MOGUĆA VELIKA RADIJACIJA U JAPANU

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Radioaktivno zračenje iz oštećenih nuklearki u Japanu dostiglo rekordne dimenzije. Sr­bi­ja ne­će mo­ći da ra­ču­na na pri­klju­če­nje po­ro­di­ci evrop­skih na­ro­da, uko­li­ko eks­pert­ska mi­si­ja Evrop­ske ko­mi­si­je zaključi da su pra­va pri­pad­ni­ka na­ci­o­nal­nih ma­nji­na ko­ji ži­ve u Sr­bi­ji bez Ko­so­va ugro­že­na. Gadafijev sin rekao da će borbe u Libiji biti gotove u naredna dva dana, bahreinske snage bezbednosti uz pomoć tenkova i helikoptera juče napale demonstrante a manja grupa demonstranata je u utorak u centru sirijske prestonice Damask održala proteste i sukobila se sa snagama reda.

Raste nuklearna opasnost u Japanu

"Broj poginulih i nestalih u Japanu premašio 12.000", naslov je u Politici gde piše kako se procenjuje da je u cunamiju koji je zahvatio istočnu obalu ostrva Honšu nastradao veliki broj ljudi. U naletu cunamija tamo je uništeno više od 55.000 kuća i zgrada.

Radijacija hiljadu puta viša od dozvoljene. Delovi Tokija sablasno ispražnjeni jer niko ne izlazi iz kuća. Japanci sve manje veruju koncernima koji upravljaju nuklearnim elektranama i vladinim zvaničnicima, izveštava isti list u tekstu sa naslovom "Nuklearna kriza izmiče kontroli".

Zbog snažne radijacije, radnici koji rade na sanaciji reaktora „Fukušima-Daiči” ponovo su morali da budu evakuisani, a helikopter nije uspeo da baci vodu na najugroženiji reaktor. Policija će hlađenje pokušati vodenim topovima kakvi se koriste za rasterivanje demonstracija, što se tumači kao očajnički pokušaj sanacije jedinog plutonijumskog reaktora kompleksa „Fukušima”.

U eksplozijama i požarima teško je oštećeno četiri od ukupno šest reaktora. Koncern „Tepko”, koji je vlasnik elektrane, saopštio je da je u sredu ujutro izbio požar u blokovima 3 i 4. Radioaktivno zračenje u međuvremenu je dostiglo nove rekordne dimenzije.

Visok stepen radijacije onemogućio je vojni helikopter da vodom zaspe reaktor broj 3, prenose lokalni mediji. Ovaj reaktor se jedini od šest napaja plutonijumom koji je mnogo opasniji od uranijuma. Oštećeni putevi otežavaju spasilačke napore i dopremu opreme, pa se planira da buldožeri trasiraju put ka reaktoru broj 4, koji je posle dve eksplozije u utorak prioritet broj dva. Tokijska elektrokompanija saopštava da nije sigurna šta se događa sa reaktorom 2, gde je zabeležen iznenadni pad pritiska, što bi mogla da bude indikacija da se hladi, ali i da postoje rupe u kontejneru u kome je reaktor smešten. Kompanija kaže da se reaktori 5 i 6 takođe zasipaju vodom, iako se u oba od srede ujutru beleži lagani rast temperature. Nema podataka o temperaturama u reaktorima 1 i 4. Eksplozije i požari koji su se dogodili u nuklearnoj elektrani „Fukušima” označene su kao incident šestog stepena prema Međunarodnoj agenciji Ines, iako japanska vlada tvrdi da je u pitanju četvrti stepen. Međunarodni stručnjaci tvrde da incident može preći i u sedmi stepen – do sada je jedino havarija u Černobilju 1986. bila označena najvišim, sedmim stepenom.

Koncernima koji upravljaju nuklearnim elektranama, kao ni vladinim zvaničnicima, građani više ne veruju, piše u Politici.

