POŠASTI HARAJU SRBIJOM

J. Putniković

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)


Od infekcije virusom H1N1 sve je više novoobolelih u Beogradu, Čačku, Kraljevu i Paraćinu. Ova pošast okomila se na mlade pa su đaci najugroženiji od svinjskog gripa. Stručnjaci i nadležni u Srbiji oprezno pominju epidemiju. Pošast je i to što u Srbiji novinare drže u zatvoru i produžavaju im pritvor – da ne bi uticali na svedoke, za „zločin“ koji su navodno počinili pre čitave decenije. Vlast je neumoljiva a od griže savesti brani se pozerski, ljubeći pred kamerama sveti Zid plača. Narodne kuhinje sve su posećenije ali, država donatore, koji pomažu da se u tim loncima skuva nešto pristojno ne motiviše već odbija, naplaćujući im porez. Valjda da bi sakupila što više za sebe jer, eto beogradski čelnici planiraju da se konačno skuće pod jednim krovom. Bilo bi hrišćanski da se u iseljenih devet objekata smeste oni koji su gladni, bosi i goli,kojih je sve više.


Obračun s novinama i novinarima

„Vlast u Srbiji drži pod do sada neviđenom kontrolom gotovo sve medije,“ ocenjuju u Demokratskoj stranci Srnije i, kako pišu Novosti, pitaju se „zašto se vlast plaši jednih novina pa je odlučila da hapsi njenog vlasnika Raju Rodića?“
Okružni sud u Beogradu odredio je sinoć pritvor do 30 dana vlasniku više beogradskih dnevnih novina Radislavu Rodiću i bivšem glavnom i odgovornom uredniku Glasa javnosti Slavoljubu Kačareviću, rekla je u izjavi Tanjugu, koju prenosi Pres portparol suda Ivana Ramić. Istražni sudija saslušao je Rodića i Kačarevića, odredio im pritvor i pokrenuo istragu protiv njih zbog sumnje da su izvršili krivično delo zloupotreba službenog položaja, precizirala je Ramićeva. Rodiću je, kako je kazala, pritvor određen zbog opasnosti od bekstva, ali i zbog bojazni da bi mogao da utiče na svedoke u toku istrage, kao i da bi mogao da ponovi krivično delo.
Prema njenim rečima, Kačareviću je pritvor određen zbog mogućeg uticaja na svedoke u toku istrage.
Udruženje novinara Srbije traži od državnih organa da se kolegi Slavoljubu Kačareviću hitno omogući uvid u dokumentaciju koju je poreska policija zaplenila prilikom nedavne kontrole u zgradi u kojoj se nalaze redakcije Glasa javnosti i Kurira, kaže se u saopštenju Udruženja novinara Srbije, koje prenosi Politika.
„Podsećamo javnost da ugledni beogradski novinar Slavoljub Kačarević, kao i svi drugi građani, ima pravo na pretpostavku nevinosti, i da mu treba hitno omogućiti i pravo na uvid u dokumentaciju kojom u ovom času, posle zaplene, raspolaže jedino tužilaštvo...” – stoji u saopštenju UNS-a uz zahtev da se Kačareviću, koji od 2004.godine nije u poslovnom odnosu sa kompanijama Radisava Rodića, omogući da se brani sa slobode.


H1N1 pustoši učionice


Grip (foto-FONET)

