PREVARA U MALOM PAKOVANJU

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Domaći proizvođači masovno smanjuju pakovanja svojih proizvoda, a cena ostaje ista. Odbačen predlog saudijske rezolucije, vlasti Sirije nisu dozvolile kosovskoj delegaciji da prisustvuje ministarskom sastanku OIK. Nema nikakve dileme da će se situacija radikalizovati, rekao je glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji.



Obeležavanja Evropskog dana parkova u Beogradu

Poskupljenja kroz manja pakovanja

Domaći proizvođači, pozivajući se na ukidanje odredbe o veličini pakovanja koja se odnedavno primenjuje u zemljama EU, masovno smanjuju pakovanja svojih proizvoda, a cena ostaje ista. Tako tabla čokolade u većini slučajeva više ne teži 100 već 75-90 grama, jogurt u čaši lakši je za 20 mililitara, testenine za 100 grama... Ništa od ovoga nije pojeftinilo, piše u Blicu.

Srbija i NATO

Poseta Bajdena otvorila je staru dilemu o ulasku Srbije u severnoatlantsku alijansu. G 17 plus i SPO za ulazak u Alijansu, DS i SPS rezervisani, DSS, SRS i SNS protiv, dok narodnjaci predlažu čak i referendum, objavljuju Novosti. Hoće li Srbija postati članica Severnoatlantske vojne alijanse koja je bombardovala SR Jugoslaviju 1999. godine?
Prema Rezoluciji Narodne skupštine iz decembra 2007. godine, Srbija je vojno neutralna i za promenu tog statusa neophodno je organizovati referendumsko izjašnjavanje građana.

Bajden, Kosmet i Srbija

Na koji način poseta potpredsednika SAD Džozefa Bajdena može da pomogne Srbiji kada je reč o Kosovu i Metohiji, budući da SAD insistiraju na podršci samoproglašenoj nezavisnosti, pita Politika Dragana Šutanovca, ministra odbrane Srbije.

"Potpredsednik SAD gospodin Bajden naglasio je da se njihov stav po pitanju nezavisnosti Kosova neće menjati, ali je isto tako u govoru u Prištini rekao da će insistirati da se na Kosovu izgradi civilno demokratsko društvo uz maksimalno poštovanje ljudskih i etničkih prava", odgovara Šutanovac u intervjuu za Politiku.

Diplomatska pobeda u Siriji

Odbačen predlog saudijske rezolucije, vlasti Sirije nisu dozvolile kosovskoj delegaciji da prisustvuje ministarskom sastanku OIK, javlja Politika iz Damaska. Na saudijski predlog pojedine članice OIK podnele su amandmane, izjavio je Fonetu ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić, tako da usvojena rezolucija i ne pominje kosovsku državnost.

„Rezolucija koju je podnela Saudijska Arabija, kojom se muslimanske zemlje pozivaju da priznaju nezavisnost Kosova, uz velike diplomatske napore promenjena je amandmanima koje su podneli Sirija, Egipat, Azerbejdžan, Alžir i druge zemlje, tako da u njoj više nema poziva islamskim zemljama na priznavanje Kosova, niti bilo kakve reference na državnost Kosova”, precizirao je Jeremić, objavljuje Politika.

"Neprihvatanje predloga rezolucije Saudijske Arabije izvesno predstavlja ostvarenje kratkoročnog cilja srpske diplomatije. S druge strane, ako se pogledaju motivi zbog kojih su pojedine zemlje uložile amandmane kako saudijska rezolucija ne bi prošla - a, reč je o pozicioniranju na svetskoj sceni, odnosno svrstavanju na stranu Rusije, Kine, Indije i drugih zemalja koje pretenduju da budu protivteža Americi i Evropi - Srbija sigurno doživljava hendikep prilikom ostvarenja dugoročnijih ciljeva, a to su integracije u zajednicu evropskih zemalja i poboljšanja odnosa sa Amerikom - ocenjuje za Danas Darko Tanasković, bivši ambasador Srbije u Turskoj i Vatikanu.

Najava "radikalizovanja situacije"

"Nema nikakve dileme da će se situacija radikalizovati. Ako me pitate kako – ne znam, pogotovo zato što nisam neko ko to projektuje. Govorim i pokušavam da ilustrujem onaj osećaj koji polako raste u novim generacijama", rekao je glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić u razgovoru sa ministrom za ljudska i manjinska prava Svetozarom Čiplićem koji je prihvatio da problemi postoje, ali ne i da se krše prava muslimana u Srbiji, objavljuje Politika.