Dajući nešto drugačiji pogled, Pres objavljuje kako je katastrofa koja je pogodila Japan još jednom pokazala da su stanovnici Zemlje izlazećeg sunca jedinstvena nacija. Čitav svet fasciniran je ponašanjem japanskih građana koji su, iako suočeni sa nuklearnom katastrofom nakon zemljotresa i cunamija, i dalje solidarni, organizovani i smireni, na njihovim licima ne vidi se očaj, nema histerije, panike i suza. U modernom svetu teško je pronaći tako kompaktnu, nesalomivu zajednicu kao što je japanska, piše u ovom tabloidu, bez pozivanja na izvore.

Broj nastradalih skoro 13 hiljada, javljaju Novosti. SAD i Britanija savetuju svoje građane da se evakuišu. Britanski Bi-Bi-Si (BBC) javio je da je guverner regiona u centru nuklearne krize u prefekturi Fukušima Juhei Sato kritikovao zvaničnike zbog načina koje sprovode evakuaciju u neposrednoj blizini teško pogođene nuklearne elektrane "Fukušima Daići".

"Strah i bes koji ljudi osećaju dostigao je tačku ključanja", ukazao je Sato. On je dodao da prihvatni centri u blizini postrojenja nemaju dovoljno toplih obroka i osnovnih potrepština, kao što su gorivo i medicinska pomagala.

"Nama sve nedostaje", istakao je on.

IAEA je izrazila sinoć zabrinutost za stanje rezervoara za iskorišteno nuklearno gorivo u reaktoru broj tri oštećene elektrane Fukušima Daiči, objavljuje Blic. U izveštajima se navodi da bazeni u reaktorima 3 i 4 ključaju i da je moguće i da u bazenu reaktora 4 više uopšte nema vode. Ukoliko iskorištene gorive šipke ne budu ohlađene, mogle bi da emituju veliku količinu radijacije.

Političari manjina prete evrointegraciji Srbije

Sr­bi­ja ne­će mo­ći da ra­ču­na na pri­klju­če­nje po­ro­di­ci evrop­skih na­ro­da, uko­li­ko eks­pert­ska mi­si­ja Evrop­ske ko­mi­si­je, ko­ja ovih da­na bo­ra­vi u Sr­bi­ji, zaključi da su pra­va 1.135.393 pri­pad­ni­ka na­ci­o­nal­nih ma­nji­na ko­ji ži­ve u Sr­bi­ji bez Ko­so­va ugro­že­na, tvr­di iz­vor Prav­de iz di­plo­mat­skih kru­go­va EU. Pre­ma nje­go­vim re­či­ma, de­le­ga­ci­ja EK pro­ve­ra­va­će od­go­vo­re iz Upit­ni­ka o pri­klju­če­nju Sr­bi­je EU, ko­ji se ti­ču pra­va ma­nji­na.

"Sa­da ma­nji­ne iz Sr­bi­je od­la­ze u ze­mlje u EU, i to mo­ra da se pro­me­ni. Ako se ta­ko na­sta­vi, na­pre­do­va­nje pre­ma EU ne­će bi­ti mo­gu­će, jer ni­jed­na ze­mlja čla­ni­ca ne­će do une­do­gled hte­ti da pri­ma tu­đe gra­đe­ne", na­vo­di iz­vor lista.

Me­vlud Du­dić, pred­sed­nik Bo­šnjač­kog na­ci­o­nal­nog ve­ća i rek­tor In­ter­na­ci­o­nal­nog uni­ver­zi­te­ta, re­kao je da će vla­sti u Sr­bi­ji, uko­li­ko že­le u EU, mo­ra­ti da is­pra­ve sve pro­ble­me ko­je ti­šte Bo­šnja­ke.

Pred­sed­nik Par­ti­je za de­mo­krat­sko de­lo­va­nje iz Pre­še­va, Ri­za Ha­li­mi, ka­že da su pro­ble­mi Al­ba­na­ca u Sr­bi­ji ja­sni.