U Srbiji je u poslednja dva dana registrovano osamnaest novoobolelih od svinjskog gripa, od toga šesnaestoro dece, izveštava Blic dok Novosti, na prvi pogled, konstatuje nešto blažu dijagnozu: „za poslednja dva dana u Srbiji je laboratorijski potvrđeno jedanaest novih slučajeva infekcije virusom H1N1“. Vojna gimnazija u Beogradu zatvorena je nakon što su potvrđena četiri slučaja obolevanja, a ispituje se prisustvo virusa kod još deset učenika. Politika piše da je kod četvorice učenika Vojne gimnazije u Beogradu potvrđena infekcija izazvana virusom novog gripa tipa A-H1N1. Načelnik Uprave za zdravstvo u Ministarstvu odbrane dr Veljko Todorović , rekao je juče Tanjugu da su oboleli, kao i oni koji su bili u kontaktu sa njima izolovani.
U Paraćinu dva nova slučaja srednje teškog obolevanja - jedno sedmogodišnje dete sada leži na Institutu za majku i dete, dok je u Kragujevcu hospitalizovana 23-godišnja devojka sa simptomima visoke temperature, suvog kašlja i malaksalosti.
Za troje đaka iz Kraljeva još se čekaju rezultati laboratorijskih testova. Srbija, prema poslednjim podacima, ima ukupno 145 potvrđenih slučajeva novog gripa. Epidemiolozi kažu da je ovaj novi talas obolevanja - očekivan. On je, kažu, samo prethodnica mnogo masovnijeg talasa obolevanja koji bi Srbiju mogao da “zapljusne” krajem godine.
„Događa se upravo ono što smo predvideli. Najverovatnije imamo miksovanu epidemiju, viroza, adenovirusa, sezonskog i novog gripa. Sve smo to očekivali i nema razloga za veliko uzbuđivanje i paniku. Ali, neophodna je ozbiljnost, posebno roditelja i pedijatara, jer je u ovom novom talasu virus “napao” decu - osnovce i gimnazijalce,“ kaže profesor dr Branislav Tiodorović iz Radne grupe za odbranu od pandemije.
Ipak, ne može da ne zabrine informacija iz Čačka gde, od trenutka kada je u četvrtak proglašena epidemija građani bukvalno opsedaju apoteke. Najtraženije su zaštitne maske, medicinski alkohol, ali i “tamiflu” i vakcine protiv sezonskog gripa, kojih u apotekama, i privatnim i državnim, nema. “Tamiflua” ima u apoteci “Dr Dragiša Mišović” i košta 2.557 dinara.
I pored toga epidemiolog i član Radne grupe za pandemiju Ministarstva zdravlja dr Branislav Tiodorović kaže za Press da se škole neće zatvarati na nivou republike, već samo lokalno, i to samo u slučaju da iz neke ustanove izostane 10 do 20 odsto učenika.


Virus napada đake i u okruženju

U susednoj Hrvatskoj novi grip se brzo širi, posebno među učenicima, zbog čega je jedna privatna srednja škola u Splitu obustavila nastavu na nekoliko dana, a tamošnji lekari pretpostavljaju se da predstoji epidemija novog gripa i najavljuju zatvaranje nekih škola.
I u Bugarskoj svinjski grip zatvara škole. Drugi smrtni slučaj izazvan virusom gripa A (H1N1), kao i sve veći broj zaraženih gripom u školama, širi po Bugarskoj strah od takozvanog svinjskog gripa. Prema podacima bugarskog Ministarstva zdravlja, za sada je pet škola zatvoreno kako bi se sprečilo širenje virusa, dok su novim gripom zvanično zaražene 204 osobe, od kojih 71 prošle sedmice.


Kako prepoznati virus H1N1

Stručnjaci kažu da svinjski grip u Evropi, pa i kod nas, bar zasad, ima blagu kliničku sliku. Kako bolest može naglo da se pogorša i iskomplikuje, i pacijenti i oni koji ih neguju morali bi da znaju koji znaci ukazuju na to da bolest prelazi u tešku formu. To su
sledeći simptomi:
• površno/plitko disanje tokom fizičke aktivnosti ili tokom odmora,
• otežano disanje,
• plavetnilo/cijanoza,
• krvav ili obojen sputum/ispljuvak,
• bol u grudima,
• pogoršanje mentalnog statusa,
• visoka temperatura tokom tri dana,
• nizak krvni pritisak.
Kod dece, to su brzo ili otežano disanje, odsustvo zainteresovanosti, gubitak živahnosti, otežano ustajanje.


Sve više gladnih


Narodne kuhinje

U Srbiji se povećava broj korisnika narodnih kuhinja, sve više porodica koje se hrane u narodnoj kuhinji a u pojedinim gradovima, poput Kragujevca, postoji lista čekanja od oko hiljadu socijalno ugroženih, kojima je neophodna pomoć u hrani. Dragica Kljajić, stručni saradnik za socijalnu delatnost Crvenog krsta Srbije kaže za Politiku da postoji potreba za 30.700 kuvanih obroka dnevno u 65 opština Srbije. Postoje četiri kriterijuma za dobijanje kuvanog obroka u narodnoj kuhinji. To su građani bez prihoda i korisnici socijalne pomoći, samohrana staračka domaćinstva, penzioneri sa najnižim primanjima (oko 10.000 mesečno), kao i domaćinstva koja po članu ne ostvaruju prihod viši od 1.500 dinara mesečno.
Pozivajući se na reči Duška Radovića „da nas toliko ima da niko ne bi smeo biti gladan“, Kljajićeva predlaže da svaki građanin Srbije mesečno izdvoji jedan dinar za narodne kuhinje kako bi se obezbedio obrok dnevno za sve one koji su gladni. A država bi, kad već ne izdvaja dovoljno za hranjenje gladnih usta mogla bar da ukine PDV za firme koje donacijama pomažu rad narodnih kuhinja.


