PRESUDA HAŠKOG TRIBUNALA U KORIST NEZAVISNOSTI KOSOVA

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Presuda u kojoj se kaže da je postojao udruženi zločinački poduhvat, sigurno će biti jedan od argumenata na koji će se pred Međunarodnim sudom pravde pozivati zagovornici nezavisnosti Kosova. Bivši konzul tvrdi da nema nikakva konkretna saznanja da je „neko intervenisao radi izdavanja putnog lista u slučaju Kovačević“. Vlada nije ispunila svoje obećanje da će pod kontrolu staviti plate direktora javnih preduzeća, koje su čak mnogi članovi Vlade ocenjivali kao bezobrazno visoke.


Nedelja mode u Milanu (Milan Fashion Week)i: kolekcija - Emporio Armani

Zločinački poduhvat i nezavisnost

Haški tribunal oslobodio je u četvrtak bivšeg predsednika Srbije Milana Milutinovića, koji je bio optužen za zločine na KiM u prvoj polovini 1999. godine, dok su ostali optuženi - Nikola Šainović, Dragoljub Ojdanić, Nebojša Pavković, Vladimir Lazarević i Sreten Lukić osuđeni na ukupno 96 godina zatvora, javljaju Novosti.



Srpski narodni pokret 1389 u saradnji sa Narodnim pokretom Srbije i udruženjem
Naši održao je protest ispred beogradske kancelarije Haškog tribunala u znak
podrške generalu Vladimiru Lazarevi?u i drugim Srbima optuženim pred sudom u Hagu

Presuda Haškog tribunala u kojoj se kaže da je postojao udruženi zločinački poduhvat, odnosno da su na Kosovu tokom 1999. godine počinjeni zločini prema Albancima, sigurno će biti jedan od argumenata na koji će se pred Međunarodnim sudom pravde pozivati zagovornici nezavisnosti Kosova. Međutim, čak i da je Milan Milutinović osuđen, pitanje je kolika je težina tog argumenta s obzirom da je nezavisnost proglašena devet godina nakon dešavanja koji su predmet presude, kaže u razgovoru za Politiku dr Tibor Varadi, profesor međunarodnog prava i jedan od zastupnika Srbije pred Međunarodnim sudom pravde u sporu sa BiH. On kaže da je iznenađen izuzetno visokim kaznama na koje su osuđeni bivši funkcioneri i pripadnici vojske te da je očekivao da će kazna biti znatno blaža.



Nedelja mode u Milanu (Milan Fashion Week): kolekcija - Enrico Coveri

Klintonova voli nezavisnost Kosova

Američka državna sekretarka Hilari Klinton ponovila je danas podršku SAD Kosovu i obećala da će se Vašington i dalje zalagati za nova priznanja nezavisnosti Kosova, preneli su prištinski mediji.

Klinton je na konferenciji za novinare posle sastanka s predsednikom Kosova Fatmirom Sejdiuom i premijerom Hašimom Tačijem, rekla da je s njima razgovarala o političkim i ekonomskim izazovima koji očekuju Kosovo, koje je nazvala „najmlađom demokratijom na svetu”, javlja Politika.

„Rekla sam im da će SAD zajedno sa svojim partnerima u EU nastaviti da podržavaju najmlađu demokratiju na svetu”, izjavila je Klinton.



Nedelja mode u Milanu: kolekcija - Emporio Armani

Propitivanje vlade

Premijer Mirko Cvetković i neki ministri u četvrtak po prvi put odgovarali u parlamentu. Preslišavanje premijera Mirka Cvetkovića i njegovog ministarskog tima prošlo je u četvrtak u Skupštini Srbije - glatko. Radikali su napustili sednicu već u prvom minutu, a ostatak opozocionog bloka pretvoren je u publiku, jer su samo retki mogli da „propitaju“ članove kabineta o ekonomskim merama koje su spremili, izveštavaju Novosti.


