MAPA PROPALIH PREDUZEĆA

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

Na nedavnom skupu privrednika, Vlade i sindikata, domaći biznismeni ponudili su Vladi da uđu u upravne odbore propalih firmi i tako pomognu njihovom razvoju. Najnepravičniji od svih poreskih propisa u Srbiji - Zakon o porezu na imovinu potpuno je promenjen i spreman za sednicu Vlade već u četvrtak. Periferija oblaka vulkanskog pepela, koji nije vidljiv golim okom, tokom noći će se proširiti na gotovo celu Srbiju

Pohvala bogatstvu

Na nedavnom skupu privrednika, Vlade i sindikata, domaći biznismeni ponudili su Vladi da uđu u upravne odbore propalih firmi i tako pomognu njihovom razvoju, piše u Blicu. Nimalo naivno izvršna vlast je u načelu prihvatila ideju da se uspešni privrednici late posla u posrnulim srpskim firmama, ali ne kroz menadžerisanje, već kroz kupovinu ili investiranje u ta preduzeća. Na osnovu takvog dogovora priprema se mapa propalih preduzeća u Srbiji koja će Vlada ponuditi uspešnim poslodavcima za restrukturiranje ili kupovinu.

"Da ne bude zabune to nisu sva posrnula preduzeća po Srbiji, neka će nestati, ali će na mapi biti sva ona koja imaju bilo kakav potencijal za rast. Cilj je da se stanje pročisti, da se vidi ko više ne može da radi i da se pomogne u oživljavanju proizvodnje svuda gde je to moguće" kaže za Blic Rasim Ljajić, ministar rada i socijalne politike. Poznat je stav pojedinih privrednika da bi Vlada trebalo da bude srećna ako neke firme bilo ko kupi i za jedan evro. Ministra Ljajića, pitali smo da li će biti i takvih prodaja.

"Ne mogu da govorim o ceni. Najvažnije je da neko uloži novac u te firme i da ceo proces bude transparentan i bez ikakvih sumnji", ističe Ljajić.

Ostaje potpuno nejasno o čemu je ovde reč: kako se utvrdjuje ko su uspešni privrednici, odkada i ministar Ljajića raspodeljuje državnu imovinu, da li je reč o najavi novih afera u kojima se glavni akteri više nimalo ne kriju…?

Vulkanski pepeo nad Srbijom

Periferija oblaka vulkanskog pepela, koji nije vidljiv golim okom, tokom noći će se proširiti na gotovo celu Srbiju, navodi se u saopštenju Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ). Kako se navodi na sajtu tog Zavoda, aktuelna merenja stanja zagađenosti vazduha u Srbiji pokazuju da su vrednosti koncentracija čestičnih materija uobičajene, prenosi Politika.

Sa severozapada na naše nebo stigao novi oblak vulkanske prašine, letovi neizvesni. Moguće da se u sredu zatvore delovi vazdušnog prostora Srbije, Crne Gore i deo BiH, javljaju Novosti.

Poreske reforme i nepravde

Najnepravičniji od svih poreskih propisa u Srbiji - Zakon o porezu na imovinu potpuno je promenjen i spreman za sednicu Vlade već u četvrtak. Na sve nekretnine ubuduće će se plaćati jedinstvena poreska stopa od 0,4 odsto, saznaje Blic. Tako će, primera radi, na stan vredan 80.000 evra vlasnik plaćati 12.000 dinara poreza godišnje umesto 2.000 dinara kao do sada.

Ministarka finansija Diana Dragutinović najavila je u utorak, govoreći na Skupštini Privredne komore Srbije, da će reforma fiskalnog sistema biti ugrađena u republički budžet za 2011. godinu. Pokrenuta je i, u Srbiji već omražena tema, promena stopa poreza na dodatu vrednost. Uz opasku da ne želi da licitira o mogućim, novim stopama PDV, ministarka je podsetila da je prosečna stopa PDV u Srbiji, ipak, najniža u okruženju. Ministarka je na primedbe privrednika da nije vreme za povećanje PDV-a odgovorila da su krizna vremena najpogodnija za sprovođenje poreskih reformi. Privrednici su, međutim, od ministarke čuli i da postoji mogućnost da se potrošnja dodatno oporezuje povećanjem akciza, pre svega na cigarete i alkohol.

