POSLANICI KIDAJU ŽIVCE GRADJANIMA

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Različite vesti iz Smedereva i Kragujevca. Poslanici Skupštine Srbije opet odložili odluku o produženju važenja "starih" pasoša. Zakazana prodaja umetničkih dela banaka u stečaju



Vojna svečanost u Skoplju povodom slanja 40 makedonskih vojnika u mirovnu
misiju u Irak (Fonet)

Zaustavljena Čeličana u Smederevu

Kompanija „Ju-Es stil Srbija” najavila je da će početkom januara 2009. privremeno obustaviti proizvodnju u nekoliko pogona. Ta vest iz smederevske čeličane definitivna je potvrda da je globalna recesija stigla u Srbiju i da se posledice te krize neće osetiti samo u finansijskom sektoru, piše u Politici.

Najveći srpski izvoznik obustavlja proizvodnju u Čeličani, ali nastavlja da isporučuje robu iz Tople i Hladne valjaonice i Fabrike belih limova. Niko ne zna kada će ekonomski i tržišni uslovi dozvoliti da ponovo bude pokrenuta proizvodnja.

Radosne vesti iz Kragujevca

Novosti nastavljaju da emituju radosne vesti iz Kragujevca povodom strateškog partnerstva sa italijanskom autoindustrijom.

Iveko preseljava svoju fabriku iz Liona u Kragujevac. Potpisivanje ugovora o zajedničkoj kompaniji do 31. marta. Ulaganje 300 miliona evra, piše u ovom listu.

Prema rečima Mlađana Dinkića, potpredsednika Vlade Srbije, ugovor neće biti potpisan do kraja ove godine jer je potrebno da partner iz Torina donese odluku o izmeštanju svoje proizvodnje iz nekih zemalja u Kragujevac. Prema saznanjima Novosti, preseljenje fabrike autobusa iz Liona u Šumadiju "je malo usporeno zbog administrativnih peripetija na koje je naišao Iveko."

I najveći Fijatov dobavljač delova Manjeti Mareli će, najverovatnije u paketu sa Ivekom, potpisati ugovor o strateškoj saradnji sa državom Srbijom, piše u ovom listu.

Kada gradonačelnika Kragujevca Veroljuba Stevanovića upitate da li je Fijat prevara ili posao veka, on gotovo skoči sa stolice i žustro uzvrati: “Odgovorno tvrdim - posao veka! Niti jeste, niti može da bude prevara.”

U intervjuu za Novosti, Stevanović, koji je i narodni poslanik (njegova koalicija “Zajedno za Kragujevac” je u poslaničkom klubu G 17 plus), kaže da jedva čeka da čuje šta će “neverne Tome” srpske politike reći kad prvi automobil izađe sa traka u Zastavi.

Hondina ekipa bez posla

Svetska ekonomska kriza sve više se obrušava i na sport, objavljuje Politika. Od globalnih događaja trenutno su najugroženija takmičenja vezana za posrnulu automobilsku industriju, pre svih Formula 1 i Svetski reli šampionat. Nedavno je Honda saopštila da je u prvenstvu 2009. neće biti. U „najbrži cirkus na svetu” Honda je godišnje ulagala više od 300 miliona dolara a sada su na ledu ostali vozači Džejson Baton i Rubens Barikelo, dok je oko 600 zaposlenih u „trkačkoj štali” u Engleskoj ostalo bez posla.

Najviše su pogođeni klubovi i lige čiji su vodeći sponzori iz automobilske industrije. Srednja klasa ima manje novca za ulaznice.



Protesti ispred američke ambasade u Londonu protiv vojnog angažovanja u Iraku

Poreklo pesimizma?

Oko 70 odsto građana Srbije želi u Evropsku uniju, ali polovina tih građana ne želi da Ratko Mladić bude izručen Hagu, iako je to uslov za priključenje EU (kako kažu istraživanja Strateškog marketinga). Većina građana hoće u savez sa državama koje su priznale nezavisnost Kosova, ali neće to pod uslovom da se Kosovu da nezavisnosti, a najveći deo stanovnika koji želi u EU ne misli baš ništa lepo o tom savezu.