Naoružani gradjani Srbije

Slučaj Dragana Marića, koji je protekle nedelje sa dve bombe u ruci ušetao u zgradu predsedništva, ponovo je podsetio na „stari” srpski problem o velikoj količini oružja u Srba, objavljuje Politika. Prema podacima policije, u srpskom privatnom arsenalu nalazi se oko dva miliona komada oružja. Od toga oko 1,1 milion je registrovano na oko 800.000 fizičkih i pravnih lica. Polovinu registrovanog oružja čine pištolji i revolveri, a ostalo puške.

Budućnost Bosne

Nebojša Radmanović, predsedavajući Predsedništva BiH, govori za Novosti o susretu sa Tadićem, postupcima Silajdžića i Komšića, zločinima: "Neodgovorni političari samo komplikuju, udaljavajući nas od puta prema EU."

Prava gej diplomata

Hilari Klinton traži da se u diplomatskoj službi homoseksualni partneri tretiraju jednako kao bračni, piše u Politici. Ujednačavanje je važno – ističe se u njenom memorandumu do kojegsu došli ovdašnji mediji – jer „dosadašnja praksa neravnopravnosti tih statusa nije bila fer a i štetila je službi u inostranstvu, dok promena treba da doprinese regrutaciji kadrova za predstavljanje SAD u drugim zemljama”. „Gej” udruženje službenika SAD u inostranstvu (koje obuhvata zaposlene u Stejt departmentu i nekoliko agencija) osnovano je 1992. godine sa desetak članova čiji je broj, kako navodi, sada premašio 300. Godinama već, dodaje se, lobira za izjednačavanje statusa koje je sada na pomolu.

Papin poziv

Papa Benedikt Šesnaesti pozvao je na okončanje svih ratova u molivi tokom obilaska manastira u Monte Kasini gde se odigrala jedna od značajnijih bitki Drugog svetskog rata, prenosi Politika.

Benedikt je posetio benediktanski manastir u Monte Kasini koji su savenici bomardovali 1944. godine i koji je bio mesto velike borbe nemačkih i savezničkih snaga.

Bogataše brine prenaseljenost Zemlje

Neki od najbogatijih ljudi SAD sastali su se u tajnosti da bi razgovarali o tome kako da svoje bogatstvo upotrebe na koristan način za smanjenje rasta svetskog stanovništva i popravljanje zdravstva i obrazovanja, piše danas britanski list „Sandej tajms”.

Fondacija Melise i Bila Gejtsa, osnivača Majkrosofta, daje dve milijarde dolara godišnje u dobrotvorne svrhe, prenosi Politika.

Sastanak je sazvao Gejts u kući britanskog nobelovca, biohemičara ser Pola Nursa.

Među pozvanima su bili Dejvid Rokfeler Junior, Džordž Soros, gradonačelnik Njujorka Majkl Blumberg i medijski moguli Ted Tarner i Opra Vinfri. Informacija o ovom sastanku je procurela slučajno, tek nakon što je održan, prenosi „Tajms”. Učesnici sastanka su se izgleda složili da je rešavanje problema prenaseljenosti planete prioritet.

Pobednik u Kanu

Film austrijskog reditelja Mihaela Hanekea „Le Ruban blanc” dobio je Zlatnu palmu ovogodišnjeg Međunarodnog filmskog festivala u Kanu, javlja Politika. Hanekeov film priča je o zlu i krivici čija je radnja smeštena na početak 20. veka. Govori o lošoj strani represivnog obrazovanja u Evropi.

Festival, koji je počeo 13. maja, završen je večeras ceremonijom uručenja nagrada.

Čekanje na operaciju srca

Institut za kardiovaskularne bolesti Dedinje beleži najbolje rezultate u svetu kada je reč o hirurgiji srca, a srpski stručnjaci su među vodećima. Godišnje se u ovoj bolnici obavi čak dve hiljade operacija na srcu i još 1.900 operacija na krvnim sudovima. Direktor Instituta Boško Đukanović u intervjuu za Pres kaže da na operaciju srca trenutno čeka oko 2.100 ljudi, što je vrlo ozbiljan problem, pre svega zato što neki od njih neće doživeti operaciju. On kaže da se taj problem može rešiti samo povećanjem kapaciteta i izgradnjom nove bolnice.

Prethodna Vlada je bila bolja?

Vlada Srbije će u julu napuniti godinu dana, a već skoro pola njenog mandata govori se o tome da bi trebalo da se kabinet Mirka Cvetkovića koji ima 25 resora smanji ne zbog ušteda, već zbog efikasnosti, objavljuje Blic.

