MINUS U SRBIJI OKOVAO DINAR – EVRO DANAS 108,4

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)

Analitičari i bankari navode da je glavni krivac za nagli pad dinara povećana potražnja za devizama zbog uvoza energenata. Kalinić je do poslednjeg detalja isplanirao bekstvo, preračunao se samo u tome što su te noći straže bile duplirane zbog suđenja Joci Amsterdamu. U Srbiji će danas i sutra biti zabeležene najniže temperature ove zime. Doskorašnja funkcionerka Liberalno-demokratske partije Vesna Pešić saopštila je da se posle dve decenije povlači iz političkog života. Najmanje 50.000 mladih u Srbiji nema završenu ni osnovnu školu. Prosečna starost građana Srbije je 40 godina.

Dinar na najnižim granama od uvođenja evra

Minus koji je okovao Srbiju najviše je doprineo i da dinar padne na najniže grane otkad postoji evro, pa je tako zvanični srednji kurs domaće valute 108,4, što je čak 92 pare iznad dosadašnje najviše vrednosti evra (4. novembra 2010), piše Pres. Analitičari i bankari navode da je glavni krivac za nagli pad dinara povećana potražnja za devizama, zbog uvoza energenata, pre svega struje i gasa. I, što duže potraje zima, to će i pritisak na kurs biti veći. Uz uvoz energenata, slabljenju srpske valute doprineli su i neizvesni pregovori sa MMF-om i odlazak „Ju-Es stila" iz Srbije.

Prema prognozama bankara i ekonomista, u ovoj godini možemo da očekujemo devizni kurs od 105 do 106 dinara, a da će najveći problem biti u njegovom održavanju to što se očekuje manji priliv investicija, kao i redukovana potražnja državnih obveznica. To znači da će investitori radije kupovati devize nego dinare, pišu Novosti.

Jačanje evra nije neočekivano, inflacija u Srbiji je osam odsto, a u EU dva-tri i te razlike moraju da se „ispeglaju“ – kaže Nikola Fabris, profesor Ekonomskog fakulteta, piše Pravda.

“Zemunci” preskočili ogradu?

Pritvorenici Sretko Kalinić zvani Zver i Željko Milanović zvani Gavra, koji su prekjuče pokušali da pobegnu iz pritvorske jedinice Specijalnog suda, tempirali su ovaj pokušaj pre navodne pobune zatvorenika koja bi trebalo da počne u zatvorima u Srbiji 15. ili 16. februara, saznaje Danas od izvora bliskog istrazi.

Pobuna u Okružnom zatvoru bila je razlog što je proteklih dana podignut nivo bezbednosti u zatvorima, piše Blic.

Sretko Kalinić i Željko Milovanović nisu samo pokušali bekstvo iz pritvorske jedinice Specijalnog suda, već su u tome skoro i uspeli. Činjenica da ih je u bekstvu sprečio pripadnik Žandarmerije govori da su obojica, makar i samo na trenutak, uspeli da se domognu slobode, piše Politika.

Novi detalji o spektakularnom pokušaju bekstva pokazuju da je bivši „zemunac" samo pukim slučajem onemogućen da pobegne na slobodu, što bi verovatno, znajući na šta je sve spreman, izazvalo nesagledive posledice. Kako saznaje Pres, Kalinić je do poslednjeg detalja isplanirao bekstvo, preračunao se samo u tome što su te noći straže bile duplirane zbog suđenja Joci Amsterdamu.

Istraga o pokušaju bekstva Sretka Kalinića i Željka Milovanovića kreće se i ka jednom od beogradskih advokata, saznaju Novosti iz izvora bliskih istrazi. Povod za to je činjenica što se posete okrivljenima ne nadziru. Ova sumnja tek treba da se ispita, jer se, kako nam je rečeno, radi o ozbiljnom delu koje treba i dokazati.

Idemo ka špicu ledenog talasa

U Srbiji će danas i sutra biti zabeležene najniže temperature ove zime, a u pojedinim mestima to će biti i rekordni minusi za prethodnih nekoliko decenija. Meteorolozi javljaju da će jutarnji mraz u Beogradu temperaturu da spusti na čak minus 25 stepeni, a u Kragujevcu na neverovatnih 29 ispod nule. Idemo ka špicu ledenog talasa koji će u Srbiji potrajati sigurno do 19. februara. Zbog rekordne potrošnje struje usled niskih temperatura preti kolaps elektroenergetskog sistema. Po najavama iz EPS-a, redovne isporuke struje mogu da traju još deset dana, a onda slede isključenja i restrikcije, piše Pres.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je u sredu da će najsiromašnija domaćinstva biti oslobođena plaćanja struje za februar, ali je apelovao na građane da štede električnu energiju. On je poručio da u ovako teškim okolnostima niko ne sme da bude isključen sa mreže, i da se nadležni organi moraju postarati da elektroenergetski sistem funkcioniše na najbolji mogući način u ovakvim uslovima, pišu Novosti.