Teški pregovori za ruski kredit


Dmitrij Medvedev i Boris Tadić

Pregovori u Moskvi o ruskom kreditu nastavljaju se i sutra ali, prve informacije nisu optimističke. “Bez dogovora o uslovima ruskog kredita,” piše Blic podsećajući da su ovu pozajmicu za budžet Srbije i infrastrukturne projekte dogovorili predsednici dve zemlje, Boris Tadić i Dmitrij Medvedev, tokom posete ruskog predsednika Beogradu 20. oktobra.
Pomoćnik ministra finansija Zoran Ćirović kaže za Pres da su Rusi predložili da kredit namenjen budžetskoj podršci bude odobren na period otplate od 10 godina, s grejs periodom od godinu dana. Srpska strana je, međutim, tražila da rok otplate bude duži, do 13 godina, i da period počeka bude tri godine. Ključno pitanje je koliko će iznositi kamata, ali, ruska strana još se nije izjasnila po tom pitanju.
Zanimljivo je da ruska strana, prema Ćiroviću, insistira da se u ove pregovore uključi i pitanje izmirenja klirinškog duga Ruske Federacije prema Srbiji. Na osnovu klirinškog duga, koji iznosi 100,5 miliona dolara, plus kamata na taj dug, ruske kompanije rekonstruišu Hidroelektranu Đerdap I i grade akceleratorsku stanicu u Institutu Vinča. Rusi, navodno, sada insistiraju na tome da im se dug i kamata otpisuju istom dinamikom kojom teku radovi.


HE Đerdap


Ministarka optimista oko MMF-a

Pregovori sa misijom MMF-a o reviziji drugog i trećeg stendbaj aranžmana odmiču dobro, ali na dnevni red još nisu došli neki vrlo važni detalji, kaže ministarka finansija Dijana Dragutinović za Politiku i nada se da će do 4. novembra, do kada će pregovori zvanično trajati, sve biti utanačeno, pa i činjenica da će trajanje ovog sporazuma sa MMF-om biti produženo za šest meseci – do oktobra 2011. godine. Razlog je što Srbiji iduće godine neće istovremeno biti potrebne obe tranše kredita.
Ministarku malo plaše sadašnji dobri budžetski prihodi koje, kako kaže, „na sreću, generišu neki povoljniji privredno-finansijski tokovi. Svi osim izvoza. Raduje činjenica što potrošači više kupuju domaće proizvode. Otuda i veći PDV.”


Ali, penzije i dalje muče MMF

Srpski pregovarači još nisu delegaciji MMF-a predstavili planove u vezi sa srednjoročnom reformom penzijskog sistema, kao i nivo planiranih subvencija i donacija, otkrivaju Novosti u Vladi Srbije. Ključno pitanje za MMF je kako će se, nakon privremenog zamrzavanja penzija u narednoj godini, finansirati primanja najstarijih i da li će država morati, kao dosad, značajno da dotira penzije. Naime, u periodu od dve godine, koliko će ukupno primanja najstarijih biti zamrznuta, penzije će realno pasti za oko 15 odsto. Zato, kada se penzije "odmrznu" može da dođe do snažnog pritiska da se one podignu.
Predstavnici MMF-a Svetske banke i srpska stručna javnost jednoglasni su da je sadašnji penzijski sistem, čak i nakon što su reforme iz 2001. i 2005. godine stupile na snagu, finansijski neodrživ. Ove godine su penzije “izbile” na prvo mesto u rashodima države jer su, kao rezultat koalicionog dogovora o povećanju penzija za deset odsto prošlog oktobra ovogodišni troškovi budžeta za penzije “skočili” za čak 70 milijardi dinara.


Fijat konačno ulaže u Kragujevac?


Fijat

Menadžemnt Fijata u ponedeljak treba da odluči da li će u Kragujevcu proizvoditi mali gradski automobil A klase, ili porodični auto B klase. Automobil će u svakom slučaju biti namenjen svetskom tržištu, konstajuje Blic navodeći podatak da će se proizvoditi serija od najmanje 200.000 komada godišnje. Uz zadržku da će na odluku o modelu uticati ekonomska analiza i potreba tržišta Nebojša Zdravković, kaže koordinator projekta države Srbije sa Fijatom tvrdi da italijanski proizvođač automobila donosi posao za 14.000 radnika.
Novo vozilo, proizvedeno po najmodernijoj tehnologiji biće promovisano javnosti 13. novembra u Torinu, pred najvišom delegacijom države Srbije. A prvih 100 miliona evra ulaganja Fijata u kragujevačku Zastavu, tvrdi Zdravković, biće uloženo narednih dana „i ta suma će biti višestruko uvećana do početka nove proizvodnje“.


