RASTE BROJ SIROMAŠNIH

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Oko 700.000 građana Srbije živi ispod linije siromaštva. Tender za drugog fiksnog operatera telefonije u Srbiji biće raspisan do kraja godine. Bezbednosno-informativna agencija, u saradnji sa američkom DEA, u međunarodnim vodama zaplenila 2,8 tona kokaina



Nedelja mode u Kijevu: kolekcija ukrajinske dizajnerke Victoria Gres

Raste siromaštvo

Oko 700.000 građana Srbije živi ispod linije siromaštva. Najviše siromašnih je u 40 najnerazvijenijih opština. 155.000 mališana u Srbiji je siromašno. Najugroženija su deca ispod 13 godina i stariji od 65 godina. Stopa nezaposlenosti u 2009. porasla za 1,1 odsto,
737.000 građan traži posao preko NSZ, objavljuje Blic, uz najavu "Broj siromašnih u Srbiji drastično raste".

"Zakonska granica siromaštva je neprimereno niska, broj objektivno siromašnih građana mnogo je veći. Pripremamo zakon koji će podići tu granicu i proširiti listu građana koji imaju pravo na socijalnu pomoć, pa će broj korisnika biti uvećan oko 40 odsto" kaže Ljubomir Pejaković, savetnik ministra rada. "Dok država i zvanično ne prihvati realnost da danas gladuje nešto manje od milion građana, za sada imamo 58 narodnih kuhinja."

Ministarka ima jasan pravac reformi

Diana Dragutinović, ministarka finansija, pred novi dolazak misije MMF, govori za Novosti: "Značajno smanjenje deficita u 2011. Nije vreme za prodaju preduzeća. Bogatiji će izdvajati više za državu."

"Prvo, možemo da pokažemo da su prihodi bolji nego što su očekivali. Drugo, Ministarstvo finansija je pripremilo budžet koji obezbeđuje prihvatljivi deficit. Ostaje da ga MMF oceni kao kredibilan, a Vlada usvoji. Treće, svi koji zavise od države kao poslodavca ili koriste oblike pomoći i zaštite podneće deo tereta. Nije popularno, ali je nužno. Četvrto, postoji spremost za Zakon o fiskalnoj odgovornosti. Peto, jasni su nam pravci reformi, ali i moguća brzina", kaže Dragutinovićeva pod naslovom "Iskoristiti krizu za rezove".



Nedelja mode u Los Andjelesu - David Alexander

Novi operator fiksne telefonije?

Kompanija Telenor ii kablovski operater SBB biće glavni konkurenti u trci za licencu novog operatera fiksne telefonije u Srbiji, saznaje Blic. „Dojče telekom” neće se odazvati na ovaj tender, koji će biti raspisan do kraja godine, jer je ambicija nemačkog giganta i dalje kupovina „Telekoma Srbija”, čiju je prodaju Vlada odložila zbog svetske ekonomske krize.

Tender za drugog fiksnog operatera biće raspisan do kraja godine, a potom će za dva najbolja ponuđača biti organizovana aukcija. Početna aukcijska cena biće najviša koja je ponuđena na tenderu. Koliko novca će se sliti u budžet uvođenjem novog operatera za fiksnu telefoniju još nije poznato. Jasna Matić, ministarka telekomunikacija u Vladi Srbije, kaže da ne postoje tačne procene kolika će biti cena licence, i da je ponuđen dijapazon isuviše širok da bi se mogla pogoditi cena.

Poseta predsednika Estonije

Estonija je jedan od najvećih zagovornika proširenja Evropske unije i ta pozicija vlade u Talinu neće se menjati, kaže estonski predsednik Tomas Hendrik Ilves u razgovoru za Politiku.

„Ne vidim poentu u postavljanju veštačkih prepreka zemljama koje žele da se pridruže. U slučaju Srbije, smatram da moramo da dođemo do tačke gde je Srbija zvanični kandidat za članstvo i da što pre počnemo proces pregovora. Iz mog iskustva, taj deo je bio najkomplikovaniji, budući da je to nezgodan proces harmonizacije na hiljade zakona sa pravilima EU. Uprkos krizi, Estoniji je i dalje bolje nego pre pridruživanja EU”, kaže predsednik Ilves.



