“ODISEJEVA ZORA” KAO “MILOSRDNI ANĐEO”

Dragoljub Petrović

pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Umesto Albanaca sada su “žrtve” libijski pobunjenici i „narod koji želi da otera zlog vođu“, iako je vrlo diskutabilno, čak i prema izveštajima zapadnih medija poslednjih dana, na čijoj je strani narod u Libiji.

Državne vlasti u Srbiji u poslednje dve godine nisu nikakvim posebnim manifestacijama obeležile sedmu godišnjicu martovskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji, u kojem je od 17. do 19. marta 2004. ubijeno 19, povređeno 954 ljudi, proterano 4.000 Srba, uništeno 800 srpskih kuća i 35 crkava i manastira SPC. Rok koji je Srpska napredna stranka dala vlastima za ispunjavanje uslova o vanrednim parlamentarnim izborima ističe danas. Više stotina građana učestvovalo je juče u akciji pravljenja "1.000 papirnih ždralova za Japan", na poziv grupe blogera Televizije B92, kako bi iz srpske prestonice poslali poruku ohrabrenja japanskom narodu. Reaktor u japanskoj nuklearnoj elektrani „Fukušima“ pokazuje znake oporavka. Najbolji srpski teniser Novak Đoković je u finalu Masters turnira Serije 1000 u Indijan Velsu pobedio prvi reket sveta Rafaela Nadala 4:6, 6:3, 6:2 i zabeležio 18. trijumf u ovoj godini.

U Libiji sve isto kao u Srbiji 1999. godine

Međunarodna koalicija bombardovala je juče u jutarnjim časovima Libiju iz vazduha i s mora, uključujući i glavni grad Tripoli, na šta je libijski vođa Muamer Gadafi uputio pretnje da će pretvoriti Sredozemlje u „borbeno polje“. On je upozorio da će se voditi „dug rat“ protiv međunarodnih vojnih snaga koje su otpočele vazdušne napade na njegove trupe i na njih poslale desetine krstarećih raketa, piše Danas.

"Mi smo pobednici, vi ste pobeđeni. Mi se nećemo povući sa bojnog polja jer ćemo braniti svoju zemlju i svoju čast", naglasio je libijski vođa u telefonskoj izjavi za libijsku državnu televiziju, piše Pres.

U Tripoliju su sinoć odjeknule snažne eksplozije od kojih jedna u sektoru rezidencije libijskog lidera Moamera Gadafija, javlja izveštač agencije Frans pres, prenosi Blic. Gust dim se video iznad dela rezidencije-kasarne u Bab el-Aziziji, u južnom delu Tripolija, dok je odjekivalo delovanje protivvazdušne odbrane. Napredovanje snaga lojalnih lideru Muameru Gadafiju ka Bengaziju, uporištu pobunjenika, je zaustavljeno, rekao je admiral Majkl Mulen u izjavi za američku televiziju Ej-Bi-Si, ali je priznao da može da se dogodi da vojna intervencija postigne svoje ciljeve, ali da pri tom ne primora Gadafija da ode sa vlasti.

Sve podseća na Avganistan pod talibanima i Irak Sadama Huseina, piše komentator lista Politika. Sadamu su zavedene čak dve zone zabranjenog leta, a on je još 12 godina harao i palio Irakom. Zona zabranjenog leta nije sprečila masakr u Srebrenici 1995. Imajući u vidu na šta je sve Gadafi spreman, veliko je pitanje da li će oružana intervencija u Libiji ispuniti svoju misiju brzo i bez mnogo žrtava.

Vlasti Libije počele su raspodeli oružja za više od milion ljudi, navodi Pravda.

“Situacija umnogome podseća na onu koju smo imali kada je NATO bombardovao Srbiju 1999. Avioni lete iznad grada, ali sve službe u libijskoj prestonici rade normalno. Prodavnice su snabdevene, a ljudi se trude da nastave sa svakodnevnim aktivnostima. U samom Tripoliju za sada nije bilo eksplozija, iako su žestoko bombardovani radari i aerodromi u blizini grada” - kaže zaNovosti Bane Smiljanić, selektor olimpijske fudbalske reprezentacije Libije, koji nije napustio ovu zemlju.