Ovakva raspolućenost u glavi prosečnog Srbina, zbunjenog jazom koji zjapi između njegovih želja i realnosti, možda je uzrok što su Srbi stigla jedino na listu najpesimisitičnijih ljudi u svetu, piše u Politici. Prema poslednjim istraživanjima (Medijum Galup), Srbija će pre dodirnuti granice depresije nego granice „šengenskog carstva”. Srbija je u regionu druga po broju pesimista. Ispred nas je Hrvatska, iza Bosna i Hercegovina, a najveći optimisti su na Kosovu.

Kontradiktornost u stavovima o najvažnijim pitanjima za državu, koja se uočava u istraživanjima javnog mnjenja, slažu se stručnjaci, posledica je kontradiktornosti kojom politička elita „filuje” svoje birače. Evropska unija, Hag i Kosovo pitanja su o kojima građani obično imaju vrlo kontradiktorne stavove, onoliko koliko i politička elita koja oblikuje takvo javno mnjenje.

"Najživlje mesto u Evropi"

„Grad na ušću Save i Dunava i ove godine je novogodišnja destinacija broj 1” za brojne izletnike iz Slovenije, jer je „Beograd najživlje mesto u Evropi”, kako tvrdi ljubljanska agencija Supratrevel a prenosi Politika.

Već tradicionalni novogodišnji turisti uživaće u noćnom životu Beograda i razgledaće ruševine zaostale od NATO bombardovanja.

Zašto ne zaseda Skupština?

Poslanici Skupštine Srbije se kockaju sa nervima građana Srbije, vlasnicima starih pasoša, koji čekaju usvajanje zakona o produženju putnih isprava. Otkazivanje sednice zbog navodno zdravstvenih razloga četvorice poslanika vladajuće koalicije preti da poremeti planove svima koji su oko Nove godine planirali da putuju u inostranstvo ili onima koji žive van zemlje a nameravali su da dođu u Srbiju, piše u Blicu.

Gradjani koji strepe da će njihovi pasoši u novogodišnjoj noći postati nevažeći, ni u subotu, zbog otkazivanja sednice, neće moći da odahnu. Skupština u ponedeljak ima poslednju šansu da, konačno, izglasa izmene Zakona o putnim ispravama, kojima bi važenje starih, plavih pasoša bilo produženo, objavljuju Novosti.

Predsednica Skupštine Slavica Đukić-Dejanović iznenada je u petak po podne otkazala sednicu parlamenta zakazanu za subotu, na kojoj je trebalo da se glasa o 13 zakona i započne rasprava o budžetu pošto se nekoliko poslanika prijavilo da su bolesni. Na pitanje Novosti - o kojim poslanicima je reč, Slavica Đukić-Dejanović je otkrila samo da su “svi iz vladajuće koalicije i da su iz različitih stranaka”.

Čim je vest procurela počelo je da se spekuliše da su među “bolesnima” nesumnjivo poslanici SVM, jer oni imaju najjači razlog - protivljenje zakonu o sedištima sudova.

Nada Kolundžija, šef poslaničkog kluba ZES, za “Novosti” nije mogla da precizira šta je pravi razlog odlaganja parlamenta i ima li sve političku pozadinu.

Bogato nagradjeni sekretari

Četiri državna sekretara Vlade Srbije, Miodrag Đidić, Nebojša Ćirić, Aleksandar Miščević i Radivoje Mitrović, koji su istovremeno i članovi Skupštine NIS-a, zaključno sa decembrom primali su mesečno po 336.912 dinara! To je dva puta više od onoga što prima predsednik Srbije Boris Tadić i više nego što zajedno primaju predsednik i premijer Mirko Cvetković, nastavlja Pres da se bavi platama državnih činovnika.

Državni sekretari Ministarstava finansija, odbrane, prosvete i ekonomije, Miodrag Đidić, Aleksandar Miščević, Radivoje Mitrović i Nebojša Ćirić mesečno primaju u Vladi Srbije po 95.030 dinara, ali su dobijali i po 241.882 dinara kao članovi Skupštine NIS-a, što je ukupno 336.912 dinara. Tako su njih četvorica mesečno dobijala 1.347.669 dinara, što je više od polovine plata čitave Vlade Srbije!

