PREDSEDNIKU PRETE SA INTERNETA

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

Predsednik Srbije Boris Tadić dobio je „antifan klub“ na društvenoj mreži „fejsbuk“, koji poziva na njegovo – ubistvo. Euleks i dalje odbija da se umeša i reši očigledan problem bezbednosti i kršenja ljudskih prava Srba iz enklava na Kosovu koji su nasilnom akcijom ostavljeni bez mobilnih telefona. Prosečni izdaci za hranu u Srbiji su bezmalo tri puta veći od EU, jer su za toliko manja i naša prosečna primanja.

Pretnje Tadiću sa Fejsbuka

Odeljenje za visokotehnološki kriminal Višeg tužilaštva u Beogradu u saradnji sa policijom intenzivno radi na otkrivanju identiteta osobe koja je na društvenoj mreži „Fejsbuk” osnovala grupu „Tadiću, džaba ti blindirana mečka, kad otvoriš vrata snajper te čeka!”. Prema rečima Saše Radulovića, zamenika beogradskog višeg tužioca u Odeljenju za visokotehnološki kriminal, u toku je pretkrivični postupak, a svaki navod na „Fejsbuku” detaljno se proverava, piše u Politici.

Predsedniku Srbije Borisu Tadiću u utorak zaprećeno sa Fejsbuka, objavljuju Novosti. Ministar Dačić: "Obratićemo se, putem Interpola, i Ministarstvu pravde SAD". On je istakao da je, da bi se otkrili oni koji stoje iza te grupe, neophodna saradnja sa „Fejsbukom“, za šta su potrebni sudski nalozi Ministarstva pravde SAD.

Članovi grupe na društvenoj mreži Fejsbuk koji su pretili ubistvom predsedniku Srbije Borisu Tadiću uglavnom su simpatizeri Srpske napredne stranke i Srpske radikalne stranke, a na internetu podržavaju inicijative poput „Otačastveni obraz“, „Kosovo je Srbija“, „Svi Srbi u jednoj državi“, „Arkan živi“, „Veliki antipapski miting 2013“ i „Patriotski pokret - Srbija zemlja heroja“, objavljuje Danas.

Predsednik Srbije Boris Tadić dobio je „antifan klub“ na društvenoj mreži „fejsbuk“, koji poziva na njegovo - ubistvo! Kako Alo saznaje, policija već radi na utvrđivanju identiteta autora ove grupe, kome po zakonu preti zatvorska kazna od jedne do osam godina

Pretnje dečaku sa Interneta

Dvanaestogodišnji Rastko Pocesta, koji je zbog svojih blogova i stavova o nezavisnosti Kosova, Evropskoj uniji i NATO postao meta ekstremnih desničarskih organizacija, ponovo je juče dobio preteće poruke. Posle učestalih pretnji, Rastkova majka Suzana Pocesta zatražila je i zaštitu policije, objavljuje Blic. Pretnje Rastku Pocesti, o kojima je pisao nedeljnik NIN, počele su neposredno pre emitovanja priloga na Televiziji B92 u kome je Rastko predstavljen kao autor knjige i učesnik debate „Srbija i NATO - za i protiv“. U početku su pretnje bile sporadične, ali zbog njegovih stavova poput „ja sam Srbin, ali priznajem Kosovo i Metohiju“ ili „priznajem da se u Srebrenici dogodio genocid“ forumi ultranacionali­stičkih i neo­na­cističkih organizacija „Obraz“ i „Stormfront“ prepuni su pretećih poruka.

Ljudska prava na Kosmetu

Pet dana od kako su Srbi iz enklava na Kosovu bez mobilnih telefona, a na desetine hiljada ljudi, čiji je život svejedno težak, još više ugroženo i onemogućeno da pozovu lekara ili da razgovaraju sa rođacima i prijateljima, Euleks i dalje odbija da se umeša i reši očigledan problem bezbednosti i kršenja ljudskih prava, objavljuje Blic pod naslovom "Beograd traži da Euleks reši problem". Ministarstvo za Kosovo i Metohiju i Ministarstvo spoljnih poslova pokušavaju da diplomatskom akcijom preko Brisela, Saveta Evrope, pregovorima sa SAD i Britanijom reše problem, a kako Blic saznaje, razmatra se i opcija da srpske vlasti kontaktiraju s generalnim sekretarom UN Ban Ki Munom.