Prisluškivanje dokazuje šverc duvana

Nadležni tužilac Đuzepe Šelsi nakon preliminarnog saslušanja nije hteo da komentariše dosadašnje rezultate suđenja, a u specijalnoj izjavi za Politiku je rekao da bi jedina eventualna prepreka nastupajućem suđenju bila nemogućnost korišćenja prisluškivanih razgovora među osumnjičenima.

Reč je o razgovorima između tadašnjih crnogorskih funkcionera, kao i između njih i biznismena osumnjičenih za šverc cigareta od 1994. do 2002. godine. Delovi tih razgovora su poznati javnosti, a svojevremeno ih je objavila i Politika.

U italijanskim sudovima stenogrami prisluškivanih razgovora su već korišćeni kao dokazi, a kada bi postali deo sudskih spisa bili su objavljivani u medijima.

U ponedeljak je u Bariju održano preliminarno saslušanje četrnaest osoba povodom istrage o međunarodnom švercu cigareta. Dok je pozicija Mila Đukanovića već odavno arhivirana (s obzirom na to da crnogorski premijer uživa diplomatski imunitet), protiv crnogorskog ministra finansija Miroslava Ivaniševića (sadašnjeg predsednika Senata Državne revizorske institucije) optužba i dalje stoji. Ivanišević je sudu u Bariju dostavio iskaz u kome svedoči da ni u kom vidu nije umešan u poslove sa mafijaškim organizacijama.

Kinesko bogatstvo

Kina je prošle godine ponovo zabeležila suficite, kako tekućih plaćanja, tako i računa finansija i kapitala, saopštila je kineska Državna uprava za strane valute (SAFE), prenosi Politika. Prošlogodišnji suficit tekućih plaćanja je iznosio 297,1 milijardu dolara, što je 32 odsto manje nego u 2008, dok je suficit kapitala i finansija uvećan 6,64 puta, na 144,8 milijardi dolara, navedeno je u izveštaju SAFE o bilansu inostranih plaćanja.

Neto priliv direktnih investicija dostigao je lane 34,3 milijarde dolara, dok je priliv investicija u hartije od vrednosti iznosio 38,7 milijardi dolara, prenela je agencija Sinhua.

Kineske devizne rezerve, podstaknute "dvostrukim suficitom", dostigle su do kraja marta 2010. novi maksimum od 2,4471 biliona dolara (hiljada milijardi), što je 25,25 odsto više nego u isto vreme lane.

Anarhija u Kirgiziji?

U Kirgiziji bande otimaju zemlju i pale kuće tamošnjih Rusa i Turaka. Poginulo petoro, desetine ranjene, javljaju Novosti pod naslovom "Revolucija razbojnika". Horde besposličara nastavile su u utorak da pljačkaju i pale najveću pijacu u Biškeku. Hiljade mladih ljudi, do juče smatranih “revolucionarima”, pokazali su pravo lice. Policija im ne može ništa, nove vlasti ih se boje. Ti tobožnji borci za pravičnost u čoporima idu po selima u blizini Biškeka i pljačkaju kuće u kojima žive Turci Mešheti, kao i “oni koji govore ruski”. Naoružani banditi traže da im vlasti podele zemlju u blizini Biškeka, da sagrade kuće.

Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev poručio je vlastima Kirgizije da moraju što pre da se organizuju.
"Organizacija i snaga države za sada se ne oseća u Kirgiziji. Anarhija koja tamo vlada opasna je ne samo za Kirgiziju, nego i za susedne države", rekao je Medvedev.

Samo za evropske partnere?

Većinski vlasnik nacionalne aviokompanije može da bude iz Srbije ili Evrope. Zainteresovani van EU mogu samo da učestvuju u konzorcijumima, objavljuju Novosti, pod naaslovom "Turkiš ne može u Jat". Turska nacionalna aviokompanija “Turkiš erlajns”, koja se u javnosti najčešće pominje kao budući većinski vlasnik novog “Jata”, zapravo i ne može samostalno da učestvuje u trci za strateškog partnera. Jer, Vlada Srbije se jasno u zaključku, koji je nedavno usvojila, opredelila koje će propise u potrazi za investitorom primenjivati.
Tako iz igre ispadaju i ruski, izraelski, arapski ili drugi avioprevoznici koji nisu iz Srbije ili zemalja članica EU. Zainteresovani van EU mogu samo da učestvuju u konzorcijumima sa nekom od srpskih ili evropskih kompanija. To znači da, primera radi, “Turkiš“ može da bude vlasnik u najboljem slučaju svega 49 odsto nove srpske nacionalne aviokompanije.

