SAMOUBISTVO ILI UBISTVO DOKTORA BOROJEVIĆA?

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)

Bivši direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Nenad Borojević, kojem se sudi za malverzacije prilikom nabavke citostatika, pronađen obešen o drvo juče u Košutnjaku, a porodica, prijatelji i advokati tvrde da se ne radi o samoubistvu. Poreski obveznici državi Srbiji duguju ukupno 317 milijardi dinara ili preko tri milijarde evra, što je čak više od vrednosti celog Telekoma. Svaki birač u Srbiji moći će prvi put na predstojećim parlamentarnim izborima da glasa na bilo kom biračkom mestu u državi ukoliko glasanje bude održano u maju. Božidar Stanišljević (61), zvani Bole, dugogodišnji radnik Sportskog centra „Borik" u Banjaluci, priznao je u policiji da je u novinarskoj loži dvorane sakrio naoružanje i eksploziv, a sumnja se da je bio na vezi sa bosanskim i beogradskim podzemljem. Pristalice albanskog pokreta „Samoopredeljenje“ najavile su da će u subotu blokirati sve administrativne prelaze prema centralnoj Srbiji. Glavna tema razgovora republičkog javnog tužioca Zagorke Dolovac sa generalnim tužiocem Rusije Jurijem Čajkom tokom posete Moskvi, biće postupci koji se pred srpskim sudovima vode protiv supruge i sina bivšeg jugoslovenskog predsednika Mire Marković i Marka Miloševića.

Doktor pronađen obešen u Košutnjaku

Bivši direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Nenad Borojević, kojem se sudi za malverzacije prilikom nabavke citostatika, pronađen je mrtav, obešen o drvo juče u Košutnjaku. Pronašao ga je slučajni prolaznik. Prve informacije ukazivale su na to da se Borojević ubio još preksinoć, međutim, porodica, prijatelji i advokati tvrde da se ne radi o samoubistvu, a i policija je istragu usmerila u oba pravca i naložila hitnu obdukciju tela. Takođe, Borojević se samo dan pre smrti dogovarao o nastavku ekskluzivne ispovesti za Pres (prvi deo objavljen sedam dana pred smrt, 3. januara), najavljujući otkrivanje novih detalja o aferi „Citostatik", navodi Pres.

Bivši direktor onkologije se od optužbi u aferi branio sa slobode. Odlukom nadležnog sudije njemu je bilo omogućeno kretanje samo na teritoriji Beograda i pri tome je nosio narukvicu za elektronsko praćenje. Nenad Borojević napustio je svoj stan u utorak, u 18.25 i više se nije vraćao, rekla je za RTS Dušanka Garić, načelnik Odeljenja za tretman i alternativne sankcije. - Mi ga kontrolišemo samo da li je u stanu ili ga napušta, a ne gde se kreće po Beogradu - rekla je Garićeva uz napomenu da je Borojević imao obavezu da se javlja policiji, navode Novosti.

Vuk Tufegdžić, jedan od Borojevićevih advokata, kaže za Politiku da je prekjuče razgovarao telefonom sa svojim branjenikom i da ništa nije ukazivalo na tragediju. “Razgovarali smo o imovini koja je trebalo da mu bude oduzeta. Bio je apsolutno na „svojim nogama” i ni po čemu nisam mogao da zaključim da će se desiti nešto ovako. Tvrdim da nije bio suicidna osoba. Izdržao je da bude u pritvoru, da mu bude stavljena elektronska narukvica, pa mi je tim pre čitava situacija potpuno nejasna” – rekao je Tufegdžić...

Blic tvrdi prema svojim saznanjima da se poznati doktor odlučio na samoubistvo zato što mu je pretila plenidba stana.

Poreski dužnici duguju vrednost Telekoma

Poreski obveznici državi Srbiji duguju ukupno 317 milijardi dinara ili preko tri milijarde evra, što je čak više od vrednosti celog Telekoma. U Poreskoj upravi, koja je pre nekoliko dana izašla sa spiskom od po 100 najvećih dužnika među fizičkim i pravnim licima i preduzetnicima kažu za Danas da bismo početkom aprila mogli da očekujemo nešto drugačiji, detaljniji spisak. Poreska uprava je, naime, zbog izmena i dopuna Zakona o poreskom postupku i administraciji obavezna da kvartalno „izbacuje“ spisak najvećih dužnika.