Dan u Skupštini Srbije za odgovore članova Vlade Srbije na poslanička pitanja

Šta će biti sa „Fijatom“? Za vladinu „sedmorku“ koju je predvodio Cvetković, to je posle dvočasovnog, skoro monologa vlasti, to je bilo najčešće postavljeno pitanje. A, poslanici DSS i LDP su do kraja sednice ostali uvereni da je većina napravila scenario po kome će samo devetoro poslanika, i to uglavnom iz vlasti, stići da se javi za reč.
U prvih nekoliko minuta premijer je „priznao“ da je kriza došla i u Srbiju i podsetio na mere koje je Vlada već preduzela: štednja u državi na svim nivoima, podsticaji za privredu.

Potraga za igubljenim poverenjem

Ako se pokaže da je službena tajna o pregovorima Srbije i Sjedinjenih Američkih Država o slučaju Kovačević „procurela” preko nekog od ministara iz kabineta premijera Mirka Cvetkovića, on će biti smenjen, rekli su za Politiku izvori u Vladi Srbije. Isti izvor tvrdi da je istraga, kojom je bilo obuhvaćeno 50 osoba koje su mogle da imaju informaciju o pregovorima, a od kojih polovina sedi u ministarskim foteljama, već sužena na manji broj.

U pozadini ove, ali i svih prethodnih afera, slažu se istraživači i analitičari, ali i političari, jesu međustranački sukobi i trvenja, koji su odavno prestali da budu karakteristični samo za odnose vlasti i opozicije i postali karakteristika odnosa u koalicijama na vlasti, objavljuje Politika.

Bivši konzul i dalje muti

“Sasvim sigurno nikada, baš nikada nisam imao kontakt sa bilo kim iz porodice Kovačević niti bilo kojim službenikom ministarstva u vezi sa tim slučajem”, kaže za Blic bivši konzul u Njujorku Slobodan Nenadović koji je zajedno sa svojim kolegom Igorom Miloševićem povučen iz diplomatske službe i protiv kog se vodi sudski postupak za nezakonito izdavanje isprava Miladinu Kovačeviću, koji je brutalno pretukao svog kolegu Brajana Štajnhauera.

Nenadović je poslednjih nekoliko dana insistirao na tome da se proveri listing telefonskih razgovora Konzulata u Njujorku. Međutim, on tvrdi da nema nikakva konkretna saznanja da je „neko intervenisao radi izdavanja putnog lista u slučaju Kovačević“, već samo da on i ovlašćeni radnici Ministarstva spoljnih poslova smatraju da se do eventualnog motiva zašto je Igor Milošević izdao dokumenta može doći proverom listinga telefonskih razgovora svih radnika Konzulata.

Ostaju “bezobrazne plate”?

Vlada nije ispunila svoje obećanje da će pod kontrolu staviti plate direktora javnih preduzeća, koje su čak mnogi članovi Vlade ocenjivali kao bezobrazno visoke. Suština jučerašnje odluke Vlade Srbije je da se direktorima javnih preduzeća ne smanjuju plate, objavljuje Blic.

Prema vladinoj preporuci, ova preduzeća trebalo bi da na svojoj internet prezentaciji objave i pojasne visinu ličnog dohotka menadžmenta. Direktori treba da izveste Vladu o platama, a potom će se odlučivati da li je taj iznos opravdan ili ne i u skladu sa tim plate mogu biti i smanjene.
I dalje će biti aktuelni bonusi za direktore jer ih Vlada nije ukinula. Ubuduće će menadžeri imati pravo na bonus u visini četiri svoje plate, ali će nagrada eventualno biti odobrena tek nakon što Vlada pregleda izveštaj o poslovanju preduzeća.

Manji promet hrane

Besparica sve uočljivija i u prodavnicama prehrambene robe. Promet, u protekla dva meseca, smanjen od 10 do 30 odsto. Većina kupaca već se odrekla garderobe i odeće, ali sada su i korpe sa hranom drastično siromašnije, piše u Novostima.