List Alo piše da je akcija “Odisejeva zora” pljunuti “Milosrdni anđeo”. Sličan scenario se dešava i sada, samo što su umesto Albanaca žrtve libijski pobunjenici i „narod koji želi da otera zlog vođu“, iako je vrlo diskutabilno, čak i prema izveštajima zapadnih medija poslednjih dana, na čijoj je strani narod u Libiji. Takođe, slučajno ili ne, tek za početak juriša i na Jugoslaviju i na Libiju izabran je početak proleća, mart mesec. Treba li podsećati da se NATO sada, kao i pre 12 godina, poslužio vojnom taktikom u kojoj avioni sa bezbedne udaljenosti reketiraju i bombarduju „isključivo vojne ciljeve“, bez angažovanja kopnenih trupa. O tome koliko su svojim projektilima štedeli civile govore slučajevi male Milice Rakić, kineske ambasade, voza u Grdeličkoj klisuri.

Vlasti u Srbiji ne obeležavaju pogrome Srba na Kosovu

Državne vlasti u Srbiji poslednje dve godine nisu nikakvim posebnim manifestacijama obeležile sedmu godišnjicu martovskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji, u kojem je od 17. do 19. marta 2004. ubijeno 19, povređeno 954 ljudi, proterano 4.000 Srba, uništeno 800 srpskih kuća i 35 crkava i manastira SPC, navodi Danas. Mediji i pojedini srpski političari s KiM nedavno su javno zamerili državnim zvaničnicima u Beogradu i službenicima u Pokrajini, kao i Srbima u kosovskim institucijama, što 16. februara nisu prisustvovali parastosu kojim je u crkvi Svete Petke u Lapljem Selu obeležena deseta godišnjica terorističkog napada u selu Livadice kod Podujeva, u kojem je ubijeno 12 i povređeno 43 Srba.

Švajcarska istražuje navode izveštaja Dika Martija

Savezno veće Švajcarske usvojilo je prošlog četvrtka predlog o formiranju posebne međunarodne istražne komisije koja bi trebalo da se bavi navodima rezolucije Saveta Evrope o ilegalnoj trgovini organima na Kosovu, baziranu na izveštaju Dika Martija, pišePolitika. Mišelin Kalmi Rej, šef švajcarske diplomatije, ocenila je da istraga nikada neće biti pokrenuta bez političkog pritiska. „Vlada to zna i želi da se angažuje u potpunosti u skladu sa očekivanjima SE za pravdom i istinom. Naročito misija Euleks na Kosovu treba da preduzme sve neophodne mere”, kazala je Kalmi Rej. Predlog Saveznog veća istovremeno je i izraz podrške naporima Dika Martija da istraži zločine koji su se dešavali na Kosovu pre i neposredno posle bombardovanja NATO SR Jugoslavije.

Rimski papa neće doći u Srbiju 2013?

Patrijarh Irinej više puta je ponovio da je papa doborodošao u Srbiju, kao i da bi njegov dolazak predstavljao krupan korak ka uspostavljanju boljih odnosa između pravoslavaca i katolika. Međutim, da li će papa Benedikt praviti društvo poglavarima pravoslavnih crkava u Nišu 2013. godine, zavisi od mnogo faktora. Prvi test biće na Svetom arhijerejskom saboru SPC. Najviše telo srpske crkve jedino je koje može da odluči da li će pozivnica biti poslata na vatikansku adresu. A nije tajna da u episkopatu sede vladike koje su oštri protivnici ne samo papine posete, već i politici „ekumenizma“, pišuNovosti. Među razlozima što se u Srbiji ne gleda blagonaklono na dolazak pape jeste, između ostalog, uloga katoličkih sveštenika u genocidu ustaških vlasti nad srpskim narodom u Nezavisnoj državi Hrvatskoj, kao i višedecenijsko ćutanje Vatikana o tome. Iako je iz srpskog državnog vrha proteklih godina često isticana dosledna politika Svete stolice prema Kosovu i Metohiji, postoje i sumnje o odjeku eventualne papine posete u Ruskoj crkvi, ali i zvaničnoj Moskvi.