Posetioci na izložbi slika Franciska Goje iz privatne kolkecije, u muzeju u Sevilji

Pripreme za raspravu o Kosmetu

Pripreme pravnog tima Srbije za javnu raspravu o legalnosti proglašenja nezavisnosti Kosova, koja pred Međunarodnim sudom pravde (MSP) počinje 1. decembra, ušle su u završnu fazu, objavljuje Politika. Svoje stavove u prilog i protiv nezavisnosti Kosova u toku devetodnevne rasprave obrazložiće 29 država. Prema rasporedu koji je objavio sud, petnaestočlanom sudskom veću prvog dana će se obratiti članovi pravnog tima Srbije i advokati koje su angažovali kosovski Albanci. Oni će moći da govore po tri sata.

U nastavku procesa usmena obrazloženja svog stava daće, između ostalih, Sjedinjenje Američke Države, Rusija, Kina, Španija, Nemačka, Velika Britanija, Rumunija, Argentina čiji predstavnici su dobili po 45 minuta.

Zanimljivo je da će istog dana, 8. decembra svoje stavove izložiti SAD i Rusija koje se prvi put u istoriji ovog suda pojavljuju u istom procesu, ali na različitim stranama.

Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić govorio na sednici Saveta bezbednosti UN o Kosovu i Metohiji: "Proces u Hagu ne sme da bude opterećen političkim pritiscima", piše u Novostima.

Srbija apeluje na države članice UN da poštuju činjenicu da Međunarodni sud pravde razmatra slučaj jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova - poručio je Vuk Jeremić, šef srpske diplomatije u govoru koji je u četvrtak održao na sednici Saveta bezbednosti UN. On je rekao da je zajednička dužnost svih da se sudski proces ne prejudicira. Jeremić je rekao da je Priština zakazala lokalne izbore za 15. novembar i ocenio da je legitimnost tih izbora dovedena u pitanje odlukom da se održe mimo okvira Rezolucije 1244.
"Prema izveštaju pred nama, šef Unmika ih nije raspisao, OEBS ih neće pratiti, a UN ih neće verifikovati. Pod takvim okolnostima, nemoguće je očekivati da ih Srbija podrži."



Kineski igrači u predstavi na otvaranju sajma knjiga u Frankfurtu gde je Kina počasni gost

Podrška Srbiji a rampa spuštena

Osam ambasadora najvećih zemalja sveta odgovara na pitanje Novosti: Koliko je Srbija blizu vratima evropske porodice? ”Haška rampa” i dalje je najveća prepreka na putu ka EU.

Lideri zemalja Evropske unije sve češće najavljuju da bi rado, odmrzavanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, raskrčili put Srbije ka ”klubu 27”. Grčka, čak traži da zapadni Balkan predvođen našom zemljom, postane deo EU 2014. godine.

Česi i Lisabonski sporazum

U Češkoj nastavljena trvenja zbog evropskog sporazuma. Žalbe konzervativnih senatora bliskih predsedniku Klausu na Lisabonski sporazum, vlada odbila kao potpuno neosnovane, piše u Novostima.

Češka vlada ocenila je u četvrtak da je Lisabonski sporazum potpuno u skladu s Ustavom zemlje. Ovo je zvaničan stav kabineta Jana Fišera pred zasedanje Ustavnog suda 27. oktobra.

Jan Kubera iz te grupe senatora u četvrtak je otvoreno kazao da će oni učiniti sve da spreče ratifikaciju Lisabonskog sporazuma do parlamentarnih izbora u Velikoj Britaniji. Oni se, naime, nadaju da će na njima pobediti britanski konzervativci i da će u toj zemlji biti raspisan referendum o već ratifikovanom sporazumu, i da će ga Britanci odbaciti.