Ba­lint Pa­stor, po­sla­nik SVM-a, ka­že da je za njih naj­bit­ni­je da se u pot­pu­no­sti po­štu­ju nad­le­žno­sti na­ci­o­nal­nih sa­ve­ta.

Za­vi­ša Žurž, pred­sed­nik Od­bo­ra za kul­tu­ru Vla­ške de­mo­krat­ske stran­ke Sr­bi­je, re­kao je da će nje­go­va stran­ka mi­si­ji Evrop­ske ko­mi­si­je iz­ra­zi­ti ve­li­ko ne­za­do­volj­stvo po­vo­dom oču­va­nja iden­ti­te­ta vla­ške na­ci­o­nal­ne ma­nji­ne.

Banke bez oduševljenja za predloge vlade

Poslovne banke nisu oduševljene predlogom premijera Mirka Cvetkovića da se uvede grejs period do 24 meseca za sve dugoročne pozajmice stanovništvu, piše u Blicu pod naslovom "Vlast se dodvorava građanima, banke nezadovoljne".U kabinetu premijera Blicu je rečeno da je na sastanku podržana inicijativa za realizaciju mere koja će omogućiti relaksaciju kreditnog opterećenja stanovništva. Konkretni predlog mera biće usaglašen između predstavnika Vlade, NBS i poslovnih banaka u narednih deset dana, nakon čega će biti dostupan i korisnicima dugoročnih kredita, piše u ovom listu. U tekstu se iznose razni bankarski razlozi za odbijanje ovakvih zahteva vlade, kao da je biga za interese banaka najvažnije pitanje za novine.

Kako Press saznaje, dogovoreno je da banke usaglase zajednički predlog i za desetak dana ga predstave Vladi, pa se realno može očekivati da olakšice budu dostupne građanima za otprilike mesec dana.

Bitka za Bengazi

Gadafijev sin rekao da će borbe u Libiji biti gotove u naredna dva dana i zatražio od francuskog predsednika da vrati novac koji je navodno Libija uložila u njegovu kampanju, objavljuju Novosti. Gadafijeve trupe napreduju ka Bengaziju, glavnom uporištu pobunjenika, kojima poručuju da polože oružje. U saopštenju vojske, objavljenom na državnoj televiziji, navodi se da je tekuća ofanziva “humanitarna operacija” kako bi se “spasao narod voljenog Bengazija” i dodaje da vojnici neće da se svete onima koji se predaju. Gadafijev sin Sejf al-Islam u vezi sa bitkama za Bengazi poručio je: "Sve će biti gotovo za 48 sati. Bez obzira kakvu odluku donesu o zoni zabrane letenja, biće kasno..."

U Bahreinu žrtve sukoba demonstranata i policije

Najmanje troje civila i troje policajaca je poginulo, a na stotine je povređeno kada su bahreinske snage bezbednosti uz pomoć tenkova i helikoptera juče napale demonstrante na Trgu Perl u prestonici Manami, javljaju agencije, prenosi Politika. Policija podržana vojskom je sa svih strana opkolila demonstrante okupljene u kampu na trgu koji je postao simbol pobune, a Al Džazira prenosi da su upotrebili suzavac da razbiju masu.

Vladajuća sunitska elita je samo dan posle proglašenja tromesečnog vanrednog stanja uvela policijski čas i zabranila sva demonstracije, javlja Rojters.

Stanje na terenu izazvalo je reakcije i van regiona, a prve su se oglasile SAD čija je Peta flota stacionirana u Bahreinu. Pomoćnik državnog sekretara Džef Feltman poslat je da izvrši pritisak na sukobljene snage da što pre pronađu izlaz iz krize.

Više od 60 odsto stanovnika Bahreina su šiiti, koji se žale na diskriminaciju od strane sunitske manjine. Sve kraljevske porodice u Persijskom zalivu su sunitske, pa analitičari procenjuju da bi intervencija njihovih snaga u Bahreinu mogla da isprovocira odgovor Irana koji podržava šiitske grupe u Iraku i Libanu. Predsednik Irana Mahmud Ahmadinežad osudio je vojnu intervenciju u Bahreinu kao „nepravednu i nepopravljivu”.