"Konačno rešenje mora da bude da se vrate isključene antene „Telekoma“ i „Telenora“, a da se kasnije uđe u pregovore koji treba da dovedu do trajnijeg sporazuma. Naš cilj je da se Euleks uključi u rešavanje problema jer je u pitanju kršenje ljudskih prava i ugrožavanje bezbednosti Srba u enklavama, a ta dva pitanja su u mandatu Euleksa", kaže državni sekretar u Ministarstvu za KiM Oliver Ivanović za Blic.

Skupa ishrana

Izdaci za ličnu potrošnju, koja podrazumeva kupovinu hrane, plaćanje komunalija, transportnih i ostalih usluga, u ukupnoj potrošnji domaćinstva u Srbiji iznose 42.548 dinara. Samo za ishranu i bezalkoholna pića ode 41,2 odsto svih izdataka, objavljuju Novosti. Za razliku od nas, za hranu se u Evropskoj uniji izdvaja od 11 odsto ukupnih primanja, koliko to, recimo, iznosi u Velikoj Britaniji, 12 odsto u Luksemburgu i Nemačkoj, pa sve do 37 odsto u Rumuniji. Prosečni izdaci za hranu u Srbiji su bezmalo tri puta veći od EU, jer su za toliko manja i naša prosečna primanja.

Pomoć privredi umesto reforme poreza

"U situaciji kada imamo Vladu koja jedva uspeva da namakne većinu u Skupštini za bilo koji zakon, mislim da je veoma loš momenat za poresku reformu. Problem naplate poreza danas je mnogo važniji. Pala nam je privreda i kakvu god reformu poreske politike da naprave, naplatu neće povećati. Mnogo je važnije da se Vlada koncentriše na pomoć razvoju privrede, za početak održavanju sadašnje situaciji da ne buda gora u sledećih šest meseci, a bojim se da hoće", kaže u razgovoru, pod naslovom "Nije vreme za poreske reforme, za Danas predsednik ABS Elektro i potpredsednik DSS Nenad Popović.

Sledeća rezolucija - polako

Parlament će raspravljati o deklaraciji o zločinima nad našim narodom najverovatnije tek u maju. Sugestije na već napisani dokument dali samo socijalisti i demokrate, javljaju Novosti. Sada predsednica Skupštine Slavica Đukić-Dejanović treba da napiše novi dokument i predstavi ga poslanicima na sednici kolegijuma.
I pored toga što je odavno prekršeno obećanje da će se posle uskršnjih praznika ubrzo usvojiti rezolucija, predstavnici vlasti kažu da na ovom poslu nema zastoja, objavljuju Novosti.

Vetrenjače u moru

Nemački ministar ekologije Norbert Retgen (Roettgen) danas je u pogon pustio prvo postrojenje u Nemačkoj za dobijanje struje iz snage vetra na otvorenom moru.

Eolsko postrojenje "Alfa Ventus" nalazi se na 45 kilometara od najzapadnijeg nemačkog ostrva u Severnom moru, Borkuma, skoro 100 kilometara od nemačkog kopna i u vodi dubokoj 30 metara, prenosi Politika. Ubuduće će 12 velikih vetrenjača strujom snabdevati 50.000 domaćinstava na severu Nemačke. Više od 350 stručnjaka i 25 brodova bilo je angažovano na gradnji ovog ofšor-postrojenja koje je koštalo 250 miliona evra.

Odobren ostanak ruske flote na Krimu

Ukrajinski parlament odobrio sporazum o ostanku ruske flote na Krimu. Zasedanje proteklo u neredima. Prisutno 211 deputata, svoj glas „za“ dalo 236. Ukrajinska Vrhovna rada (parlament) bila je juče poprište žestokog sukoba između pripadnika vladajuće koalicije, sa Partijom regiona Viktora Janukoviča na čelu, i opozicije čiji su najgrlatiji predstavnici bili deputati iz Bloka Julije Timošenko. Glavno oružje nezadovoljnih opozicionara bila su – jaja, mada se u jednom trenutku sala za zasedanje ispunila i dimom iz dve dimne bombe. Bilo je i mnogo koškanja među prisutnima, ali do ozbiljnijeg fizičkog obračuna, srećom, nije došlo, javlja Politika.

Ukrajinski i ruski parlament ratifikovali sporazum o ostanku Crnomorske flote. Pesničenje, jaja i opoziciona dimna bomba u kijevskoj Vrhovnoj radi, javljaju Novosti.

Poslanicici iz redova ukrajinske opozicije juče su bacali jaja i dimne bombe u parlamentu, nakon što je izglasan sporazum kojim se bazi ruske mornarice na Krimu produžava ostanak do 2042, javlja Danas.

Hapšenje zbog ugleda Haškog tribunala

Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc izjavio je u Srebrenici da nema alternative za hapšenje haških optuženika Ratka Mladića i Gorana Hadžića.