Nemoguće je utajiti porez u maloj firmi

Vlasnike malih firmi, kojima se dogodi da zbog manjka para na računu nisu u mogućnosti da istog dana kada isplaćuju zarade uplate poreze i doprinose, Poreska uprava već posle nekoliko dana obaveštava da imaju dugove koje moraju da izmire, kako im račun preduzeća ne bi bio blokiran, a imovina popisana. Zato je gotovo, objašnjava za Politiku Dragoljub Rajić, portparol Unije poslodavaca Srbije, nemoguće da se porezi i doprinosi ne plaćaju godinama pa i celu deceniju kakav je slučaj sa većinom firmi sa spiska 100 najvećih dužnika.

Svako će moći da glasa gde hoće

Svaki birač u Srbiji moći će prvi put na predstojećim parlamentarnim izborima da glasa na bilo kom biračkom mestu u državi ukoliko glasanje bude održano u maju. Ovu pogodnost imaće zahvaljujući jedinstvenom biračkom spisku, koji će, kako su nam rekli u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu, do maja biti završen, piše Politika. Ukoliko bi izbori bili održani mesec-dva ranije, glasalo bi se kao i do sada. To znači da bi svako ko želi da glasa morao da bude tog dana u svom mestu prebivališta, jer je jedino tu upisan u birački spisak. Studenti će, kao i svih prethodnih godina, putovati u mesta rođenja, ukoliko budu želeli da nekome daju svoj glas, umesto da izađu na neko biralište u mestu gde studiraju u Beogradu, Kragujevcu, Nišu…

Preti nam vizni režim

Danskoj, predsedavajućem EU žuri se da što pre uvede mehanizam za suspenziju viznog režima, u slučaju nepoštovanja dogovora prilikom stavljanja zemalja zapadnog Balkana na ”belu šengensku listu”. Član Odbora Evropskog parlamenta za građanske slobode, pravosuđe i unutrašnje poslove Tanja Fajon, koja je bila izvestilac za bezvizni režim u trenutku kada je Srbija oslobođena viza, najavljuje za Novosti da bi ceo posao mogao da bude završen već za mesec-dva. Dokument, o čijem definitivnom sadržaju se užurbano raspravlja u okviru najviših evropskih institucija, daje mogućnost da se nekoj zemlji bezvizni režim najpre suspenduje na šest meseci, zatim na devet, a onda da se ta država jednostavno vrati na ”crnu listu”.


Učesnici sastanka Vlade Danske i Evropske komisije u Kopenhagenu:
Margrethe Vestager, Jose Manuel Barroso, Helle Thorning-Schmidt, John
Dalli, Ida Auken, Janusz Lewandowski, Cecilia Malmström, Christian Friis Bach,
 Martin Lidegaard, Ole Sohn, Michel Barnier

Oružje u “Boriku” sakrio za šverc?

Božidar Stanišljević (61), zvani Bole, dugogodišnji radnik Sportskog centra „Borik" u Banjaluci, priznao je u policiji da je u novinarskoj loži dvorane sakrio naoružanje i eksploziv, koji su pronađeni uoči svečane akademije povodom Dana RS, kojoj su prisustvovali najviši zvaničnici RS i Srbije. Stanišljević tvrdi da je naoružanje sakrio u hali u nameri da ga kasnije preproda. Kako Pres saznaje, operativni podaci policije Stanišljevića povezuju sa regionalnom grupom trgovaca oružjem Ljubana Ećima, bivšeg zamenika načelnika Državne bezbednosti RS iz doba rata.

Ljuban Ećim je, inače, na vezi i ima odličnu saradnju sa Lukom Bojovićem, šefom beogradskom podzemlja, koji je u bekstvu, tvrdi Blic.

U Banjaluci, dok traje istraga, niko ne želi da komentariše činjenicu da je arsenal unet pred samu proslavu Dana RS, na kojoj je bilo više od 1.000 zvanica, a među njima čitav državni vrh Srbije i Republike Srpske. Takođe, niko zasad ne želi da govori o motivima i namerama Stanišljevića, niti o tome sa kim je on eventualno bio u vezi, pišu Novosti.