Usred ekonomske krize i talasa radničkih štrajkova, Rasim Ljajić, lider Sandžačke demokratske partije i ministar rada u Vladi Srbije, kaže za Blic da se mnogo govorilo protiv nekadašnje feudalizacije Vlade u vreme kada je premijer bio Koštunica ali da, s obzirom na to da je bio član tadašnje i učestvuje u sadašnjoj vlade, može da kaže da je prethodna bolje funkcionisala.

Uspešnija Skupština od prethodne?

Skupština Srbije će do kraja maja usvojiti više od 178 zakona, konvencija i drugih akata. U poređenju sa periodom kada je predsednik Skupštine bio Predrag Marković i mereno brojkama sadašnja skupština je ostvarila izuzetan uspeh, piše u Danasu.

"Parlament kome je predsedavao Marković, za tri i po godine usvojio je oko 250 zakona, a mi za nepunu godinu dana oko 200. Broj donetih zakona jeste merilo efikasnosti rada Skupštine, međutim,važnije je od toga, meni lično, da li nastupamo sa više znanja", kaže za Danas Gordana Čomić, potpredsednica republičkog parlamenta i funkcioner Demokratske stranke.

Crna Reka i Bajden

Mada je Sinod SPC zatražio da se Centar u Crnoj Reci zatvori, protojerej Branislav Peranović i vladika Artemije odbijaju to da učine, javlja Pres.

"Duhovno-rehabilitacioni centar za lečenje bolesti zavisnosti u Crnoj Reci nastaviće da radi, mada je Sinod Srpske pravoslavne crkve zatražio da se raspusti", kaže za Pres protojerej Branislav Peranović, upravnik centra. Kamp može da raspusti samo vladika raško-prizrenski Artemije, tvrdi Peranović, i naglašava da „sumnja da će vladika to uraditi".

"Centar o kome se digla tolika prašina ovih dana, nije u okviru manastira Crna Reka, nego u blizini manastira i sa manastirom nema ništa zajedničko. Centar takođe nije nelegalni stacionar, već je legalno registrovan kod državnih organa", rekao je Artemije, i dodao da mu „sve miriše na slučaj Bajden":

"Slučaj oko koga se digla prašina i snimci koji su zaista zastrašujući potiču od pre nekoliko godina i nije nešto što se sada dešava. Ne znam zašto je to neko sada izvukao iz naftalina. Sve miriše da je u pitanju montiran proces povezan sa slučajem Bajden - manastir Visoki Dečani", ocenio je vladika.

"To umnogome liči na montiran proces i možda se može dovesti u vezu sa posetom potpredsednika SAD Džozefa Bajdena manastiru Visoki Dečani za koju nisam dao blagoslov", izjavio je za Danas episkop raško-prizrenski Artemije.

Način na koji je crkva reagovala povodom slučaja Crna Reka je dobar, ona mora da ima kontakt sa javnošću i medijima, kao i da bude osetljiva na to što javnost i mediji rade i govore, piše u Borbi. Sociolog religije i profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu dr Zorica Kuburić, komentarišući za Borbu saopštenje Sinoda, kaže da ona o ovom potezu ne bi govorila kao o novim vetrovima koji su počeli da duvaju unutar crkve, nego o javnosti koja je izvršila pritisak.
"Ne mislim da je reč o nekoj promeni u crkvi, to je više urađeno pod pritiskom javnosti i mislim da se crkva ne menja ni brzo, ni često, niti pod nekim uticajem, nego su prosto dozvolili da se preispita stvar ako nešto nije u redu."

Odbrana spomenika

Monumentalni spomenik Josipu Brozu na brdu Sabotin kod Nove Gorice i ovog maja uzbunjuje duhove. Spomenik načinjen od ogromnih kamenih blokova u obliku parole „NAŠ TITO” ovdašnji desničari potpomognuti simpatizerima s druge strane međe, godinama pokušavaju da uklone ili bar izmene napisano. Suprotstavili su im se brojni poklonici Titovog lika i dela iz slovenačke Primorske, pa je tako uoči obeležavanja Brozovog tzv. rođendana kamenje ponovo letelo kroz vazduh a pale su i teške reči.

Brozovi poklonici, njih oko 400, upriličili su tik pod vrhom južne padine Sabotina, 609 metara visoke „stene” koja se nadvija nad desnom obalom reke Soče, već petu godinu zaredom, bakljadu kojom se oko 9 sati uveče na tamnom nebu čitavih 80 minuta ocrtavao i nadaleko video slogan „NAŠ TITO”. Hepening je probalo da omete desetak protivnika „metanisanja Brozovom kultu”, a sve su, za svaki slučaj, pratila i dva policajca, javlja Politika pod naslovom "Bitka za Broza".