"Smatramo da je ključ njihovog hapšenja u Srbiji i zato aktivno radimo sa vlastima u toj državi da se ova hapšenja realizuju", rekao je Bramerc

Bramerc je, kako prenose elektornski mediji, rekao da je važno za kredibilitet Haškog tribunala da preostala dva begunca budu uhapšena kako bi se ispunio mandat Tribunala, piše u Politici.

Bitka za imovinu SFRJ

Bivše republike SFRJ nastavljaju bitku za neraspodeljenu imovinu. Zenit Kelić, pomoćnik ministra finansija Bosne i Hercegovine, najavio je za Blic da će uputiti predlog zemljama sukcesorima da se sastanak predstavnika održi u maju. Već ranije je dogovoreno da to bude u Sarajevu. Oko čega se sve spore bivše članice Jugoslavije? Oko novca na računima stranih banaka, imovine, zemljišta, ambasada, stanova, penzija, dugova i arhiva.

Jedan vek Meše Selimovića

U Srpskoj akademiji nauka i umetnosti počeo je sa radom dvodnevni naučni skup posvećen stogodišnjici rođenja akademika Meše Selimovića. Pojačano obezbeđenje i skener na ulazu, nagoveštavali su nekog važnog gosta, javlja Politika.

Otvaranju naučnog skupa prisustvovali su Boris Tadić, predsednik Republike Srbije, Nebojša Bradić, ministar kulture, Žarko Obradović, ministar prosvete… Skupu su prisustvovale i ćerke Meše Selimovića: Maša i Jesenka

Meša Selimović, istakao je Nikola Hajdin, predsednik SANU, bio je uvaženi član Srpske akademije nauka i umetnosti i jedan od najuglednijih pisaca moderne srpske književnosti. Kada se iz Sarajeva preselio u Beograd, svoj književni testament predao je SANU i tu naglasio smisao svoje dvojne duhovne i moralne pripadnosti.

"Duhovno ukorenjen u srpskoj kulturi, intelektualac evropskih vidika", izjavio je Dobrica Ćosić na naučnom skupu u SANU, povodom stogodišnjice rođenja Meše Selimovića, prenose Novosti.

Pare vrednije od ideja

Rasim Ljajić, ministar rada i lider SDPS, govori za Novosti o političkim podelama, izborima, prljavoj kampanji: "Pare su počele da vrede više od ideja. Rekonstrukcija Vlade dobra zamena za izbore. DS prvi izbor. Ja sam za fer borbu vlasti i opozicije".

Nepomirljiva politička podela na dva velika bloka ne može doneti nikakvu korist Srbiji. Za zemlju je najbolje da svi ublaže retoriku, i da se hitno okrenemo najprečem zadatku - borbi protiv siromaštva i izvlačenju države iz krize! To je u razgovoru, pod naslovom "Politika postala pijaca", poručio za Novosti Ljajić koji prognozira i da će politička pozornica iz dana u dan biti sve vrelija.

Bitka za Koridor 10 

U dogovoru sa direktorom JP „Putevi Srbije” Zoranom Drobnjakom tri preduzeća - Institut za puteve, CIP i CPV „Vojvodina” - podelila su posao izrade glavnih projekata na koridoru 10 ignorišući na tenderima najpovoljnijeg ponuđača, tvrdi za Blic Milica Trifković, vlasnica Preduzeća „Geoput”. Kao primer navodi deonicu Horgoš - Novi Sad, na kojoj je posao dobila firma CPV „Vojvodina” za oko 2,4 miliona evra, iako je ponuda „Geoputa” bila niža za čak 800.000 evra, piše u Blicu pod naslovom "Drobnjak deonice koridora 10 delio kao da su njegove".

Odbrana ministra zdravlja

Odluku ministra zdravlja, profesora dr Tomice Milosavljevića da se operiše u inostranstvu i pitanje da li je to bio ispravan postupak, s obzirom na funkciju koju obavlja, mnogobrojni lekari odbili su juče da imenom i prezimenom komentarišu. Ortopedi su „žurili na sahranu”, ili su bili „upravo na ispitu”, neurohirurzi su bili u „gužvi”, čelni ljudi nekih privatnih klinika su tvrdili da je ružno pričati o tome…

Tvrdnje dr Milosavljevića da se lekari, koji su učestvovali u njegovom lečenju, nisu usprotivili njegovoj želji da potraži „drugo mišljenje” u inostranstvu, potvrdio nam je i profesor dr Vasa Antunović, neurohirurg sa Instituta za neurohirurgiju Kliničkog centra Srbije, piše u Politici pod naslovom "Razumljiva ljudska, loša ministarska odluka".