„Stanišljević je priznao da je u ’Borik’ uneo eksploziv, puške, municiju i bombe. Ali, za sada odbija da kaže od koga je i zbog čega preuzeo ovu smrtonosnu pošiljku. Verujem da ćemo brzo rešiti pozadinu ovog slučaja. Stanišljević ostaje u pritvoru zbog osnovane sumnje da je saučesnik u krivičnom delu terorizma”, rekao je za Politiku direktor policije Republike Srpske Gojko Vasić i dodao da je u istragu uključeno i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine.

Tači dao zeleno svetlo za okupljanje Albanaca “na granici”

Pristalice albanskog pokreta „Samoopredeljenje“ najavile su da će u subotu blokirati sve administrativne prelaze prema centralnoj Srbiji, piše Pravda. Blokadom prelaza sledbenici Aljbina Kurtija navodno nastoje da izdejstvuju mere reciprociteta, koje je prihvatio kosovski parlament krajem prošle godine. Kurti najavljuje da će u subotu u sedam sati ujutro krenuti povorke automobila i autobusa iz Tirane, Tetova, Skoplja, Preševa, u pravcu administrativnih, kako oni kažu graničnih prelaza, da bi masovnim odzivom pokazali da većina Albanaca, bez obzira na državnu pripadnost, traži da se blokadom administrativnih prelaza zaokruži kosovska nezavisnost. U izvorima bliskim kosovskom premijeru, Pravdi je potvrđeno da je Hašim Tači dao zeleno svetlo za okupljanje Albanaca na administrativnim prelazima, pošto je procenjeno da će se na taj način Beograd primorati da ukine sporazum o slobodi kretanja. Tako bi, po Tačiju, Beograd prihvatio zahtev Prištine da se vozilima i putnicima s KiM omogući slobodno kretanje po centralnoj Srbiji sa kosovskim dokumentima.

Nemačka ne popušta

Pritiscima na Nemačku da popusti i pristane da se Srbiji zvanično dodeli status kandidata, brojnim članicama EU pridružio se i Vašington, ali Berlin, za sada, ne popušta. Sve je već rečeno u zaključcima na poslednjem sastanku Saveta ministara. Nema ničeg novog što bih mogao da kažem na tu temu - izjavio je u sredu, za Novosti, portparol nemačkog Ministarstva spoljnih poslova Džon Rejels.

Tadićev plan - dobar

Istoričari, analitičari i diplomate sa kojima je Pres razgovarao podržali su plan za rešenje kosovskog problema koji je predsednik Srbije Boris Tadić otkrio u intervjuu za njuzmagazin Nedeljnik. Predsednik Tadić je rekao da su za trajno rešenje kosovskog problema najbitnije četiri tačke, i to - posebno rešenje za naše manastire i administriranje manastirskim kompleksima, posebne garancije za Srbe u enklavama, pitanje imovine naših građana i države, kao i posebno rešenje za sever Kosova.

Izmišljotine „o srpskom planu istrebljenja kosmetskih Albanaca“

Bivša bugarska ministarka inostranih poslova Nadežda Nejinski priznala je u intervjuu, posle 12 godina, da su tajne službe i vlada njene zemlje 1999. izmislile plan za operaciju totalnog etničkog čišćenja kosovskih Albanaca nazvan „Potkovica“ (bugarski „Potkova“). Ona danas priznaje i da je lično poturila plan „naivnom“ nemačkom ministru spoljnih poslova Joški Fišeru, a ovaj ga je prosledio još „naivnijem“ ministru odbrane Rudolfu Šarpingu, koji je plan „Potkovica“ iskoristio da opravda učešće Bundesvera u agresiji NATO na Srbiju, prvom borbenom angažmanu Nemačke posle Drugog svetskog rata. Srpski stručnjaci svedoci i učesnici burnih dešavanja s kraja devedesetih ne veruju u izjavama za Novosti da priznanje Nadežde Nejinski, trenutno poslanika evropskog paralamenta, ima za cilj da sa Srbije skine ljagu nanetu obmanom o „Potkovici“, jednom od najperfidnijih u 20. veku. S druge strane, oni smatraju da ima mnogo istine u tvrdnjama bivše ministarke da iza izmišljotine „o srpskom planu istrebljenja kosmetskih Albanaca“ stoje bugarska tajna služba i vlada.