Kreditno ropstvo

Koliko god je primamljivo to što će građani od maja lakše moći da dođu do kredita, stručnjaci upozoravaju na oprez. U kreditno “ropstvo” lako se ulazi, a ako plata kasni i dinar slabi, rata raste i svakodnevica se pretvara u agoniju, piše u Blicu. Narodna banka Srbije iduće nedelje usvojiće propis po kome će građani moći platu da opterete ratama do 40 odsto, a za stambene kredite i za 60 odsto. Osim ovih olakšica, dodatne mogućnosti za kreditiranje građani imaju kroz ponudu dinarskih subvencionisanih gotovinskih i potrošačkih kredita. Ovi zajmovi su naročito primamljivi jer se u prvoj godini otplaćuje samo kamata, dok u preostale dve i kamata i glavnica.

Poplave u okolini Kraljeva

Dvadesetak poplavljenih kuća u Ribnici i oko 40 domaćinstava pod vodom u Obrvi, nekoliko iseljenih porodica, zatvoreni bunari gradskog vodovoda, desetine hektara pod vodom bilans je visokog nivoa podzemnih voda posle porasta Ibra i Zapadne Morave u okolini Kraljeva, javlja Blic. Svih sedam raspoloživih ekipa Odeljenja za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova juče pre podne bile su na terenu, pokušavajući da iz poplavljenih kuća ispumpaju vodu.

Vladika Artemije – napadi i odbrane

Sveti arhijerejski sinod, kako nezvanično saznaje Politika, zatražio je od vladike Artemija da dostavi izveštaj o tome u kojim bankama ima otvorene račune, o kakvim je računima reč i ko ima ovlašćenja za njih. Na taj način posebna sinodska komisija nastavlja rad na izveštaju o finansijskom poslovanju Eparhije raško-prizrenske, koji je započet proverom materijalnog poslovanja eparhije 10. februara. Izveštaj komisije biće predstavljen članovima Svetog arhijerejskog sabora, na zasedanju koje počinje, kako je najavljeno 26. aprila.

Jedna od glavnih tema zasedanja najvišeg crkvenog tela biće upravo stanje u Eparhiji raško-prizrenskoj i utvrđivanje kanonske odgovornosti vladike raško-prizrenskog Artemija za nepravilnosti u poslovanju eparhije i stanje u njoj.

Zbog protivljenja da prihvate tu odluku „crkvene vlade”, vladika Atanasije u nekoliko manastira, poput Crne Reke, Sveti Arhangeli i Devine Vode, uveo je monasima zabranu pričešća i sveštenosluženja do završetka zasedanja Sabora.

Igumani i igumanije 14 manastira Eparhije raško-prizrenske, sa kliricima, monasima i iskušenicima, u pismu upućenom Saboru ističu da „nemaju nameru da na bilo koga bacaju kamen osude”, ali da se slažu u oceni da je sinodska odluka o razrešenju vladike Artemija „nekanonska i protivustavna”, zbog čega nisu u mogućnosti da joj se povinuju.

Na kraju pisma koje su, između ostalih, potpisali igumani i bratstva manastira Crna Reka, Sveti Arhangeli, Zočište, Đurđevi Stupovi, ali i deo monaštva manastira Gračanica, Sopoćani, Banjska, arhijereji se umoljavaju da utvrde odgovornost prekršilaca ustavno-kanonskih normi i vrate na tron eparhije raško-prizrenske vladiku Artemija.

"Bezobrazna nameštaljka"

Reagovanja na poziv predsednice Helsinškog odbora Sonje Biserko da se anatemiše akademik Dobrica Ćosić. Stojadinović: "Falsifikovan citat." Gavrilović: "Nema govora o diskriminaciji."

Osuđivati akademika Dobricu Ćosića za nacionalnu netrpeljivost, antievropejstvo ili govor mržnje, i sve to zbog jedne rečenice, usput istrgnute iz konteksta, predstavlja bezobraznu nameštaljku, piše u Novostima. Ovako književni kritičar Dragoljub Stojadinović komentariše salve optužbi poslatih sa adrese Helsinškog odbora, na račun akademika Ćosića i njegove knjige "Vreme zmija".
Prijavu JUKOM-a i Helsinškog odbora protiv Dobrice Ćosića, zbog izazivanja verske, rasne i nacionalne mržnje i netrpeljivosti, odbacilo je Republičko javno tužilaštvo. Iz Helsinškog odbora, međutim, i dalje insistiraju na tezi da su Ćosić i oni koji podržavaju njegove stavove "glavna prepreka našoj državi na putu ka Evropskoj uniji".