Nemiri i u Siriji

Manja grupa demonstranata je u utorak u centru sirijske prestonice Damask održala proteste i sukobila se sa snagama reda, objavljuju Novosti. Oko 150 demonstranata se, kako su javile agencije, okupilo ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova i tražilo oslobađanje političkih zatvorenika. Uhapšeno je 14 ljudi, među njima i vodeći politički protivnik vlade Suhair al-Atasi, javio je Rojters. Gotovo u isto vreme, pobornici režima Bašara al-Asada održali su kontrademonstracije.

Novi metod za lečenje srca

Rezultati prve faze velike međunarodne studije lečenja oslabljenog srca ubrizgavanjem matičnih ćelija (si-kjur studija), u kojoj su učestvovali i naši lekari iz Kliničkog centra Srbije, pokazali su da je ona izvodljiva i sigurna. Druga faza ispitivanja planirana je za jul ili avgust, objavljuje Blic. Naši kardiolozi će i ovoga puta biti deo istraživačkog tima jer, kako kažu, studija je doprinela tome da se Medicinski fakultet u Beogradu i Klinički centar Srbije (KCS) svrstaju u sam vrh institucija koje se bave najmodernijim pristupima u kardiologiji.

Lekari KCS su prošle godine drugi u svetu, odmah posle Belgijanaca, primenili novu jako složenu metodu lečenja srca drugom generacijom matičnih ćelija. To je najveći naučni iskorak naših lekara u 2010. U ovu veliku međunarodnu studiju u prvoj fazi uključeno je 46 pacijenata, od kojih je iz Srbije bilo sedmoro. Svi pacijenti se dobro osećaju.

Briga za državni novac na Kosmetu

Pod naslovom "Šest milijardi evra otišlo put Kosova", list Danas analizira podatke Centra za praktičnu politiku i "koliko košta Kosovo" pa iznosi tvrdnju, da taj veliki novac često ne stiže do običnog naroda. Kontrola trošenja državnih para bukvalno ne postoji. Štaviše, sve više Srba južno od Ibra, razočaranih Beogradom, priklanja se institucijama samoproglašene države Kosovo, što je pokazala i masovna izlaznost na poslednjim izborima, stav je ovog lista.

Momčilo Trajković, koji je 2000-2003. bio jedan od lidera DOS, za Danas kaže: „Kosovo je bilo i ostalo prostor za pranje novca. Možda na KiM ode i više od pola milijarde evra, a veliki deo ne stigne do običnih ljudi“.

Sahranjivanje Galenike

Posle dvanaestodnevne blokade zbog duga od 60 miliona dinara, računi fabrike lekova „Galenika” odmrznuti su pre dva dana, objavljuje Politika. U „Galenici” kažu da je razlog za blokadu to što im je banka (koju nisu želeli da imenuju) aktivirala menicu koju je izdala veledrogerija, kupac njihove robe koja nije imala pare na računu, a oni su stradali kao jemac, odnosno regresni dužnik. Kažu i da „zamrzavanje” računa nije uticalo na proizvodnju i snabdevenost tržišta lekovima.

Narušen poslovni ugled zbog tih 600.000 evra nije jedino što treba da brine kompaniju za proizvodnju lekova čiji je vlasnik država. Za brigu je, nesumnjivo, to što su u 2010. godini napravili gubitak od čak 14 miliona evra. Godinu dana pre toga bili su u plusu 674 miliona dinara (šest-sedam miliona evra), piše dalje u listu. Mada se navodi objašnjenje iz Galenike da su dugovanja kupaca glavni problem i da firma potražuje preko 50 miliona evra, u tekstu se na više mesta sugeriše kako je glavni problem, u stvari, što je – država vlasnik. Na kraju se citira i mišljenje jednog brokera "da nešto nije u redu u Galenici" i da ona ne vredi ni pola od sume koju je država prošle godine odredila prilikom pokušaja prodaje ove fabrike lekova.

