

Dačića i Jeremića u Vašingtonu čeka pitanje o Slavku Ćuruviji

U američkom Kongresu priprema se pitanje za Srbiju o „slučaju Ćuruvija“, saznaje Danas među akterima toga procesa u Vašingtonu. Pitanje će se odnositi pre svega na to gde se zaustavila istraga o ubistvu novinara Slavka Ćuruvije, i kakve su njene perspektive.

Zanimljivo je da bi pitanje moglo biti prosleđeno vrlo skoro, Ivici Dačiću i Vuku Jeremiću, koji će narednih dana boraviti u Vašingtonu na famoznom Molitvenom doručku. Sam Molitveni doručak, dakako, nije prilika za tako nešto, ali će pomenuti srpski funkcioneri imati odvojene susrete u nekim američkim institucijama, među kojima je i Kongres.

Vlasnik Dnevnog telegrafa i nedeljnika Evropljanin ubijen je pre skoro trinaest godina. Sve vlade nakon 5. oktobra zaklinjale su se da će slučaj istražiti do kraja, i krivce privesti pravdi, ali rezultata nema. Određene obaveze preuzeo je u nekoliko svojih izjava i aktuelni predsednik Srbije Boris Tadić, podseća list. Trenutno se, međutim, čini kao da je čitava stvar stavljena ad akta. To je, zapravo, i bio pokretački motiv nekolicini američkih kongresmena da se zainteresuju za slučaj i pokrenu ga sa mrtve tačke na kojoj se sada nalazi.

Ministar u Njujorku predao dokumenta glumcu

Ministar policije Ivica Dačić uručio je juče u konzulatu Srbije u Njujorku srpski pasoš glumcu Žarku Lauševiću, saznaje Pres. Nekada veoma popularni glumac, koji je zbog dvostrukog ubistva nekoliko godina proveo u zatvoru u Crnoj Gori, već 13 godina živi u Americi, ali do sada nije imao važeća srpska dokumenta.

Kako Press saznaje, Žarko Laušević je nedavno preko srpskog konzulata, odmah nakon odluke o pomilovanju, tražio srpski pasoš. Ministar Ivica Dačić izjavio je juče za Pres da mu je čast što je našem proslavljenom glumcu dao pasoš. On je prošao redovnu proceduru i ispunjava sve uslove da dobije taj dokument. Čast mi je da čoveku čije sudbina i ispovest izazivaju toliko pažnje uručim pasoš, rekao Ivica Dačić.

Ranjavaću redom ako me ne spojite sa Presom i Dačićem

Blažimir Trifunović (50) iz Guče, pošto je naoružan bombom i pištoljem oteo trojicu inspektora, policiji dao spisak zahteva i zapretio:

“Ranjavaću redom ako me ne spojite sa Presom i Dačićem”, donosi opširno Pres ”šokantne detalji krize talaca u MUP-u Čukarica”.

Oteti inspektori: Bili smo sigurni da će pucati u nas. Vikao je pomahnitalo: „Sve ću da vas pobijem, pucaću vam u noge! Sad svi idemo u vazduh".

„Kada se sve završi idemo na Adu da se ubijem. Ti ćeš biti pored mene",rekao je Trifunović jednom policajcu.
Inspektori kažu da je oko 15.30 Trifunović smekšao i rekao: „Biće sve u redu." Ipak , njihova drama je trajala još skoro čitav sat pre nego što su, oko 16.20 sati, oni izašli iz kancelarije a u sobu ušli Trifunovićev advokat Vladimir Zrelec i jedan član pregovaračkog tima MUP-a. Nakon još dvadesetak minuta Trifunović je odložio bombu koju je, kako je sam izjavio, kupio na pijaci u Novom Pazaru i pištolj i mirno se predao.

“Trifunovićev postupak nije uperen protiv države. Reč je o čoveku narušenog zdravstvenog stanja”, rekao je advokat Vladimir Zrelec, koji je preuzeo ulogu glavnog pregovarača jer mu je očajni Blažimir Trifunović prijatelj.

