OZBILJNA RECESIJA U SRBIJI?

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Srbija je u recesiji, a u narednim mesecima videće se stepen posrnuća domaće privrede. Banke će od ponedeljka 23. februara, početi da odobravaju specijalne kredite za privredu i gradjane po povoljnim uslovima. Osim Ministarstva ekonomije, i unutrašnji poslovi traže svoje ambasadore, pored onih koje postavlja Ministarstvo spoljnih poslova.



Nedelja visoke mode Mercedes-Benz Fall 2009 u Njujorkui:
kolekcija - Michael Kors

Srbija mora još "da napreduje"

Serž Bramerc, glavni tužilac Haškog tribunala, ocenio jejuče u Briselu, tokom sastanka sa ambasadorima država članica EU na kome je razgovarano o saradnji zemalja zapadnog Balkana sa tribunalom, da je Srbija ostvarila određeni napredak, ali da postoji još prostora za dalje napredovanje, javlja Politika.

Češko predsedništvo EU, na čiji poziv je glavni haški tužilac došao na ambasadorsko zasedanje, potvrdilo je za Politiku da nije bilo reči o srpskoj diplomatskoj inicijativi da se formira misija EU za utvrđivanje činjenica u vezi saradnje Srbije sa tribunalom. Ova misija trebalo bi da pomogne u odmrzavanju Prelaznog sporazuma koji je Srbija potpisala sa EU, čemu se protivi Holandija koja od Srbije zahteva da uhapsi Ratka Mladića i tako dokaže punu saradnju.



Turisti na snegom pokrivenom Kineskom zidu, severno od Pekinga

Specijalni krediti od ponedeljka

Novosti objavljuju kako će banke od ponedeljka 23. februara, početi da odobravaju specijalne kredite za privredu i gradjane po povoljnim uslovima, po subvencionisanim, gotovo simboličnim kamatnim stopama. Država izdvojila osam, banke 77 milijardi dinara. Zajam bez učešća za domaću robu.

Do sada je Vlada potpisala ugovore o subvencionisanom kreditiranju privrede i građana sa 15 banaka. Na spisku su Komercijalna banka, Inteza, Sosiete ženeral, UniKredit, Erste, Hipo Alpe Adria, Rajfajzen, EFG, KBC, OTP, Privredna banka, Srpska banka, Čačanska banka, Agro banka i Univerzal banka.

Iako će ponuda povoljnih kredita, uz subvenciju kamatnih stopa od strane države, omogućiti pojedinim firmama da premoste prve teškoće nastale kao posledica svetske ekonomske krize, privrednici ne kriju da su od najavljenog vladinog paketa mera više očekivali, piše u Danasu. U prilog tome govori i podatak da će mali broj firmi moći da se pojavi kod banaka sa kreditnim zahtevom, s obzirom na to da su računi više od 58.000 preduzeća i preduzetnika u blokadi, jer ne mogu da izmire dugovanja u ukupnom iznosu od 218,4 milijarde dinara.

Recesija?

Srbija je u recesiji, a u narednim mesecima videće se stepen posrnuća domaće privrede. Oko 60.000 preduzeća je sa blokiranim računima zbog duga prema državi, bankama i dobavljačima u iznosu od 218,4 milijarde dinara. Stručnjaci tvrde da bi se privredni sistem Srbije mogao urušiti kao kula od karata jer prazan budžet neće moći da pomogne, objavljuje Blic.

Industrijska proizvodnja je u decembru bila na najnižem nivou od 2005. godine, a pad prihoda od PDV je dokaz da je slabljenje nastavljeno. Slab priliv javnih prihoda i velika nelikvidnost privrede ukazuju, prema mišljenju ekonomista, na to da će recesija biti veoma ozbiljna.



Protest nezaposlenih radnika u Skoplju sa zahtevom za finansijskom pomoći
od makedonske vlade

Crne toge

Ustavni sud Srbije danas obeležava 45 godina od održavanja svoje prve sednice 1964. godine. Novina je što USS može da ocenjuje ustavnost zakona i pre nego što stupe na snagu, odnosno postanu važeći. Sem o zabrani rada političkih stranaka, sindikata, udruženja građana, verskih zajednica, ovaj sud odlučuje i o povredi Ustava od strane predsednika Republike. To je prva institucija u kojoj će ubuduće sudije na sednicama nositi crne toge, kaže u intervjuu Politici dr Bosa Nenadić, predsednica Ustavnog suda Srbije.