Konuzin: Rusija za novi sistem evropske bezbednosti

Srbija se opredelila da ostane vojno neutralna, a ako se stalno poteže pitanje učlanjenja u NATO i ako se oko toga stalno nešto kuva, stvara se utisak da tu ipak nešto ima. Ne znam zašto stalno mene pitate hoće li Srbija postati članica Alijanse, ne prodajem ja karte za NATO. To pitanje treba postaviti predstavnicima zemalja koje su članice i koje dobro znaju stav Srbije, a ipak vole da postavljaju pitanja vezana za članstvo vaše zemlje u ovoj organizaciji, kaže u razgovoru za Blic Aleksandar Konuzin, ambasador Ruske Federacije u Srbiji. “Principijelni stav Rusije se svodi na to da je neophodno da u evroatlantskom prostoru budu stvoreni takvi uslovi da sve države imaju iste garancije. Kada postoje zemlje koje su članice jedne vojnopolitičke organizacije i zemlje koje su članice neke druge, to stvara linije podele. Mi predlažemo da se potpiše takav sporazum o evropskoj bezbednosti, pravnoobavezujući ugovor koji će omogućiti članicama i jedne i druge organizacije i neutralnim državama da budu u istom položaju”- kaže Konuzin.

Putina čuva 5.000 policajaca, razgovori uglavnom o ekonomiji

Za posetu ruskog premijera Vladimira Putina Srbiji biće angažovano više od 5.000 policajaca, saznaje Pravda. Na krovovima zgrada u Beogradu nalaziće se snajperisti, a vazdušni prostor Srbije tokom posete Putina biće zatvoren za saobraćaj. Njegov avion će po ulasku na našu teritoriji pratiti “migovi” Srpskog RV.

Glavni razlog dolaska ruskog premijera u Beograd su razgovori o unapređenju ekonomske saradnje. Dakle, neće biti nikakvih tajnih tema, pišuNovosti.

Ipak miting opozicije 16. aprila

Rok koji je Srpska napredna stranka dala vlastima za ispunjavanje uslova o vanrednim parlamentarnim izborima ističe danas, navodi Pravda. Za sada nije došlo do dogovora DS i SNS, pa naprednjaci navode da će Tomislav Nikolić danas objaviti da će se 16. aprila u Beogradu održati veliki miting opozicije.

Dražu Mihailovića ubio Boža Đorđević

U tekstu pod naslovom “Rešena misterija: Boža Đorđević hicem u potiljak ubio đenerala!”,Pres navodi da je Komisija za otkrivanje istine o grobu Draže Mihailovića obavila zadatak posle iskaza 91-godišnjeg visokog oficira Ozne. Državi će biti predloženo podizanje spomenika na Adi Ciganliji gde je Mihailović ubijen.

Antifašisti: Prekinuti proces rehabilitacije

Savez antifašista Srbije zahtevao je od predsednika Vlade Srbije Srbije Mirka Cvetkovića da prekine proces rehabilitacije vođe ravnogorskog pokreta u Drugom svetskom ratu generala Dragoljuba Draže Mihailovića. Kako je navedeno u pismu, u koje jeDanas imao uvid, tvrdi se da se povodom Mihailovićeve rehabilitacije sve češće oglašavaju njegove pristalice „s krajnje neobjektivnim izjavama“. Savez posebno proziva „neke funkcionere SPO“ koji ne biraju sredstva da se Mihailović, ravnogorski četnički pokret i njegove oružane formacije prikažu drukčijim nego što su stvarno bili, „a bili - izrazito kolaboracionistički, antipartizanski, teroristički i pljačkaški vojni i politički pokret.“

„Časno držanje i antifašističko borbeno raspoloženje pojedinaca i manjih grupa četnika, koje su se najčešće priključivale partizanskom pokretu, ne mogu da izmene opšti negativni karakter okupatorskih saradnika koji su u borbi protiv oslobodilačkih težnji naroda često bili nečovečniji i nemilosrdniji i od samog okupatora. Na hiljade dokumenata, foto-snimaka i filmskih traka, smeštenih u arhivima i muzejima kod nas i širom sveta, sadrže uverljive dokaze o zločinima četničkog pokreta i njegovoj saradnji sa okupatorima u Srbiji i Jugoslaviji. Negirati sve to - novi je zločin i nad četničkim žrtvama, ali i nad istorijom“, navodi se, između ostalog, u pismu.