Po pravdu na Terazije

Protesti

Grupa štrajkača beogradskog preduzeća Trudbenik-Gradnja, koje je KMG Trudbenik u restrukturiranju prošle godine prodao kompaniji Montera okuplja se već nekoliko dana ispred Agencije za privatizaciju na Terazijama tražeći raskid kupoprodajnog ugovora. Danas piše da novi vlasnik tvrdi da je izmirio sve obaveze, Agencija za privatizaciju predlaže nezavisnog revizora a radnici su nezadovoljni tako da ni avgustovska plata ne smiruje štrajk. To i ne čudi jer, kompanija Montera kupila je Trudbenik-Gradnju 2008. godine i ugovorom se obavezala na petogodišnje održavanje kontinuiteta proizvodnje. Od 497 zaposlenih, na spisku je ostalo samo 147 radnika, a zaposleni koji štrajkuju tvrde da su osnovna sredstva rasprodata, gradilišta se zatvaraju, a zbog blokade računa poslovni prostor se izdaje u zakup firmi Montera.


Decentralizacija Srbije a ne državnost Vojvodine

„Vojvodina je bila i biće deo Srbije,“ ubeđivao je poslanike u Skupštini Srbije ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić dok je premijer Mirko Cvetković, kako pišu Novosti, obećao da će se Zakon o nadležnostima Vojvodine naći uskoro u skupštinskoj proceduri i da će pokazati da Vlada želi decentralizaciju i da ne podržava eventualnu državnost.
Maratonska igra živaca o vojvođanskom Statutu traje i dalje. Tako je Slobodan Samardžić (DSS) premijera pitao zašto je vlada prekršila ustavni rok za donošenje zakona o nadležnostima severne pokrajine, a radikal Aleksandar Martinović da li se u Vojvodini stvara država u državi. Pri tome je mahao pasošem Vojvodine, koji su štampali Čankovi ”ligaši”.



Češki farmeri prosipaju mleko na njive u znak protesta zbog niskih cena


Legalizacija i na rate

Zakonom o planiranju i izgradnji, osim legalizacije, predviđena je i konverzija prava korišćenja u pravo svojine nad građevinskim zemljištem. Uredbu o konverziji trenutno priprema Ministarstvo finansija, i taj dokument će biti na sednici Vlade do 15. novembra, kaže za Novosti ministar za prostorno planiranje Oliver Dulić.
Vlasnici nelegalno izgrađenih objekata imaju rok do 11. marta naredne godine da podnesu prijave za legalizaciju. Uz zahtev za naknadno izdavanje građevinske dozvole za kuće do 100 kvadratnih metara podnose se dokaz o pravu svojine ili zakupa na građevinskom zemljištu, fotografije objekta, tehnički izveštaj i dokaz o plaćenoj administrativnoj taksi. Kada opština utvrdi da objekat ispunjava uslove za legalizaciju, dužna je da vlasniku pošalje obaveštenje koje mora da sadrži i cenu po kojoj će zdanje dobiti papire. Ovo obaveštenje je osnov za zaključivanje ugovora sa direkcijom koja uređuje građevinsko zemljište. Naknada može da se plati odjednom ili na rate.


Gradski oci hoće da se „skuće“


Lokacije gradske uprave u Beogradu

Beogradske vlasti su od Agencije za privatizaciju otkupile konkursnu dokumentaciju za učešće u nadmetanju za kupovinu objekta koji je u vlasništvu AD „Ineks intereksport” u stečaju. Politika piše da je za ovu namenu već uplaćeno više od 400 miliona dinara, kao depozit a da je gradska uprava spremna da za kupovinu ovog zdanja izdvoji više od milijardu dinara. Ukoliko bi prestonica postala novi vlasnik ovog zdanja, u 12.900 kvadratnih metara poslovnog prostora bila bi smeštena celokupna lokalna administracija, što je svakako ušteda jer sada je to rešeno u devet objekata na sedam lokacija.
Zvanično vlasnik zgrada gde je smeštena gradska uprava inače je država Srbija, ali je Beograd upisan kao korisnik i ne plaća zakup. Za ovaj manevar prestoničkim vlastima potrebna je, međutim, saglasnost Liberalno demokratske partije, koja manjinski podržava vlast Demokratske stranke, G 17 plus i koalicije oko socijalista. Ali, Liberali se oštro protive nameri gradske vlasti, zbog čega juče nije održana ni 17. sednica beogradskog parlamenta na kojoj je trebalo da se raspravlja i o drugom rebalansu budžeta za ovu godinu.