Neodlučno, tiho i mirno

U utorak, 17. februara, navršilo se godinu dana od secesije Kosova. Obeležavanje te žalosne godišnjice, međutim, i samo je izgledalo dosta žalosno, piše u svojoj kolumni u Politici Slobodan Antonić. Najpre, čak i na jezičkoj ravni videlo se koliko zbrkanosti i neodlučnosti postoji u našem pristupu ovom pitanju. Uglavnom se govorilo o „godišnjici nezavisnosti”. Ali, za Srbiju, 17. februara 2008. nije proglašena „nezavisnost”, već „secesija” Kosova.

Javljeno je da je predsednik Tadić, nastavlja Antonić, poručio da Srbija ostaje čvrsto opredeljena da svoja legitimna prava, na svojoj teritoriji, brani pravnim i diplomatskim sredstvima, a ne silom”. Saopšteno je, takođe, da je „premijer Cvetković pozvao građane Kosova i Metohije da se uzdrže od nasilja, da ne nasedaju na provokacije ekstremista i da se okrenu miru i građenju bolje budućnosti”. Zamislite da je neko Poljskoj otcepio Potkarpatije i na toj teritoriji proglasio „nezavisnu državu”. Mislite li da bi poljski predsednik i premijer na prvu godišnjicu amputacije izdali kabinetska saopštenja u kojima bi „osudili ekstremiste” i „pozvali građane da se okrenu miru i budućnosti”?

Biće ipak bolje na drugu godišnjicu. Svi se učimo da živimo sa 17. februarom. Ako budemo dovoljno pametni, svakog 17. februara bićemo sve posvećeniji, sve organizovaniji i sve uporniji. Bićemo sve to, dokle god neki drugi datum konačno ne izbriše posledicu 17. februara u našoj istoriji, zaključuje Antonić.

Zanijer se dugo nećka

Lamberto Zanijer, šef Unmika posle dugog nećkanja danas bi konačno trebalo da se pojavi u Beogradu i razgovara sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem i ministrom inostranih poslova Vukom Jeremićem o implementaciji šest tačaka Ban Đi-muna u Misiju Euleks, objavljuje Glas javnosti.

Zanijer je ranije odlagao susret sa srpskim zvaničnicima, pravdajući se brojnim razlozima, od kojih je najpoznatiji da će u Beograd doći samo „u paketu“ sa Piterom Fejtom, visokim predstavnikom EU na Kosovu i Ivom de Kermabonom, šefom Euleksa.
Vetar u leđa srpskoj stvari dao je, međutim, sam generalni sekretar UN Ban Đi-mun posle nedavnog susreta sa Jeremićem u NJujorku, tako da će Zanijer put Beograda ovoga puta krenuti bez delegata Evropske unije.

Bolnice kriju isplate

Privatne zdravstvene ustanove koje angažuju lekare po ugovorima o dopunskom radu najčešće ne plaćaju doprinose za penziono i zdravstveno osiguranje. Često ne plaćaju ni porez i skrivaju koliko zaista novca isplaćuju lekarima za pružene usluge, piše u Blicu. Kao po pravilu, nikad se ne zna tačan broj angažovanih stručnjaka, pa bolnice gde se rade najkomplikovanije operacije na spisku zvanično imaju samo jednog lekara opšte prakse.

Direktorka Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje Svetlana Vukajlović kaže da je privatna lekarska praksa kod nas u sivoj zoni i da se u Srbiji podrazumeva da se zakoni ne poštuju.

Svi žele ambasadore



Konferencija za novinare posle sastanka mnistra unutrašnjih poslova
Ivice Dačića sa oficirima za vezu akreditovanim u Srbiji

Pored Ministarstva ekonomije, i unutrašnji poslovi traže svoje ambasadore. U Vladi negiraju da će se spoljna politika voditi na tri koloseka, objavljuju Novosti.

Dok istovremeno traje “smena” srpskih ambasadora po svetskim prestonicama i konkurs za izbor ekonomskih diplomata koje će da krenu u svet - u sredu je i ministar policije Ivica Dačić najavio imenovanja policijskih atašea u naša predstavništva u svetu.
Evidentno je da su vodeće stranke Vlade - DS, SPS i G17 - na taj način “prigrlile” za sebe po jedan diplomatski kanal, ali u svim ministarstvima tvrde da njihovi predstavnici po svetskim metropolama neće zastupati stranačku - već državnu politiku.

Pomoć za siromašne ista kao lane

Mere koje će biti sprovedene u oblasti socijalne zaštite zbog ekonomske krize odnose se na identifikaciju socijalno ugroženih kategorija, kako bi im se pomoglo u višem stepenu nego do sada. Međutim, socijalna davanja se neće povećavati, već će ostati na istom nivou kao i tokom 2008. godine – rekla je Jelena Marković iz tima potpredsednika vlade za implementaciju Strategije za smanjenje siromaštva.