Trgovci tvrde da su januar i februar tradicionalno slabiji za prodaju, čak i osnovnih životnih namirnica. Prava slika kupovne moći stanovništva, po njima, videće se tek u martu.

Letovanje u Grčkoj i Turskoj

Ako se po jutru dan poznaje, plaže na Mediteranu i Crvenom moru biće ovog leta prepune gostiju iz Srbije, javlja Blic. Za samo jedan sat od otvaranja Međunarodnog sajma turizma u Beogradu juče se stvorila do sada neviđena gužva, a posetioci su se najviše interesovali za letnje aranžmane. Ubedljivo najtraženije su Grčka i Turska, a slede Egipat i Crna Gora.



Susret predsednika Rusije Dimitrija Medvedeva i patrijarha moskovskog i
sve Rusije Kirila u Kremlju, pošto je Vujanoviću dodeljena nagrada Međunarodnog
fonda jedinstva pravoslavnih naroda



Staro za novo uz pomoć države

Subvencionisana kupovina automobila „punto” po principu zamene staro za novo počeće za oko mesec dana. Moći će da se menjaju sva vozila koja su proizvedena pre 1. januara 1999. godine, odnosno automobili čiji motori ne ispunjavaju ekološki standard „evro-3”. Vozilo mora biti registrovano, kompletno, sa svim delovima, i u voznom stanju.

Kako je na jučerašnjoj konferenciji za novinare posle sednice vlade rekao Mlađan Dinkić, ministar ekonomije i regionalnog razvoja, mogućnost da na navedeni način dođu do novog „punta” proizvedenog u Kragujevcu imaće i državljani Republike Srbije koji poseduju propisno izdato i važeće ovlašćenje izdato pre 1. januara 2008. za upravljanje i raspolaganje automobilom koji je registrovan u Crnoj Gori, izveštava Politika.

Promena obećanja za Zastavu

Država Srbija i Italijani sada lome koplja oko novog modela koji će se proizvoditi u Kragujevcu. Torino umesto novog vozila “B” klase sada nudi “uno”. Kasniće renoviranje fabrika, piše u Novostima pod naslovom “Fijat menja uslove”.

Aneks će, već je izvesno, italijansku stranu osloboditi plaćanja penala zbog kašnjenja investicija. Pored toga, “Fijatu” će se u ovom pravnom dodatku dozvoliti da u toku ove godine renovira samo tri “Zastavine” fabrike, koje su direktno vezane za proizvodnju automobila - Karoserije, Lakirnice i Montaže, dok će se ostali pogoni uređivati nešto sporije i sa zakašnjenjem od najmanje pet meseci u odnosu na dinamiku predviđenu osnovnim ugovorom.

Tadić brani Dodika

Predsednik Srbije Boris Tadić oštro se usprotivio „svakodnevnoj hajci” koja se u Bosni i Hercegovini vodi protiv premijera Republike Srpske Milorada Dodika, piše u Politici. „Argumentovani dijalog o unutrašnjem uređenju Bosne i Hercegovine jedini je način da se dođe do demokratskog rešenja. Nikako ne bi valjalo da se ponovi nedavna prošlost, kada je demokratsku proceduru zamenjivala instrumentalizacija sudstva u političke svrhe”, ocenio je Tadić.

Radikale izbacuju iz Magistrata?

Odlukom Vrhovnog suda Srbije Srpska radikalna stranka moraće da napusti prostorije Magistrata u Zemunu. Pet godina nakon što je Četvrti opštinski sud u Beogradu doneo rešenje o iseljenju radikala iz ovih prostorija, i gomile problema, kočenja slučaja od sudija, ali i sprečavanja policije da ih iseli, radikali će morati da pronađu novi prostor u koji će smestiti Centralnu otadžbinsku upravu.

Kako za Danas kaže portparolka VSS Vesna Dabić, Vrhovni sud Srbije je nakon više urgencija predsednice ovog suda Vide Petrović-Škero i nakon revizije odbio žalbe na odluke Četvrtog opštinskog suda u Beogradu i Okružnog suda u predmetu Magistrat.