G17 plus i Unija regiona

Ulazak Maje Gojković i njene Narodne partije u Uniju regiona je mogućnost o kojoj se trenutno pregovara. Draganu Markoviću Palmi, lideru JS, otvorena su vrata, ali njegov dolazak ne zavisi samo od njega, već razumljivo i od njegovih koalicionih partnera, kaže u intervjuu za Blic Snežana Samardžić-Marković, ministarka omladine i sporta i članica Predsedništva G17 plus.

Koliko vam je nekad bilo zamislivo da budete u Uniji sa Gojkovićevom ili Palmom, pitao je novinar.
"Njih građani uvažavaju i vi tu ne možete da zatvorite oči. Deo građana Srbije ih očigledno prepoznaje kao nekog ko ima relevantne stavove. Da li je nekad bilo zamislivo da će DS i SPS potpisati Deklaraciju o pomirenju nakon svega? Mislim da je našoj zemlji potrebna raznovrsnost, ali ne duboke podele koje nam u istoriji nisu ništa dobro donele."

Napad iz Indjije

"Poražavajuće je to što DS, po ideologiji i nastupima nekih njenih funkcionera, deluje kao da su joj najbliži DSS i naprednjaci. Zašto niko ne pita ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića zbog čega ne pređe u stranku Vojislava Koštunice ili Tomislava Nikolića. Ne vidim razliku između onoga što Jeremić radi i izjavljuje i onoga što je osnovna ideja politike DSS ili SNS ", ističe za Danas Goran Ješić, funkcioner Demokratske stranke i predsednik opštine Inđija.

"Naš brod u sigurnim vodama"

Radovan Jelašić, guverner u ostavci, govori za Novosti o razlozima odlaska, izmenama Zakona o NBS, svom nasledniku: "Guverner mora ostati nezavisan. Nema uslova za veće plate. Prebrzo se zadužujemo."

"Ne napuštam brod koji tone! Situacija je mnogo stabilnija nego pre šest meseci, devizne rezerve nikad nisu bile veće, godišnja inflacija je svega 4,7 odsto, imamo programe sa MMF, Svetskom bankom i podršku mnogih drugih međunarodnih finansijskih institucija. To su najbolji dokazi da je naš brod u sigurnim vodama", poručuje Radovan Jelašić za Novosti, četiri nedelje nakon što je podneo ostavku na mesto prvog čoveka NBS.

Političar i njegov stan

Lider najveće opozicione stranke, Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić kupovinom stana od 156 kvadrata koji je platio 390.000 evra pokazao je da se ne ponaša u skladu sa politikom koju propagira, smatraju politički analitičari, objavljuje Pres.

Sagovornici Presa navode da nije politički korektno da neko ko proziva vlast za rasipništvo troši na stan sumu o kojoj ogroman broj građana Srbije može samo da sanja.

Analitičari su podeljeni oko toga da li će ovaj postupak Nikolića imati negativne posledice po rejting SNS-a, ali dodaju da je teško očekivati da će birači sa prosečnom platom od 323 evra koji treba da rade 103 godine da bi kupili stan od 400.000 evra, imati razumevanje za Nikolića!

Bivši šef žandarmerije – novi član SNS

Goran Radosavljević Guri, bivši šef Žandarmerije, uskoro će biti promovisan u novog člana Srpske napredne stranke, javlja Blic. Kako saznaje Blic, tokom sledeće nedelje u redove naprednjaka mogla bi da uđu i još dva člana opozicije, od kojih je jedan visoki funkcioner, a drugi poslanik. Pregovori naprednjaka sa Goranom Radosavljevićem Gurijem već su završeni i čeka se samo njegovo zvanično promovisanje, koje bi moglo da bude održano već u subotu. Kako saznajemo, nekada prvi čovek Žandarmerije i sada je uključen u rad partije, a trenutno je angažovan na pripremi SNS za izbore u Aranđelovcu.

