RASTE SIROMAŠTVO U SRBIJI

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Život u Srbije danas je skuplji barem 30 odsto nego pre godinu dana. Opšta ocena građana jeste da je Vlada neefikasna i da ništa ozbiljno nije preduzela na planu poboljšanja životnog standarda i zaustavljanja krize. Japan se juče našao na ivici nuklearne katastrofe nakon što je radijacija iz zemljotresom oštećene nuklearke Fukušima 2, posle treće eksplozije na reaktoru u poslednja četiri dana, premašila nivo bezbedan za ljudsko zdravlje i stigla do Tokija.

Skuplji život u Srbiji

Život u Srbije danas je skuplji barem 30 odsto nego pre godinu dana, ako je suditi prema trenutno važećim cenovnicima iz supermarketa, objavljuje Politika. Nema namirnice koja u poređenju sa martom prošle godine nije ponela više cene, a nevolja je utoliko veća što je uglavnom reč o proizvodima na kojima je nemoguće štedeti.


(ilustracija: Politika)

U organizacijama za zaštitu potrošača još su rigorozniji i tvrde da smo zbog talasa poskupljenja čak 60 odsto siromašniji nego pre 12 meseci.

Pogoršavanje mentalnog zdravlja

Predviđanja Svetske zdravstvene organizacije, od pre dve godine, da će globalna finansijska kriza uticati na pogoršanje mentalnog zdravlja, na dramatičan način ostvarila su se u Srbiji, objavljuju Novosti. Gotovo svake godine broj osoba koje su doživele neki mentalni poremećaj povećava se za 20.000 - 30.000! Naime, beogradskim domovima zdravlja, zbog duševnog poremećaja i poremećaja ponašanja 2007. godine, javilo se 89.230 stanovnika, dok je ta brojka u 2009. godini porasla na 120.409 obolelih. Prema podacima Gradskog zavoda za javno zdravlje, najviše je onih koje ”muči” stres. Tako je 59.728 ljudi 2009. godine, kada je poslednji put pravljen presek, od lekara opšte prakse dobilo neki sedativ zbog stresa.

"Promene u Srbiji nisu donele očekivane stvari, period tranzicije ostavio je mnoge bez posla, mnogi žive na ivici egzistencije i u stalnom su strahu od toga da ne izgube sve što imaju. Treba znati da je hronični stres ono najopasnije, jer ide tiho i ne osećamo ga. Samo je pitanje koliko neko može da trpi", priča dr Milan Milić, neuropsihijatar i direktor Opšte bolnice u Pančevu. Rezultati studije koja je sprovedena pre dve godine, govore da od posttraumatskog stresa boluje 18 odsto stanovnika Srbije. Problem sa agresijom ima oko 26,1 odsto građana, a strah muči 23,6 odsto Srba.

Nedelja mode u Mumbaju (Lakme Fashion Week): kolekcija - Pallavi Mohan

Nerealna obećanja vlade

Niže cene i bolja snabdevenost osnovnim životnim namirnicama, jeftiniji javni sektor, te dovođenje u red putara koji rade na najvećim infrastrukturnim projektima i izbor profesionalnih kadrova u preduzećima mimo stranačkih uticaja jesu najakutnije ekonomske potrebe, ali ih nikako nije moguće sprovesti u narednih godinu dana, odgovara Blic na svoje pitanje "Šta građani mogu da očekuju od novog programa Cvetkovića", pod naslovom "Od deset, sedam mera vlade nerealno".

Koliko nam uverljivo zvuči da hleb neće poskupeti na 70 dinara, toliko nam je ubedljivo i da će rekonstruisana Vlada biti efikasnija ekipa od dosadašnje, piše u Blicu pod naslovom "Ministri i premijer izgubili poverenje na olako datim obećanjima". Poverenje građana u Vladu je, pokazuju istraživanja javnog mnjenja, palo ispod deset odsto, a razlog su upravo obećanja koja su ministri već davali i nisu ih ispunili.