U celoj Srbiji zabeležene izuzetno niske temperature, a najhladnije je bilo u Somboru, gde je juče u šest sati izmeren minus 21 stepen. Problemi sa ledom na rekama sve opasniji - najkritičniji Ibar, pišu Novosti.

Probno miniranje pola metra debelog sloja leda na Ibru, nizvodno od Kraljeva, van naseljenog mesta, Vojska Srbije je izvela juče popodne. Ovom prilikom, kažu u Ministarstvu odbrane, proverena je procedura miniranja i utvrđeno kako se led ponaša pri eksploziji, kako bi se izbegla bilo kakva opasnost po žitelje na obalama reke, piše Politika.

Radna grupa za sigurno snabdevanje energentima predložila je Vladi Srbije da se predstojeći državni praznik Dan državnosti, 15. februar, koji se od ove godine slavi dva dana, spoji sa petkom i sledećim vikendom, što bi značajno smanjilo potrošnju energenata – izjavio je savetnik premijera Srbije za energetiku Petar Škundirić, prenosi Pravda.

Ivica Dačić je istakao da najveća opasnost preti od poplava koje bi mogle da nastanu ukoliko dođe do stvaranja ledenih čepova na rekama, piše Blic.

Gradonačelnik Novog Sada traži smene

Gradonačelnik Igor Pavličić zatražio je juče smenu direktorke Agencije za borbu protiv korupcije Zorane Marković, pošto je dan ranije Više javno tužilaštvo u Novom Sadu odbacilo krivičnu prijavu podnetu protiv njega i članova Gradskog veća zbog sumnje da su počinili zloupotrebu službenog položaja u slučaju autobuske stanice ATP „Vojvodina“ koja je sagrađena još 2007. godine, ali do danas nije proradila, piše Politika. Pavličić, takođe, traži da se Markovićeva i drugi odgovorni za podnošenje prijave Tužilaštvu za organizovani kriminal, izvine zbog ružne slike koja je stvorena o njima kao „kriminalnom udruženju“, a najavili su i podnošenje tužbi za povredu ugleda i zahteve za obeštećenje, kako u ime grada, tako i personalnih. On je na konferenciji za novinare pokazao kliping sa tekstovima koji su u negativnom svetlu izveštavali o ovom događaju.

Pojačan pritisak na Beograd

O nastavku dijaloga Beograda i Prištine nema još nagoveštaja a pritisak na Beograd se pojačava gotovo svakodnevnim izjavama neimenovanih evropskih zvaničnika iz Brisela. Oni preko medija poručuju da na sastanku Saveta ministara EU 27. februara Srbija neće dobiti status kandidata ukoliko Beograd već tokom naredne nedelje ne postigne dogovor sa Prištinom o regionalnom predstavljanju Kosova. Kako Politika saznaje, u nemačkim diplomatskim krugovima i dalje preovladava čvrst stav u vezi sa ispunjenjem uslova za dobijanje kandidature i nema preteranog optimizma da će Srbija ispuniti sve što se od nje traži, naročito zbog suprotstavljenih stavova o upotrebi Rezolucije 1244 prilikom regionalnog predstavljanja Prištine.

Vesna Pešić napušta politiku

Doskorašnja funkcionerka Liberalno-demokratske partije Vesna Pešić saopštila je da se posle dve decenije povlači iz političkog života i da na predstojećim izborima neće biti ni na čijoj listi. Ona je za Novosti rekla da će ostati u Skupštini Srbije kao samostalni poslanik do isteka mandata ovog saziva, posle čega će se povući iz politike. Pešić je u aprilu prošle godine napustila LDP posle sukoba sa liderom stranke Čedomirom Jovanovićem. Povod je bila njegova izjava u Skupštini u kojoj je afričke narode nazvao kanibalima.