Policija ne kontroliše ko izvodi decu iz zemlje

Iako svi sudski organi tvrde da je prilikom izvođenja maloletnog deteta iz zemlje neophodna saglasnost oba roditelja, policija na graničnim prelazima uglavnom ne kontroliše taj papir. U Upravi granične policije juče su objasnili da je moguće da dete napusti zemlju bez saglasnosti drugog roditelja ukoliko ima biometrijski pasoš, navodiPres. Ovakvo obrazloženje policije i rutinsko propuštanje dece preko granice moraće da natera na oprez sve roditelje, kako im se ne bi dogodilo da im bez njihove saglasnosti neko odvede decu iz zemlje, kao što se desilo Beograđaninu Aleksandru Bačko. Upravo usled neopreznosti na graničnim prelazima, Aleksandrova bivša supruga Ana odvela je njihovu ćerku Katarinu (11) bez saglasnosti i znanja oca u SAD, i to usred suđenja o dodeli starateljstva.

Gubitke u “Galenici” napravio sadašnji menadžment

Milionske gubitke „Galenike" za samo dve godine napravio je sadašnji menadžment, koji je u tom periodu primio 729 novih radnika, a fond za plate povećao za čak 50 odsto, tvrde za Pres brojni radnici „Galenike". Kako navode, generalni direktor tog preduzeća Nenad Ognjenović ima čak sedam pomoćnika, dok savetnike još niko nije uspeo da pobroji. Radnici „Galenike" koji su insistirali na anonimnosti naglašavaju da veće plate nisu dobijali svi, već samo jedna grupa zaposlenih koju je doveo sadašnji direktor. Iz finansijskih izveštaja „Galenike" jasno se vidi da je fond za plate u 2008. sa 23 miliona evra podignut na čak 35 miliona evra, koliko je iznosio u 2010. godini.

Hiljadu ždralova za Japan u Domu omladine

Broj ljudi čiju su smrt ili nestanak u Japanu potvrđeni premašio je 20.000, devet dana nakon razornog zemljotresa i cunamija koji je pogodio tu zemlju, prenela je japanska agencija Kjodo, navodeći da bi taj broj mogao biti i mnogo veći, piše Blic. Više stotina građana učestvovalo je juče u akciji pravljenja "1.000 papirnih ždralova za Japan", na poziv grupe blogera Televizije B92, kako bi iz srpske prestonice poslali poruku ohrabrenja japanskom narodu, koji je prošle nedelje pogođen zemljotresom i cunamijem. Ždralovi koji su napravljeni od papira u origami tehnici u Domu omladine biće predati ambasadoru Japana u Beogradu Tošio Cunozakiju, sa porukom da su Srbi "u srcu i mislima sa japanskim narodom u teškim danima koje preživljavaju". Upustvo za pravljenje ždralova bilo je prikazano na video-bimu, a tokom akcije posetioci su uživali u muzici japanske kulturne baštine. Prema verovanju, onom ko napravi 1.000 ždralova u origami tehnici ispuniće se želja. Građani Japan pomno prate akcije solidarnosti i humanitarne pomoći iz mnogih zemalja, i upoznati su sa širokim aktivnostima prikupljanja finansijske pomoći koja se upućuje preko srpskog i japanskog Crvenog krsta, izjavio je ambasador Srbije u Tokiju Ivan Mrkić. On je naglasio da je sa posebnom pažnjom primljena duboka potresenost i iskreno saučešće naroda Srbije.

„Fukušima“ pokazuje znake oporavka

Reaktor u japanskoj nuklearnoj elektrani „Fukušima“ pokazuje znake oporavka, izjavio je jedan japanski zvaničnik, naglasivši, međutim, da situacija tamo i dalje ostaje nesigurna. Istovremeno, Ministarstvo zdravlja je izdalo saopštenje po kojem je zbog zračenja u široj okolini Fukušime, koje je više od dozvoljene norme, zabranjena prodaja neprerađenog mleka, pišePolitika. Sve je sigurnije da će nuklearka oštećena u razornom zemljotresu 11. marta biti i potpuno zatvorena. Takvu mogućnost juče je najavio glavni sekretar japanske vlade Jukio Edano. On je rekao da vlada mora da sledi formalnu proceduru i da ne može da daje izjave o sudbini nuklearke, ali da je odgovor na pitanje da li „Fukušima“ može ponovo da radi jasan ako se objektivno sagleda situacija. „Pošto sam upravo izneo svoje objektivno mišljenje, pretpostavljam da shvatate šta to znači“, kazao je Edano na konferenciji za novinare, prenela je agencija Kjodo.