Očekivanja za kraj godine

Prvi realan datum kada bi moglo doći do deblokiranja prelaznog trgovinskog sporazuma je decembarski samit EU nakon novog izveštaja Bramerca, kaže u intervjuu za Blic potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić. On dodaje da je jedini siguran put za deblokiranje SSP i dobijanja statusa kandidata izručenje Mladića, ali je to moguće i uz ocenu o „punoj saradnji sa Hagom“. Međutim, potpredsednik ističe da sada može garantovati da će građani Srbije od Nove godine putovati bez viza.

"Evropska unija bi želela da dozvolimo prisustvo Kosova u regionalnim forumima, ali crvena linija koju nećemo preći više je nego jasna. Srbija nikada neće pristati na ustupke kada je reč o Kosovu zarad članstva u Uniji. Očekujemo da preporuka Evropske komisije za deblokadu Prelaznog sporazuma bude tema oktobarskog zasedanja Saveta ministara EU. Ako se tada ne postigne konsenzus, sačekaćemo decembarski samit Unije, odnosno novi izveštaj haškog tužioca Serža Bramerca", ističe vicepremijer Božidar Đalić u razgovoru za Danas.

Ministar i general (2)

General-potpukovniku Zdravku Ponošu ne pada na pamet da podnosi lični zahtev za prekid službe u Ministarstvu odbrane, kako bi postao pomoćnik u Ministarstvu spoljnih poslova. Ovo je rečeno Blicu u krugovima bliskim generalu. Ponoš je odbio da komentariše informaciju da ministar odbrane Dragan Šutanovac nema nameru da predloži njegovo penzionisanje predsedniku Srbije Borisu Tadiću i da će morati da ponudi otkaz ukoliko želi da promeni radno mesto. Samo je kratko rekao: "Neko se našalio."

Iz krugova bliskih generalu pak objašnjavaju da Ponoš i te kako ima uslova za penziju, ali i da se o tome odlučuje samo na jednom mestu, a to je kabinet predsednika.

Predsednik Srbije Boris Tadić pozvao je u sredu uveče na hitan sastanak u zgradu Predsedništva ministre Dragana Šutanovca i Vuka Jeremića, objavljuje Pres. Na ovom sastanku predsednik je ministre žestoko kritikovao zbog „prepucavanja po medijima" oko prelaska generala Zdravka Ponoša u Ministarstvo spoljnih poslova, saznaje Pres. Tadić je od svojih ministra tražio da rade svoj posao, umesto što svojim svađama prave raskol u stranci i Vladi Srbije.

Dogodine banka matičnih ćelija

Srbija će tokom sledeće godine dobiti prvu javnu banku matičnih ćelija, iz koje će svi građani moći da dobiju neophodnu medicinsku pomoć u lečenju najtežih bolesti, saznaje Pres. Budući roditelji će, ukoliko to žele, moći da doniraju krv iz pupčanika svoje bebe u korist onih kojima je potrebno lečenje matičnim ćelijama.

Pola veka stihovanja

Pesnik Matija Bećković u susret sedamdesetom rođendanu i obeležavanju pola veka stihovanja, govori za Novosti: "Već više od pola veka Srbija plače samo na jedno oko, a ono drugo joj je potpuno odumrlo. Možda je ćeranija doživela vrhunac."

Titov dnevnik?

Posle 58 godina, Novosti otkrile u Arhivu Jugoslavije da je Josip Broz 1950 - 1951. godine vodio dnevnik. Plašeći se sovjetskog bombardovanja pomislio na odlazak iz zemlje.

Gotovo punih šezdeset godina, sve do leta ove godine, uopšte se nije znalo da je Tito, posle razlaza sa Josifom Visarionovičem Staljinom, vodio bilo kakav dnevnik. Ni za njegovog života, ni posle Titove smrti, dnevnik nisu pominjali ni službeni biografi, ni najbliži saradnici.

Krajem 1944. Staljin je Titu sa više od 300.000 svojih vojnika svojski pomogao da dođe na čelo Jugoslavije, a nepune četiri godine kasnije prokleo ga je i proglasio crnom ovcom komunističkog sveta. I, pri tom, nije hteo ni da čuje za silne Titove napore da po sovjetskom receptu ubrzano boljševizira Jugoslaviju, već je od njega tražio samo jedno. Da bezuslovno kapitulira i odstupi. Ni čovek manje ambicije od one koju je Tito nosio u sebi nije mogao na to da pristane, pa mu je jedino preostalo da traži drugi oslonac i za sebe i za zemlju kojom je upravljao.