Zagorka Dolovac o Miri i Marku u Moskvi

Glavna tema razgovora republičkog javnog tužioca Zagorke Dolovac sa generalnim tužiocem Rusije Jurijem Čajkom tokom posete Moskvi, biće postupci koji se pred srpskim sudovima vode protiv supruge i sina bivšeg jugoslovenskog predsednika Mire Marković i Marka Miloševića, kao i protiv odbeglog biznismena Bogoljuba Karića, saznaje Danas. Prema izvoru lista, glavni srpski tužilac sa ruskim kolegama razgovaraće i o azilu koji su članovi porodice Milošević dobili u toj zemlji, a koji ih štiti od krivičnog gonjenja u Srbiji. Istovremeno, kako Danas saznaje, na tom sastanku tužilac Zagorka Dolovac predočiće ruskom kolegi načine prevazilaženja problema u vezi sa političkim azilantima koji borave u Rusiji, a za koje se u Srbiji vode sudski postupci, a sve u cilju izbegavanja krivične odgovornosti.

JAT kupovao telefone za pola miliona evra

Nacionalni avioprevoznik Jat ervejz, kompanija koja je 2010. godinu završila sa gubitkom od 3,8 milijardi dinara i imala samo 1.500 radnika, kupila je mimo tendera 572 fiksna telefona, plaćajući za svaki od njih čak 87.720 dinara. Telefoni naručeni za vreme mandata prethodnog direktora Srđana Radovanovića, ukupne vrednosti od čak pola miliona evra, nisu ni primljeni ni instalirani u Jatu, iako je tadašnji direktor Direkcije za informacione i komunikacione tehnologije Jata lažno potpisao da je sva oprema primljena, piše Danas.

Kreditne obaveze smanjivane nekim firmama

Postoje firme u Srbiji kojima su samo po osnovu kursnih razlika kreditne obaveze smanjivane i za po milion dinara. O tome svedoči izveštaj Državne revizorske institucije o Fondu za razvoj. Na dospele kratkoročne i investicione kredite iz sredstava Ministarstva ekonomije za subvencije privredi i Ministarstva poljoprivrede za dotacije poljoprivredi, Fond, kako se navodi u izveštaju revizora, nije obračunao kursne razlike u skladu sa ugovorenom valutnom klauzulom i da su potcenjene za čak pet milijardi dinara. Revizori tako spominju slučaj kompanije „Cezigor” čije su obaveze po tom osnovu manje za bezmalo dva miliona dinara. U Fondu za razvoj, međutim, izričito tvrde za Politiku da konstatacije revizora nisu tačne. Obračunavali su, kažu, valutne razlike na dan dospeća obaveza.

Porez kao lane

Građanima već 15. februara ističe rok za plaćanje prve rate poreza na imovinu. I kada stignu poreska rešenja, neće biti iznenađenja. Obaveza će, zahvaljujući nedavnim izmenama Zakona o porezu na imovinu, biti ista kao i lane. Izmene ne dotiču samo građane, već i preduzetnike koji ne vode poslovne knjige, pišu Novosti.

Kazne ako se ne prijave podstanari

Stanodavci koji su do sada bili u dilemi da li da prijave podstanara na adresi stanovanja, pribojavajući se da će plaćati porez na prihod od izdavanja stana, nemaju razloga za brigu. Taj porez, koji iznosi 20 odsto od dohotka, dužni su da izmire samo ukoliko podnesu poresku prijavu ili u sudu overe ugovor o zakupu stana, tvrdi za Politiku Slavica Arsić-Jovičić, pomoćnica direktora Poreske uprave Srbije. Izmene Zakona o prebivalištu i boravištu građana, koje su usvojene prošlog novembra, obavezuju vlasnike stanova da omoguće stanarima da se prijave na adresi, odnosno da im daju potrebnu dokumentaciju – vlasnički list i ličnu kartu. Prvi put su propisane i kazne za stanodavce, ako to ne učine.