Anketa o životnom standardu, koju je uradio Republički zavod za statistiku, pokazuje da je 2007. godine u Srbiji živelo oko 490.000 siromašnih. Linija siromaštva je iznosila 8.883 dinara mesečno po potrošačkoj jedinici, a slučaj ekstremnog siromaštva nije zabeležen u ovom periodu, piše u Politici.

Rizične banke

Zapadnoevropske banke, među kojima i Rajfajzen, ali i neke druge koje posluju u našoj zemlji, ušle su u grupu rizičnih banka, saopštila je agencija Mudis, koja se bavi ocenjivanjem kreditnih rejtinga, objavljuje Kurir. Ova rizična grupa je, kako prenosi Rojters, poslednjih godina kupila veliki broj banaka istočne Evrope, kako bi zauzela mesto u brzorastućem kreditnom sektoru evropskih zemalja u usponu. Njihove istočnoevropske "kćerke" su u nedavnoj prošlosti doprinele uvećanju profita matičnih banaka, ali su sada, zbog ekonomske krize u regionu, postale rizične, saopštava Rojters.

Prema izveštaju Bečke berze, jedna akcija Rajfajzen banke juče je mogla da se kupi za 13 evra, dok su maja prošle godine koštale 110 evra. Ovo otprilike znači da Rajfajzen banka danas vredi deset puta manje nego pre devet meseci. Rajfajzen banka je nedavno pokušala da izvrši pritisak na Kurir zahtevajući da objavi kako nije istina da se njihova centrala u Beču nalazi u krizi, piše u ovom tabloidu.

Spasavanje američkog sna



Američki predsednik Barak Obama tokom posete srednjoj školi Dobson u Mesi, Arizona

Američki predsednik Barak Obama objavio je danas dugoočekivani plan za borbu protiv krize na američkom hipotekarnom tržištu, namenivši 275 milijardi dolara za zaustavljanje talasa prinudnih prodaja kuća vlasnika koji nisu u stanju da otplate hipotekarne kredite, javlja Politika.

„Svi plaćamo cenu zbog ove hipotekarne krize i svi ćemo platiti čak i veću cenu ukoliko dopustimo da se ova kriza produbi - kriza koja razjeda vlasnike kuća, srednju klasu i sam „američki san”, rekao je Obama.

Poziv u Vašington

Fatmir Sejdiju i Hašim Tači pozvani su da se 26. februara sastanu u Vašingtonu sa američkom državnom sekretarkom Hilari Klinton, saopštila je američka ambasada u Prištini.

"Kao nezavisna država Kosovo je sa dobrodošlicom dočekalo i efikasno sarađivalo sa Euleksom, NATO-om, Civilnom kancelarijom međunarodnog predstavnika i drugim predstavnicima međunarodne zajednice”, istaknuto je u saopštenju a prenosi Politika.

Traže da Fijat ne premešta postrojenja

Italijanski sindikati su zatražili da grupacija „Fijat” pripremi poslovni plan za narednih nekoliko godina, koji bi garantovao održavanje i razvoj svih postojećih fabrika u Italiji za proizvodnju različitih kategorija vozila – od automobila, preko poljoprivrednih mašina, do motora i komponenti.

U zajedničkom saopštenju sindikata FIM, FIOM, UILM i FISMIC takođe se traži da vlada, „Fijat” i poslovni sektor u zemlji osnuju stalnu radnu grupu za rešavanje krize i da „bilo kakva državna intervencija u korist automobilskog sektora mora da sadrži jasno izraženo obećanje da neće biti otpuštanja radnika i zatvaranja ili premeštanja postrojenja”, prenela je agencija ANSA a objavljuje Politika.



Ministar ekonomije Holandije Marija van der Heven, predsednik Rusije Dmitrij Medvedev
britanski princ Endrju i premijer Japana Taro Aso pored tankera Grand Aniva,
namenjenog za transport tečnog prirodnog gasa iz Prigorodnoja, juga ostrva Sahalin

Pljačka umesto obnove BiH

Parlament BiH istražuje kako je ispario novac iz posleratne pomoći, objavljuju Novosti.

Obnova Bosne bila je velika pljačka! Do ovog zaključka došla je istražna komisija Parlamenta BiH za utvrđivanje trošenja donatorskih sredstava. Utvrđeno je da je čak četiri milijarde evra pomoći bukvalno nestalo.