"Opšta ocena građana jeste da je Vlada neefikasna i da ništa ozbiljno nije preduzela na planu poboljšanja životnog standarda i zaustavljanja krize", kaže za Blic Svetlana Logar iz “Strateškog marketinga”.


Beograd - sajam cveća u Delta sitiju
 

Hladjenje reaktora vodom iz helikoptera

Drugi požar koji je sinoć izbio u reaktoru IV ugasio se uglavnom sam od sebe, saopštila je Tokijska energetska kompanija (TEPCO), prenosi Blic. Požar je, kako se ocenjuje, trajao oko 30 minuta, povređenih nema, a posledice i obim počinjene štete još nisu utvrđeni.

Japan se juče našao na ivici nuklearne katastrofe nakon što je radijacija iz zemljotresom oštećene nuklearke Fukušima 2, posle treće eksplozije na reaktoru u poslednja četiri dana, premašila nivo bezbedan za ljudsko zdravlje i stigla do Tokija. Povrh svega, izbio je i požar u četvrtom reaktoru, a u samom postrojenju ostalo je samo 50 inženjera koji grozničavo upumpavaju morsku vodu u jezgro da bi ga rashladili i zaustavili vatru, javlja Blic. Premijer Naoto Kan je upozorio kompaniju „Tepko“, u čijoj je nadležnosti nuklearka iz koje je juče evakuisano 740 službenika, da ne ostavlja situaciju bez nadzora. “Samo vi možete da rešite krizu. Povlačenje je nezamislivo”, apelovao je on.

Ofunato - članovi spasiačke ekipe u potrazi za preživelima posle katastrofalnog
zemljotresa i cunamija u Japanu

Još jedan požar izbio je danas (sreda po lokalnom vremenu) u reaktoru IV (četiri) nuklearne elektrane "Fukušima-1" na severu Japana, saopštila je Tokijska energetska kompanija (TEPCO), javljaju Novosti. Požar je izbio oko šest sati ujutru, a vatru je primetio jedan od radnika u zgradi u kojoj se reaktor nalazi. Uzrok novog požara još nije utvrđen, a vatrogasne službe pokušavaju da ugase plamen, prenose mediji. Ovaj reaktor je ranije u utorak već zahvatio požar, koji je u međuvremenu ugašen. U nuklearnom postrojenju Fukušima, posle razornog zemljotresa i cumanija 11. marta, vech su se dogodile eksplozije u reaktorima 1, 2 i 3. Zbog povechanog rizika od radijacije, u prečniku od 30 kilometara od elektrane zabranjeni su letovi, a kineski avioprevoznik "Er čajna" otkazao je letove za Tokio.

Hoće li nuklearka „Fukušima-Daiči” prva („Fukušima dva” s četiri reaktora je 11,5 kilometara južnije, u kojoj je i četvrti reaktor, od šest, pretrpeo udes) doživeti zlu sudbinu „Ostrva tri milje” (SAD) i Černobilja (SSSR)? Prvi uslov je ispunjen: zračenje pogubno po ljude (i ostali živi svet) iscurilo je u okolinu. Sada se niko ne usuđuje da zanemari umnožavanje neprilika, piše u Politici.

Kako se pretpostavlja, u prvom reaktoru jedne od najvećih nuklearnih elektrana na svetu eksplodirao je nagomilani vodonik (kao omanja avionska bomba) koji je zapaljive prirode, potom se dogodio kvar na trećem, zatim je prijavljen na drugom i, naposletku, juče i na četvrtom. Najpre su, verovatno, ispušteni iz reaktorske posude u zaštitnu zgradu lako isparljivi jod i cezijum – da bi se izbeglo povećanje pritiska – i odatle dospeli u okolni vazduh.