Poziranje na Zidu plača


Dačić na Zidu plača

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, koji je svojevremeno u jednom intervjuu odbio da uporedi Vladu Srbije sa Zidom plača jer, kako je rekao, „nijedan ministar nije na prinudnom radu“, obišao je pre nekoliko dana to sveto mesto u Jerusalimu i pozirao fotoreporterima dnevnog lista Alo.
Dačić, koji je bio u službenoj poseti Izraelu je, sa jevrejskom kapicom na glavi, kako to običaji i nalažu, poljubio jedini preostali zid nekadašnjeg Solomonovog hrama. U prostor između kamenih blokova ministar je ostavio papirić sa napisanom željom, što radi svaki tipični turista u Jerusalimu.
„Poželeo sam zdravlje, radost i sreću za sve narode i nacije, da žive u miru i međusobnom poštovanju,“ rekao je Dačić za Alo.


Izmišljeni intervju

Predsednik Srbije nije dao intervju listu Nojes Dojčland. Samim tim, nije mogao bilo šta da kaže o tome gde se trenutno nalaze ili ne nalaze Mladić i Hadžić, rečeno je Blicu u Kabinetu predsednika Borisa Tadića povodom objavljivanja navodnog intervjua srpskog predsednika u nemačkom dnevnom listu. U intervju objavljenom pod naslovom "Srbija čeka na presudu o Kosovu iz Haga - Predsednik Tadić svoju zemlju vidi kao garanta stabilnosti na Balkanu" navodi se da je Tadić ocenio da „bez Srbije koja želi da uđe u EU, nema ni integracije zapadnog Balkana“, i da haški optuženici „Mladić i Hadžić nisu u Srbiji“.


Legat – pusta želja


Bata Mihajlović

“Digao sam ruke, jer sam video da nema razumevanja. Nisu zaslužili. Neću, valjda, da ih molim?! U Maroku mi nude kuću, da napravim isto ono što sam hteo u Srbiji. Ali, iz Pančeva mi je ostala radost majke Katice, koja me je vodila u vinograde,” priča za Novosti, naš čuveni slikar Bata Mihailović, koji polako odustaje od svoje ideje da u rodnom Pančevu legat napuni svojim i slikama koje voli.0
Bata Mihailović, srpski akademik i slikar svetskog glasa sam se, u početku, bio ponudio da, za života, jedan deo svoje likovne zaostavštine preseli iz Pariza u Srbiju. Najpre je očekivao da, po osnovnim principima logike, svoj obećani legat ugleda tamo gde su mu vetrovi nad rodnim Tamišom zakovitlali slikarsku viziju. Grad Pančevo je, istina, svom slavnom sugrađaninu pre nekoliko godina bio namenio kuću muzej, ali je od obećanja stalo samo uzaludno radovanje.


VIP pokojnici Forbsove liste

Posle prodaje ogromne umetničke zbirke, francuski modni kreator Iv Sen Loran našao se na čelu Forbsove liste najbogatijih "slavnih pokojnika" u 2009. godini. Trinaest preminulih "vipovaca", među kojima nema nijedne žene, ukupno su protekle godine "zaradili" 886 miliona dolara. 
Na velikoj aukciji, februara ove godine prodata je zbirka umetničkih predmeta francuskog modnog maga, preminulog juna 2008. i ostvarena zarada od 443 miliona dolara, što ga je i dovelo na čelo liste. Na drugom mestu je slavni muzički duo, kompozitor Ričard Rodžers i tekstopisac Oskar Hamerstin, čija je kompanija prodata za 200 miliona dolara. A kralj popa Majkl Džekson koji je umro samo nekoliko sedmica pre početka svetske turneje, „inkasirao“ je od dana svoje smrti 90 miliona dolara od prodaje albuma i prava emitovanja na radiju i televiziji i ozbiljno „preti“ da ugrozi poziciju kralja rokenrola Elvisa Prislija i postane najunosniji VIP pokojnik svih vremena.



Jesen u Beogradu


Verovali ili ne

Ruski organizatori na svečanu akademiju u Sava centar 20. oktobra pozvali i Branka Savkovića - Žiku Živca, koji je optužen kao član „građevinske mafije", piše Pres uz podsećanje da je ovaj VIP gost jedan od optuženih iz grupe oko gradonačelnika Zrenjanina Gorana Kneževića.
„Jeste, tačno je. Bio sam na svečanoj akademiji, sa svojim prijateljem Joškom Brozom, sa kojim se družim već 40 godina. On osniva Novu komunističku partiju „Josip Broz" i ja ga u tome podržavam,“ potvrđuje Savković svoje prisustvo na ovom skupu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...