Savet da se sačuvaju obraz i dostojanstvo

Mitropolit Amfilohije, govori za Novosti o "zabrani" vladici Grigoriju da učestvuje u TV emisiji: "Dao sam mu savet kako bismo sačuvali njegov obraz i dostojanstvo Crkve."

Mitropolit Amfilohije ocenjuje da je sve ovo što se dešavalo poslednjih dana oko pisma vladike Grigorija donelo štetu Crkvi.
"Sigurno da je naškodilo i da škodi Crkvi, jer se ona svodi na buvljak, bez ikakvog suštinskog razloga", smatra vladika crnogorsko-primorski.

Čovek koji je promenio istoriju SAD

Nema više Marka Felta koji je, ispovešću novinarima, promenio i istoriju SAD, kao i opšti odnos između lojalnosti vlastima i obaveze prema demokratskom sistemu.

Felt je iskazima reporterima „Vašington posta” Bobu Vudvordu i Karlu Bernstinu bitno doprineo da 1974. Ričard Nikson postane prvi i jedini američki predsednik koji je bio primoran da podnese ostavku.

Nekadašnji "broj 2" u hijerarhiji Federalnog istražnog biroa (FBI) i „nepodobnik”, preminuo je u 96. godini u kalifornijskom mestu Santa Rosa, javlja Politika.



Protest bugarskih ratara u Sofiji (Fonet)

Slovenački udarac Hrvatskoj

LJubljana je u petak na međuvladinoj pretpristupnoj konferenciji ozbiljno usporila put Hrvatske ka EU zbog nesporazuma dve bivše jugoslovenske republike oko granice.

S obzirom da se sve odluke unutar EU donose konsenzusom, Slovenija je svojim jednim glasom ozbiljno usporila Hrvatsku, koja se nadala da bi pregovore s EU mogla da zaključi do kraja 2009. godine, a da punopravni član postane početkom 2011. Sada postaje jasno da, ovim ritmom, to verovatno neće biti slučaj.

Hrvatski mediji ocenjuju da je Slovenija "Hrvatskoj zadala jedan od najtežih političkih udaraca posle sticanja njene samostalnosti". Premijer Sanader, ipak, da smiri strasti, apeluje da se ne bojkotuje slovenačka roba: "Nema razloga da idemo tuk na utuk u sporu sa Slovenijom", javljaju Novosti.



Grčki farmeri blokirali su granični prelaz prema Bugarskoj u znak protesta
zbog odnosa države prema poljoprivredi (Fonet)

Umetnička dela ugašenih banaka

Posle prodaje 157 umetničkih dela u vlasništvu Beobanke i JIK banke u stečaju, koja je zakazana za 24. decembar u prostorijama Beobanke, Agencija za depozit najavljuje u narednom periodu još nekoliko novih licitacija. Između ostalih i onu na kojoj će biti slike koje su kulturno dobro, poput dela Miće Popovića „Gvozden čita ’Politiku’”.

Agencija za depozit ozbiljno razmatra i saradnju sa nekom velikom galerijom koja bi preuzela neke od ovih slika na komisionu prodaju, a pregovori su u toku sa Galerijom „Arte”. Inače, kako Politika saznaje, na licitacijama koje će biti organizovane naredne godine zainteresovani će moći da kupe umetnička dela još četiri banke: Invest banke, Jugobanke, Beogradske i Slavija banke.

Srpski šampion koji je rodjen u Americi

Milorad Čavić se za EP u malim bazenima u Rijeci, gde je osvojio zlato i srebo, pripremao u kampu ADN Andrea di Ninija, koji se nalazi u mestu Ispra u Italiji. Za to vreme dao je intervju, koji je nedavno objavljen na sajtu internacionalnog plivačkog kampa, gde je predstavljne kao "srpski šampion koji je rođen u Americi", prenose Novosti.

"U Jugoslaviju sam se vratio u julu 1996. Imao sam 12 godina. Moji prijatelji nisu sebi mogli da kupe cipele. Shvatio sam da sam se izvukao, da sam lepo živeo, nisam doživeo inflaciju. U meni se razvila ljubav prema otadžbini."

"Da li ste zbog toga pokazali majicu sa natpisom "Kosovo je Srbija" kada su vam uručivali vašu prvu značajniju medalju?"