Sendai - pripadnici spasilačke službe po okončanjujučerašnje potrage za
preživelima u oblasti pogođenoj razornim zemljotresom u Japanu

Stručnjaci i dalje nisu saglasni kada procenjuju razmere nezgode koja, prema novinskim izveštajima, poprima sve sumornije obrise. Ken Berdžeron, fizičar iz Nacionalne laboratorije Sandija (SAD), koji godinama oponaša nuklearne nesreće na računaru, sažeto zaključuje: „Mi smo na neobeleženoj teritoriji.”

Japanska kompanija za proizvodnju električne energije Tepko koja upravlja postrojenjem Fukušima 1, saopštila je danas da planira helikopterom da dopremi vodu do bazena rektora 4 kako bi ohladila istrošeno nuklearno gorivo, prenosi Politika. Reaktor 4, jedan od šest u Fukušimi 1, pretrpeo je danas eksploziju i požar. On je bio privremeno zatvoren zbog radova na održavanju kada je udario zemljotres u petak ali sadrži radioaktivno gorivo koje može biti štetno ukoliko se nađe van vode.

Šef ruske agencije za atomsku energiju Rosatom, Sergej Kirijenko, upozorio je danas da bi svih šest reaktora u Fukušimi mogli da se istope ukoliko vlasti ne uspeju da ohlade gorive šipke. "Međutim, čak i ako bi se svih šest istopilo to još ne znači da bi došlo do nuklearne eksplozije", dodao je Kirijenko.

Fukushima - privremeni smeštaj za evakuisano stanovništvo iz ugroženog područja
posle havarije nuklearne elektrane

Čitav Japan pomerio se na istok

Razorni zemljotres koji je pogodio Japan pomerio je ovu ostrvsku zemlju četiri metra istočnije od ranijeg geografskog položaja, pokazuju podaci japanskog sistema Geonet, koji obuhvata 1.200 stanica sistema globalnog pozicioniranja (GPS), objavljuje Politika.

Član Britanskog geološkog društva, doktor Rodžer Mason objasnio je u intervjuu Bi-bi-siju da je to pomeranje očekivano, imajući na umu silinu zemljotresa, koji je prema podacima Japanske meteorološke agencije imao snagu od 9,0 stepeni Rihtera, što znači da je peti po snazi u istoriji praćenja zemljotresa.

Stručnjak Američkog geološkog društva (USGS) u Pasadeni, doktor Ken Hadnat istakao je u interjvuu sajtu MSNBC da će zbog ovog pomeranja morati da se unose izmene u geografske karte. Zemljotres je, prema tvrdnjama naučnika, verovatno pomerio zemljinu osu za oko 16,5 centimetara, što utiče na bržu rotaciju zemlje i skraćuje dan za oko 1,8 milioniti deo sekunde.


Hong Kong: konferencija za novinare Observatorije Hong Kong na kojoj je
predstavljena mapa verovatnog kretanja oblaka radijacije iz nuklearnih centrala
u Japanu

Okruženi nuklearkama

Srbija u svom bliskom okruženju ima 15 nuklearnih elektrana koje predstavljaju veliku potencijalnu opasnost od eventualne katastrofe, objavljuje Blic. Svaka havarija koja bi se dogodila na atomskim centralama u okruženju, vrlo brzo bi se, najviše za sat, osetila u Srbiji noseći sa sobom i sve posledice koje jedan nuklearni incident može da proizvede. Iako stručnjaci tvrde da razloga za veliku zabrinutost nema, činjenica je da je nuklearna katastrofa u Japanu podstakla čitavu Evropu na preispitivanje stavova o korišćenju nuklearne energije.

Nikolić ne odustaje od vanrednih izbora

Ili ćemo imati dogovorne promene u Srbiji ili će vanredne izbore da donese veliki miting u Beogradu. Svakodnevni pritisak na režim biće neizdrživ. Okupljaćemo se i na trgovima svih gradova u državi, i nećemo se razilaziti. To je strategija lidera naprednjaka Tomislava Nikolića, koji je ubeđen i da upravo završena rekonstrukcija neće udahnuti snagu Cvetkovićevom kabinetu, piše u Novostima.