Odložen stečaj Future

Ročište u prethodnom postupku utvrđivanja uslova za uvođenje stečaja u beogradsku firmu Futura plus, juče je po treći put odloženo na nedelju dana po zahtevu predlagača, odnosno Poreske uprave, potvrđeno je našem listu u Trgovinskom sudu u Beogradu. Prema rečima predsednika tog suda Steve Đuranovića, predlagač je podneo takav zahtev kako bi mogao da se izjasni o izmenjenoj strukturi dugova zbog kojih je račun Future u blokadi. Da podsetimo, zahtev za uvođenje stečaja podnela je krajem septembra Poreska uprava zbog poreskog duga od 700 miliona dinara koji je u međuvremenu, iako su neke od obaveza plaćene, premašio milijardu dinara. Kako je Danas već pisao, spekulisalo se da je za kupovinu te distributerske kuće, čiji je vlasnik Stanko Subotić, zainteresovan ruski magnat Oleg Deripaska, a to se povezivalo i sa najavom da će on zajedno sa predsednikom Rusije Dmitrijem Medvedevim posetiti Beograd 20. oktobra



Otvaranje izložbe "Oktobar", u čast 65 godina oslobodjenja Beograda u Ruskom domu

Karićeva ponuda?

Bogoljub Karić ponudio ljudima iz vrha srpskog pravosuđa kauciju od milion evra, uz mogućnost da državi pokloni još milion?! Njegovim posrednicima rečeno da se obrate sudu... Odbegli vlasnik „BK grupe" Bogoljub Karić, za kojim je raspisana crvena Interpolova poternica, ponudio je državi 1.000.000 evra jemstva, kao i još milion na poklon državi, saznaje Pres. Karić je preko svojih posrednika poručio da državni funkcioneri sa „milion evra poklona" mogu da urade šta god hoće

Brisanje ekstremnih navijačkih grupa

Državni tužilac Slobodan Radovanović saopštio je, posle sednice Saveta za sprečavanje nasilja u sportu, da će biti zatraženo brisanje iz registra ekstremnih navijačkih (pod)grupa registrovanih kao grupe građana. Radovanović je istakao da su te podgrupe ekstremističke i da su nosioci izgreda na stadionima, kao i da će proveriti da li se efikasno postupa protiv njih na osnovu podnetih krivičnih prijava.

Imovina kriminalaca

Na placu u Šilerovoj ulici na brojevima 38 i 40, koji je trajno oduzet naslednicima vođa zemunskog klana Dušana Spasojevića Šiptara i Mileta Lukovića Kuma, biće sagrađena zgrada Policijske uprave Zemun, rekao je juče Slobodan Homen, državni sekretar Ministarstva pravde, piše u Blicu.
Rešenje o izgradnji zemunske policijske stanice na placu od 21 ara još nije potpisan, ali su zato juče Ministarstvo pravde, Direkcija za upravljanje oduzetom imovinom i beogradska opština Zvezdara potpisali ugovor o preuzimanje kuće Darka Ercega, osuđenog za trgovinu narkoticima.

Zaplenjeno 2,8 tona kokaina

Savet za nacionalnu bezbednost saopštio je da je Bezbednosno-informativna agencija, u saradnji sa američkom DEA (Drug Enforcment Administration), u međunarodnim vodama zaplenila 2,8 tona kokaina namenjenog distribuciji na evropskom tržištu, javlja Politika.

Vrednost zaplenjenog kokaina procenjuje se na oko120 miliona evra, dok bi vrednost te droge prilikom ulične prodaje dostigla oko 250 miliona evra, navodi se u saopštenju.

Srpska tajna policija u saradnji sa američkom DEA zaplenila juče rekordni tovar narkotika u međunarodnim vodama, u Beogradu i Kragujevcu uhapšeno nekoliko osumnjičenih, javlja Pres.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...