Novosti istražuju - zašto i posle 29 godina od Titove smrti mnogi i dalje obeležavaju Dan mladosti? Fenomen Tita ne može se razumeti bez poznavanja mentaliteta naroda kojim je vladao, piše u ovom listu pod naslovom "Josip Broz – dobar skroz".

Pre tačno 30 godina Josipu Brozu Titu poslednji put je predata štafeta mladosti na stadionu JNA u Beogradu, objavljuje Borba. Nekadašnji predsednik Saveza Socijalističke omladine Jugoslavije (SSOJ) Azem Vlasi tada je na tribini stajao pored Tita, a štafetu je uručila omladinka sa Kosova Sanije Hiseni.
Vlasi, koji je danas advokat u Prištini i savetnik kosovskog predsednika i premijera, seća se da je u svojstvu predsednika omladine poslednji put bio sa Titom godinu dana ranije, 1978, na Brionima, gde je Brozu predata štafeta za tu godinu.

"Nije to bilo nikakvo neodmereno idolopoklonstvo, već prilika da se mladi okupe, oraganizuju i nizom manifestacija tokom maja obeleže ovaj praznik", smatra Vlasi.

Uspeh na pozajmicama

Najbogatiji Srbin, vlasnik "Delta grupe" Miroslav Mišković, čije kreditno zaduženje sada zadaje glavobolju i državi, jer je teško više stotina milionwww.danasa evra, najviše se preigrao sa investicijama pre dve godine, objavljuje Borba. Sudeći prema zalogama koje su 2006. godine masovno davale, kako bi od banaka dobile pare, Miškovićeve firme su uglavnom bujale zahvaljujući pozajmicama, a manje profitu.

Poslanički imunitet

Policija tvrdi: Miloš Jevtić, poslanik i funkcioner DS, odbio da se na zahtev saobraćajaca podvrgne alko-testu, pozvao se na poslanički imunitet! Jevtić: Nisam bio pijan, policija preteruje.

Kako za Pres tvrde u MUP-u Srbije, saobraćajna policija zaustavila je Miloša Jevtića (37), poslanika i internacionalnog sekretara Demokratske stranke u njegovom privatnom „audiju A3" u Vasinoj ulici, pošto se kretao u nedozvoljenom smeru, piše u ovom tabloidu pod naslovom "Miloš Jevtić (DS), protiv saobraćajaca: ZNATE LI, BRE, KO SAM JA?!"

Prljavi novac na Zlatiboru

"Pranje novca i prevare na planini poprimaju oblike epidemije. Kriminal na svakom koraku", kaže predsednik opštine Čajetina za Novosti. Zlatibor, pored još nekoliko mesta u Srbiji, postao je omiljena destinacija za pranje novca domaćih tajkuna, ali još više kriminalnih bosova. Javna je tajna da se hoteli, restorani i placevi u ekstrazoni sada nalaze u rukama mafijaša, iako su na "papirima" sasvim druga imena. Nije to slučaj samo sa Zlatiborom, već i sa Suboticom, Palićem, Vrnjačkom Banjom, Kopaonikom, Novim Sadom, Beogradom... Ipak, čini se, najviše "prljavog" novca koncentrisano je na prelepoj srpskoj planini. Zlatibor nisu samo otkrili srpske, već i krupne ribe organizovanog kriminala iz Crne Gore, Republike Srpske...

Ko je kriv za nesereću na djačkoj ekskurziji

Sve novine nastavljaju da izveštavaju o nesreći na djačkoj ekskurziji pre dva dana kada su se sudarila dva autobusa.

Otac Brankice Stošić, koja je poginula kada su se sudarila dva autobusa „Niš ekspresa", tvrdi da je prevoznik krivac za pogibiju njegovog deteta, piše u Presu. Dejan Stošić iz Reljinca, otac trinaestogodišnje Brankice koja je u subotu poginula prilikom sudara dva autobusa „Niš ekspresa" koja su vozila decu na ekskurziju, optužio je ovog autoprevoznika za smrt ćerke! Stošić je za Pres izjavio da je ovo preduzeće jedini krivac za nesreću i najavio da će ih sudski goniti dok je živ!

Politika javlja kako je utvrdjeno da je glavni uzročnik nesreće – ljudska nepažnja.

Portparolka Niš- ekspresa Dragana Nikolić saopštila je da su pre polaska na ekskurziju oba autobusa i vozača kontrolisana i da je „utvrđeno da su vozila tehnički ispravna, a vozači nemaju tragove alkohola u krvi“.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...