PARAVINJA UČESTVOVAO U UBISTVU DADE VUJASINOVIĆ?

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Srbi u selu Rudare odlučili su da ostanu na barikadama do utorka, za kada je zakazan sastanak srpskih opština. U međuvremenu propuštaju se vozila Kfora, prema Rezoluciji 1244. Dragan Paravinja, optužen da je usmrtio i bacio u Krku devojku iz Drniša, umešan je u ubistvo novinarke Dade Vujasinović, objavili su hrvatski mediji. Navodno je priznao ubistvo Drnišanke samo da ne bi bio izručen Srbiji. Lekovi su za mnoge penzionere postali luksuz a jedna doktorka iz Beograda uhapšena je zbog krijumčarenja „trodona“. Patrijarh Irinej seli se iz Niša u prestonicu a rođaka pokojnog poglavara SPC Hrvati su pokrstili u Albanca. Sabor u Guči počinje sutra. Pojavila se peticija protiv nastupa Dina Merlina u Beogradu. Novak je u Montrealu gde kreće nova runda turnira a Marakana ima novog ljubimca – Dimitrijevića juniora.

Obeležavanje godišnjice američkog napada atomskom bombom na Hirošimu

Barikade do utorka

Većina Srba na Kosovu podržava sporazum koji su predstavnici Vlade postigli sa Kforom, pišu Novosti, i traže da Borislav Stefanović i Goran Bogdanović ostanu sa njima. „Na prvi pogled tenzije su popustile. Suštinski, one su gotovo opipljive na barikadama sa kojih narod i dalje pruža miran otpor pokušaju Prištine da osvoji sever Kosova“, stoji u tekstu. Najavljena zajednička skupština četiri severne kosmetske opštine nije održana, ali je zakazana za utorak. Dogovoreno je i da se Kforu „omogući sloboda kretanja u obavljanju dužnosti, po Rezoluciji 1244“ a građani na barikadama su pozvani da očuvaju postignuto jedinstvo i da se odgovorno ponašaju. Većina građana na severu u ovom trenutku smatra da je jedini partner u rešavanju njihovih problema država Srbija.

„Iako su u toku jučerašnjeg dana bile najavljene sednice odbornika skupština opština na severu Kosova, one nisu održane, mada su predsednici opština, kojima je precizno objašnjen postignuti sproazum, zauzeli stav da ne mogu donositi odluke bez svojih odbornika, odnosno ne mogu prihvatiti da sprovode postignuti sporazum između zvaničnika Srbije i međunarodne zajednice, kojim se rešava kriza na severu“, piše Politika.

„Kada je postignut sporazum između Vlade i Kfora, u Kosovskoj Mitrovici, Albanci su u znak veselja pucali a na prelazu Rudare juče su došli džipovima i puštali nam albansku muziku. Zabrinuti smo“, rekli su juče za Alo kosovski Srbi koji ostaju na barikadama do utorka.

Nove stručne službe zbog EU

Predsednica Skupštine Slavica Đukić-Dejanović u intervjuu za Blic kaže da će posle letnje pauze, parlament ući u proces drugačijeg ustrojstva pojedinih stručnih službi, ali i sistematizaciju radnih mesta. „Nema izričitog zahteva EU da stručne službe moraju biti na određen način organizovane, ali će ipak pojedine službe biti drugačije koncipirane u cilju prilagođavanja potrebama evrointegracija i elektronskog parlamenta“, kaže ona, najavljujući nova radna mesta, kao i odlazak jednog dela zaposlenih u penziju.


Bali: festival zmajeva u Indoneziji

„Čvrsto povezan s organizatorima“

Kamiondžija Dragan Paravinja, osumnjičen za ubistvo Drnišanke Antonije Bilić, umešan je u organizaciju ubistva novinarke Dade Vujasinović, prenose Novosti. Ovu informaciju objavili su hrvatski mediji pozivajući se na istražne organe. Paravinja je, kako piše, lagao u svom iskazu u Banjaluci da je ubio Antoniju i bacio njen leš u Krku, samo da bi bio prebačen u Hrvatsku a ne u Srbiju. Zvaničnik iz hrvatskog MUP-a kaže da je Paravinja ili učestvovao u organizaciji ubistva Vujasinovićeve ili je čvrsto povezan sa organizatorima. Vujasinovićeva je pronađena mrtva u svom stanu u Novom Beogradu u aprilu 1994. godine.

Pres prenosi izjavu privatnog detektiva i bivšeg inspektora za krvne delikte Mladena Lojovića, koji je po nalogu porodice uradio paralelnu istragu ubistva. On kaže da je uveren da iza ubistva Dade Vujasinović stoji tadašnja Služba državne bezbednosti: „Što se tiče Paravinje... Ako je imao vezu sa Službom, moguće da je bio izvršilac.“

Pretkrivični postupak još traje

Posle Blica i Politike, Novosti ovoga puta pišu o saslušanju bivšeg ministra zdravlja, direktorke RZZO-a i predsednika radne grupe za vakcine protiv pandemije H1N1. List navodi da „uprkos pisanju nekih medija“, pretkrivični postupak još nije završen, „iako je pri kraju“. Kada ovaj posao bude obavljen, javnost će znati da li je bilo zloupotreba i korupcije nadležnih tokom raspisivanja tendera i javne nabavke vakcina.