Pre nedelju dana ste polutajno boravili i u Moskvi. Sa kim ste se sreli, pitao je novinar.
"To ne mogu da kažem, iako je put bio političke prirode", odgovorio je Nikolić.

Budva - ministar odbrane Srbije Dragan Šutanovac na sastanku Procesa saradnje
u Jugoistočnoj Evropi (SEECP)

Doris Pak napada Dika Martija

Po­sle bur­ne sed­ni­ce u Par­la­men­tar­noj skup­šti­ni Sa­ve­ta Evro­pe, na ko­joj je ne­ko­li­ko po­sla­ni­ka tra­ži­lo od spe­ci­jal­nog iz­ve­sti­o­ca Di­ka Mar­ti­ja da od­u­sta­ne od is­tra­ge o tr­go­vi­ni or­ga­ni­ma na Ko­so­vu, stra­sti u Stra­zbu­ru su se ma­lo smi­ri­le. Na sa­stan­ku sa pred­stav­ni­ci­ma mi­si­je Euleks ju­če uju­tru po­stig­nut je do­go­vor da mi­si­ja EU na Ko­so­vu obez­be­di pro­gram za­šti­te za sve­do­ke ko­ji će pot­kre­pi­ti Mar­ti­jev iz­ve­štaj, ka­že za Prav­du Do­ris Pak, po­sla­nik u Evrop­skom par­la­men­tu.

"Ni­sam tra­ži­la da pre­ki­ne is­tra­gu. Ni­sam sto­pi­ra­la is­tra­gu, ni­ti imam moć da to ura­dim. Sve što on ra­di, za­vi­si od nje­ga. Pre­ma ne­kom su­di­te na osno­vu ono­ga što on ura­di. A Dik Mar­ti ne mo­že ni­šta da do­ka­že. Neo­zbilj­no je da se po­na­ša kao tu­ži­lac, jer on vi­še ni­je tu­ži­lac. On je, iz­gle­da, ne­što po­me­šao. Ra­ni­je je to bi­la nje­go­va pro­fe­si­ja, a sa­da je po­sla­nik u par­la­men­tu. Kao par­la­men­ta­rac, ni­ka­da se ne bih usu­di­la da iz­ne­sem ta­kve op­tu­žbe, to­li­ko ozbilj­ne. Mar­ti se po­na­ša kao da sve zna, ali ne mo­že da pru­ži ni­je­dan do­kaz", kaže Pak u tekstu pod naslovom "Srbija mora biti dobar sused Kosovu".


Susret ruskog premijera Vladimira Putina i predsednika Belorusije
Aleksandera Lukašenka u Minsku


Libijska nafta

Libijski vođa oštro o Sarkoziju, razočaran Silvijom Berluskonijem, ali hvali Nemačku. Gadafi najavio investiranje u Rusiju, Indiju i Kinu, objavljuju Novosti pod naslovom "Gadafi: Evropa me izdala, okrećem se istoku". Libijski vođa, čije su snage u utorak očistile zapad zemlje od pobunjeničkih trupa, izjavio je da su ga evropski partneri izdali i da će zbog toga odnosi sa evropskim zemljama biti narušeni. On je, u intervjuu italijanskom dnevniku “Đornale”, rekao da je francuski predsednik Nikola Sarkozi, koji je priznao pobunjenički Nacionalni savet i pozvao na vazdušne udare na ciljane mete u Libiji, mentalno poremećen. A u Evropi raspoloženje da se nešto konkretno preduzme protiv Gadafija potpuno je splasnulo. Šef francuske diplomatije Alen Žipe je u utorak izjavio da je možda suviše kasno da svetske sile pomognu libijskim pobunjenicima - po njemu, događaji na terenu pretekli su diplomatske napore.