Nastavlja se otkup mleka

Otkup mleka u srednjem Banatu biće nastavljen. Cisterne "Somboleda" trebalo bi u četvrtak da preuzmu mleko iz otkupnih stanica koje je u njima sakupljeno, tako da prosipanja neće biti. "Somboled" i Ministarstvo su postigli dogovor, pa će se, kako su potvrdili članovi delegacije poljoprivrednika, koji su se u sredu sastali sa ministrom Sašom Draginom, mleko otkupljivati još 90 dana, bez ograničenja količina.

"Ovim dogovorom izbegli smo najgore,odnosno prosipanje mleka, ali nismo sasvim zadovoljni", kaže Perica Jovanov, iz Melenaca. "Problem monopola i dalje ostaje, tako da nam ništa ne preostaje nego da od Vrhovnog suda zatražimo da se što pre izjasni o tom pitanju. Dok se to ne reši, teško ćemo moći da radimo bez straha od novih ucena."

Ispovest i tužba kapetana Radića

Miroslav Radić, prvi Srbin koga je oslobodio Haški tribunal, progovorio za Novosti posle održanog ročišta. Krio se kao zver. Uvek verovao da će se pokazati njegova nevinost.

Jedini Srbin koji se vratio slobodan iz Haškog tribunala, jeste penzionisani kapetan bivše JNA Miroslav Radić kome se sudilo za zločine u Vukovaru. Uprkos tome, kako kaže, na plećima još nosi strahovanja od 1995. godine, kada je optužen u Hagu, dve godine bekstva pre nego što se predao i više od četiri i po godine haškog pritvora.

U sredu, u istoj zgradi iz koje je 17. maja 2003. godine prebačen u pritvor Haškog tribunala, održano je ročište po tužbi Miroslava Radića koji je na ime psihičkih bolova, umanjene životne aktivnosti, povrede časti i ugleda, povrede slobode i prava i ličnosti i pretrpljenog straha tražio odštetu od 50 miliona dinara.

Pljačka muzeja

Pet dana pošto je užička javnost ostala zapanjena informacijom ovdašnjeg Udruženja građana „Forum“ da su iz užičkog Narodnog muzeja nestali vredni primerci vatrenog i hladnog oružja, stručno veće ove ustanove juče je potvrdilo da objavljeni spisak nestalih eksponata nije sporan i da on „dokumentuje stanje zbirke vatrenog oružja u momentu kada je reviziona komisija završila sa radom“, objavljuje Glas javnosti.

Na primer, za sablju Koste Pećanca, koja je takođe na spisku ukradenih predmeta, u muzeju kažu da je „data Istorijskom muzeju Srbije za potrebe izložbe, a zatim Muzeju topličkog kraja u Prokuplju za potrebe izložbene postavke, kojom je obeležena godišnjica Topličkog ustanka 1915. godine, i na toj relaciji joj se gubi trag“.

U „Forumu“, inače, tvrde da je u periodu od 1995. do 2004. godine iz depoa i postavki užičkog Narodnog muzeja i na druge načine nestalo više izuzetno vrednih eksponata, čija je cena na tržištu na desetine hiljada evra. Među nestalim eksponatima, prema spisku koji je obelodanjen, nalazi se 14 pištolja i revolvera iz različitih vremenskih perioda, više vrednih pušaka i automata, odlikovanja čuvenog užičkog prote Milana Đurića, sablja Koste Pećanca, čuvenog komite iz balkanskih ratova, i četničkog komandanta iz Prvog svetskog rata, skupocena kamera, fotoaparati, detektori...

Traži se Eliot Nes

Slobodan Radovanović, republički javni tužilac govori za Novosti o novom odgovoru države na organizovani kriminal: "Oduzimanje nelagalnog - istorijska prekretnica. Na udaru poznati kriminalci. Još tražimo “Eliota Nesa”...

Istraga u zatvoru povodom Legije

Novosti otkrivaju: U ćeliji Milorada Ulemeka Legije, tokom vanredne kontrole, nije pronađena replika “CZ 99”. Stražari pretresli sobe tražeći municiju. U Centralnom zatvoru u sredu zavladao veliki strah. Među stražarima je sada prava panika, niko nikome ne veruje.

Da li je Ulemeku slučajno "pozlilo" baš tog 9. februara? Izvor ovog lista blizak Ministarstvu pravde, ali i policiji, navodi da je to malo verovatno. Najbolji srpski komandosi te noći već su bili na planini Goč, gde su se spremali za združenu vežbu. Pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice, Protivterorističke jedinice, Helikopterske jedinice i Žandarmerije bili su udaljeni nekoliko stotina kilometara od Beograda.