Sud duguje 50 miliona dinara

Osnovni sud u Valjevu raznim institucijama i pojedincima ukupno duguje 50.615.660 dinara i zbog toga bi mogao da se nađe na sudu, piše Pravda.

Prema podacima od 31. decembra 2011. godine valjevskoj Pošti ova pravosudna institucija duguje 6.692.060 dinara, sudskim veštacima 13.744.146, dok advokatima po službenoj dužnosti treba da nadoknadi 10.345.251 dinar.

Za troškove krivičnog postupka nije isplaćeno 2.169.576 dinara, sudijama porotnicima 3.181.301, a za troškove sprovođenja lica u krivičnim postupcima dugovanje iznosi 3.931.186 dinara. Ustanovama za veštačenje sud duguje 2.865.157 dinara, dok za kancelarijski materijal treba da bude isplaćeno 1.102.218 dinara.

SNS ima kandidata za predsednika države-uglednog gradjanina

SNS će naći uglednog građanina Srbije za funkciju predsednika Republike, bio on njen član ili ne, kazao je Tomislav Nikolić, predsednik naprednjaka, prenosi Pravda. U slučaju pobede na izborima, ne želim da preuzimam ingerencije predsednika Vlade sa funkcije predsednika Republike, zato što to nije dobro, jer kada predsednik ne poštuje Ustav građani mogu da ne poštuju zakon – rekao je Nikolić.

On je dodao da naprednjaci, kandidovanjem uglednog građanina, žele da predsedniku Srbije Borisu Tadiću pokažu da nisu zadovoljni načinom na koji je on shvatao svoju funkciju. Nikolić je pozvao Tadića da se stavi na parlamentarnu listu njegove DS ako želi da pokaže koliko ta stranka vredi, pošto će ga tu, kako je naveo, očekivati politički dvoboj iz kojeg će neko izaći kao pobednik, baš kao na predsedničkim izborima.

Predsednik SNS-a je ponovio da ne postoji nikakva mogućnost da posle izbora vladu formira velika koalicija SNS-DS.

Na ekranu suparnici, a u kafani pobratimi

Uzajamne uvrede i teške optužbe pojedinim srpskim političarima nimalo ne smetaju da „iza kamera“ sa svojim političkim neprijateljima zasednu na nekom ručku, pročavrljaju telefonom o porodičnim problemima ili razmene koju o sportu. Alo otkriva lična prijateljstva među političkim neprijateljima

Među kontroverznijim političkim prijateljstvima sigurno je ono između zamenika predsednika SNS-a Aleksandra Vučića i Mikija Rakića, šefa kabineta Borisa Tadića.

Svoju otvorenost za privatno druženje s neistomišljenicima Vučić je potvrdio i prijateljskim kontaktima koje neguje s Borislavom Stefanovićem, šefom srpskog pregovaračkom tima.

Ništa manje ne šokira ni podatak da gradonačelnik Beograda Dragan Đilas održava prijateljske veze s Vladimirom Božovićem, visokim funkcionerom SNS-a.

"Pričamo o porodicama i deci, najmanje o politici, osim iz zezanja kad mi Đilas kaže: „Je l’ ti brane Nikolić i Vučić da se družiš i piješ kafu sa mnom?“, a ja njemu: „Je l’ tebi brani Tadić?“ (smeh). Naravno da nam niko ne brani, to su naše interne fore", kaže Božović.
Šala je, tvrde, spojila i naizgled nespojivi radikalsko-liberalni tandem Zoran Krasić - Zoran Ostojić, koji neretko podeli sto u skupštinskoj kafani.
Rasima Ljajića (SDPS) i Nenada Popovića (DSS) zbližila je, kažu, ljubav prema Partizanu, pa se neretko mogu sresti kako zajedno „deru dlanove“ na JNA. Potpredsednik DSS-a jednako bliske odnose neguje i s liderom SPO Vukom Draškovićem, a ovaj pak s Dušanom Petrovićem (DS).


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...