Državni službenici će biti preusmeravani na „evropska“ radna mesta

Ukoliko bi se ispunila očekivanja Srbije da početkom sledeće godine počne pregovore o članstvu u Evropskoj uniji, to bi za njenu administraciju značilo neuporedivo više posla nego što ga danas ima. A, da li bi to dovelo i do povećanja broja ljudi u državnoj upravi koji rade na tzv. evropskim poslovima zasad nije mogućno reći. U svetlu ekonomske krize, izvesnije je, misle upućeni, da bi ti novi zadaci bili ispunjavani tako što bi zaposleni u upravi bili preusmeravani na „evropska“ radna mesta, piše Politika. Kriza je, očigledno, već osujetila neke planove. Nacionalnim programom integracije, donetim 2008. godine, bilo je, recimo, predviđeno da, „kroz reorganizaciju postojećih kapaciteta i jednim delom dodatno zapošljavanje“, na poslovima koji se odnose na preuzimanje obaveza iz procesa integracije u EU 2012. godine radi 10.937 ljudi. U odgovoru na Upitnik Evropske komisije o kapacitetu uprave koja se bavi integracijom u EU, Vlada Srbije navodi da je u ovom trenutku za poslove evropskih integracija „sistematizovano 2.197 radnih mesta“(maksimalan broj zaposlenih u državnom aparatu je 28.400). Što znači da svaki 14. u državnoj upravi radi na evropskim poslovima.

Beogradski omaž “poslednjoj grčkoj boginji”

U beogradskom Centru Helenskog fonda za kulturu danas će biti otvorena izložba fotografija „Rođena kao Grkinja“ posvećena Melini Merkuri, čuvenoj grčkoj glumici, pevačici, političaru i ambasadoru, dok će u Jugoslovenskoj kinoteci početi trodnevna retrospektiva njenih filmova, piše Danas. Povodi za zajedničku kulturnu akciju Helenskog fonda, Jugoslovenske kinoteke i izdavačke kuće „Plavi jahač“ su kandidatura Beograda za evropsku prestonicu kulture 2020. i 90. godišnjica rođenja čuvene glumice, koju njeni sunarodnici smatraju „poslednjom grčkom boginjom“ i „nekrunisanom kraljicom Grčke“.
Novak Đoković pobedio Nadala i osvojio Inidijan Vels

Novak Đoković je nastavio nisku uspeha u 2011. Najbolji srpski teniser je u finalu Masters turnira Serije 1000 u Indijan Velsu pobedio prvi reket sveta Rafaela Nadala 4:6, 6:3, 6:2 i zabeležio 18. trijumf u ovoj godini, odnosno 20. od decembra i slavlja u finalu Dejvis kupa, navodi većina srpske štampe na naslovnim stranama. Publika u Kaliforniji je uživala u duelu odličnih prijatelja i još boljih tenisera. Kako je vreme odmicalo Novak je bio sve bolji i sigurniji i posle Australijan Opena i Dubaija osvojio i Indijan Vels. Ovo je drugi put da srpski teniser trijumfuje u Kaliforniji. “Veliku zahvalnost dugujem mom timu, uvek su tu, malo su "ludi", ali su najbolji” - našalio se Novak, koji je na ceremoniji uručivanja trofeja nosio kačket sa natpisom Srbija, navodeNovosti,Blic i Pres.
Zvezda na tri boda iza Partizana

Fudbaleri Partizana i Rada podelili su bodove u derbi meču 19. kola Jelen Superlige Srbije pošto je jedna od najlepših utakmica domaćeg prvenstva ove sezone završena rezultatom 2:2 (2:1), pišePres. „Građevinari" su bodom nagrađeni za odvažnu i organizovanu igru, dok crno-belima ni činjenica da su se pre nedelju dana provukli protiv OFK Beograda nije bila dovoljan nauk da vođstvo ne garantuje i pobedu. Pored četiri gola viđene su odlične šanse na obe strane, pa i da je neki tim došao do sva tri boda, ne bi bilo nezasluženo, ali je konačan ishod baš zbog toga možda i najpošteniji. Sa druge strane, fudbaleri Zvezde pobedili su BSK Borča sa 4:1 (2:0), i približili se crno-belima na tri boda.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...