Blic objavljuje da je istraga o malverzacijama u nabavci lekova proširena i da je SBPOK došao do brojnih saznanja da je, osim na Institutu za onkologiju, i u drugim ustanovama bilo malverzacija, i to putem podmićivanja lekara.


Beograd - kompleks rekonstruisanih bazena sportskog centra Olimp na Zvezdari

Lekovi postali luksuz

Troškovi lečenja još su veći posle nedavne korekcije liste i učešća pacijenata u ceni lekova. „Oni sa najnižim primanjima pred dilemom su da li da odustanu od prepisane terapije i zamene je jeftinijom. Tako je jedna starija Beograđanka bila zatečena računom u apoteci“, pišu Novosti. Ovoliki mesečni troškovi za lekove praktično su nezamislivi penzionerima koji mesečno dobijaju po 5.000 dinara a takvih je u Srbiji najmanje 3.971. Lekovi nisu dostupni ni za još najmanje 200.000 poljoprivrednih penzionera čiji ček ne prelazi 9.500 dinara. Takođe, isto toliko je i penzionera koji primaju minimalnu penziju do 12.077 dinara.

Doktorka dilovala „trodone“

Doktorka Olivera Knežević (44) iz Beograda uhapšena je dok je preuzimala 35.000 tableta „trodona“ i 15.000 „ksanaksa“, prošvercovanih iz Makedonije. BIA je u ovoj akciji uhapsila još petoricu učesnika krijumčarenja, piše Blic. Kneževićeva je lekarka opšte medicine i radi u privatnoj kompaniji „Dot-soft“ koja se bavi prometom softvera i farmaceutskih proizvoda. Prema saznanjima BIA na koje se poziva Blic, pomenuti lekovi koje je doktorka preprodavala, završavali su na narko-tržištu Beograda i Novog Sada, „ali i u nekoliko privatnih apoteka“.

Kolubara radi na renomeu

Generalni direktor Kolubare Nebojša Ćeran na funkciji je nešto više od dve godine, piše Politika, a za to vreme, troškovi zakupa mehanizacije smanjeni su za oko 40 miliona evra prošle godine u odnosu na 2008. „Ne ide tako brzo s vraćanjem dobrog renomea firme. Istražni organi su tokom ovih meseci iz Kolubare uzeli desetine hiljada dokumenata i siguran sam da će ta istraga pokazati šta je prava istina o tom zakupu mehanizacije u prošlosti. To je interes države i Kolubare“, kaže on.

Patrijarh se seli u Beograd

Patrijarh SPC Irinej u intervjuu za Politiku govori o preseljenju u Beograd iz Niša, gde je paralelno obavljao dužnost administratora Eparhije niške. „Ko se seli, taj se veseli, kaže naš narod. Tako su i u meni pomešana i više tužna osećanja jer odlazim iz grada u kome sam proveo najviše vremena svog života, gde sam upoznao ljude, s njima delio i dobro i loše i gde sam se uvek osećao kao svoj među svojima“, kaže poglavar SPC. O trenutnim zbivanjima na Kosovu, patrijarh Irinej kaže da je Kosovo njegova „lična i velika rana“. „Znam kako je bilo još 1948. godine kada sam otišao u Prizren na školovanje. Danas je sve drugačije. I u Prizrenu i u svim drugim mestima zjape srušeni zidovi crkava, spaljenih svetinja“, dodaje Irinej.

Hrvati pokrstili Pavlovog rođaka

Srbina Stanka Stojčevića, rođaka pokojnog patrijarha Pavla, država Hrvatska posthumno je pokrstila u Albanca, piše Pres. Naime, Stankova ćerka Nevenka kaže da hrvatske vlasti masovno menjaju nacionalnost umrlih kako bi smanjili broj Srba koji su do 1990. godine živeli u Hrvatskoj i „lažiranim ciframa prikazali da nije bilo etničkog čišćenja tokom rata“. Nevenki su iz Matičnog ureda u Zdencima nekoliko puta slali izvod iz matične knjige rođenih koji je bio pogrešan: „Uz to, nijednom nije bila ispunjena rubrika ’narodnost’, iako smo mi uvek izražavali svoju pripadnost kao srpsku.“

Srbi ne vode računa o zdravlju

Kardiolog iz Kliničkog centra Srbije Petar Seferović kaže za Politiku da se u zemlji zdravstveno stanje pogoršava jer ljudi ne vode računa. „Najčešće ćete u Srbiji čuti ’neće valjda mene infarkt’. Dok se u zapadnim zemljama i Americi svi bore da budu što zdraviji, da bi što duže mogli da rade, kod nas dominira fatalizam u stilu: ’Jao, dobio sam holesterol, ništa tu više ne može da se uradi.’ Teško se menja shvatanje da sami možemo sprečiti mnoge stvari“, kaže on. List navodi koji su sve faktori rizika za infarkt, pa pobrojava šećernu bolest, visok holesterol i trigliceride, odnosno povišene masnoće u krvi, visok pritisak, gojaznost, pušenje, odsustvo fizičke aktivnosti.