“Na taj način je potvrđena prvobitna presuda Četvrtog opštinskog suda “, ističe Dabić.

Novi zakon o saobraćaju

Nacrt zakona o bezbednosti saobraćaja mogao bi uskoro da se nađe na spisku vlade za usvajanje, budući da su usaglašene sve dosadašnje nesuglasice njegovih „autora”, MUP-a i Ministarstva za infrastrukturu, javlja Politika.

Svakako velika novina, koja će vozače naterati da se u saobraćaju ponašaju bezbedno za sebe i druge, jeste uvođenje kaznenih poena i njihovo upisivanje u karton vozačke dozvole. Na osnovu tih poena nadležni će pratiti ponašanje vozača i bezbednost. Maksimalan broj kaznenih poena je 18, posle čega se vozaču oduzima dozvola na dve godine.

U zakonu zabranjen radar-detektor koji se slobodno koristi u EU, piše u Novostima. Prema nacrtu, policija će, osim pisanja "debele" kazne, moći i da oduzima ove uređaje vozačima koji ih koriste.

Jeftino smetlište

Ažurirajući bazu podataka, na šta ih je podstaklo nedavno izlivanje hlorovodonične kiseline iz BIP-a, ekološki inspektori iz Beograda su samo u deset centralnih gradskih opština otkrili 50 novih firmi koje koriste opasne materije, uz 147 koliko je već na spisku. Listom je reč o malim postrojenjima, koja doduše imaju dozvole za rad, samo što nisu bile zavedene u bazu podataka inspektora, ali upravo takve kućne fabrike upućeni smatraju najvećom pretnjom po životnu i zdravlje ljudi.

Proizvođačima iz EU je skupo da plaćaju uništavanje otpada pa ga plasiraju kao reciklat na tržište jugoistoka, gde su zakoni blaži, javlja Politika pod naslovom Srbija evropska deponija za opasni otpad.

Ministar Oliver Dulić traži da se slovenačkoj fabrici u Gornjem Milanovcu zabrani rad zbog trovanja šumadijskih sela kancerogenim materijama, javlja Pres.

Vakcina na sopstvenu odgovornost

Zdravstvene ustanove u Srbiji počele su da primenjuju davanje pisane saglasnosti pre primanja vakcine za prevenciju raka grlića materice. Sagovornici Danasa ocenjuju da je primanje vakcine za prevenciju raka grlića materice na sopstvenu odgovornost praksa koja postoji u svetu, zbog nedovoljne ispitanosti vakcine. Tokom dve godine primene u SAD registrovano je preko 8.000 propratnih neželjenih pojava.

Fudbaleri i šverc kokaina

U "operaciji Ciklon" španska policija je uhapsila 11 osoba zbog šverca 600 kilograma kokaina namenjenog španskom tržištu, koji je brodom prebačen iz Južne Amerike. Kao lider grupe označen je izvesni Zoran Matijević, francuski državljanin srpskog porekla, koji ima licencu FIFA kao agent igrača, a ranije je radio kao menadžer Nice. Pored osam Španaca, Peruanaca, nalazi se i Predrag Stanković, nekadašnji prvotimac Crvene zvezde, koji se na Marakani proslavio u meču sa Barselonom kada je u džep stavio Ronaldinja, javljaju Novosti.

Vest o hapšenju u sredu je odjeknula kao grom iz vedra neba. Informacija španske novinske agencije Efe zbunila je čitavu javnost.

Novo sudjenje ubicama deteta

Vrhovni sud Srbije ukinuo je presudu Mališi Jevtoviću (35) i Ani Filipović (30) za ubistvo trogodišnje Katarine Janković i predmet vratio na ponovno suđenje! Okružni sud u Beogradu mora ponovo da utvrdi da li su malu Kaju seksualno zlostavljali majka i njen ljubavnik i ko joj je naneo više od 50 smrtonosnih povreda po telu, javlja Pres.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...