"Dve nedelje pre te trke napadnuta je američka ambasada u Beogradu. Video sam da je stanje isto kao pre, nezaposlenost, nerazvijena privreda. Sve to stvara nestabilnost. Srbija je već doživela toliko neprijatnosti. Svi su videli majicu, ali niko nije shvatio poruku: pozivao sam ih da budu jedinstveni, da ne budu ponovo ranjivi. Imam sopstvene političke ideje, ali o njima ne govorim. Taj natpis je bio samo način da svom narodu poručim: zajedno smo, mi smo porodica."

"Svi su trgovali na crno"

Zvezdan Terzić, bivši predsednik FSS i direktor OFK Beograda, poslao je otvoreno pismo Presu u kojem tvrdi da nije uzimao novac od transfera igrača dok je bio funkcioner kluba sa Karaburme! U ekskluzivnoj ispovesti Terzić priznaje da je krajem devedesetih neke transfere radio „na crno" i da je „pravio određene prekršaje". Međutim, on to objašnjava činjenicom da je radio u interesu kluba i države i da su u to vreme „svi tako poslovali".

Terzić je uveren da mu je cela afera početkom ove godine smeštena iz „jednog tada moćnog kabineta", i kaže da je spreman da se vrati u Srbiju i iznese svoju odbranu, ali samo pod uslovom da mu bude omogućeno da se brani sa slobode.

Kovačević pušten iz pritvora

Odluku o puštanju Miladina Kovačevića iz pritvora juče je donelo Drugostepeno krivično odeljenje Okružnog suda u Beogradu. Okružni sud je našao da nisu ispunjeni uslovi za produženje pritvora okrivljenom Kovačeviću. U odluci je navedeno i to da Kovačević ima prijavljeno boravište u Srbiji i da se do sada uredno odazivao pozivima suda i policije.

U obrazloženju odluke ističe se da „činjenica da je raspisana ’crvena poternica’ za Kovačevićem zbog postojanja osnovane sumnje da je izvršio krivično delo fizičkog napada prvog stepena po krivičnom zakonu države Njujork, nije od uticaja na drugačiju odluku ovog suda”.

Kovačević priznaje da nije očekivao toliku pažnju javnosti. Sebe, veli, ne smatra javnom ličnošću, pa mu se medijska prašina koja se digla oko njega čini prevelikom, javlja Politika.

"Moja porodica i ja smo najviše trpeli baš zbog tog medijskog pritiska. Ima ljudi koji su zdravo za gotovo prihvatali navode strane štampe ", govori mladi košarkaš. "Nisam siledžija i kriminalac, kako hoće da me predstave američki mediji. Ja sam tamo bio jedan od najboljih studenata."

Kovačević, koji se u Americi tereti za brutalno prebijanje kolege studenta, uhapšen je 28. oktobra zbog sumnje da je podstrekivao na zloupotrebu službenog položaja i falsifikovanje isprave, jer je na taj način pobegao iz Amerike u Srbiju, javlja Pres. Miladin Kovačević pušten je iz pritvora juče po podne, posle 55 dana provedenih u Centralnom zatvoru.



Izazivač, američki bokser Ivander Holifild i šampion Nikolaj Valuev iz Rusije, na
zvaničnom merenju u Badenu uoči meča za titulu prvaka u teškoj kategoriji WBA

Ubio ženu, ranio taksistu

Milisav Nikolić (55), zvani Karisola, iz Čačka, hicima iz lovačke puške juče ujutro ubio je Miru Nenadović (50), a njenog supruga Milana, koji je godinama slep, kundakom je udario u glavu u njihovoj kući u Prijevoru. Nikolić je sat vremena pre ovog zločina u selu Pakovraću pokušao da ubije taksistu Milorada Bojovića (50), koji je zadobio lakše povrede.

Milisav Nikolić, nekoliko puta je osuđivan, između ostalog odslužio je i višegodišnju zatvorsku kaznu zbog silovanja devojke ometene u razvoju. Nezvanično saznajemo da je nakon izlaska iz zatvora, po sudskoj odluci, imao obavezu da se jednom mesečno javlja psihijatru u čačanskom zdravstvenom centru. On je to činio prvih tri, četiri meseca, ali je posle toga prestao. Iako je prijavljeno da ne dolazi u posete psihijatru, niko od nadležnih nije reagovao, piše u Blicu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...