Osiguranje ne plaća zahvate u inostranstvu, kakvom se podvrgao ministar Tomica Milosavljević. RZZO pokriva troškove van granica samo za procedure koje se ne rade u našoj zemlji, piše u Novostima.

Odlazak direktora RTS

Generalni direktor RTS-a Aleksandar Tijanić otkriva za Pres da se po svoj prilici neće ponovo kandidovati za generalnog direktora RTS-a. Tijanić, kome mandat ističe u junu, predviđa da će u naredne četiri godine fotelja direktora Javnog servisa biti „električna stolica"!

"Trenutno sam najdalje od pomisli da ovaj posao radim i u drugom mandatu. Sledeće četiri godine fotelja direktora RTS-a biće električna stolica, volim roštilj, ali ne volim kad sam nekome biftek."

Optužbe i tužbe

Otvorena afera o tajnom snimanju Nate Mesarović otvara pitanje ko nas sve i kako prisluškuje. Cvijan: "Nisu me zvali iz policije." Za neovlašćeno prisluškivanje kazna i do pet godina zatvora, piše u Novostima. Klupko je nenadano počelo još više da se umotava, pa je i ministarka pravde Snežana Malović optužila Cvijana da je tajno snimao Zoranu Marković, direktorku Agencije za borbu protiv korupcije. On uzvraća - krivičnom tužbom za uvredu i klevetu, koju će uskoro da podnese protiv nje.

Usluge za imućne

U Srbiji sve više agencija koje nude pomoć - od kupovine, čuvanja dece i starih, do vožnje pijanih i umornih. Potrebe savremenih porodica preduzimljivi koriste za zaradu, piše u Novostima pod naslovom "Svi vole potrčka". Porodice kojima novac nije problem danas se najčešće odlučuju da pozovu agenciju, ugovore termin i cenu, i za tri-četiri sata, dok su na poslu, kuća im zablista.

Stečaj u firmama Djordjevića

Privredni sud u Subotici doneo je rešenje o otvaranju stečaja nad osam preduzeća koja se sva vezuju za kompaniju „Si end Si”, proizvođača napitka „sinalko“, u vlasništvu Vojina Đorđevića, objavljuje Politika.

Stečaj je odlukom Privrednog suda otvoren nad preduzećima „ĐS promet“, „Arteska”, „Si end Si špedicija”, „Đorđević brend menadžment”, „Eko trejd”, „Si end Si distribucija”, „Si end Si servis” i „Ekstraktol”. Sve ove firme, osim „Ekstraktola”, imaju sedište u ulici Ivana Gorana Kovačića 3, u poslovnoj zgradi bivšeg propalog građevinskog preduzeća „Integral” gde su braća Živojin i Vojin Đorđević od početka devedesetih godina prošlog veka smestili sedišta svojih preduzeća.

Osim ovih osam firmi nad kojima je Privredni sud otvorio postupak stečaja, prema podacima Narodne banke Srbije, bar još četiri firme Vojina Đorđevića i njegovog brata Živojina su u blokadi, odnosno u poslednje dve do tri godine sa njihovih računa obustavljeno je plaćanje. Na sajtu Agencije za privredne registre stoji zabeleška da je kod preduzeća „Fajndrinks” pokrenut stečaj 15. aprila ove godine takođe kod Privrednog suda u Subotici, a ista je situacija i kod preduzeća „Softdrink” i „Braća Đorđević”.

Šarić kod kuće?

Odbegli narko-bos Darko Šarić, protiv koga je Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal nedavno podiglo optužnicu zbog šverca 2,4 tone kokaina, poslednjih mesec dana skriva se u Pljevljima, saznaje Pres.

Prema poslednjim operativnim podacima srpske policije i srpskih službi, Šarić se u svoj rodni grad prebacio pre mesec dana jer je procenjeno da je tamo sigurniji.

"Darko Šarić je dugo boravio u Bečićima i Budvi. Jedno vreme je pokušavao da se prebaci u Švajcarsku, pa čak i u Južnu Ameriku ili Južnoafričku Republiku, kroz koju je prolazila njegova švercerska ruta, ali nije uspeo. U Pljevlja je prešao pre mesec dana, kada su u Bečićima počele pripreme za regionalnu konferenciju ministara policije, koja je održana u hotelu „Splendid", u kome je boravio Šarić. Takođe, i to što se približava turistička sezona je jedan od razloga što primorje više nije mesto za njegovo skrivanje", kaže policijski izvor Presa.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...