Sudjenje Joci Amsterdamu

Sreten Jocić, zvani Joca Amsterdam, izjavio je juče pred Specijalnim sudom u Beogradu da nije kriv za ubistvo Ive Pukanića, vlasnika hrvatskog „Nacionala” i da je razlog za njegovo hapšenje i optuživanje bila informacija da bi on mogao da ugrozi predsednika Srbije Borisa Tadića, piše u Politici.

„Moje hapšenje je političko-policijski ustupak koji je Srbija napravila Hrvatskoj povodom crnogorsko-hrvatske informacije da mogu da ugrozim predsednika Srbije, za interes hrvatske, albanske i crnogorske mafije. To je budalaština. Pravi motiv je to da se ne rasvetli ubistvo Pukanića jer pojedine policijsko-političke i mafijaške strukture u Hrvatskoj imaju taj interes”, izjavio je Sreten Jocić (48) pred sudskim većem kojem predsedava sudija Vladimir Vučinić.

On je dodao da u Srbiji predstavlja smetnju za pranje novca albanske mafije, kao i da smeta srpskim tajkunima jer njega ne mogu da nagovore da odustane od nekih aukcija.

„Ja nisam ubio Pukanića. Ja nisam platio njegovo ubistvo. Ja nisam organizovao ubistvo. Ja nisam imao motiv. Jednostavno, nisam”, ponavljao je Jocić.

Povišenog glasa, držeći naočare u ruci, ovu tvrdnju izneo je u utorak pred većem Specijalnog suda Sreten Jocić, optužen da je organizovao kriminalnu grupu koja je ubila Ivu Pukanića, vlasnika nedeljnika "Nacional" i njegovog saradnika Nikolu Franića, pišeu Novostima. Držeći ispred sebe fasciklu punu papira, na kojima je ispisao odbranu, obučen u crno odelo na bele pruge, povremeno je sa podsmehom citirao delove optužnice i ključnog svedoka Tomislava Marjanovića tvrdeći da "sve vrvi od nelogičnosti".

U postupku protiv Sretena Jocića, Željka Milovanovića i Milenka Kuzmanovića, optuženih za ubistvo vlasnika „Nacionala“ Ive Pukanića i Nike Franjića, svedočiće sedam zaštićenih svedoka pod rednim brojevima od jedan do šest, dok je poslednji zaveden pod pseudonimom „Koko“, piše u Blicu. Šest svedoka su očevici sa mesta ubistva, dok je“Koko“ osoba koja je prodala moped u koji je stavljen smrtonosni eksploziv. Krunski svedok na suđenju u Hrvatskoj, Tomislav Marjanović biće saslušan i u Beogradu.

Hrvatske obaveštajne strukture namestile su mi optužbe da bi sakrile prave ubice Ive Pukanića! Došao sam u Srbiju da se bavim biznisom, ali neko misli da mogu da ugrozim albansku i crnogorsko-hrvatsku mafiju. Smetao sam i srpskim tajkunim, citira Pres odbranu optuženog.

Šarić i dalje švercuje?

Darko Šarić, pljevaljski narko-bos za kojim su srpske vlasti pre tri meseca raspisale poternicu Interpola, i dalje švercuje kokain iz Južne Amerike u Evropu. Kako saznaje Blic, krajem marta u jednoj zapadnoevropskoj luci zaplenjeno je skoro sto kilograma kokaina, za koji se sumnja da je u Evropu prošvercovan za Šarića. Srpska policija i policije nekoliko evropskih zemalja, koje učestvuju u otkrivanju kanala kojima se švercuje droga, pretpostavljaju da je zaplenjeni kokain deo daleko veće Šarićeve narko-pošiljke.

Fudbal i publika

“Za” i “protiv - reakcije na kaznu od pet utakmica bez publike izrečenu Crvenoj zvezdi, objavljuju Novosti. Petrović: "Slediti primer iz Engleske." Babarogić: "Nemoćni smo bez pomoći države."

Beogradska “Marakana” zaključana je do septembra po odluci Disciplinske komisije FS Srbije. Pet utakmica bez publike očekivana je sankcija za Crvenu zvezdu, s obzirom na prethodne incidente i poslednje kazne. To je jedna strana medalje, a druga je paradoks težnje da se vrate navijači na sportska borilišta i kolizija sa kaznom “fudbal bez publike”, značajem i reakcijom države u tom segmentu i sprovođenju Zakona o “sprečavanju nasilja u sportu”.

"EU predlaže: Zbog huligana zatvoriti sve stadione u Srbiji!" naslov je u Presu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...