Libijski izvoz nafte je zaustavljen zbog borbi pobunjenika i vladinih snaga u toj zemlji i, kako je danas ocenila Međunarodna agencija za energiju (IEA), mogli bi da prođu meseci pre nego što se libijska nafta nađe na svetskom tržištu, prenosi Politika. Agencija, čije su članice vodeći svetski potrošači nafte, ocenjuje i da je proizvodnja nafte u Libiji znatno usporila pošto su nemiri i borbe "oterali" strane radnike sa naftnih polja i naterali međunarodne kompanije da zaustave poslovanje.

Vesti o borbama u Libiji pogurale su prošle nedelje cenu barela nafte na Njujorškoj berzi na gotovo 107 dolara. Cena tog energenta ubrzo se spustila, nakon zemljotresa i cunamija u Japanu, a danas barel (159 litara) košta oko 98 dolara.

Libija ima najveće utvrđene rezerve nafte u Africi i dnevno je proizvodila oko 1,6 miliona barela a najviše je izvozila u Evropu. Analitičari smatraju da će Libija pokušati da pokrene proizvodnju na naftnim poljima sa preostalom radnom snagom državne Nacionalne naftne kompanije, međutim, to neće mnogo pomoći jer Libija teško da bi našla kupca za svoj proizvod.

Snage lojalne libijskom lideru Moamaru al Gadafiju u gradu Zavija

Pogrešno lečeni srčani bolesnici

Više od 100.000 srčanih bolesnika punih 30 godina pogrešno je lečeno u Specijalnoj bolnici „Zlatar", piše u Presu. Pacijenti su decenijama slati na ovu planinu iako im nadmorska visina od 1.235 metara škodi. Ministarstvo zdravlja je tek pre dve godine promenilo indikaciju, odnosno vrstu pacijenata koje šalju, pa sada na Zlatar umesto kardiovaskularnih idu reumatski bolesnici.

Srčani bolesnici u „Zlataru" se ne rehabilituju od početka 2009. godine, a kako Pres saznaje u Vladi Srbije, indikaciju je promenila Republička stručna komisija za fizikalnu terapiju pri Ministarstvu zdravlja.

Blokada Galenike

Zbog 60 miliona dinara račun najveće fabrike lekova u Srbiji Galenike blokiran je poslednjih 11 dana. To, međutim, kako za Danas tvrdi direktor ovog preduzeća Nenad Ognjenović, ne utiče na proizvodnju, ali ni na isplatu zarada radnicima.

"Račun je u blokadi zbog toga što mali kupci nisu izmirili svoje obaveze prema nama, ali to nije uticalo na proizvodnju, nismo bili deficitarni, porezi su plaćeni, a plate su stizale na vreme", kaže Ognjenović, ali nije hteo da otkrije koja firma je blokirala račun, objavljuje Danas pod naslovom "Galenika od sjaja do blokade". List podseća da je prošle godine odložena nameravana privatizacija ove firme zato što se na pretkvalifikacioini tender nisu javili poželjni kupci. Galenika je u blokadi od 4. marta, a prema finansijskim izveštajima objavljenim na sajtu ove kompanije prošle godine zabeležila je prihod od prodaje od 8,5 milijardi dinara, dok je godinu dana ranije inkasirala devet milijardi dinara i do tada beležila rast prodaje.

Muzej ubijenom premijeru Srbije

Virtuelni muzej Zorana Đinđića posvećen životu i radu prvog demokratskog premijera Srbije, ubijenog pre osam godina, otvoren je sinoć u Beogradu na internet stranici www.zorandjindjic.org.

Na tom sajtu, koji je u beogradskom Domu omladine svečano u rad pustio predsednik Srbije Boris Tadić, prikazani su lični predmeti, dokumenti, beleške i naučni članci Zorana Đinđića. Tadić, koji je i predsednik Demokratske stranke (DS), rekao je nakon puštanja u rad virtuelnog muzeja da DS planira da u svom sedištu u Beogradu otvori "stvarni muzej" posvećen svom predsedniku i ubijenom premijeru Srbije, objavljuje Politika.