Milorad Ulemek Legija planirao je bekstvo na putu od CZ-a do VMA baš u noći između 9. i 10. februara jer je znao da u Beogradu tada nisu policijski specijalci, koji ga čuvaju uvek kada napusti zatvor, tvrdi Pres.

- U toku je interna istraga tokom koje su dosad saslušani svi stražari koji obezbeđuju Ulemekovu ćeliju, zaposleni na ulazu u zgradu, ali i radnici na prijemu paketa. Kada je u ćeliji Legije pronađen plastični pištolj, uprava CZ-a naredila je i popis oružja u magacinu. Tada je i utvrđeno da nedostaje nekoliko pištolja - rečeno je Presu u Centralnom zatvoru.

Aleksandra Ivanović od prethodnog pretresa pa do onog od 5. februara, kada je u ćeliji Milorada Ulemeka Legije nađen plastični pištolj, četiri puta bila je u slobodnim posetama suprugu, saznaje Blic. Slobodne posete odobrene od suda podrazumevaju susret u posebnoj sobi, ali bez prisustva stražara i video-nadzora.

Milorada Ulemeka Legiju mogla bi na slobodu da izvuče grupa od 10 ljudi, saznaje Pravda. U beogradskom Centralnom zatvoru vlada opšti haos, za koji je najodgovornija aktuelna vlast. Zatvorska uprava pravi brojne propuste, a onda probleme rešava tako što ih prikriva. Ministarstvo pravde, kao i republička Vlada, ne reaguju na adekvatan način.
- Za sve što se dešava sa Legijom, najodgovorniji je Miroslav Micić, upravnik CZ-a, tvrdi Pravda.

Rakija sa djubrišta

Već duže vreme meštani više sela uz Južnu Moravu, nizvodno od Vranja, u ataru sela Mazarać, Prevalac, Bujkovac i Vranjska banja, od raznih bačenih otpadaka na divljim deponijama, najčešće od voća, organizuju biznis opasan po zdravlje ljudi i životinja, piše u Glasu javnosti. Naime, kako za ovaj list kaže Novica Savić, najagilniji član „Eko Pčinje“, ovaj izuzetno opasan otpad se koristi za proizvodnju rakije, ali i za ishranu krupne stoke i živine.

Kastriran zbog 50 evra

Moj muž je kastriran jer nije hteo da pljačkašima da 50 evra! Od svega mu je sada najteže što će svi da zbijaju šale s njegovom nesrećom. Svi nagađaju - da li je zbog duga ili druge žene, a nije ni zbog jednog, već nesreće. Molio me da nikome ne kažem za njegovu sramotu, a vidim da za nju zna već celi svet!

Ovim rečima je supruga Karolja P. iz Oroma (43) opisala posledice nezapamćenog postupka čija je bio žrtva u utorak oko 19.30 časova, u blizini auto-salona "Mercedes-Benc" u subotičkom naselju Aleksandrovo, objavljuju Novosti.

Ostao bez ruku

Goranu J. (33) iz Jakova, traktoristi na PKB- ovom gazdinstvu ''7. juli'' u ulici Maršala Tita 114 u Beogradu, traktorski kardan otkinuo je obe ruke do ramena. Nesreća se dogodila u trenutku dok je Goran pokušavao da kardan spoji sa priključnom mašinom. Povređenom su kolege ukazale prvu pomoć, a zatim ga prevezli u ambulantnu stanicu Jakovo, odakle je u kritičnom stanju, kolima hitne pomoći, prebačen u Urgentni centar gde se lekari bore za njegov život.

Poraz Jelene i pobeda Ane

Poraz Jelene Janković protiv Estonke Kaje Kanepi i pobeda Ane Ivanović protiv Francuskinje Kamil Pan u osmini finala turnira u Dubaiju. Novak Đoković slavio na početku turnira u Marselju, jučerašnji je bilans srpskih tenisera koji objavljuju Novosti.

Sneg u čitavoj Srbiji

Sneg je juče padao u gotovo svim delovima Srbije, magistralni i regionalni putevi su bili prohodni, ali se saobraćaj obavljao otežano, posebno u planinskim predelima, javlja Danas. Deo letova na linijama Beograd-Tivat i Beograd-Podgorica juče je bio otkazan zbog magle i snega, saopštio je aerodrom „Nikola Tesla“. Podgorički aerodrom Golubovci bio je juče zbog snega zatvoren tokom prepodneva, ali avioni nisu saobraćali ni kasnije u toku dana.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...