Maksimalna kazna za klevetu

Biv­ši mi­ni­star po­li­ci­je Du­šan Mi­haj­lo­vić osu­đen je u Pr­vom osnov­nom su­du u Be­o­gra­du na mak­si­mal­nu nov­ča­nu ka­znu 200.000 di­na­ra, zbog jav­nog kle­ve­ta­nja ne­ka­da­šnjeg še­fa vla­di­nog Bi­roa za in­for­mi­sa­nje Vla­di­mi­ra Po­po­vi­ća Be­be. Mi­haj­lo­vić ima pra­vo žal­be, a ako ne pla­ti – sle­di mu 200 da­na za­tvo­ra. Su­di­ja Vi­o­le­ta Jo­va­no­vić ogla­si­la je biv­šeg mi­ni­stra kri­vim, jer je u štam­pa­nim i elek­tron­skim me­di­ji­ma ne­i­sti­ni­to Po­po­vi­ća po­ve­zi­vao s or­ga­ni­zo­va­nim kri­mi­na­lom, vr­še­njem pa­ra­lel­ne vla­sti i op­tu­ži­vao ga za iz­vr­še­nje naj­te­žih kri­vič­nih de­la, či­me je na­neo šte­tu nje­go­vom ugle­du i do­sto­jan­stvu.

Osumnjičeni za ratne zločine – ponosan na učešće u ratu na Kosovu

Policija Euleksa uhapsila je večeras Fatmira Ljimaja u Prištini zbog sumnji za počinjene ratne zločine u selu Klečka tokom sukoba na Kosovu. Bivši ministar saobraćaja u kosovskoj vladi i trenutno zamenik predsednika vladajuće Demokratske partije Kosova večeras se predao policajcima Euleksa u svojoj kući u Čaglavici pored Prištine, javlja Politika. U izjavi medijima na izlasku iz kuće, Ljimaj je rekao da je ''ponosan učešćem u ratu i nakon njega u izgradnji Kosova''.

Ljimaj je hapšen pre nekoliko godina i suđeno mu je u Haškom sudu, ali je proglašen nevinim. Hapšenje Ljimaja je usledilo nakon serije današnjih hapšenja pripadnika bivše Oslobodilačke vojske Kosova u regionu Prizrena i drugim mestima na Kosovu. Među uhapšenima je i komandant regionalne policije u Prizrenu Nedžzmi Krasnići. Pored Krasnićija pripadnici izvršnog odeljenja Euleks policije uhapsili su još osam osoba po nalogu pretpretresnog sudije Euleksa iz Okružnog suda u Prištini. Nalog za hapšenje je usledio na osnovu utemeljene sumnje o ubistvima, mučenju i drugim delima protiv kosovskih Albanaca i Srba, civila i ratnih zarobljenika u pritvorskom centru na Kosovu 1999. godine.

Uhapšena grupa se tereti da su kao pripadnici bivše OVK delovali u regionu Prizrena i na području Drenice, oko Mališeva - u kojem je samo od 11. do 22. jula 1998. oteto i u logor odvedeno više od 100 Srba i Roma, pretežno civila, izveštavaju Novosti. List podseć da su 2005. godine otkrivene masovne grobnice Mališevo i Volujak. Orahovac je od Mališeva udaljen 15 kilometara, a jama Volujak desetak kilometara. U neposrednom okruženju je i Klečka, jama u kojoj su 1998. godine pronađeni pobijeni Srbi. Čitavo to područje bilo je zona odgovornosti tadašnjeg komandanta terorističke OVK Ramuša Haradinaja, čiji je centar bio u Jablanici, dok je komandant OVK za Klečku u to vreme bio Fatmir Ljimaj.