Beograd - predsednik Srbije Boris Tadić pustio je svečano u rad sajt virtuelnog
muzeja Zorana Đindića u Domu omladine: Boris Tadić, Ružica Đinđić, Gorica Mojović

Dostojni tužioci prema meri tajne policije

Prilikom opšteg reizbora nosilaca tužilačke funkcije korišćeni su podaci Bezbednosno-informativne agencije (BIA), objavljuje tabloid Alo pod naslovom "BIA bira tužioce".

Na takav zaključak ukazuje jedan od zapisnika sa sednice Državnog veća tužilaca, u kojem stoji da su zamenik republičkog javnog tužioca Slobodan Radovanović i tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević odlazili u centralu BIA kako bi saznali ko je od kandidata koji su konkurisali dostojan za tu funkciju!
Naime, u zapisniku sa 10. redovne sednice Državnog veća tužilaca, održane 3. novembra 2009. godine, stoji da su dva člana veća razgovarala sa ljudima iz BIA o prikupljanju podataka o dostojnosti kandidata koji su konkurisali na oglas za izbor za zamenika javnih tužilaca i da treba da održe novi sastanak.

Ponavljanje postupka za ubistvo premijera

Posebno odeljenje Višeg suda prihvatilo je u utorak zahtev Sretka Kalinića za ponavljanje postupaka za ubistvo premijera Zorana Đinđića i za najteža krivična dela koja mu se na teret stavljaju kao pripadniku "zemunskog klana", jasvljaju Novosti.

Nova suđenja odobrena su jer su obe presude, koje su u međuvremenu postale pravosnažne, donete u njegovom odsustvu. Za učešće u atentatu na predsednika srpske vlade osuđen je na 30 godina zatvora, a maksimalnu kaznu "zaradio" je zbog niza ubistava i otmica koje je počinio kao pripadnik klana iz Šilerove ulice. Pošto je sud pozitivno odgovorio i na zahteve Miloša Simovića, ostaje da se vidi da li će se ovoj dvojici "zemunaca" suditi zajedno, posle čega će biti zakazani glavni pretresi. Prema rečima sudije Maje Kovačević-Tomić, posebno će se suditi za ubistvo premijera, a posebno za dela počinjena u "klanu". Moguće je da će novi procesi započeti do juna.

Počela istraga o političkoj pozadini ubistva premijera

Saslušanjem nekadašnjih svedoka saradnika danas u policiji počinje sprovođenje istražnih radnji o pobuni Jedinice za specijalne operacije (JSO) i političkoj pozadini ubistva premijera Zorana Đinđića, saznaje Blic. Tužilaštvo za organizovani kriminal u ovom pretkrivičnom postupku planira da sasluša 30 osoba, od kojih 20 u policiji, i taj spisak je predat MUP, dok će 10 biti pozvano preko suda.

"Sa starim svedocima saradnicima biće proveravane nove informacije o pobuni i političkoj pozadini ubistva premijera koje su dobijene od osoba koje imaju neposredna saznanja o ovim događajima. Tek nakon ovog ukrštanja informacija i ispitivanja još nekih svedoka, biće saslušane osobe protiv kojih će biti pokrenut krivični postupak", kaže izvor Blica upoznat sa ovom istragom.

Osim lidera DSS Vojislava Koštunice, direktno će biti saslušani kod istražnog sudije, uz prisustvo tužioca i eventualno advokata, a bez posredovanja policije, i njegovi najbliži saradnici, nekadašnji načelnik BIA Rade Bulatović i šef kabineta Aleksandar Nikitović, kao i bivši načelnik Uprave bezbednosti VJ Aco Tomić, saznaje Danas u tužilaštvu.