Istraživanje o svemirskom programu SFRJ tek predstoji

Najava dokumentarnog filma o svemirskom programu Jugoslavije raspalila je maštu žitelja nekada bratskih republika. Reditelj filma „Hjustone, imamo problem“, Žiga Virc, kaže da je trejler napravaljen na osnovu informacija do kojih su do sada došli, ali da pravo istraživanje tek predstoji, pišu Novosti. Film bi, prema najavi, trebalo da otkrije najveću tajnu hladnoratovskog perioda - tajni jugoslovenski svemirski program i njegove veze sa američkim osvajanjem Meseca. U trejleru se iznosi teza da je Tito došao do tajnih spisa pionira astronautike Hermana Potočnika na osnovu kojih je pokrenuo istraživanja u tajanstvenoj vojnoj bazi „Željava“ kod Bihaća na granici Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Navodno, Broz je početkom šezdesetih Kenediju ustupio rezultate jugoslovenskih istraživanja, posle čega je predsednik Amerike najavio da će prvi čovek uskoro stići do Meseca.

Voditeljka prekoračila brzinu

Slobodan Bajić (73), koga je automobilom udarila voditeljka Petra Cvijić, umro je od povreda izazvanih udesom, a ne od srčanog udara zbog šoka, kako su u prvi mah pretpostavili lekari, pokazali su rezultati obdukcije. Prema prvim informacijama iz policije, voditeljka je prekoračila dozvoljenu brzinu od 50 kilometara na sat, pišu Novosti. Policija je tužilaštvu predala krivičnu prijavu u kojoj je udes okarakterisala kao teško delo protiv bezbednosti saobraćaja sa smrtnim ishodom, za šta bi voditeljka, ukoliko bude proglašena krivom, mogla da bude osuđena na kaznu od dve do dvanaest godina zatvora. Ako se, međutim, utvrdi da je delo učinjeno iz nehata, maksimalna kazna je osam godina zatvora.

Poginula beba u direktnom sudaru

U direktnom sudaru dvaju automobila u blizini mosta preko Mlave, na magistralnom putu Požarevac - Veliko Gradište, poginula je petomesečna beba iz Kladova, dok je šestoro putnika teže i lakše povređeno, pišu Novosti. Do nesreće je došlo u sredu ujutru, u 6.15, u blizini restorana "Lav", kada su se direktno sudarili automobil "dačija sandero", registrovana u Kladovu, i požarevački "fijat palea". Zbog neutvrđenih razloga, vozilo "fijat" je, krećući se iz pravca Požarevca ka Velikom Gradištu, prešlo preko pune linije na levu stranu kolovoza i direktno udarilo u "dačiju", koja je stizala iz suprotnog smera. Za volanom "fijata" bio je Staniša T. (35) iz Požarevca, sa svojim saputnikom Stanišom J. (49) iz Poljane. U "dačiji" se nalazila petočlana porodica Perčinović iz Kladova: vozač Dragan Perčinović (36), njegova supruga Marijana (30), sinovi Nemanja (7) i petomosečni Saša, kao i Draganov otac Zaviša (62).

Kusturica i Korto Malteze

Koja bi muzika svirala na mobilnom telefonu Huga Prata i kako bi izgledao Fejsbuk i Tviter profil tvorca čuvenog stripa „Korto Malteze“? Ovo pitanje u Muzeju jugoslovenske kinoteke u Beogradu postavio je preksinoć konferansje na tribini „Tragovi Korta Maltezea u 21. veku“, organizovanoj povodom januarskog filmskog ciklusa „Korto Malteze: Tragovi po filmskom platnu“, posvećenog kultnom strip junaku. Na malom stejdžu sedeli su reditelj i urednik lista „Vodič za život“ Dragoslav Bokan, glavni urednik Danasa Zoran Panović, direktor Biblioteke Muzeja kinoteke Borislav Stanojević i upravnik Kinoteke Dinko Tucaković. Drugo pitanje je bilo: ko bi danas mogao da snimi film o Kortu Maltezeu? Kako piše Danas najveće šanse su date Verneru Hercogu, Emiru Kusturici, Gaju Ričiju i Teriju Gilajmu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...