SNS 32% - DS 25%

Sudeći prema rezultatima istraživanja agencije Ipsos Strateški marketing, rađenog početkom februara, dileme nema - četiri najjače političke opcije u Srbiji su Srpska napredna stranka, Demokratska stranka, Socijalistička partija Srbije i Liberalno-demokratska partija, piše Danas. To je i trend poslednjih nekoliko meseci, koji pokazuje da su naprednjaci na „bezbednih“ sedam, osam odsto ispred demokrata, a da socijalisti i LDP vode tesnu borbu za prestižno treće mesto po snazi političkih opcija u Srbiji. Cenzus sigurno prelaze još samo Srpska radikalna stranka i Demokratska stranka Srbije, dok su Ujedinjeni regioni Srbije već tradicionalno u zoni „neizvesnosti“.

Sporazum sa MMF stopiran do izbora

Misija Međunarodnog monetarnog fonda krajem ove radne nedelje otićiće iz naše zemlje bez konkretnog dogovora sa našom vladom. Aranžman iz predostrožnosti će, kako Politika saznaje, biti zamrznut do izbora, pa će pitanje spornih garancija i zaduživanja koja prekoračuju budžetske granice sačekati novu vladu.

Bez škole 50.000 mladih

Najmanje 50.000 mladih u Srbiji nema završenu ni osnovnu školu, pa na birou za zapošljavanje godinama čeka prvu priliku za radno mesto. A uz pomoć novoosnovanog Fonda za zapošljavanje mladih, u poslednje dve godine uhlebljenje je našlo skoro 3.000 nekvalifikovanih mladića i devojaka, pišu Novosti.

Srbi četvrti po starosti

Prosečna starost građana Srbije je 40 godina, a starosna granica je u porastu. Ovakva demografska slika stanovništva predstavlja pritisak na zdravstveni sistem, jer je broj starijih i bolesnih sve veći. Takođe, primećen je porast obolelih od hroničnih nezaraznih bolesti, kao i malignih oboljenja. To stvara velike finansijske izdatke za ionako preopterećeni zdravstveni sistem, a jedno od rešenja je da se u sistem zdravstvene zaštite pod jednakim uslovima uključi i privatna praksa - ocenjeno je na jučerašnjoj panel diskusiji „Demografski trendovi i zdravstveni sistem Srbije“ u organizaciji Danasa. Skoro 16 odsto stanovništva Srbije starije je od 65 godina i nalazimo se na četvrtom mestu liste najstarijih populacija u svetu.

Iračani lete pančevačkim avionima

Posle četiri meseca probnih letova na našim „lastama“ u iračkoj vojnoj bazi Tikrit, nastavnici Vojne akademije započeli su obuku 200 budućih pilota Ratnog vazduhoplovstva Iraka, pišu Novosti. U Avio-industriji „Utva“ u Pančevu, čiji su stručnjaci pune dve i po godine radili na izradi 20 aviona tipa „lasta 95“ za iračku armiju, kažu da su tamošnji instruktori veoma zadovoljni prikazanim i da će, najverovatnije, da kupe još 16 letelica.

Anđelinin film ipak u bioskopima

Film Anđeline Džoli „U zemlji krvi i meda" premijerno će biti prikazan 23. februara u beogradskim bioskopima. Posle zatvorene projekcije, koja je upriličena 2. februara u bioskopu Roda sinepleks, predstavnici domaćih bioskopa odlučili su da se kontroverzno delo holivudske zvezde ipak prikaže i saglasili da bi bojkot bio kontraproduktivan, piše Pres. Posle odgledanog filma ubedljiva većina prisutnih bila je saglasna da je reč o filmu veoma lošeg kvaliteta, koji ne zadovoljava umetničke kriterijume, a da ne treba trošiti ni reči o tendencioznom prikazivanju srpskog učešća u ratu u Bosni i Hercegovini. Međutim, i pored svega toga odlučeno je da se film ipak prikaže jer bi njegov bojkot ili ignorisanje bili kontraproduktivni.

Novak: Mama, hoću da skijam

“Evo, posle dva i po meseca došao sam u Srbiju, i poželeo sam da stanem malo na skije baš na Kopu. Ipak, mama mi nije za to. Rekla je da je mnogo hladno i da ne bi trebalo da idem. Mislim da će na kraju da popusti i da ću ići na to skijanje sa društvom”, našalio se Novak Đoković juče na Kopaoniku, prenose Novosti.

Najbolji teniser i sportista na svetu Novak Đoković se družio sa srpskim novinarima u svom restoranu „Novak” i preneo im utiske sa dodele prestižne sportske nagrade „Laureus” u Londonu, ali i sa najvećih turnira na kojima je oduševio svet, piše Politika.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...