Nadam se da oni koji su krenuli u ovaj postupak, njihovi nadređeni i svi do najodgovornijeg čoveka u Srbiji znaju šta rade, piše u komentaru koji objavljuje Pres pod naslovom "Šta ako nije Koštunica?". Imamo specijalnog tužioca za organizovani kriminal Miljka Radisavljevića koji, verujem, nije neozbiljan čovek, i koji prvo u medijima, a onda i lično najavljuje da će saslušati Koštunicu na temu političke pozadine ubistva premijera. Posle toga čitamo u novinama da će pozvati i Čedu Jovanovića, verovatno jer je pravi cilj pobune JSO bio oslobađanje Dušana Spasojevića iz zatvora! Čeda bi to trebalo da zna, jer je nekoliko puta dolazio kod njega.

Verujem da niko nema dilemu da treba da saznamo ko zaista stoji iza ubistva Đinđića. Ali, šta ako tužilac Radisavljević, čija se stručnost ne dovodi u pitanje, utvrdi da na osnovu jedne izjave ipak ne može da optuži Koštunicu za političkog inspiratora ubistva? Šta onda? Da li bi odustajanje od Koštunice značilo da su jedini krivci Legija i Zveki, odnosno da je Đinđić u stvari ubijen u mafijaškom obračunu? Je l' to onda istina? Ili da poverujemo da je sve smislio Borislav Mikelić poznati direktor fabrike pašteta i viršli „Gavrilović", koji je takođe na meti tužioca, objavljuje Pres.


Beograd - Demokratska stranka Srbije (DSS) predala je danas Ministarstvu kulture,
informisanja i informacionog društva peticiju "Stop prodaji Telekoma" koju je do
sada potpisalo više od 100.000 građana


Ubistvo u hladnjači

Suzana Cvetanović (33) iz Smedereva ubijena je u utorak na radnom mestu u hladnjači nekadašnjeg "Godomina" u naselju Godominsko polje kod Smedereva, sa desetak udaraca drvenim maljem u glavu. Istraga ovog zločina nije okončana, a prema nezvaničnim saznanjima Novosti, policija je na tragu počiniocu.

"Žrtva Suzana Cvetanović, zaposlena na radnom mestu portira u hladnjači u vlasništvu preduzeća "Carska jabuka" iz Beograda, na posao je došla u utorak oko 6.00. Sat vremena kasnije kolega je prijavio policiji da se dogodilo ubistvo. Beživotno telo Suzane Cvetanović zatekli smo na metalnom stepeništu u hali sa više povreda u predelu glave nanetih tupim oruđem, tačnije drvenim maljem", izjavio je, za Novosti, istražni sudija Višeg suda u Smederevu Mirko Šakić.

Presuda majci za ubistvo deteta

Sud u Požarevcu izrekao presudu Marini Andrejić utvrdivši da je motikom udarila Đorđa. Majka nije ni trepnula. Branilac najavio žalbu, javljaju Novosti. Obrazlažući ovu prvostepenu odluku, predsednik veća naveo je da je krivica majke nesporno dokazana i da krivično veće o tome nema nikakve nedoumice.

Novak se sprema za Viktora, Ana pobedila Jelenu


Indijan Vels – Ana Ivanović, meč srpskih teniserki Ana Ivanović - Jelena Janković
na BNP Paribas Open teniskom turniru u Kaliforniji, 2:0 (6-4,6-2)


Najbolji srpski teniser savladao je u rekordnom roku Gulbisa sa (6:0, 6:1). Podjednako superiorno je i njegov zemljak pobedio iskusnijeg Ljodru (6:3, 6:3) i sada će Novak i Viktor igrati jedan protiv drugog, javljaju Novosti o učinku srpskih tenisera na turniru u Indijan Velsu. Ana je igrom prepunom samopouzdanja savladala u osmini finala svoju sunarodnicu Jelenu sa 2:0 (6:4, 6:2) i sada se sastaje sa Kim Klaisters koja je pobedila Mari Bartoli.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...