Kako su ubijali

Sretko Kalinić i Miloš Simović obreli su se u Srbiji 16 meseci posle ubistva premijera, preplivavši Drinu, objavljuju Novosti. Prethodno su granicu između Hrvatske i Bosne i Hercegovine prešli sa falsifikovanim bosanskim pasošima. Kalinić na ime Borisa Filipovića, a Simović na ime Lazara Kostića. Nedaleko od Banje Koviljače, sačekali su ih Luka Bojović i Ilija Novović i odveli ih u iznajmljeni stan na Novom Beogradu.

Ovo je u istrazi ubistva Branka Jevtovića Jorge i pokušaja likvidacija Andrije Draškovića i Zorana Nedovića Šoka ispričao Sretko Kalinić, navodeći da je do jula 2004. godine boravio u Španiji. Tamo se nalazio i Vladimir Milisavljević, koji je u Zagreb došao nešto kasnije, kako bi pomogao u Draškovićevom ubistvu.

Prema tvrdnjama tužilaštva, Luka Bojović je posle otkrivanja "zemunskog klana" i hapšenja njegovih članova, preuzeo rukovođenje odbeglim pripadnicima i to Aleksandrom i Milošem Simovićem, Vladimirom Milisavljevićem, Milanom Jurišićem i Sretkom Kalinićem. On ih je, kako se navodi, skrivao, pribavljao lažna dokumenta, obezbeđivao stanove u zemlji i inostranstvu, novac i oružje.

Grupi su pripadali i sada pokojni Ilija Novović i Cvetko Simić i još nekoliko nepoznatih osoba. Pripadnici ove grupe su preduzimali niz akcija na eliminaciji konkurentskih klanova i osoba koje su "predstavljale opasnost za njihovu grupu".

Drogirani portir - ubica

Miloš Miljković, radnik obezbeđenja firme „Carska jabuka", priznao je da je u utorak, na svoj 24. rođendan, ubio koleginicu Suzanu Cvetanović (34) posle rasprave oko slobodnog dana na poslu, objavljuje Pres. Miljković koji je bio pod dejstvom narkotika, posle svađe udario je Suzanu 14 puta maljem po glavi! Miljković je najpre policiji tvrdio da su Suzanu ubili nepoznati napadači, ali je prilikom saslušanja pred istražnim sudijom Višeg suda u Smederevu priznao zločin.

Partizan pobedio Zvezdu, Tejgo zaradio automobil

Fudbaleri Partizana pobedili su Crvenu zvezdu sa 2:0 u prvoj utakmici Kupa Srbije. Dvostruki strelac bio je Tejgo u 4. i 49. minutu, piše u Blicu. Pred 25.000 gledalaca Partizan je došao u vođstvo već u 4. minutu. Nakon što je sa više od 30 metara po lopti raspalio Milan Smiljanić, njenu putanju glavom je skrenuo Prins Tejgo, bacivši Stamenkovića u pogrešnu stranu gola.

Trener Partizana Aleksandar Stanojević ostao je bez automobila posle derbija sa Crvenom zvedom! On je otkrio da je obećao Prinsu Tejgu da će mu pokloniti svoj auto "reno kupe" ako postigne dva gola večitom rivalu. Rečeno učinjeno, objavljuje Pres.

Djoković u četvrtfinalu ali ne i Ana

Novak Đoković je još jednom protutnjao terenima Indijan Velsa, javlja Blic. Najbolji srpski teniser je za 66 minuta u osmini finala savladao sunarodnika i prijatelja Viktora Troickog sa 2:0 (6:0,6:1) i plasirao se u četvrtfinale gde čeka boljeg iz susreta Endi Rodik (SAD) - Rišar Gaske (Francuska).

Srpska teniserka Ana Ivanović nije uspela da se plasira u polufinale turnira u Indijan Velsa pošto je u četvrtfinalu izgubila od Marion Bartoli iz Francuske sa 2:0 (6:4, 7:6).






Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...