Brasov: skup vlasnika Trabanta u Rumuniji

U Kurdistan „ladom“

Reporter Presa neplanirano je otišao iz Turske u Irak, kada su mu meštani objasnili da je moguće da pređe granicu prema Kurdistanu. Putovao je „ladom nivom“ a od meštana i jednog Amerikanca dobio je detaljna uputstva kako da se ponaša. Rekli su mu da spremi desetak kopija pasoša i drugih dokumenata, da ih deli raznim kontrolama i čekpointima. „Na turskoj strani granice ne smem ni pod razno da kažem da idem u ’Kurdistan’. Za njih je to Irak i tu nema razgovora; može ceo svet i sam Irak da priznaju da je to Kurdistan, Turci će mi praviti ogroman problem ako taj naziv pomenem, verovatno me neće ni pustiti“, stoji u tekstu.

„Kristijan će živeti pošteno“

Posle navodnog pokušaja samoubistva u Centralnom zatvoru, Kristijan Golubović govori za Pres koji razgovor objavljuje kao intervju uz odrednicu da se radi o „životnoj ispovesti“. Golubović, između ostalog, kaže da će po izlasku iz zatvora živeti pošteno i potruditi se da porodici nadoknadi sve što su propustili. „Poručuje da je kriminal septička jama, duboka, tamna i jako gadna, i da će po svaku cenu nastojati da spreči svoje neprijatelje da ga ponove ubace u nju“, navodi ovaj list.

Sutra počinje Guča

Dragačevski sabor trubača u Guči, 51. po redu, počinje sutra i trajaće do 14. avgusta. Prošle godine Sabor je privukao 800.000 posetilaca iz 80 zemalja, piše Alo, a ove godine se očekuje da premaši milion. Kroz predtakmičenja proći će oko 100 orkestara iz Srbije, dok će se na finalnom takmičenju okupiti 40 najboljih seniorskih, omladinskih i pionirskih orkestara. Pored svega što očekuje posetioce u Guči ove godine, list podeća i da je odsek za stance, suzbijanje ilegalnih migracija i trgovinu ljudima PU u Čačku pozvao ugostitelje i domaćine Sabora da obavezno prijave boravak stranaca. Prema prvim najavama, najviše stranih gostiju biće iz Italije, Norveške, Finske, Nemačke a organizovani prevoz najavili su Hrvati, Islanđani, Englezi i Belgijanci. Dvadeset dana pred početak bilo je bukirano više od 50 odsto smeštajnih kapaciteta, stoji u tekstu.


Pripreme za 51, sabor trubača u Guči

Peticija protiv Dina Merlina

Posle vesti da će pevač Dino Merlin održati prvi koncert u Beogradu krajem godine, gde nije nastupao od završetka rata, pokrenuta je peticija kojom se pozivaju Srbi da bojkotuju njegov koncert. Inicijator kampanje, izvesna Dragana, pišu Novosti, pokrenula je peticiju na Internet-sajtu u američkom gradu Pajksvil. Ona je navela da je, osim pesme „Da te nije Alija“ koju je osvetio Aliji Izetbegoviću, Dino Merlin objavo i album na kojem je pisalo „zabranjeno za Srbe i pse“, što „stoji i na ulazu u njegov kafić u Sarajevu“. S druge strane, estrada u Srbiji šokirana je peticijom, ističući da je Sarajlija dobrodošao u Beograd.

Montreal, nova runda turnira

Najbolji svetski teniseri su u Montrealu, gde danas počinje novi turnir serije 1000, Rodžers kup, piše Blic. Takmičenjem u Kanadi kreće američka serija turnira, koja prethodi poslednjem grend slemu sezone, US Openu. List podseća da je Novak Đoković na devet takmičenja u 2011. osvojio osam titula i skor od 48:1. „Velike su šanse da Novak ostane na prvom mestu do kraja godine a ukoliko nastavi da igra kao na Vimbldonu, neće biti nikakvih problema“, stoji u tekstu.


Beograd: Andrija Zlatić osvojiio je zlatnu medalju u gađanju malokalibarskim
pištoljem na Šampionatu Evrope

Dimitrijević, ljubimac Marakane

„Marakana se poklonila novom ljubimcu, Miloš Dimitrijević je milionskom auditorijumu poslao nedvosmislenu poruku: trener Robert Prosinečki pogodio je centar mete kada je kod klupskih čelnika insistirao na dovođenju Dimitrijevića juniora“, piše Pres. Iako za sebe kaže da je od igrača „što polako nestaju“, Dimitrijević se osvrnuo i na primedbe da je spor. „Pa, ja nikada nisam bio igrač koji će gurnuti loptu, ’ubaciti u petu brzinu’ i pretrčati dvojicu igrača uz aut liniju. Kao crnac radim na treninzima kako bih poboljšao startnu brzinu, posebno prva tri-četiri koraka a do tada ću se oslanjati na druge kvalitete. Nije ni to loše, kao što ste videli protiv Venstpilsa“, kaže on.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...